Zväčšená prostata (hyperplázia prostaty) – všetko čo potrebujete vedieť

Peter Kacián Téma 29. januára 2021 2

Zväčšenie prostaty, alebo inak benígna hyperplázia prostaty, je nezhubné ochorenie, ktoré postihuje mužskú časť populácie a hlavne v staršom veku. Jedná sa nadmerné zväčšenie prostaty – predstojnej žľazy, ktorej hlavnou úlohou je tvorba takzvaného prostatického sekrétu. Ten dokáže skvapalniť ejakulát a vytvoriť primerané prostredie pre spermie. Tvorí väčšinu objemu celého ejakulátu spolu so sekrétom semenných vačkov.

Prostata sa vekom prirodzene zväčšuje a začína vyvíjať čoraz väčší tlak na močovú trubicu – výsledkom sú problémy s močením a často aj problémová erekcia. Populácia starne a komplikácie s prostatou (okrem jej zväčšenia aj zápal či rakovina) sa stávajú čoraz väčším stredobodom odbornej i laickej verejnosti. Chcete vedieť o čo pri nezhubnom zväčšení prostaty ide? Ako sa prejavuje a čo sa s tým dá robiť? Prečítajte si tento článok a mnohé ozrejmené fakty či súvislosti vám môžu naozaj pomôcť – hlavne ak sa blížite k veku, kedy prostata začne robiť problémy aj vám.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto prípravky na posilnenie zdravia prostaty – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Prostanax (pozri aj recenziu), ✅ Proerecta Prostate (recenzia), ✅ Prostadyne (recenzia) a ✅ Prostalex (recenzia).

Čo je zväčšená prostata

Prostata – predstojná žľaza

Najprv pár slov o prostate samotnej. Čo to vlastne je? Predstojná žľaza, ako sa prostate hovorí odborne, je malá prídavná pohlavná žľaza zložená zo svalovej zložky a žľaznatého tkaniva. Produkuje sekrét, ktorý je základnou súčasťou mužského ejakulátu (a objemovo najväčšou), a ktorý udržuje životaschopnosť spermií na požadovanej úrovni – obsahuje rôzne bielkoviny, ktoré podporujú napríklad zvýšenie pohyblivosti, čím stúpa šanca na oplodnenie ženského vajíčka. Tento sekrét zvlhčuje močovú trubicu tesne pred ejakuláciou.

Veľkosťou pripomína vlašský orech a váži približne 20 gramov. Prostata je umiestnená pod močovým mechúrom a obkolesuje močovú trubicu (prstenec). Reálne sa nachádza v priestore medzi lonovou kosťou a konečníkom. Vďaka tomu, že sa priamo dotýka steny konečníka je celkom dobre dostupná. Čo je pozitívne z hľadiska ľahšieho rektálneho vyšetrenia prostaty, ale aj zo sexuálneho hľadiska (prostata je považovaná za akýsi ekvivalent ženského bodu G, čiže mužský bod G).

Prostata 3D zobrazenie ľudské telo

Prostata: 3D zobrazenie

Najmä so zvyšujúcim sa vekom jedinca, ale aj iných patologických príčin, môže dochádzať k niektorým ochoreniam prostaty. Najčastejšie sú to tieto tri:

 

Zväčšená prostata – definícia, príznaky (symptómy)

Benígna prostatická hyperplázia, alias zväčšená prostata, je nenádorové ochorenie prostaty spojené s jej nadmerným zväčšením. Bunky prostaty sa začínajú vo veľkej miere množiť, čím sa prostata dokáže zväčšiť až do takej miery, že stláča močovú trubicu a významne obmedzuje vylučovanie moču (orgán veľkosti vlašského orieška môže nadobudnúť až veľkosť tenisovej lopty). Ak vás trápi, či zväčšená prostata nie je náhodou príznak rakoviny, tak vás poteším – nie, nie je a ani nezvyšuje jej riziko. No i keď nejde priamo o ochorenie ohrozujúce život, zanedbanie liečby hyperplázie prostaty môže spôsobiť naozaj vážne komplikácie, ktoré dokážu veľmi negatívne ovplyvniť kvalitu života muža.

