L-Arginín – dôležitá aminokyselina nielen pre erekciu

Peter Kacián Téma 10. februára 2021 0

Základnou funkciou L-arginínu v ľudskom organizme je budovanie proteínu – bielkoviny. Pre naše telo je táto semi-esenciálna aminokyselina nevyhnutná už od detského veku. Stimuluje totiž tvorbu rastového hormónu a je nevyhnutná pre normálnu činnosť hypofýzy. No L-arginín je aj dôležitou látkou, ktorá pomáha rozširovať krvné cievy, je to takzvaný vazodilatátor, preto býva súčasťou viacerých prípravkov určených na posilnenie sexuálnych funkcií – erekcia, potencia, libido ale aj plodnosť u mužov, lepšie prekrvenie a citlivosť pohlavných orgánov, libido u ženy.

L-arginín sa nachádza vo väčšine potravín bohatých na bielkoviny ako sú ryby, červené mäso, hydina, sója, fazuľa či mliečne výrobky. “L” na začiatku znamená, že sa jedná o aminokyselinu ľavotočivého tvaru.

Mňa osobne zaujalo na tejto zlúčenine najviac asi to, že je súčasťou takmer všetkých prípravkov na potenciu, ktoré som doteraz vyskúšal a preto som sa rozhodol, že si na túto aminokyselinu dôkladne posvietim a predstavím vám ju teraz úplne detailne.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s L-arginínom – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

L-Arginín: pôvod, popis a využitie

L-arginín je aminokyselina, jedna z 20-tich, ktoré sa do nášho tela dostávajú potravou. Je to semi-esenciálna aminokyselina, to znamená, že za istých okolností si ju dokáže telo nasyntetizovať samo a zvyšok prijať potravou, takže jej potreba je pri vyváženej strave vykrytá (je typicky potrebná na rast detí, ale nie je zase úplne nevyhnutná pre zdravých dospelých jedincov). Existujú však niektoré stavy, kedy je potrebný vyšší prísun arginínu a jeho príjem z tabletiek môže iniciovať aj váš lekár. Na druhú stranu, môže nastať aj opačný prípad, kedy by ste sa arginínu mali vyhnúť.

L-arginín je známy ako základná proteinogénna aminokyselina (je jedným zo stavebných prvkov bielkovín). Má veľký význam pri vytváraní neuroprenosu oxidu dusnatého (NO)* v tele. Toto je naozaj dôležitý fakt pre všetkých, ktorí už počuli o erektilnej dysfunkcii, NO je totiž látka, ktorá dokáže významne uvoľňovať cievy (aj v penise) čím zabezpečí jej lepší prietok, ergo je nevyhnutná pre normálne stoporenie.

💡 Arginín – niečo málo z histórie

Táto aminokyselina sa dostala do väčšej pozornosti laickej i odbornej verejnosti až v 90. rokoch 20. storočia, kedy sa vlastne potvrdila jej úloha ako významného neurotransmiteru oxidu dusnatého v tele. No prvýkrát bol arginín izolovaný už v roku 1886 nemeckým chemikom Ernstom Schulzem zo sadeníc tekvice a lupiny. V roku 1897 spolu s Ernstom Wintersteinom už určili presnú štruktúru arginínu (zdroj) a v roku 1899 ho dokázali nasyntetizovať z ornitínu a kyanamidu.

Pár slov o oxide dusnatom z pohľadu erekcie

💡 *Oxid dusnatý (NO)

Ak chcete dosiahnuť kvalitnú erekciu, tak práve táto molekula je pre vás veľmi dôležitá. Z chemického hľadiska sa jedná o bezfarebný plyn, ktorý v tele produkujú endotelové bunky (jednoduchá vrstva buniek vystieľajúca vnútro ciev). Tvorí sa z L-arginínu reakciou katalyzovanou NO-syntázou.

