Bylinky na prostatu

Bylinky na prostatu - plantáž saw palmettoProblémy s prostatou patria medzi najčastejšie chronické ochorenia u mužov vyššieho veku. Pritom by to tak vôbec nemuselo byť, keby muži venovali svojej predstojnici (odborný slovenský názov prostaty) dostatočnú pozornosť. Pritom riešenie ponúka sama príroda a dáva nám k dispozícii overené bylinky na prostatu, ktorých účinky sú aj vedecky potvrdené. Viaceré z nich sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú prostatu prirodzenou prírodnou cestou.

Základom intímneho komfortu aj vo vyššom veku je úspešné zvládnutie postupného zväčšovania prostaty a postaviť sa k tomu ako chlap hneď po objavení sa prvých príznakov či symptómov. Vhodné bylinky na prostatu vám s tým dokážu pomôcť, pričom medzi najznámejšie patrí malá zakrslá palma Saw Palmetto, Kotvičník zemný, Pygeum africanum a mnohé ďalšie rastliny. Poďme sa na ne teraz pozrieť bližšie.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie zdravia prostaty – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Prostanax a ✅ Prostalex. Obsahujú overené bylinky na prostatu a ďalšie dôležité látky.

Prostata – čo to vlastne je a jej význam

Prostata (predstojná žľaza, predstojnica) je malá žľaza ukrývajúca sa tesne pod močovým mechúrom. Obklopuje hornú časť močovej trubice a opiera sa o prednú stenu konečníka. Na jej zadnú časť sa potom pripájajú semenné mechúriky a semenovody, ktoré ňou následne prechádzajú a ústia do močovej rúry. Jedná sa o orgán mužskej vnútornej pohlavnej sústavy, pričom jej základnou úlohou je vylučovanie prostatickej tekutiny (a vlastne tým aj tvorbu samotného ejakulátu).

Význam

Primárne ide o zlepšenie pohyblivosti a zvýšenie životaschopnosti spermií prostredníctvom tvorby a vylučovania prostatickej tekutiny. Tá obsahuje látky, ktoré sú dôležité pre výživu i transport spermií von z tela. Prostata má význam aj pri samotnom procese ejakulácie pretože práve pred vyvrcholením zvlhčuje močovú trubicu. Bielkovina nachádzajúca sa v prostatickej tekutine (prostatický špecifický antigén) tvorí základ mužského ejakulátu, a spôsobuje, že semeno má typickú želatínovú formu a zafarbenie do biela.

Najčastejšie problémy s prostatou a ich prejavy

Najmä so zvyšujúcim sa vekom muža (+ ďalších známych patologických príčin) môže dochádzať k niektorým ochoreniam prostaty, ktoré vo veľkej miere znemožňujú je aktívnejší intímny život. Najčastejšie sa jedná o tieto tri ochorenia:

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie zdravia prostaty – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Prostanax a ✅ Prostalex. Obsahujú overené bylinky na prostatu.

➡️ Zväčšená prostata

Zväčšená prostata je vlastne nerakovinové zväčšenie buniek žľazy (zvýšený nárast buniek hladkého svalstva prostaty). Toto ochorenie je v podstate najčastejším u mužov nad 50 rokov, pričom vlastne každý druhý muž vykazuje príznaky zväčšenej prostaty. Najväčším problém mužom spôsobuje tým, že zväčšená predstojnica tlačí na močovú trubicu a znemožňuje tak normálny prietok moču z mechúra von z tela.

Najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty:

➡️ Zápal prostaty

Zápal, či vlastne zápaly prostaty (prostatitída) je ochorenie, ktoré postihuje mužov v každom veku a teda sa nevyhýba ani mladším. Jestvuje v dvoch formách. Prvou je akútna forma spôsobená baktériami, ktorá môže byť pri neliečení až životu nebezpečná a chronická forma, ktorá je zase najčastejšia a tá spôsobuje najmä bolesť typicky v oblasti panvy a mužských slabín.