Ochorenie postihuje najmä mužov po 50-tke (napríklad potom muži dožívajúci sa 80-tky majú v podstate všetci zväčšenú prostatu). Presná príčina vzniku nie je celkom osvetlená, no jednou z nich môže byť aj znížená hladina pohlavných hormónov prichádzajúca s vyšším vekom a tiež genetická predispozícia (vyššie riziko a skorší nástup ochorenia u jedincov, ktorých príbuzní týmto ochorením už trpeli).

➡️ Najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty – symptómy

Tie súvisia najmä so zúžením močovej trubice až prípadným poškodením močového mechúra, ktorý tak postupne stráca svoju funkciu a výsledkom môže byť až neúplné vyprázdňovanie. Najčastejšie komplikácie spočívajú v častejšej frekvencii močenia v dôsledku nedostatočného vymočenia. Aké sú teda najčastejšie a najviditeľnejšie príznaky zväčšenej prostaty?

 • spomalený slabý prúd moču
 • neúplné vyprázdnenie močového mechúra
 • potreba močiť dva-trikrát alebo viackrát za noc (noktúria)
 • inkontinencia alebo nechcený únik moču
 • ťažkosti na začiatku i na konci močenia
 • častejšie prebúdzanie v noci z dôvodu nutkania na močenie
 • prerušovaný prúd moču
 • boletivé močenie – pocit pálenia, “rezania” (sprvu iba pri močení, neskôr aj pri ejakulácii)
 • oslabený močový mechúr
 • zadržiavanie moču, čo vedie až k zápalom močového mechúra a obličiek
 • úplné zablokovanie močovej trubice
 • krv v moči
 • zlyhanie obličiek

Chcem upozorniť ešte na jednu vec. Príznaky zväčšenej prostaty sú na začiatku často len veľmi mierne, no ak sa ochorenie nelieči, stávajú sa oveľa závažnejšími.

💡 TIP na produkt - Proerecta Prostate
Proerecta Prostate
 • tabletky na podporu vitality prostaty a močového ústrojenstva
 • aj podpora normálnej funkcie krvného obehu a reprodukčnej sústavy
 • koncentrované a bezpečné bylinné zloženie
 • určený na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov
 • voľnopredajný prípravok dostupný bez predpisu a vyšetrenia u lekára
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou – zadajte proerectax10
24,00 €

💡 TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku💡 TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní💡 TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu

➡️ Priebeh ochorenia

Zväčšená prostata začína veľmi nenápadne a veľa mužov si jej nástup ani nevšimne. Prvým príznakom, ktorý môžete zaregistrovať je častejšie nutkanie na močenie. Čím je však prostata väčšia, tým viac sa zosilňujú aj nepriaznivé prejavy tohto ochorenia. Problém vôbec začať močiť z dôvodu zúženia močovej trubice je asi ten najviditeľnejší.

Pokiaľ sa ignorujú aj tieto prejavy, tak následne dochádza k bolestiam pri močení – rezanie, pálenie, či pocit “akoby ste chceli vymočiť rozbité sklo”. Nastupujú rôzne infekcie (časť moču totiž neustále zostáva v močovom mechúre), extrémom je úplné uzavretie močovej trubice a spätné vtekanie moču do obličiek a ich následné zlyhanie.

Zväčšená prostata má negatívny plyv aj na potenciu muža a jeho plodnosť. Obmedzená tvorba ejakulátu a jeho nižšia kvalita + možná bolesť pri styku a ejakulácii (orgazme) výrazne znižujú kvalitu intímneho života muža.