Oxid dusnatý (NO) zlepšuje krvný obeh celého ľudského tela a aj preto sa prípravky, ktoré podporujú tvorbu NO stali veľmi obľúbenými napríklad medzi silovými športovcami. No bez tejto látky sa nedá dosiahnuť ani erekcia. Preto je súčasťou veľkého množstva výživových doplnkov pre zlepšenie erekcie aj L-arginín, ktorý jeho tvorbu a prenos významne podporuje. Na druhú stranu, mnoho z nich obsahuje koncentráciu, ktorá požadovaný efekt jednoducho nemá šancu dosiahnuť.

Oxid dusnatý je tiež účinná prevencia rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Pomáha totiž rozširovať cievy a tak zlepšuje prietok krvi. Tým pádom sa zlepšuje aj prekrvenie mozgu čo vplýva na všetky mozgové funkcie. Čím je v tele NO viac, tým jednoduchšie a hlavne rýchlejšie sa kyslík, červené krvinky a živiny dostanú tam kam majú.

Nobelova cena za medicínu z roku 1998 bola udelená tímu vedcov pod vedením Dr. Louisa J. Ignarra, ktorého výskum preukázal dôležitosť oxidu dusnatého (NO) a obrovské množstvo zdravotných výhod pre ľudské telo spôsobené zlepšeným obehom.

 

➡️ Využitie

Keďže naše telo využíva L-arginín na syntézu oxidu dusnatého, čím dochádza k lepšiemu prietoku krvi v cievach, ktorým pomáha viac relaxovať a expandovať, je jeho využitie naozaj široké:

 • zlepšenie prekrvenia celej pohlavnej sústavy a pohlavných orgánov
 • lepšie fungovanie svalových buniek
 • jednoduchšie uvoľňovanie rastového hormónu
 • predĺženie fyzického výkonu (bez svalovej horúčky)
 • a vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam chráni bunky pred oxidačným stresom – starnutím
 • pomoc s vonkajšími poraneniami
 • posilnenie funkcie imunitného systému

Doplnky s arginínom sa tiež odporúčajú pri:

 • ischemickej chorobe srdca – čo je vlastne následok zníženia alebo úplného zastavenia dodávky kyslíka a živín do srdcového svalu
 • angíne pektoris – opakovaná tlaková alebo pálivá bolesť za hrudnou kosťou
 • ochoreniach periférnych ciev – závažná forma skrytých ochorení periférnych ciev, ktoré nevedú priamo do srdca alebo mozgu
 • erektilnej dysfunkcii – trvalá, minimálne po obdobie 6 mesiacov trvajúca, neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu, ktorá by umožnila uspokojivý pohlavný styk

Pozor! Opýtajte sa svojho lekára na možné prínosy a riziká užívania doplnkov arginínu pri spomínaných diagnózach. V niektorých prípadoch totiž môže L-arginín viac uškodiť ako pomôcť.

 

➡️ V ktorých potravinách sa L-Arginín nachádza najčastejšie

K tomu, aby ste do svojho tela dopravili dostatok arginínu a podporili tak lepšiu tvorbu oxidu dusnatého (NO) v tele prírodnou formou v podstate stačí vyvážená strava, v ktorej nesmú absentovať potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Kde sa L-arginín nachádza najčastejšie?

 • červené mäso – veľa arginínu je napríklad v bravčovej panenke
 • hydina – najmä morčacie a kuracie prsia, v menšej miere aj ryby
 • mlieko a mliečne výrobky ako tvaroh, jogurty a syry
 • semená a orechy – bohaté na arginín sú hlavne tekvicové, či slnečnicové, ale vysoký obsah majú aj arašidy, sezamové semená, pistácie, vlašské i lieskové orechy, mandle či dokonca aj hrozienka
 • strukoviny ako fazuľa, šošovica, cícer, sójové bôby, zelený hrášok
 • ovocie a zelenina – L-Arginín nájdete napríklad v jahodách, pomaranči, melóne, černiciach, mandarínke alebo v hrozne, zo zeleniny sa nachádza najviac v mrkve, kapuste, cibule, uhorke, brokolici, paprike, špenáte a inej listovej zelenine
 • chlieb (najviac pšeničný), obilniny ako pohánka, kukurica, ovsené vločky
 • ryža (najmä hnedá)
 • čokoláda s obsahom kakaa aspoň 60%
 • vajíčka – bohatým zdrojom L-Arginínu sú aj vajcia, konkrétne vaječné bielka
 • spirulina
 • quinoa