Najčastejšie príznaky prostatitídy:

 • akútny zápal prostaty: vysoká horúčka, bolesti hrádze a ťažkosti pri močení (časté močenie či nutkanie)
 • chronický zápal prostaty: bolesti hrádze, semenníkov, penisu, v oblasti močového mechúra, bolesť pri močení a ejakulácii a celkovo problémové močenie (časté, nutkavý pocit na močenie, pálenie pri močení)
 • pozri viac v mojom článku: Zápal prostaty (prostatitída) – kompletné informácie

➡️ Rakovina prostaty

Pri rakovine prostaty sa na rozdiel od benígnej hyperplázie jedná o nekontrolovateľný rast abnormálnych (malígnych) buniek predstojnej žľazy. Neobmedzuje sa iba na tento orgán ale metastázuje a napáda aj okolité tkanivá a orgány, lymfatické uzliny či kosti.

Najčastejšie príznaky rakoviny prostaty:

 • problémy s močením (podobné ako pri nezhubnom zväčšení prostaty)
 • problémy v rámci sexuálnych funkcií – erektilná dysfunkcia napríklad
 • bolesť napríklad v oblasti panvy, dolnej časti chrbta, ale aj hrude (nádory z prostaty rozšírené do kostí)
 • necitlivosť v oblasti nôh, alebo i samotného močového mechúra (nádory z prostaty rozšírené do miechy)
 • pozri viac v mojom článku: Rakovina prostaty – všetko o zhubnom ochorení predstojnej žľazy

 

Ako zlepšiť a podporiť zdravie prostaty – moje vlastné skúsenosti

Ako prirodzene zlepšiť a podporiť zdravie svojej prostaty? Existuje pár dobrých spôsobov ako to docieliť:

➡️ Pracujte na svojej životospráve

To znamená zdravšie sa stravujte – zvýšte príjem ovocia, zeleniny, potravín s vyšším obsahu zinku a selénu, vitamínu E… Potlačte prípadné zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, nadmerné pitie nápojov s kofeínom (káva a energetické nápoje), vyhýbajte sa úplne koreneným jedlám (chilli a podobne) a potravinám s vysokým obsahom soli a živočíšnych tukov.

➡️ Starajte sa viac o svoje mentálne zdravie

Obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku. Stres a nervozita zvyšujú frekvenciu močenia ako jeden z najčastejších príznakov problémovej prostaty.

➡️ Hýbte sa – dobrá fyzická kondícia

Pohyb slúži ako prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré negatívne pôsobia aj na zdravie prostaty. Najlepší je beh a aktívna chôdza, menej sa na prostatu z logických dôvodov odporúča obľúbené bicyklovanie.

➡️ Bylinky na prostatu, alebo podporte svoju prostatu prírodným spôsobom

Viaceré unikátne rastliny (napríklad saw palmetto, tekvica, žihľava, africká slivka, kotvičník…) v kombinácii s dôležitými minerálmi ako zinok, či selén a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú zdravie prostatu prirodzenou prírodnou cestou. Prípadne ich skúste ako čaj alebo odvar.

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

 • normalizovanie funkcie prostaty
 • optimálne fungovanie močovej sústavy
 • normálna reprodukčná schopnosť
 • podpora rastu vlasov
 • vysoko koncentrované zloženie
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

18,90 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

Zloženie, účinky a užívanie bylín na prostatu

Bylinky sú pri problémoch s prostatou čoraz populárnejším riešením a prvá voľba mužov pri nástupe či miernych prejavov problémov s prostatou čo hojne využívajú aj mnohí výrobcovia voľnopredajných výživových doplnkov ale aj klinicky testovaných liekov.

Inak, rastliny samotné nie sú tak koncentrované a nadupané látkami, aby si vedeli účinne poradiť s nejakým ťažším zápalom prostaty či nedajbože s jej zhubným zväčšením. Bylinky na prostatu “iba” podporujú jej zdravie a normálne fungovanie, s tým, že naozaj môžu udržať zdravú prostatu čo najdlhšie ako to len pôjde. Preto sú výborné aj ako prevencia najmä pre mužov, ktorým poruchy a ochorenia prostaty hrozia najčastejšie (páni nad 50 rokov).

Účinky byliniek na prostatu:

 • udržanie normálneho fungovania, zdravia a prirodzenej veľkosti prostaty
 • zlepšenie stavu močovej sústavy
 • zmiernenie problémov s močením
 • antibakteriálne a antioxidačné účinky
 • pomoc s udržaním normálnej hladiny testosterónu
 • pozitívny vplyv aj na spermatogenézu
 • prevencia voči zápalom a infekciám prostaty
 • pozitívny vplyv na sexuálnu vitalitu muža, libido a sexuálny apetít

Bylinky na prostatu sa dajú používať v tých najrozmanitejších rôznych formách. Či už sú to rôzne čaje alebo odvary z rôznych častí rastliny (koreň, vňať, plody, listy…) alebo rôzne špeciálne prípravky v tabletkách, kapsuliach, dokonca aj vo forme tinktúry.

