L-Citrulín – aminokyselina, ktorá vylepší každú erekciu

Peter Kacián Téma 10. februára 2021 0

L-citrulín je po L-arginíne ďalšou veľmi populárnou aminokyselinou, ktorú môžete nájsť v mnohých prípravkoch intímneho zamerania. Prečo? Nuž preto, lebo podobne ako arginín podporuje rozšírenie ciev a zlepšuje krvný obeh. Prekrvenie penisu pri erekcii je lepšie, stoporenie kvalitnejšie a má dlhšie trvanie. Táto neesenciálna aminokyselina však získava na popularite aj ako výborný doplnok na zvyšovanie fyzického výkonu.

A je tiež dobré vedieť, že l-citrulín zvyšuje hladinu l-arginínu v tele lepšie, ako keby ste užívali samotný arginín. Prečo to tak je? V akých potravinách možno l-citrulín nájsť a je forma tabletiek pre naše zdravie dostatočne zaujímavá? Viete, že existuje aj v konfigurácii ako l-citrulín malát? Aký je medzi nimi rozdiel? Odpovede na všetky tieto otázky (a samozrejme oveľa viac) hľadajte v mojom článku.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s L-citrulínom – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

L-Citrulín: pôvod, popis a využitie

L-citrulín je neesenciálna kyselina, ktorú si naše telo dokáže vyrobiť samo. V určitej miere. Ak však chcete zvýšiť v tele jeho hladinu, napríklad kvôli cvičeniu, alebo inej veľkej fyzickej záťaži, musíte ho organizmu dodať potravinami alebo použiť potravinové doplnky (tabletky, prášok, nápoj). Vyššia hladina L-citrulínu v tele znamená priaznivý vplyv na zdravie a posilnenie výkonu.

L-citrulín má v tele veľa významných úloh, ja však hneď na úvod spomeniem to, kde na rozdiel od arginínu vplyv nemá. Citrulín totiž nie je proteinogénna aminokyselina a teda sa nepodieľa na tvorbe a stavbe bielkovín v tele. Na druhú stranu, mnohé vedecké štúdie preukázali jeho pozitívny vplyv na zníženie svalovej bolesti, podporu výkonnosti športovcov a aj stimuláciu tvorby rastového hormónu. Aj preto je obľúbeným doplnkom stravy u kulturistov a profesionálnych športovcov, kde sa najčastejšie užíva v kombinácii s kyselinou jablčnou ako L-citrulín malát.

➡️ Močovinový cyklus

Je tiež nevyhnutnou látkou v močovinovom (ureosyntetickom) cykle, ktorého úlohou je zbaviť ľudský organizmus škodlivých látok. Takto sa z tela napríklad dostáva von amoniak, kedy konečným produktom tohto cyklu je močovina, ktorej sa telo napokon zbaví močom.

Zjednodušene: Zdrojom dusíka v tele sú bielkoviny (a tých majú športovci v tele naozaj dosť). Nadbytočný dusík z tela odvádza práve močovinový cyklus. Zvýšeným príjmom citrulínu sa teda amoniak z tela odstraňuje lepšie a nehromadí sa tak v organizme.

➡️ Vazodilatácia – rozširovanie ciev

Vazodilatácia znamená rozšírenie ciev, ku ktorému dochádza v dôsledku uvoľnenia (relaxácie) buniek hladkého svalstva v cievnych stenách (veľkých žilách a tepnách, ale i v malých tepnách artériolách). Je to spojené s nižším krvným tlakom a zlepšeným prietokom krvi. Citrulín, ktorý telo nevyužije sa premieňa na L-arginín*. Ten sa zase premieňa na oxid dusnatý, ktorý spomínanú vazodilatáciu krvných ciev podporuje. A práve zvýšenie hladiny oxidu dusnatého v tele je ten primárny dôvod prečo sa citrulín užíva.

Zaujímavosť: príjem L-citrulínu môže zvýšiť hladinu L-arginínu v tele viac ako keby ste užívali arginín samotný (štúdia). Je to spôsobené tým, ako telo spracováva a následne absorbuje arginín a citrulín.

