Ženšen Panax ginseng – svetoznámy zázrak ázijskej tradičnej medicíny

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 8

Ženšen, Všehoj ázijský, Panax ginseng i kórejský ženšen sú označenia jednej a tej istej rastliny. Určite ste o nej už počuli, je to snáď najznámejšia liečivá rastlina vôbec. Existuje niekoľko druhov ženšenu, často sa spomína aj ženšen americký či päťlistý, alebo i japonský či sibírsky ženšen. Ani jeden z nich však nie je účinnejší ako ženšen pravý, o ktorom si všetko povieme práve v tomto článku.

Takto sa dozviete ako ženšen vyzerá a kde rastie, čo všetko obsahuje a na čo sa používa. Prejdeme si bližšie jeho hlavné účinky, no nezabudneme ani na prípadné vedľajšie nežiadúce a riziká spojené s užívaním. Viete v akých formách ho u nás nájdete? Chcete vedieť, v ktorých prípravkoch na zlepšenie intímneho života (erekcia, potencia, mužské a ženské libido…) sa nachádza? Čítajte ďalej a odpovedí na tieto otázky sa určite dočkáte.

💡 TIP: 🔝 tabletky so ženšenom, s ktorými mám najlepšie skúsenosti a hlavne fungujú: Na EREKCIU a lepšiu výdrž: ✅ eJoy LONG, ✅ Zerex Extralong, ✅ Proerecta a koncentrovaný Ženšen: ✅ Panax Ginseng a ✅ Ženšen (Zenvia)

Ženšen Panax ginseng – popis rastliny z botanického hľadiska, pôvod a kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Ženšen pravý, alebo správne po slovensky Všehoj ázijský (latinsky Panax ginseng) je vytrvalá bylina s mrkvovitým koreňom žltošedej až červenkastej farby, ktorá sa dožíva vysokého veku (aj 100 rokov a viac). Má zväčša 30 až 70 cm vysokú jedinú byľ ukončenú päťpočetnými listami. Kvety sú nenápadné bielozelenej farby, obojpohlavné. Plodom sú červené šťavnaté bobule, ktoré obsahujú maximálne 3 semená.

Koreň rastie pomaly, po roku má hrúbku len ako tuha vo vašej ceruzke, takže na komerčné účely sa dá použiť až 6-8 ročný koreň, ktorý je 6-12 cm dlhý a aspoň 2 cm hrubý. Ten sa potom suší na vzduchu a ďalej spracováva.

Všehoj ázijský patrí do širokej čeľade aralkovitých, do ktorej patrí viac ako 70 rodov a 800 druhov (najčastejšie kríky v tropických a subtropických oblastiach). Výnimka, rod Panax, do ktorej patrí aj náš ženšen, zahŕňa druhy iba bylinného charakteru.

Pôvod a rozšírenie

Ženšen Všehoj ázijský – pravý ženšen pochádza z východnej Ázie a je dodnes prirodzene rozšírený v Rusku, severovýchodnej Číne a Kórei, kde je známa najmä oblasť Punggi – tento ženšen podľa mnohých najkvalitnejší a samozrejme aj najdrahší. Rastie prirodzene najmä v zmiešaných a širokolistých opadavých lesoch.

Na väčšine miest prírodného výskytu je však táto cenená bylina chránená (patrí do Červenej knihy ohrozených rastlín) a zber je takmer úplne zakázaný. Preto sa pestuje ako kultúrna plodina. Pri jeho pestovaní je však nutné striktne rešpektovať biologické a pestovateľské nároky rastliny, takže dopracovať sa k úrode adekvátnych parametrov je dosť náročné (jedno staré príslovie dokonca vraví: “Je ľahšie skrotiť starého tigra ako vypestovať koreň ženšenu!”).

Žensen Panax ginseng - prirodzené prostredie, výskyt

Ženšen je v prirodzenom prostredí prísne chránený…

💡 Zaujímavosť: Ženšen je z hľadiska vývoja veľmi stará rastlina, ktorá rástla už v treťohorách a preniesla sa cez prevratné zmeny klimatického prostredia až dodnes.

Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radzelerotvaré (Apiales)
čeľaďaralkovité (Araliaceae)
rodvšehoj (Panax)
druhvšehoj ázijský (Panax ginseng)

Ženšen kedysi a dnes

Prvá písomná zmienka o používaní ženšenu je datovaná do obdobia prvého storočia pred našim letopočtom v čínskej knihe o bylinách. No rastlina je známa oveľa dlhšie – už pred 5000 rokmi v Číne sa vyskytovala napríklad v horách Mandžuska. V treťom storočí pred Kristom obchodovala so ženšenom Kórea. Medzinárodne. Za korene (čím väčší a starší, tým drahší a cennejší) získavala napríklad čínsky hodváb a lieky. Ako liek sa spomína už v roku 450 n.l. a toto postavenie si najmä v Číne a Kórei udržal až dodnes.