Najlepšie liečivé bylinky na prostatu

Je mnoho rastlín, ktoré prispievajú k lepšiemu stavu našej prostaty. Niektoré poznáme aj z nášho najbližšieho okolia (žihľava, medvedica, zlatobyľ a podobne), iné sú exotického pôvodu (americké saw palmetto, africké pygeum). Každopádne, medzi najviac preštudované bylinky na prostatu (a najviac komerčne využívané) patria tieto rastliny:

➡️ Saw Palmetto – Serenoa plazivá

Bylinky na prostatu: Saw Palmetto

Bylinky na prostatu: Saw Palmetto

Saw Palmetto, slovensky Serenoa plazivá (Serenoa repens), je nízka zakrpatená palma, ktorá rastie najmä na juhovýchodnom pobreží USA (Florida, Louisiana, atď.).

Je najčastejšou aktívnou zložkou voľnopredajných prípravkov určených na problémy s prostatou, najmä jej nezhubným zväčšením. Medzi najvýznamnejšie aktívne látky rastliny (z plodov rastliny) patria hlavne mastné kyseliny a fytosteroly ako beta-sitosterol, kampestrol a stigmasterol.

Tieto unikátne látky majú neoceniteľný vplyv na hormonálnu hladinu, čím dokážu pozitívne vplývať na celé pohlavné ústrojenstvo.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • pomoc pri zväčšení a zápale prostaty
 • zvýšenie libida a sexuálnej aktivity
 • podpora zdravého fungovania prostaty
 • zlepšenie fungovania močovej sústavy
 • zvýšenie tvorby spermií
 • zlepšenie vitality a podpora energie
 • lepší rast vlasov a ochlpenia
 • zlepšenie spánku
 • detoxikácia pečene aj hrubého čreva
 • zmiernenie negatívnych prejavov menštruácie

💡 Prečítaj si o Saw Palmetto viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať koncentrované Saw Palmetto samostatne, tak sušené plody prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

 • normalizovanie funkcie prostaty
 • optimálne fungovanie močovej sústavy
 • normálna reprodukčná schopnosť
 • podporuje rast vlasov
 • vysoko koncentrované zloženie
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

18,90 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

TOP prípravky na prostatu, libido aj erekciu so Saw palmetto

Recenzie tabletiek so Saw palmetto v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk:

eJoy, ✅ Vimax, ✅ Prostanax, ✅ Prostalex
Megaprsia BreastExtra+, ✅ Super Prsia + štíhla línia

 

➡️ Pygeum – africká slivka

Bylinky na prostatu: Pygeum africanum / africká slivka

Bylinky na prostatu: Pygeum africanum (africká slivka)

Pygeum africanum, alias africká slivka, je strom, ktorý rastie v horských oblastiach strednej a južnej Afriky a Madagaskare. Kôra z tohto stromu sa oddávna používa v miestnom tradičnom liečiteľstve ako liek na horúčku, maláriu, na bolesti žalúdka, choroby obličiek na rýchlejšie hojenie rán, na podporenie chuti do jedla, ale aj ako afrodiziakum…

V poslednom období je však Pygeum stále populárnejšie ako prírodná alternatíva liečby zväčšenej prostaty, rakoviny prostaty aj pri jej zápaloch. Takisto sa oceňuje aj vplyv byliny na normálny prietok moču, čím sa zlepšuje vyprázdňovanie močového mechúra.

