Bylinky na močové cesty

Bylinky na močové cestyBylinky na močové cesty patria už odpradávna ku skvelým prostriedkom ako sa vysporiadať s častejšími problémami močových ciest. Väčšinou sa jedná o preventívny vplyv a samozrejme tiež akútny po prejavení prvých príznakov najčastejšie ešte v prvotných štádiách infekcie a následného zápalu. Močové cesty slúžia hlavne na odvod odpadových a škodlivých látok z tela, no majú veľký význam aj z hľadiska našej sexuality a pohlavnej sústavy. U mužov to platí dvojnásobne, pretože dolná časť močovej trubice slúži ako cesta von pre moč a aj ejakulát. Obe sústavy sú medzi sebou prepojené a tak napríklad u žien môžu pohlavne prenosné infekcie napadnúť aj močový systém, u mužov zápal prostaty podobne zatiahne do hry aj močový mechúr a močové cesty a opačne.

Vhodné bylinky na močové cesty s problémami dokážu zabojovať, medzi tie najznámejšie patrí Zlatobyľ, Brusnica, malá zakrslá palma Saw Palmetto, Kapucínka väčšia, Žihľava a mnohé ďalšie rastliny. Poďme sa na ne teraz pozrieť bližšie.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie zdravia močového ústrojenstva – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Urixin, ✅ Kapucínka väčšia Akut forte a ✅ Brusnice Megaforte. Obsahujú overené bylinky na močové cesty a ďalšie dôležité látky.

Močová sústava – čo to vlastne je a jej význam

Močová sústava je vlastne neodborné pomenovanie pre časť vylučovacej sústavy tvorenej obličkami, močovodmi, močovým mechúrom a močovou trubicou. Močový mechúr a močovody (močové cesty) zvyknú infekcie a zápaly postihovať najviac.

Vylučovacia sústava sama o sebe je určite jedna z najvýznamnejších v ľudskom tele so základnou životnou funkciou – vylučovanie moču von z tela. Močovú sústavu a močové cesty postihujú rôzne ochorenia a poruchy. Medzi tie najčastejšie patria najmä zápaly či infekcie, najskôr bakteriálneho pôvodu. Vyskytujú sa ako u mužov tak i u žien, ktoré sú na infekciu o niečo náchylnejšie (fyziologicky).

Význam

Močová sústava, ergo vylučovacia, zabezpečuje hlavne dobré hospodárenie s vodou a vylučovanie odpadových a škodlivých látok von z organizmu prostredníctvom moču. Ten je tvorený odpadovými a toxickými látkami vzniknutými činnosťou ostatných orgánov v tele. Močová sústava funguje nepretržite 24 hodín denne počas celého života.

Najčastejšie problémy s močovými cestami a ich prejavy a príčiny vzniku

Močový systém je vlastne tvorený dolnými a hornými močovými cestami. Dolná časť zahŕňa močový mechúr a močovú trubicu, horná časť zase močovody a obličky. Najčastejšie problémy vznikajú poruchami činnosti týchto orgánov z rôznych príčin.

Najčastejšie sa jedná o nasledovné ťažkosti:

 • obličkové a/alebo močové kamene – vznikajú nahromadením väčšieho množstva odpadových látok pri nízkom objeme tekutín
 • zápaly neinfekčného charakteru – sú spôsobené fyzickým podráždením močových ciest (napríklad aj spomínanými močovými kameňmi)
 • zápaly a infekcie bakteriálneho typu – sú najčastejšie a napádajú hlavne dolné močové cesty vrátane močovej trubice a mechúra

Pri počiatočných príznakoch týchto ochorení a problémov je ich možné riešiť aspoň čiastočne aj pomocou vhodných byliniek a iných prírodných látok. Najviac sa však vyplatí problémom predchádzať a teda pokiaľ sa zápaly či iné problémy vyskytujú častejšie je tento prírodný spôsob prevencie najideálnejší.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie zdravia močového ústrojenstva – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Urixin, ✅ Kapucínka väčšia Akut forte a ✅ Brusnice Megaforte. Obsahujú overené bylinky na močové cesty a ďalšie dôležité látky.