💡 Citrulín – niečo málo z histórie

Citrulín je aminokyselina, ktorá bola najprv izolovaná zo šťavy melónu (červenej dyne) v roku 1914 a roku 1930 bola presne charakterizovaná a pomenovaná. Aj jej názov je odvodený od Citrullus, čo je rodové meno dyne. Až do 80. rokov minulého storočia nebol o citrulín veľký záujem, pretože netvoril proteíny a považoval sa len za medziprodukt metabolizmu. Neskôr sa však zistilo, že L-citrulín hrá oveľa väčšiu úlohu v procese vylučovania dusíka v tele.

Čítať viac o citrulíne vo vedeckej štúdii.

*Citrulín je výborným zdrojom Arginínu a ten je dôležitý z hľadiska tvorby oxidu dusnatého…

💡 *L-arginín + Oxid dusnatý (NO)

L-arginín je známy ako základná proteinogénna aminokyselina. Má veľký význam pri vytváraní neuroprenosu oxidu dusnatého (NO) v tele. Toto je naozaj dôležitý fakt pre všetkých, ktorí už počuli o erektilnej dysfunkcii, NO je totiž látka, ktorá dokáže významne uvoľňovať cievy (aj v penise) čím zabezpečí jej lepší prietok, ergo je nevyhnutná pre normálne stoporenie.

Ak chcete dosiahnuť kvalitnú erekciu, tak práve táto molekula je pre vás veľmi dôležitá. Z chemického hľadiska sa jedná o bezfarebný plyn, ktorý v tele produkujú endotelové bunky (jednoduchá vrstva buniek vystieľajúca vnútro ciev). Tvorí sa z L-arginínu reakciou katalyzovanou NO-syntázou.

Oxid dusnatý (NO) zlepšuje krvný obeh celého ľudského tela a aj preto sa prípravky, ktoré podporujú tvorbu NO stali veľmi obľúbenými napríklad medzi silovými športovcami. No bez tejto látky sa nedá dosiahnuť ani erekcia. Preto je súčasťou veľkého množstva výživových doplnkov pre zlepšenie erekcie aj L-arginín, ktorý jeho tvorbu a prenos významne podporuje. Na druhú stranu, mnoho z nich obsahuje koncentráciu, ktorá požadovaný efekt jednoducho nemá šancu dosiahnuť.

Oxid dusnatý je tiež účinná prevencia rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Pomáha totiž rozširovať cievy a tak zlepšuje prietok krvi. Tým pádom sa zlepšuje aj prekrvenie mozgu čo vplýva na všetky mozgové funkcie. Čím je v tele NO viac, tým jednoduchšie a hlavne rýchlejšie sa kyslík, červené krvinky a živiny dostanú tam kam majú.

💡 Citrulín vs. Arginín

L-Citrulín

 • rozkladá sa v tele pomalšie, čím zvyšuje hladinu arginínu v krvi po dlhšiu dobu
 • zľahka znižuje krvný tlak a zvyšuje výkon
 • nie je bežnou súčasťou bielkovín
 • zrýchľuje obnovu ATP (adenozíntrifosfát) a kreatínfosfátu
 • znižuje hladinu kyseliny močovej a amoniaku v tele

L-arginín

 • v tele sa zvykne veľmi rýchlo rozložiť na ornitín a kyselinu močovú skôr ako ho dokáže plne využiť
 • nemá vplyv na tlak ani na výkon
 • vyskytuje sa vo väčšine potravín s obsahom bielkovín
 • zvyšuje syntézu kolagénu

➡️ Využitie L-citrulínu

Na čo sa L-citrulín používa najčastejšie?

 • na zvýšenie výkonu športovcov
 • ako kardiovaskulárny doplnok výživy
 • ako doplnok na podporu erekcie (zvyčajne s L-arginínom)

Tieto účinky sa pripisujú tomu, že L-citrulín zvyšuje tvorbu oxidu dusnatého (NO) v tele, ktorý je zásadný činiteľ pri regulácii krvného toku, prenosu kyslíka, príjmu glukózy.

A ako som sa už zmienil, znižuje hladinu kyseliny mliečnej a amoniaku v tele – ako dôležitá súčasť (medziprodukt) močovinového cyklu. Prečo je nevyhnutné amoniak a niektoré metabolity dusíka z tela odstraňovať? Ich hromadenie totiž spôsobuje extrémnu únavu a môže viesť až k smrti.

 

➡️ Ako vzniká a ako funguje?

