Ploštičník strapcovitý – čarovná bylina na menopauzu a ďalšie ženské problémy

Peter Kacián Téma
26. februára 2020 0

Ploštičník strapcovitý alias Black Cohosh, Cimicifuga racemosa syn. Actaea racemosa, ploštičník hroznovitý, hroznový, rozvetvený… Toľko názvov jestvuje len pre jednu jedinú NEobyčajnú bylinu, ktorá je známa najmä svojim blahodárnym pôsobením pri nepriaznivých prejavoch klimaktéria. Rastlina pochádza zo Severnej Ameriky, kde je doteraz obľúbeným prostriedkom tradičnej medicíny a súčasť mnohých prírodných produktov určených na prevenciu a potláčanie problémov žien v menopauze.

Okrem toho, že rastlina dokáže napomôcť pri zvýšenej podráždenosti a výkyve nálad, pri návaloch tepla a nadmernom potení ako dôsledky menopauzy, má význam aj ako ochrana pred osteoporózou, ktorá v tomto období ženy ohrozuje oveľa viac ako doteraz. A tiež možno súhrne povedať, že táto liečivka dokáže zlepšiť celého močového a pohlavného ústrojenstva ženy (urogenitálny trakt).

Ak vás týchto pár slov na úvod zaujalo a chcete sa dozvedieť o rastline viac, nech sa páči. V článku sa dozviete čo-to o byline z botanického hľadiska, pár zaujímavostí o využití Black Cohosh kedysi a dnes, prípadne aj návod na jej pestovanie doma (okrem liečivých účinkov totiž vynikne aj v okrasnej záhrade). Povieme si presnejšie na čo všetko sa hodí, čo sa z rastliny na terapeutické účely vlastne používa a aké obsahové látky sú najviac cenené. Samozrejme aj o dostupných formách rastliny a o jej správnom užívaní a dávkovaní.

💡 TIP: 🔝 prípravky s ploštičníkom strapcovitým, ktoré sú kvalitné a skúsenosti s nimi viac ako pozitívne: ✅ Menoxin, ✅ Menox 45Ploštičník koreň na čaj.

Ploštičník strapcovitý – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Ploštičník strapcovitý (Actaea racemosa L., starší vedecký názov Cimicifuga racemosa), je mohutná rastlina, ktorá môže pochváliť svojimi elegantnými krémovobielymi strapcovitými súkvetiami (menej však ich vôňou). Je to trváca rastlina, ktorá dorastá až do výšky 1,5-2 metre. Spomínané kvety dokážete oceniť v záhrade od júla do augusta. Puky aj kvety i semená možno vidieť na klase súčasne v rovnakom čase. Struky plné semien zostávajú na odumretých stonkách počas celej zimy.

Rastlina má dlhý, horizontálne rastúci, podzemok nepravidelného vretenovitého tvaru, z ktorého vyrastajú dlhé dužinaté korene. Práve on sa využíva na terapeutické účely (Cimicifugae rhizoma), pričom jeho zber prebieha až po dozretí plodov (najčastejšie v septembri).

➡️ Pôvod a rozšírenie

Ako som už spomínal v úvode, ide o rastlinu, ktorá je „doma“ v Severnej Amerike. Vyskytuje sa na územiach pri Atlantickom oceáne v Kanade a USA, kde sa hojne vyskytuje v oblasti Ohio Valley, vo Wisconsine, Georgii a Missouri. Stále voľne rastie predovšetkým na lúkach blízko lesa, prípadne na čistinách priamo v lese, kde je dostatočne vlhko a tieň.