Ako sami vidíte, arginín sa nachádza v zaujímavom množstve v mnohých potravinách. Arginín je však dostupný aj vo forme doplnkov – tabliet, či dokonca injekcií. Ak chcete užívať arginín v čistej forme poraďte sa so svojím lekárom. Práve on vám pomôže správne posúdiť potenciálne zdravotné prínosy a riziká jeho užívania.

 

L-arginín a jeho najcennejšie účinky

L-arginín je významnou zložkou prípravkov na potenciu. To však vonkoncom neznamená, že svoje uplatnenie nenájde aj v iných oblastiach. Práve naopak. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, potrebujete detoxikovať, podporiť svoju kondíciu a lepie znášať fyzickú záťaž, tak arginín je látka, ktorú môžete smelo využívať. Teraz si povedzme o tých najhlavnejších a najcennejších účinkoch niečo viac.

❤️ Potencia, plodnosť, libido

Viaceré výskumy potvrdzujú, že L-Arginín má výborné výsledky aj v tejto oblasti. Keďže má pozitívny vplyv na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy, pôsobí pozitívne pri celom rade sexuálnych dysfunkcií – hlavne však na erekciu u mužov, prípadne frigiditu u žien. Celkovo na potenciu, ale aj na libido či dokonca aj na väčšiu početnosť spermií v ejakuláte.

❤️ Erektilná dysfunkcia

Porucha erekcie, takzvaná erektilná dysfunkcia, ktorú definuje najmä neschopnosť dosiahnuť a udržať takú kvalitu erekcie, ktorá by umožnila uspokojivý pohlavný styk. A keďže mnohé prípady tejto dysfunkcie súvisia aj so srdcovými ochoreniami v dôsledku zúženia a zkôrnatenia ciev. Doplnky s arginínom pomôžu zlepšiť prietok krvi v celom tele. To znamená aj prietok krvi do penisu, čo môže podporiť lepší nástup a následné udržanie erekcie.

Skoršie štúdie zmieňujú, že arginínové doplnky môžu pomôcť zmierniť erektilnú dysfunkciu u mužov s nízkymi hladinami dusičnanov. Štúdia uvedená v Urology Journal tiež zistila, že takisto perorálne podávané prípravky L-citrulínu môžu pomôcť liečiť mierne až stredne závažné dysfunkcie erekcie. Prečo? Pretože ľudské telo veľmi ľahko premieňa L-citrulín na L-arginín.

Užívanie perorálneho L-arginínu teda naozaj môže zlepšiť sexuálne funkcie u mužov s erektilnou dysfunkciou v dôsledku fyzickej príčiny.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s L-arginínom – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

❤️ Kondícia a fyzická záťaž

Keďže L-Arginín činne zlepšuje prietok krvi, pomáha privádzať dostatok živín a kyslíka do tkanív svalov a kĺbov. Takto sa dá podporiť zvyšovanie výkonu, pretože pri cvičení môžete pociťovať menej bolesti svalov – odďaľuje totiž nástup svalovej horúčky. K tomu môžeme ešte prirátať aj boj proti bolestiam kĺbov a kostí, lepšiu tvorbu kolagénu či podpora vylučovania rastového hormónu. Športovci (a nielen tí siloví ako kulturisti či vzpierači) ho užívajú pred väčšou fyzickou záťažou v tréningu.

