Atrofia semenníkov – diagnóza, ktorú určite netreba podceňovať

Peter Kacián Téma 5. novembra 2020 0

Atrofia semenníkov vlastne pomenúva fakt, že mužské pohlavné žľazy sú nedostatočne vyvinuté alebo sa fyziologicky zmenšili. Najčastejšie sa jedná o vážnejšie diagnózy, zriedkavejšie sa atrofia semenníkov pripisuje poruchám metabolizmu, prípadne nízkej hladine testosterónu. Keďže atrofia = zmenšenie, môžeme do kategórie zaradiť aj „triviálne“ zmenšenie veľkosti semenníkov v dôsledku chladu, i keď teda ide len o dočasnú reakciu na vonkajší podnet. Naopak, čo podceňovať určite netreba, je diagnóza zmenšených semenníkov v mladšom veku, ktorá môže signalizovať aj iné vážnejšie ochorenie pohlavnej či hormonálnej sústavy.

Všetko čo potrebujete vedieť k téme atrofia semenníkov nájdete v tomto článku. Prečítajte si čo to presne je a ako vzniká (podrobnejšie), hlavné príznaky a príčiny ochorenia a čo sa s tým dá robiť.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s komplexným vplyvom na mužskú pohlavnú sústavu – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Čo je atrofia semenníkov a ako vlastne vzniká

➡️ Čo je atrofia semenníkov?

Atrofia semenníkov je vlastne stav organizmu, pri ktorom dochádza k poklesu objemu tkanív mužských pohlavných žliaz, čím sa mimo iné tiež zhoršuje tvorba hormónov a normálna tvorba spermií. Môže mať vrodenú alebo získanú príčinu a môže sa vyvinúť v jednom alebo aj v oboch semenníkoch. Samotný proces zmenšovania semenníkov prebieha pomaly a pri jeho včasnom zistení sa môže buď zastaviť, alebo aspoň významne pozastaviť progres ochorenia. Pokiaľ však adekvátna liečba neprebehne, výsledkom v pokročilých štádiách môže byť neplodnosť, poruchy spojené s hormonálnou sústavou, ale aj erektilná dysfunkcia a impotencia.

Semenníky sú párové mužské reprodukčné žľazy, ktoré sa vyskytujú v miešku a teda sú uložené mimo nášho tela, pretože teplota nad 36 stupňov neumožňuje správne dozrievanie spermií v procese spermatogenézy. Miešok tiež reaguje na okolité podmienky a jeho dôležitou úlohou regulovať teplotu pri semenníkoch (reakcia na chlad alebo na teplo). Presne to spôsobuje pocit, že sa semenníky zmenšujú, respektíve zväčšujú. Toto však nie je v pravom zmysle slova atrofia semenníkov, ale zmršťovanie mieška.

Tabletky na erekciu s komplexným vplyvom na mužskú pohlavnú sústavu

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

Príznaky atrofie semenníkov

Určite hlavným príznakom je zmenšovanie jedného alebo obidvoch semenníkov. No v závislosti od veku tento neželaný proces môže sprevádzať niekoľko ďalších príznakov. Pre obdobie PO puberte sú to tieto najčastejšie symptómy či prejavy:

 • znížené libido – nízka sexuálna túžba (strata Leydingových buniek spôsobuje zníženú hladinu testosterónu)
 • zníženie plodnosti (často sa jedná o stratu takzvaných Sertoliho buniek, ktoré sú kľúčové pri dozrievaní spermií)
 • zníženie svalovej hmoty a s tým súviaci pokles výkonnosti
 • potlačený rast ochlpenia na tvári a aj pubického ochlpenia
 • zníženie „tvrdosti“ semenníkov
 • výkyvy nálady, apatia a depresia

V období pred a počas puberty medzi príznaky atrofie semenníkov patrí aj absencia, či minimálny rast ochlpenia a prirodzene nezväčšujúci sa penis. Ak sa atrofia semenníkov dotýka oboch naraz, tak prítomnosť spermií v ejakuláte klesá až vymizne úplne. V prípade, že problém má „iba“ jeden semenník, v ejakuláte možno pozorovať spermie, no sú vo veľkej miere patologicky zmenené (z toho dôvodu, že telo sa snaží kompenzovať obmedzenie činnosti jedného semenníka, zvyšovaním produkcie toho druhého, čím sa však jeho činnosť takisto naruší.

