Prostata

Mužská prostata

Prostata (predstojnica) je malá, no o to významnejšia súčasť mužského tela. Bez tejto drobnej žľazy to poriadne nefunguje ako v rámci močového ústrojenstva, tak i pohlavnej sústavy. Takže prostata a sexualita má naozaj priamy súvis. Primárnou funkciou prostaty je tvorba takzvaného prostatického sekrétu, ktorý v podstate definuje ejakulát a výrazne zvyšuje šancu spermie oplodniť vajíčko ženy. Ak chcete byť plodní, zaujímajte sa aj o svoju prostatu.

Keď už sme pri tom záujme. Drvivá väčšina mužov ani nevie, že ju má (hlavne tí mladší) a vôbec ich nezaujíma. Ale len do toho momentu, kedy práve táto maličká žľaza začne „produkovať“ problémy. Bolesť pri močení, ejakulácii, sťažené močenie, časté návštevy WC, krv v moči, krv v ejakuláte… A to je len pár symtómov, ktorými sa môžu prezentovať závažné ochorenia prostaty. Tým najzávažnejším je samozrejme rakovina prostaty, tým najčastejším zase nezhubné zväčšenie prostaty a najmä mladšie ročníky dokáže ešte potrápiť prostatitída, alias zápal prostaty.

Aj pre všetky tieto spomenuté dôvody je potrebné, aby muž poznal svoje telo aj zvnútra a nielen z pohľadu svojho penisu. Informácie o prostate a hlavne vedomosť o tom, ako sa jednotlivé ochorenia prostaty prejavujú, ako vznikajú, ako ich liečiť, ale aj to, ako čo najdlhšie udržať svoju prostatu zdravú, doslova môžu zachrániť život, či prispieť v stvoreniu toho nového.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie zdravia prostaty – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Prostanax (pozri aj recenziu), ✅ Proerecta Prostate (recenzia) a ✅ Prostalex (recenzia).

Čo je prostata, čiže predstojná žľaza – predstojnica

Prostata, slovensky predstojnica či predstojná žľaza, je orgán vnútornej pohlavnej sústavy muža, ktorý je úzko spojený s močovými cestami. Nachádza sa pred konečníkom, pričom sa opiera o jeho prednú stenu (vďaka tomu sa dá dobre vyšetriť aj pohmatom) a tesne pod močovým mechúrom. Obklopuje vlastne hornú časť močovej trubice (uretry), cez ktorú vyteká moč z mechúra z tela von – zhruba 2-3 centimetre močovej rúry. Na zadnú stenu prostaty sa potom pripájajú semenné mechúriky a semenovody, ktoré ňou následne prechádzajú a napokon vyúsťujú do močovej rúry.

A veľkosť? Prostata samotná inak vyzerá ako gaštan (či vlašský orech keď chcete) a u dospelého muža váži približne 20 gramov. Pre svoje správne fungovanie a primárny účel – vylučovanie prostatickej tekutiny a tvorbu samotného ejakulátu – potrebuje mužské pohlavné hormóny, najmä testosterón, ktorý sa produkuje v semenníkoch (95 %), a v malom aj v nadobličkách.

Z anatómie prostaty

Prostatu tvorí žľazové tkanivo, hladké svalstvo a spojivové tkanivo. Z anatomického hľadiska je možné prostatu rozdeliť v podstate na 3 základné zóny:

  • periférnu (3 štvrtiny nádorov prostaty vzniká v tejto oblasti)
  • prechodnú (v tejto časti vzniká nezhubné zväčšenie prostaty)
  • centrálnu (v tejto oblasti vzniká 5-15 % diagnostikovaných karcinómov prostaty)

Primárna funkcia prostaty je umožniť lepšiu pohyblivosť a životaschopnosť spermií. Ako? Žľazové bunky tvoria takzvanú prostatickú semennú tekutinu, ktorá obsahuje látky dôležité pre výživu i transport spermií (mužských pohlavných buniek). Jej ďalšou nemenej dôležitou úlohou je potom zvlhčiť močovú trubicu pred vyvrcholením a vlastnou ejakuláciou. Táto tekutina je aj objemovo najväčšou časťou ejakulátu.