Ako citrulín v tele vôbec vzniká? L-citrulín vzniká močovinovom cykle ako medziprodukt (toto už vieme). Ako je to presne? Na začiatku cyklu stojí reakcia amoniaku s oxidom uhličitým. Z tejto reakcie vzniká karbamoylfosfát a ADP (adenozíndifosfát) + anorganický fosfát. A práve prvá menovaná zlúčenina, karbamoylfosfát, vstupuje do reakcie s ornitínom čoho výsledkom je produkcia citrulínu.

Toto všetko sa odohráva v matrixe mitochondrií. Následne v cytosóle bunky citrulín zreaguje s ATP a aspertátom, pričom vzniká argininosukcinát a z neho arginín, ktorý sa napokon rozkladá na močovinu a ornitín. Močovina odchádza z tela močom a ornitín v ňom zostáva.

 

➡️ V ktorých potravinách sa L-Citrulín nachádza najčastejšie

Citrulín sa nachádza aj v niektorých bežných potravinách. Nie je ich veľa, ale pravdou zas je, že väčšina surovín a potravín rastlinného či živočíšneho pôvodu nebola analyzovaná na obsah tejto aminokyseliny. V rôznej koncentrácii ho teda nájdete v mäse, orechoch, zelenine (tekvicovité), ovocí i čokoláde. Ale na to, aby ste Citrulín dokázali prijať ako výživovým doplnkom by ste ich museli konzumovať naozaj v nadpriemernom množstve.

Toto sú potraviny, o ktorých je známe, že L-citrulín obsahujú v zaujímavom množstve:

 • dyňa červená (vodný melón)* (Citrullus lanatus) – je naozaj vynikajúci zdroj citrulínu, v 1 g melóna sa nachádza minimálne  1 mg citrulínu (t.j. 100 g melóna = 100 mg L-citrulínu), obsahuje tiež ďalšie látky, ktoré dopĺňajú jeho pozitívny účinok na prekrvenie celej pohlavnej sústavy, tiež na lepšie vylučovanie toxínov z tela (detoxikácia)
 • žltý melón alias melón cukrový – Uhorka žltá (Cucumis melo) je zdrojom najmä veľkého množstva vitamínov ale aj ostatných významných látok, medzi ktoré patrí tiež L-citrulín, pozitívne vplýva na činnosť vylučovacej sústavy a pôsobí detoxikačne
 • tekvica (rod Cucurbita) – je známa ako u kulinárov, tak i u tých, ktorí dokážu oceniť mnohé prospešné zdravotné účinky tekvice na náš organizmus (a to nielen kvôli L-Citrulínu, ale aj veľkému množstvu vitamínov a látok, ktoré prispievajú prečisteniu celého tela)
 • uhorka siata (Cucumis sativus) je taktiež zaujímavý zdroj citrulínu a ostatných zdraviu prospešných látok, obsahuje až 90 % vody a vitamíny A, B aj C, pomáha znižovať obsah kyseliny močovej v tele a zároveň zlepšuje fungovanie obličiek
 • horký melón (Momordica charantia) – vzhľadom sa podobá na hrboľatú uhorku a kvôli svojej extrémne horkej chuti nie je práve najobľúbenejšou potravinou, no v krajinách tropického a subtropického pásma je dlhodobo využívaná v tradičnej prírodnej medicíne vďaka svojim výrazným účinkom

Ďalšie potraviny, kde sa Citrulín nachádza tiež

 • sója
 • cibuľa a cesnak
 • mäso (najviac v červenom mäse, ale i rybách, pečienke)
 • orechy (najviac vo vlašských orechoch, ale i v mandliach či arašidoch)
 • čokoláda (okrem citrulínu obsahuje aj zaujímavé množstvo arginínu, najviac v kvalitnej čokoláde s obsahom kakaa nad 60%)
💡 *Červená dyňa ako prirodzený zdroj L-citrulínu

Dyňa červená, vodný melón, je najbohatší známy prírodný zdroj L-citrulínu vôbec. Kvôli benefitom citrulínu a ďalšej významnej látky nachádzajúcej sa v dužine – lykopénu, je práve melón perfektná prirodzená  a lacná alternatíva k doplnkom citrolínu, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú bakteriálnou fermentáciou (Bacillus subtilis auxotrophs). Citrulín sa však nachádza vo veľkých množstvách aj v kôre melónu.