➡️ Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radiskerníkotvaré (Ranunculales)
čeľaďiskerníkovité (Ranunculaceae)
rodploštičník (Actaea)
druhploštičník strapcovitý (Actaea racemosa)

Video:

Plant portrait - Black cohosh (Actaea racemosa)

➡️ Ploštičník strapcovitý kedysi a dnes

Domorodí obyvatelia východnej časti USA rastlinu už oddávna používali ako prostriedok proti uhryznutiu hadmi, pri bolestivej menštruácii, pôrodných bolestiach a na konci pôrodu – dokonca ho nazývali koreň squaw. Prvýkrát Ploštičník strapcovitý spomína už v 17. storočí anglický botanik Leonard Plukenet. V 18. storočí sa podzemok rastliny odporúčal do obkladov na rozohnanie cirhóznych opuchov, sušený a mletý na tuberkulózu, reumatizmus a tanec svätého Víta (čo je vlastne synonymum názvu chorea minor alebo Sydenhamov syndróm a patrí medzi neurologické poruchy, ktoré charakterizujú ho mimovoľné nekontrolovateľné zášklby alebo krútivé pohyby).

Výťažok z podzemku rastliny sa už desiatky rokov využíva na terapiu pri menopauzálnych symptómoch. Prvý známy liek vyrobený z Ploštičníka strapcovitého uzrel svetlo sveta už v roku 1956 v Nemecku pod názvom Remifemin.

Možno vás bude zaujímať

💡 Ako sa Ploštičník strapcovitý povie po: česky: Ploštičník hroznatý, p. větevnatý anglicky: Black cohosh, black bugbane, black snakeroot, fairy candlefrancúzsky: Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa, actée à grappenemecky: Trauben-Silberkerzešpanielsky: Actaea racemosamaďarsky: Fürtös poloskavész, rövidágú poloskavész, poľsky: Pluskwica groniasta, pluskwica sercolistna, świecznica groniasta
💡 Pôvod latinského názvu Cimicifuga

Latinské pôvodné pomenovanie rastliny vzniklo tak, že rastlina známa svojim nepríjemným zápachom z listov vraj dokáže odpudzovať ploštice. Názov je odvodený zo slov cimex = ploštica a fugare = odháňať, zaháňať na útek. Okrem iného k tomu prispieva aj fakt, že rastlinu nikdy nenapádajú listové vošky.

 

Pestovanie doma

Trvalka ploštičník strapcovitý môže byť ozdobou aj vašej okrasnej záhrady. Ak máte doma na záhrade vlhkejšie a tmavšie (zatienené) miesto a neviete akú rastlinu tam umiestniť, tak práve ploštičník vám na tomto mieste bude len a len prosperovať. Potrebuje k tomu kyprejšiu a humóznu pôdu. Ak rastlinu chcete podporiť v raste, na jar ju môžete prihnojiť kompostom.

Napriek svojej výške a relatívne slabšej stonke nepotrebuje žiadnu oporu. Rozmnožovať ju môžete ako semenami, tak aj delením trsov. Je mrazuvzdorný a v pohode zvláda aj mínus 30 stupňov Celziových. Ak chcete takýto „domáci“ ploštičník strapcovitý používať ako liečivku, tak to je možné približne od 3 rokov rastliny. Dovtedy ju nechajte rásť stále na svojom mieste (nepresádzajte ju) a po odkvitnutí súkvetia vždy zrežte.

💡 Takže pamätajte: Ploštičník strapcovitý potrebuje vlhko a tieň, zvládne aj poriadne nízke mínusové teploty…

 

Ploštičník strapcovitý a jeho využitie

Bylina je, ako som už niekoľkokrát spomínal, výborná hlavne na sprievodné negatívne prejavy počas klimaktéria ako návaly tepla, zvýšené potenie, búchanie srdca, náladovosť a zvýšená podráždenosť, problémy so spánkom a podobne. Takisto sa využíva pri silných kŕčoch počas menštruácie, pôsobí mierne protizápalovo a tiež ako mierne sedatívum.