Benign Prostatic Hyperplasia (BPH)

 

Príčiny zväčšenia prostaty

Zväčšovanie prostaty je v podstate prirodzený jav. Keď si to tak vezmeme, tak prebieha už od narodenia, kedy svoju normálnu veľkosť nadobúda v 16-17 rokoch. Problém nastáva vo vyššom veku. Vtedy dochádza často až k jej abnormálnemu zväčšeniu a významným zdravotným komplikáciám. Čo toto ochorenie vyvoláva? Stojí za ním pôsobenie viacerých faktorov. Toto sú najčastejšie príčiny benígnej hyperplázie prostaty:

➡️ Vyšší vek

Zväčšovanie prostaty vo vyššom veku je prirodzené. Práve vek a zlá životospráva však jej nárast ešte viac podporujú a zväčšovanie prebieha príliš rýchlo. Čím ste starší, tým viac by ste mali dbať na svoj jedálniček a nepodľahnúť obligátnym zlozvykom ako je nadmiera alkoholu a fajčenie.

➡️ Alkohol

Alkohol som už spomínal, no musím opäť pripomenúť, že vašej prostate naozaj škodí a podnecuje jej rýchlejší rast. Nie je to látka, z ktorej by bol váš organizmus vo vytržení, má toľko negatívnych vplyvov na naše telo, že podobnú by ste na svete hľadali márne (vrátane zabijáckého vplyvu na erekciu).

➡️ Kofeín

Kofeín síce dokáže stimulovať a viacerí si bez neho nevedia predstaviť svoj deň, no zároveň môže zvýšený príjem kofeínu naštartovať aj zväčšovanie vašej prostaty.

➡️ Koreniny

Korenie má mnoho pozitívnych účinkov (dobre známy je napríklad vplyv chilli papričiek na kvalitu erekcie) a v kuchyni je naozaj neoceniteľné, ale… Ale príliš korenené jedlá na druhú stranu dokážu a hlavne vo vyššom veku dokážu naštartovať aj abnormálny rast prostaty (o prípadných vredoch na žalúdku ani nehovorím).

➡️ Znížená hladina hormónov

Vekom sa znižuje aj hladina pohlavných hormónov v tele muža. Toto obdobie dostalo pomenovanie andropauza – akýsi ekvivalent ženskej menopauzy. Hormonálne zmeny dokážu naozaj podnietiť rast prostaty do takej miery, že to môže významne ovplyvniť kvalitu života postihnutého muža. Kolísanie hormonálnej hladiny však majú na svedomí aj iné príčiny ako andropauza, platí to v tomto prípade samozrejme tiež.

➡️ Patologický rast buniek

Zväčšenie prostaty môže spôsobovať aj patologický rast buniek, inak by zväčšovanie prostaty za normálnych podmienok bolo oveľa pomalšie a menej výrazné.

 

Diagnostika a vyšetrenie

Bežným odsledovaním symptómov na 100 % zväčšenú prostatu nikdy nepotvrdíte. Preto je potrebné, aby ste po spozorovaní príznakov, ktoré môžu predznamenať toto ochorenie navštívili lekára, ktorý po anamnéze (lekár sa vás bude pýtať na symptómy, ktoré pociťujete, prípadne či neberiete nejaké lieky, ktoré môžu ovplyvniť močový systém ako sú antidepresíva, diuretiká, sedatíva, antihistaminiká a ďalšie) jednoduchým vyšetrením potvrdí alebo vyvráti vaše podozrenie. Ide o rektálne vyšetrenie prostaty – lekár pohmatom cez konečník posúdi veľkosť a stav vašej prostaty. Existujú samozrejme aj ďalšie vyšetrenia, ktoré s diagnostikou pomáhajú tiež:

