Vitex jahňací – mníšske korenie, ktoré poteší najmä ženy

Peter Kacián Téma 3. júla 2020 2

Vitex jahňací alias Drmek obyčajný dokáže potešiť najmä ženy. A to hlavne tie, ktoré majú problémy s kolísavou hladinou hormónov. Bylina je súčasťou viacerých prípravkov (liekov i doplnkov) určených na zlepšenie komfortu počas menopauzy, pri nepravidelnom menštruačnom cykle, či pomoc pri predmenštruačnom syndróme a podporu plodnosti. Muži zas ocenia jeho vplyv na prostatu (nezhubné zväčšenie), no na druhú stranu sa táto bylinka kedysi užívala na potlačenie libida (odtiaľ aj názov mníšske korenie).

Ak chcete vedieť ešte viac, určite si prečítajte nasledujúci článok. Povieme si o Vitexe jahňacom z botanického hľadiska, prezradím vám aj to, ako si ho dokážete vypestovať aj doma. Takisto uvediem aké aktívne látky obsahuje, na čo všetko sa používa, plus v akej forme je najčastejšie dostupný. Určite vás zaujmú aj reálne skúsenosti žien, ktoré vitex jahňací užívali.

💡 TIP: 🔝 prípravky s vitexom jahňacím, ktoré sú kvalitné a skúsenosti s nimi viac ako pozitívne: ✅ Vitex agnus castus (Kiwu Wuki), ✅ Vitex jahňací Čaj.

Vitex jahňací – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Vitex jahňací (Vitex agnus-castus), ľudovo aj Drmek obyčajný, je menší krík (strom), ktorý v bežných vonkajších podmienkach dorastá do výšky 1 až 3 metrov (pri optimálnych podmienkach aj 6 metrov). Má typické modrofialové kvetenstvo (pripomína čiastočne aj kvety levandule) a dlhé štíhlejšie opadavé listy zase vzdialene pripomínajúce listy konope (majú dĺžku približne 10 cm a 5-7 lístkov). Na spodnej strane sú bielo plstnaté a odumretí černejú.

Plodom sú drobné kôstkovice čiernej a hnedej farby obsahujúce zväčša 4 semená. Po zbere a následnom spracovaní (sušenie) celkom pripomínajú “guličky” čierneho korenia. Okrem týchto plodov sa z rastliny využívajú na terapeutické účely aj listy.

➡️ Pôvod a rozšírenie

Pôvodne pochádza z území na pobreží Stredozemného mora, ale voľne rastie aj v ďalších teplých oblastiach, ako je Malá Ázia alebo Kaukaz (a v podstate všade v subtropickom podnebí po celom svete). Pestuje sa ako na okrasu v záhradách, tak i pre svoje liečivé účinky. Vitex jahňací, ktorý sa používa v Európe pochádza hlavne z oblastí Albánska a Maroka. Zdomácnená je aj v južných štátoch USA ako Florida, Georgia, Alabama, Mississippi, Louisiana, Arkansas, Texas, juhovýchodná Oklahoma až po Maryland.

➡️ Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radhluchavkotvaré (Lamiales)
čeľaďhluchavkovité (Lamiaceae)
rodvitex (Vitex)
druhvitex jahňací (Vitex agnus-castus)

Video:

Vitex agnus-castus

➡️ Vitex jahňací kedysi a dnes

Vitex jahňací sa používal pred viac ako 2500 rokmi v starovekom Egypte, Grécku i Ríme. V Grécku bol dokonca zasvätený bohyni plodnosti Hére a využívaný ako ženský liek. Hippokrates, Pedanius Dioscorides a Theophrastus z Eresu spomínajú rastlinu ako prospešnú v mnohých ohľadoch, vrátane krvácania po pôrode, či dokonca aj počas samotného priebehu pôrodu. V starom Ríme Vitex agnus castus symbolizoval “mravnú” čistotu, pretože jednou z jeho vlastností bola schopnosť znížiť sexuálnu túžbu (podľa legendy si rímske ženy kládli aromatické listy rastliny na posteľ, keď boli manželia s légiami na výpravách v zahraničí).

