Kegelove cviky sú dobré pre ženy aj pre mužov, ako ich správne cvičiť?

Peter Kacián Téma 31. októbra 2021 0

Kegelove cviky sú jednoznačne najznámejšie cviky, ktoré majú úzky súvis so sexuálnym zdravím. A to u oboch pohlaví. Jedná sa vlastne o posilnenie svalov panvového dna, ktoré sú veľmi dôležité pre ženy v tehotenstve i po ňom, ale aj počas menopauzy, kedy ich takisto dokážu potrápiť problémy s inkontinenciou (nechceným únikom moču). Muži zase profitujú z pozitívnych účinkov, ktoré sa prejavia lepšou kontrolou ejakulácie a celkovo zlepšenou erekciou.

Jednou z najväčších výhod týchto cvikov je ich jednoduchosť a možnosť cvičiť vlastne kdekoľvek (dokonca i tak, aby to okolie ani nezaregistrovalo). Ak chcete vedieť viac o týchto cvikoch, ste tu správne. V článku vám prezradím nielen všetky základné informácie, ale aj praktické návody ako ich cvičiť (muži, ženy, ženy v tehotenstve) – písmom i obrazom.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie na posilnenie panvového svalstva a ženského sexuálneho apetítu, odporúčam vám tieto prírodné prostriedky na podporu ženskej sexuality – moja partnerka si ich pochvaľuje najviac: ✅ Aphrodisia V pre ženy - tabletky (recenzia), ✅ Aphrodisia G krém pre ženy (recenzia) a ✅ Feminus (recenzia). Prípadne môže pomôcť aj vhodná pomôcka, pozri náš: ✅ Test najlepších venušiných guličiek a ✅ Test najlepších vibračných vajíčok.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie na posilnenie mužského sexuálneho apetítu, odporúčam vám tieto tabletky na jej oddialenie, zlepšenie výdrže a posilnenie ostatných sexuálnych funkcií vrátane erekcie a libida – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoy (pozri aj recenziu), ✅ Zerex (recenzia) a ✅ Proerecta (recenzia).

Kegelove cviky: o čo vlastne ide, a prečo takto cvičiť

➡️ Kegelove cviky sú pomenované podľa svojho „vynálezcu“Arnolda Henryho Kegela – amerického gynekológa, ktorý ich navrhol primárne pre ženy na riešenie popôrodnej inkontinencie. Neskôr sa zaviedli ako súčasť prevencie a riešenia ochabnutých svalov panvového dna (čo mimochodom najčastejšie trápi ľudí po operácii v panvovej oblasti, u žien po pôrode a mužov a ženy po štyridsiatke), a svoje využitie našli aj u mužov, ktorým sa odporúčajú pri problémoch s predčasnou ejakuláciou a na posilnenie erekcie.

➡️ Princípom cvičenia je pravidelné sťahovanie takzvaného PC svalu, čiže pubococcygeálneho svalu, ktorý v rámci panvového dna má za úlohu podporovať všetky orgány, ktoré sa v oblasti nachádzajú. A ktorý mimochodom pocítite najmä vtedy keď sa pokúšate zadržiavať moč. Ideálne sa precvičujú v sede a treba dávať pozor aby ste miesto svalov panvového dna neprecvičovali svaly iné – brušné, sedacie, či stehenné.

Obľúbeným u žien je aj cvičenie Kegelových cvikov s vhodnou intímnou pomôckounajčastejšie venušinými guličkami.

💡💡 u nás nájdete celý test venušiných guličiek

Cvičenie môžete samozrejme skombinovať aj s vhodným prírodným doplnkom!

💡 TIP na produkt - Incovenal comfort
INCOVENAL comfort 60 tabliet
 • prírodný výživový doplnok
 • podpora oslabeného svalstva panvového dna pri inkontinencii
 • komplexné zloženie: rastlinné extrakty, vitamíny a minerály
 • vhodný na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov

💡 TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma💡 TIP č.2: online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

Prečo vlastne cvičiť Kegelove cviky?

Odpoveď je ľahká, pretože podporujú viaceré oblasti normálneho fungovania pohlavnomočovej sústavy mužov i žien. Konkrétne:

 • pri nepríjemných stavoch spôsobovaných nechceným únikom moču
 • pre lepšie ovládanie ejakulácie mužov, čo dokáže napomôcť aj tým, ktorí sa trápia s predčasným vyvrcholením
 • pre lepšie rozprúdenie krvi v rámci pohlavnej sústavy, muži profitujú pri erekcii a stoporení penisu, ženy zvyšovaním citlivosti vonkajších pohlavných orgánov vrátane stoporenia klitorisu
 • muži ocenia aj priaznivý vplyv na prostatu a jej normálnu funkciu, s čím súvisí aj správna spermogenéza

 

Pre koho sú Kegelove cviky určené – pre ženy, pre mužov?

