Vaginizmus – problém, ktorý znemožňuje normálny intímny život ženy, ako ho riešiť?

Peter Kacián Téma 11. januára 2021 0

Vaginizmus je porucha, ktorá výrazne znemožňuje normálny intímny život ženy (a jej partnera). Jedná sa vlastne o nevedomé stiahnutie pošvových svalov pred či počas pohlavného styku, pričom niektoré ženy s touto poruchou si dokonca ani nemôžu zaviesť tampón pri menštruácii. Styk, či akákoľvek sexuálna stimulácia (ak k nej teda vôbec dôjde), sa stáva veľmi bolestivá. Príčiny takéhoto stavu sú rôzne a nie vždy sa ich darí odhaliť. Riešenie a prípadná liečba tak takisto nebýva „prechádzka ružovou záhradou“.

Všetko čo potrebujete vedieť k téme vaginizmus nájdete práve v tomto článku. Prečítajte si, čo všetko to vlastne obnáša, s čím súvisí a čo za tým môže byť. A určite aj čo robiť, ak sa táto porucha objaví.

💡 🔝 TIP: Na pomoc s lepším uvoľnením počas sexuálnej aktivity a zvýšenie intenzity rozkoše odporúčam tieto prírodné prostriedky – partnerka si ich pochvaľuje najviac: ✅ Aphrodisia V pre ženy - tabletky (recenzia), ✅ Aphrodisia G krém pre ženy (recenzia) a ✅ Feminus (recenzia). Prípadne môže pomôcť aj vhodná erotická pomôcka, pozri náš: ✅ Test najlepších vibrátorov a ✅ Test najlepších díld (umelých penisov).

Čo to vlastne Vaginizmus je, jeho typy a aké sú príznaky

➡️ Čo je to vaginizmus a ako vzniká

Vaginizmus je typicky psychosomatická sexuálna dysfunkcia a môžeme ju definovať ako pretrvávajúcu (alebo často opakujúcu sa) poruchu, ktorá postihuje svalstvo vagíny a panvového dna. Tie sa nedobrovoľne stiahnu (rozumom neovládaný obranný reflex) v prípade, že má dôjsť na vaginálnu penetráciu. Takýto „kŕč“ možno prirovnať k automatickej reakcii oka, ktoré sa zavrie vo chvíli, keď sa pred ním náhle objaví nejaký objekt.

V dôsledku toho nie je možné pri pohlavnom styku zabezpečiť normálne preniknutie penisu cez vaginálny vchod (ani prstov či iných predmetov, pomôcok, často aj pri masturbácii…), i keď pri tom žena pociťuje normálne sexuálne vzrušenie. A keď k tomu predsa dôjde, je to značne bolestivé (takže v určitom zmysle môže stáť vaginizmus aj za bolesťou pri sexe – dyspaureniou*)

Každopádne je to vážny zásah do ženskej sexuality a môže narušiť vzťahy a celkovú kvalitu života ženy. A aj keď je to stále pomerne ojedinelý jav, žien, ktoré to postihuje neustále pribúda (o čom mimo iné svedčia aj mnohé diskusné skupiny, či fóra na internete).

*Pozor, vaginizmus a dyspaurenia (bolesť pri sexe) nie je to isté

Dyspaurenia je ženská sexuálna dysfunkcia, ktorá je charakterizovaná nepríjemnými, alebo bolestivými pocitmi pri pohlavnom styku („po lopate“: lekársky termín pre bolesť pri styku). Obvykle sa vyskytuje bez prejavov vaginizmu, môže byť však jeho pokračovaním. Samotná dyspareunia je veľmi častou príčinou frigidity, to znamená odmietania pohlavného styku a akejkoľvek sexuálnej stimulácie. Pričom to neskôr môže dospieť až k úplnej strate sexuálnej motivácie, sexuálnej túžby, potlačeniu ženského libida s výraznou averziou k pohlavnému styku (pozri viac).

