Libido

Libido - nízke, normálne, vysoké

Libido je túžba. Je to túžba po slasti a rozkoši. Je to pohlavný pud, vďaka ktorému sme sa ocitli na tomto svete… To je len pár definícií, ktoré charakterizujú základný symbol našej sexuality. A hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ním “disponuje” každý, opak je pravdou.

Tak ako niektorí muži riešia svoju erekciu a niektoré ženy zas napríklad neschopnosť dosiahnuť orgazmus, tak je teraz už nad slnko jasnejšie, že pod viacerými problémami v rámci sexuálnych funkcií je “podpísané práve libido”, alias ne-chuť na sex. A teda pri jeho nedostatku máme ozajstný problém.

Chcete vedieť čo presne to libido vlastne je a ako to funguje? Aké sú príznaky zníženého libida u žien a mužov a čo za tým stojí? A ako sa s tým dá bojovať? Tak práve na tieto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom texte.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na zvýšenie libida – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoy, ✅ Zerex a ✅ Proerecta. Partnerka na zvýšenie libida u žien odporúča: ✅ Aphrodisia V pre ženy - tabletky a ✅ Aphrodisia G krém pre ženy

Čo je libido

Libido som síce zadefinoval hneď v úvode, ale rád vám teraz o ňom samozrejme poviem o niečo viac. LIBIDO je sexuálna túžba, inak aj sexuálny apetít, ktorý pod sebou zahŕňa viacero dejov a procesov. To vedie pohlavne dospelého jedinca k túžbe po sexuálnom zblížení s iným jedincom. Je to najzákladnejší prirodzený pud – pohlavný pud, ktorého cieľom je stimulácia sexuálnej aktivity, za účelom zachovania rodu.

Samozrejme, že také ľahké to s libidom celkom nebude. Má čo do toho povedať totiž aj pán Sigmund Freud a pán Carl Gustav Jung, ktorí pojem libido radi používali v rámci psychoanalýzy.

💡 Libido a S. Freud, C. G. Jung

Libido v psychoanalýze podľa Sigmunda Freuda je sexuálna energia tvoriaca základ všetkých prejavov sexuality a zameraná na získanie rozkoše erogénnych zón, energia sexuálneho pudu, sexuálna túžba (ako kvantitatívne pôsobiaca sila), energia lásky človeka.

Libido v analytickej psychológii podľa Carla Gustava Junga je psychická energia tvoriaca základ všetkých psychických prejavov, všeobecná životná sila (životná energia, životná vôľa) človeka.

 

Ako to funguje?

Libido je celkom zložitá záležitosť (podvedomý, ale sčasti i vedomý dej) a veľkú úlohu pri ňom hrá popri hormonálnej sústave aj psychika. Je to dobre “naolejovaná mašinka”, ktorá v sebe umne spája viaceré mechanizmy a ich správne fungovanie je pre dostatočnú sexuálnu túžbu muža i ženy nevyhnutné.

Čo sa týka nevyhnutnej účasti hormonálnej sústavy, tak vedzte, že na naše libido vplývajú určité hormóny priamo i nepriamo. A teda konkrétne ide gonádotropné hormóny, ktorých vylučovanie riadi hypotalamus (spodná časť medzimozgu), sú nevyhnutnou podmienkou pri tvorbe a vylučovaní príslušných pohlavných hormónov. U žien aj mužov to prebieha tak, že gonádotropné hormóny putujú sa presunú do pohlavnej sústavy, kde potom ovplyvňujú činnosť konkrétnych pohlavných žliaz a vlastne riadia vylučovanie príslušných pohlavných hormónov.

Látky ovplyvňujúce naše libido (neurotransmitery, neuropeptidy, pohlavné hormóny…):

 • Testosterón + ďalšie androgény – priama korelácia*
 • Estrogén + príbuzné ženské pohlavné hormóny – priama korelácia*
 • Oxytocín – priama korelácia*
 • Progesterón
 • Serotonín
 • Noradrenalín
 • Acetylcholín

*priama korelácia znamená v tomto prípade to, že keď stúpa testosterón/estrogén/oxytocín, úmerne sa tak deje aj s libidom, a naopak.

 

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s libidom

Poruchy libida nie je celkom možné presne zadefinovať. Čo je u niektorého jedinca úplne normálne, to ten druhý môže považovať za abnormálny stav. Takisto je úplne v poriadku, že naša sexuálna túžba v priebehu pohlavnej dospelosti kolíše a fázy, kedy sa nevieme nabažiť sexu, striedajú aj fázy “nechutenstva”.

