Saw Palmetto – afrodiziakum na prostatu aj pre ženy

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 5

Saw Palmetto je palma rastúca na juhovýchodnom pobreží USA, hlavne na Floride, ktorá bola dlho využívaná hlavne na okrasné účely. Pôvodné indiánske kmene obývajúce toto územie však ešte v predkolumbovskej ére využívali rastlinu a jej plody aj v rámci tradičnej ľudovej a prírodnej medicíny, hlavne ako afrodiziakum.

Dnes už vieme, že rastlina má veľký vplyv na sexuálne zdravie pre mužov aj pre ženy. Vďačíme za to istému doktorovi menom J.B. Readom, ktorý v roku 1879 publikoval svoje výsledky bádania o prospešnosti Saw Palmetto pri liečbe viacerých problémov a neduhov. Všimol si to, že plody rastliny pomáhajú na kašeľ, spánok, trávenie a tiež proti infekciám močovej sústavy. Bol to však len začiatok spoznávania účinkov tejto palmy, nakoľko až v roku 1926 boli publikované prvé odporúčania o tom, že extrakt a výťažky z rastliny majú pozitívny účinok aj pri problémoch s prostatou.

💡 TIP: 🔝 tabletky na erekciu, s ktorými mám dobré skúsenosti a obsahujú Saw Palmetto: ✅ eJoy, ✅ Vimax.

Keďže rastlina sa využíva čoraz viac aj v rozličných prípravkoch od tabliet, cez šampóny, prášky alebo tinktúry, rozhodol som sa jej venovať viac pozornosti a pozrieť sa na všetky jej vplyvy, vedľajšie účinky aj využitie trocha bližšie. Do popredia sa totiž v dnešnej dobe dostáva naozaj veľké množstvo rôznych prípravkov s nálepkou „sily prírody“ alebo „prírodných účinkov“, ale nie všetky sú naozaj kvalitné. Ak chcete vedieť, či vám môže práve Saw Palmetto  pomôcť a v čom konkrétne, odpovede na tieto otázky nájdete v mojom článku.

Predstavím vám rastlinu nielen z pohľadu jej biologických vlastností, ale povieme si niečo viac aj o tom, v ktorých prípravkoch pre mužov a ženy ju možno nájsť a aké účinky v nich plní. Ďalej sa dozviete aj to, kde všade tieto prípravky môžete kúpiť a ktoré majú najlepší pomer ceny a kvality.

 

Saw Palmetto – popis rastliny z botanického hľadiska, pôvod a kde rastie

Saw Palmetto, odborným názvom Serenoa repens, je nízka palma kríkovitého vzrastu. Ide o jediný druh rodu serenoa, ktorý má plazivý kmeň, vejárovité listy a tmavé plody v podobe bobúľ. Kmeň môže byť vetvený aj nevetvený, rastlina dosahuje výšku obvykle najviac 3 metrov. Listy sú kopijovitého tvaru a zelenej farby, kvety biele a vyrastajú po jednom alebo vo dvojiciach. Koruna kvetu je zložená z troch eliptických ohnutých korunných listov. Plod dosahuje dĺžku do 2 cm, je tvrdý a obsahuje jediné semeno.

Kvety Saw Palmetto sú opeľované klasicky včelami, plody sú zas predmetom potravy viacerých druhov vtákov a zvierat. Vzhľadom na nízku výšku, plazivý charakter rastliny a veľké zelené listy sa palma pestuje aj ako okrasná rastlina v záhradách a pred budovami. V miestach najväčšieho prirodzeného výskytu poskytuje rastlina svojim tvarom aj útočisku a ochranu viacerým živočíchom, napríklad pume americkej alebo medveďovi baribalovi.

 

Pôvod a rozšírenie

Prirodzeným miestom výskytu Serenoa repens je juhovýchodné pobrežie USA. Druh je rozšírený od východnej časti Louisiany, cez Floridu až po Južnú Karolínu. Palma rastie skôr v nížinách v nadmorskej výške do 50 metrov, najčastejšie tvorí husté a súvislé porasty v okolí lesov alebo na prériách. Najviac je rozšírená na území Floridy, kde podľa niektorých štatistík tvorí až 10 % rozlohy štátu.