Okrem týchto oblastí sa ploštičník (Black Cohosh) v rámci tradičnej medicíny využíva aj:

  • na posilnenie obranyschopnosti organizmu
  • na zmiernenie svalového napätia
  • ako podpora pri liečení rôznych typov zápalov a bolestí (tráviaca, dýchacia, pohybová sústava)
  • na liečbu bolesti medzirebrových svalov
  • na zápal sedacieho nervu
  • pri čiernom kašli
  • na tinitus (hučanie v ušiach)
  • pri obličkovej kolike
  • pri svalovom reumatizme a reumatoidnej artritíde

Ploštičník strapcovitý sa tradične ordinoval najmä v anglicky a nemecky hovoriacich krajinách pri prieduškových kataroch, tanci sv. Víta (najmä v puberte), reumatizme, neuralgii, ako liek na maternicu i pri poruchách menštruácie, vaječníkových ťažkostiach, na pomoc pôrodu v začiatočnej fáze a zastavenie krvácania v záverečnej fáze. Ďalej pri zápaloch podbrušnice, ako nervínum pri alkoholických delíriách, funkčnej impotencii, pri poruchách trávenia u alkoholikov, pri srdcových chybách (najmä pri tukovitom srdci), ako diuretikum, pri hučaní v ušiach. Koreň sa v nemeckom liekopise spomína ako indikácia pri nervových poruchách, bolestiach nervového pôvodu, pri migréne a reumatizme.

Dnes sa koreň, respektíve podzemok, využíva hlavne v homeopatii ako dôležité stimulans pri funkčných poruchách ženského cyklu. Rastline sa pripisuje hormónom podobné luteinizačné pôsobenie (podobné hormónu žltého telieska, ktoré počas tehotenstva vplýva na celý ženský organizmus).

V minulosti sa tiež sušené listy rastliny používali do matracov ako plnivo, najmä kvôli repelentným účinkom na hmyz. Rastlina je u nás využívaná aj ako okrasná v záhradách.

 

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Podzemok rastliny s koreňmi je zásobárňou mnohých cenených bioaktívnych látok. Medzi najdôležitejšie z hľadiska terapeutického účinku patria najmä izoflavóny, triterpénové glykozidy, či fenolové kyseliny.

O najdôležitejších zložkách Black Cohosh si povieme niečo bližšie:

➡️ Fytoestrogény: Ide o prírodné látky, ktoré sa ľudským estrogénom podobajú ako svojou štruktúrou, tak i funkciou. Najmä v ženskom tele vplývajú na hladinu hormónov. V niektorých krajinách je v rámci tradičnej medicíny užívanie rastlinných extraktov s vysokým obsahom fytoestrogénov odporúčané ako vhodná prírodná alternatíva ku klasickej hormonálnej substitučnej terapii. Vďaka týmto zložkám je Ploštičník taký vyhľadávaný čo sa týka redukcie menopauzálnych problémov.

➡️ Glykozidy: V ploštičníku sa nachádzajú hlavne triterpénové glykozidy, pričom najzaujímavejšie z nich sú cimicifugozid a akteín. Sú dôležité pri metabolizme sacharidov a majú prospešné účinky na srdcocievnu sústavu.

➡️ Triesloviny: Sú zaujímavou a dôležitou skupinou látok hlavne pre svoje antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky. Majú tiež silný antioxidačný účinok, podporujú normálne fungovanie tráviaceho traktu a tvorbu žalúdočných štiav.

Dôležité chemické zlúčeniny obsiahnuté v koreni Ploštičníka strapcovitého:

  • triterpenoidy, triterpenové glykozidy (cimicifugozid, akteín, cimiracemozid A, C a F)
  • fenolové látky (kyselina kávová, ferulová, izoferulová, fukinolová, cimicifugová kyselina, cimiracemáty A-D)
  • flavonoidy a izoflavóny (formononetín, biochanín A), flavonoly (kaepferol)
  • alkaloidy a amíny, fenylpropanoidy (petazifenol, cimicifenol)
  • guanidínové alkaloidy (guanidínobutyraldehyd, deriváty dopamínu salsolinol, dopargin, cyklocimipronidín, cimicifugín)
  • tanín, mastné kyseliny, vláknina, sacharidy, vitamíny, lignín