Do Európy sa dostal prostredníctvom holandských obchodníkov v 17. storočí, ale nevzbudil žiadnu väčšiu pozornosť (tiež sa však traduje, že do Európy ho prvýkrát priviezol už v 13. storočí Marco Polo). Za čias francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. sa na jeho dvore používal ženšenový extrakt s názvom Pentao. Priekopníkmi moderného výskumu ženšenu potom boli vedci zo Sovietskeho zväzu Lazarev a Brechman, ktorí v rokoch 1954 a 1969 objasnili chemickú štruktúru a význam panaxozidov z jeho koreňa.

💡 Ako sa Ženšen povie po: česky: Ženšen pravý, anglicky: Ginsengfrancúzsky: Le ginsengnemecky: Ginseng, španielsky: Ginseng chino, poľsky: Żeń-szeń, čínsky: 高丽参

Čo všetko je a naopak nie je Ženšen

V úvode som už spomínal, že označenie ženšen je veľmi obľúbeným prirovnaním, najmä ak chce o inej rastline povedať, že má také isté či podobné unikátne účinky ako pravý ženšen. Povedzme si o tom viac, aby ste sa dokázali lepšie zorientovať a obstarali si to, čo naozaj hľadáte.

Ženšen je označenie pre rastlinu v originále s názvom Všehoj ázijský – Panax ginseng (rod Panax, čeľaď Araliaceae). Okrem toho však rod Panax zahŕňa aj ďalšie druhy, takže označenie “ženšen” právom platí aj pre ne. Ide najmä o Ženšen:

 • americký – Panax quinquefolius
 • japonskýPanax japonicus
 • vietnamskýPanax vietnamensis
 • trojlistýPanax trifolius
 • nepravýPanax pseudoginseng

Všetky spomenuté druhy obsahujú unikátne bioaktívne látky charakteristické pre ženšen – steroidné saponíny panaxozidy (takzvané ginsenozidy).

Takže pokiaľ v názve a zložení vášho výživového doplnku zbadáte označenie Panax – naozaj sa jedná o pravý ženšen.

No a teraz sa dostávame k rastlinám, ktoré ženšenom nie sú, no vďaka podobným účinkom či zameraniu sa k nemu často prirovnávajú.

 • sibírsky ženšen – slovensky Všehojovec štetinatý (Eleutherococcus senticosus)
 • aljašský – Aljašský ženšen “Diablova palica” (Oplopanax horridus)
 • indický ženšen – Whitania opojná “Ašvaganda” (Withania somnifera)
 • brazílsky – Pfaffia metlinatá (Pfaffia paniculata, alebo Hebanthe eriantha)
 • peruánsky ženšenŽerucha peruánska “Maca” (Lepidium meyenii) – Maca
 • malajský – Tongkat ali (Eurycoma longifolia)
 • južný ženšen – Gynostema päťlistá “Jiaogulan” (Gynostemma pentaphyllum)
 • “ženský” – Angelika čínska (Angelica sinensis)
 • “ženšen chudobných” – “Dangšen” (Codonopsis pilosula)
 • domáci ženšenKotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Ženšen pravý môžete zaregistrovať aj pod inými prívlastkami, ktoré väčšinou zahŕňajú oblasť výskytu, či farbu koreňa:

 • kórejský ženšen – v Číne je to dokonca všeobecný názov pre ženšen
 • mandžuský – pochádzajúci z oblasti Mandžuska (sever Kórei, Číny a východ Ruska)
 • čínsky ženšen – pochádza z oblasti medzi Šanghajom a Pekingom
 • červený – koreň je najprv tepelne upravený a až tak je sušený (chong-sam)*
 • biely – koreň je sušený na slnku (pak-sam)

💡 *Zaujímavosť – Červený ženšen (ginseng radix rubra): Koreň červeného ženšenu je najprv preparovaný niekoľkohodinovým parením v uzavretej nádobe. Dochádza k čiastočnej hydrolýze panaxozidov (ginsenozidy) a aj k čiastočnej karamelizácii sacharidov – odtiaľ to hnedočervené sfarbenie. Po vysušení je červený ženšen tvrdý a sklovitý. Inak, vôňa, chuť a najmä účinok sa takouto tepelnou úpravou neničia. Naopak, ešte viac sa zvýraznia.

Pestovanie doma

V našich podmienkach (na Slovensku) je pestovanie ženšenu umením. Už základná botanická charakteristika a vlastnosti značia, že vďaka rozličným klimatickým podmienkam to nebude nič ľahké. Všehoj teda musíte v prípade zájmu pestovať doma, ešte lepšie v skleníku – ideálna teplota je totiž +20 stupňov Celzia.