 

Aké sú príčiny a rizikové faktory atrofie semenníkov

➡️ Rizikové faktory

Zmeny na semenníkoch čo sa týka ich veľkosti a tvaru sú najčastejšie spôsobené:

 • vplyvom vonkajšieho prostredia – úraz, teplotné zmeny a ďalšie fyziologické faktory
 • vplyvom vnútorného prostredia – zápaly, infekcie. zhubné i nezhubné bujnenie buniek, deformácie
 • invazívnym zákrokom – či už priamo alebo nepriamo (operačný zákrok v rámci pohlavnej sústavy, respektíve napríklad operácia pruhu)
 • ich nedostatočným fyziologickým vývojom, ktorý je spôsobený problémami počas puberty
 • vrodenými poruchami – jednostranný alebo obojstranný kryptorchizmus (nezostúpený semenník), infekcie prenášané počas tehotenstva, ťažké tehotenstvo: ťažká toxikóza, exacerbácia chronických ochorení, účinky na telo tehotnej ženy s toxickými látkami a určitými liekmi, genetické ochorenia

➡️ Príčiny atrofie semenníkov

Príčin zmenšovania semenníkov je viacero a stojí za ním niekoľko rôznych príčin a faktorov (ako som už načrtol v predchádzajúcich riadkoch článku). Aké sú najčastejšie?

Prirodzené faktory

 • teplota najbližšieho okolia – nízka alebo vysoká teplota v určitej miere ovplyvňuje aj veľkosť semenníkov a mieška, zmena je však len dočasná (pozor však na dlhodobé vystavovanie semenníkov k abnormálnym teplotám – môže to dospieť až do štádia, kedy sa tkanivá začnú poškodzovať)
 • vek muža – vplyvom starnutia prirodzene dochádza k znižovaniu produkcie testosterónu, čo môže viesť až k atrofii semenníkov
 • hormonálne zmenynedostatočná tvorba testosterónu napríklad ako dôsledok hormonálnej substitučnej terapie, užívania estrogénových doplnkov, užívania anabolických steroidov či ako následok užívania niektorých liekov a nadmernej konzumácie alkoholu
 • invazívne a externé faktory – k zmenšeniu semenníkov či mieška môže ojedinele dôjsť aj kvôli nejakému zásahu zvonka – najčastejšie je to operácia v oblasti (močový trakt, pruh, zavedenie katétra…), či úraz

Poruchy a ochorenia semenníkov

 • zápaly a infekcie – najčastejšie sa jedná o takzvanú orchitídu*, ktorá môže byť bakteriálneho ale aj vírusového pôvodu (chlamýdie, črevné baktérie, alebo vírus HIV), niekedy za atrofiou semenníkov môže stáť aj kvapavka
 • nádory semenníkov – zmenšenie môže spôsobiť nezhubný typ nádoru, alebo častejšie priamo rakovina (väčšinou len jedného semenníka)
 • varikokéla – jedná sa vlastne o kŕčové žily (zmnoženie žíl odvádzajúcich krv zo semenníkov, nadsemenníkov a celkovo miešku), najčastejšie postihuje iba ľavú stranu semenníkov, pričom dochádza k poškodeniu buniek produkujúcich spermie
 • torzifikácia semenníkov – jedná sa o stav otočenia jedného alebo oboch semenníkov, ktorého príčinou môže byť aj úraz, dochádza k okamžitému zníženiu prietoku krvi do semenníkov a opuchu, pokiaľ sa to nelieči v priebehu niekoľkých hodín, nasleduje trvalá strata, atrofia, tkaniva
💡 Orchitída

Termín orchitída (orchitis) označuje zápal semenníkov. Medzi hlavné prejavy ochorenia patrí bolesť a opuch semenníkov, no tiež môže spôsobiť nevoľnosť a horúčku. Opuch síce môže na začiatku spôsobiť zväčšenie semenníkov, nakoniec však vedie až k atrofii semenníkov.