Každopádne, základné typy porúch libida sa pokúsim teraz priblížiť bližšie:

➡️ Znížené libido u mužov

Menej chuti na sex sa u muža prejavuje zníženým záujmom o fyzický kontakt. Sex síce stále býva súčasťou partnerského života, no znižuje sa jeho početnosť aj intenzita. Na potlačení libida sa môže podieľať aj erektilná dysfunkcia, čo vo výsledku spôsobuje nesúlad vo vzťahu – hlavne ak si partnerka pravidelne vyžaduje kvalitný sex.

➡️ Strata libida u mužov

Znížené libido môže byť len prechodným stavom, no na druhú stranu, ak sa to nepodchytí, muž sa stáva pasívnym a dochádza k úplnej strate libida. Sex sa odohráva naozaj len výnimočne, muž nepreukazuje žiadne sexuálne fantázie a pohlavný styk ho už vôbec neuspokojuje. Platí to aj pre masturbáciu napriek dlhšej sexuálnej abstinencii.

➡️ Znížené libido u žien

Znížená sexuálna túžba u žien je najčastejšie výsledkom hormonálnych zmien a tiež zmien vo vzťahu. To sa prejavuje ako znížením kvality pohlavného styku (bolestivý styk v dôsledku suchej pošvy, problémy s dosiahnutím orgazmu), tak i častejšom odmietaní fyzického kontaktu a následne problémami vo vzťahu.

➡️ Strata libida u žien

Úplná strata libida, niekedy nazývaná ako frigidita, je potom dôsledkom neriešenia predchádzajúceho stavu. Ako sa ne/prejavuje? Takmer žiadnym záujmom o sexuálnu aktivitu, žiadnymi sexuálnymi fantáziami, absenciou rozkoše pri prípadnom pohlavnom styku, dokonca až zvýšenou bolestivosťou…

➡️ Zvýšené libido u žien a mužov

Nezdravo vysoké libido je takisto veľkým problémom. Nezriedka sa jedná aj o nechcený stav v dôsledku abnormálnej hladiny pohlavných hormónov s potvrdenou diagnózou závislosti na sexe.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na zvýšenie libida – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoy, ✅ Zerex a ✅ Proerecta. Partnerka na zvýšenie libida u žien odporúča: ✅ Aphrodisia V pre ženy - tabletky a ✅ Aphrodisia G krém pre ženy

 

Faktory vplývajúce na libido – príčiny jeho zníženia

I keď za libidom stojí hlavne hormonálna sústava a najmä jej správne fungovanie, vplýva na ňu tiež viacero vonkajších faktorov – vecí, ktoré dokážu na sexuálny apetít celkom významne vplývať. Pri mužoch i ženách sa máličko od seba odlišujú. Toto sú základné faktory vplývajúce na libido podľa pohlavia:

 

♂ U mužov

 • užívanie liekov s vedľajšími účinkami, ktoré spôsobujú pokles hladiny testosterónu (príklad lieky na rakovinu prostaty)
 • antidepresíva – napríklad skupiny SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu)
 • zvýšená konzumácia alkoholu a rekreačné užívanie drog
 • chronické ochorenia, syndróm nepokojných nôh
 • nízka hladina testosterónu (hypogonádizmus)
 • depresia, problémy so spánkom
 • problémy vo vzťahu, nízke sebavedomie
 • erektilná dysfunkcia

 

♀ U žien

 • hormonálne zmeny – znížená hladina estrogénu, testosterónu (napríklad počas menopauzy, tehotenstva, dojčenia, popri užívaní hormonálnej antikoncepcie)
 • odstránenie vaječníkov – chirurgicky vyvolaná menopauza
 • cukrovka, rakovina a ďalšie chronické ochorenia (artritída, ischemická choroba srdca), pohlavne prenosné choroby
 • antidepresíva a lieky na rôzne záchvaty
 • psychické problémy – nízke sebavedomie, úzkostné stavy a depresie, únava a vyčerpanie
 • nadmerná konzumácia alkoholu, či užívanie rekreačných drog
 • trauma v minulosti – napríklad incest, či znásilnenie respektíve sexuálne zneužitie, náboženské presvedčenie
 • vzťahové problémy – nedostatočná komunikácia medzi partnermi, nedostatok dôvery, rozpory v manželstve…
 • sexuálny nesúlad partnerov

O niektorých faktoroch, ktoré vplývajú ako na mužské, tak i na ženské libido si teraz povedzme trochu viac:

➡️ Lieky s vedľajšími účinkami na libido

Viacero liekov má ako “vedľajší efekt” negatívny vplyv na libido muža i ženy. Najviac ho potláčajú psychofarmaká, najmä antidepresíva. Oslabiť libido však môžu aj ďalšie lieky ako sú antihistaminiká, antiepileptiká, opioidy a niekedy aj betablokátory (lieky na srdce).