Pre ženy aj pre mužov obmedzenia veku, dokonca aj pre fyzicky menej zdatných či oslabených jedincov by tieto cvičenia nemali predstavovať žiaden väčší problém. Ideálne sú najmä pre tieto skupiny ľudí:

 • ženy, ktoré tehotenstvo ešte len plánujú
 • tehotné ženy a pred pôrodom
 • ženy po pôrode
 • ženy v menopauze a klimaktériu
 • ženy aj muži s inkontinenciou
 • muži aj ženy so sedavým zamestnaním
 • muži aj ženy s ťažkosťami s chrbticou
 • muži, ktorí chcú posilniť schopnosť erekcie
 • muži v andropauze
 • muži, ktorí majú slabú kontrolu ejakulácie
💡 TIP na produkt - eJoy LONG
eJoy Long
 • prírodné tabletky na oddialenie vyvrcholenia prémiovej značky
 • sú určené nielen na predĺženie sexuálneho styku
 • ale aj na zlepšenie erekcie
 • a zvýšenie libida a chuti na sex
 • má ideálne komplexné zloženie (maca, tribulus, ženšen + aminokyseliny a vitamíny)
27,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

Kegelove cviky: príklady, ako na to, moje skúsenosti

Ako som už spomínal v úvode, Kegelove cviky slúžia na posilnenie svalov panvového dna a najčastejšie sa odporúčajú ženám po pôrode, ktoré mávajú najčastejšie problémy s oslabeným PC svalom. Podobne ako ženám vo vyššom veku v období nastupujúcej menopauzy a klimaktéria.

Muži pomocou Kegelových cvikov dokážu lepšie ovládať ejakuláciu a tak predĺžiť svoju sexuálnu aktivitu (či pri klasickom pohlavnom styku ale napríklad aj masturbácii…). Hodia sa aj starším mužom na posilnenie svojej prostaty, či pomoc so samovoľnými únikmi moču.

Pravidelnosť a pevná vôľa je nevyhnutnosť

Aby ste však dospeli k viditeľným výsledkom, je nutné pravidelné cvičenie a to dlhodobo – čím dlhšie tým lepšie – ideálne ako súčasť vášho zdravého životného štýlu. Prvé výsledky môžete čakať tak do mesiaca, mesiaca a pol (u mňa aj partnerky to tak bolo).

 

Ako na to

Cvičenie Kegelových cvikov nie je nič náročné a môžu sa vykonávať aj v rôznych pozíciách v sede či ľahu. Aby bolo cvičenie efektívne, je potrebné, aby ste sa naň aj adekvátne sústredili, vrátane prípravy a dodržiavali správnu techniku.

Dýchanie

Správne dýchanie je základ, pri cvičení by ste mali vedieť dýchať do brucha tak, aby bolo maximálne prirodzené, rytmické a bez prerušení. Môžete si ho najskôr precvičiť až potom sa pustiť do „Kegela“, takže pomalý nádych nosom a pomalý výdych ústami…

Sústreďte sa na sval, ktorý idete posilňovať

Uvoľnite sa a sústreďte sa na sval, ktorým zadržiavate močenie. Nezabudnite, že pred cvičením by ste sa mali vymočiť a vykonávať ho iba s prázdnym mechúrom.

Zaujmite správnu polohu

Je to na vás akú polohu tela pri cvičení zvolíte – môžete stáť i sedieť… Mnoho ľudí, vrátane mňa (keď mám na to čas a priestor), obľubuje polohu ležmo. Jednoducho si ľahnete na nejakú podložku s nohami pokrčenými v kolenách (môžu byť aj vystreté) a ruky majte položené voľne.

Stiahnite ho na 10 sekúnd, povoľte, nechajte ho 10 sekúnd odpočívať a zase ho na 10 sekúnd siahnite. Toto opakujte 10 krát a aspoň 2-3 x za deň.

Stiahnuť

Môžeme začať s cvičením. Moje rady o dýchaní a polohe ste si vzali k srdcu, teraz ako prvé sa pokúste lokalizovaný PC sval stiahnuť na 10 sekúnd. Sprvu to bude 5-6-7 sekúnd ale nevzdávajte to, postupne sa k 10 sekundám stiahnutého svalu dopracujete. Aby som nezabudol – spolu so stiahnutím sa nadýchnite.

Uvoľniť

Po 10 sekundách sval uvoľníte – plynulo spolu s výdychom. V tejto fáze by ste mali takisto zotrvať približne 10 sekúnd, kým sval stiahnete opäť.