 • analýza moču na prítomnosť krvi a baktérií
 • vyšetrenie na prietok moču – špeciálny prístroj rozpozná ako rýchlo váš moč tečie (urodynamický test)
 • vyšetrenie na antigén PSA – tento antigén (proteín) produkuje prostata vo veľkom množstve najmä v prípade zhubného bujnenia buniek
 • test na množstvo moču, ktoré zostalo v močovom mechúre po močení (postvoid residual)
 • ultrazvuk a následne prípadná rektálna biopsia prostaty – sonda v konečníku podrobne zmapuje stav prostaty a v prípade potreby je potom možné pomocou špeciálnej ihly odobrať aj kúsok tkaniva
 • cystoskopia – vyšetrenie, pri ktorej kamera cystoskopu skúma vnútro močovej rúry a stav močového mechúra
 • intravenózna pyelografia alebo urografia – farbivo vstreknuté do tela zvýrazní celý močový systém na snímkach RTG alebo CT

Na zväčšenie prostaty je dobré myslieť dopredu. Preto sa odporúča mužom nad 40 rokov aspoň raz za dva roky preventívne vyšetrenie prostaty, ktoré zachytí prípadný nástup ochorenia už v prvých štádiách.

 

Ako riešiť zväčšenú prostatu – liečba, prevencia

 

➡️ Prevencia

Najideálnejší spôsob ako predchádzať problémom s prostatou je prevencia. To znamená:

 • zdravší životný štýl
 • viac fyzickej aktivity
 • zníženie úrovne stresu, pretože nervozita môže zvýšiť frekvenciu močenia
 • choďte močiť hneď akonáhle budete cítiť nutkanie
 • posilňujte svalstvo panvového dna napríklad Kegelovými cvikmi
 • príjem potravín s vyšším obsahom zinku a selénu
 • radikálne obmedzenie konzumácie alkoholu a kávy, korenených jedál
 • obmedzenie niektorých liekov, ktoré môžu spôsobiť sťaženie močenia (z voľnopredajných liekov sú to najmä antihistaminiká, nosové spreje, lieky proti alergiám a niektoré dekonsgetíva)

 

➡️ Voľne dostupné tabletky

Voľne dostupné prípravky určené na podporu prostaty môžu zmierniť negatívne prejavy zväčšenej prostaty (vďaka svojmu prírodnému zloženiu) a prispieť k zdravému fungovaniu nielen samotnej prostaty, ale aj močovej sústavy či pohlavného ústrojenstva.

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

 • normalizovanie funkcie prostaty
 • optimálne fungovanie močovej sústavy
 • normálna reprodukčná schopnosť
 • podporuje rast vlasov
 • vysoko koncentrované zloženie
 • produkt na prírodnej báze
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
18,90 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

➡️ Liečba

Liečba zväčšenej prostaty môže byť v postate riešená 2 spôsobmi:

 • farmakologicky
  • lieky, takzvané alfablokátory, odblokujú močovú trubicu tým, že uvoľnia hladké svalstvo prostaty a močového mechúra (lieky na potlačenie príznakov zväčšenia prostaty), ide o látky ako napríklad doxazosín, prazosín, alfuzosín, terazosín, tamsulozín
  • alternatívou sú potom inhibítory 5-alfareduktázy (príklad liek Dutasterid), ktoré redukujú premenu testosterónu na jeho aktívnu formu DHT (dihydrotestosterón) – čím je ho v tele menej, tým je to pre prostatu lepšie (lieky na príčinu zväčšenia prostaty), na druhú stranu to však môže viesť k nežiadúcim účinkom ako impotencia a znížené libido
  • antibiotiká sú tiež možnou alternatívou farmakologickej liečby – a to v prípade, že zväčšenie prostaty je spojené aj so zápalom (bakteriálna prostatitída)
 • chirurgicky – jedná sa o odstránenie tkaniva prostaty, ktoré blokuje močovú rúru (robí sa len v prípade, že lieky nepomohli)

Jestvuje ešte tretia možnosť, ak sa to tak dá nazvať, ide takzvané “pozorné vyčkávanie” alebo “aktívne sledovanie”, kedy pacient pozorne sleduje svoj stav a lekár ho len kontroluje a nevstupuje do procesu liečby. Tú predpíše až vtedy, keď je liečba naozaj nevyhnutná. Toto je prípad mužov s miernymi príznakmi zväčšenej prostaty – až 1/3 príznakov je totiž schopná samovoľne a spontánne vymiznúť.