➡️ Zlá životospráva a zlý životný štýl

Univerzálny faktor, ktorý dokáže znížiť ženské aj mužské libido “bez mihnutia oka”. Stačí ak si človek nedopraje dostatok spánku, stravuje sa nezdravo, pričom preferuje mastné jedlá a rôzne polotovary, častejšie popíja či fajčí. Okrem libida tak klesá aj plodnosť a potencia a všetky sexuálne funkcie sú oslabené.

➡️ Vek

Vek prirodzene vplýva na náš sexuálny apetít a ako rôčky pribúdajú, tak aj chuť na sex postupne klesá. Stojí za tým postupné znižovanie produkcie pohlavných hormónov u mužov i žien. Takisto je pravdepodobnejší výskyt už spomínaných civilizačných ochorení, energia a celková vitalita organizmu klesá…

➡️ Psychické problémy, problémy vo vzťahu

Psychické problémy a problémy vo vzťahu prispievajú k zníženiu sexuálneho apetítu celkom výrazne. Depresia, úzkostné stavy, únava, stres a ďalšie faktory spôsobujú, že na sex často nemáme ani pomyslenia. To isté platí ak to škrípe vo vzťahu – či už je to absenciou normálnej komunikácie medzi partnermi, alebo kvôli problémom pri sexe.

💡 Chcete si o libide prečítať ešte viac? A viac z vedeckého pohľadu?

 

Ako zlepšiť a podporiť svoje libido

Libido si zaslúži našu pozornosť nielen vtedy ak pociťujete jeho nedostatok. Pokles sexuálnej túžby totiž prebieha už relatívne dlhšiu dobu bez toho, aby ste si to vôbec všimli. Libido môžete podporovať viacerými prirodzenými spôsobmi – aj preventívne. Na začiatok postačí ak sa zameriate na to čo jete a môžete k tomu pridať aj nejaké overené afrodiziaká vo forme čajov, potravín či výživových doplnkov.

Ak je znížené libido dôsledkom náhlych výkyvov hormonálnej hladiny, prípadne dôsledok niektorých z chronických ochorení či užívania liekov, tak vtedy to treba riešiť primárne so svojim lekárom.

Pár univerzálnych rád ako zvýšiť svoje libido (aj na základe mojich vlastných skúseností):

 • životospráva – zdravšie sa stravujte a potlačte svoje zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, nekonzumujte žiadne mastné a ťažké jedlá, sladké a slané pochutiny, polotovary a podobne
 • nepriaznivý zdravotný stav – ten riešte čím skôr a najlepšie ešte vtedy, kým sa to dá urobiť relatívne jednoducho (hovorím najmä o nadváhe a s tým súvisiacimi zdravotnými komplikáciami ako je vysoký krvný tlak a cholesterol
 • psychické zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku, nepodľahnite tlaku a prípadnej depresii
 • pohyb – dobrá fyzická kondícia slúži ako vynikajúca prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré negatívne pôsobia aj na libido
 • testosterón – muži by mali podporiť prirodzené zvýšenie hladiny testosterónu tele, napríklad aj výberom vhodných potravín či výživových doplnkov (vyskúšaný mužský multivitamín Primulus)
 • afrodiziaká pre mužov – libido i ostatné sexuálne funkcie sa dajú podporiť aj viacerými unikátnymi bylinami (Ženšen, Maca, Ginko, Saw Palmetto, Tribulus Terrestris, Muira Puama, Horny Goat a iné), dôležitými aminokyselinami (L-arginín, L-citrulín, L-lyzín a ďalšie), minerálmi a vitamínmi, ktoré sú nezriedka aj súčasťou kvalitných výživových doplnkov
 • afrodiziaká pre ženy – libido ženy zas potešia výťažky z rastlín, ktoré sú známe svojimi afrodiziakálnymi účinkami či vplyvom na hormonálnu hladinu – z najznámejších a najefektívnejších spomeniem hlavne Macu – žeruchu peruánsku, Damiánu, či Krpčiarku šípolistú, ale netreba opomenúť ani červenú ďatelinu, lucernu, saw palmetto, vresnu alias bayberry, valeriánu…
 • prečítajte si Ako zvýšiť libido u mužov
 • prečítajte si Ako zvýšiť libido u žien

 

Najčastejšie otázky o libide

Teória je jedna vec, prax druhá. Povedali sme si o libide takmer všetko v teoretickej rovine, teraz prišiel čas aby sme sa na túto problematiku pozreli aj z praktickej stránky. K tomu nám môže dobre poslúžiť aj pohľad do niektorých diskusií a internetových fór, v ktorých muži i ženy riešia tému libida naozaj podrobne. Niekoľko najčastejšie kladených otázok teraz zhrniem v tomto odseku spolu s mojimi odpoveďami:

❓ Je krátkodobý pokles libida problém?