➡️ Ako sa problémy s močovými cestami prejavujú

Najčastejšie sa jedná o infekcie močových ciest, takže sa poďme baviť o prejavoch tohto typu ochorení močovej sústavy. Pre infekciu v močovej sústave sú typické problémy s močením:

 • na začiatku sa zväčša objavujú bolesti v oblasti podbruška
 • neskôr aj nutkanie na močenie, a to stále v pravidelnejších intervaloch
 • pri vymočení je ale objem moču len veľmi malý
 • počas močenia môže dochádzať k bolesti – páleniu a rezaniu – najmä na jeho konci
 • ak infekcia zasiahla aj hornú časť močových ciest, k symptómom sa pridáva aj celková únava
 • infekcia v pokročilom štádiu sa prejavuje aj bolesťami chrbta, zimnicou a triaškou, zvýšenou teplotou a tmavosfarbeným močom, tieto príznaky sa však už prekrývajú aj so symptómami zlyhania obličiek!!!

➡️ Príčiny vzniku

Zápal močových ciest je dôsledok zväčša bakteriálnej infekcie. To je bez debaty primárna príčina, no okrem toho existuje aj niekoľko ďalších rizikových faktorov a potenciálnych príčin vzniku problémov a rozšírenia infekcie. Toto sú najčastejšie príčiny infekcie močových ciest:

 • baktéria Escherischia coli – je to jednoduchá “tyčinka” normálne obývajúca tráviaci trakt, do močových ciest sa najčastejšie dostáva z konečníka (cez pošvu) a pri nižšej hygiene je to len otázka času
 • oslabený imunitný systém – určite jeden z najrizikovejších faktorov prispievajúci k rýchlemu rozšíreniu a rozvoju infekcie
 • chlad – je to rizikový faktor, ktorý môže infekciu urýchliť a zápal rozšíriť
 • pohlavný styk – riziko sa spája hlavne s prenosom zdroja infekcie z okolia konečníka či pošvy priamo do močových ciest
 • zadržiavanie moču a nedostatočný pitný režim – menej močenia a menej prijatých tekutín sú ďalším faktorom podieľajúcim sa na vzniku infekcií a zápalov
 • cukrovka – ľudia s diagnózou diabetes sú oveľa viac náchylnejší na zápaly močových ciest, spôsobuje to priame vylučovanie cukru do moču, čo je veľmi dobrou živnou pôdou pre škodlivé baktérie
 • poruchy močenia – inkontinencia či spätný tok moču do močových ciest prispievajú aj k častejším zápalom močovej sústavy

Ako zlepšiť a podporiť zdravie močových ciest (vlastné skúsenosti)

Ako prirodzene zlepšiť a podporiť zdravie svojich močových ciest a vlastne celej vylučovacej sústavy? Existuje pár osvedčených spôsobov ako to relatívne ľahko a rýchlo docieliť:

➡️ Udržujte pravidelný pitný režim

Aby ste sa vyhli častejším problémom s močovým ústrojenstvom je nevyhnutné udržiavať aj pravidelný pitný režim. Najlepšia je čistá voda, vyhýbajte sa sladeným nápojom a limonádam.

➡️ Zmeny v životospráve

Potlačte prípadné zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, nadmerné pitie nápojov s kofeínom (káva a energetické nápoje), vyhýbajte sa silnejšie koreneným a dráždivým jedlám na príklad s chilli. Zvýšte príjem ovocia s obsahom antioxidantov a vitamínu C, čím podporíte aj svoju imunitu.