Ženská prostata

💡 Ženská prostata

Viete, že existuje aj ženský ekvivalent prostaty? Áno je to tak. Hoci termín ženská prostata nie je celkom presný. Z odborného medicínskeho hľadiska sa jedná o takzvané Skeneho periuretrálne žľazy. Nachádzajú sa v hornej časti vulvy a ústia v tesnej blízkosti močovej trubice. Žliazky môžu viesť aj povestným bodom G – najcitlivejším miestom vagíny…

Základná funkcia prostaty, alebo ako vzniká samotný ejakulát

Ako som už spomínal, základnou primárnou funkciou prostaty je tvorba výlučkov – prostatickej tekutiny, ktorá je potrebná najmä na výživu a pohodlný transport spermií. A vďaka tejto tekutine vlastne ejakulát* vyzerá tak ako vyzerá – má želatínovú formu a typické zafarbenie do biela. To zabezpečuje bielkovina tvoriaca sa v prostate – prostatický špecifický antigén (mimo iné sa z jej prítomnosti dá vyčítať aj prípadná rakovina prostaty).

Ako to funguje? V skratke: Zo semenníkov sa spermie cez kanáliky zvané semenovody dostávajú do hornej časti prostaty. Tam do každého semenovodu vyúsťuje aj kanálik zo semenných mechúrikov – malých žliazok, ktoré ležia tesne nad prostatou. Spermie zo semenovodov a tekutina zo semenných mechúrikov sa spolu zmiešajú, pričom „do partie“ sa napokon pridá aj výlučok prostaty a spolu tvoria takzvanú semennú tekutinu – ejakulát. Ten sa z tela dostáva počas ejakulácie močovou rúrou a odtiaľ cez penis až na miesto určenia (z hľadiska rozmnožovacieho je to vagína, z hľadiska rôznych sexuálnych praktík je to v podstate kdekoľvek).

Prostata je teda nevyhnutne potrebná k oplodneniu a teda k dosiahnutiu maximálnej možnej miery plodnosti muža. Pokiaľ má prostata akýkoľvek problém – či už je to „len“ zápal, prípadne jej nezhubné zväčšenie, alebo aj závažná rakovina prostaty, tak tvorba semennej tekutiny neprebieha v optimálnej forme, čo sa podpisuje na zníženej kvalite spermií a vlastne zvýšenej neplodnosti muža.

Vedeli ste, že k ejakulácii počas života priemerného muža dochádza až takmer 8 tisíc krát? Je to celkom až 17 litrov ejakulátu, ktorý muž takto dokáže vyprodukovať…

*Ejakulát je výlučok pohlavných žliaz samca skladajúci sa zo spermií a semennej plazmy (wiki).

Príznaky a symptómy spojené s problémovou prostatou

Najprv si vo všeobecnosti pripomeňme základné príznaky akými sa môže prejavovať chorobou postihnutá prostata. Keďže sa prostata nachádza v tesnej blízkosti močového mechúra a jeho vyústenia, je len logické, že príznaky sa často spájajú s močením. Samozrejme tých príznakov môže byť viac. Poďme sa teraz spolu bližšie pozrieť na tie najčastejšie, ktoré sa pri problémoch s prostatou vyskytujú:

➡️ Bolesti pri močení aj všeobecne

Typickým príznakom problémov s prostatou býva bolesť. Jednak pri močení, prípadne pri ejakulovaní, a jednak aj mimo neho – to znamená v rôznych partiách tela. Bolesť pri močení spolu s horúčkami signalizuje akútny zápal prostaty. Ak sa k tomu pridá aj bolesť semenníkov a počas ejakulácie môže ísť aj o chronický zápal. Všetky spomenuté symptómy + pocit pálenia pri močení môže naznačovať aj rakovinu prostaty.