V prirodzenom prostredí sa palma môže vyskytovať spoločne aj s príbuzným druhom Sabal palmetto, ktorý však má vyšší vzrast. Rastlina je dobre prispôsobená na teplé klimatické podmienky aj časté požiare vegetácie, kmeň sa dokáže rýchlo zregenerovať.

 

Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

Saw Palmetto kedysi a dnes

Serenoa repens bola svojimi pozitívnymi účinkami známa už pred kolonizáciou severnej Ameriky. Rastlinu a jej plody využívali už indiánske kmene a to hlavne pre posilnenie sexuálnej vitality, čiže ako afrodiziakum, ale aj na liečbu problémov močových ciest. Prví americkí osadníci si z rastliny vyrábali šťavy, ktoré používali napríklad na trávenie zvýšenie hmotnosti.

Druh bol popísaný ešte v roku 1791 Williamom Bartramom, no väčšiu pozornosť začalo Saw Palmetto budiť po tom, čo si americkí botanici a vedci začali všímať, že zvieratá konzumujúce plody rastliny sú v lepšej kondícii a vyzerajú zdravšie. To bol aj podnet, prečo začala byť rastlina predmetom skúmania na prelome 19. a 20. Storočia. Spomínaný doktor J. B. Read z Georgie o tom v apríli 1879 napísal prvý článok v novinách American Journal of Pharmacy, kde poukázal na účinky rastliny vo viacerých oblastiach. Začiatkom 20. storočia sa potom začala rastlina využívať už aj na typické mužské problémy, čiže s močovými cestami a hlavne prostatou.

To, že účinky Saw Palmetto stále nie sú dostatočne preskúmané, dobre ukazuje aj skutočnosť, že až nedávno sa zistilo, že rastlina má pozitívny vplyv aj pre ženy. V 90. rokoch sa totiž zistilo, že má efekt pre pozastavenie nežiaduceho ochlpenia na tvári a pomáha aj pri vypadávaní vlasov. Postupne sa zistilo, že tak, ako u mužov, aj u žien pomáha na viaceré aspekty zdravia močových ciest a reprodukčných orgánov.

💡 Vedeli ste že… Saw Palmetto a jeho plody sú potravou viacerých druhov zvierat, zrelé plody vyhľadávajú napríklad medveď baribal, jelenec bielochvostý, korytnačka myšia, medvedík čistotný, líška, vačica aj mnoho druhov vtákov

 

Pestovanie doma

Vzhľadom na rozdiel v podnebí je pestovanie Saw Palmetto v našich podmienkach veľmi náročné. Najväčším problémom môže byť typ pôdy a teploty v zimnom období. Ak by ste sa rozhodli pestovanie predsa len skúsiť, lepšie to bude v skleníku alebo na miestach, ktoré viete v prípade zimných mesiacov chrániť pred mrazom a snehom, na čo nie je palma naozaj zvyknutá.

Rastlina si vyžaduje pôdu s viacerými živinami vhodnými pre palmovité rastliny, ideálne je viac piesčité zloženie pôdy. Dostatok vlhkosti je dôležitý hlavne na úvod pri klíčení, potom si už rastlina vystačí aj s menším množstvom vlahy. Saw Palmetto zároveň potrebuje dostatok slnka, čo vylučuje pestovanie čisto len v interiéroch. Využiteľnosť takto pestovaných rastlín pre praktické účely je ale minimálna.

💡 Pamätajte! Pestovať Saw Palmetto u nás síce môžete, ale jedine na okrasné účely a s maximálnym prispôsobením okolitých podmienok tak, aby rastlina dokázala prežiť zimu a chladnejšie počasie.

 

Využitie rastliny

Saw Palmetto bolo súčasťou ľudovej medicíny už u starých indiánskych kmeňov. Z rastliny sa používajú plody, ktoré sa v minulosti u pôvodných obyvateľov konzumovali v surovom stave, dnes sa z nich pripravujú rôzne formy surovín alebo už hotových prípravkov.

Ide hlavne o prípravky a produkty určené na vnútorné použitie. Buď sa jedná o suroviny, napríklad sušené plody alebo z nich už hotový mletý prášok, alebo o hotové prípravky vo forme tabliet, čajov, tinktúr, olejov. Často krát býva v zložení viacero látok, väčšinou ide o ľahké oleje, ktorých cieľom je podporiť pôvodné účinky.