 

➡️ Typy vaginizmu

Existujú rôzne typy vaginizmu v súvislosti s príčinami, ktoré ho môžu vyvolať. Takto sa potom delí na primárny a sekundárny vaginizmus. Ďalej ho rozdeľujeme aj podľa toho ako sa prejavuje na generalizovaný a prekoitálny vaginizmus…

 • primárny: pri tomto type žena ešte nikdy nedosiahla klasickú vaginálnu penetráciu
 • sekundárny: tento typ je zase charakteristický tým, že kedysi už k prieniku do vagíny došlo, no z nejakého dôvodu (sekundárneho) teraz k tomu nemôže prísť, napríklad aj z dôvodu gynekologického chirurgického zákroku, prežitej traumy a psychického bloku atď…
 • generalizovaný: pri tomto type nie je dokonca možné ani gynekologické vyšetrenie (len pod narkózou)
 • prekoitálny: v tomto prípade vaginizmus predstavuje obranný mechanizmus pri pokusoch o pohlavný styk, niekedy je súlož možná možná aspoň pri niektorých pokusoch, avšak vždy je pri tom viac či menej bolestivá, gynekologické vyšetrenie však väčšinou neznemožňuje

Existuje ešte aj takzvaný organický vaginizmus, ktorý je charakteristický tým, že prienik znemožňujú niektoré ochorenia pošvy, vrodené poruchy a defekty tohto orgánu.

Špeciálnym prípadom je vaginizmus, ktorý sa rozvinie až v menopauze (pozor, platí aj pre predčasnú menopauzu). Deje sa tak v dôsledku zníženia koncentrácie pohlavných hormónov, hlavne estrogénu (pozri náš článok o tom ako ho zvýšiť). To má za následok zhoršenie lubrikácie (zvlhčenia) pošvy pri vzrušení, ale aj zníženú elasticitu pošvových stien – pohlavný styk je potom bolestivý až úplne odmietaný. Vaginizmus sa však nevyhýba ani mladým ženám, hlavne tým, ktoré sú na prahu svojho pohlavného života.

💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus
 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

 

➡️ Príznaky

Príznakov a špecifických situácií, ktoré môžu signalizovať vaginizmus je viac. Toto sú najčastejšie z nich:

 • neúmyselné stiahnutie čiže spazmus vaginálnych svalov (najmä svalu panvového dna/musculus pubococcygeus) – najcharakteristickejší prejav vaginizmu, ktorý zužuje vhod do vagíny a znemožňuje penetráciu
 • kontrakcie svalov – niekedy žena pociťuje aj pravidelné kontrakcie vaginálneho svalstva
 • neuróza a strach z vaginálneho prieniku + zníženie pohlavnej túžby – priamy dôsledok znemožnenia sexuálnej stimulácie a neschopnosť dosiahnuť orgazmus
 • bolestivosť pri styku – prípadná penetrácia je spojená s bolestivosťou a pálením, výsledkom sú často trhliny v sliznici pošvy, odreniny, krvácanie a zvýšené začervenanie

 

Vaginizmus a jeho možné príčiny?

Vaginizmus sa môže prejaviť ako dôsledok niektorých ochorení či problémov psychického i fyzického charakteru (aj ich kombináciou). Pravdou však je, že často sa príčina tohto nepriaznivého stavu lokalizovať ani nedá. Na niekoľko najčastejších príčin vaginizmu sa teraz pozrieme bližšie:

 

Psychické pozadie vaginizmu

Treba rátať s tým, že vaginizmus je špecifická porucha (sexuálna dysfunkcia) ženy, ktorej príčiny treba najčastejšie hľadať v psychickej oblasti. Je toho celkom dosť, čo sa pod to môže podpísať, takže v skratke môže ísť o:

 • nervozitu s prvého pohlavného styku
 • nervozitu v dôsledku bolestivého zážitku z prvého sexu
 • obavy z nechceného tehotenstva
 • strach z nakazenia pohlavne prenosnou chorobou
 • negatívnu skúsenosť s gynekologickým vyšetrením
 • prísnu výchovu (napríklad striktné dodržiavanie náboženských pokynov, puritánska výchova v rodine)
 • prežitie traumy v minulosti (napríklad obťažovanie, znásilnenie, zneužívanie…)
 • nešpecifickú úzkosť, stres, vinu a pochybnosti (podobne to býva aj v prípade niektorých porúch erekcie u mužov)
 • problémy a nezhody s partnerom
 • nespokojnosť so svojím výzorom alebo s výzorom partnera

💡 🔝 TIP: Na pomoc s lepším uvoľnením počas sexuálnej aktivity a zvýšenie intenzity rozkoše odporúčam tieto prírodné prostriedky – partnerka si ich pochvaľuje najviac: ✅ Aphrodisia V pre ženy - tabletky (recenzia), ✅ Aphrodisia G krém pre ženy (recenzia) a ✅ Feminus (recenzia). Prípadne môže pomôcť aj vhodná erotická pomôcka, pozri náš: ✅ Test najlepších vibrátorov a ✅ Test najlepších díld (umelých penisov).