➡️ Pocity pálenia a rezania pri močení

Pocity pálenia a rezania pri močení môžu okrem ochorenia prostaty (rakovina, zápal) signalizovať aj infekciu močových ciest, prípadne prítomnosť močových kameňov.

➡️ Častejšie, nutkavé močenie

Príliš časté močenie je najskôr znakom zápalu prostaty, prípadne dolných i horných močových ciest. Ak sa však neprekonateľné nutkanie na močenie opakuje aj viackrát ako 7x do dňa a močenie sa spája s bolesťou (pálením) môže sa jednať aj o zhubné ochorenie prostaty.

➡️ Problém s vymočením sa

Problém s vymočením vôbec, prípadne len tenučký prúd moču najčastejšie svedčí o zväčšenej prostate, ktorá tlačí na močovú trubicu. Na 80 % pôjde o nezhubné zväčšenie, zvyšné percentá patria rakovine prostaty.

➡️ Krv v moči a/alebo v ejakuláte

Krv v moči, respektíve aj krv v ejakuláte, môže preukazovať aj rakovinu prostaty, prípadne niektoré z ochorení obličiek. Niekedy však prítomnosť krvi v moči v mikroskopickom množstve potvrdí až laboratórne vyšetrenie.

💡 TIP na produkt - Proerecta Prostate
Proerecta Prostate

  • tabletky na podporu vitality prostaty a močového ústrojenstva
  • aj podpora normálnej funkcie krvného obehu a reprodukčnej sústavy
  • koncentrované a bezpečné bylinné zloženie
  • určený na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov
  • voľnopredajný prípravok dostupný bez predpisu a vyšetrenia u lekára
  • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou – zadajte proerectax10

24,00 €

💡 TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku💡 TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní💡 TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu

Poruchy a problémy s prostatou

Najmä so zvyšujúcim sa vekom jedinca, ale aj iných známych patologických príčin, môže dochádzať k niektorým ochoreniam prostaty. Najčastejšie sú to tieto tri:

 

➡️ Zväčšená prostata

Nezhubné zväčšenie prostaty, alebo benígna prostatická hyperplázia, je vlastne nadmerné nerakovinové bujnenie buniek prostaty. Je spôsobená proliferáciou, prílišným nárastom buniek hladkého svalstva prostaty.

Výskyt tohto ochorenia je veľmi častý – príznaky sa prejavujú takmer u každého druhého muža staršieho ako 50 rokov. O čo vlastne pri tomto ochorení ide? Zväčšená prostata tlačí na močovú rúru (uretru) čím vzniká prekážka v inak jednoduchom odtoku moču z mechúra. Na začiatku ochorenia sa ešte močový mechúr dokáže so zúženou močovou trubicou vysporiadať silnejšími sťahmi hladkého svalstva, no neskôr sa nutne unaví a nedochádza k jeho úplnému vyprázdneniu. Zvyškový moč je potom možnou príčinou zápalu prostaty a okrem toho je fakt, že mechúr sa vďaka tomu naplní rýchlejšie, čím sa zvyšuje početnosť močenia (i v noci).

Neskôr môžu pribudnúť aj ďalšie príznaky dolných močových ciest ako:

  • urgentné močenie (ťažkosti s oddialením močenia)
  • chabý a prerušovaný prúd moču
  • odkvapkávanie moču po ukončení močenia
  • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra

Zväčšená prostata môže tiež príležitostne krvácať do močového mechúra, pričom to nebýva spojené s bolesťou pri močení. Pamätajte však, že prítomnosť krvi v moči si vyžaduje okamžitú návštevu urológa.

Prevencia a liečba

Ako sa dá predísť zväčšeniu prostaty? Hoci je postupné zväčšovanie prostaty prirodzený jav prichádzajúci s vekom, je nanajvýš vhodné aby sa tento proces udržal na akceptovateľnej úrovni a nespôsoboval problémy. Preventívne sa mu môžete vyhnúť úpravou životosprávy a súborom režimových opatrení. Čo to okrem iného zahŕňa?

