Tribulus Terrestris Kotvičník zemný – všetko o zelenej viagre

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 1

Kotvičník zemný alias Tribulus terrestris je rastlina, na ktorú by mali zaostriť svoj zrak najmä športovci a všetci naslovovzatí milovníci a milovníčky. Táto rastlina je určite najpopulárnejším a najznámejším prírodným prostriedkom ako zvýšiť hladinu testosterónu. Za to vďačí špeciálnemu zloženiu a teda najmä zmesi fytosterolov. A to až do takej miery, že si vyslúžila označenie “zelená Viagra”.

Na tribulus sa v tomto článku pozrieme čo najpodrobnejšie a povieme si o tejto výnimočnej byline všetko, čo potrebujete vedieť, najmä však jej účinky a jej využitie v praxi (aj na základe mojich vlastných skúseností a ďalších užívateľov).

💡 TIP: 🔝 tabletky s kotvičníkom, s ktorými mám najlepšie skúsenosti a hlavne fungujú: Na EREKCIU: ✅ eJoy, ✅ Zerex, ✅ Proerecta a na TESTOSTERÓN: ✅ Primulus, ✅ Tribulus maximus a ✅ MenActive

Tribulus terrestris – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod

💡 Botanický popis rastliny

Kotvičník zemný (latinsky Tribulus terrestris) je poliehavá jednoročná bylina (nízka: 10-30 cm, na dĺžku maximálne 60-70 cm), veľmi chudobne rozkonárená. Oválne listy má protistojné, krátko stopkaté, v páre nerovnaké, 5 až 8-jarmové. Žltý kvet sa objavuje v máji až septembri. Najdôležitejšia časť rastliny – tvrdé plody sú potom guľovité, ostnaté a rozpadajú sa na 5 dielov. Semená sú svetlohnedej farby vajcovitého tvaru.

Tribulus terrestris - najdôležitejšie sú plody

Tribulus terrestris – najdôležitejšou časťou rastliny z farmakologického hľadiska je plod so semenami.

Pôvod a rozšírenie

Rastlinka pochádza z Ázie a dodnes je hojne rozšírená na území Ruska a strednej Ázie, je známa v Indii, Číne a na Srí Lanke (Cejlón). Nájdeme ju už však v podstate kdekoľvek v Európe (raritne aj u nás, napríklad na Záhorí), populárna je najmä na Balkáne (známy bulharský Kotvičník zemný), ale aj v Afrike, či v Oceánii. Kde rastie? Vyskytuje sa všade okolo riek, na pobreží mora, na stepiach i polostepiach.

Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radjarmovcotvaré (Zygophyllales)
čeľaďjarmovcovité (Zygophyllaceae)
rodkotvičník (Tribulus)
druhkotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Kotvičník zemný kedysi a dnes

Už v antickom Grécku sa Tribulus terrestris pridával do povzbudzujúcich nápojov pre sexuchtivých. V tradičnej čínskej medicíne sa používala vňať už oddávna na choroby pečene a obličiek, pri bolestiach hlavy, závratoch, dokonca aj pri predčasnej ejakulácii a polúcii.

Je to doteraz dôležitá rastlina prastarej indickej ajurvédy, ktorá ju využíva pri rôznych sexuálnych dysfunkciách a problémoch s močovou sústavou. Ako droga sa používali/používajú najmä sušené plody bez ostňov, menej vňať a koreň tribulusu. Koncom dvadsiateho storočia sa začal podrobne skúmať aj z vedeckej stránky a izolované výnimočné aktívne látky sa začali používať na terapeutické účely.* Dnes sa Tribulus terrestris využíva hlavne ako výživový doplnok s vplyvom na nárast svalov (fitness) a zvyšovanie libida, skvalitnenie erekcie.

💡 Pozri Kotvičník zemný na wikipedii.

*Bulharský Kotvičník (Bulgarian Tribulus)

Fytosteroly z Kotvičníka zemného boli v novodobej histórii objavené a skúmané už od roku 1974 Bulharskou vojenskou lekárskou akadémiou v spolupráci s farmakologickou sekciou Bulharskej akadémie vied. Takto svetlo sveta uzrel prvý koncentrovaný výťažok fytosterolov z Tribulusu s názvom Tribestan (s vysokou koncentráciou protodioscínu, ktorý je z pohľadu vplyvu na pohlavnú sústavu asi najdôležitejší). Liek sa používal pri predmenštruačnom a postmenopauzálnom syndróme u žien a andropauzálnom syndróme u mužov.