Na čo všetko sa stále používa

Od prvého objavenia pozitívnych a liečivých účinkov sa použite Saw Palmetto zmenilo. Zapríčinilo to lepšie preskúmanie jeho zloženia a pozorovanie účinkov na ľudské zdravie. Plody tejto malej palmy sa používajú na:

 • podporu pri problémoch s močovým systém
 • pomoc pri problémoch s prostatou
 • zlepšenie spánku
 • pomoc na utlmenie kašľa
 • pomoc pri prechladnutí a zápaloch priedušiek
 • zvýšenie libida ako afrodiziakum
 • zlepšenie produkcie spermií
 • pomoc pri zvyšovaní hmotnosti
 • detoxikácia pokožky a mliečnych žliaz
 • podpora rastu mliečnych žliaz v niektorých prípravkoch
 • očistenie pečene aj hrubého čreva
 • zmiernenie negatívnych prejavov menštruácie
 • zlepšenie rastu vlasov u mužov
 • zmiernenie rastu ochlpenia u žien s vysokým testosterónom

 

Saw Palmetto – aké je jeho zloženie a aktívne látky?

Použitie rastliny a jej plodov je dané hlavne bohatou paletou látok nachádzajúcich sa v nej. Ide o zmes esterifikovaných mastných kyselín a látok typických pre rastliny, najmä fytosterolov, flavonoidov a polysacharidov.

Esterifikované mastné kyseliny sú v rastline zastúpené viacerými druhmi, ide hlavne o kyselinu kaprylovú, kyselinu olejovú, kyselinu palmitovú, kyselinu laurovú, kyselinu myristovú a kyselinu stearovú. Kyseliny sú viazané na lipidy a prestavujú energetickú rezervu.

fytosterolov sa v Saw Palmetto nachádzajú B-sisterol, kampesterol, daucosterol a stigmasterol. Rastlinné steroly obsiahnuté v rastlinách pôsobia na hladinu cholesterolu a dokážu ju znížiť. Majú tiež antioxidačné účinky a zlepšujú stav čriev ako aj stav krvného obehu.

Flavonoidy sú tiež známe svojimi antioxidačnými účinkami, pôsobia na kardiovaskulárny systém, pomáhajú na stav a fungovanie ciev, normalizujú energetický metabolizmus a činnosť nervovej sústavy a stimulujú imunitný systém.

Poslednou významnejšou zložkou Saw Palmetta sú polysacharidy. Ide o zložené cukry, ktoré sú zdrojom energie a vlákniny, ktoré majú postupné uvoľňovanie do tela, takže nezvyšujú hladinu inzulínu. Pomáhajú hlavne na zlepšenie energetického metabolizmu v tele.

 

Saw Palmetto a jeho účinky

Dnes je Saw Palmetto známe predovšetkým ako rastlina pomáhajúca na prostatu u mužov. Jej potenciál a účinky sú však oveľa väčšie a som si istý, že postupom času sa to začne prejavovať aj na trhu s rastlinnými a prírodnými prípravkami. Už dnes však môžete využiť všetky účinky tak, že si zakúpite prášok alebo sušené plody a pripravíte si z nich napríklad čaj alebo tinktúru.

Pre mužov

Rastlina má veľký význam predovšetkým pre mužov. Už v minulosti bola využívaná hlavne pre účinok na prostatu, je však aj veľmi dobré afrodiziakum. Plody Saw Palmetta sa používajú hlavne pri benígnej hyperplázii prostaty, čiže pri nezhubnom zväčšení prostaty. Najnovšie poznatky ukazujú možnosť jej využitia aj pri zápale prostaty.

Oba spomínané účinky sa využívajú hlavne v špeciálnych prípravkoch, kde je extrakt z plodov Saw Palmetto jednou z najvýznamnejších účinných látok. Ak sa k tomu pridajú aj niektoré iné zložky, napríklad výťažky a extrakty ďalších rastlín, alebo aminokyseliny zlepšujúce prekrvenie pohlavnej sústavy, výsledok je na svete.

Tu sú všetky dôležité účinky pre mužov:

 • zvýšenie libida a sexuálnej aktivity
 • pomoc pri zväčšení a zápale prostaty
 • podpora zdravého fungovania prostaty
 • zlepšenie fungovania močovej sústavy
 • zvýšenie tvorby spermií, čiže pomoc so spermiogenézou
 • zlepšenie vitality a pocitu energie
 • pomoc pri raste vlasov a ochlpenia

 

Pre ženy

Pre ženy má Saw Palmetto svoj zmysel tiež, hoci činky rastliny a jej plodov sú v tomto prípade oveľa miernejšie. U žien pomáha rastlina v prechode na zníženie testosterónu, čo môže mať súvislosť s nadmerným rastom ochlpenia. Pomáha však aj na zníženie vypadávania vlasov a na zápal močových ciest.