L-citrulín a jeho najcennejšie účinky a benefity

L-citrulín je dôležitou zložkou viacerých prípravkov so zameraním na potenciu. Má totiž význam (podobne ako arginín) ako podpora lepšieho prekrvenia a lepšieho výkonu. Táto aminokyselina je tiež dôležitá vo viacerých ohľadoch ľudského zdravia. Účinky tejto látky sa napríklad využívajú pri niektorých neurologických problémoch, ale i takej cukrovke. Efekt sa však prejavuje v závislosti na koncentrácii citrulínu v tele a ďalších faktoroch. Pozrite sa na jeho najhlavnejšie a najvýznamnejšie účinky:

❤️ Kvalita erekcie

Kvalitu erekcie možno zlepšiť aj užívaním L-Citrulínu. Aminokyselina má totiž priamy vplyv na lepšie prekrvenie tkanív, pretože zlepšuje prietok krvi v cievach**. Práve preto je bežnou súčasťou mnohých prípravkov na erekciu (so svojou dvojičkou L-arginínom). Nejedna štúdia (napríklad táto) potvrdzuje priaznivý vplyv citrulínu na stoporenie penisu pri miernej až stredne závažnej dysfunkcii erekcie.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s L-citrulínom – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

❤️ Kondícia a svalstvo

L-citrulín sa tiež využíva na podporu lepšej kondície a fyzickej vitality, podpore svalstva. Prenos kyslíka sa zlepšuje, čím dochádza aj k zvýšenému príjmu glukózy (rast a sila svalov). Tým, že sa citrulín podieľa na odstraňovaní nahromadeného amoniaku, znižuje fyzickú únavu a urýchľuje regeneráciu po náročnom výkone. Podporuje zvýšenie kondície a vytrvalosti (tým, že zvyšuje energiu v svalových bunkách).

💡 Zvyšovanie výkonu s L-citrulínom

Citrulín je kvôli schopnosti zvyšovať prietok krvi objektom mnohých štúdií. Veľa z nich sa týka vytrvalosti a cvičenia založeného na sile. Pri vytrvalostnom tréningu sa používal čistý L-citrulín a na podporu sily zase forma citrulín-malátu.

Vytrvalostné cvičenie

Užívanie citrulínových doplnkov v tomto prípade môže zvýšiť obsah kyslíka v svalovom tkanive a zlepšiť jeho využitie. To nakoniec umožňuje z dôvodu lepšej vytrvalosti aj lepší športový výkon (štúdia).

Silový tréning

Niekoľko štúdií ukázalo, že citrulín malát môže zlepšiť výkon pri silovom tréningu. To sa prejavuje schopnosťou vykonávať viac opakovaní po užití citrulín-malátu, pričom bolesť svalov je o dosť nižšia. Takisto sa zistilo, že znižuje únavu a zvyšuje tréningový výkon pri nižšej telesnej hmotnosti (štúdia).

❤️ Srdce a cievy

Zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému je ďalším pozitívom príjmu citrulínu. Vďaka podpore tvorby NO dochádza k regulácii krvného toku** čím je srdce a vlastne aj celé telo lepšie okysličené. K tomu treba prirátať pomoc s vylučovaním amoniaku a ďalších toxických látok z tela čím sa zlepšuje stav ciev a žíl.

❤️ Nervová sústava

L-citrulín možno brať aj ako podporu pri rôznych ochoreniach nervovej sústavy. Lepšie prekrvenie a okysličenie znamená aj pozitívny vplyv na centrálnu nervovú sústavu. Tento efekt má význam napríklad aj pri demencii či Alzheimerovej chorobe. Ak hľadáte niečo na potlačenie nadmernej únavy, tak vedzte, že aj citrulín vie byť v tomto smere nápomocný tým, že znižuje hladinu amoniaku v tele.

❤️ Krvný tlak a cukor

Normalizácia krvného tlaku aj cukru je dôsledok lepšej tvorby oxidu dusnatého v tele, na čom má svoj nezastupiteľný vplyv aj L-citrulín. Vďaka lepšiemu roztiahnutiu ciev** sa znižuje krvný tlak. Podobne vplýva aj na hladinu cukru v krvi.

💡 *Prietok krvi, roztiahnutie ciev a L-citrulín

Niektoré štúdie poukazujú na to, že hoci jediná dávka citrulínu nezlepšuje schopnosť ciev rozšíriť sa (ako u zdravých, tak i chorých jedincov), tak u tých, ktorí užívali citrulín dlhšie (aspoň 7 dní) sa táto schopnosť už dokázala prejaviť (pozri ďalšiu štúdiu), čo znamená, že dlhodobé užívanie doplnkov s citrulínom je účinnejšie a efektívnejšie.