V stredoveku sa odvar z vitexu tiež využíval ako anafrodiziakum na potlačenie sexuálnej túžby, čo sa ujalo najmä v kláštoroch. Vitex sa tam používal ako korenie a aj preto je táto bylina známa ako “kláštorné korenie, bobule cnosti” alebo tiež “mníšske korenie, či mníšsky peper”.

Dnes je Vitex jahňací jednou z najvyužívanejších rastlín, čo sa týka regulácie hormónov u žien a zmiernenie nepríjemných menštruačných ťažkostí (úplná absencia menštruácie, bolestivá menštruácia, akné vyvolané menštruáciou) či príznakov nastupujúcej menopauzy. A dokonca najlepšou pri fibroidných cystách maternice a endometrióze (zdroj).

Možno vás bude zaujímať

💡 Ako sa Vitex jahňací povie po: česky: Drmek obecný, vrba mořská, strom Abrahamův anglicky: Vitex, chaste tree, chasteberry, Abraham’s balm, lilac chastetree, monk’s pepperfrancúzsky: L’arbre au poivre, gattiliernemecky: Mönchspfeffer, taliansky: L’Agnocasto, španielsky: Sauzgatillo, saucegatillomaďarsky: Barátcserje, poľsky: Niepokalanek pospolity, niepokalanek zwyczajny

💡 Mattioli a vitex jahňací

Jeden z popredných botanikov 16. storočia Pietro Andrea Gregorio Mattioli o rastline napísal:

„jest dle mínění přirozenosti hořké a suché na třetím stupni, chuti ostré a stahující. Semeno pité s vínem jest dobré proti jedovatému uštknutí a zahání vodnatelnost. Když se pak pije s medovým octem, pomáhá neduživé slezině. Když žena slabě kojí, má se toto semeno jísti nebo píti v dávce jedné čtvrtce, neboť rozmnožuje mléko v prsech. Stejně užívané upravuje menstruaci. Semeno rozetřené a pité ve víně rozhání též nadýmání v životě.“

Herbář aneb bylinář Dra Petra Ondřeje Mathiola, Nakladatel B. Kočí, 1929

 

Pestovanie doma

Ak ste náruživý záhradkár a pestovanie cudzokrajných liečivých bylín je vašim koníčkom, tak vedzte, že Vitex jahňací si síce môžete zaobstarať a pestovať aj doma, ale vysievať ho priamo na záhradu sa vám neoplatí – vymrzne. V našich podmienkach je to jednoznačne črepníková rastlina, kvôli vysokej citlivosti na mráz. Takže na zimu je potrebné ju umiestniť dovnútra.

Rastlinka nie je náročná na typ pôdy, jedinou podmienkou je, aby bola dobre priepustná. Semienka teda zasaďte do pestovateľského substrátu s dobrou drenážou. Počítajte však s väčšou nádobou, už som spomínal, že v dobrých podmienkach vie “vyhúknuť” až do 6 metrov. Rastlina potom u nás kvitne zhruba od augusta do októbra.

💡 Takže pamätajte: Vitex jahňací je citlivý na mráz, na pestovanie použite väčšiu nádobu a na zimu ho “ubytujte” v interiéri.

 

Vitex jahňací a jeho využitie

Bylina má všestranné využitie najmä čo sa týka ženských problémov spojených s nerovnováhou hladiny pohlavných hormónov. Čiže nápomocný je pri problémoch s ovuláciou (podporuje ju, čím zvyšuje šancu na otehotnenie), s menštruáciou, predmenštruačným syndrómom a pri menopauze. Tiež je známy tým, že je silný antioxidant a podporuje psychickú výkonnosť (kognitívne funkcie). Okrem týchto skvelých vlastností sa tradične využíva aj:

 • ako prevencia hnačky
 • pri kolikách
 • na zníženie horúčky
 • pri bolesti hlavy
 • pri nevoľnosti
 • ako prevencia proti hemoroidom
 • ako repelent (pár kvapiek koncentrátu na pokožku a máte niekoľko hodín pokoj od kliešťov, komárov, bĺch)
 • kvôli svojim antimikrobiálnym účinkom

 

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Vitex jahňací poskytuje svoje najcennejšie látky vo svojich plodoch (Agni-casti fructus). Medzi najdôležitejšie patria takzvané fytoestrogény, rastlinné zlúčeniny, ktoré sa chemicky podajú ľudským estrogénom.