Pôsobí tiež na zmiernenie problémov s niektorými najviac negatívnymi príznakmi menštruácie a to vďaka pôsobeniu na hormonálnu hladinu andorégnov. Niektoré zdroje uvádzajú aj to, že Saw Palmetto pomáha tiež pri typických ženských problémoch, najmä pri poruchách vaječníkov. Pôsobí aj na rast prsných žliaz.

Posledný účinok sa využíva v tabletkách s obsahom fytoestrogénov, ktorých cieľom je zväčšenie a spevnenie poprsia. Saw Palmetto je v tomto prípade jednou z mnohých účinných látok, ktoré vplývajú na prsnú žľazu s cieľom stimulovať jej rast. To by sa malo následne odraziť aj na spevnení a zväčšení poprsia.

 

Respiračné problémy

Plody Saw Palmetta boli u pôvodných indiánskych obyvateľov využívané aj pri bežných respiračných problémoch. Používali sa pri prechladnutí, chronických zápaloch priedušiek a na utlmenie dráždivého kašľa. Dnes sú tieto účinky už skôr v pozadí a žiadne známe prípravky neobsahujú extrakt z plodov rastliny za účelom pôsobenia na dýchacie cesty.

 

Upokojenie aj vitalita

Plody Saw Palmetto sa používajú aj na upokojenie nervového systému a celého organizmu. Vďaka tomu môže prísť k lepšej regenerácii a oddychu, čo sa vzápätí prejaví vo zvýšenej vitalite, hlavne sexuálnej a mentálnej. S týmto účinkom súvisí aj antioxidačné a detoxikačné pôsobenie, ktoré zbaví telo škodlivých látok a vplyvov voľných radikálov, čo umožní organizmu využiť lepšie energetický metabolizmus a zvýšiť aktivitu.

 

Ďalšie účinky

Medzi ďalšie účinky Saw Palmetto patria rozmanité vplyvy podporujúce zdravý vývoj a fungovanie celého organizmu. V súvislosti s upokojením nervového systému ide o zlepšenie spánku, najmä zaspávania a kvality spánku.

Plody majú tiež účinky na trávenie, hlavne na črevá, sekundárne pomáhajú aj na zvyšovanie hmotnosti v dôsledku lepšieho trávenia. Antioxidačné a detoxikačné účinky sa prejavia aj na pokožke, účinné látky v rastline môžu zmierniť jej starnutie a zbaviť ju škodlivín.

V súvislosti s pôsobením na močové cesty a u mužov aj na prostatu pomáha rastlina aj na niektoré súvisiace problémy, hlavne na inkontinenciu, časté nutkanie na močenie a bolesť pri močení. Rastlina a jej plody majú v organizme aj antiseptické účinky, čo sa prejaví tiež v rámci fungovania močových ciest v boji proti ich infekciám. Všeobecne pomáhajú aj na hormonálnu rovnováhu, z toho potom vyplývajú účinky na libido aj na menštruačný cyklus alebo menopauzu u žien.

 

Nežiaduce účinky a riziká užívania

Saw Palmetto je dobre tolerovanou rastlinou. Ako vedľajšie účinky sa spomínajú nanajvýš tak zažívacie a tráviace problémy, prípadne možná alergická reakcia na niektorú z látok, ktoré sú súčasťou zloženia rastliny a plodov.

Z tráviacich problémov sú najčastejšie pobolievanie v oblasti žalúdka, hnačka a zápcha. Ak sa u vás tieto problémy objavia, väčšinou to bude na úvod, kým si tráviaci systém zvykne na príjem nových látok alebo prípravkov. Ojedinele boli zaznamenané bolesti v oblasti hrudníka, problémy s libidom alebo dočasné problémy so stoporením u mužov.

Iné nežiaduce a vedľajšie účinky sa nikde nespomínajú.