Opakovania

Na začiatok bude stačiť cvičiť raz denne – ideálne v jednej sérii vykonajte cvik 10 krát a spolu na jedno takéto cvičenie by ste mali dosiahnuť 3-4 série. Pri dlhodobom tréningu si naplánujte asi 3 takéto cvičenia denne

1 cvičenie = 3-4 série po 10 cvikov (t.j. 10x stiahnutie a uvoľnenie svalu)

 

Praktické VIDEOUKÁŽKY – pre ženy, v tehotenstve, pre mužov

 

Ako cvičiť Kegelove cviky, návod pre ženy – VIDEO

Kegels Exercises for Women - Complete BEGINNERS Guide

Kegelove cviky v tehotenstve – VIDEO

Best Physio Positions to do Kegel Exercise for Pregnant Women

Ako cvičiť Kegelove cviky, návod pre mužov – VIDEO

Benefits of Kegel exercises for men with pictures

 

Kegelove cviky a najčastejšie otázky

Kegelove cviky sú už dostatočne známe a preto nie je problém nájsť množstvo diskusií a debát na internete, ktoré sa im venujú podrobnejšie. Donedávna doména žien ale čoraz častejšie priťahuje aj čoraz viac mužov. To to sú najčastejšie a najzaujímavejšie otázky týkajúce sa Kegelových cvikov:

❓ Kedy sa odporúča začať cvičiť Kegelove cviky?

V podstate v akejkoľvek fáze života, no ako sa hovorí – čím skôr, tým lepšie. Určite je lepšie neriešiť príznaky oslabeného panvového dna pokiaľ máte takúto skvelú možnosť prevencie. Ja nehovorím, že sa s ohľadom na niektoré faktory problémom vyhnete úplne, ale takýmto jednoduchým spôsobom cvičenia určite nemáte nič stratiť.

❓ Je prínos týchto cvikov naozaj taký veľký ako sa vraví?

O prínosoch Kegelových cvikov som už toho popísal v článku celkom dosť. Je až podivuhodné, ako toto jednoduché cvičenie, ktoré zaberie len pár minút denne, dokáže priaznivo pôsobiť hneď v niekoľkých oblastiach týkajúcich sa dôležitej močovopohlavnej sústavy muža i ženy.

❓ Ktoré chyby sa pri cvičení robia najčastejšie?

Jednoduché – to áno, ale zas ani Kegelove cviky sa necvičia bez pravidiel, ktoré treba dodržiavať. Najčastejšie sa robia chyby pri sťahovaní PC svalu, kedy sa často podarí napínať aj iné svalstvo – brucha, zadku, dýchacej sústavy, stehien… A dosť veľa ľudí nedodržiava zásadu úplne vyprázdneného mechúra pred cvičením.

❓ Čo robiť, ak cvičenie podľa vás nemá vytúžený efekt?

Ak ste si istí, že cvičenie vykonávate správne a ubehol už veľmi dlhý čas na to, aby sa prejavili nejaké pozitívne výsledky, tak je možné, že váš problém bude vážnejšieho charakteru. Predsa len, Kegelove cviky sú primárne určené ako prevencia problémov a zmiernenie ťažkostí v počiatočnom štádiu. Preto sa v takom prípade obráťte na odborníkov a oslovte urológa, gynekológa či sexuológa.

 

Ako ešte viac zlepšiť a podporiť normálny sexuálny život

Kegelove cviky majú nepochybne priaznivý vplyv aj v oblasti nášho sexuálneho života. V prvom rade pomáhajú s lepším rozprúdením krvi v rámci pohlavnej sústavy žien i mužov, čím sa jednoznačne zvyšuje aj ich sexuálny apetít alias libido, muži tiež profitujú z priaznivého vplyvu na erekciu, ejakuláciu, ale aj prostatu. Aby ste naplno využili tento efekt, okrem spomínaných cvikov však odporúčam dodržiavať aj niektoré ďalšie zásady týkajúce sa životného štýlu, životosprávy a samotného sexu. O čom presne hovorím?