💡 Ako sa Tribulus/Kotvičník povie po: česky: Kotvičník zemní, anglicky: Tribulusfrancúzsky: Tribule terrestrenemecky: Erd-Burzeldorn, španielsky: El abrojo, maďarsky: Királydinnye, poľsky: Buzdyganek naziemny

Pestovanie doma

Ak máte chuť a dostatok “pasie”, kotvičník si dokážete dopestovať aj doma. Semená na predaj nájdete aj na internete. Nie je veľmi náročný na podmienky a preto sa mu bude dariť takmer všade. Obľubuje však najmä piesčitú pôdu s dostatkom vlahy a slnečné stanovište. Semená sa sadia na jar, tak do konca apríla. A ako pri každej divorastúcej rastline však nečakajte, že vzídu všetky naraz. Pri vonkajšej teplote od 20 °C sa prvé klíčky objavia do 10-14 dní.

Kotvičník zemný obľubuje piesčitú pôdu

Kotvičník zemný obľubuje skôr piesčitú pôdu…

Pozor! Rastlina je náchylnejšia na hubové choroby a ohrozuje ju najmä padanie klíčiacich rastlín, kedy sa zoslabuje stonka tesne nad substrátom a následne zahníva, slabne, až dôjde ku zrúteniu rastliny.

Apropo, ak chcete vedieť o pestovaní Tribulusu viac, respektíve všetko úplne naozaj dopodrobna (predsa len, tu na to nie je dostatočný priestor), tak odporúčam pozrieť tieto stránky.

💡 Takže pamätajte: Kotvičník je najmä na začiatku náchylný na hubové choroby a potrebuje veľa slnka!

Využitie rastliny

Tribulus terrestris je známy tým, že jeho použitie je pomerne široké. Najviac cenený je jeho vplyv na pohlavnú sústavu muža i ženy najmä vďaka pozitívnemu vplyvu na hladinu testosterónu u mužov a estrogénov u žien. Býva súčasťou každého lepšieho prírodného doplnku na zlepšenie erekcie a podporu libida. Má tiež neuveriteľný účinok na ľudský metabolizmus. Športovci, a hlavne kulturisti, využívajú jeho vplyv na tvorbu svalovej hmoty. To je len pár z najhlavnejších benefitov jeho užívania. Na čo všetko sa ešte používa (respektíve, skúma sa jeho vplyv na základe poznatkov tradičnej medicíny)?

 • pri problémoch s plodnosťou u mužov
 • pri hypertrofii prostaty (zväčšení prostaty)
 • pri ateroskleróze a ischemickej chorobe srdca
 • pri problémoch s vysokým krvným tlakom
 • pri problémoch s vysokou hladinou krvného cukru
 • pre navodenie lepšej nálady
 • na podporu tvorby žlče
 • na zlepšenie peristaltiky čriev
 • na zníženie cholesterolu v krvi
 • pri odbúravaní prebytočného telesného tuku
 • pri problémoch s močovými cestami ako sú močové kamene
 • na zmiernenie nepriaznivých príznakov menopauzy

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline Tribulus terrestris

👍 Kotvičník obsahuje mnoho výnimočných látok, celá rastlina doslova “prekypuje” množstvom unikátnych bioaktívnych látok, ojedinelá je najmä vysoká hladina rastlinných “anabolických steroidov” (súhrnne označované ako fytosteroly), z ktorých najdôležitejšie sú steroidné saponíny (s androgénnym účinkom hlavne protodioscín a diosgenín).

👍 Rastlina obsahuje aj triesloviny, živice, flavonoidy a alkaloidy, lignany, taníny, vitamíny (hlavne vitamín C), minerály (vápnik, železo, draslík) a mnohé ďalšie látky. Najväčšie množstvo cenených látok sa nachádza v plodoch, potom vo vňati, menej v koreni.

💡 Pamätajte: Všetky zdravotné benefity kotvičníka nie sú založené iba na jednej jedinej látke, ale na celej zmesi a hlavne vyváženosti rôznych ďalších zlúčenín obsiahnutých v rastline!

Najdôležitejšie bioaktívne látky

➡️ Steroidné saponíny – ako protodioscín, dioscín, ruskogenín, chlorgenín, gitogenín, tigogenín, yamogenín, neotigogenín či diosgenín. Ide o rôznorodé sekundárne metabolity a s rozličným vplyvom na ľudský organizmus. Z hľadiska farmakológie sú najvýznamnejšie tri hlavné aktívne látky: protodioscín, dioscín a diosgenín. Tie stimulujú sexuálne funkcie, zvyšujú hladinu testosterónu, u žien ovplyvňujú pregnenolon, progesterón a estrogén.