Poznáme dva hlavné typy orchitídy:

 • vírusová orchitída – najčastejšie ju spôsobuje vírus príušníc
 • bakteriálna orchitída – je často spôsobený pohlavne prenosnou infekciou ako je kvapavka alebo chlamydia (v niektorých prípadoch však aj infekciou močových ciest alebo zavedením katétra či iného lekárskeho nástroja do penisu)

Diagnostika atrofie semenníkov

Ak spozorované zmenšenie semenníkov neustupuje a je prípadne sprevádzané aj bolesťou, je potrebné u lekára absolvovať vyšetrenie, to jest na začiatok podstúpiť diagnostiku. Tá pozostáva z anamnézy, pri ktorej sa zisťuje prítomnosť príznakov s cieľom určiť možné diagnózy. Nasleduje samotné vyšetrenie, ktorým sa zisťuje skutočný stav. Ide o pohmatové vyšetrenie, vizuálnu diagnostiku, rôzne zobrazovacie vyšetrenia (napríklad testikulárny ultrazvuk). K tomu sa robia laboratórne testy na potvrdenie či vylúčenie hormonálnych alebo rakovinových príčin, ak sa potvrdí výskyt nádoru robí sa ešte biopsia na zistenie či je zhubný alebo nezhubný.

Neodkladajte v prípade problémov návštevu u lekára, vyšetrenie je bezbolestné (okrem nepríjemnej biopsie). V prípade úrazu či torzie semenníkov ide doslova o hodiny, inak môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu tkanív.

 

Atrofia semenníkov – ako na vyriešenie situácie / liečba

Aby sme vedeli ako na riešenie atrofie semenníkov, potrebujeme najprv samozrejme poznať príčinu tohto stavu. Dočasná atrofia semenníkov sa rieši veľmi jednoducho – potlačením faktorov, ktoré ju vyvolávajú a semenníky sa dohľadnom čase obnovujú do pôvodnej veľkosti. Vážnejšie príčiny zmenšenia semenníkov si však určite vyžadujú lekársku starostlivosť. Pozrite sa na jednotlivé možnosti liečby bližšie:

➡️ Obmedzenie vonkajších vplyvov

Najjednoduchším riešením, pokiaľ to situácia dovoľuje, je obmedzenie príčin, ktoré vyvolali zmenšenie semenníkov či miešku. Taký teplotný rozdiel sa dá veľmi rýchlo vyrovnať. V podstate to platí aj o rôznych liekoch a hormonálnej terapii, ktoré zmenšenie vyvolávajú tiež, či užívaní estrogénov a/alebo anabolických steroidov.

➡️ Zvýšenie testosterónu

Atrofia semenníkov, ktorá je dôsledok vyššieho veku a s tým súvisiaceho úbytku testosterónu, je možné vyriešiť zvýšením jeho hladiny v tele. Buď sa to dá podávaním hormónu v rámci špeciálnej testosterónovej terapie alebo aj formou prirodzenej podpory stimulácie jeho produkcie tele (vhodné potraviny, doplnky a podobne).

Tabletky na podporu sexuálneho zdravia a normálneho fungovania mužskej pohlavnej sústavy

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

➡️ Liečba ochorenia, ktorá atrofiu vyvoláva

Ak ide o zmenšenie semenníkov v dôsledku infekcie či zápalu, riešením je najskôr medikamentózna antibiotická liečba. A buď ide o antibiotiká podávané klasicky orálne alebo injekčne priamo do žily.

➡️ Chirurgický zákrok + iná odborná liečba

Torzia semenníkov, varikokéla, nádory a iné ťažšie stavy sa musia riešiť aj chirurgickou liečbou, pričom sa jedná o komplexný invazívny chirurgický zákrok, prípadne neinvazívnu laparoskopiu. Ak je atrofia semenníkov vyvolaná rakovinou, využíva sa tiež rádioterapia a chemoterapia.

 

Atrofia semenníkov – najčastejšie otázky a odpovede

Čo sa týka semenníkov, je každá zmienka o ich poruchách a ochoreniach, ktoré ich môžu postihnúť veľmi vyhľadávaná. Niet sa čo čudovať, jedná sa naozaj o veľmi chúlostivý orgán, ktorého zdravie by si mal každý muž dobre strážiť. Aj preto je možné na rôznych internetových fórach a diskusiách nájsť množstvo otázok, ktoré sa týkajú aj atrofie, teda zmenšovania, semenníkov. Pár tých najčastejších som vybral a podľa možností aj na ne odpovedal najlepšie ako viem.

Kedy vyhľadať lekára ak mám podozrenie na atrofiu semenníkov?