 

Kontraindikácie a interakcie

Prekážkami v užívaniu Saw Palmetto je okrem tehotenstva a dojčenia aj užívanie antikoncepcie. Súbežné užívanie prípravkov obsahujúcich plody tejto rastliny a hormonálnej antikoncepcie je považované za potenciálne nebezpečné. Problémové môžu byť aj tieto situácie:

 • kombinovanie viacerých prípravkov obsahujúcich extrakt zo Saw Palmetto, nakoľko môže prísť k prekročeniu maximálnych denných dávok jednotlivých látok
 • tehotným ženám a počas dojčenia sa užívanie plodov rastliny neodporúča a obvykle sa to uvádza aj pri jednotlivých prípravkoch
 • dlhodobé užívanie môže tiež ovplyvniť hormonálnu rovnováhu, preto je lepšie si robiť prestávky
 • užívanie plodov môže v niektorých prípadoch spôsobiť omeškanie diagnostiky rakoviny
 • ak trpíte ťažkosťami alebo ochoreniami žalúdka, pečene, srdca, pľúc a hormonálneho systému, mali by ste sa o možnostiach užívania plodov Saw Palmetto najskôr poradiť s lekárom

 

Saw Palmetto – prášok, nápoje a tablety

V minulosti boli plody rastliny využívané len v surovej forme na konzumáciu, niekedy boli podrvené. Dnes sa Saw Palmetto používa v oveľa pestrejšej palete a to vďaka možnosti lepšieho spracovania. Kúpiť si tak viete prášok obsahujúci plody rastliny, ktorý môže poslúžiť ako surovina pre ďalšie využitie, ale aj hotové prípravky s obsahom Saw Palmetto. V tomto prípade ide najčastejšie o prípravky určené špeciálne pre mužov a špeciálne pre ženy.

Toto sú najčastejšie dostupné formy:
Saw Palmetto - sušené plody

Sušené plody

Aby ste sa dostali k surovým a celým plodom, nemusíte doma v skleníku Saw Palmetto pestovať, viete si ich kúpiť aj osobitne. Predávajú sa menšie balenia, napríklad s obsahom 50 gramov plodov, ale aj väčšie, napríklad s hmotnosťou až 1 kg. Z vysušených plodov si viete pripraviť čaj, odvar alebo tinktúru.

Saw Palmetto - prášok

Prášok

Okrem kúpy plodov v celosti si viete zaobstarať Saw Palmetto aj vo forme prášku. Ide o plody rozdrvené na drobný prášok, ktorý sa dá kúpiť od viacerých výrobcov. Aj tu je možné nájsť menšie balenia, napríklad s hmotnosťou 50 g, ale aj tie väčšie. Využitie prášku je v podstate totožné, aj v tomto prípade ide o možnosť jeho použitia na čaj alebo odvar, oboje určené na vnútorné použitie.

Saw Palmetto - čaj zo sušenej rastliny

Hotové čaje a tinktúry

Menej častými formami sú aj nápoje, predovšetkým čaje a tinktúry. V tomto prípade ide buď o prípravky, kde je Saw Palmetto jedinou zložkou, alebo o viaczložkové produkty. Využitie čajov aj tinktúr je tiež vnútorné a z hľadiska účinkov ide hlavne o prípravky so všeobecným pôsobením, prípadne s pôsobením na močové cesty. Oproti predošlým dvom formám je výhodou to, že zloženie je testované a riziko vedľajších či nežiaducich účinkov je menšie.

gel

Krémy a gély

Saw Palmetto a extrakt z jeho plodov je súčasťou aj hotových prípravkov a produktov. Pre ženy sa v posledných rokoch začala rastlina uplatňovať v krémoch a géloch na vonkajšiu aplikáciu, konkrétne na zväčšenie a spevnenie poprsia. Ide o prípravky so širším zložením, kde je rastlina súčasťou kombinácie ďalších látok pôsobiacich na prsnú žľazu.

Saw Palmetto - kapsuly

Tabletky a kapsuly

Poslednou formou sú hotové prípravky určené na perorálne užitie a to v podobe kapsúl alebo tabliet. Tu už ide o značne špecializované produkty, pre mužov so zameraním na prostatu, pre ženy s podpornou funkciou na močové cesty a na trhu sa objavujú už aj prípravky pôsobiace na poprsie vo forme tabliet či kapsúl. V prípade širšieho zloženia je Saw Palmetto aj súčasťou produktov a prípravkov na erekciu a zvýšenie mužského libida.