  • dostatočný príjem tekutín a s tým súvisiace pravidelné močenie
  • obmedzenie konzumácie alkoholu na minimum
  • žiadny kofeín a rôzne veľmi korenené jedlá
  • vylúčenie tabletiek, liekov, ktoré svojimi vedľajšími účinkami zhoršujú stav prostaty
  • užívanie vhodných výživových doplnkov na podporu normálnej funkcie prostaty

Liečba zväčšenej prostaty prebieha najčastejšie 2 spôsobmi. Medikamentózne – liekmi na uvoľnenie hladkého svalstva prostaty alebo antibiotikami. A chirurgicky – odstránením časti tkaniva alebo celej prostaty (na odblokovanie močovej rúry, ak nasadené lieky zlyhali).

Najkvalitnejšie voľne dostupné prípravky na prostatu

Ochorenie sa dá liečiť, pričom sa buď potláčajú jeho príznaky medikamentózne (liekmi), alebo sa to rieši radikálne chirurgicky takzvanou prostatektómiou, kedy sa celá prostata alebo jej časť odstráni nadobro.

Zväčšenie prostaty je jej najčastejším ochorením. Téme som sa venoval v špecializovanom článku: Zväčšená prostata (hyperplázia prostaty) – všetko čo potrebujete vedieť…, v ktorom nájdete kompletné informácie v zrozumiteľnej forme. Zároveň prikladám zaujímavé odkazy, ktoré sa týkajú zväčšenej prostaty:

💡 Zväčšená prostata - je dobre si prečítať aj...

 

➡️ Zápal prostaty

Zápaly prostaty sa odborne nazývajú prostatitis, respektíve prostatitída. Sú charakteristické tým, že sa môže jednať o akútnu formu ochorenia, ktorá je celkom dosť životu nebezpečná ak sa nezačne hneď liečiť, alebo ide o jej chronickú formu, kedy má ochorenie zdĺhavý priebeh. Bavíme sa teraz o zápaloch, ktoré vyvolávajú baktérie. Existuje však aj chronická prostatitída – alias chronický syndróm panvovej oblasti, pri ktorej sa pociťuje bolesť a nepohodlie v oblasti panvy a okolo slabín. Je to najčastejšia forma prostatitídy, ktorá postihuje mužov v každom veku a teda sa nevyhýba ani mladším mužom (narozdiel od nezhubného zväčšenia alebo rakoviny prostaty).

Akútny zápal prostaty je charakteristický najmä vysokou horúčkou, bolesťami hrádze (miesto medzi mieškom a análnym otvorom) a ťažkosťami pri močení (časté močenie či nutkanie). Symptómy sa objavujú náhle a majú vyššiu intenzitu.

Chronický zápal prostaty je ochorenie, ktoré má zdĺhavejší priebeh. Môže ísť o bakteriálnu prostatitis alebo o nebakteriálny chronický syndróm panvovej oblasti. Oba typy sa prejavujú podobne – bolesťami hrádze, semenníkov, penisu, oblasti močového mechúra, bolesťami pri močení a ejakulácii a celkovo problémovým močením (časté, nutkavý pocit na močenie, pálenie pri močení).

Pri liečbe prostatitídy sú dôležité lieky – najmä pri bakteriálnych formách ochorenia sú to antibiotiká (pri urgentných akútnych stavoch a hospitalizácii môžu byť podávané aj intravenózne), no aj niektoré režimové opatrenia a podporné postupy:

  • zmena životného štýlu – diéta (vynechanie jedál, ktoré viac prekrvujú prostatu), obmedzenie stresu, relaxačné cvičenia
  • obmedzenie fyzického namáhania prostaty (jazda na bicykli a podobne)
  • častejšie ejakulovanie, ktoré podporuje normálne fungovanie prostaty
  • ako podporná liečba či prevencia sa môžu použiť aj tabletky na podporu zdravia prostaty

Najkvalitnejšie voľne dostupné prípravky na prostatu

Zápal prostaty je ochorením, ktoré celkom významne negatívne vplýva na kvalitu života každého muža, a to aj po intímnej stránke. Téme som sa venoval v špecializovanom článku: Zápal prostaty (prostatitída) – kompletné informácie…, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie o tomto ochorení v zrozumiteľnej forme. Zároveň prikladám zaujímavé odkazy, ktoré sa týkajú zapálenej prostaty:

💡 Zápal prostaty - je dobre si prečítať aj...