➡️ Hygiena

Ak je to potrebné a zápaly a infekcie a opakujú častejšie je tiež treba zlepšiť aj hygienu, čo je dôležité najmä do budúcnosti a hlavne pri ženách kde je prenos infekcie oveľa jednoduchší.

➡️ Bylinky na močové cesty a čaje, vhodné výživové doplnky

Viaceré unikátne rastliny ako brusnica, zlatobyľ, saw palmetto, žihľava, kapucínka v kombinácii s dôležitými látkami ako je napríklad nerozložiteľný jednoduchý cukor D-manóza a probiotiká, či vitamíny sú súčasťou viacerých kvalitných výživových doplnkov na podporu zdravia močových ciest prírodnou a telu prirodzenejšou cestou.

Preventívny účinok týchto preparátov spočíva tiež na pôsobení na stenu močových ciest, pričom sa znižuje “priľnavosť” nežiadúcich baktérií a ich rýchle vyplavenie močovou trubicou von z organizmu. Existujú samozrejme aj špeciálne čajové bylinkové zmesi a odvary, ktoré majú na naše močové cesty priaznivé urologické a prečisťujúce účinky.

💡 TIP na produkt - Urixin
Urixin

Urixin je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje D-manózu, Brusnice, Laktobacily, Zlatobyľ, Žihľavu a Zelený čaj.

 • komplexný výživový doplnok pre starostlivosť o močové cesty
 • tabletky pre všetkých, ktorí riešia časté zápaly močových ciest
 • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
 • ako výživový doplnok je voľnopredajný (nepotrebujete naň predpis)
 • vysoko koncentrované zloženie
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

11,99 €
Urixin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

Chcem len upozorniť, že nie všetko sa dá v tomto smere riešiť doma na vlastnú päsť. Cysty či iné abnormálne zhluky buniek určite nezmiznú iba nasadením byliniek. A platí to samozrejme aj v prípade vážnych zápalov a infekcií. V takom prípade je jednoznačne najlepším riešením návšteva lekára, ktorý prevedie odbornú diagnostiku a stanoví vhodnú liečbu, prípadne aj iné opatrenia.

 

Zloženie, účinky a užívanie bylín na močové cesty

Bylinky sú pri problémoch s močovými cestami dozaista populárne riešenie a odporúča sa ako prvá voľba pre všetkých pri nástupe či miernych prejavov problémov, čo využívajú aj mnohí výrobcovia voľnopredajných výživových doplnkov, urologických čajových zmesí, ale aj klinicky testovaných liekov.

Najvýraznejší vplyv liečivých rastlín na močové cesty je hlavne ten antibakteriálny. Ide najmä o lepšie vyplavovanie baktérií z močovej sústavy a zníženie ich schopnosti priľnúť na sliznicu steny močových ciest. Ďalší efekt ich pôsobenia je močopudný, čiže bylinky “nútia” naše telo k častejšiemu močeniu a tým prispievajú k lepšiemu prečisťovaniu močových ciest.

Účinky byliniek na močové cesty:

 • diuretický – močopudný vplyv
 • prečistenie močových ciest komplet od mechúra až po ústie močovej trubice
 • zníženie priľnavosti škodlivých mikroorganizmov (baktérií a ďalších parazitov) na sliznicu močových ciest
 • rýchlejšia regenerácia močových ciest po prekonaní infekcie
 • niektoré bylinky na močové cesty pomáhajú aj s uvoľnením močových kameňov, či ich čiastočnému rozpusteniu

 

Najlepšie liečivé bylinky na močové cesty

Existuje XY rastlín, ktoré aspoň čiastočne prispievajú k lepšiemu stavu močových ciest. No najlepších je naozaj len pár. Patria k nim dobre známe veľkoplodé brusnice, zlatobyľ obyčajná, kapucínka väčšia, či exotické saw palmetto.