 

Fyzické príčiny

Menej častý dôvod, ale predsa. Vaginizmus môžu mať „na svedomí“ aj nejaké fyzické problémy týkajúce sa najrôznejších situácií a zdravotného stavu ženy. Možné fyzické príčiny vaginizmu:

 • komplikované hojenie po pôrode
 • jazvy a zrasty (adhézie) po operáciách v genitálnej oblasti
 • zápalové ochorenia vulvy a pošvy
 • zápalové ochorenia močových ciest
 • endometrióza
 • zápalové ochorenie panvy
 • vrodené vývojové chyby vulvy a pošvy
 • kombinácia príliš úzka vagína + väčší penis
 • menopauza a klimaktérium
 • nedostatočná lubrikácia

 

Čo robiť ako prvé pri podozrení na vaginizmus

Máte podozrenie, že práve vy trpíte vaginizmom? Že si celkom nie ste istá ako ste k tomuto zisteniu vôbec dospeli? Nuž, môže to byť niektorý z nasledujúcich dôvodov:

 • máte bolestivý sex (a nie je to normálne navzdory vášmu presvedčeniu, že trocha bolesti tam musí byť vždy)
 • máte sex, ktorý je nepríjemný hoci používate dostatok lubrikantu
 • máte pocit, že vaša vagína je vždy príliš malá a krátka a tesná…

V takom prípade by ste mali kontaktovať lekára (gynekológa) a seriózne prebrať možnosť, že trpíte vaginizmom. Že sa vaše príznaky trochu odlišujú od tých, ktoré majú iné ženy? Nuž vedzte aj to, že výskyt a intenzita problémov sa líšia prípad od prípadu. Následne aj liečba si potom vyžaduje veľmi individuálny a citlivý prístup.

 

Diagnostika vaginizmu

Lekár počas základného vyšetrenia zisťuje prítomnosť príznakov akejkoľvek organickej príčiny, či za vaginizmom nestojí napríklad aj infekcia či zjazvenie (ak je to teda možné bez lokálnej anestézie). Súčasťou je samozrejme sexuálna anamnéza, pri ktorej pacientka popisuje svoje príznaky, ich objavenie, časnosť a okolnosti, ktoré problémom predchádzajú (napríklad prežitie sexuálnej traumy).

Návštevu lekára netreba odkladať

Dlhodobé neriešenie problému sa podpisuje na najrôznejších vzťahových problémoch a dokonca môže spôsobiť rozpad vzťahu. Hoci je vaginizmus komplikovanejší na riešenie, určite to hneď neznamená, že neexistuje. Opak je pravdou. Na každú ranu existuje záplata a možností ako s tým bojovať, je viacero…

 

Vaginizmus – liečba a ďalšie možné riešenia

Ešte pred návštevou sexuológa a gynekológa máte niekoľko možností, ktoré môžete vyskúšať na zvrátenie nepriaznivého stavu. Napríklad by to mohli byť niektoré nové sexuálne polohy, viac trpezlivosti a citlivosti od partnera, či používanie väčšieho množstva vhodného lubrikantu. Ak by to ani tak nevyšlo a poruchu napokon diagnostikuje samotný lekár, sú k dispozícii tieto základné možnosti liečby:

 • odstránenie možných fyzických príčin vaginizmu (zápaly a infekcie vrátane sexuálne prenosných chorôb, cysty, zrasty a xy ďalších)
 • komplexná terapia so zameraním na psychickú príčinu poruchy, na ktorej by sa mal podieľať ako sexuológ, tak aj psychológ s gynekológom (fyzioterapeut, psychoterapeut…)

Ako prebieha samotná liečba?

Vaginizmus naozaj liečiť ide, no určite to nie je žiadna „prechádzka ružovou záhradou“ a okamžité riešenie v podstate ani neexistuje. Keďže štandardné gynekologické vyšetrenie pri závažnejšom stupni vaginizmu ani neprebehne, gynekológ vykoná prehliadku vonkajšieho genitálu a v spolupráci so sexuológom a psychológom sa pokúsia nájsť psychickú príčinu tohto stavu. Ak sa tak stane, je na rade odbúranie tohto psychického bloku a na scénu nastupuje vhodná terapia a cvičenie.

 

➡️ Sexuálna terapia a poradenstvo

Keďže vaginizmus je často prejav nejakej sexuálnej traumy z minulosti, prípadne sa tak deje vplyvom represívnej výchovy potláčajúcej ženskú sexualitu, je v takom prípade možné zlepšiť tento stav aj vhodnou formou sexuálnej výchovy. Vysvetlenie normálnych procesov intímneho života ženy (anatomické zákonitosti, priebeh sexuálneho vzrušenia a pohlavného styku) a ich pochopenie zo strany pacientky je nevyhnutnou podmienkou ďalšieho progresu.