Zabezpečiť tiež musíte dostatok osvetlenia, pozor nie však stanovište s priamym slnkom. Stratifikované semená (musia prejsť obdobím chladu, 60-90 dní, aby bola klíčivosť na potrebnej úrovni) vysejte do vlhkej pôdy s pH 5,5 až 6,5. Na začiatku je rastlina náchylná na hubové ochorenia, takže je dobré použiť na semená aj vhodný fungicíd a substrát na výsev dezinfikovať. Hnojenie stačí zabezpečiť organickými hnojivami (napríklad aj kompost z lístia). Po 6-7 rokoch dosiahne koreň hmotnosť 60 až 100 g a môže sa vyberať zo zeme.

💡 Profi pestovanie

Ženšen sa pestuje na kvalitnej pôde. Podľa tradície sa vraj vyberá taká, kde 15 rokov nebolo nič pestované. Dva roky predtým, než sa ženšen zasadí do pôdy sa obohacuje o organické hnojivá. Všehoj sa predpestuje zo semena v takzvanej škôlke a vyberajú sa hlavne tie rastliny, ktoré sú najsilnejšie (jednoročné a viac). Tie sa následne sadia do pripravených riadkov. Zber koreňov sa potom vykonáva najskôr za 3 až 4 roky. Ženšen sa tiež každoročne zrezáva počas kvitnutia aby sa podporil rast koreňa a zvýšil obsah cenených látok.

Využitie rastliny

Ženšen sa v tradičnej čínskej medicíne používa na prevenciu ale aj terapiu snáď proti všetkým chorobám. Obľúbený koreň života je vyhľadávaný nielen kvôli svojmu širokému záberu ale aj preto, že jeho užívanie nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky a dá sa užívať dlhodobo. Používa sa najmä:

 • pri zvýšenej fyzickej a duševnej únave (chráni pred vyčerpaním)
 • po oslabení organizmu dlhou a ťažkou chorobou (rýchlejšia rekonvalescencia)
 • pri narušení funkcií srdcovocievneho systému
 • pri vysokej hladine cukru v krvi (diabetes)
 • pri nervových poruchách a psychických problémoch
 • na rýchlejšie upokojenie pri bolestivých stavoch
 • na zvýšenie chuti do jedla
 • na reguláciu funkcie žalúdočného a črevného traktu
 • na normalizáciu krvného tlaku
 • na obnovu zhoršených funkcií zmyslových orgánov
 • pri vonkajšej aplikácii na uľahčenie hojenia rán

Ženšen – aké je jeho zloženie a aktívne látky?

👍 Panax ginseng obsahuje veľké množstvo rozličných látok. Medzi najvýznamnejšie patria: polysacharidy, glykopeptidy (panaxany), vitamíny (B1, B2, B12, kyselina pantoténová, biotín…), steroly, aminokyseliny a peptidy, polyacetylény (panaxynol, panaxydol, panaxytriol), silice (prevažne sesquiterpény), fenolové kyseliny, minerály (draslík, fosfor, vápnik, sodík, železo, síra) a unikátne saponíny! Tieto látky sú v ženšene označované ako ginsenozidy. Tie si aj predstavíme bližšie ako prvé:

➡️ Ženšenové saponíny – ginsenozidy

Jedná sa vlastne o steroidné glykozidy – panaxosidy, viac známe ako ginsenozidy. Tieto steroidné glykozidy ženšenu tiež patria medzi saponíny a často sa zvyknú označovať ako ženšenové saponíny. V rode Panax ich bolo popísaných viac ako 182!

Ich obsah sa uvádza približne 3% zo sušiny a táto hodnota sa líši najmä v závislosti na druhu, veku, časti rastliny, úprave koreňov, čase zberu a použitej extrakčnej metóde. Mimochodom, tieto látky neobsahuje iba koreň ale aj mladšie listy ženšenu a v poslednom čase je stále populárnejšie popíjanie čaju pripraveného zo zelených listov všehoja.

Ginsenozidy potom majú významný pozitívny vplyv na široké spektrum oblastí ľudského tela. Mnohé štúdie potvrdzujú priaznivý vplyv týchto látok na pohlavnú a močovú sústavu. Predpokladá sa tiež ich silný protizápalový účinok a veľa ďalších priaznivých účinkov.

Ďalšie dôležité látky

➡️ Antioxidanty ako napríklad maltol, ochraňujú telové bunky pred rýchlejším starnutím tým, že eliminujú voľné radikály, ktoré spôsobujú oxidačný stres.

