Frigidita u žien – čo to vlastne je a prečo ju riešiť?

Peter Kacián Téma
9. februára 2021 1

Frigidita u žien je vlastne porucha ich sexuality, kedy žena netúži po sexuálnej aktivite. Jednoduché vysvetlenie, ktoré však ani zďaleka nepopisuje všetky úskalia a zákutia fenoménu zvaného frigidita. Ono to v podstate nie je ani správny názov, odborne sa tomu totiž hovorí ako o hypoaktívnej poruche sexuálnej túžby – Hypoactive sexual desire disorder (HSDD). Ľudový názov frigidita je odvodený z latinského frigidus – chladný, studený… A žena, ktorá tým trpí, je chladná a studená ako ľad. Má nízke alebo dokonca žiadne libido, nulový záujem o sex, žiadne vzrušenie ani orgazmus.

Lenže, nie každá žena, ktorá o sex nejaví záujem je aj frigidná. Jej nechuť môže vyplývať z rôznych faktorov a príčin. Ak vás frigidita u žien zaujíma a chcete o nej vedieť viac, ste na správnom mieste. Práve v tomto článku zistíte, čo sa za touto poruchou ženskej sexuality skrýva.

Čo je to frigidita

Ako som už v úvode spomínal, frigidita u žien sa odborne nazýva inak. Ide o:

➡️ Hypoaktívna porucha sexuálnej túžby

Alebo inak aj sexuálny nezáujem či porucha vzrušenia je sexuálna dysfunkcia, ktorá spôsobuje zníženú túžbu po pohlavnom styku u žien. Niektoré berú túto poruchu ako nevyhnutný prejav starnutia či iných nežiadúcich zmien odohrávajúcich sa v ich tele (choroba). Ak je to tak, je nevyhnutné aby si postihnutá žena pohovorila so svojím lekárom, inak frigidita podstatne negatívne ovplyvní kvalitu ich života.

➡️ Inhibovaná sexuálna túžba

V podstate sa jedná o to isté, inhibovaná sexuálna túžba je sexuálna dysfunkcia, ktorú možno charakterizovať jediným symptómom – nízkou sexuálnou túžbou, t.j. absenciou sexuálnych fantázií a túžbou po sexuálnej aktivite. Jedinec s touto poruchou sa vôbec (alebo len minimálne) zaoberá sexuálnymi aktivitami. Neiniciujú sex ani nereagujú na sexuálne aktivity partnera. Jedná sa o sexuálnu averziu až apatiu.

A do tretice. Existuje aj porucha sexuálneho vzrušenia u žien, kedy telo nereaguje na sexuálnu stimuláciu a teda nejde o nedostatok túžby po sexe. Lenže. Ženská sexualita je tak komplikovaná, že rozlíšiť tieto dva stavy je maximálne ťažké.

Verím, že som vás týmto rozborom nezmiatol. Keďže tento portál nie je určený pre odbornú verejnosť – ale „len“ pre nás laikov, túto sexuálnu poruchu budem v článku volať jednoducho frigidita. Dúfam, že je to v poriadku.

💡   Frigidita alebo frigidnosť je chladnosť, dnes najmä pohlavná chladnosť (najmä žien) – čiže tzv. pohlavná frigidita či frigiditas sexualis, prejavujúca sa ako malá pohlavná aktivita a neschopnosť orgazmu. Môže mať psychické alebo fyzické príčiny.“

 

Frigidita u žien a jej príznaky

Aké sú príznaky tejto sexuálnej dysfunkcie? V prvom rade si povedzme, že sexuálna túžba počas života prirodzene kolíše a raz je vyššie inokedy je potláčaná – to je relatívne úplne normálne (neexistuje žiadny normálny, merateľný, rozsah sexuálnej túžby). Vo všeobecnosti možno povedať, že žena trpí a je frigidná, ak nepociťuje chuť na sex minimálne 6 mesiacov a viac.

Aké sú základné symptómy frigidity?

  • žiadny (minimálny) záujem o sexuálnu aktivitu
  • žiadne (minimálne) sexuálne fantázie či myšlienky
  • nezáujem o pohlavný styk, žiadne signály partnerovi
  • žiadna slasť pri sexe (nezriedka sa jedná o bolestivý pohlavný styk)
  • žiadne príjemné pocity, ktoré normálne vyvoláva stimulácia genitálií, či iných erotogénnych oblastí

Ďalšia dôležitá vec pri stanovení postupu liečby je to, či sa jedná o primárny stav – to znamená, že žena nikdy nepocítila sexuálnu túžbu, alebo sekundárny stav, kedy žena sprvu chuť na sex pociťovala, no z nejakých príčin bola potlačená.