Treba sa tomu postaviť čelom

Súčasťou takejto terapie môže byť systematické vystavovanie sa problému a obávanej situácie, čím sa bojuje s úzkosťou, strachom a neistotou, ktoré sú základným sprievodným javom vaginizmu. Technika sa volá systematická desenzibilizácia, pričom jej cieľom je rozpoznať a prekonať strach postupne krok za krokom. Tento postupný proces začína sebapozorovaním, pokračuje jemným pohmatným skúmaním genitálnej oblasti a končí zavedením prstov do pošvy (svojich, či partnerových), prípadne špeciálnych sexuálnych pomôcok dilatátorov, neskôr aj díld či vibrátorov. Celý proces by mal byť dovŕšený úspešným a uspokojujúcim pohlavným stykom.

 

➡️ Cvičenie

To spočíva v používaní niektorých autoerotických cvičení (masturbácia) s postupným zavedením prstov či pomôcok do pošvy, čo vedie k jej rozšíreniu (dilatácii). Na začiatku sa pri tom môžu používať aj rôzne lokálne anestetiká, aby pomôcka – konkrétne vaginálny dilatátor* – dokázal vojsť do pošvy. Predpokladom úspechu je však aj neskoršie zapojenie partnera do tohto procesu a spolupráca pri cvičeniach.

💡 TIP na produkt - California Exotics 5pcs Wearable Dilator Set
California Exotics 5pcs Wearable Dilator Set
 • vaginálne dilatátory v piatich odstupňovaných veľkostiach
 • špeciálna pomôcka, s ktorej pomocou môžete zlepšiť kondíciu a zdravie vašich intímnych miest
 • majú hladký povrch, užšiu guľatú špičku a ergonomický tvar, ktorý umožňuje jemné zavedenie a stimuláciu
 • tvar bol vyvinutý tak, aby eliminoval akýkoľvek diskomfort pri každodennom nosení
 • bonus: dva najväčšie dilatátory majú v sebe už aj malý otvor, ktorý umožňuje vloženie minivibrátora alebo malej vibračnej patróny

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

Tréning svalstva

Niektorým ženám pritom pomáhajú aj Kegelove cvičenia – to znamená vedomé uvoľňovanie a sťahovanie svalov panvového dna (svaly, ktoré obkolesujú vagínu, močový mechúr i konečník). Takýmto spôsobom sa dá docieliť stav, že žena má väčší pocit kontroly a môže sa venovať sexuálnej aktivite s väčšou bezpečnosťou.

 

➡️ *Erotické pomôcky – dilatátory a iné

Ako som už spomínal, na pomoc s vaginizmom môžu dobre poslúžiť aj špeciálne erotické pomôcky. Jedná sa hlavne o vaginálne dilatátory, ktoré vám môže odporučiť aj váš lekár (najčastejšie sexuológ či sexuálny terapeut). Tvar a rôzne veľkosti dilatátorov (v podstate je to kužeľ od ultratenkého až po dilatátor, ktorý sa šírkou aj tvarom už podobá na klasické dildo či vibrátor) umožňujú pomalý, postupný a hlavne bezbolestný spôsob ako rozširovať pošvový vchod a vagínu.

💡 TIP na produkt - Sada INSPIRE DILATOR KIT 5 ks
Sada INSPIRE DILATOR KIT 5 ks
 • 5-dielna sada silikónových dilatátorov
 • sú špeciálne tvarované tak, aby zlepšili intímne zážitky a pomohli sexuálnemu zdraviu
 • každý dilatátor má hladký a elegantný tvar, ergonomicky mierne do uhla s prstovou slučkou pre jednoduché používanie
 • jednoduchá údržba pomocou vody a mydla

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

💡 Praktický tip: alebo ako na cvičenie s dilatátorom

Ako na terapiu s vaginálnym dilatátorom? Nie je to nič zložité. Najprv si nezabudnite pre seba rezervovať dostatok času. Na začiatok by bolo ideálne, ak by ste si našli čas 2 x denne približne hodinku, neskôr bude stačiť aj 20-30 minút. Ideálna doba je po horúcom uvoľňujúcom kúpeli.