Toto sú najdôležitejšie zložky Vitexu:

➡️ Fytoestrogény: Jedná sa o prírodné látky, ktoré sa ľudským estrogénom podobajú nielen svojou štruktúrou ale aj funkciou. Najmä v ženskom organizme vplývajú na hladinu hormónov a teda ich vplyv pri niektorých nežiadúcich prejavov jej nerovnovážneho stavu.

➡️ Flavonoidy: Sú typickou rastlinnou zložkou, ktorá má najmä protizápalový a protivírusový účinok, podstatný je aj silný antioxidačný účinok týchto zlúčenín, vďaka čomu dokážu telové bunky chrániť pred predčasným starnutím. Najzaujímavejšie sú kasticín alebo aj vitexín.

➡️ Glykozidy: Sú to organické zlúčeniny, deriváty sacharidov, ktorých pozitívny vplyv sa týka hlavne kardiovaskulárneho systému, ale známe sú tiež protizápalové účinky týchto látok.

➡️ Ostatné látky: V rastline sa samozrejme nachádzajú aj ďalšie zaujímavé látky, ktoré sú z hľadiska účinkov vitexu tiež dôležité. Jedná sa o rôzne esenciálne oleje a silice, diterpény, triterpenoidy, kyseliny (salicylová, oleanolová a jej deriváty)…

Dôležité chemické zlúčeniny obsiahnuté v sušených plodoch Vitexu jahňacieho:

 • silica (0,5–1,22 %): α-pinén a β-pinén (40 %), cineol (26 %) a limonén (15 %)
 • flavonoidy: kasticín, penduletín, orientín, isoorientín, homoorientín
 • diterpény: vitexilakton, rotundifuran, vitexlaktam A
 • iridoidné glykozidy: aukubín, eurostozid, agnuzid
 • 6-hydroxykemferol-3,6,7,4´-tetrametylether, chrysosplenol-D, isovitexin, luteolin-7-glucosid
 • triterpenoidy
 • deriváty oleanolovej kyseliny
 • ketosteroidy (obsiahnuté najviac v kvetoch rastliny)

 

Vitex jahňací a jeho TOP účinky

Vitex jahňací používa hlavne na liečbu gynekologických ťažkostí, ako je bolestivá menštruácia, predmenštruačný syndróm a mastalgia (bolestivosť prsníkov nezávislá od cyklu). Tieto účinky sú popisované v literatúre už dlhší čas (nekontrolované štúdie), dnes sú však k dispozícii už aj štúdie kontrolované placebom, ktoré tieto terapeutické účinky vitexu jahňacieho potvrdzujú (zdroj).

❤️ Predmenštruačný syndróm, menštruácia

Predmenštruačný syndróm je vlastne súhrn symptómov, ktoré signalizujú blížiacu sa menštruáciu a sa objavuje približne jeden týždeň pred začiatkom krvácania (v luteálnej fáze menštruačného cyklu). Postihuje viac ako 40 % žien. Vitex jahňací môže dobre poslúžiť ako vhodná alternatíva u žien, ktoré odmietajú užívať syntetické liečivá alebo sú u nich tieto lieky kontraindikované.

Na liečbu predmenštruačného syndrómu sa totiž obvykle používajú hormonálne prípravky a syntetické antidepresíva na báze fluoxetínu. Účinnosť vitexu jahňacieho a fluoxetínu pri liečbe predmenštruačného syndrómu bola porovnávaná v niekoľkých štúdiách. Výsledok štúdie? Vitex i fluoxetín pomáhajú pri predmenštruačnej dysforickej poruche (PMDP), čo je vážna forma predmenštruačného syndrómu, postihujúca 3% až 8% žien, pričom vitex jahňací lepšie odstraňuje fyzické symptómy a fluoxetín symptómy psychickej povahy.

Priaznivo pôsobí aj pri bolestivej menštruácii a pomôže upraviť menštruačný cyklus (nepravidelná menštruácia, krvácanie z maternice, či nadmerné krvácanie).