Aby toho nebolo málo, tak tiež sa berie do úvahy takzvaná vzťahová otázka. Napríklad, že postihnutá osoba má sexuálnu túžbu po iných mužoch ale nepociťuje ju pri svojom partnerovi.

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
  • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
  • komplexné zloženie – 3 účinné rastlinné afrodiziaká v 1 tabletke (maca, damiána, horny goat)
  • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
  • zvyšuje vzrušivosť (a frigidita je minulosťou)

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

 

Frigidita u žien – prečo vlastne vzniká?

K vzniku tejto sexuálnej dysfunkcie môže prispieť množstvo faktorov. Chcete vedieť, čo za tým môže byť? Toto sú veľmi časté príčiny vzniku poruchy sexuálnej túžby:

  • hormonálne zmeny – znížená hladina estrogénu, testosterónu, menopauza, tehotenstvo, zmeny počas tehotenstva a po ňom, dojčenie, antikoncepcia
  • odstránenie vaječníkov, jedného alebo oboch – tzv. chirurgicky vyvolaná menopauza
  • diabetes, rakovina a iné chronické stavy (artritída, ischemická choroba srdca), pohlavne prenosné choroby
  • liečba, ktorá ovplyvňuje mozog – napríklad užívanie liekov, ktoré vplývajú na sexuálnu túžbu (antidepresíva, lieky na záchvaty)
  • psychické problémy ako je napríklad nízke sebavedomie, úzkostné stavy a depresie, ale aj únava a vyčerpanie z práce, rodinných povinností a podobne
  • nadmerné užívanie alkoholu, užívanie drog
  • zažitá trauma v minulosti (incest, či znásilnenie alebo sexuálne zneužitie), výchova v rodine smerujúca k negatívnemu postoju k sexu (napríklad náboženstvo)
  • vzťahové problémy ako je nedostatočná komunikácia medzi partnermi (zanedbávanie) či nedostatok dôvery medzi nimi, rozpory v manželstve, rozvod
  • sexuálny nesúlad partnerov – jeden z nich má nadmernú sexuálnu túžbu, druhý kvôli tomu postupne dospieva až úplnému potlačeniu sexuálnej túžby, nedostatočná sexuálna stimulácia zo strany jedného z partnerov

 

Ako je to vôbec možné?

Vzrušenie samotné je vlastne reťazec na seba naviazaných faktorov, ktoré vyúsťujú až do zvýšenia krvného toku do tkanív okolo vaginálneho otvoru a klitorisu. To spôsobuje opuch – zväčšenie tkanív a výrazne zvyšuje citlivosť na podnety. Vagína tiež pri tom začne produkovať prírodné mazivo. Ak sa tento reťazec preruší, výsledkom je nevyhnutne sexuálna dysfunkcia.

Proces vzrušenia môže ovplyvniť mnoho vecí, psychického i fyzického charakteru. Napríklad anatomické príčiny zahŕňajú:

  • znížený prietok krvi do pošvy
  • poškodenie nervov v panve
  • infekcie vagíny alebo močového mechúra
  • oslabenie vaginálnych tkanív, suchá pošva

 

Ktorá skupina žien je najviac ohrozená?

V podstate môže postihnúť akúkoľvek ženu, no je fakt, že staršie ženy sú ohrozené viac. Niektoré štúdie o poruchách sexuálneho vzrušenia u žien preukazujú, že nízka sexuálna túžba a problémy týkajúce sa sexuálneho vzrušenia sa dosť značne líšia v závislosti od veku, početnosti úzkostných stavov a trvania symptómov ale aj kultúrneho prostredia.

Konkrétne? Táto štúdia ukazuje, že 3,3 % zúčastnených žien vo veku od 18 do 44 rokov má poruchu sexuálneho vzrušenia. No v kategórii žien od 45 do 64 rokov túto poruchu zažíva až 7,5 % žien.

 

Frigidita u mužov?

U mužov spôsobuje „frigiditu“ erektilná dysfunkcia – respektíve neschopnosť dosiahnuť uspokojivý pohlavný styk vďaka oslabenej alebo žiadnej erekcii (pozri tabletky na erekciu), ale aj oneskorená ejakulácia (neschopnosť dosiahnuť vyvrcholenie počas styku).