💡 TIP na produkt - Zerex L-Arginín
Zerex L-arginín recenzia
 • výživový doplnok na prírodnej báze s koncentrovaným zložením
 • podporuje rýchlejšiu regeneráciu organizmu po športovom výkone
 • podporuje tvorbu svalovej hmoty a metabolizmus (spaľovanie) tukov
 • pomáha zlepšovať zásobovanie organizmu krvou, čím tiež napomáha erekcii

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

❤️ Srdce a cievy

Toľko spomínaný pozitívny vplyv L-Arginínu na krvný obeh pomáha logicky aj nášmu srdcu a celému srdcovocievnemu systému. Výsledkom je zlepšenie jeho stavu. Pôsobí i pri poruchách prekrvenia (napríklad periférnych oblastí tela), artérioskleróze, príliš vysokom tlaku. Uvoľňuje upchaté cievy, stimuluje vylučovanie glukagónu z pankreasu, čím sa znižuje riziko niektorých kardiovaskulárnych ochorení.

❤️ Hladina cukru, cholesterolu v krvi

L-arginín tiež vplýva na hladinu cukru, cholesterolu a soli v krvi. Cukor v krvi znižuje – potláča totiž inzulínovú rezistenciu a zvyšuje účinnosť už existujúceho. Pomáha znižovať cholesterol a prispieva k regulácii hladiny soli v tele.

❤️ Detoxikácia

Celkom významný a dôležitý je vplyv L-arginínu pri detoxikácii pečene, kedy jej pomáha lepšie a skôr sa zbaviť nahromadených toxínov. Priaznivo vplýva aj na ďalší veľmi dôležitý orgán ľudského tela – obličky, vďaka čomu je vyplavovanie škodlivín z tela o niečo jednoduchšie. Tí, ktorí majú nedostatok arginínu v tele môžu mať príznaky ako zápcha, alopécia (vypadávanie vlasov), či kožné problémy.

❤️ Ostatné účinky

L-Arginín má mnoho ďalších prínosov pre ľudský organizmus, niektoré štúdie napríklad naznačujú, že táto aminokyselina pozitívne vplýva aj na náš imunitný systém. Takisto nachádza uplatnenie pri viacerých liečebných postupoch a využíva sa na pomoc:

 • proti infekciám
 • pri hojení rán
 • s rekonvalescenciou po operáciách a chemoterapii

Arginínové doplnky môžu tiež pomôcť zlepšiť toleranciu glukózy (potenciál na liečbu diabetu), vplývajú na vylučovanie amoniaku, na spaľovanie tukov, alfa-ketoglukárová forma sa používa pri rôznych bakteriálnych a kvasinkových infekciách, poruchách gastrointestinálneho traktu, šedom zákale…

 

Vedľajšie nežiadúce účinky a riziká spojené s jej užívaním

L-Arginín v podstate nemá negatívne účinky – u zdravého človeka. Je však veľmi dôležité dodržiavať maximálnu dennú dávku a to dvojnásobne v prípade, že sa ho rozhodnete užívať vo forme rôznych doplnkov.

L-arginín, presne ako každá iná látka či liek alebo doplnok, má aj niekoľko možných vedľajších účinkov. Tie sa týkajú teda skôr niektorých špecifických stavov či ochorení, ktorých priebeh môže nadmerná hladina arginínu v tele negatívne ovplyvniť. To zahŕňa najmä:

 • zvýšené riziko krvácania
 • nerovnováhu hladiny draslíka v tele
 • zmeny hladiny cukru v krvi
 • zníženie krvného tlaku
 • nadmerný príjem spôsobuje nevoľnosť
 • a/alebo hnačku
 • bolesť brucha
 • nadúvanie
 • alergickú odpoveď
 • zápal dýchacích ciest alebo zhoršenie príznakov astmy