➡️ Zlatobyľ

Bylinky na močové cesty: Zlatobyľ obyčajná, rastlina, kvet

Bylinky na močové cesty: Zlatobyľ obyčajná

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je bylinka, ktorá má pozitívne účinky najmä pri zápaloch močových ciest a tiež skvelá ako pomoc s močovými a obličkovými kameňmi. Jedná sa o rastlinu, ktorá rastie takmer všade v Európe a je známa aj ako dobrá medonosná bylinka s typicky zlatožltými kvetmi uložených v strapcoch úborov.

Na terapeutické účely sa využíva vňať, ktorá obsahuje množstvo dôležitých bioaktívnych látok ako sú triesloviny a flavonoidy, rutín a kvercetrín, saponíny či silice. Aj kvôli tomu je Zlatobyľ známa ako výborný prírodný močopudný prostriedok (diuretikum), ktorý súčasne mierni záchvaty bolesti. Mužov napríklad tiež poteší ešte jej pozitívne pôsobenie na prostatu, ženy zase aj jej pozitívny vplyvpri silnejšom krvácaní počas menštruácie.

Dnes je Zlatobyľ obyčajná dôležitá farmaceuticky cenená bylina, ktorá aj reálne pomáha pri mnohých problémoch s močovým ústrojenstvom a obličkami. Extrakt z byliny je súčasťou niektorých humánnych liekov (u nás je to napríklad Solidagoren).

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • na močové cesty a obličky
 • pri prudkých zápaloch močového mechúra a obličiek
 • pri ťažkostach s močením
 • na podporu pri ochoreniach pečene
 • pri reumatizme a zápale kĺbov
 • na upokojenie nervov
 • na problémy s dýchacou sústavou – astma, kašeľ, chronické zápaly priedušiek
 • na problémy s tráviacim ústrojenstvom – hnačky
 • pozitívny vplyv na tráviace ústrojenstvo a látkovú premenu
 • pri rôznych chorobách črevného traktu – detoxikačné schopnostiam
 • potláčanie nadmerného stresu a uvoľnenie po psychickej stránke
 • výborné protizápalové schopnosti
 • na zle hojace sa rany a podliatiny a iné defekty kože ako sú ekzémy
 • výplachy ženských pohlavných orgánov
 • silné kŕče počas menštruácie
 • pribolestiach kĺbov, reumatitíde
 • pri dne aj hemoroidoch

💡 Prečítaj si o Zlatobyli obyčajnej viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať priamo čaj zo Zlatobyle obyčajnej, tak sušenú vňať prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

TOP prípravok na posilnenie zdravia močových ciest so Zlatobyľou obyčajnou

💡 TIP na produkt - Urixin
Urixin

Urixin je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje D-manózu, Brusnice, Laktobacily, Zlatobyľ, Žihľavu a Zelený čaj.

 • komplexný výživový doplnok pre starostlivosť o močové cesty
 • tabletky pre všetkých, ktorí riešia časté zápaly močových ciest
 • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
 • ako výživový doplnok je voľnopredajný (nepotrebujete naň predpis)
 • vysoko koncentrované zloženie
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

11,99 €
Urixin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

Recenzie tabletiek so Zlatobyľou v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk: Urixin

 

➡️ Saw Palmetto – Serenoa plazivá

Bylinky na močové cesty: Saw Palmetto, Serenoa plazivá, rastlina, plody

Bylinky na močové cesty: Saw Palmetto

Saw Palmetto, slovensky Serenoa plazivá (Serenoa repens), je nízka zakrpatená palma, ktorá rastie najmä na juhovýchodnom pobreží USA (Florida, Louisiana, Južná Karolína…).

Býva veľmi často aktívnou zložkou voľnopredajných prípravkov určených na problémy s močovými cestami a s prostatou (najmä jej nezhubným zväčšením). V súvislosti s pôsobením na močové cesty je saw palmetto známe tým, že pomáha aj pri niektorých súvisiacich problémoch ako je nechcený únik moču (inkontinencia), časté nutkanie na močenie a bolesť pri samotnom močení (výborné antiseptické účinky plodov).