Kým u mužov sa obvykle znížené libido spája iba so zníženým záujmom o sex, frigidita u žien môže byť spojená aj s ďalšími sexuálnymi problémami ako je:

  • anorgazmia – alebo inak neschopnosť dosiahnuť orgazmus počas pohlavného styku, pričom primárna anorgazmia znamená, že žena ešte nikdy nedosiahla orgazmus (ani pri sexe, ani pri masturbácii)
  • sexuálna averzia – či sexuálna anorexia, je stav kedy človek trpiaci touto sexuálnou poruchou nereaguje na partnerove výzvy k sexuálnej aktivite, a nemusí sa jednať len o pohlavný styk ale aj masturbáciu
  • dyspareunia – je odborný lekársky termín pre bolestivý pohlavný styk
  • vaginizmus – je funkčná sexuálna porucha (problém je vo funkcii vagíny, nie v telesnej stavbe, takže príčinou nie sú žiadne abnormality a žena je po telesnej stránke plne schopná pohlavného styku), avšak vo chvíli, keď má dôjsť k  penetrácii – vniknutiu partnerovho penisu sa svaly vagíny pevne stiahnu a prienik pohlavného údu nie je možný, prípadne je veľmi náročný a/alebo veľmi bolestivý

 

Čo sa s tým dá robiť

Viaceré ženy si ani neuvedomujú, že príznaky tejto poruchy už dávno u seba len prehliadajú. Berú to ako nevyhnutný vedľajší efekt dnešného hektického pracovného života či starnutia. Preto je dôležité, aby ste si uvedomili, že tento stav nie je „konečná zastávka“ intímneho života. Existujú totiž efektívne liečebné postupy, ktoré opäť prinavrátia sexuálnu túžbu. Len je potrebné aby ste sa so svojimi problémami zverili svojmu lekárovi.

 

Diagnostika

Ako lekár vlastne diagnostikuje poruchu sexuálnej túžby? Nuž vedzte, že žiaden špecifický test neexistuje. K dispozícii je však niekoľko metód, ktoré sa úspešne pri diagnostikovaní tejto poruchy používajú.

V prvom rade je potrebné lekárovi povedať o príznakoch. Ten potom na spresnenie kladie otázky týkajúce sa toho, ako nízka sexuálna túžba negatívne ovplyvňuje život pacientky a pokúša sa zistiť základnú príčinu tohto nechceného stavu. Tá môže byť ako fyzického, tak i emocionálneho pôvodu (prípadne aj kombináciou oboch).

Fyzické príčiny sa dajú zistiť prostredníctvom viacerých vyšetrení. Základom je vyšetrenie panvy (kontrola fyzických zmien), ktoré ich potvrdí alebo vylúči – napríklad sa môže jednať o infekciu či poškodenie nervov, prejavy ako suchá pošva, bolestivé miesta, či stenčené vaginálne steny. Takisto môže lekár vykonať úplný test krvného obrazu aby tak získal lepšiu predstavu a celkovom zdravotnom stave – zameranie na diabetes, vysoký cholesterol, problémy so štítnou žľazou…

Ak lekár zistí, že za poruchou nestojí žiadna fyzická príčina, odporučí pacientke psychoterapeuta, ktorý sa špecializuje na sexuálne zdravie. Ten môže pomôcť odhaliť emocionálnu príčinu frigidity a navrhnúť liečebný plán.

 

Prevencia

Aby vec nedospela až do štádia, kedy by ste museli riešiť svoj chladný prístup k sexu, je dobré vedieť milé dámy pár základných vecí, ktoré pomôžu zmierniť stres a povzbudiť vaše libido. O čom hovorím? Zamerajte sa na svoj životný štýl, jeho zmena k lepšiemu môže výrazne potlačiť nechuť k sexu. To mimo iné znamená, že:

  • budete pravidelne cvičiť a hýbať sa
  • si nájdete dostatok času na intímnu časť svojho života
  • skúsite aj niečo zo sexuálnych experimentov (fantázii sa naozaj medze nekladú)
  • sa budete vyhýbať látkam, ktoré negatívne ovplyvňujú chuť na sex, najmä alkoholu a fajčeniu (nelegálne drogy detto)
  • sa zameriate na lepšie zvládanie stresu

 

Liečba

Ako sa lieči frigidita u žien? Pár informácií ste si mohli prečítať vyššie. Všetko závisí od stanovenia príčiny tejto poruchy. Ak užívate nejaké lieky, ktoré môžu mať vplyv na sexuálnu túžbu (napríklad antidepresíva), lekár vám môže navrhnúť zmenu dávkovania, alebo inú alternatívu s menším množstvom vedľajších účinkov. Každopádne však sami od seba antidepresíva neprestaňte užívať (bez súhlasu lekára).