Obdobne pôsobia aj terrestrosíny a tribulosín, novo identifikované a izolované furostanolové steroidné saponíny z kotvičníka, obe látky môžu podporovať zvýšenie hladiny testosterónu (ich farmakologický účinok sa ešte detailne skúma).
V skutočnosti, ich farmakologický účinok zatiaľ nie je ešte detailne objasnený.

💡 Ako saponíny sú označované tie zložky rastlín, ktorých vodné roztoky trepaním silne penia, majú teda vlastnosti povrchovo aktívnych látok.

➡️ Alkaloidy – ako harman a harmin, ktoré síce nie sú v kotvičníku obsiahnuté vo veľkom množstve, ale môžu byť príčinou vedľajších účinkov pretože sú známe ako nervové stimulanty (vo väčších dávkach pôsobia ako prudké jedy). Obsahuje ich celá rastlina, no najviac koreň.

➡️ Steroly – ako beta sitosterol, daucosterol, stigmasterol. Najvýznamnejši je prvý spomínaný beta sitosterol, ktorý má podobnú štruktúru ako cholesterol. Využíva sa najmä na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi a pri miernení príznakov zväčšenej prostaty.

Beta sitosterol tiež v tele pôsobí ako antioxidant a regulátor činnosti mnohých enzýmov. Z nášho pohľadu je významný ako inhibítor enzýmu 5-alfaduktázy, ktorý mení testosterón na takzvaný dehydrotestosterón (DHT). Zvýšené množstvo DHT je prirodzené vo vyššom veku a sprevádzané degeneratívnymi zmenami ako zväčšenie prostaty či zvýšené vypadávanie vlasov.

➡️ Flavonoidy (bioflavonoidy) – ako rutín a kvercetín, či kaempferol sú rastlinné sekundárne metabolity a sú významné antioxidanty

Ostatné dôležité látky

➡️ Triesloviny – fyziologicky výrazné makromolekuly s rozličnými vlastnosťami (chemicky nejednotné zlúčeniny). Sú rozšírené hlavne medzi dvojklíčnolistovými rastlinami a ich obsah závisí od veku rastliny.

➡️ Rastlinné oleje – zdroj mastných kyselín ako kyselina linolová a linolénová.

➡️ Glykozidy – v kotvičníku sa väčšinou nachádzajú deriváty sacharidov, ktoré obsahujú väčšinou necukorný zvyšok, napríklad gracillín.

Obsah látok z hľadiska jednotlivých častí rastliny

Kotvičník zemný sa využíva na rôzne účely kompletne celý, nielen plody a listy. V každej časti rastliny však nájdeme trochu iné zloženie.

 • kvety: steríny (stigmasterín, campestrin a beta-sitosterín), steroidy (diosgenín), flavonoid campherol, alkaloidy, rutín a quercetín
 • plody a semená: fytosteroly (najviac cenené), alkaloidy, oleje, kyselina linolová a linoleová, kyselina stearová a kyselina behenová, živice
 • vňať a listy: alkaloidy, triesloviny, flavonoidy, steroidné saponíny a živice, vitamín C, bielkoviny, tuky, sacharidy, vláknina a minerálne látky
 • koreň: najmä zmes fytosterolov (základ doplnkov výživy určených na podporu pohlavných funkcií), steroidný saponín – diosgenín

 

Kotvičník zemný sa dá využiť celý

Kotvičník zemný sa môže využiť celý – plody, listy, vňať aj koreň.

 

Protodioscín a Diosgenín

 

💡 Najdôležitejšie steroidné saponíny rastliny

Protodioscín

Je fytochemické činidlo získavané z kotvičníka, ktoré stimuluje produkciu pohlavných hormónov ako u mužov tak i u žien. V mužskom organizme sa tak prirodzene zvyšuje hladina testosterónu a reguluje hladina ostatných hormónov (napríklad dehydroepiandrosterónu – DHEA, ktorý sa dokonca považuje za “otca všetkých hormónov”, keďže náš organizmus si z neho vyrába rôzne iné hormóny), zlepšuje sa tiež fungovanie prostaty. Ženský organizmus reaguje zvýšením hladiny estrogénu, pregnenolu a progesterónu, vďaka čomu stúpa libido a priaznivý psychický, emocionálny stav ženy.