Vyberte jeden z menších dilatátorov, ľahnite si na chrbát a použite dostatočné množstvo lubrikantu (prípadne znecitlivujúceho krému či gélu). Nadýchnite sa a zatlačte na pomôcku tak, aby ľahko vkĺzol do vagíny. Ak máte pocit, že už nevojde hlbšie, ponechajte ho na mieste na 10-15 minút a pokojne pri tom dýchajte. Keď sa časom dostanete do štádia, že vám tam vojde celý, vymeňte ho za väčší a pokračujte s ním ako doteraz. Keď sa takto dostanete k najväčšiemu dilatátoru, môžete frekvenciu znížiť na 2-3 x týždenne a následne skúsiť penetráciu penisu pri klasickom pohlavnom styku.

Horšie sú tie prípady, kedy je stav vážnejší a žena nedokáže do seba dostať ani ten najtenší dilatátor. Vtedy je poväčšinou nutné ho zaviesť v lokálnej či dokonca celkovej anestézii, pričom dilatátor z mäkkého materiálu sa necháva v pošve aby si samotná pacientka po prebudení mohla na vlastné oči overiť, že v podstate nič fyzické nebráni penetrácii.

💡 Overený TIP: Dilatátor na konci terapie môžete prestriedať aj s ďalšími pomôckami ako sú dildá a vibrátory…

💕 Najlepšie vibrátory a dildá podľa redakcie Afrodiziakum.sk

 

➡️ Párová terapia

Keďže vaginizmus významne zasahuje do partnerského súžitia, je nepochybne vhodné, aby sa do procesu liečby a riešenia tejto situácie zapojil aj partner ženy. Na začiatok pomôže aj otvorený rozhovor o pocitoch a obavách z pohlavného styku, o možných dôvodoch tohto stavu a neskôr aj asistencia pri terapii. Tiež netreba zabúdať na to, že vaginizmus automaticky neznamená aj úplne potlačenú chuť na sex. Takto sa dá okrem klasického pohlavného styku a penetrácie vagíny penisom často s úspechom využiť aj orálny sex, erotická masáž a masturbácia.

 

Vaginizmus a reálne skúsenosti žien

Verte alebo nie, no s vaginizmom sa potýka celkom dosť žien. Že to nie je celkom výnimočná porucha svedčí aj množstvo diskusných fór a diskusií po niektorými článkami, kde ženy popisujú skúsenosti s touto nepríjemnou poruchou. Poďme sa na niektoré pozrieť spolu (nájdete pri nich aj odkaz na konkrétne fórum, z ktorého príspevok pochádza):

Problém bol prekonaný celkom rýchlo…

…ten problém som mala na začiatku pohlavného života tiež. Vtedajší partner bol ale natoľko ústretový, že sme problém prekonali pomerne rýchlo a sami. Stačilo mi, aby po pomalom vniknutí chvíli počkal, než sme pokračovali. A samozrejmosťou bola správna predohra…“ Mirka (emimino.cz)

Neliečiteľný vaginizmus?

…už dávno som prestala veriť tomu, že vaginizmus je liečiteľný – podľa niektorých štúdií najmä na „vševediacom“ internete dokonca ĽAHKO liečiteľný. Ja som vyskúšala naozaj všetko – gynekológa, sexuológa, antidepresíva, dvoch psychológov, asi štyroch ľudových liečiteľov, kegelove cviky (cviky svalstva panvového dna), lubrikačné gély, krémy, dokonca kuchynský olej!, porno, ignorovanie bolesti, „tréningy“ s kdejakými vibrátormi rôznej veľkosti na postupné rozšírenie pošvy, všetky možné aj nemožné techniky vniknutia, kdejaké osvedčené rady. A výsledok? NIČ! Žiadne zlepšenie len obrovské a zväčšujúce sa zúfalstvo. Gynekológ mi poradil zmeniť partnera – dík za takú „radu“! Sex som začala úplne nenávidieť. Už neverím…“ anonym (abc-lekarna.cz/poradna)

Zatiaľ nepomohli ani dva prirodzené pôrody…

…ja mam tiež podobný problém. Sme manželmi už 4,5 roka, máme dve krásne, zdravé deti a ani dva prirodzene pôrody mi nepomohli k tomu, aby sa môj problém zlepšil. No keďže máme na seba menej času pri dvoch malých deťoch (3 roky a 4 mesiace) tak nemôžme ani praxovat. Ale aj keď sme boli bez detí, bolo to o tom istom. No myslím si, že je to v mojej psychike – viem, že ma čaká bolesť, tak sa zatvorím… No mám nádej, že to niekedy bude aj krásne, a že si to vychutnáme obaja…“ žabka (forum.zdravie.sk)

Čo najskôr k lekárovi…

…prehliadka bola úplne bezbolestná, lekár ma normálne vyšetril, zobral stery, takže… vaginizmus to nie je, vraj, keď ma normálne vyšetril bez kŕčov a sťahov a to som určite v strese a bez vzrušenia vaginizmus to nebude, síce som bola trošku napätá, no nebránilo to vo vyšetrení. Bude to asi len ostatok z prvého bolestivého sexu a odvtedy mám „traumu“… úľava.