❤️ Ďalšie zdravotné prínosy

Medzi ďalšie benefity citrulínu patrí:

 • zvyšovanie hladiny anabolických hormónov (TST a RH)
 • minimalizácia rizika pretrénovania
 • oddialenie a zoslabenie nástupu imunosupresívnych symptómov pri tréningu
 • L-Citrulín môže tiež zvýšiť vzostup rastového hormónu (GH) pozorovaný po cvičení
💡 TIP na produkt - Citrulyn 750mg
Citrulyn 750mg 120 kapsúl, Amix
 • 1500 mg L-citrulín malátu v 1 dávke (2 kapsuly)
 • podporuje zvýšený výkon
 • urýchľuje regeneráciu
 • napomáha k zvýšenej produkcii NO (oxidu dusnatého)
 • podporuje zvýšenie krvného toku
13,30 €

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

 

Vedľajšie nežiadúce účinky a riziká spojené s jej užívaním

L-citrulín na rozdiel od mnohých iných látok (aj aminokyselín) je pri užívaní veľmi bezpečný, riziko vedľajších účinkov je minimálne a to aj pri vyšších dávkach (jedna štúdia prezentuje bezpečnosť citrulínu v dávkach 2, 5, 10, a 15 g a ani pri tých najvyšších sa žiadne vedľajšie účinky neprejavili). Takže z toho vyplýva, že ani tie najvyššie dávky citrulínu nezvyšujú arginín v krvi priamo úmerne, tak ako by sa dalo predpokladať (existuje nejaký blokátor). Dávky L-citrulínu nad 10 g sú preto pravdepodobne úplne zbytočné.

Interakcie a kontraindikácie

Hoci L-Citrulín teda nemá v podstate žiadne negatívne vedľajšie účinky, predsa jestvujú určité obmedzenia, kedy by sme túto aminokyselinu užívať nemali. Jedná sa o určité stavy organizmu a možné interakcie s niektorými liekmi. Čo konkrétne mám na mysli?

 • citrulín sa nesmie užívať v tehotenstve a tiež pri dojčení
 • bez konzultácie s lekárom nie je vhodný ani pre ľudí s nízkym krvným tlakom
 • ak užívate lieky na srdcové choroby, ktoré obsahujú dusičnany je užívanie l-citrulínu kontraindikované
 • to isté platí aj pri liekoch na erektilnú dysfunkciu ako je Viagra, Cialis, Levitra a podobne

 

Dostupné formy – tabletky, prášok, nápoj ako výživový doplnok či potraviny?

O potravinách, ktoré prirodzene obsahujú L-citrulín sme sa už bavili (pozri vyššie v článku). Existujú však samozrejme aj ďalšie formy, z ktorých si môžete vybrať. A v princípe rovnaké ako je to u arginínu. Či už sú to tabletky a kapsuly (jednozložkové doplnky na erekciu, frigiditu…), alebo prášok na výrobu nápoja, či rovno tekutá forma výživového doplnku. Toto sú najčastejšie formy L-citrulínu o niečo podrobnejšie:

➡️ Potraviny

Ak sa rozhodnete ísť na dopĺňanie citrulínu striktne prirodzenou cestou, tak máte na výber z najrôznejších zdravých potravín. Ak však chcete príjem citrulínu dostať na úroveň, aby to malo naozaj nejaký efekt, tak napríklad za deň by ste museli zjesť jeden 3,5 kg vážiaci vodový melón.

➡️ Nápoje a prášok

U športovcov (kulturisti a iné silové športy, ale aj vytrvalostní športovci) je v obľube výživový doplnok, ktorý kombinuje L-citrulín s takzvaným malátom – L-citrulín-malát. Vďaka nemu sa dosiahne nielen lepšie prekrvenie a okysličenie svalstva, ale aj prísun okamžitej energie. A veľmi často je dostupný vo forme prášku na zarobenie nápoja.