 

➡️ Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je zhubné ochorenie, ktoré charakteristické nekontrolovateľným rastom abnormálnych – malígnych buniek. Na rozdiel od benígneho zväčšenia prostaty sa neobmedzuje iba na samotnú prostatu ale v neskorších štádiách metastázy napádajú okolité tkanivá a orgány, lymfatické uzliny či kosti. Na výskyt karcinómu prostaty vplýva viacero faktorov, pričom medzi najdôležitejšie patrí vek muža, genetická predispozícia (výskyt rakoviny prostaty v blízkej rodine), či hormonálna hladina.

Diagnostika a liečba

Ochorenie je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich rakovinových nádorov a tiež príčina úmrtia mužských pacientov. Najviac ohrozená je skupina nad 65 rokov, pričom sa však nevyhýba ani mladším mužom. Najväčším problémom úspešnej liečby je dosť neskoré stanovenie diagnózy, pretože prejavy zhubného bujnenia prostaty sa prejavujú viditeľne až v pokročilých štádiách ochorenia. Na stanovenie diagnózy sa používa napríklad PSA test prostaty (normy a hodnoty PSA a ďalšie vyšetrenia podrobne popisujem v samostatnom článku o rakovine).

No i tak dnes liečba nádoru predstojnej žľazy vo vyššom štádiu robí veľké pokroky. Okrem radikálnej liečby, chirurgického odstránenia prostaty – prostatektómie sa čoraz častejšie využívajú aj menej invazívne postupy liečby (rádioterapia, hormonálna liečba…), ktoré dokážu predĺžiť život pacienta s rozvinutejším nádorom aj o 10 rokov a viac.

Rakovina prostaty je závažným ochorením, ktoré dokáže vystrašiť mnoho mužov. Pri včasnej diagnostike je však výhľad veľmi priaznivý. Preto odporúčam každému mužovi po 50-tke pravidelnú preventívnu prehliadku u špecializovaného lekára – urológa aspoň raz za tri roky. Téme rakoviny prostaty som sa podrobne venoval aj v mojom článku: Rakovina prostaty – všetko o zhubnom ochorení predstojnej žľazy…, kde som sa pokúsil čo najlepšie zmapovať celú problematiku týkajúcu sa tohto ochorenia, vrátane pomenovania symptómov, príčin a faktorov vyvolávajúcich tvorbu zhubných nádorov, o diagnostikovaní choroby a ako vlastne prebieha vyšetrenie a čo všetko zahŕňa, či podrobne aj možnostiam liečby. Okrem toho tam nájdete aj podporné prípravky slúžiace na podporu zdravia prostaty všeobecne, napríklad:

Najkvalitnejšie voľne dostupné prípravky na prostatu

Zároveň odporúčam zaujímavé odkazy, ktoré sa týkajú rakoviny prostaty:

💡 Rakovina prostaty - je dobre si prečítať aj...