 

Ako zlepšiť a podporiť zdravie prostaty – moje vlastné skúsenosti

Ako zlepšiť a podporiť zdravie svojej prostaty? Existuje pár dobrých spôsobov ako to docieliť:

 • pracujte na svojej životospráve – to znamená zdravšie sa stravujte a potlačte svoje zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, vyhýbajte sa úplne koreneným jedlám
 • starajte sa viac o svoje mentálne zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku, stres a nervozita zvyšujú frekvenciu močenia ako jeden z príznakov zväčšenej prostaty
 • hýbte sa – dobrá fyzická kondícia slúži ako prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré pôsobia aj na zdravie prostaty
 • podporte prostatu prírodným spôsobom – viaceré unikátne rastliny (saw palmetto, žihľava, tekvica, africká slivka, a mnohé ďalšie), minerály (zinok, selén) a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú prostatu prirodzenou prírodnou cestou

 

Pár najčastejších otázok a odpovede na ne

Zväčšená prostata trápi mnoho mužov. Niet sa potom čo čudovať, že na internete (diskusné fóra, recenzie prípravkov na prostatu, komentáre pod článkami) sa objavuje veľa otázok od mužov, ktorí sa o prostatu intenzívne zaujímajú (či už ju riešia sami, alebo u niekoho v rodine…). Pre úplnosť tejto témy a môjho článku som doň tie najčastejšie a najzaujímavejšie zaradil. Samozrejme aj s odpoveďami:

❓ Prečo sa problémy s prostatou prejavujú práve pri močení?

Dôvodom je umiestnenie prostaty v tele. Obopína totiž močovú trubicu a je len logické, že pri jej zväčšení na ňu tlačí a tak spôsobuje problémy pri močení.

❓ Majú problémy s prostatou aj mladší muži?

Majú, i keď práve vyšší vek je najčastejším faktorom, ktorý na zväčšenie prostaty pôsobí. Pri mužoch v mladom veku stoja za problémami so zväčšenou prostatou najmä hormonálne zmeny.

❓ Má zväčšená prostata vplyv na erekciu?

Prostata s erekciou vôbec nesúvisí. Takže za neschopnosťou kvalitného stoporenia treba hľadať iný dôvod ako je zväčšená prostata. Na druhú stranu, hyperplázia prostaty sa môže prejaviť bolesťou pri ejakulácii, čo tiež znehodnocuje pôžitok z pohlavného styku.

❓ Ktorá skupina mužov je týmto ochorením ohrozená najviac?

Sú to muži vo veku 50 až 60 rokov. Alarmujúce však je, že až tretina mužov, po tom čo pocítia prvé problémy s močením, svoj stav nerieši. To je neprijateľný prístup k svojmu zdraviu – čím neskôr sa situácia so zväčšenou prostatou rieši, tým je to náročnejšie, tým dlhšie trvá proces liečenia.

❓ Je zväčšená prostata predzvesť rakoviny prostaty?*

Zväčšená prostata - teda benígna hyperplázia prostaty je, ako už jej odborný názov predznamenáva, nezhubné ochorenie. Obe diagnózy sa však môžu prejavovať rovnakými príznakmi. Preto netreba s vyšetrením prostaty vôbec otáľať. A nemožno ani celkom vylúčiť súčasný výskyt týchto ochorení.

❓ Aký príznak je najčastejším prejavom začiatku ochorenia?