Ja mám skúsenosti predovšetkým s tabletkami a kapsulami pôsobiacimi hlavne v tejto oblasti a tu je niekoľko tipov na tie, ktoré môžem smelo odporučiť k užívaniu aj ostatným mužom.

TOP prípravky s extraktom a výťažkom Saw Palmetto

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Prostanax (prostata)kapsuly / 320 mg v 1 kapsuledo eshopu
Prostalex (prostata)kapsuly / 150 mg v 1 kapsuledo eshopu
ProstaMax (prostata)kapsuly / 160 mg v 1 kapsuledo eshopu
eJoy (prostata, libido, erekcia)kapsuly / 130 mg v 1 kapsuledo eshopu
Vimax (prostata, libido, erekcia)kapsuly / 80 mg v 1 kapsuledo eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

🍵 Sušené plody, čaj a odvar

Zo sušených plodov je možné spraviť si doma odvar alebo čaj, oboje je veľmi jednoduché a nevyžaduje si to žiadne ďalšie suroviny. Z jedného gramu plodov si viete pripraviť 150 ml nápoja. Vložte plody do 150 ml vody a nechajte 5 až 10 minút variť. V prípade čaju postačí 0,5 gramu plodov. Čaj aj odvar môžete piť 3 krát za deň. To isté platí aj v prípade hotových čajov, ak výrobca neuvádza v dávkovaní iné odporúčania.

 

⚗️ Tinktúra

V prípade hotových tinktúr je stanovená maximálna denná dávka na 2 až 4 ml tinktúry, záleží aj od toho, aká je koncentrácia alkoholu v tinktúre. V prípade tinktúry by malo ísť o dlhodobé a každodenné užívanie, prvé účinky by sa mali dostaviť zhruba po 3 až 4 týždňoch. Ak budete pripravovať tinktúru doma, použitie alkohol s objemom najviac 52 %. V prípade takejto tinktúry sa odporúča pri pití jej zriedenie v pomere 1:2 a dávkovanie 4 až 5 krát za deň.

 

Prášok

Prášok je možné tiež použiť na prípravu čajov a odvarov. V tomto prípade sa prevarí pol gramu prášku v 200 ml vody po dobu 10 až 15 minút. Prášok treba skladovať na suchom mieste mimo vlhkosti aj priameho slnečného žiarenia. Väčšina práškov je síce technicky surovina, ale má svoj dátum spotreby, po tomto dátume by ste prášok použiť už nemali.

 

Krém a gél

V prípade prípravkov a produktov na vonkajšie použitie sa odporúča riadiť dávkovaním a spôsobom aplikácie priamo od výrobcu. Väčšina gélov a krémov sa má rozotierať na poprsie jemnými krúživými pohybmi pravidelne raz za deň. Množstvo krému je podobné ako napríklad pri opaľovacom mlieku. Prvé účinky sa prejavia rádovo po niekoľkých týždňoch, najskôr príde k zlepšeniu pevnosti poprsia, neskôr aj k jeho zdvihnutiu a miernemu zväčšeniu.

 

💊 Tablety a kapsuly

Tabletky a kapsuly sú azda najviac obľúbenou formou využívania rastlín a bylín. Tu je dávkovanie a užívanie závislé od toho, či ide o prípravky, kde je Saw Palmetto jediná zložka, alebo je zloženie pestrejšie. Najobľúbenejšie sú tabletky určené na prostatu alebo tie s afrodiziakálnymi účinkami.

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

➡️ normalizovanie funkcie prostaty
➡️ optimálne fungovanie močovej sústavy
➡️ normálna reprodukčná schopnosť
➡️ podporuje rast vlasov
✅ vysoko koncentrované zloženie
✅ produkt na prírodnej báze
✅ laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
18,90 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

Existuje však niekoľko zásad, ktoré platia pre všetky tieto prípravky bez rozdielu:

 • užívanie musí byť dlhodobé, aby mohli aktívne pracovať, príroda jednoducho potrebuje svoj čas a nedá sa to žiadnym spôsobom predbehnúť
 • účinky nastupujú postupne a pozvoľne, u každého môžu byť mierne odlišné, čo je znova dané tým, že ako aktívne látky sú tu použité rastlinné extrakty
 • nežiaduce účinky sú v prípade tabliet a hotových produktov minimálne, nakoľko každá tabletka či kapsula je už schváleným produktom, ktorý prešiel testami
 • neznamená to však, že sa nemôžu vyskytnúť nejaké vedľajšie účinky alebo že tu neexistujú kontraindikácie, o všetkom vás bude informovať výrobca v priloženom návode

Ako funguje Saw Palmetto v tabletkách

Spôsob fungovania a účinku plodov Saw Palmetto je závislý od toho, či budete užívať tabletky na prostatu, kde býva rastlina jedinou aktívnou zložkou, alebo prípravky z kategórie afrodiziak.