 

Ploštičník strapcovitý a jeho najcennejšie účinky

Bylina sa používa hlavne na potláčanie a prevenciu nepriaznivých prejavov menopauzy. Čo mimo iné znamená, že je účinný pri znižovaní návalov horúčavy a depresívnych stavov. (zdrojTradične sa ploštičníku tiež pripisujú antireumatické vlastnosti, schopnosť pomôcť s kašľom a upokojiť organizmus, ako aj schopnosť upravovať nepravidelnú menštruáciu.

❤️ Menopauza

Najznámejší účinok rastliny a jednoznačne aj najvýznamnejší. Ploštičník strapcovitý je vďaka svojmu vysokému obsahu fytoestrogénov súčasťou mnohých prírodných prípravkov na pomoc so ženskými problémami týkajúcimi sa hormonálnej hladiny. Extrakt z koreňa pomáha potláčať a preventívne pôsobiť ako pri nastupujúcej menopauze s príznakmi ako návaly tepla, zvýšené potenie, výkyvy nálad, častejšie poruchy koncentrácie či nadmerné búšenie srdca, tak i v ďalšej fáze – takzvanej post menopauzy s príznakmi ako je suchá pošvová sliznica a pocit pálenia.

💡 TIP na produkt - Menoxin
Menoxin
  • komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
  • zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
  • obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
  • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
12,99 €
Menoxin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

Viaceré štúdie (napríklad aj táto) poukazujú na potenciálny estrogénový účinok ploštičníku. Znižuje tiež hladinu luteinizačného hormónu, ktorý je vlastne „zodpovedný“ za náhle návaly tepla či nadmerné nočné potenie počas klimaktéria. Na povzbudenie kognitívnych schopností a psychické ustálenie vplýva aj podporou tvorby dopamínu, neurohormónu ktorý hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu. Dôležitým účinkom je aj pomoc so spomalením veľmi častého javu, ktorý klimaktérium sprevádza – osteoporózy.

❤️ Predmenštruačný syndróm, menštruácia

Predmenštruačný syndróm vlastne veľmi spoľahlivo signalizuje blížiacu sa menštruáciu – objavuje sa približne 1 týždeň pred jej nástupom a postihuje viac ako 40 % žien vo fertilnom veku. Ploštičník strapcovitý pomáha zmierňovať prejavy tohto syndrómu. Taktiež je však užitočný pri ťažkostiach a kŕčoch priamo počas menštruácie, a aj s nepravidelnou menštruáciou.

❤️ Tráviaci systém

Ploštičník má tiež schopnosť napomáhať k správnemu fungovaniu tráviaceho systému. Ide hlavne o kŕčové bolesti žalúdka, čriev či žlčníka. Vďaka svoji protizápalovým účinkom napomôže aj k lepšiemu fungovaniu vylučovacej sústavy (napríklad pomoc pri obličkovej kolike).

❤️ Protizápalové účinky a potláčanie bolesti

Spomínané protizápalové účinky ploštičníka a jeho schopnosť v určitej miere potláčať bolesť sa dokážu uplatniť aj mimo tráviacu a vylučovaciu sústavu. Napríklad pri bolestiach hlavy, pŕs, srdca, svalovom reumatizme, kĺbových zápaloch, svalových bolestiach a pri neuralgii (bolesti nervového pôvodu).

❤️ Ostatné účinky

Netreba opomenúť ani ďalšie pozitívne účinky ploštičníka na ľudský organizmus, a že ich je naozaj ešte celkom dosť. Tradične sa využíva ako ženské tonikum, pretože na ne pôsobí regeneračne, výživne a posilňujúco. Takisto sú známe účinky proti kašľu, hučaní v ušiach, pri nespavosti, nervozite i miernej depresii.