Ak je základ poruchy emocionálna príčina, lekár navrhne poradenstvo. Špecialista dokáže naučiť ženu s poruchou sexuality lepšie komunikovať s partnerom, nájsť sexuálne techniky, ktoré dokážu zvýšiť rozkoš a tým podporiť libido.

Ak je žena v pre- či postmenopauzálnom období je častou príčinou „ochladnutia“ zmena hladiny estrogénov, čo je spôsobené redukciou prietoku krvi do pošvy (s príznakmi ako suchosť vagíny, alebo aj bolesť počas pohlavného styku). V tom prípade lekár môže navrhnúť hormonálnu liečbu estrogénom. Funguje to tak, že malé dávky estrogénu sú podávané prostredníctvom vaginálneho krému či prostredníctvom náplasti na kožu a pomôžu zvýšiť prietok krvi do pošvy. Dlhodobá estrogénová terapia však na druhú stranu zvyšuje riziko rakoviny prsníka a srdcových ochorení. Pozri na Afrodiziakum.sk zvýšenie estrogénu.

➡️ Sexuálny terapeut

Tiež môžete napríklad využiť služby sexuológa, ktorý je zameraný na prácu s telom. Takzvaný „Sexological bodyworker“ – je vlastne akýsi sprievodca erotikou, ktorý pomáha jednotlivcom, párom a skupinám prehlbovať ich telesné prežívanie. Pracuje v oblasti intimity, partnerských vzťahov, osobnej transformácie, liečenia, prehlbovania a skúmania duchovného rozmeru sexuality.

➡️ Lieky

Existujú aj tabletky – lieky na zvýšenie sexuálnej túžby u žien. Všetky sú však u nás nedostupné, pretože nie sú na Slovensku registrované. Neoficiálne však nájdete množstvo ponúk na internete. Ide hlavne o lieky Lovegra (sildenafil ako účinná látka) a Addyi (s účinnou látkou flibanserin). Posledne menovaný prípravok nosí aj prívlastok „Viagra pre ženy“ je produktom americkej farmaceutickej firmy Valeant a je riadne schválený FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v Spojených štátoch amerických) v auguste 2015. Užívanie však nie je úplne bez rizík. Vedľajšie účinky ako závraty, nevoľnosť, sucho v ústach či problémy so spánkom sú možným efektom ich užívania. Narozdiel od mužskej Viagry sa musí brať denne, s čím úzko súvisí aj ďalšie negatívum – naozaj vysoká cena. Mesačné balenie s 30 tabletkami totiž stálo ešte v roku 2015 až 780 dolárov!

➡️ Tabletky bez predpisu na podporu ženského libida

Ak ste si vedomá toho, že váš problém je menej závažný a nechcete ho hneď riešiť u lekára, tak sexuálny apetít u ženy je možné podporiť kombináciou režimových opatrení (ktoré som už spomínal pri prevencii) a voľne dostupných tabliet – výživových doplnkov určených na podporu libida a sexuálneho apetítu. Perfektne zapasujú do vášho životného štýlu – svojim prírodným zložením a bezpečnosťou pri užívaní (žiadne vedľajšie účinky).

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
  • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
  • komplexné zloženie – 3 účinné rastlinné afrodiziaká v 1 tabletke (maca, damiána, horny goat)
  • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
  • zvyšuje vzrušivosť (a frigidita je minulosťou)

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

 

Otázky a odpovede týkajúce sa problému frigidita u žien

Frigidita u žien je na počudovanie (alebo ani nie?) aj častou témou rôznych diskusií na internete (pozri príklad). Je to ideálne miesto, kde človek dokáže hovoriť o svojich intímnych problémoch otvorenejšie. Takto je možné nájsť množstvo otázok, ktoré sa týkajú práve tejto poruche sexuálnej túžby. Pár tých najzaujímavejších s odpoveďami nájdete v nasledujúcich riadkoch.

 

❓ Sú tabletky či krémy riešením?

Ak majú pomôcť pri menej závažných príčinách a prejavoch frigidity (napríklad zvýšený stres, únava a vyčerpanosť, prirodzená podpora tvorby pohlavných hormónov) a plniť najmä podpornú funkciu, tak odpoveď znie: určite áno. Bavíme sa o tabletkách či iných prostriedkoch ako sú krémy, ktoré sú založené na prírodnom zložení, a ktoré v princípe fungujú ako tabletky na podporu libida u mužov.