Väčšinou nie. Dokonca takéto krátkodobé zníženie býva prirodzeným javom najmä pri dlhšie trvajúcich vzťahoch. Ak však takýto pokles sexuálnej túžby pretrváva dlhšie, je potrebné zbystriť pozornosť a situáciu riešiť aby to napokon nedospelo k dlhodobému zníženiu libida.

❓ Môže sa zlá nekvalitná erekcia podieľať na znížení libida?

Môže a niekedy aj celkom výrazne. Nemusí to byť hneď priama súvislosť, no neschopnosť udržať svoju erekciu v potrebnej kvalite môže spôsobiť problém v psychickej oblasti a následne sa to prejaví v potlačení sexuálneho apetítu z dôvodu obáv pred zlyhaním.

❓ Je nižšie libido normálnou súčasťou starnutia?

Áno je. Vek je v podstate jeden z najhlavnejších faktorov, ktorý nezadržateľne pôsobí na mužské i ženské libido. Netreba však hneď rezignovať. Sexuálny apetít sa dá aj vo vyššom veku podporovať vhodnými opatreniami na podporu tvorby pohlavných hormónov, zmenou životosprávy, aktívnym životným štýlom…

❓ Prečo fajčenie, alkohol a iné drogy znižujú chuť na sex?

Pretože škodia celému organizmu! Zlý vplyv napríklad na kondíciu ciev znamená, že prekrvenie pohlavnej sústavy bude nedostatočné a jej fungovanie bude výrazne obmedzené. Užívanie týchto škodlivých látok tiež nepriaznivo vplýva na produkciu hormónov, čo sa nevyhnutne prejavuje aj v poklese sexuálnej túžby jedinca.

❓ Môže libido povzbudiť aj vhodná rastlina či potravina?

Môže. O vhodných bylinkách či potravinách na posilnenie libida som sa už zmienil aj vyššie v texte. Samozrejme, že takéto afrodiziaká nie sú všeliek a pokles libida spôsobený napríklad vážnejším ochorením nedokážu zastaviť. To je len a len v rukách lekára. Na druhú stranu, ak máte pocit, že by ste mohli byť nažhavení viac a častejšie, pokojne môžete siahnuť aj po tabletke – výživovom doplnku, ktorý obsahuje koncentrované rastlinné výťažky s overenými afrodiziakálnymi účinkami, a ktorý vám s tým naozaj môže pomôcť.

 

❓ Sú tabletky na zvýšenie libida riešením?

💡  Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch v rámci sexuálnej oblasti naozaj svoj význam. No vedzte, že to nie sú žiadne lieky a účinnosť v tomto smere ani nemožno porovnávať. Voľne dostupné prípravky a doplnky, prípadne aj krémy tohto zamerania fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia na pohlavnú sústavu muža alebo ženy a sú dobré aj ako prevencia neželaných stavov (oslabená erekcia, nízke libido, problémy s potenciou, predčasná ejakulácia, frigidita, anorgazmia, bolestivosť pri styku…)

Tabletky na zvýšenie sexuálnej túžby - mužské i ženské libidoMajú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé afrodiziaká a látky, ktoré majú nepochybne podporné účinky ako na libido, tak aj erekciu a potenciu u mužov. U žien zase posilňujú libido, podporujú lepší a silnejší orgazmus, či sexuálnu výdrž. Pritom majú pozitívne účinky aj v iných oblastiach. Ocenia ich ženy v menopauze, ženy bojujúce s bolestivou či nepravidelnou menštruáciou, zlepšujú spánok a zmierňujú únavu a vyčerpanie organizmu (fyzické i psychické). Zameranie týchto doplnkov je teda, ako sami vidíte, pomerne široké.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie a aj navzdory tomu, že pri niektorých z nich výrobca tvrdí, že stačí užiť iba 1-2 tabletky pred stykom. Skúsenosti (moje, partnerkine, ale aj ostatných) svedčia o tom, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne 2 až 3 mesiace – podľa potreby).