Diosgenín

Steroidný sapogenín chemickou štruktúrou veľmi podobný cholesterolu, progesterónu a DHEA. Je východiskový materiál na syntézu hormonálnych produktov ako DHEA. Diosgenin poskytuje asi 50% surového materiálu na výrobu kortizónu, progesterónu a mnoho iných steroidných hormónov. Nachádza sa v rôznych prípravkoch pre mužov na zvýšenie hladiny testosterónu a pre ženy , kvôli svojim estrogénovým účinkom.

Účinky

Ako som už spomínal niekoľkokrát, kotvičník zemný je naozaj veľmi vďačná liečivá rastlina, najmä z hľadiska jej využitia. Je stále populárnejší ako prírodná alternatíva pri riešení mnohých problémov v oblasti pohlavnej a reprodukčnej sústavy, športovci nedajú dopustiť na jeho prínos pri budovaní svalstva a takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho. Toto sú najvýznamnejšie účinky bylinky známej ako Kotvičník zemný, respektíve Tribulus terrestris:

❤️ Testosterón

Testosterón je jednoznačne najdôležitejší hormón z pohľadu každého pohlavne aktívneho muža. Jeho nedostatok sa začína prejavovať už od 35 rokov a s pribúdajúcimi rokmi jeho hladina postupne stále klesá. Ako sa to prejavuje. Muž až tak netúži po sexe, rýchlejšie naberá nadbytočné kilogramy, psychická pohoda sa čoraz častejšie mení na podráždenosť a mrzutosť.

Kotvičník zemný podporuje tvorbu testosterónu aj vo vyššom veku, zlepšuje rast svalovej hmoty, urýchľuje regeneráciu po akomkoľvek náročnom výkone. A čo je najlepšie, testosterón doslova spúšťa obrovskú chuť na sex.

Takže Tribulus si môžu dopriať všetci chlapi, ktorí chcú:

 • zvýšiť svoju sexuálnu aktivitu
 • kvalitnejší intímny život
 • zlepšiť náladu
 • odbúrať prebytočný tuk
 • zvýšiť fyzický aj psychický výkon
💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus
 • tabletky pre všetkých mužov – multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • s prírodným zložením: Tribulus terrestris, Senovka grécka, + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118
23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

❤️ Afrodiziakum – libido, potencia

Kotvičník zemný pôsobí ako silné afrodiziakum na mužov i ženy, a to aj vďaka zvýšeniu hladiny pohlavných hormónov v tele muža (testosterón) a v tele ženy (estrogén, progesterón), ktoré má priamy vplyv na zvýšenie libida. Podporuje dobrú kondíciu, tak prepotrebnú pre maximálne uspokojivý pohlavný styk, mužov poteší jeho vplyv na potenciu – konkrétne podpora erekcie a tvorby či pohyblivosti spermií. Ženy zas jeho priaznivý vplyv na hormonálne rozkolísané obdobia ako je menštruácia a menopauza.

💡 TIP na produkt - Zerex
všetky Zerex prípravky - Klasik, Extralong, Ultragold
 • Zerex je exkluzívna značka tabletiek pre mužov, ktoré sú zamerané na konkrétnu oblasť, ktorú je potrebné podporiť (Zerex Klasik na okamžitú pomoc s erekciou, Zerex Ultragold na dlhodobú podporu erekcie, Zerex Extralong na predčasnú ejakuláciu)
 • jeho účinky na kvalitu erekcie sú na našom trhu jedny z najlepších
 • patrí medzi najpopulárnejšie výživové doplnky u nás
29,00 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

❤️ Prostata + močové cesty

Steroly obsiahnuté v kotvičníku, ako betasitosterol napríklad, pomáhajú chrániť prostatu pred jej nezhubným zväčšením a v kombinácii sa steroidnými saponínmi môžu fungovať ako prevencia pred rakovinou prostaty. Pomáha aj pri zlepšení stavu močových ciest. Tribulus terrestris totiž pôsobí aj močopudne, vďaka čomu sú močové cesty v lepšej kondícii.

❤️ Pre ženy

Bioaktívne látky rastliny dokonca ovplyvňujú hladinu pregnenolonu, progesterónu a estrogénu v tele ženy. Pre ne je táto bylina teda užitočná aj z hľadiska použitia pri predmenštruačnom syndróme či klimaktériu.