💡 TIP na produkt - VITEX Agnus Castus
KIWU WUKI VITEX Agnus Castus 90 cps
 • extrakt z Vitexu jahňacieho v koncentrácii 2:1 (zodpovedá až 1000 mg v 1 kapsule)
 • pomáha zvyšovať hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu
 • účinná podpora pri ženských problémoch
 • na plodnosť i mentálne zdravie
 • vplyv na hladinu hormónov

💡 TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma💡 TIP č.2: online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

❤️ Regulácia ovulačného cyklu

Ukazuje sa, že extrakt zo semien vitexu jahňacieho môže stimulovať uvoľňovanie luteinizačného hormónu a inhibovať uvoľňovanie folikuly stimulujúceho hormónu. To zvyšuje produkciu progesterónu a pomáha regulovať ženský cyklus.

❤️ Menopauza

Menopauza ženy, to sú hlavne nepríjemné prejavy diskomfortu. Napríklad nepríjemné návaly tepla, ktoré sú výsledkom hormonálnych zmien riadených hypofýzou, je vitex schopný podľa mnohých užívateliek úspešne eliminovať. Takisto redukuje početnosť migrén, ktoré súvisia s hormónmi.

💡 TIP na produkt - Menoxin
Menoxin
 • komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
 • zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
 • obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
 • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
12,99 €
Menoxin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

❤️ Plodnosť

Vitex jahňací môže tiež regulovať vylučovanie prolaktínu. Schopnosť znížiť nadmernú hladinu tohto hormónu môže byť prínosom pre neplodné ženy (najmä pre ženy s hyperprolaktinémiou, čo sú vlastne zvýšené hodnoty prolaktínu, ktoré môžu spôsobovať neplodnosť), ale aj na prevenciu samovoľného potratu u pacientok s nízkou hladinou ženských hormónov. Podporuje tvorbu progesterónu v žltom teliesku (corpus luteum). Vitex jahňací sa snažilkám odporúča užívať v druhej polovici cyklu (od začiatku ovulácie až po menštruáciu).

❤️ Vitex jahňací a muži

Podľa niektorých štúdií (napríklad tejto), extrakt z plodov rastliny môže byť užitočný na prevenciu a/alebo liečenie nielen benígnej hyperplázie prostaty, ale aj ľudského karcinómu prostaty.

Na druhú stranu nezabúdajte, že Vitex jahňací potláča sexuálnu túžbu a libido muža.

❤️ Ostatné účinky

Rastlina má aj ďalšie pozitívne účinky, vďaka ktorým je tak obľúbená hlavne u žien. Pomáha totiž aj pri akné vyvolanom hormónmi, pri problémoch so žilami a cievami – čo ocenia hlavne tie dámy, ktoré majú často pocit studených rúk a nôh. Vďaka jeho protizápalovým účinkom je vítaná aj jeho pomoc pri prechladnutí a nádche.

Nesmieme zabudnúť ani na vplyv rastliny na psychickú výkonnosť človeka. Vitex jahňací sa tradične používa aj na zmierňovanie depresií a úzkostných stavov. Ocenia ho aj večne podráždení ľudia (a ich blízke okolie) či tí, ktorým vadia časté zmeny nálad, prípadne bolesti hlavy migrenózneho typu.

💡 TIP na produkt - VITEX Agnus Castus
KIWU WUKI VITEX Agnus Castus 90 cps
 • extrakt z Vitexu jahňacieho v koncentrácií 2:1 (zodpovedá až 1000 mg v 1 kapsule)
 • pomáha zvyšovať hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu
 • účinná podpora pri ženských problémoch
 • na plodnosť i mentálne zdravie
 • vplyv na hladinu hormónov

💡 TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma💡 TIP č.2: online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním

Vedľajšie účinky užívania vitexu jahňacieho sa objavujú naozaj len zriedkavo. Ide o menšie problémy s trávením, bolesti hlavy, ospalosť, únava, sucho v ústach, prípadne sa “vyhodí” kožná vyrážka so svrbením ako prejav alergickej reakcie, či vplyvu na hormonálnu hladinu. Z toho istého dôvodu sa u niektorých žien môže objaviť silnejšie menštruačné krvácanie.

Riziko nežiadúcich účinkov obmedzíte na minimum, pokiaľ sa budete držať maximálnej dennej dávky stanovenej výrobcom výživového doplnku.