Medzi najvýznamnejšie aktívne látky rastliny (z plodov/bobúľ rastliny) patria hlavne mastné kyseliny a fytosteroly ako beta-sitosterol, kampestrol a stigmasterol, flavonoidy, esterifikované mastné kyseliny (kyselinu kaprylová, olejová, palmitová, laurová, kyselinu myristová a stearová) a polysacharidy.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • podpora zdravého fungovania prostaty
 • pomoc pri zväčšení a zápale prostaty
 • zlepšenie fungovania močovej sústavy
 • zvýšenie libida a sexuálnej aktivity
 • zvýšenie tvorby spermií
 • zlepšenie vitality a podpora energie
 • lepší rast vlasov a ochlpenia
 • zlepšenie spánku
 • detoxikácia pečene aj hrubého čreva
 • zmiernenie negatívnych prejavov menštruácie

💡 Prečítaj si o Saw Palmetto viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať koncentrované Saw Palmetto samostatne, tak sušené plody prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

 • normalizovanie funkcie prostaty
 • optimálne fungovanie močovej sústavy
 • normálna reprodukčná schopnosť
 • podporuje rast vlasov
 • vysoko koncentrované zloženie
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

18,90 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

TOP prípravky na prostatu a močové cesty, ale aj libido a erekciu so Saw palmetto

Recenzie tabletiek so Saw palmetto v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk:

Prostanax, ✅ Prostalex, ✅ eJoy, ✅ Vimax,
Megaprsia BreastExtra+, ✅ Super Prsia + štíhla línia

 

➡️ Brusnice

Bylinky na močové cesty: Brusnica veľkoplodá, kanadská brusnica, kľukva

Bylinky na močové cesty: Brusnice

Brusnica veľkoplodá (Vaccinium macrocarpon), je bylinka známa aj ako kanadská brusnica (kľukva). Je to asi najznámejšia liečivá rastlina, ktorá je zameraná na močové cesty a výrobcami voľne dostupných prípravkov tým pádom aj hojne využívaná.

Extrakt z plodov tejto rastliny je totiž obrovským zdrojom exkluzívnych bioaktívnych látok s názvom proantokyanidíny, čo sú vlastne prírodné látky (farbivá) so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Brusnice však obsahujú aj arbutín, fenolový glykozid, ktorý v našom tele dokáže prechádzať celým urologickým traktom a odstraňovať škodlivé mikroorganizmy. Z ďalších dôležitých látok treba ešte spomenúť taníny (katechín, epikatechín), flavonoidy, triterpény, organické kyseliny a tiež vitamíny A a C.

Okrem pozitívneho vplyvu brusníc pri rôznych urologických záležitostiach je potešiteľný aj ich blahodárne pôsobenie na srdcovocievnu sústavu, trávenie, menštruačné problémy…

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • pomoc pri infekciách a zápaloch močových ciest (na akútne problémy aj ako prevencia)
 • pozitívny vplyv na srdce a cievy
 • na vysoký cholesterol aj vysoký krvný tlak
 • pri paradentóze a pri rôznych infekciách a zápaloch v ústnej dutine – antiseptický účinok
 • prevencia proti zubnému povlaku
 • podpora tráviacej sústavy (trávenie aj chuť do jedla)
 • pozitívny vplyv na vylučovanie žlče a na pravidelnosť stolice
 • reuma, prevencia osteoporózy – podpora tvorby kostného tkaniva
 • pozitívny vplyv na zdravie vlasov, pokožky a nechtov
 • antioxidačné pôsobenie
 • podpora obranyschopnosti buniek
 • podpora nervového systému
 • lepšia regenerácia očného purpuru

💡 Prečítaj si o veľkoplodej brusnici viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať priamo plody brusnice, tak mrazom sušené kanadské brusnice prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