💡 TIP na produkt - Ploštičník hroznovitý
Ploštičník hroznovitý
  • sušený koreň Ploštičníka strapcovitého (Cimicifuga racemosa)
  • pomáha lepšie zvládať príznaky pred, ale aj po menopauze
  • účinná podpora pri ženských problémoch

💡 TIP č.1: nad 80 € doprava zdarma

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním

Užívanie ploštičníka je vo všeobecnosti bezpečné, pozor si však treba dať pri predávkovaní, čo by malo zaujímať hlavne tých, ktorí chcú užívať čistý koreň/podzemok. Vyššie dávky totiž môžu vyvolať dávenie, zrakové a nervové poruchy, bolesť hlavy, pomalý tep a aj nadmerné potenie. Určite dodržiavajte pokyny od výrobcu, hlavne čo sa týka dávkovania a maximálnej dennej dávky (pokiaľ ste teda sušený koreň na čaj kupovali v obchode).

Častejšie užívanie tiež môže mať neblahý vplyv na pečeň, v prípade že spozorujete príznaky ako žltnutie pokožky, prílišnú únavu, či nechutenstvo, užívanie ploštičníka okamžite prerušte a kontaktujte svojho lekára.

Interakcie a kontraindikácie

  • ploštičník strapcovitý nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy
  • nemal by sa užívať pri nádoroch podmienených estrogénom či inými hormónmi (rakovina prsníka) ani pri endometrióze
  • bylinu neužívajte spolu s antikoncepčnými prostriedkami, liekmi obsahujúcimi estrogén a jeho deriváty, ani látkami, ktoré ovplyvňujú hladinu dopamínu v tele
  • v prípade kombinácie atorvastatínom vedie užívanie ploštičníka k zvýšeniu nežiadúcich účinkov
  • s azatioprínom a cyklosporínom to zas vedie k zníženiu účinku imunosupresív
  • opatrnosť a konzultácia s lekárom sa odporúča u osôb trpiacich vážnejšími hormonálnymi výkyvmi, nízkym krvným tlakom, ochoreniami pečene, ochoreniami nervového systému

Ploštičník strapcovitý dostupné formy – čaj, odvar, sypaný koreň, tinktúra aj tabletky

Actaea racemosa sa často užíva vo forme odvaru, respektíve čaju zo sušenej podzemnej časti rastliny. Nie je to však samozrejme jediný spôsob užívania tejto liečivej byliny. Obľúbenou formou sú tiež tinktúry či kvapky a tabletky (rôzne výživové doplnky), ktoré obsahujú extraxt z koreňa v rôznej koncentrácii a množstve (ak sa jedná o viaczložkové prípravky).

🍵 Čaje a odvary zo sypaného koreňa, alebo prášku

Príprava je jednoduchá, odporúča sa k vnútornému užívaniu 1 lyžička koreňa na šálku (2-3 dcl) vriacej vody. Zmes takto necháte lúhovať minimálne 20 minút (optimálne polhodinku). Výrazne tmavý čaj je veľmi horký, pred vypitím si ho oslaďte najlepšie medom, alebo iným prírodným sladidlom.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať čaj z Ploštičníka strapcovitého, tak ja som pre vás objavil sušený koreň prémiovej kvality v tomto obchode.

Prášok z koreňa

Ploštičník je dostupný aj ako prášok z koreňa. Čaj z neho pripravíte jednoducho zmiešaním 1 čajovej lyžičky s 2-3 dcl vody. Následne ho necháte postáť a lúhovať približne 10 minút. Pred vypitím nápoj už len scedíte.

💊 Tabletky

Ideálny spôsob ako využiť blahodárne účinky Ploštičníka a netrápiť sa tým, či a ako prijmete dostatočné množstvo aktívnych látok, je užívanie rastliny vo forme tabletiek či gélových kapsúl. A to buď tabletky kde je ploštičník jedinou zložkou, alebo ako súčasť viaczložkového prírodného prípravku prevažne určeného ženám na zmiernenie nepriaznivých prejavov menopauzy či iných problémov spojených s hormonálnou nerovnováhou.