Interakcie a kontraindikácie

 • vitex jahňací nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy*
 • nemal by sa užívať pri chorobách ako je endometrióza a rakovina maternice, vaječníkov alebo prsníkov
 • vitex neužívajte spolu s antikoncepčnými prostriedkami, liekmi obsahujúcimi estrogén a jeho deriváty
 • takisto to platí aj na lieky užívanými pri Parkinsonovej chorobe a antipsychotikami a ďalšími látkami, ktoré ovplyvňujú hladinu dopamínu v tele
 • opatrnosť sa odporúča u osôb trpiacich anémiou

*V minulosti sa drmkový (vitex) čaj odporúčal ako prevencia skorého potratu a krvácania z maternice. Na druhú stranu, v dnešnej dobe prevládajú názory, že jeho užívanie skôr urýchľuje príchod pravidelného mesačného krvácania (aj v čase tehotenstva aj pri dojčení).

 

Vitex jahňací dostupné formy – čaj, tabletky, kapsule, tinktúra či kvapky

Vitex agnus castus sa často užíva vo forme odvaru, respektíve čaju. Ide o celé a/alebo mleté plody rastliny. Ďalšou formou je tinktúra, ktorú zoženiete buď iba s vitexom samostatne, alebo je to zmes viacerých liečivých bylín (zvykne sa pridávať najmä archangelika a ploštičník). Samozrejme sa dostanete aj k tabletám, či gélovým kapsuliam, kde je vitex jahňací súčasťou viacerých liekov na predpis i bez predpisu (napríklad Agnucaston), alebo výživových doplnkov – tiež buď samostatne, alebo v zmesi s inými prírodnými extraktmi.

🍵 Čaj

Doma si viete naordinovať aj bylinný čaj z vlastných zásob. Jedná sa vlastne o horúci nálev, pretože vitex jahňací sa nesmie variť, stačí zaliať 1 čajovú lyžičku sušených plodov zaliať horúcou vodou a nechať zakryté vylúhovať 10 až 15 minút. Chuťovo to nie je žiadna “výhra” a navyše mierne páli na jazyku a v ústach – dá sa to pohodovo zvládnuť s lyžičkou medu napríklad.

💊 Tabletky

Ideálny spôsob ako využiť blahodárne účinky vitexu. Tabletky s extraktom zo semien užívate jednoducho podľa odporúčania výrobcu. Máte tak istotu, že vaše telo prijíma presne stanovené množstvo účinných látok. Bez toho aby ste sa museli trápiť s prípravou. Nezabudnite, že Vitex jahňací celkom významne ovplyvňuje hormonálnu hladinu a preto v prípade zdravotných problémov sa o jeho užívaní poraďte s lekárom.

⚗️ Tinktúry

Vitexovú tinktúru, respektíve kvapky, si môžete kúpiť v obchode, alebo si ju jednoducho pripraviť aj doma. Je to jednoduché. 1 čajovú lyžičku celých plodov rozdrvte v mažiari a presypte do nádoby. Zmes zalejete 100 ml bieleho alkoholu. Necháte lúhovať v uzavretej nádobe aspoň 10 dní za občasného pretrepania. Hotovú tinktúru potom sceďte a prelejte do fľaštičky z tmavého skla.

 

Kde kúpiť a čo ich cena?

Vitex jahňací a všetky jeho spomenuté formy sa dajú kúpiť ako v lekárni, tak i v BIO obchodoch s produktmi zdravej výživy. Obľúbeným miestom kde si viete Vitex zaobstarať je samozrejme aj internet. Tento spôsob mne osobne vyhovuje najviac. V pokoji si vyberiem produkt, ktorý chcem, prezriem užívateľské recenzie, stačí pár klikov a objednávka je v podstate už na ceste. Pravda, musí to byť overený eshop, kde sa zákazníci vždy radi vracajú.

Kvalitné semená a celé plody možno kúpiť v cene už od 1 € za 50 gramov, v prípade 30 ml tinktúry rátajte s 3-4 €. Tabletky s Vitexom jahňacím sa dajú kúpiť v rôznej cene, závisí podľa množstva tabliet v balení, koncentrácie, technológie výroby, prípadne aj od prítomnosti iných prírodných látok v prípravku – ich množstva a kvality.