💊 Tabletky

Ideálnou formou príjmu citrulínu je pre mnohých tabletka či kapsula. Či už je to iba s čistou aminokyselinou, alebo sa jedná o viaczložkové prípravky, ktoré sú často určené aj na podporu sexuálnych funkcií – erekcie, potencie, libida, kde lepšie prekrvenie práve vďaka citrulínu (zväčša spolu v jednom prípravku aj s arginínom) prispieva k ich výraznému zlepšeniu. Najlepšie voľne dostupné doplnky pre dospelých obsahujú práve túto látku.

💡 2 hlavné formy citrulínu vo výživových doplnkoch

Existujú dve hlavné formy citrulínu, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie:

 • L-citrulín: čistá 100% forma farmaceutickej kvality
 • Citrulín malát: kombinácia citrulínu a ďalšej zlúčeniny nazývanej malát (kyselinu jablčnú), ktorá je dôležitá pre výrobu energie, pridáva sa kvôli tomu, že sa dokáže zapájať do Krebsovho cyklu, ktorý je najväčší producent adenozíntrifosfátu (ATP) – univerzálneho zdroja energie pre všetky živé organizmy

Obidve tieto formy môžu mať podobné účinky. Citrulín malát je skôr bežnejší u doplnkov určených športovcom a L-citrulín napríklad aj ako súčasť prípravkov na potenciu.

💡 TIP na produkt - Citrulyn 750mg
Citrulyn 750mg 120 kapsúl, Amix
 • 1500 mg L-citrulín malátu v 1 dávke (2 kapsuly)
 • podporuje zvýšený výkon
 • urýchľuje regeneráciu
 • napomáha k zvýšenej produkcii NO (oxidu dusnatého)
 • podporuje zvýšenie krvného toku
13,30 €

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

 

TOP 5 prípravkov na erekciu s L-Citrulínom

 

Porovnanie

prípravokobsah účinnej látkyoverený obchod
eJoy37,5 mg v 1 kapsuledo eshopu
eJoy LONG37,5 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Klasik50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Extralong30 mg v 1 kapsuledo eshopu
Proerecta235 mg v 1 tabletedo eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

L-Citrulín ocenia najmä tí, ktorým je vlastný aktívny životný štýl. Nie je určený tehotným a dojčiacim ženám ani deťom. Citrulín a prípravky, ktoré túto aminokyselinu obsahujú veľa kontraindikácií nemajú, no vždy je dôležité aby ste sa pri dávkovaní a užívaní prípravku striktne držali pokynov výrobcu konkrétneho prípravku.

Všeobecné zásady pre užívanie doplnkov s citrulínom:

 • citrulín užívajte ideálne na lačný žalúdok, najlepšie hneď ráno, v prípade zvyšovania fyzického výkonu a kondície aj pred spaním
 • tabletky na podporu erekcie, ktoré obsahujú L-Citrulín, užívajte vždy v dávkach odporúčaných výrobcom (vrátane maximálnej dennej dávky)
 • tabletky a iné doplnky (napríklad nápoj) na zvýšenie výkonu užívajte ideálne pol hodinu pred tréningom
 • na zlepšenie kvality erekcie a všeobecne podporu zdravia sa odporúča denná dávka 1-2 g l-citrulínu
 • na zlepšenie fyzického výkonu to môže byť až 8 gramov (maximálna denná dávka), pričom ak s ním len začínate, odporúčam ju rozdeliť na dve, minimálna dávka by mala začínať aspoň na 3 g L-citrulínu alebo 5 g malátu
 • dávka sa mení v závislosti od formy, pretože napríklad 1,75 gramu citrulín malátu poskytuje iba 1 gram L-citrulínu, zvyšných 0,75 gramov je malát

 

Ako fungujú tabletky s L-citrulínom – skúsenosti s užívaním

Keďže sa náš web volá afrodiziakum.sk, budeme sa ďalej baviť najmä o prípravkoch s L-citrulínom, ktoré sú špeciálne určené na podporu erekcie. Áno, existujú tabletky s citrulínom pre kulturistov a športovcov, dokonca môže ísť o jednozložkové výživové doplnky s obsahom L-citrulínu alebo malátu. No vedzte, že čistý citrulín nikdy nedosiahne taký účinok na sexuálne funkcie muža i ženy, ako keď sa nachádza v komplexnom prípravku v kombinácii s inými prírodnými látkami. Kombinácia zaručených prírodných afrodiziák (napríklad kotvičník, ženšen, maca, ale aj ginko či saw palmetto) spolu s dôležitými aminokyselinami (najviac arginín a citrulín) má potenciál pomôcť s problémovou potenciou a libidom naozaj veľmi rýchlo.