Interakcie a kontraindikácie

 • L-arginín sa vo forme doplnkov sa neodporúča užívať tehotným a dojčiacim ženám
 • takisto sa nesmie L-Arginín v tabletkovej forme užívať v prípade, ak trpíte schizofréniou, nakoľko môže negatívne ovplyvniť priebeh tohto ochorenia
 • ak užívate lieky na krvný tlak, pred použitím L-arginínu sa určite poraďte so svojím lekárom
 • tiež musíte byť opatrní, ak užívate aj lieky na predpis na erektilnú dysfunkciu, ako sú sildenafil (Viagra) alebo tadalafil (Cialis)
 • L-arginín môže tiež ovplyvniť hladinu cukru v krvi a teda ak máte cukrovku, neodporúča sa ho užívať, pokiaľ vám to výslovne neodporučí lekár
 • buďte opatrní pri užívaní tejto aminokyseliny aj v prípade, že ste už mali opary alebo genitálny herpes genitálií, príliš veľa L-arginínu v tele totiž môže potenciálne spustiť vírus, ktorý tieto stavy vyvoláva
 • najznámejšie interakcie sú s liekmi proti zrážaniu krvi a krvným doštičkám, liekmi na krvný tlak, liekmi na cukrovku, s liekmi obsahujúcimi dusičnany (napríklad na angínu pektoris), diuretikami

Dobrou správou však určite je, že arginín z potravín s vysokým obsahom bielkovín je bezpečný a zdravý. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín vo všeobecnosti pomáhajú v tele zvyšovať hladiny arginínu.

 

Dostupné formy – tabletky, prášok, sirup, ovocný nápoj či potraviny?

L-Arginín možno prijímať potravou a nájde sa naozaj množstvo takých, ktoré ho obsahujú celkom významné množstvo. Viacero z nich som spomenul vyššie v článku. No existujú aj ďalšie formy, z ktorých môžete vyberať. Sú to najmä tabletky, či gélové kapsuly, ale aj rôzne druhy nápojov či iných výživových doplnkov. Každá forma má určite svoje plus ale aj mínus a je určená pre určitú skupinu ľudí, ktorá ju využije najlepšie (športovci a proteínové nápoje, deti a sirupy, tabletky so zameraním na potenciu a podobne). Najčastejšie formy prípravkov s L-arginínom teda sú:

➡️ Potraviny

Najväčším plusom užívania takejto formy je prirodzenosť – jednoduchý spôsob ako zvýšiť hladinu tejto dôležitej aminokyseliny v našom tele. Na druhú stranu je potrebné aby bol prísun týchto potravín dostatočný a nezriedka sa stáva, že ide o konzumáciu v naozaj veľkom množstve. Čo niekedy fakt nie je možné dodržať, nech sa akokoľvek budete snažiť.

➡️ Nápoje

Nápoje, ktoré obsahujú L-arginín sú vhodné najmä u detí či športovcov. Medzi túto tekutú formu môžeme zaradiť aj sirupy, či rôzne prášky na rýchle zarobenie nápoja. Existujú aj ovocné nápoje s kombináciou L-Arginín a L-Ornitín, prípadne L-Karnitín.

💊 Tabletky

Treťou formou sú tabletky (klasické alebo aj gélové kapsuly) – ideálne pre tých, ktorí preferujú jednoduché a presné užívanie + rýchle účinné vstrebanie aktívnych látok. Hovorím v množnom čísle, pretože L-Arginín je veľmi často súčasťou prípravkov s komplexnejším zložením, ktoré sú určené napríklad pre športovcov na podporu kondičky, či pre pánov a dámy na podporu potencie. Samozrejme však existujú aj jednozložkové výživové doplnky iba s L-Arginínom.