➡️ Polysacharidy ako napríklad ginsan, podporujú správne fungovanie obranyschopnosti organizmu stimuláciou buniek imunitného systému. Inak sú to dôležité stavebné a zásobné látky, vďaka ktorým máme dostatok energie a vitality.

➡️ Mastné kyseliny nachádzajúce sa v ženšeni ako kyselina vanilová a salicylová sú nevyhnutné pre správne fungovanie takmer všetkých telesných procesov.

Ženšen a jeho účinky

O účinkoch ženšenu ste aj vďaka predchádzajúcim riadkom získali dúfam už akú-takú predstavu. Teraz sa poďme pozrieť o niečo podrobnejšie na účinky hlavne čo sa týka oblasti intímneho zdravia, no neopomeniem ani ostatné účinky, vďaka ktorým je rastlina tak vyhľadávaná.

❤️ Afrodiziakum – libido, potencia, erekcia

Ženšen pomáha zlepšiť všetky sexuálne funkcie. Ako? Tak najviac asi tým, že dokáže podporiť lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy muža i ženy. Vďaka svojim pozitívnym účinkom na psychiku znižuje stres a uvoľňuje, čo sa odráža na uspokojivom pohlavnom akte.

✅ Lepšie prekrvenie znamená viac krvi aj do periférnych ciev, vďaka čomu sa dostáva viac krvi do penisu a erekcia je tým pádom kvalitnejšia.

✅ Libido je dôležité najmä z hľadiska potencie a plodnosti. Ženšen posilňuje chuť na sex a svojim účinkom sa smelo môže zaradiť medzi účinné afrodiziaká.

✅ Erekcia a dĺžka styku je zo strany ženšenu ovplyvňovaná najmä biologickou aktivitou ginsenozidov, ktoré stimulujú tvorbu endotelového oxidu dusnatého čo vyvoláva relaxáciu kavernózneho telesa v penise. Účinky na erektilnú dysfunkciu sa však prejavujú až po dlhodobom užívaní (aj viac ako 8 týždňov) a pri relatívne vyšších dávkach. Aj preto je ženšen častou súčasťou doplnkov výživy s udávaným účinkom na sexuálnu vitalitu a erekciu.

💡 TIP na produkt - eJoy LONG
eJoy Long
 • dlhá a stabilná erekcia a viac pôžitku
 • viac chuti a energie na sex
 • jednoduché užívanie
 • určený pre všetkých mužov bez rozdielu veku (18+)
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: ŽenšenKotvičník zemný, Maca, L-arginín, L-citrulín, vitamíny C a D
27,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

❤️ Pre ženy

Čínsky, či kórejský, ženšen dokáže zmierňovať klimakterické ťažkosti ako je únava, náladovosť, zlý spánok a depresívne stavy u žien po menopauze. To je jedna vec. Druhá je už spomínané lepšie prekrvenie pohlavných orgánov, čo môže prispieť k eliminácii príznakov frigidity a nabudiť ženu pri sexe k intenzívnejšie prežívaným orgazmom.

❤️ Nervová sústava – psychická výkonnosť a stabilita

Tu sa predpokladá účinok na nervový systém prostredníctvom pôsobenia aktívnych látok ženšenu – najmä ginsenozidov na neurotransmisiu (komunikácia medzi neurónmi). Tie uľahčujú uvoľňovanie a vychytávanie acetylcholínu v nervovom systéme čo má za následok lepšie fungovanie kognitívnych funkcií (zlepšenie pamäte a schopnosti sústrediť sa). Takisto z toho vyplýva prospech aj pri Alzheimerovej chorobe.

❤️ Imunitný systém

Ženšen pôsobí aj imunostimulačne – podporuje fagocytózu, činnosť B a T lymfocytov a NK buniek. Zvyšuje napríklad produkciu cytokínov a interferónov. Takže ak chcete podporiť svoju imunitu, so ženšenom to môžete v pohode skúsiť. Mimoto oceníte aj jeho protizápalové a antibakteriálne účinky vďaka čomu je napríklad také hojenie rán oveľa rýchlejšie.

❤️ Pečeň a detoxikácia

Extrakt zo ženšenu takisto posilňuje funkciu a odolnosť pečene, ktorú chráni pred poškodením a podporuje aj lepšiu regeneráciu pečeňových buniek. Preukazuje sa tiež pozitívny vplyv na aktivitu niektorých pečeňových enzýmov, ktoré majú na starosti hlavne detoxikáciu.