💡 TIP na produkt - VITEX Agnus Castus
KIWU WUKI VITEX Agnus Castus 90 cps
 • extrakt z Vitexu jahňacieho v koncentrácií 2:1 (zodpovedá až 1000 mg v 1 kapsule)
 • pomáha zvyšovať hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu
 • účinná podpora pri ženských problémoch
 • na plodnosť i mentálne zdravie
 • vplyv na hladinu hormónov

💡 TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma💡 TIP č.2: online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

 

Užívanie a dávkovanie

Pár podstatných informácií si povieme aj o odporúčanom dávkovaní a užívaní vitexu jahňacieho pri všetkých jeho dostupných formách. Pri tabletkách, ale aj iných produktoch vám určite odporúčam riadiť sa pokynmi výrobcu uvedenými na obale každého produktu, respektíve v príbalovom letáku.

ČAJ

 • čaj/nálev sa pije vždy teplý 3 x denne, najlepšie vždy čerstvo pripravený, a možno užívať dlhodobo

TABLETKY

 • obvykle sa užívajú v množstve 1-2 kapsule denne pred jedlom podľa odporúčania výrobcu

TINKTÚRY

 • tinktúra sa užíva ideálne hneď ráno po prebudení, t.j. 1 čajovú lyžičku denne po dobu minimálne 3 mesiacov bez prestávky

Nezabudnite, že:

 • vyváženie hormonálneho systému žien aj nejakú dobu trvá a rátajte s tým, že pôsobenie vitexu nie je rýchle
 • predmenštruačný syndróm: 4-6 mesiacov nepretržite
 • amenorea a neplodnosť: 12-18 mesiacov nepretržite, ak počas liečby nedôjde k tehotenstvu
 • pri užívaní rastliny vo všetkých dostupných formách (čaj, tinktúra aj tablety), dodržiavajte vždy pokyny a odporúčania výrobcu
 • denná dávka rastliny by sa mala pohybovať v závislosti od terapeutického určenia v rozmedzí 400 až 1000 mg

 

Ako fungujú tabletky s Vitexom jahňacím – skúsenosti s užívaním

Osobne nemám s užívaním tejto byliny žiadne skúsenosti, no predsa sa ma vitex jahňací “bytostne dotýka”. Čaj aj tabletky totiž užívala moja partnerka, ktorá mala väčší problém s nepravidelnou menštruáciou a počas nej aj s bolesťami hlavy a zvýšenou citlivosťou prsníkov. Po konzultácii s lekárom sa rozhodla skúsiť užívať extrakt práve z tejto rastliny. Užívala ho 3 mesiace nepretržite a po ústupe problémov (áno, pomohlo jej to celkom významne) ešte ďalšie 3 týždne.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať čaj z Vitexu jahňacieho, tak ja som pre vás objavil sušené plody (semená) prémiovej kvality v tomto obchode.

 

Skúsenosti ostatných

Vitex jahňací si pochvaľuje naozaj mnoho žien a spája sa s ním veľa pozitívnych skúseností. Je to podľa mnohých užívateliek výborný prírodný spôsob ako si upraviť hormonálnu hladinu do patričných medzí a úspešne sa tak zbaviť všetkých nepriaznivých prejavov spojených s jej kolísaním. Drmek (vitex) je fakticky farmaceuticky veľmi cenená bylina, ktorá reálne pomáha pri mnohých ženských problémoch. Na druhú stranu, potreba užívania dlhšiu dobu aby sa výsledky dostavili niekoho aj odrádza…

Toto je pár postrehov, hodnotení a recenzií, ktoré som našiel na rôznych internetových fórach a diskusiách a prišli mi ako veľmi podnetné aj pre mojich čitateľov:

Vitex jahňací a nepravidelná menštruácia, úprava cyklu a plodnosť

…po vysadení tabletiek pred skoro dvomi rokmi som mala nepravidelnú menštruáciu (raz dokonca nič celých 9 mesiacov !!!) …žijem v Írsku a natrafiť na nejakého doktora či gynekológa mi trvalo viac ako rok (diagnostika vo finále bola PCOS)… zo zúfalstva som sadla k internetu a hľadala čo by mi pomohlo. Vitex som začala používať v apríli tohto roka a tu sú výsledky: do dvoch týždňov mi zmizlo akné z chrbta a z tváre, začala som dostávať menštruáciu – prvú po 70 dňoch a ďalsie po 35-tich, v auguste a septembri som začala používať ovulačné testy a v oboch prípadoch boli pozitívne – a konečne: dnes mam pozitívny tehotenský test…” JaniM (zdroj: emimino.cz)