 

Ako zlepšiť a podporiť zdravie prostaty – moje vlastné skúsenosti

Ako zlepšiť a podporiť zdravie svojej prostaty? Existuje pár dobrých spôsobov ako to docieliť:

  • pracujte na svojej životospráve – to znamená zdravšie sa stravujte (zvýšte príjem ovocia, zeleniny, potravín s vyšším obsahu zinku a selénu, vitamínu E…) a potlačte svoje zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, či nápojov s kofeínom (káva a energetické nápoje), vyhýbajte sa úplne koreneným jedlám (chilli a podobne), potravinám s vysokým obsahom soli a živočíšnych tukov
  • starajte sa viac o svoje mentálne zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku, stres a nervozita zvyšujú frekvenciu močenia ako jeden z častých príznakov problémovej prostaty
  • hýbte sa – dobrá fyzická kondícia slúži ako prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré pôsobia aj na zdravie prostaty, najlepší je beh, aktívna chôdza, menej zase bicyklovanie
  • podporte prostatu prírodným spôsobom – viaceré unikátne rastliny (Serenoa plazivá alias Saw palmetto, Žihľava, Tekvica  a najmä tekvicový olej, Africká slivka, a mnohé ďalšie bylinky), minerály (zinok, selén) a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú prostatu prirodzenou prírodnou cestou, skúste prípadne nejaký čaj na prostatu z lekárne

 

Najčastejšie otázky o prostate

Prostata a jej ochorenia sú veľmi častou témou, ktorá rezonuje takmer v každej diskusii týkajúcej sa zdravia muža. Viaceré diskusné fóra na internete sú plné otázok týkajúcich sa chorôb prostaty, možnej prevencie ale aj ich diagnostiky a následnej liečby. Pár z tých, ktoré som pokladal za zaujímavé a majú aj praktický význam som zozbieral a na tomto mieste ich aj zverejňujem. Samozrejme aj s mojimi odpoveďami.

❓ Prečo sú práve problémy s močením známkou ochorenia prostaty?

Odpoveď je jednoduchá, dôvod spočíva v umiestnení prostaty v našom tele. Žľaza totiž obopína močovú trubicu tesne pod močovým mechúrom a teda jej neprirodzené zmeny – zväčšenie či zápal – tlačia na rúru a spôsobujú problémy s močením

❓ Sú problémy s prostatou doménou iba starších mužov?

Nie, nie sú. Vek je síce rozhodujúci faktor ako pri nezhubnom zväčšení či rakovine prostaty, no tieto ochorenia sa nevyhýbajú ani mladším mužom a prostata môže byť zväčšená aj v mladom veku. I keď pravdou je, že pod 50 rokov je ich výskyt veľmi nízky. Na druhú stranu – zápaly prostaty sú častejšie u mladších mužov.

❓ Má zväčšená prostata nejaký vplyv na erekciu?

Samotná prostata ani nie, zväčšená prostata sa prejavuje skôr bolesťou pri ejakulácii. Toto však môže podmieniť erektilnú dysfunkciu z psychickej stránky – takže správa odpoveď by mala znieť: Áno, aj.

❓ Ktorá skupina mužov je z hľadiska ochorení prostaty ohrozená najviac?

Sú to muži od veku 50 až 60 rokov. Čo je však najviac zarážajúce, až tretina mužov, po tom čo pocítia prvé problémy s močením, svoj stav absolútne nerieši. To je obrovská chyba – čím neskôr sa situácia začne riešiť, tým je to náročnejšie a liečba trvá oveľa dlhšie.

❓ Môže zápal močového mechúra prejsť aj na prostatu?

Môže, i keď nie nutne. Ale pravdepodobnosť je dosť vysoká. Najmä ak sa infekcia močového mechúra nepodchytí už na začiatku. Takisto sa stáva, že prostatitída nastúpi až potom, čo zápal dolných močových ciest úplne ustúpi.

❓ Je neliečená prostatitída ozajstným rizikom?

Je a hrozí, že sa rozšíri do celého tela. Najviac ohrozené sú močové cesty a obličky, pri ktorých to môže v extrémnom prípade dôjsť až k ich zlyhaniu. A čím viac sa zápal prostaty zo strany muža ignoruje tým viac sa zvyšuje riziko porúch erekcie a ejakulácie.

❓ Je rakovina prostaty najčastejším ochorením tejto žľazy?