 

TOP prípravky na libido pre mužov

 

názovurčenie a výhodypredajcacena
24 tabliet
eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
➡️ top erekcia aj pre starších pánov
➡️ určený aj na dlhodobé užívanie
✅ vynikajúce účinky na erekciu a zvýšenie chuti na sex
✅ pomáha predlžovať trvanie styku
✅ vďaka kvalitnému zloženiu aj priaznivý vplyv na prostatu
eJoy.sk - eshop

⭐️ aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)
⭐️ rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

25,90 €
Chcem vedieť viac
Zerex
všetky Zerex prípravky - Klasik, Extralong, Ultragold
➡️ Zerex Ultragold pre starších mužov na dlhodobé užívanie
➡️ Zerex Klasik na podporu erekcie
➡️ Zerex Extralong na predĺženie styku
✅ známa a overená kvalita
✅ množstvo spokojných zákazníkov - pozitívne recenzie
✅ priaznivý pomer cena / kvalita / spokojnosť
✅ 3 špecifické produkty
Zerex.sk - eshop

⭐️ veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)
⭐️ časté akcie a zľavy
⭐️ v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

29,00 €
Chcem vedieť viac
60 tabliet
Primulus
Primulus
➡️ všetky dôležité minerály + vitamíny pre muža
✅ vďaka svojmu zloženiu posilňuje imunitu, zvyšuje energiu a pomáha bojovať s príznakmi mužského prechodu
✅ podporuje prirodzenú tvorbu testosterónu
✅ afrodiziakálne účinky, podporuje mužské libido
Primulus.sk - eshop

⭐️ známy a obľúbený produkt
⭐️ rýchle dodanie

23,00 €
Chcem vedieť viac
12 tabliet
Proerecta
Proerecta
➡️ tabletky na podporu erekcie a zvýšenie libida
✅ účinná podpora erekcie
✅ nástup účinkov do hodiny
✅ žiadne vedľajšie účinky
Proerecta.com - eshop

⭐️ český eshop so zastúpením na Slovensku
⭐️ dodanie tovaru najneskôr do 2 dní
⭐️ diskrétne balenie bez popisu

22,00 €
Chcem vedieť viac
30 kapsúl
Vimax
Vimax
➡️ prírodný výživový doplnok na erekciu
✅ kvalitná erekcia, oddialenie ejakulácie
✅ perfektné prekrvenie penisu pri erekcii - zvýšená citlivosť
Vimax.sk - eshop

⭐️ doručenie do 48 hodín
⭐️ doprava zadarmo pre celú SR
⭐️ prehľadný a jednoduchý eshop

39,00 €
Chcem vedieť viac

 

TOP prípravky na libido pre ženy

 

názovurčenie a výhodypredajcacena
60 ml
Aphrodisia G krém pre ženy
Aphrodisia G krém pre ženy
➡️ krém pre ženy, ktorý napomáha lepšiemu prekrveniu intímnych partií
✅ zvyšuje citlivosť pohlavných orgánov a zintenzívňuje pôžitok
✅ je voľne dostupný aj cez internet
✅ má komplexnejšie účinky na viac oblastí sexuálneho zdravia
✅ veľmi dobrý pomer ceny a výkonu
✅ žiadne vedľajšie účinky
Aphrodisia.sk - eshop

⭐️ doprava cez Slovenskú poštu zdarma
⭐️ časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

16,90 €
Chcem vedieť viac
60 kapsúl
Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
➡️ tabletky pre intenzívnejší intímny pôžitok žien
✅ prírodné zloženie
✅ bez vedľajších účinkov
✅ dobrá cena za kvalitné zloženie
✅ prípravok je odporúčaný sexuológom
Aphrodisia.sk - eshop

⭐️ doprava cez Slovenskú poštu zdarma
⭐️ časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

24,90 €
Chcem vedieť viac
45 kapsúl
ArginMax Forte pre ženy
ARGINMAX FORTE pre ženy 45 cps
➡️ výživový doplnok na podporu sexuálnych funkcií ženy
✅ viac chuti na sex a intenzívnejší pôžitok pri styku
✅ prírodné zloženie
✅ bez receptu
Pilulka.sk - eshop

⭐️ nad 29,90 € doprava zdarma
⭐️ online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

33,49 €
Chcem vedieť viac
30 kapsúl
AFRODITKY Plus
FYTO AFRODITKY Plus 30 cps
➡️ doplnok stravy na podporu sexuálneho apetítu mužov i žien
✅ podporujú sexuálnu túžbu
✅ a zvyšujú sexuálny apetít
✅ napomáhajú k lepšej fyzickej a psychickej odolnosti organizmu
Pilulka.sk - eshop

⭐️ nad 29,90 € doprava zdarma
⭐️ online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

6,78 €
Chcem vedieť viac

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!