Je to najmä pre vysoký obsah fytosterolov, pričom tieto látky obsiahnuté v extrakte z kôry majú miernu antiestrogénnu aktivitu, čím ovplyvňujú proliferáciu prostatických buniek, a vykazujú tiež inhibičný efekt na 5-alfa-reduktázu.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • na benígnu hyperpláziu prostaty (BPH)
 • na rakovinu prostaty
 • na príznaky prostatitídy
 • pomoc so zmierňovaním zápalu
 • podpora pri liečbe príznakov ochorenia obličiek
 • lepšie močenie
 • pri príznakoch malárie
 • zmierňuje horúčku
 • dokáže zvýšiť libido
 • pomáha so žalúdkom

💡 Prečítaj si o Africkej slivke viac

TOP prípravok na posilnenie zdravia prostaty s Pygeum africanum

💡 TIP na produkt - Prostalex
Prostalex

 • výživový doplnok s preukázateľne pozitívnym vplyvom na prostatu a močové cesty
 • obsahuje unikátnu kombináciu prírodných látok: saw palmetto, žihľava, pygeum + betasitosterol
 • užívanie bez rizika vedľajších účinkov – vhodný k dlhodobému užívaniu

12,99 €

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

Recenzie tabletiek s africkou slivkou v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk: Prostalex

 

➡️ Kotvičník zemný – Tribulus terrestris

Bylinky na prostatu: kotvičník zemný

Bylinky na prostatu: Kotvičník zemný

Rastlina pochádza pôvodne z Ázie a dodnes je hojne rozšírená hlavne na území Ruska a strednej Ázie. Kotvičník je známy aj v Číne či Indii a rastie aj v podstate kdekoľvek v Európe. Obsahuje množstvo výnimočných látok. Ojedinelá je najmä vysoká hladina rastlinných “anabolických steroidov” (protodioscín a diosgenín).

Aj preto je známy najmä ako prírodný “podporovač” tvorby testosterónu v tele. Rastlinu nazývajú tiež zelenou viagrou, pretože dokáže pozitívne vplývať aj na erekciu a mužské libido.

Pozor! Steroly obsiahnuté v kotvičníku, ako betasitosterol napríklad, pomáhajú chrániť prostatu pred jej nezhubným zväčšením a v kombinácii sa steroidnými saponínmi môžu fungovať aj ako prevencia pred rakovinou prostaty. Pomáha aj pri zlepšení stavu močových ciest, vďaka tomu, že pôsobí aj mierne močopudne.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • podpora zdravia prostaty a močových ciest
 • zvýšenie testosterónu
 • podpora potencie a libida
 • tvorba svalovej hmoty
 • zníženie hladiny cholesterolu v krvi
 • podpora trávenia a sekrécie žalúdočných štiav
 • antioxidačné účinky
 • detoxikačné účinky na pečeň
 • zlepšenie fyzickej a psychickej kondície
 • zmierňovanie stavov úzkosti
 • potláčanie nespavosti
 • lepšia regenerácia

💡 Prečítaj si o Kotvičníku viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať priamo čaj z Kotvičníka, tak sušenú vňať prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

TOP prípravok na erekciu a posilnenie zdravia prostaty s Kotvičníkom

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti

 • výživový doplnok pre podporu všetkých sexuálnych funkcií najmä erekcie
 • prospešný aj pre zdravie a normálnu funkciu prostaty
 • optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Kotvičník, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli + vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky

25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

Recenzie tabletiek s Kotvičníkom v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk:

eJoy, ✅ eJoy LONG, ✅ Zerex Klasik, ✅ Zerex Extralong, ✅ Zerex Ultragold, ✅ Proerecta,
Vimax, ✅ Primulus,  ✅ Erexan, ✅ Erexan Kontrol, ✅ Erexan Stabil,
Aphrodisia V pre mužov, ✅ Aphrodisia V Ultra Rapid,
Clavin Original, ✅ Clavin Platinum, ✅ ArginMax Forte pre mužov, ✅ ArginMax Forte pre ženy,
Erectan Forte, ✅ Erectan ManLONG, ✅ Afroditky plus

 

Aké sú ostatné bylinky na prostatu

Spomínané rastliny sú síce na podporu prostaty podľa môjho názoru najlepšie, určite však netreba opomenúť aj ďalšie bylinky na prostatu. Takto môžete siahnuť aj po takých tradičných liečivkách ako je vŕbovka malokvetá, zlatobyľ obyčajná (pozri môj článok), vitex jahňací (pozri môj článok), pŕhľava dvojdomá, pestrec mariánsky (pozri môj článok), echinacea purpurová alebo úzkolistá, medvedica lekárska, či tekvica (najmä olej so semien). Známe sú tiež pozitívne účinky na prostatu extraktu z peľov rôznych rastlín, hlavne tráv (ryža siata, timotejka lúčna, kukurica, raž).

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!