Dokonca po tomto vyšetrení sa náš sexuálny život trošku zlepšil, som si povedala, že keď to nebolí pri prehliadke, kde do mňa lekár pchá rôzne želiezka, prečo by to malo bolieť pri sexe s osobou, ktorú ľúbim. Tak som sa s miernou obavou, ktorú mám inak vždy pustila do sexu a čuduj sa svete, som oveľa uvoľnenejšia ako kedysi. Ideme na to troška opatrne, ale časom sa dúfam zo sexu budeme tešiť. Určite som bola hlúpa, že som skôr k lekárovi nešla skôr, no ale lepšie neskoro ako nikdy. Takže, všetky ženy, ktoré máte podobný problém, určite hľadajte pomoc najskôr u svojho lekára!!!…“ beznádejná (forum.zdravie.sk)

 

Najčastejšie otázky a odpovede

Vaginizmus vie dokonale potrápiť a znemožniť dovtedy úplne funkčné spolužitie muža i ženy. I preto sa ženy, ktoré touto poruchou trpia, respektíve sa ho obávajú, riešia mnoho vecí aj prostredníctvom najrôznejších diskusných fór na internete. A samozrejme sa veľa pýtajú. Vybral som niekoľko najčastejších otázok a pokúsil sa ich zodpovedať čo najlepšie:

❓ Podozrenie na vaginizmus, kedy vyhľadať lekára?

Určite čím skôr tým lepšie. Ak sa to deje pravidelne a už od počiatku sa pri sexuálnych aktivitách s partnerom trápite a pociťujete bolesť, tak nemáte nad čím rozmýšľať. Treba potlačiť zbytočný ostych a riešiť to otvorene najskôr s partnerom a pri pretrvávajúcich ťažkostiach kontaktovať lekára.

❓ Ako sa rieši naozaj silný vaginizmus?

Pri vážnejšom stave môže prebehnúť vyšetrenie u gynekológa aj pri celkovej anestézii. Ak nie je problém organického pôvodu, na rad prichádza psychológ, sexuológ, či sexuálny terapeut.

❓ Naozaj za tým môžu byť psychogénne príčiny?

Nieže môžu, ony sú najčastejšou príčinou vaginizmu! Podieľať sa na tom môže zvýšený stres a nervozita, predošlá zlá skúsenosť a mnoho ďalších psychických faktorov.

❓ Vaginizmus v menopauze?

Je to možné a to aj v prípade, že sa dovtedy v živote ženy táto porucha ešte neobjavila. Počas menopauzy totiž dochádza k výrazným zmenám hormonálnej hladiny. To môže viesť k výraznému zhoršeniu lubrikácie (zvlhčenia) pošvy pri vzrušení, a tiež k zníženiu elasticity pošvových stien. Žena pri pohlavnom styku tak často pociťuje bolesť a v extrémnom prípade ho celkom odmieta. Prvá pomoc? Dostatočná lubrikácia pri sexe.

❓ Môže mať vaginizmus rôznu intenzitu príznakov?

Samozrejme že môže. A v závislosti od stupňa či štádia poruchy sa príznaky vaginizmu pohybujú od „decentného“ zvierania, ktoré spôsobuje iba malé nepohodlie, až po úplné uzavretie vagíny, kedy je prienik úplne znemožnený. Prejavy vaginizmu sa líšia od ženy k žene.

❓ Zmizne vaginizmus sám od seba?

Väčšinou nie, vaginizmus sa nezvykne spontánne vyriešiť sám. Minimálne dovtedy, kým sa žena nenaučí (počas liečby a terapie) ovládať spúšťanie obranného reflexu, t.j., že sa na určitý podnet svaly panvového dna nezačnú samovoľne sťahovať a blokovať otvor pošvy.

❓ Koľko žien trpí vaginizmom?

To je ťažká otázka. Niektoré údaje hovoria, že sú to 2 ženy z tisícky. Málo? Veľa? S určitosťou však možno rátať s tým, že ten počet bude o niečo vyšší, pretože dosť žien nevyhľadá odbornú pomoc najčastejšie z dôvodu hanby a rozpakov pred lekárom.