❤️ Ďalšie účinky

Ako tradičná liečivá rastlina v Ázii (ale nielen tam) má ženšen:

 • význam ako prevencia rakoviny
 • antikarcinogénny účinok
 • účinok na metabolizmus tukov
 • pozitívny vplyv na trávenie a peristaltiku čriev
 • významné antioxidačné účinky, ktoré spomaľujú starnutie buniek
 • pozitívny vplyv na metabolizmus
 • vplyv na fyzickú výkonnosť a vytrvalosť
 • pozitívny vplyv na udržanie normálnej hladiny cukrov v krvi

💡 Pamätajte: Ženšen ako prírodná “substancia” pôsobí na každý ľudský organizmus individuálne a jeho účinky sa potom môžu líšiť s ohľadom na vek, pohlavie, genetické predispozície aj zdravotný stav užívateľa.

Nežiadúce účinky a riziká užívania

So ženšenom a jeho užívaním je to individuálne aj čo sa týka výskytu nežiadúcich vedľajších účinkov. Všeobecne však možno povedať, že pri dodržaní odporúčaných dávok sa pri zdravých jedincoch tieto negatívne účinky neprejavia.

Inak, citlivejší jedinci môžu ojedinele pociťovať tráviace problémy, slabšie bolesti hlavy alebo poruchy spánku (väčšinou sa však jedná naozaj o krátkodobé sprievodné javy užívania). Konzumáciou ženšenu sa znižuje hladina cukru v krvi, čo môže spôsobiť hypoglykémiu a preto by nemal byť kombinovaný s inzulínom. Celkom výnimočne môže dochádzať aj k astmatickým záchvatom.

Kontraindikácie a interakcie

Ak však chcete ženšen užívať v kombinácii s inými látkami či niektorými liekmi určité obmedzenia tu samozrejme existujú. Tak najprv sa:

 • ženšen neodporúča užívať deťom a tehotným či dojčiacim ženám
 • použitie ženšenu je ďalej kontraindikované pri krvácaní, pri akútnej koronárnej trombóze a u jedincov s psychickými problémami
 • taktiež hrozí problém s krvným tlakom a srdcom ak ho skombinujete s kofeínom, alebo iným stimulantom CNS napríklad guaranou (rôzne energetické nápoje, káva, čaj, rôzne iné pokrmy)
 • a nakoniec: ak užívate lieky na neurologické choroby, alebo lieky na srdce či zrážanlivosť krvi, tak prípadné užívanie ženšenu určite prekonzultujte so svojim lekárom

Ženšen dostupné formy – tabletky alebo čaj, tinktúra, sirup, kvapky ale aj káva

Ako všetky výnimočné rastliny, tak aj ženšen je u nás dostupný v rôznych formách. Či už ide o čisté extrakty, porciované čaje, tabletky alebo gélové kapsuly, tinktúry a sirupy, alebo aj o takú kávu, či dokonca i kozmetické krémy, ampulky s extraktom na rast vlasov, pleťové vody a zubné pasty, kde sa ženšen vyskytuje najčastejšie v kombinácii s ďalšími látkami.

Ženšen je však tiež veľmi častou súčasťou komplexnejších viaczložkových prípravkov určených špeciálne na podporu sexuálnych funkcií ako je erekcia, na zvýšenie libida i potencie. Akú formu rastliny chcete užívať je len a len na vás. Ja osobne preferujem posledne menované prípravky, ktoré majú komplexnejšie zloženie a jednotlivé látky sa navzájom vhodne dopĺňajú tak, že efekt užívania je výraznejší ako tabletky s čistým ženšenom.

Kde ho kúpiť? Aj v lekárni keď sa podarí, alebo v obchode so zdravou výživou. Optimálnym riešením je kúpa na internete, kde máte čas vyberať ten správny produkt podľa vašich predstáv. Je to tiež pohodlnejšie a nezriedka aj výhodnejšie ako v kamennej predajni.

Toto sú najčastejšie dostupné formy:

💊 Tabletky

Tablety a gélové kapsuly prírodných výživových doplnkov sú z pohľadu užívania a dávkovania určite tou najjednoduchšou alternatívou. Na výber máte z množstva značiek a foriem. Buď si vyberiete kapsuly s čistým extraktom ženšenu, alebo viaczložkové tabletky, kde hrá prítomnosť ženšenu tiež podstatnú úlohu.

Pozor, vyberajte kvalitné produkty od overených výrobcov a predajcov. Kvalita spracovávanej suroviny totiž značne kolíše (v závislosti od podmienok pestovania a aj spracovania pozbieranej úrody) a sledovaná koncentrácia významných látok ginsenozidov je naozaj rôzna. Takisto je rozdiel keď výrobca v popise produktu uvádza, že produkt obsahuje napríklad 100 mg koreňa, alebo 100 mg štandardizovaného extraktu. Jednoznačne sa vtedy prikloňte k druhému variantu.