❤️ Tvorba svalovej hmoty

Tribulus terrestris má podporný účinok na rast svalovej hmoty a lepšiu regeneráciu. Testosterón má totiž významný vplyv na pozitívnu dusíkovú bilanciu a syntézu proteínov. Práve preto je známy a obľúbený aj u športovcov a prípravky s obsahom Kotvičníka predáva nejeden eshop zameraný na fitness doplnky výživy.

❤️ Cholesterol

Celkom zaujímavý je kotvičník aj z hľadiska redukcie cholesterolu. Saponíny z Tribulusu sa totiž dokážu v črevnom trakte viazať so žlčovými soľami a cholesterolom. Vďaka tomu sa zabráni spätnému vstrebávaniu cholesterolu do krvi, čím sa jeho hladina znižuje (zdroj).

❤️ Ďalšie účinky

Aby toho nebolo málo, tak táto “jednoduchá” poliehavá rastlinka ešte dokáže:

 • podporiť trávenie a sekréciu žalúdočných štiav
 • detoxikovať pečeň
 • zlepšiť psychickú kondíciu
 • zmierňovať stavy úzkosti
 • potláčať nespavosť
 • regenerovať organizmus
 • pomôcť s vysokým krvným tlakom
 • chrániť pred baktériami a vírusmi
 • chrániť telové bunky pred starnutím (antioxidačná aktivita)
 • rýchlejšie odbúrava zbytkový alkohol

Samozrejme, že nečakajte hneď zázračné účinky. Ako prírodný “liek” pôsobí na každý ľudský organizmus dosť individuálne a účinky sa líšia s ohľadom na vek, pohlavie, genetické predispozície i zdravotný stav užívateľa.

💡 TIP na produkt - Tribulus Maximus
Tribulus Maximus
 • prípravok pre prirodzenú tvorbu testosterónu
 • produkt známej svetovej značky Biotech USA
 • široké spektrum pozitívnych účinkov
 • odporúčaná dávka – afrodiziakum: 1 tabletka denne (1,5 g)
 • odporúčaná dávka – šport: 2-3 tabletky denne (3 – 4,5 g)
 • 1 tableta obsahuje: Tribulus terrestris extrakt – 1500 mg
12,50 €

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

Nežiadúce účinky a riziká užívania

Ak sa pri Kotvičníku budete držať odporúčaného dávkovania, tak žiadne negatívne vedľajšie účinky nemusíte očakávať. Pri predávkovaní, respektíve u osôb so zvýšenou citlivosťou, či užívaní nalačno sa môžu prejaviť slabšie tráviace ťažkosti.

Kontraindikácie a interakcie

Kotvičník zemný tiež neužívajte pokiaľ trpíte žalúdočnými vredmi či inými vážnejšími poruchami trávenia. To isté platí pri nádorových ochoreniach. Keďže má močopudné účinky, v kombinácii s močopudnými liekmi (s diuretikami) sa tento efekt ešte znásobuje. Tribulus terrestris nesmú užívať deti a tehotné a dojčiace ženy, osoby s chorobami pečene či obličiek, prípadne s nízkym tlakom.

A ešte posledná vec: užívanie kotvičníka v podstate nemá väčší význam pre osoby do 30 rokov.

Tribulus terrestris dostupné formy – čaj, kapsule, tinktúra, kvapky

Tribulus sa užíva v tých najrozmanitejších formách. Najčastejšie ide o čaj či odvar z vňate prípadne plodov, tabletky alebo gélové kapsule s čistým extraktom z rastliny, tablety, kde je kotvičník v kombinácii s inými prírodnými látkami a kvapky či tinktúry. Akú formu si zvolíte, je len na vás.

🍵 Čaj

Kotvičník zemný ako čaj si môžete kúpiť v obchode – lekáreň, zdravovýživa (sypanú aj vrecúškovú formu), alebo sa spoľahnúť na vlastné zásoby (pokiaľ ste záhradkársky nadšenec). Ak máte celé plody zbavené ostňov, môžete si uvariť chutný odvar. Ak je to sušená vňať, tak čaj si pripravíte klasicky ako každý iný bylinkový, len ho necháte dlhšie lúhovať.

💊 Tabletky

Tabletky či kapsuly s obsahom extraktu kotvičníka sú podľa mňa, ale aj mnohých ďalších, tým najjednoduchším a najelegantnejším spôsobom ako užívať cenné látky byliny bez nejakých väčších starostí. Na dôvažok sa veľmi ľahko užívajú, už len preto, že sa môžete spoľahnúť na presné dávkovanie. Vybrať si môžete klasické jednozložkové tabletky alebo aj viaczložkové, pri ktorých je kotvičník iba jednou z viacerých prírodných látok prítomných v prípravku. Ak sa prikloníte k druhej možnosti máte k dispozícii produkt, ktorý dokáže cielene riešiť váš problém a nezriedka aj s lepšími výsledkami ako by to dokázal samotný Tribulus.