Je to častejšie močenie ako obvykle (ktoré nie je spôsobené prípadným nachladnutím močových ciest). Ale pravdou zostáva, že väčšina príznakov benígnej hyperplázie prostaty sú už prejavom pokročilejšieho štádia ochorenia.

❓ Dá sa vôbec zväčšovaniu prostaty predísť?

Pravdupovediac, úplne určite nie, vekom sa prostata zväčšuje prirodzene - hovorí sa tomu starnutie. No správnou životosprávou, kde môžeme zaradiť aj užívanie vhodných výživových doplnkov, môžeme väčšinu tých najnepríjemnejších príznakov potlačiť.

❓ Je užívanie liekov pri zväčšenej prostate ideálne?

Nuž, minimálne je pohodlné. Klasické lieky (alfablokátory) však neriešia príčinu ochorenia ale jeho symptómy. To znamená, že užívaním liekov sa prostata síce nezmenší, no k zlepšeniu zdravotného stavu však väčšinou príde. Ak zlyhá medikamentózna liečba, prichádza na rad chirurgická a odstránenie prostaty invazívnym zákrokom.

❓ Neexistuje nejaká alternatíva na zväčšenú prostatu bez liekov či chirurgického zásahu?

Z môjho pohľadu určite nie, i keď verím tomu, že mnohí ľudia veria alternatívnym postupom liečby, ktoré oficiálna medicína neuznáva. Určite nie pri tých pokročilejších štádiách zväčšenej prostaty. Na podporu “konzervatívnej” liečby však môžu dobre poslúžiť aj vhodné prírodné tabletky - výživové doplnky (ktoré vie odporučiť aj váš lekár) a dozaista sú výborné ako prevencia, keď okrem prostaty nezriedka pozitívne vplývajú aj na močovú aj pohlavnú sústavu.

💡 *Zväčšená prostata vs. rakovina prostaty

Majú podobné príznaky, no o väčšej závažnosti rakoviny prostaty nie je žiadnych pochýb. Preto je dôležité, aby muž po spozorovaní príznakov – najčastejšie problémov pri močení – dlho neotáľal a navštívil lekára. Obe ochorenia sú v určitej vekovej kategórii celkom bežné. Približne u jedného zo 7 mužov je diagnostikovaná rakovina prostaty (zdroj) a u jedného z 2 mužov vo veku 50 rokov benígna prostatická hyperplázia – zväčšená prostata (zdroj).

 

❓ Sú tabletky riešením?

💡  Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch s prostatou naozaj svoj význam. No vedzte aj to, že to nie sú žiadne lieky a ich účinnosť v tomto smere ani nemožno porovnávať. Voľne dostupné prípravky a doplnky fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia na prostatu, močovú i pohlavnú sústavu muža a sú dobré aj ako prevencia neželaných stavov (benígna prostatická hyperplázia – zväčšená prostata, zápal prostaty…)

Tabletky na zväčšenú prostatuMajú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé rastlinné extrakty a látky, ktoré majú overiteľné a vedecky preskúmané účinky na zdravie prostaty. Tabletky bez predpisu sú vlastne 2 typy – jedny sú určené len na podporu zdravia prostaty a druhé sú zas primárne určené na erekciu či ejakuláciu, pričom dokážu vďaka zloženiu podporovať aj prostatu – napríklad v tomto smere overený eJoy.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne pol roka a viac – podľa potreby).

Chcem ešte upozorniť na jednu vec, čo sa týka voľne dostupných tabletiek (nielen) na prostatu. Na trhu sa môžete stretnúť s čoraz väčším množstvom známych i menej známych značiek od rôznych výrobcov. Každý z nich používa rôzne extrakčné techniky, pričom účinné látky prípravku sú potom charakterizované rôznymi kvalitatívnymi aj kvantitatívnymi vlastnosťami. Jednoducho povedané: rovnaká látka v zložení 2 rôznych prípravkov nemusí ešte znamenať aj rovnaký účinok. Orientujte sa podľa dostupných referencií a skúseností s užívaním. Ja odporúčam nižšie uvedené overené značky so zárukou kvality a adekvátnych účinkov.