V prípade tabliet určených na prostatu dochádza k pôsobeniu na príznaky zväčšenia alebo zápalu prostaty. Saw Palmetto pomáha na zlepšenie pravidelnosti močenia, lepšie vymočenie sa a tiež tlmí bolesti pri močení. Nemá však možnosť zväčšenú prostatu zmenšiť. Ak ide o tabletky ako afrodiziaka, tu býva extrakt z plodov Saw Palmetta jednou z viacerých zložiek. Tabletky v tomto prípade pôsobia na testosterón, konkrétne stimulujú zvýšenie jeho hladiny, takže výsledkom je viac testosterónu, viac sexuálnej energie a zvýšenie libida.

 

Cena a predaj

Saw Palmetto a jeho formy spomínané vyššie sa dajú kúpiť aj u nás. Na výber máte buď osobný nákup, najčastejšie v obchodoch s BIO produktmi, kde je možné kúpiť sušené plody alebo prášok, ale oveľa využívanejšie sú rôzne eshopy. Tie majú tiež zameranie na zdravý sortiment a vo svojej ponuke majú aj iné bylinky či suroviny z nich.

Ak vám ide o hotový produkt, kúpiť si viete Saw Palmetto buď s účinkami pre mužov alebo pre ženy. Prípravky pre mužov sú zamerané najčastejšie na prostatu alebo na zlepšenie sexuálnej výkonnosti, prípravky pre ženy zas na poprsie.

Kvalitnejšie surové plody možno kúpiť v cene okolo 15 € za 100 gramov, v prípade prášku je cena podobná, okolo 13 až 15 € za 100 gramov. Cena tabliet závisí od toho, o akú značku a typ pôjde. Tabletky s obsahom čisto len výťažkov a extraktov Serenoa repens stoja o 5 do 12 € v balení po 50 až 100 tabliet. Pri výbere pozerajte hlavne na počet mg činnej látky z extraktu rastliny v jednej tabletke.

💡 Pamätajte: Nízka cena obvykle znamená aj slabšiu koncentráciu účinnej látky, takže v tomto prípade nebudete môcť Saw Palmetto zrejme vyžiť na plno a prejaví sa to buď slabšími účinkami alebo dlhým čakaním na zlepšenie stavu, takže zvážte, či to stojí za to.

 

Moje vlastné skúsenosti

Moje skúsenosti so Saw Palmetto sú pomerne bohaté. Doma som si pripravoval zo sušených plodov a neskôr aj z prášku čaje a odvary, ktoré mi pomáhali na niektoré príznaky súvisiace s problémovým močením. Mierne zlepšenie som zbadal aj v sexuálnej oblasti, ale v prípade takto doma pripravovanej rastliny to nebolo nič extra.

Reálna zmena prišla až vtedy, keď som začal skúšať užívanie tabliet obsahujúcich Saw Palmetto v podobe extraktu. Osvedčili sa mi prípravky obsahujúce len plody tejto rastliny, ako aj tabletky a produkty so širším zložením. Nečakal som zázraky, ale bol som príjemne prekvapený. Stavil som však na drahšie a lepšie značky a nepozeral na cenu. To bol základ úspechu, keďže na trhu je aj veľa nekvalitných produktov.

Veľký výber so sebou prináša dilemu, ktoré prípravky si vybrať. Tu sú moji favoriti, s ktorými som bol ja spokojný najviac a pomohli mi na prostatu aj na libido s najviditeľnejšími účinkami:

 

Skúsenosti ostatných

K Saw Palmetto som sa dostal vďaka odporúčaniu môjho známeho a preto radím všetkým mužom aj ženám, ktorí premýšľajú o využití tohto prírodného prostriedku, aby sa opýtali vo svojom okolí na skúseností. Môžete sa tiež poobzerať po internete, je tam veľa komentárov, postrehov aj osobných skúseností. Treba však odfiltrovať tie, ktorých cieľom je ponúkať len konkrétne produkty, obvykle nevalnej kvality. Vybral som pre vás zopár komentárov, z môjho pohľadu sú to tie najviac výstižné:

Vplyv na prostatu:

„Užívam to na prevenciu a posilnenie prostaty. Objednal som si to zo zdrava-medicina.sk, celkom slušná cena. Akosi neverím tým megalomanský reklamovaným produktom v TV, je tam nízky obsah účinnej látky. Na webe majú aj písané že to pomáha proti vypadávaniu vlasov ale to neviem posúdiť keďže som nenávratne plešatý :-)))“ Tonnko (zdravie.sk)

Ako rastlina pomáha na padanie vlasov:

„Finálny liek na plešatosť neexistuje – to vieme asi každý. Existujú však lieky a liečebné metódy, ktoré vypadávanie vlasov dokážu zastaviť a vyvolať rast nových vlasov. Čo píšeš o saw palmetto je pravda – extrakt z tejto palmy je označovaný ako prírodný DHT inhibítor.“ tomas (mojevlasy.sk)

 

Saw Palmetto a moje zhodnotenie na záver

To, čo vždy hovorím o rastlinách, že sila prírody je to najlepšie, čo môžete pre svoje sexuálne zdravie využiť, sa v prípade Saw Palmetto napĺňa na maximum. Moje slová potvrdzujú historické skúsenosti, ale aj čoraz širšie využívanie byliny v moderných formách a prípravkoch pre mužov aj ženy.

Saw Palmetto sa mi osvedčilo na pomoc s prostatou, hlavne ak išlo o využitie v podobe prášku a plodov, z ktorých som si robil čaj, ale aj na zvýšenie libida a sexuálnej vitality, to zas v prípade prírodných doplnkov výživy v podobe tabliet. Presvedčte sa aj vy o tom, že tradičná a prírodná medicína zďaleka nepovedala svoje posledné slovo!

 

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, nespochybniteľne je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Áno, jednoznačne môžem povedať, že tých vypadaných vlasov bolo vo vani menej (češem sa nad vaňou aj ráno, aj večer). A práve preto by som ho chcela užívať aj naďalej, či to bude mať dlhodobejší efekt. Mám 47rokov a vlasy mám už v takom stave, že už som si bola skúšať aj parochne. Keď to pôjde takto ďalej, tak 50-ku oslávim už s parochňu. Dnes mi robil lekár odber krvi, kvôli tej svalovej slabosti . Zajtra budú výsledky tak uvidím čo mi povie. Vlasy mi začali padať od roku 2009 a mala som robené všetky možné vyšetrenia. Ale chcela by som nejaké kompletnejšie hormonálne, no vždy mi urobia len tie základné. Ale som sa rozpísala, čo? Tak už končím. Prajem krásny deň. Maja

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Takže, ktoré Saw palmetto by ste mi odporučili.
Nechám si poradiť a už nič nebrať bez odporúčania.
S pozdravom
Maja

Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na lieky Prostamol Uno. Môže mi uškodiť, ako žene? Užívam ho tretí týždeň, kvôli vypadávaniu vlasov. Užívam ho preto, lebo je to liek a tie podliehajú väčšej kontrole ako výživové doplnky. Pri nich nie som si istá či obsahujú také množstvo Saw Palmetta ako uvádza výrobca. A môže Prostamol Uno mať nejaký súvis so svalovou slabosťou.
Budem čakať na odpoveď.
Ďakujem

Dobrý deň. Prostamol uno je liek na prostatu a výslovne sa v príbalovej informácii uvádza, že nie je pre ženy a deti. To znamená mimo iné aj to, že pri testovaní lieku sa v prvom rade riešil účinok a bezpečnosť užívania u mužov. O tom, či práve takáto koncentrácia a množstvo saw palmetta v Prostamol uno sú pre ženu vhodné teda neexistujú žiadne relevantné údaje. Čo sa týka svalovej slabosti, tak konkrétne pri Prostamol uno sa v príbalovom letáku uvádzajú možné vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha (ak sa užíva na prázdny žalúdok), alergická reakcia, prípadne ešte bolesť hlavy.

Inak, saw palmetto naozaj má poteciálne priaznivý účinok na vypadávanie vlasov a je vhodné aj pre ženy, no nikdy to nemáte na 100%, že pomôže každému…

Pekný víkend

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.