Nie, nie je. Najčastejším je nezhubne zväčšená prostata, ktorá je diagnostikovaná až v 80 % všetkých prípadov súvisiacich s problémami prostaty.

❓ Ako spoľahlivo sa dá od seba odlíšiť nezhubné zväčšenie a rakovina prostaty?

Celkom dobre. Dá sa to už pomocou základného diagnostického vyšetrenia u lekára. 100%-ná istota rakoviny prostaty však musí byť potvrdená biopsiou a potvrdením histológie.

❓ Je rozdiel ak sa na rakovinu lieči mladší alebo starší muž?

Väčšinou áno, a ten rozdiel je pomerne výrazný. Mladší muži podstupujú skôr radikálny spôsob liečby a to ešte v štádiu kedy je rakovina obmedzená iba na prostatu samotnú. Ak sa tam totiž nádor ponechá, môže byť bezprostrednou príčinou úmrtia. Pri starších mužoch sa pri liečbe zohľadňuje viacero faktorov. Je to ich momentálny fyzický i psychický stav, prítomnosť iného súbežného ochorenia a podobne. Preto sa niektorým mužom vo vyššom veku odporúča viac konzervatívny spôsob terapie zameraný na predĺženie života a jeho kvality.

❓ Dokáže zlá životospráva ovplyvniť zdravie prostaty?

Dokáže, v istej miere samozrejme. Prostate najviac škodia ťažké mastné jedlá s vysokým obsahom živočíšnych tukov, dráždivé korenené jedlá, alkohol a aj kofeín.

❓ Kedy a ako často by mal muž podstúpiť “preventívku” a kto je na ňu najlepším adeptom?

Početnosť porúch prostaty sa úmerne zvyšuje s vekom muža, takže ideálny vek, kedy má chlap absolvovať prvú preventívnu prehliadku u urológa je 50 rokov. A potom v intervale aspoň 3 rokov. Samozrejme v závislosti od jeho zdravotného stavu.

❓ Kedy je nevyhnutné radikálne riešenie – operácia prostaty?

Chirurgický zákrok na odstránenie celej či len časti prostaty sa vykonáva najmä v prípade zlyhania iných postupov liečby a pri ochoreniach ako je rakovina a nezhubné zväčšenie prostaty. Pri zápaloch sa operácia robí v podstate len minimálne.

❓ Sú vitamíny či minerály, ktoré prostate prospievajú viac ako iné?

Sú, a už som ich spomínal. Jedná sa hlavne o zinok, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie prostaty aj celého močového ústrojenstva. Podobne aj selén. Z vitamínov je pre prostatu najdôležitejší vitamín E a D. Takisto však existujú rastliny na prostatu. Obsahujú bioaktívne látky, ktoré dokážu celkom významne podporiť jej zdravie a normálne fungovanie.

❓ Pomôžu teda s prostatou aj rôzne liečivé rastliny a liečba bylinkami?

Na liečenie prostaty sú určené iné odborné prostriedky a lieky (pri rakovine určite), no vplyv rastlinných extraktov na zdravie mužskej predstojnej žľazy naozaj nemožno podceňovať. Tie sa nachádzajú aj v rôznych prírodných doplnkoch výživy. Môžete to brať ako prírodnú podporu prostaty.

❓ Sú tabletky riešením?

💡  Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch s prostatou naozaj svoj význam. No vedzte aj to, že to nie sú žiadne lieky a ich účinnosť v tomto smere ani nemožno porovnávať. Voľne dostupné prípravky a doplnky fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia na prostatu, močovú i pohlavnú sústavu muža a sú dobré aj ako prevencia neželaných stavov (benígna prostatická hyperplázia – zväčšená prostata, zápal prostaty…)

Tabletky na prostatu - zápal prostatyMajú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé rastlinné extrakty a látky, ktoré majú overiteľné a vedecky preskúmané účinky na zdravie prostaty. Tabletky bez predpisu sú vlastne 2 typy – jedny sú určené len na podporu zdravia prostaty a druhé sú zas primárne určené na erekciu či ejakuláciu, pričom dokážu vďaka zloženiu podporovať aj prostatu – napríklad v tomto smere overený eJoy.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne pol roka a viac – podľa potreby).