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prostatu

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

 • normalizovanie funkcie prostaty
 • optimálne fungovanie močovej sústavy
 • normálna reprodukčná schopnosť
 • podporuje rast vlasov
 • vysoko koncentrované zloženie
 • produkt na prírodnej báze
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
18,90 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

➡️ TOP prípravky na prostatu

 

Pár slov na záver

Je fakt, že mnoho mužov v rizikovej skupine (nad 50 rokov), doslova ignoruje príznaky zväčšenej prostaty. A pritom včasné zachytenie ochorenia a správna prevencia umožňuje predísť tým najvážnejším komplikáciám. Ak sa chcete vyhnúť väčším problémom s prostatou, odporúčam hlavne zmeniť svoj životný štýl a začať sa zdravo stravovať, neužívať lieky, ktoré stav prostaty zhoršujú, či vyskúšať aj masáž prostaty, prípadne využiť niektorý z kvalitných prírodných doplnkov. A hoci sa riziku zväčšovania prostaty úplne nevyhnete, zvýšenou starostlivosťou a zmenou návykov podporíte zdravie celého organizmu.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Som veľmi rád, že sa na internete dajú dohľadať takéto perfektné články, v ktorých sa dokáže vyznať aj laik a nie sú len takého magazínového typu na dva riadky ako sa hovorí. Ja konkrétne potrebujem radu, v rodine mám príbuzných – otec aj strýko, ktorý trpia zväčšenou prostatou a bojím sa, že to hrozí aj mne. Myslíte, že mám preventívne užívať nejaký prípravok na prostatu, ak ak áno, tak aký. Ten čo odporúčate v článku som v lekárni nevidel, a ísť skôr do lieku bez predpisu, alebo je v pohode aj výživový doplnok, väčšie rozdiely v zložení v nich nevidím. Ďakujem za odpoveď. OndrejKall

Dobrý deň,

vďaka za pozitívnu odozvu, robím čo môžem… 🙂

Ale teraz k vašej otázke. Ak máte v rodine častejší výskyt tohto ochorenia (zväčšená prostata) nevidím dôvod, prečo by ste nemali/nemohli užívať nejaký prípravok ako prevenciu. V kombinácii s vhodnými režimovými opatreniami to má určite význam. Samozrejme 100%-nú istotu nebudete mať nikdy, ale menšie riziko tiež za to stojí. Čo sa týka dostupnosti prípravkov na prostatu v lekárni a rozhodovanie o tom, ktorý použiť – registrovaný liek alebo registrovaný výživový doplnok… Spomínaný výživový doplnok Prostanax síce nie je dostupný v lekárni, ale jeho nákup je možný veľmi jednoducho, rýchlo a diskrétne prostredníctvom oficiálnej stránky výrobcu. Kvalitou v ničom nezaostáva, práve naopak predčí viacero tabletiek na prostatu od konkurencie.
K tomu, ktorý prípravok použiť – liek či doplnok by sa mal vyjadriť prípadne váš lekár. Rozdiel medzi nimi je hlavne v tom, že liek (aj ten, na ktorý netreba recept) je schválený a podlieha registrácii Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Štatút lieku znamená, že musel prejsť niekoľkými fázami klinických štúdií, kde bola overená ich neškodnosť, ale predovšetkým účinnosť v zmysle zlepšenia zdravotného stavu. No a výživové (potravinové) doplnky môžu mať tiež účinnosť overenú klinickými štúdiami, ale preto, že obsahujú látky, ktoré spĺňajú aj kritériá potravinových doplnkov, uvádza ich výrobca na trh často skôr ako doplnky stravy. To preto, aby nemusel absolvovať zdĺhavý a nákladný proces registrácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.