 • dodržiavajte princípy zdravej životosprávy – to znamená zdravšie sa stravujte a určite potlačte prípadné zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, žiadne mastné a ťažké jedlá
 • riešte svoj nepriaznivý zdravotný stav – týka sa to dosť často aj nadváhy a s tým súvisiacimi zdravotnými komplikáciami (vysoký tlak, cholesterol), nezabúdajte ani na dostatočný a pravidelný prísun tekutín (najmä čistá voda, prípadne nesladený čaj), a bolo by fajn, keby ste sa vymočili vždy, keď budete pociťovať nutkanie
 • starajte sa o svoje mentálne zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku
 • zlepšujte svoju fyzickú kondíciu – je to výborná prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré spôsobujú mnoho problémy v sexuálnej oblasti, perfektná je napríklad aj obyčajná chôdza či beh
 • dostatočne sa starajte o svoje močové ústrojenstvo, prostatu a nervový systém – poruchy a zdravotné problémy týkajúce sa týchto oblastí sa vo veľkej miere podieľajú na vzniku mnohých problémov, riešenie a prevencia môže spočívať napríklad aj v užívaní vhodných bylín vo forme čajov či výživových doplnkov
 • podpora sexuálnych funkcií prírodným spôsobom – správnymi afrodiziakami, viaceré unikátne rastliny (Ženšen, Maca, Ginko, Saw Palmetto, Tribulus Terrestris, Muira Puama, Horny Goat a iné), dôležité aminokyseliny (L-arginín, L-citrulín, L-lyzín a ďalšie), minerály a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov – tabletiek, ktoré podporujú všetky intímne funkcie a procesy v mužskom i ženskom tele

 

✅ Tabletky na podporu normálneho sexuálneho života žien i mužov

 

➡️ TOP prípravky pre ženy

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
 • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
 • komplexné zloženie – 3 účinné rastlinné afrodiziaká v 1 tabletke (maca, damiána, horny goat)
 • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
 • zvyšuje citlivosť a lepšiu reakciu na sexuálne podnety

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

💡 TIP na produkt - Proerecta Women
Proerecta Women recenzia tabletiek pre ženy
 • prírodné tabletky pre ženy na podporu normálneho intímneho života
 • podpora menopauzálneho a menštruačného komfortu
 • pozitívny vplyv na ženské libido, potenciu, celú reprodukčnú sústavu
 • prírodné zloženie: rastlinné stimulanty + vitamíny a minerály
 • bez vedľajších účinkov, dostupné bez predpisu
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou – zadajte proerectax10
24,00 €

💡 TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku💡 TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní💡 TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu

💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus
 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

 

➡️ TOP prípravky pre mužov

💡 TIP na produkt - eJoy LONG
eJoy Long
 • novinka overenej značky, tabletky na pomoc s oddialením ejakulácie
 • pre dlhší styk so stabilnou erekciou a viac rozkoše
 • viac chuti na sex + energie
 • prírodné zloženie, bez vedľajších účinkov
27,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

💡 TIP na produkt - Proerecta
Proerecta
 • tabletky na podporu erekcie a zvýšenie libida u mužov
 • prírodné zloženie: kotvičník, maca, ženšen, extrakt z kakaových bôbov + l-arginín, l-citrulín a vitamín E
 • účinná podpora erekcie
 • nástup účinkov už do hodiny
 • bez vedľajších účinkov
22,00 €

💡 TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku💡 TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní💡 TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu

💡 TIP na produkt - Zerex
všetky Zerex prípravky - Klasik, Extralong, Ultragold
 • Zerex je exkluzívna značka tabletiek pre mužov, ktoré sú zamerané na konkrétnu oblasť, ktorú je potrebné podporiť (Zerex Klasik a Zerex Klasik plus na okamžitú pomoc s erekciou, Zerex Ultragold na dlhodobú podporu erekcie a libida, Zerex Extralong na predčasnú ejakuláciu, Zerex Shot – nápoj na okamžitú podporu erekcie)
 • jeho účinky na kvalitu erekcie sú na našom trhu jedny z najlepších
 • patrí medzi najpopulárnejšie výživové doplnky u nás
29,00 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

Upozornenie na koniec

Ak premýšľate teraz nad tým, že si podobný prípravok zaobstaráte aj vy, zamerajte sa pri ich výbere na niekoľko faktorov, ktoré inak spoľahlivo dokážu preukázať, či je značka kvalitná alebo nie. O čo ide?

 • overte si zloženie prípravku a uistite sa, či majú tabletky potrebné povolenia a sú registrované pre predaj u nás, najlepšie s preukázanými certifikátmi kvality a vykonaných laboratórnych skúškach
 • nereagujte na prípravky, ktoré výrobca prezentuje bombastickými vyjadreniami o ich neskutočných účinkoch
 • zistite si o tabletkách čo najviac dostupných informácií, prejdite si recenzie a skúsenosti s prípravkom (napríklad aj na afrodiziakum.sk) – veľa o značke napovedia
 • tabletky kupujte z overeného zdroja – to znamená z oficiálneho eshopu prípravku/výrobcu, prípadne z lekárne, nikdy nie použité balenia z bazárov a rôznych diskusných portálov, takisto sa nenechajte zlákať na príliš nízku cenu, väčšinou to znamená aj nízku účinnosť takéhoto prípravku, žiaľ

Mohlo by vás zaujímať…

💡 Články o cvikoch na posilnenie intímnych funkcií muža i ženy na Afrodiziakum.sk

Kegelove cviky: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.