TOP prípravok na posilnenie zdravia močových ciest s Brusnicami

Recenzie tabletiek s Brusnicou veľkoplodou v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk: Urixin

 

➡️ Kapucínka

Bylinky na močové cesty: Kapucínka väčšia, listy, kvet

Bylinky na močové cesty: Kapucínka väčšia

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) je rastlina, ktorá pôvodne pochádza z Južnej Ameriky (Ekvádor, Kolumbia, Peru…). Má veľké oranžovo červené kvety, vďaka ktorým sa rozšírila po celom svete ako okrasná rastlina. No výnimočná je aj vďaka svojim antibiotickým schopnostiam proti rôznym druhom zápalov a infekcií – a hlavne v rámci močového systému*, tráviacej sústavy i gynekologických ciest.

*Kapucínka má pozitívne účinky proti infekciám spôsobenými baktériou Escherischia coli, ktorá je najčastejšou príčinou akútnych aj chronických zápalov močových ciest a močového mechúra. Extrakt z tejto liečivky pôsobí aj ako výborná prevencia týchto nežiadúcich stavov.

Na terapeutické účely sa používa celá rastlina, hlavne však listy, kvety a semená. Obsahuje mnohé látky, no najvýznamnejšie sú silice s obsahom síry v koncentrácii približne 0,03 %. Nachádzajú sa v nej však aj niektoré minerály, vitamíny a glykozidy.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • pomoc pri problémoch s močovou sústavou (bakteriálne zápaly a infekcie)
 • antibiotické a protizápalové účinky aj v rámci horných dýchacích ciest,
 • u žien aj v rámci pohlavných (gynekologických) ciest
 • pôsobenie najmä proti streptokokom, stafylokokom, salmonelóze a Helicobacter pylori
 • pomáha aj pri nachladnutiach, chrípke a proti dlhodobému kašľu
 • zlepšenie, podporu a posilnenie imunity
 • pomoc pri tráviacich problémoch – laxatívum
 • proti lupinám a na zníženie rizika vypadávania vlasov
 • súčasť dezinfekcie a obkladov na niektoré zle sa hojace poranenia
 • zlepšuje pevnosť nechtov, môže sa používať aj do kúpeľov
 • má dezinfekčný antiseptický účinok

💡 Prečítaj si o Kapucínke väčšej viac

 • Tropaeolum majus (Nasturtium) – https://www.gardenia.net/plant/tropaeolum-majus-nasturtium
 • Lichořeřišnice většíhttps://cs.wikipedia.org/
 • Jakubczyk K, Janda K, Watychowicz K, Łukasiak J1, Wolska J.: Garden nasturtium (Tropaeolum majus L.) – a source of mineral elements and bioactive compoundshttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29766690
 • Jurca T, Baldea I, Filip GA, Olteanu D, Clichici S, Pallag A1, Vicas L, Marian E, Micle O, Muresan M.: The effect of Tropaeolum majus L. on bacterial infections and in vitro efficacy on apoptosis and DNA lesions in hyperosmotic stress. – https://www.researchgate.net/publication/327974098

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať priamo Kapucínku, tak mletý plod prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

TOP prípravok na posilnenie zdravia močových ciest s Kapucínkou

 

Aké sú ostatné bylinky na močové cesty

Spomínané rastliny sú pri podpore celej vylučovacej sústavy vrátane močových ciest podľa môjho názoru najlepšie, určite však netreba opomenúť aj ďalšie bylinky na močové cesty. Takisto teda s pokojným svedomím môžete siahnuť aj po takých tradičných liečivých rastlinách ako je ligurček lekársky, rozmarín lekársky, damiána, šalvia lekárska, zemežlč menšia, srdcovník obyčajný, wild yam – diskórea huňatá, vŕbovka malokvetá, ginko, žihľava – pŕhľava dvojdomá, breza previsnutá, medvedica lekárska, či praslička roľná.

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!