Na druhú stranu, spoliehať sa na to, že každý prípravok, ktorý obsahuje kotvičník je aj kvalitný, je ako chôdza po tenkom ľade. Hľadajte preto vždy produkt od overeného výrobcu s tradíciou, v takom prípade máte totiž istotu, že zloženie prípravku naozaj zodpovedá optimálnym účinkom na sexuálne funkcie a zdravie človeka celkovo. Cena prípravku tiež nie je rozhodujúci faktor. Lacný kotvičník na predaj ešte neznamená, že je aj kvalitný. Aj preto ďalej v texte nájdete tipy na kvalitné prípravky, ktoré som vyskúšal a som presvedčený na základe vlastných skúseností, že budú vyhovovať aj vám.

⚗️ Kvapky, tinktúra

Tu je to obdobné ako pri čaji. Môžete si tinktúru zaobstarať v niektorom zo spoľahlivých eshopov so zdravou výživou, alebo lekárni, no môžete si ju vyrobiť aj sami.

Postup pri výrobe domácej tinktúry je jednoduchý, postačí vám kvalitný rastlinný materiál a alkohol (najlepšie čistý bez prísad). Bylinu vložte do väčšej nádoby a zalejte roztokom vody + alkohol v pomere 75 % vody, 25 % alkohol. Nádobu hermeticky uzavriete a na 2 týždne uložte na chladné miesto a príležitostne pretrepte. Po 2 týždňoch zmes prefiltrujte cez gázu a prelejte do sterilizovaných fliaš z tmavého skla.

 

TOP 5 prípravkov na erekciu

 

TOP 5 prípravkov na testosterón

 

Tribulus terrestris v najznámejších prípravkoch – porovnanie

 

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Zerex Klasik
Prípravok na erekciu
tabletky / 75 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Ultragold
Prípravok na erekciu a libido
tabletky / 150 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Extralong
Prípravok na predčasnú ejakuláciu
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
eJoy
Prípravok na erekciu
tabletky / 75 mg v 1 kapsuledo eshopu
eJoy LONG
Prípravok na predĺženie pohlavného styku
tabletky / 82,5 mg v 1 kapsuledo eshopu
Proerecta
Prípravok na erekciu
tabletky / 300 mg v 1 kapsuledo eshopu
Vimax
Prípravok na erekciu
tabletky / 5 mg v 1 kapsuledo eshopu
Primulus
Prípravok na testosterón
tabletky / 150 mg v 1 kapsuledo eshopu
Tribulus Maximus
Prípravok na testosterón
tabletky / 1500 mg v 1 kapsuledo eshopu
Aphrodisia V pre mužov
Prípravok na erekciu a libido
tabletky / 25 mg v 1 kapsuledo eshopu
MenActive
Prípravok na testosterón
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Kotvičník zemný (Zenvia)
Prípravok na testosterón
tabletky / 400 mg v 1 kapsuledo eshopu
Tribul
Prípravok na testosterón a erekciu
tabletky / 100 mg v 1 kapsuledo eshopu
Clavin Original
Prípravok na erekciu
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Elixir of Love
Rozpustné afrodiziakum pre mužov i ženy
prášok na nápoj / 100 mg v 1 vrecúškudo eshopu
Afroditky Plus
Afrodiziakum pre mužov i ženy
tabletky / 100 mg v 1 kapsuledo eshopu
ArginMax Forte
Prípravok na erekciu
tabletky / 66,67 mg v 1 kapsuledo eshopu
Erectan ManLong
Prípravok na erekciu a libido
tabletky / 220 mg v 1 kapsuledo eshopu

Užívanie a dávkovanie

Ak chcete užívať produkt z obchodu, tak s tým nie je žiaden problém. Stačí pri dávkovaní dodržiavať odporúčania výrobcu. Pri užívaní kotvičníka z vlastných zdrojov najmä vo forme čaju či kvapiek si na dávkovanie treba dať väčší pozor. V nasledujúcich riadkoch si o tom povieme viac.