💡 TIP na produkt - Menox 45
Menox 45
  • prípravok na príznaky menopauzy a ich lepšie zvládnutie
  • prírodný prípravok bez receptu, ktorý vráti stratenú ženskosť a vitalitu
  • obsahuje Macu, Hloh, Ďatelinu, Ploštičník a Zinok
  • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte tn67a
21,99 €

💡 TIP č.1: 15 denná kúra zadarmo💡 TIP č.2: garancia vrátenia peňazí💡 TIP č.3: rýchle dodanie do 48 hodín

⚗️ Tinktúry

Tinktúra z ploštičníka strapcovitého podporí zmiernenie príznakov spojených s menopauzou. Buď si ju vyberiete v obchode, alebo si ju môžete vyskúšať doma vyrobiť aj sami. Na prípravu domácej tinktúry sa používa väčšinou 25-60% alkohol, v domácom prostredí príhodne plne postačí aj kvalitná vodka.

 

Kde kúpiť a čo ich cena?

Ploštičník strapcovitý, v obchode známy aj ako Black Cohosh, všetky jeho spomenuté formy sa dajú kúpiť aj v lekárni, či obchodoch so zdravou výživou. Prípravky si môžete pohodlne zaobstarať aj na internete.

Kvalitný koreň možno kúpiť v cene už od 5 € za 50 gramov, v prípade 50 ml tinktúry rátajte so 4-5 €. Tabletky s Ploštičníkom strapcovitým sa dajú kúpiť v rôznej cene, závisí samozrejme aj podľa množstva tabliet v balení, koncentrácie, technológie výroby, prípadne aj od prítomnosti iných prírodných látok v prípravku (a ich množstva či kvality).

 

TOP 5 prípravkov s Ploštičníkom strapcovitým

 

Porovnanie

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Menoxin
Prípravok na menopauzu
tabletky / 1 mg v 1 kapsuledo eshopu
Menox 45
Prípravok na menopauzu
tabletky / 20 mg v 1 tabletedo eshopu
Minapent
Prípravok na menopauzu
tabletky / 2,5 mg v 1 kapsuledo eshopu
GS Merilin
Prípravok na menopauzu
tabletky / 20 mg v 1 tabletedo eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

Pár podstatných informácií si povieme aj o odporúčanom dávkovaní a užívaní ploštičníka strapcovitého pri všetkých jeho dostupných formách. Pri tabletkách, ale aj iných produktoch vám určite odporúčam v prvom rade riadiť sa pokynmi výrobcu uvedenými na obale každého produktu, respektíve v príbalovom letáku. Orientačne vám môže poslúžiť aj toto všeobecne odporúčané dávkovanie a spôsob užívania:

ČAJ

  • odvar z koreňa: 2-3 šálky denne
  • čaj z prášku: obvykle 1-2 šálky denne

TABLETKY

  • zvyčajne sa užívajú v množstve 1-2 kapsule denne pred jedlom podľa odporúčania výrobcu

TINKTÚRY

  • iba dospelí: obvykle 15 kvapiek maximálne 2x denne (0,75 ml) rozmiešané v malom množstve vody

Nezabudnite, že:

  • extrakt z koreňa sa používa najmä vnútorne, odvar sa môže použiť aj na liečivé obklady, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesta
  • denná dávka suchého extraktu v prípravkoch zodpovedá 40-140 mg drogy
  • účinky sa začínajú prejavovať po 2 až 4 týždňoch užívania, maximálne účinky sa prejavia po troch mesiacoch užívania
  • rastlinu však bez prestávky neužívajte dlhšie ako 3 mesiace
  • pri užívaní rastliny vo všetkých dostupných formách (čaj, tinktúra aj tablety), dodržiavajte vždy pokyny a odporúčania výrobcu