Ako dlho ho užívať

…ja ho beriem už 6-ty mesiac – menzes je oveľa oveľa lepší, kedysi som špinila aj 6 dní kým prišlo krvácanie a zasa som špinila na konci 5 dní. Teraz špinim tak max. 2 dni pred menzesom, nemám bolesti počas menzesu… proste úplne super. Ale pila som aj alchemilku a kvapky som tiež mala… beriem 3 denne – ráno, obed, večer. Mala som cysty a zistili mi endometriózu a vysoký prolaktín, prolaktín za 3 mesiace klesol na normálnu hladinu…” bale1rinka (zdroj: modrykonik.sk)

Vitex agnus castus od Kiwu Wuki

skutočne funguje. Brala som pravidelne – fungoval, potom som vysadila, ťažkosti sa objavili znova, tak som začala opäť užívať a opäť funguje :-). Nenašla som žiadny iný prípravok s takým množstvom účinnej látky, bylinky. Navyše stačí brať 1x denne a nie ako u kvapiek, ktoré sú na internete dostupné – u nich 3x denne…(zdroj: Heureka)

 

Moje zhodnotenie na záver

Takže ako ste mali možnosť si prečítať, Vitex jahňací je “vo svojej triede” fakt špička medzi rastlinami. Reálne dokáže napomôcť s plodnosťou a mnohými ženskými problémami týkajúcimi sa hlavne hladiny hormónov v tele. Netreba sa však naňho upínať a čakať, že zaúčinkuje hneď na 100 % podľa vašich predstáv, existujú aj iné byliny na ženské problémy, ktoré si iné ženy pochvaľujú viac. Každopádne však užívaním vitexu nie je čo stratiť, len získať. Plusom je, že sa dá užívať dlhodobo bez nežiadúcich prejavov a komplikácií, a tiež to, že táto liečivá bylina dokáže pomôcť ženám v každom veku (fertilnom i počas menopauzy).

Takže stačí si vybrať vašu obľúbenú formu užívania, či už je to čaj, tinktúra alebo kapsule (tie sa mi zdajú z dlhodobého hľadiska o niečo výhodnejšie, odpadá napríklad pravidelná príprava nálevu 3 x denne). Ak sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite vyberať kvalitu od overeného a solídneho výrobcu a predajcu.

 

TIP na koncentrovaný prípravok

💡 TIP na produkt - VITEX Agnus Castus
KIWU WUKI VITEX Agnus Castus 90 cps
 • extrakt z Vitexu jahňacieho v koncentrácií 2:1 (zodpovedá až 1000 mg v 1 kapsule)
 • pomáha zvyšovať hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu
 • účinná podpora pri ženských problémoch
 • na plodnosť i mentálne zdravie
 • vplyv na hladinu hormónov

💡 TIP č.1: nad 29,90 € doprava zdarma💡 TIP č.2: online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

 

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Nie je tu odborný rozpor – nezhoda? To s endometriózou !?
Môže to odborne niekto vysvetliť? Ďakujem.

…nemal by sa užívať pri chorobách ako je endometrióza a rakovina maternice, vaječníkov alebo prsníkov !

…najlepšou pri fibroidných cystách maternice a endometrióze (zdroj).

Zdravím,

Liečba endometriózy: Vitex môže normalizovať hormonálnu nerovnováhu, ktorá by mohla teoreticky zmierniť príznaky endometriózy. Žiadne štúdie to však nepotvrdzujú. A teda používať vitex jahňací ako alternatívu klasickej liečby sa neodporúča (nielen endometriózy, ale aj pri karcinómoch hormonálnej povahy). Na druhú stranu, existuje množstvo článkov (väčšinou populárneho charakteru), kde sa vitex pri endometrióze naopak odporúča ako prevencia… napríklad https://www.otehotnet.cz/endometrioza-co-je-jak-s-ni-bojovat/, https://gabrielatuatti.cz/endometrioza-prevence-doplnky-stravy-a-bylinami/.

Každopádne však platí to, čo je uvedené na konci tohto článku: “Ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!

Pekný deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.