ČAJ

✅ Čaj z plodov – optimálna dávka sú 2 čajové lyžičky na 250 ml vody. Zmes nechajte ešte povariť vo vodnom kúpeli 30 minút. Piť ho po dosladení môžete ako horúci, tak i studený – pol šálky ráno a pol šálky večer. Nikdy nie nalačno

✅ Odvar z vňate/listov – 1 čajovú lyžičku sušenej vňate (asi 1 gram) zalejte 500 ml horúcej vody a varte ešte 30 minút. Odvar následne preceďte a pite na 3 x (ráno, naobed, večer). Ak nemáte čas, tak to spravte ako s iným bylinkovým čajom, no namiesto varenia ho musíte teda dlhšie lúhovať.

Účinky je možné individuálne pocítiť už po niekoľkých dňoch.

TABLETKY

Dávkovanie a užívanie tabletiek závisí najmä od koncentrácie kotvičníka, ale obvykle sa jedná najviac o 2 tablety denne (riaďte sa pokynmi výrobcu).

Nezabudnite, že:

 • ideálne je dlhšie užívanie – aktívne látky jednoducho potrebujú svoj čas, aby ich organizmus dokázal naplno využiť, ale zas to netreba preháňať, bez prestávky kotvičník užívajte maximálne 3 mesiace a následne dajte si prestávku (aj mesiac)
 • neprekračujte maximálnu dávku samotnej rastliny, ktorá je podľa viacerých zdrojov stanovená na 1250 mg na deň (a nie prostredníctvom jedinej “konskej” dávky)
 • striktne dodržiavajte pokyny a odporúčania výrobcu týkajúce sa najmä rizikových skupín (tehotné a dojčiace ženy, deti, osoby s poruchami obličiek, pečene, s vredmi…), pri výskyte akýchkoľvek vedľajších účinkov užívanie prerušte

TINKTÚRY a KVAPKY

Najčastejšie sa pri tejto forme môžete stretnúť s 50 ml balením. Kvapky sa užívajú podľa pokynov výrobcu – jednoducho si nakvapkáte odporúčaný počet kvapiek na lyžicu a užijete. Zvyčajne to býva približne 15 – 20 kvapiek 2-3 x denne (podľa koncentrácie a určenia produktu).

Ako fungujú tabletky s Tribulusom

Kotvičník zemný je široko dostupný aj samostatne, no pokiaľ vám ide o komplexnejšie riešenia, tak určite radšej siahnite po kombinovaných prípravkoch. Platí to hlavne pre tabletky, ktoré podporujú erekciu (rýchlosť nástupu, jej trvanie a kvalitu…) a zlepšujú potenciu či libido. V nich nájdete vyváženú zmes viacerých prírodných látok, ktoré majú niekedy až stáročiami overený účinok na pohlavnú sústavu muža či ženy.

✅ Výhodou je aj lepšia dostupnosť tabletiek (nepotrebujete na ne predpis) a tiež v podstate žiadne negatívne vedľajšie účinky (ak, tak väčšinou mierne a prechodného charakteru). A ako som už spomínal, kotvičník zemný je súčasťou každého kvalitnejšieho prípravku presne takéhoto typu.

✅ Tiež ešte pripomeniem, že je potrebné aby ste zamerali nielen na samotné zloženie výživového doplnku, ale aj na to, v akej koncentrácii sa v ňom nachádza a v akej kvalite. Pretože nie je tribulus ako tribulus, ako sa vraví.

💡 Zaujímavosť: Nie je tribulus ako tribulus. Pri mnohých prípravkoch, bavíme sa teraz najmä o tabletkách s čistým extraktom z kotvičníka, sa uvádza maximálne iba obsah saponínov všeobecne. Zriedkavo sa nájde produkt, ktorý uvádza koncentráciu najcennejšieho steroidného saponínu – protodioscínu, ktorý má preukázateľne overený vplyv na produkciu pohlavných hormónov.

Tribulus terrestris a moje vlastné skúsenosti

Ja som Kotvičník užíval aj vo forme čaju, aj ako súčasť prípravkov na erekciu. Čaj som si pripravoval dennodenne približne 3 týždne. Ako som zistil sám na sebe, pri jeho užívaní je dôležitá najmä pravidelnosť. Prvé účinky sa prejavili približne do týždňa (ak sa tak nestane u vás, môžete si o niečo zvýšiť dennú dávku). Výsledok? Celkové povzbudenie organizmu, viac energie, menej únavy – toto boli najhlavnejšie účinky, ktoré som zaregistroval ja.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať čaj z kotvičníka aj vy, tak ja som objavil sušenú vňať prémiovej kvality v tomto obchode.