Výhodou užívania takýchto tabletiek je aj to, že sú ako prírodné doplnky výživy dostupné bez predpisu, a teda bez potreby návštevy a následného vyšetrenia u lekára. Takisto z toho akosi logicky tiež vyplýva, že sú vhodné aj na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov. Nie všetky tabletky na erekciu a posilnenie libida však zaberú u každého rovnako rýchlo a rovnako intenzívne. Pre dosiahnutie adekvátnych výsledkov je preto potrebné dlhodobejšie užívanie. S tým treba narovinu rátať. Ja osobne som vyskúšal všetkých TOP 5 spomenutých prípravkov (eJoy, eJoy LONG, Zerex Klasik, Zerex Extralong, Proerecta) na podporu potencie s citrulínom v zložení a so všetkými som bol v rámci ich určenia a vplyvu na moje sexuálne funkcie spokojný.

Najlepšie sa mi osvedčila kombinácia L-citrulínu s L-arginínom. Pri kvalitných prípravkoch na erekciu je to osvedčená dvojica a odporúčam vyberať najmä z tých produktov, ktoré ich obsahujú obe.

 

Skúsenosti ostatných

L-Citrulín bol dlho v tieni známejšej aminokyseliny L-Arginínu, no postupom času sa dostáva na výslnie. Mnohí športovci a kulturisti preferujú k užívaniu skôr citrulín na úkor arginínu, pretože vďaka nemu sa hladina arginínu v tele navyšuje postupne a dochádza tak k jeho lepšiemu využitiu. Čo sa týka prípravkov na erekciu, tak v nich sa obe spomínané aminokyseliny vhodne dopĺňajú. Poďme sa teraz pozrieť na pár postrehov a komentárov, ktoré sa týkajú užívania L-citrulínu (prípadne malátu):

➡️ čistý L-citrulín v prášku

…Citrulín sa hodí ako do predtréningoviek, tak na regeneráciu a detox tela po záťaži. Hodí sa k Arginínu a BCAA. Sypaná forma sa dobre rozpúšťa a má rýchlejší nástup. Neľakajte sa toho, ako je citrulín cítiť. Je to tak trochu zatuchnuté, ale vyrieši to šťava, alebo sirup. Bez problému. Určite vyskúšajte…” Jozef

➡️ Citrulín a chuť na sex

…Nepriamo u mňa došlo k zvýšeniu chuti na sex. Nemyslím, že by to mal na svedomí priamo prípravok. Chuť na sex mám vždy, len niekedy to moje myslenie jednoducho pokazí. Vďaka citrulínu som získal väčšiu istotu a libido potom stúplo samo od seba.” Pavol

➡️ Citrulín malát na beh

…S týmto jednozložkovým citrulín malátom som maximálne spokojný. Používam ho len na beh a naozaj zaberá to čo som aj načítal o tejto látke a to že naozaj odďaľuje nástup kyseliny mliečnej a tým zlepšuje výkonnosť počas tréningu a neskutočne urýchľuje tým pádom aj regeneráciu. Je určite veľmi vhodný pre naberanie kilometrov v bežeckej príprave. Človek je viacmenej stále ready na beh….” Jano

 

Moje zhodnotenie na záver

L-Citrulín je doplnok, ktorý majú v obľube najmä fitness športovci a kulturisti. Je síce trochu v tieni iných látok ako sú proteíny, BCAA a podobné doplnky, no vďaka obrovskému množstvu benefitov sa už tiež dostáva do popredia. Dokáže totiž účinne znížiť únavu a zlepšiť výkon. L-citrulín tiež podporuje zdravšie cievy a znižuje krvný tlak. A to najmä u ľudí so srdcovými ochoreniami alebo vysokým krvným tlakom.

L-citrulín jednoznačne v takýchto prípadoch odporúčam vyskúšať. Či už začnete jesť viac potravín, v ktorých sa aminokyselina nachádza, alebo sa spoľahnete na rôzne výživové doplnky. Z môjho pohľadu za skúšku určite stoja aj prípravky určené na posilnenie oslabenej erekcie, kde sa L-citrulín nachádza s ďalšími významnými látkami vo vyváženom pomere a koncentrácii.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s L-arginínom – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych prírodných látok tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz aj o tejto problematike. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.