Praktické upozornenie

Chcem ešte upozorniť na jednu vec, čo sa týka voľne dostupných tabletiek (nielen) na prostatu. Na trhu sa môžete stretnúť s čoraz väčším množstvom známych i menej známych značiek od rôznych výrobcov. Každý z nich používa rôzne extrakčné techniky, pričom účinné látky prípravku sú potom charakterizované rôznymi kvalitatívnymi aj kvantitatívnymi vlastnosťami.

Jednoducho povedané: rovnaká látka v zložení 2 rôznych prípravkov nemusí ešte znamenať aj rovnaký účinok. Orientujte sa podľa dostupných referencií a skúseností s užívaním. Ja odporúčam nižšie uvedené overené značky so zárukou kvality a adekvátnych účinkov.

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prostatu

 

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

  • normalizovanie funkcie prostaty
  • optimálne fungovanie močovej sústavy
  • normálna reprodukčná schopnosť
  • podporuje rast vlasov
  • vysoko koncentrované zloženie
  • produkt na prírodnej báze
  • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

20,89 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

➡️ TOP 5 prípravkov na prostatu

 

názovurčenie a výhodypredajcacena
60 kapsúl
Prostanax
Prostanax
➡️ normalizovanie funkcie prostaty
➡️ optimálne fungovanie močovej sústavy
➡️ normálna reprodukčná schopnosť
➡️ podporuje rast vlasov
✅ vysoko koncentrované zloženie
✅ produkt na prírodnej báze
✅ laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
iZerex.sk - eshop

⭐️ veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)
⭐️ časté akcie a zľavy
⭐️ v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

20,89 €
Chcem vedieť viac
60 kapsúl
Prostalex
Prostalex
➡️ výživový doplnok pre podporu zdravia prostaty a močových ciest
✅ obsahuje unikátny komplex prírodných látok
✅ základ prípravku je extrakt zo Saw Palmetto
✅ bez vedľajších účinkov
✅ vhodný k dlhodobému užívaniu
Nutraceutics.sk - eshop

⭐️ vynikajúce ceny
⭐️ doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)
⭐️ doručenie do 24 hodín

12,99 €
Chcem vedieť viac
250 ml
Prostadyne
Prostadyne - recenzia a skúsenosti s doplnkom na prostatu
➡️ švajčiarsky doplnok stravy, ktorý prispieva k normálnej funkcii prostaty
✅ prírodný prípravok bez receptu v tekutej forme
✅ rýchlejšie vstrebávanie látok znamená aj rýchlejší nástup účinku
✅ originálne a koncentrované zloženie
✅ bez receptu
Prostadyne.sk - eshop

19,99 €
Chcem vedieť viac
60 kapsúl
Proerecta Prostate
Proerecta Prostate
➡️ výživový doplnok pre mužov na podporu prostaty
✅ priaznivý vplyv na prostatu a močový trakt v dlhodobom horizonte
✅ podpora potencie a normálnej funkcie reprodukčnej sústavy
✅ overená kombinácia rastlinných extraktov
Proerecta.com - eshop

⭐️ český eshop so zastúpením na Slovensku
⭐️ dodanie tovaru najneskôr do 2 dní
⭐️ diskrétne balenie bez popisu

24,00 €
Chcem vedieť viac
24 tabliet
eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
➡️ top erekcia aj pre starších pánov
➡️ určený aj na dlhodobé užívanie
✅ vynikajúce účinky na erekciu a zvýšenie chuti na sex
✅ pomáha predlžovať trvanie styku
✅ vďaka kvalitnému zloženiu aj priaznivý vplyv na prostatu
eJoy.sk - eshop

⭐️ aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)
⭐️ rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

19,90 €
Chcem vedieť viac

Upozornenie

‼️ Upozornenie: Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy... Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!