A ak sa orientujete podľa najnižšej ceny, tak pri ženšeni určite neurobíte dobre. Kvalita totiž aj niečo stojí. Ďalej v texte potom nájdete tipy na kvalitné prípravky, ktoré som sám odskúšal a môžem vrelo odporučiť k užívaniu.

🍵 Čaj, odvar, nálev

Ženšen býva súčasťou rôznych hotových čajových zmesí určených na rôzne účely. Taktiež sa môžete stretnúť priamo s nakrájaným koreňom, z ktorého si čaj uvaríte sami, alebo je k dispozícii aj prášok, ktorý sa variť nemusí, len ho zamiešate do čistej vlažnej vody alebo džúsu. Takýto nápoj potom slúži na podporu vitality a povzbudenie celého organizmu.

⚗️ Tinktúra, kvapky, sirup

Kvapky a sirupy so ženšenom sa tiež dajú jednoducho zaobstarať. Tinktúra takisto. Tú si môžete jednoducho vyrobiť aj sami. Stačí vložiť 30 g sušeného koreňa naložiť do 0,5 litra 40%-ného alkoholu na 2-3 mesiace. Alebo ešte jednoduchšie. Lyžičku sušeného ženšenového prášku zalejte 1 dcl alkoholu (vodky) a do 2 týždňov máte použiteľnú tinktúru na všestranné použitie.

Káva

Teraz samozrejme nehovorím o pravej káve. Skôr je to nápoj, ktorý je jej podobný. Bez kofeínu. Tieto nápoje sú čoraz populárnejšie. Okrem ženšenu existujú takéto kávovinové zmesi s ašvagandou, šatavari, moringou a ďalšie.

 

TOP prípravky so ženšenom na erekciu

 

Ženšen – TOP jednozložkové prípravky

 

Ženšen v najznámejších prípravkoch – porovnanie

 

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
eJoy LONG
Prípravok na predĺženie pohlavného styku
tabletky / 70 mg v 1 kapsuledo eshopu
Zerex Extralong
Prípravok na predčasnú ejakuláciu
tabletky / 25 mg v 1 kapsuledo eshopu
Proerecta
Prípravok na erekciu
tabletky / 60 mg v 1 tabletedo eshopu
Ženšen Zenvia
Jednozložkový prípravok
tabletky / 360 mg v 1 kapsuledo eshopu
Panax Ginseng
Jednozložkový prípravok
tabletky / 100 mg v 1 kapsuledo eshopu
Vimax
Prípravok na erekciu
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Tribul
Prípravok na testosterón a erekciu
tabletky / 20 mg v 1 kapsuledo eshopu
MenActive
Prípravok na testosterón
tabletky / 20 mg v 1 kapsuledo eshopu
Elixir of Love
Rozpustné afrodiziakum pre mužov i ženy
prášok na nápoj / 30 mg v 1 vrecúškudo eshopu
ProMan Plus
Prípravok na podporu tvorby testosterónu
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Fertin
Prípravok na plodnosť
tabletky / 10 mg v 1 kapsuledo eshopu

Užívanie a dávkovanie

Ženšen je potrebné užívať a dávkovať s mierou – presne tak ako si to táto výnimočne silná rastlina vyžaduje. Nadmerné užívanie totiž môže veľmi ľahko vyvolať niektoré z už zmienených vedľajších účinkov. A to predsa nechcete. Stačí sa riadiť pokynmi výrobcu čo sa týka doporučenej maximálnej dennej dávky a prípadnými uvedenými kontraindikáciami. Vo všeobecnosti sa však dá predpokladať správne dávkovanie, a to približne takto:

ČAJ

 • kupovaný ženšen ako čajová zmes: 2-3 šálky
 • domáci čaj zo sušeného nakrájaného koreňa: 1 šálka (maximálne 2)

Čaj, respektíve odvar, zo sušenej drogy si pripravíte ľahko. 5-10 gramov budete variť po dobu minimálne 30 minút (až 1 hodiny). Odvar by sa potom mal piť v 1 dávke vždy ráno nalačno. Vyvarené korene môžete po vypití aj skonzumovať.

TABLETKY

 • jednozložkové tablety s čistým ženšenom: obvykle 1-2 denne (prípravky môžu obsahovať rôznu koncentráciu, vždy postupujte podľa pokynov výrobcu)
 • tabletky na posilnenie sexuálnych funkcií – erekcie, libida, potencie: 1-4 denne (ale aj viac, každopádne dodržujte odporúčanú maximálnu dennú dávku uvedenú v príbalovom letáku alebo na obale)

TINKTÚRY

 • komerčné prípravky užívajte striktne podľa pokynov výrobcu
 • “domácu medicínu” s alkoholom si doprajte maximálne raz denne (20-25 kvapiek)

Pre všetky typy produktov samozrejme platí, že ak postrehnete pri užívaní ženšenu v akejkoľvek forme výskyt nežiadúcich vedľajších účinkov, tak ho určite prerušte. Prípadné ďalšie užívanie je potom vhodné až po porade s lekárom.