💡 TIP na produkt - Zerex L-Arginín
Zerex L-arginín recenzia
 • výživový doplnok na prírodnej báze s koncentrovaným zložením
 • podporuje rýchlejšiu regeneráciu organizmu po športovom výkone
 • podporuje tvorbu svalovej hmoty a metabolizmus (spaľovanie) tukov
 • pomáha zlepšovať zásobovanie organizmu krvou, čím tiež napomáha erekcii

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

TOP 5 prípravkov na erekciu s L-Arginínom

 

Porovnanie

prípravokobsah účinnej látkyoverený obchod
eJoy37,5 mg v 1 kapsuledo eshopu
eJoy LONG37,5 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Klasik50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Extralong50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Proerecta250 mg v 1 tabletedo eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

Účinky L-arginínu sa dokážu prejaviť v dostatočne miere iba vtedy ak je užívanie, respektíve jeho dávkovanie, prispôsobené potrebám nášho tela. Výživové doplnky s L-arginínom by určite nemali užívať deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na zrážanlivosť krvi. Dodržiavajte tieto základné zásady:

 • neprekračujte maximálnu dennú dávku odporúčanú výrobcom doplnku
 • aby ste relevantne zhodnotili účinky musíte L-arginín užívať dlhodobejšie – minimálne 10 dní
 • ak chcete podporiť fyzický výkon, prípravok s arginínom užite približne 1 hodinu pred tým, ako ho máte naplánovaný
 • ak L-arginín chcete užívať kvôli lepšiemu prekrveniu tkanív a v rámci prevencie pred srdcovocievnymi ochoreniami neužívajte ho v množstve viac ako 3 000 mg za deň
 • pri výskyte akýchkoľvek vedľajších účinkov užívanie prerušte a konzultujte ich s lekárom, to isté platí ak trpíte niektorou chorobou, ktorá užívanie L-arginínu vylučuje, prípadne musí byť doporučené vašim lekárom

 

Ako fungujú tabletky s L-arginínom – skúsenosti s užívaním

Hoci L-Arginín bol a stále je v pozornosti silových športovcov a kulturistov, má aj veľmi pozitívne účinky aj na potenciu a hlavne na zlepšenie oslabenej erekcie. To je primárny dôvod, prečo je takou populárnou súčasťou veľkej väčšiny tabliet na podporu erekcie. Vedzte však, že tam sám o sebe nie je taký účinný, ako je to v kombinácii s ďalšími prírodnými látkami.

Ideálny spôsob ako využiť vlastnosti l-arginínu je z môjho pohľadu práve takáto forma tabletiek. Buď sa jedná o jednozložkové prípravky so všeobecnejším záberom, alebo o viac cielené prípravky (napríklad na potenciu, erekciu a libido, na posilnenie fyzického výkonu), v ktorých je len jednou zo zložiek a kde sa synergicky dopĺňa s ostatnými látkami. Najčastejšie sa jedná o extrakty ďalších rastlín s overeným účinkom v tejto oblasti (konkrétne sa teraz bavíme o posilnení sexuálnych funkcií) ako je napríklad Tribulus, Maca, Ženšen a ďalšie.

Výhodou nepochybne je aj to, že takéto prírodné doplnky výživy sú dostupné bez predpisu, teda bez potreby vyšetrenia u lekára a sú vhodné aj na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov. Samozrejme, nie všetky tabletky na erekciu či posilnenie libida zaberú u každého rovnako rýchlo a rovnako intenzívne. Je preto pre dosiahnutie adekvátnych výsledkov potrebné dlhodobejšie užívanie. S tým musíte jednoducho rátať. Ja osobne som vyskúšal všetkých TOP 5 spomenutých prípravkov (eJoy, eJoy LONG, Zerex Klasik, Zerex Extralong, Proerecta) na podporu potencie s arginínom v zložení a so všetkými som bol v rámci ich zamerania spokojný.

 

Skúsenosti ostatných

L-arginín je z viacerých hľadísk výnimočná látka. Aminokyselina, ktorá podporuje nielen kvalitu erekcie ale aj výkon. Mnohí užívatelia, ktorých komentáre a reakcie, hodnotenia a recenzie som mal možnosť si prečítať na internete, chvália najmä vplyv na lepšiu regeneráciu svalov po cvičení, celkovo lepšie prekrvenie a intenzívnejšie pocity pri sexe (ženy nevynímajúc, tip na afrodiziakum pre ženy s L-arginínom: Aphrodisia V pre ženy). Pár zaujímavých postrehov som teraz pre vás vybral:

➡️ Arginín a silový tréning

…Chcel by som sa opýtať, či má zmysel brať arginín ako samostatný doplnok stravy. Momentálne dávam 10 g … Keby som k tomu zaradil povedzme 5 g Arginínu pred tréningom, čo môžem očakávať? Vďaka za odpoveď.