Ak takáto obava existuje z akýchkoľvek dôvodov, to znamená či už je to spojené s bolestivosťou, zmenou tvaru semenníkov, prípadne ťažkosťami pri močení, pri sexe (ejakulácii), je potrebné vyhľadať lekára špecialistu – urológa. Netreba to odkladať, pretože čo ak je to akútny stav, ktorý si vyžaduje okamžitý lekársky zásah a liečbu…

Ak je prítomná atrofia, opuch aj bolesť, o aký typ ochorenia by mohlo ísť?

Všetky spomenuté príznaky vyskytujúce sa naraz by mali pravdepodobne signalizovať infekciu semenníkov a s tým spojený zápal (orchitída). K tomu sa ešte môže pridať horúčka a napríklad aj nevoľnosť. A hoci kvôli prvotnému opuchu sa semenníky zdajú väčšie, opak je pravdou – v semenníkoch prišlo k úbytku tkaniva.

Má atrofia semenníkov súvis aj s pohlavnými chorobami?

Môže mať, najčastejšie však pri kvapavke (gonorea), ktorá je bakteriálneho pôvodu. Kvapavka síce v prvom rade zasahuje močové ústrojenstvo, no jedným z ďalších príznakov rozvinutého ochorenia je aj spomínaná atrofia.

Atrofia semenníkov rovná sa automaticky rakovina?

Zmenšenie semenníkov môže byť jeden z príznakov rakoviny, no určite nie signifikantným. Tým je skôr bezbolestný a tvrdý opuch semenníkov a zväčša jednostranný. Aj ostatné typické príznaky rakoviny semenníkov sa objavujú o niečo skôr.

Má toto ochorenie nejaký súvis s alkoholom?

Priamy súvis ani nie, i keď je pravda, že nadmerná konzumácia alkoholu vplyv ale nepriamy na zdravie semenníkov môže mať. Mám na mysli teraz jeho nepriaznivý vplyv na produkciu testosterónu, ktorého nedostatok môže stáť aj za atrofiou semenníkov, ktorá má pozvoľný priebeh.

Existuje nejaká prevencia, respektíve spôsob ako atrofii semenníkov predísť?

Existuje a v podstate sa tiež týka normálnej produkcie a hladiny testosterónu v tele. Takže v rámci životosprávy a hlavne vo vyššom veku, kedy jeho produkcia prirodzene klesá pomôžu aj vhodné režimové opatrenia – životospráva, pohyb, vhodné potraviny, či doplnky podporujúce tvorbu testosterónu v tele.

Zápal semenníka môže spôsobovať aj jeho zmenšenie, ako ho rozpoznať?

Zápal semenníkov sa najčastejšie prejavuje náhlym zväčšením a stuhnutím semenníka (či nadsemenníka), ktoré je sprevádzané aj zväčšením polovice mieška. Koža na ňom býva viac napätá a začervenaná. Zápal je takisto sprevádzaný celkom výraznou bolestivosťou, pričom bolesť môže vystreľovať až do slabín a podbruška. Ak pozorujete tieto symptómy, vyhľadajte určite čím skôr odbornú lekársku pomoc.

Môže mať atrofia semenníkov vplyv na mužskú plodnosť?

Môže, ale závisí na prvotnej príčine zmenšenia semenníka. To znamená, že nie každá atrofia znamená rovno aj neplodnosť. Každopádne, najlepšiu odpoveď na túto otázku vám poskytne lekár, ktorý vás vyšetril a stanovil diagnózu.

 

Pár slov na záver

I keď je atrofia semenníkov iba jeden z mnohých problémov, ktoré môžu postihnúť mužské rozmnožovacie orgány, určite to netreba podceňovať. Práve naopak, proces úbytku tkanív semenníka je vo vyššom štádiu nezvratný a bez adekvátneho zásahu sa tak dá dospieť napríklad až k úplnej neplodnosti a ďalším problémom, ktoré súvisia s nedostatočnou tvorbou testosterónu.

Nehovoriac o tom, že atrofia semenníkov býva tiež príznakom závažnejších ochorení ako je napríklad aj rakovina semenníkov. Preto určite chybu nespravíte, ak si budete tvar a veľkosť semenníkov pravidelne kontrolovať a v prípade, že sa jeden či oba semenníky v tomto smere viditeľne zmenia (zmenšia napríklad), neváhajte a čím skôr vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie s komplexným vplyvom na mužskú pohlavnú sústavu – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Atrofia semenníkov: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.