Ako funguje Ženšen v tabletkách

Ženšen v tabletkách je tou najpohodlnejšou formou užívania aká existuje. Koncentrovaný extrakt z koreňa ukrytý v gélovej kapsulke výborne zastúpi niekedy aj časovo náročnejšiu prípravu prírodného čaju.

Ženšen je tiež dôležitou súčasťou komplexnejších prípravkov zameraných na zlepšenie oslabenej erekcie, podporu potencie, zvýšenie libida a zlepšenie výdrže. Výhodou takýchto prípravkov je, že ich zloženie je maximálne prispôsobené k riešeniu určitého sexuálneho problému. Ženšen samotný síce má preukázateľne pozitívny vplyv na našu pohlavnú sústavu, no museli by ste ho dlhodobo prijímať a vo väčších množstvách aby sa prejavili uspokojivé výsledky.

Výhodou viaczložkových prípravkov je tiež ich prírodné zloženie, pri ktorom sa nemusíte obávať žiadnych vedľajších účinkov. Nepotrebujete na ne recept od lekára, to znamená, že ani žiadne vyšetrenie.

Moje vlastné skúsenosti

Ženšen je naozaj všehoj a nedá sa mu odoprieť, že si svoje miesto zastane pri najrôznejších oblastiach ľudského zdravia. Ja som užíval aj koreň narezaný na plátky a celkom som sa pritom bavil. Stimulačný potenciál ženšenu je takmer neuveriteľný a hoci dovtedy som za deň spotreboval 5-6 šálok kávy, so ženšenom to bola napokon len 1-2 (aj to len poobede s kolegami v práci). Skúšal som nálev aj vlastnú tinktúru.

Môj recept na ženšenový nálev

Ženšen vložte do vody a nechajte zovrieť (približne 2 gramy na pol litra). Povarte ešte 20-25 minút a nechajte potom lúhovať pokojne aj niekoľko hodín. Ja som ho nechal lúhovať celú noc a ráno som si ho prihrial a vypil. Nenechávajte si ho až na večer, môže, a naozaj aj spôsobuje nespavosť (mám odskúšané).

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať priamo ženšenový koreň aj vy, tak ja som objavil túto prémiovú kvalitu v tomto obchode.

Ženšen je súčasťou viacerých produktov na erekciu a lepšiu výdrž. Ja som ich vyskúšal viacero a samozrejme aj hodnotil. Recenzie takmer všetkých dostupných prípravkov na našom trhu nájdete aj na mojom webe afrodiziakum.sk. Pre vašu informáciu, toto sú tabletky, s ktorými som bol spokojný najviac a v mojom teste dopadli a výbornú:

💡 TIP: 🔝 tabletky na kvalitnejšiu erekciu, s ktorými mám najlepšie skúsenosti a hlavne fungujú: ✅ eJoy, ✅ Zerex, ✅ Proerecta

Skúsenosti ostatných

Ženšenový koreň má adaptogénny, antioxidačný, antistresový, harmonizačný účinok…, a takto by som vo vymenúvaní jeho pozitívnych vlastností mohol pokračovať ešte dosť dlho. Na internete nájdete množstvo skúseností so ženšenom, ktoré sa týkajú mnohých oblastí. Niektoré postrehy a komentáre o využití ženšenu a jeho účinkoch som sa rozhodol priblížiť aj vám (nemusíte pracne prehľadávať diskusné fóra a recenzie):

Ženšen a tehotenstvo

…v tehotenstve sa ženšen neodporúča. Tá únava je prirodzená, telo len potrebuje nabrať silu. Prebíjanie únavy čímkoľvek totiž nič nerieši, časom by sa to vrátilo v ešte horšej podobe. Lepšie je to denne napríklad na hodinku dve zalomiť a odpočinúť si, únava nejde oklamať. Prípadne skús zelený čaj…” Helii (emimino.cz)

Ženšen a stres

…kórejský červený ženšen so prvýkrát kúpil na odporúčanie známeho, prevádzkujú soľnú jaskyňu. Užívam ho asi dva roky. Ranný rituál – po návšteve kúpeľne si sadám k PC, aby som si pripravil všetko potrebné na nastávajúci deň. Pijem ho nalačno s trochou tmavého medu. Som päťdesiatnik vystresovaný podnikaním v tomto prostredí, fantasticky mi pomáha. Toto poznám vtedy ak už nemám v zásobe svoj ženšen a pociťujem deficit ranného života budiča – vrelo odporúčam. Nejaké zvláštne zdravotné problémy nemám (ani nepamätám kedy som bral nejaké lieky )pravdepodobne aj vďaka ženšenu” Laco O. (korejskyzensen.sk)