Odpoveď admina: Väčšie prekrvenie, napumpovanie a odvádzanie splodín zo svalov po tréningu. Doporučujem k tomu ale tiež citrulín a prípadne aj zelený čaj a niacín. Všetko to podporuje tvorbu NO (plynu, ktorý rozťahuje cievy)…” Gregor a Tetsuo (forum.body-test.cz)

➡️ Skúsenosti s čistým L-arginínom v prášku

…zakúpené na zníženie krvného tlaku, teraz beriem 1 lyžičku 3krát denne, tlak mierne klesá +1x denne lyžicu tekutého lecitínu zo slnečnice, mám tvrdší spánok, zmizli problémy s prostatou, veľká chuť na sex, celé telo viac prekrvené, viac mi je teplo, skôr si oddýchnem, manželka tiež užíva, tiež na dôchodku – má hlavne lepší spánok, pri väčších dávkach ospalosť aj cez deň” Franta (Heureka)

➡️ L-arginín – libido, erekcia

…stimulácia libida, lepšia erekcia a podpora obvyklého duševného a fyzického stavu aj pri predošlej psychickej, alebo fyzickej námahe. Dávka účinnej látky je optimálna, zdravie podporuje, doporučujem…” Anton

 

Moje zhodnotenie na záver

Ak sa vám čoraz častejšie stáva, že ste príliš skoro unavení a predtým to veru nebývalo zvykom, že strácate silu a chuť na bežné činnosti doma, v práci ale aj v intímnej sfére, môže to byť dôsledok nedostatku bielkovín v tele. A aminokyselín, ktoré sú potrebné na ich tvorbu. Jednou z nich, veľmi dôležitou, je aj L-arginín, semiesenciálna aminokyselina, ktorej sme venovali celý tento článok.

L-arginín jednoznačne v takomto prípade odporúčam vyskúšať. Či už to skúsite cez potraviny, ktoré ho obsahujú v dostatočnej koncentrácii alebo prostredníctvom doplnkov, kde to máte do značnej miery uľahčené. Arginín pomôže s “prejazdnosťou ciev” posilní prietok krvi do penisu a tak podporí kvalitu erekcie.

➡️ L-Arginín jednozložkový vs. kombinácia s inými látkami?

Nechcem úplne zavrhnúť jednozložkové prípravky, podľa mňa je však arginín čo sa potencie týka účinnejší v kombinácii s inými zložkami, najčastejšie rastlinného pôvodu. Takéto výživové doplnky sú navrhnuté a otestované tak, aby ich účinnosť bola čo najlepšia s rýchlym nástupom. Vyberať možno z prípravkov rôzneho zamerania. Napríklad ide o tabletky na oslabenú erekciu, na pomoc s rýchlym vyvrcholením či dokonca na podporu správnej spermatogenézy.

Takisto možno povedať, že arginín v týchto prípravkoch predstavuje nižšie riziko vedľajších účinkov ako je to pri jednozložkových produktoch. Ak máte po ruke nejaký podobný prípravok na potenciu, alebo ho ešte len vyberáte, hľadajte ten, ktorý ideálne obsahuje aj ďalšie aminokyseliny – najmä L-citrulín, ktorý sa v kombinácii s L-arginínom vyskytuje veľmi často. Citrulín sa totiž v našom tele rozkladá práve na arginín, ktorý je potom organizmu prístupný dlhšiu dobu.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s L-arginínom – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych prírodných látok tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz aj o tejto problematike. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.