❓ Môže byť vaginizmus iba v hlave?

Bez ohľadu na príčiny vaginizmu, existuje vždy zreteľná fyzická stránka tohto stavu a svalová reakcia je vlastne reakciou limbického systému. K tomu sa dá dopracovať rôznymi fyzickými a/alebo emočnými faktormi, takže komplexná liečba by určite mala vplývať na oba.

❓ A nie je vagína jednoducho malá?

Takto. Pri problémoch s vniknutím penisu do vagíny takmer s určitosťou nejde o abnormálne malú vagínu (možno v promile prípadov). Takmer stopercentne sa totiž jedná o určitú formu vaginizmu. A nebojte sa, ani pri nepoužívaní sa vagína zrazu zázračne nezmenší…

❓ Môže byť problémom panenská blana?

Teoreticky môže, ale skôr nie. Veľmi zriedkavo sa u žien so silnejšími panenskými blanami môže vyskytnúť problém so sťaženým a bolestivejším prienikom do vagíny. Oveľa častejšie sa jedná o „klasický“ vaginizmus.

❓ Súvisí nejako schopnosť dosiahnuť orgazmus s vaginizmom?

Áno aj nie. Vaginizmus v niektorých prípadoch naozaj dokáže zabrániť orgazmu. Ale keďže na jeho dosiahnutie nie je potrebná penetrácia, respektíve pohlavný styk (väčšia časť orgazmov sa dosahuje stimuláciou klitorisu), tak schopnosť dosiahnuť orgazmus by nemala byť narušená, a teda príčinou prípadnej anorgazmie nie je vaginizmus.

 

Vaginizmus a pár slov na záver

Najhoršie na vaginizme je to, že má tendenciu veľmi rýchlo sa stať chronickým ochorením. A teda pokiaľ nie je riešený, respektíve liečený (týždne, mesiace, u niekoho dokonca roky), môže nakoniec spôsobiť skutočnú averziu k sexu. Žena je tak pozbavená možnosti udržať normálny intímny vzťah.

Pritom práve partner by jej mal byť pri tom oporou. Muž by mal tiež pochopiť, že vaginizmus nie je niečo, čo žena spôsobuje úmyselne, aby sa napríklad vyhla sexuálnemu styku. Stiahnutie pošvových svalov, ktoré spôsobuje „nepriepustnosť vagíny“, je totiž mimovoľná reakcia, ktorá sa deje bez jej vedomej kontroly.

Pokiaľ sa nejedná úplne o najvážnejšiu formu vaginizmu, respektíve sa práve u vás pri rôznych vyšetreniach nepotvrdil, máte možnosť na podporu svojho sexuálneho zdravia, libida a vzrušivosti siahnuť aj po niektorých osvedčených prírodných stimulantoch. Najčastejšie sú to rastlinné afrodiziaká vo forme koncentrovaných extraktov v rámci tabletiek, kapsúl či krémov

 

Majú prírodné prípravky na posilnenie sexuálnych funkcií ženy význam?

💡  Ak majú pomôcť pri menej závažných príčinách a prejavoch, ktoré sa odzrkadľujú na sexuálnom živote ženy (napríklad zvýšený stres, únava a vyčerpanosť, prirodzená podpora tvorby pohlavných hormónov) a plniť najmä podpornú funkciu, tak odpoveď znie: určite áno. Bavíme sa o tabletkách či iných prostriedkoch ako sú krémy, ktoré sú založené na prírodnom zložení, a ktoré v princípe fungujú ako tabletky na podporu sexuálneho zdravia u mužov/potenciu.

Ich zloženie je často pestré a obsahuje najmä výťažky z rastlín, ktoré sú známe svojimi afrodiziakálnymi účinkami či vplyvom na hormonálnu hladinu v tele ženy (rastliny obsahujúce fytoestrogény). Z najznámejších a najefektívnejších spomeniem napríklad Macu – žeruchu peruánsku, Damiánu, Krpčiarku šípolistú, ale aj ďatelinu červenú, lucernu, saw palmetto, vresnu alias bayberry, valeriánu…

Dostupnosť?