Ženšen a moje zhodnotenie na záver

Ženšen dlhodobo dokáže zlepšovať kvalitu života. Ako? Nuž tým, že dokáže efektívne potláčať stres, bojovať s únavou a navodiť tak pocit, že energie máte na rozdávanie, pomôcť s pamäťou a sústredením, a samozrejme – polepšiť oslabené libido, pomôcť s potenciou, prispieť k lepšiemu fungovaniu pohlavnej sústavy.

✅ Ženšen, čiže Všehoj ázijský je podľa mňa celosvetovo najznámejšia liečivá rastlina. Najmä tradičná čínska medicína mu pripisuje neuveriteľné množstvo účinkov. Naozaj odporúčam vyskúšať, či už samotný sušený koreň, alebo aj komplexnejšie prírodné výživové doplnky, kde je ženšen naozaj nezastupiteľnou súčasťou.

💡 TIP na produkt - Zerex Extralong
Zerex Extralong - recenzia na afrodiziakum.sk
 • odďaľuje vyvrcholenie – lepšia výdrž
 • aj pre mužov s predčasnou ejakuláciou
 • podporuje zdravú chuť na sex – libido
 • obsahuje Ženšen + ďalších 7 aktívnych látok

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, nespochybniteľne je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Mám prosbu otázku som v užívaní tri cyklických antidepresív citalopram 20 mg v trvaní 10 rokov. Rada by som začať užívať kórejsky zensen červený 6 ročný môžem ho kombinovať s antidepresívami ? Dakujem za odpoved

Dobrý deň , chcem sa poradiť beriem na lacno každý deň vitamíny polifenoli treba to brať na lacno , tak teraz neviem čo prvé či zensen alebo polifenoli .Ale tiež to asi nieje dobrý nápad brať hneď po sebe …
Ďakujem vopred za odpovede.

Dobrý deň,

neviem presne aké vitamíny máte na mysli, ani aký ženšen chcete užívať – či v tabletkách alebo v inej forme (napríklad čaj). Moja základná rada znie – riaďte sa pokynmi, ktoré majú prípravky uvedené v príbalovej informácii. A máte pravdu – kombinovať a užívať rôzne prípravky hneď po sebe nie je celkom dobrý nápad, ak je to možné rozdeľte si to napríklad na ráno nalačno ženšen, navečer nalačno vitamíny. Ale ako vravím, netuším čo konkrétne máte na mysli a neviem nič o vašom zdravotnom stave. Ak máte nejaké pochybnosti – pokojne sa obráťte na svojho lekára, alebo lekárnika (ak sú vitamíny z lekárne).

Pekný zvyšok dňa
P. Kacián

Dobrý deň,

ženšen má naozaj veľmi veľa dobrých vlastností a dokáže pomôcť vo viacerých oblastiach. To isté platí aj o zvyšovaní sexuálnej kondície a oddialení ejakulácie. Na jednej strane pôsobí priaznivo na erekciu (ginsenozidy, ktoré ženšenový koreň obsahuje stimulujú tvorbu endotelového oxidu dusnatého čo vyvoláva lepšiu relaxáciu kavernózneho telesa v penise – viac krvi v penise znamená lepšiu aj dlhšie trvajúcu erekciu), na druhej strane tiež blahodárne pôsobí aj na psychické rozpoloženie, čo tiež vplýva na náš intímny život. Každopádne, ženšenu veria aj výrobcovia doplnkov overených značiek – všetky tri prípravky na oddialenie vyvrcholenia (eJoy Long, Zerex Extralong, Erexan Kontrol), ktoré som testoval, ženšen majú vo svojom zložení.

P. Kacián

Dobrý večer, chcem sa opýtať ,či je vhodný ženšeň nepravý / alebo iný/na riedenie krvi namiesto liekov. S pozdravom krásneho týždňa Jarka

Dobrý deň, nie som o tom veľmi presvedčený, že by ženšen sa dal použiť namiesto liekov na riedenie krvi… ktorýkoľvek. Z „nepravých ženšenov“ má k tomu najbližšie snáď ženšen päťlistý – Gynostemma pentaphyllum, ktorý podporuje správnu funkciu srdca a krvného obehu – ale do tejto skupiny potom možno zaradiť aj také rastliny ako cesnak, praslička, kurkuma, ginko, lapacho… zaradenie týchto prírodných podporných prostriedkov by tak malo byť len a len na zvážení lekára…

Pekný zvyšok dňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.