 

Ako fungujú tabletky s Ploštičníkom strapcovitým – skúsenosti s užívaním

Z môjho pohľadu (ale i ostatných užívateľov) ideálny spôsob ako využiť vlastnosti byliny je forma tabletiek. Buď ide o prípravky so všeobecnejším záberom (kde ploštičník je jedinou zložkou, prípadne úplne dominantnou), alebo viac cielené prípravky (napríklad na menopauzu), v ktorých je len jednou zo zložiek a synergicky sa dopĺňa s ostatnými látkami. Zvyčajne sa jedná o extrakty rastlín, ktoré tiež pozitívne ovplyvňujú hormonálnu hladinu ženy v klimaktériu, niekedy spolu aj s vitamínmi a minerálmi.

Výhodou je, že takéto prírodné doplnky sú dostupné bez predpisu a sú vhodné na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov.

Skúsenosti ostatných

Ploštičník strapcovitý je overená rastlina, ktorej účinky si pochvaľujú mnohé ženy prechádzajúce najmä obdobím menopauzy. Oceňujú hlavne jej pozitívny vplyv pri potláčaní jej nepríjemných prejavov. To isté platí aj pri problémoch počas menštruácie. Určite si prečítajte pár nasledujúcich zaujímavých hodnotení, postrehov a recenzií od užívateliek, ktoré sa vyjadrili o účinnosti tejto byliny v rámci rôznych diskusií a fór. a ktoré som pre vás vybral:

Black Cohosh a zmiernenie menštruačných kŕčov

…čaj je báječný hlavne s čerstvým miestnym medom! Používam ho na zmiernenie menštruačných kŕčov a relaxáciu maternice. Tiež ho využívam, na zápchu, ktorú mám v pravidelných intervaloch v rámci menštruačného cyklu…“ Rachel

Ploštičník strapcovitý a menopauza

…ja pijem čaj každý deň, pretože je to jednoduchý spôsob, ako zabrániť tomu, aby som sa musela trápiť s menopauzálnymi príznakmi, ako sú návaly horúčavy. Mám 58 rokov a nemala som žiadne príznaky, a to pripisujem aj pôsobeniu Black Cohosh, ktorý užívam v podstate už viac ako 20 rokov“ Toni Gee

Menoxin s ploštičníkom od Advance nutraceutics

…Začínám brát druhé balení a všechny negativní projevy se postupně snižují. Hlavně nervy a návaly. Chce to vydržet, věřím, že se to bude zlepšovat i nadále…“ Věra T. (Heureka)

 

Moje zhodnotenie na záver

Ploštičník strapcovitý je originálna liečivá rastlina, na ktorú nedajú dopustiť mnohé ženy. Najviac je cenený jej vplyv pri prekonávaní a potláčaní nepriaznivých prejavov menopauzy – hlavne na zmiernenie nepríjemných návalov. Extrakt z koreňa je súčasťou mnohých výživových doplnkov – buď samostatne alebo s ďalšími rastlinnými a inými prírodnými látkami. Posledne spomenuté sú určené priamo na pomoc menopauzálnymi príznakmi.

Podľa mňa sú takéto viaczložkové prípravky na menopauzu efektívnejšie ako užívanie samotného koreňa, kde vyvstáva aj problém s určením tej správnej dávky. Ale je to na vás akú formu si vyberiete, dúfam, že som vám týmto článkom pomohol v rozhodovaní a verím, že v prípade potreby dáte tejto tradičnej „indiánskej“ bylinke šancu sa predviesť. Ak sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite vyberať kvalitu od overeného a solídneho výrobcu a predajcu.

💡 TIP na produkt - Menoxin
Menoxin
  • komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
  • zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
  • obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
  • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
12,99 €
Menoxin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.4/5 - (14 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.