Ich zloženie je často pestré a obsahuje najmä výťažky z rastlín, ktoré sú známe svojimi afrodiziakálnymi účinkami či vplyvom na hormonálnu hladinu v tele ženy (rastliny obsahujúce fytoestrogény). Z najznámejších a najefektívnejších spomeniem napríklad Macu – žeruchu peruánsku, Damiánu, Krpčiarku šípolistú, ale aj ďatelinu červenú, lucernu, saw palmetto, vresnu alias bayberry, valeriánu…

💡 TIP na produkt - Aphrodisia G krém pre ženy
Aphrodisia G krém pre ženy
  • krém vyvinutý špeciálne pre ženy, ktoré chcú lepšie prekrvenie intímnych partií
  • a intenzívnejší pocit pri vzrušení
  • a viac nabudené libido
  • a ešte lepší orgazmus
  • obsahuje prírodné extrakty a látky, ktoré zlepšujú pôžitok ženy pri pohlavnom styku
  • vhodný na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

Dostupnosť, výhody…

Prípravky sú ako výživové doplnky dostupné bez lekárskeho predpisu a nepotrebujete tak kvôli nim navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie. Sú to certifikované produkty, schválené Úradom verejného zdravotníctva SR. Okrem toho, že posilňujú libido, podporujú lepší a silnejší orgazmus, podporujú sexuálnu výdrž. Pritom majú pozitívne účinky aj v iných oblastiach. Ocenia ich ženy v menopauze, ženy bojujúce s bolestivou či nepravidelnou menštruáciou, zlepšujú spánok a zmierňujú únavu a vyčerpanie organizmu (fyzické i psychické).

Keďže neobsahujú priamo hormóny, a teda nie sú súčasťou hormonálnej liečby, nehrozí pri nich riziko vedľajších negatívnych účinkov. Na druhú stranu treba rátať s tým, že účinky týchto tabliet sú viac individuálne. Efekt užívania závisí od viacerých faktorov ako je vek a zdravotný stav, životospráva, genetické predispozície a podobne. Určite to nie sú „zázračné lentilky“, ktoré z vás spravia sexuálnu bohyňu a vyriešia všetky problémy. Je jednoznačne potrebné, aby sa kombinovali aj s ďalšími opatreniami, na ktoré frigidita u žien reaguje tiež.

 

❓ Hrozí frigidita iba ženám v prechode?

Veru nie. Ženy v prechode sú síce početnejšou skupinou (v úvode som sa tomu venoval), no frigidita u žien môže nastúpiť na scénu už oveľa skôr, nezriedka aj keď majú menej ako 30 rokov. Príčinou sú čoraz častejšie hormonálne problémy, príliš stresu a ďalších faktorov, ktoré frigiditu dokážu vyvolať.

 

❓ Frigidita u mladých žien – aká je najčastejšia príčina?

Najčastejšou príčinou poruchy sexuálnej túžby, frigidnosti, u mladých žien je jednoznačne stres. V práci, doma, po pôrode, pri deťoch… Existujú situácie, s ktorými sa niekedy nedokáže vyrovnať žiadna žena. Najsmutnejší dôvod frigidnosti pri mladších ženách je podľa mňa strach a stres z vlastnej nedokonalosti.

❓ Je masturbácia cesta k opätovnému získaniu sexuálneho apetítu?

Ako kedy. Závisí to hlavne od prvotnej príčiny ochladnutia. Ak sa jedná o psychickú príčinu, ergo je to dôsledok nevšímavosti partnera, tak v určitej miere aj áno. V takom prípade navrhujem aj poradňu, prípadne využiť služby „sexologického trénera“. Každopádne častejšie sebauspokojovanie má zmysel, hlavne ak do toho zapojíte aj svojho partnera.

❓ Kedy je to už vážne „na uterák“ a je potrebná návšteva u lekára?

Čím skôr tým lepšie. Ak zaregistrujete, že sa niečo deje a vyskúšali ste už niektoré opatrenia, ktoré mali pomôcť ale nezabrali. Väčšinou sa jedná o dlhšie trvajúce obdobie, kedy sa túžba po sexe neobjaví vôbec. Vtedy naozaj netreba váhať, nezriedka je totiž frigidita u žien spojená aj s inými sexuálnymi problémami, ktoré treba riešiť naozaj urgentne.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.4/5 - (15 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

ja používam aphrodisia ako affrodiziakálny lubrikant zo superlove a odkedy som s ním začala tak sa nám chute s priateľom napravili a dostali do istej harmónie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.