Sexualita žien - sú tabletky riešením? (symboly ženy v blistri na tabletky)Tieto výživové doplnky či kozmetické prípravky sú dostupné bez lekárskeho predpisu a nepotrebujete tak kvôli nim navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie. Sú to certifikované produkty, schválené Úradom verejného zdravotníctva SR. Okrem toho, že posilňujú libido, podporujú lepší a silnejší orgazmus, podporujú sexuálnu výdrž. Pritom majú pozitívne účinky aj v iných oblastiach. Ocenia ich ženy v menopauze, ženy bojujúce s bolestivou či nepravidelnou menštruáciou, zlepšujú spánok a zmierňujú únavu a vyčerpanie organizmu (fyzické i psychické).

Minimálne riziko vedľajších účinkov

Keďže neobsahujú priamo hormóny, a teda nie sú súčasťou hormonálnej liečby, nehrozí pri nich riziko vedľajších negatívnych účinkov. Na druhú stranu treba rátať s tým, že účinky týchto tabliet sú viac individuálne. Efekt užívania závisí od viacerých faktorov ako je vek a zdravotný stav, životospráva, genetické predispozície a podobne. Určite to nie sú “zázračné lentilky”, ktoré z vás spravia sexuálnu bohyňu a vyriešia všetky problémy. Je jednoznačne potrebné, aby sa kombinovali aj s ďalšími vhodnými opatreniami.

TOP produkty

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
 • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
 • komplexné zloženie – 3 účinné rastlinné afrodiziaká v 1 tabletke (maca, damiána, horny goat)
 • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
 • zvyšuje vzrušivosť (a frigidita je minulosťou)

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

💡 TIP na produkt - Aphrodisia G krém pre ženy
Aphrodisia G krém pre ženy
 • krém vyvinutý špeciálne pre ženy, ktoré chcú lepšie prekrvenie intímnych partií
 • a intenzívnejší pocit pri vzrušení
 • a viac nabudené libido
 • a ešte lepší orgazmus
 • obsahuje prírodné extrakty a látky, ktoré zlepšujú pôžitok ženy pri pohlavnom styku
 • vhodný na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus
 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)
23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

➡️ Voľne dostupné prípravky na podporu sexuálnych funkcií ženy

názovurčenie a výhodypredajcacena
60 ml
Aphrodisia G krém pre ženy
Aphrodisia G krém pre ženy
➡️ krém pre ženy, ktorý napomáha lepšiemu prekrveniu intímnych partií
✅ zvyšuje citlivosť pohlavných orgánov a zintenzívňuje pôžitok
✅ je voľne dostupný aj cez internet
✅ má komplexnejšie účinky na viac oblastí sexuálneho zdravia
✅ veľmi dobrý pomer ceny a výkonu
✅ žiadne vedľajšie účinky
Aphrodisia.sk - eshop

⭐️ doprava cez Slovenskú poštu zdarma
⭐️ časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

16,90 €
Chcem vedieť viac
60 kapsúl
Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
➡️ tabletky pre intenzívnejší intímny pôžitok žien
✅ prírodné zloženie
✅ bez vedľajších účinkov
✅ dobrá cena za kvalitné zloženie
✅ prípravok je odporúčaný sexuológom
Aphrodisia.sk - eshop

⭐️ doprava cez Slovenskú poštu zdarma
⭐️ časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

24,90 €
Chcem vedieť viac
45 kapsúl
ArginMax Forte pre ženy
ARGINMAX FORTE pre ženy 45 cps
➡️ výživový doplnok na podporu sexuálnych funkcií ženy
✅ viac chuti na sex a intenzívnejší pôžitok pri styku
✅ prírodné zloženie
✅ bez receptu
Pilulka.sk - eshop

⭐️ nad 29,90 € doprava zdarma
⭐️ online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

33,49 €
Chcem vedieť viac
30 kapsúl
AFRODITKY Plus
FYTO AFRODITKY Plus 30 cps
➡️ doplnok stravy na podporu sexuálneho apetítu mužov i žien
✅ podporujú sexuálnu túžbu
✅ a zvyšujú sexuálny apetít
✅ napomáhajú k lepšej fyzickej a psychickej odolnosti organizmu
Pilulka.sk - eshop

⭐️ nad 29,90 € doprava zdarma
⭐️ online lekáreň s desiatkami odberných miest po celej SR

6,78 €
Chcem vedieť viac
60 tabliet
Feminus
Feminus
➡️ doplnok pre ženy s koncentrovaným prírodným zložením
✅ komplexné účinky na ženský organizmus
✅ podpora prirodzenej tvorby estrogénu
✅ podpora nielen v menopauze
✅ zvýšenie sexuálneho apetítu
Feminus.sk - eshop

⭐️ vyrobené v Čechách
⭐️ platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

23,00 €
Chcem vedieť viac

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.