Skúsenosti ostatných

Ak si dáte tú námahu, tak existuje nejedno diskusné fórum na internete, ktoré sa zaoberá účinkami kotvičníka. Ja som pre vás vybral pár najzaujímavejších postrehov.

Kotvičník a erotické sny

…Kotvičník mi dala moja mamka, nasadila ho, nasušila a teraz ho pije ako čaj. Ja som si dala po dve noci hrnček čaju a mala som divoké sny. Prvú noc som spala (vo sne) s riaditeľom našej školy a druhú s troma mužmi naraz. Môj priateľ nikde. Tak som ho prestala piť…” laicici (emimino.cz)

Kotvičník a spermie

…tiež máme s kotvičníkom skúsenosť. Nevieme či to bola jeho zásluha, alebo aj iných vitamínov, alebo ich vzájomná kombinácia, ale každopádne manžel mal spermie chybné a pomalá a teraz už má len pomalé. A aj tie sme o 20% zrýchlili. Objednali sme si celú kúru pre mužov, aj kotvičník samostatne ako tinktúru a čaj…” antoaneta (modrykonik.cz)

Tribulus terrestris a erekcia, chuť na sex (zdravie.sk)

Tribulus terrestris a erekcia - skúsenosti

Moje zhodnotenie na záver

✅ Tribulus terrestris, čiže Kotvičník zemný je jedna z najznámejších liečivých rastlín posledných rokov. Tradičná i oficiálna medicína je prisudzuje najmä výborné účinky na sexuálne zdravie človeka. Či už sa to týka erekcie, libida a hladiny testosterónu u mužov, alebo aj predmenštruačného syndrómu, menopauzy a hladiny pohlavných hormónov u žien.

✅ O sile a výnimočných účinkoch byliny vás môžu presvedčiť nielen vedecké štúdie (je málo liečivých rastlín, ktoré sú tak dopodrobna laboratórne preskúmané), ale aj priamo reálne skúsenosti mnohých užívateľov, na ktoré bez väčších problémov natrafíte na internete v rôznych diskusných fórach.

✅ Z môjho pohľadu (aj vďaka osobným skúsenostiam) teda môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že kotvičník je výborný podporný prostriedok, ktorý v kombinácii s ďalšími faktormi (zdravý životný štýl, pohyb…) zlepšuje kvalitu nášho života a nielen toho intímneho.

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

 • Tribulus terrestris / Burzeldorn – https://www.infoflora.ch/de/flora/tribulus-terrestris.html
 • Shaiful Bahari Ismail, Mohd. Bustamanizan Bakar, Nik Hazlina Nik Hussain, Mohd Noor Norhayati, Siti Amrah Sulaiman, Hasnan Jaafar, Samsul Draman, Roszaman Ramli, and Wan Zahanim Wan Yusoff: Comparison on the Effects and Safety of Tualang Honey and Tribestan in Sperm Parameters, Erectile Function, and Hormonal Profiles among Oligospermic Males – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4253697/
 • POKRYWKA, Andrzej, Zbigniew OBMIŃSKI, Jadwiga MALCZEWSKA-LENCZOWSKA, Zbigniew FIJATEK, Ewa TUREK-LEPA a Ryszard GRUCZA: Insights into Supplements with Tribulus Terrestris used by Athletes. Journal of Human Kinetics – https://content.sciendo.com/view/journals/hukin/41/1/article-p99.xml
 • Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C.: The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10861339
 • Liu T, et al. New pregnane and steroidal glycosides from Tribulus terrestris L. J Asian Nat Prod Res, 2010
 • Conrad J, et al. A novel furostanol saponin from Tribulus terrestris of Bulgarian origin. Fitoterapia, 2004
 • Dinchev D, et al. Distribution of steroidal saponins in Tribulus terrestris from different geographical regions. Phytochemistry 2008

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, nespochybniteľne je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Kamo to je všetko pekne čo píšeš, ale mna by zaujmalo kde si prišiel prosímťa na to slovíčko Testosteron???? Tribulus s Testosteronom nehýbe! Sprav si prosímťa najprv testy pred a po a uvidíš kde ten testosteron budeš mať! Keby bilinky zvyšovali Testosteron, tak by neexistovali Anabolicke Steroidy a TrT davky syntetickeho Testosteronu. Tribulus zvyšuje vedlajšiu produkciu vo varlatach a to tak že sa ti trochu nafuknu, ale to nema nič spoločne s Testosteron om v krvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.