Hormonálna nerovnováha u mužov

Peter Kacián Téma
26. februára 2020 2

Keďže hormóny dokážu ovplyvniť nielen náš intímny život a pohlavnú sústavu, ale aj bežné fungovanie v „obyčajnom“ živote, je viac než zrejmé, že hormonálna nerovnováha u mužov je jednoducho nežiadúci stav. Najvýznamnejšiu úlohu v mužskom tele hrá testosterón, ktorý najviac vplýva na pohlavné aktivity, libido a sexuálny apetít, ale aj plodnosť, či rast svalstva a kostnej hmoty…

Čo robiť, ak hormonálna nerovnováha znižuje kvalitu mužského života? Dá sa s tým vysporiadať aj prírodnou cestou, alebo je v tomto prípade nevyhnutná návšteva u lekára? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa viac.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na podporu testosterónu, ale aj na posilnenie erekcie a mužského libida – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Primulus a ✅ MenActive na testosterón, ✅ eJoy, ✅ Zerex a ✅ Proerecta na erekciu.

Hormonálna nerovnováha u mužov – čo to vlastne je, význam

Hormonálna nerovnováha u mužov predstavuje stav organizmu, kedy z hľadiska normálneho pohlavného života a sexuálneho zdravia dochádza k narušeniu prirodzenej hladiny pohlavných hormónov. Tie stoja za všetkými procesmi v rámci rozmnožovacej sústavy, pričom u mužov je najdôležitejší pohlavný hormón testosterón.

Hormonálna nerovnováha tiež znamená, že určitého hormónu máte buď príliš veľa, alebo naopak príliš málo, pričom aj najmenšie zmeny môžu mať celkom vážne účinky na naše telo. A hoci niektoré hormóny kolíšu počas života prirodzene ako napríklad dôsledok starnutia, neznamená to ešte, že sa tomu nezvratnému deju nedá postaviť čelom a nevzdorovať pokiaľ sa to ešte dá. Preto je hormonálna rovnováha dôležitá aj vo vyššom veku. Určite sa nechcete tak rýchlo vzdať svojho sexuálneho apetítu, schopnosti splodiť potomka, či dopustiť ústup svojej svalovej hmoty.

 

Príznaky

Príznaky hormonálnej nerovnováhy u mužov sa prejavujú ako v rámci pohlavnej sústavy, tak aj v iných oblastiach – mimo iné aj problémami s pleťou, stratou vlasov, priberaním, zvýšenou únavou… Ale tiež zvýšenou citlivosťou na chlad alebo teplo, zápchou a/alebo častejšími pohybmi čriev, zvýšenou alebo zníženou srdcovou frekvenciou, svalovou slabosťou, častejším močením, zvýšeným smädom, bolesťami svalov, stuhnutosťou alebo opuchom kĺbov, depresiami, nervozitou, úzkosťou alebo podráždenosťou, potením, vývojom prsného tkaniva, citlivosťou prsníkov, stratou svalovej hmoty, osteoporózou, stratou kostnej hmoty, ťažkosťami s koncentráciou, či návalmi horúčavy.

➡️ Základné príznaky hormonálnej nerovnováhy u mužov

  • znížené libido – menej chuti na sex, v extrémnom prípade až úplná absencia fyzického kontaktu s partnerom, s nízkym libidom potom úzko súvisí aj sexuálna dysfunkcia (erektilná)
  • znížená plodnosť – napríklad nedostatočná tvorba spermií v dôsledku nízkej hladiny testosterónu, ktorý ovplyvňuje činnosť mužských semenníkov a taktiež nízka kvalita spermií
  • psychické zmeny – mentálne zdravie a psychická vyrovnanosť sú v dôsledku hormonálnej nerovnováhy takisto ohrozené, nízka hladina spôsobuje problémy s pamäťou, s koncentráciou, výkyvy nálady, úzkosť a nezriedka depresívne stavy
  • chronické ochorenia – vyššie riziko chronických ochorení ako následok trvalejšieho nedostatku testosterónu v tele, najčastejšie v oblasti kardiovaskulárneho systému, ale aj čo sa týka kostrovej sústavy a pevnosti kostí
  • znížená výkonnosť a vitalita – nízka hladina, konkrétne ttestosterónu vplýva nielen na zníženie sexuálneho ale aj fyzického výkonu, ruka v ruke s pocitom nedostatku energie a vitality
💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus
  • tabletky pre všetkých mužov, ideálne pre starších
  • multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
  • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
  • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118
23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

 

Príčiny

Výkyvy v rámci hormonálnej hladiny u mužov sú podmienené viacerými možnými faktormi. Buď sa jedná o následok prirodzeného stavu – u mužov je to vek, no takisto na ne vplývajú aj externé príčiny ako životospráva, užívanie liekov, poruchy hormonálneho systému…

➡️ Vek

U mužov prirodzene dochádza so zvyšujúcim sa vekom aj k poklesu tvorby pohlavných hormónov. Toto obdobie je nazývané andropauza (ekvivalent ženskej menopauzy). Na rozdiel od menopauzy u žien nie je pokles hormónov, najmä testosterónu, počas andropauzy až taký výrazný a preto aj toto obdobie trvá o dosť dlhšie. Inak, testosterón ako najvýznamnejší androgén, v tele priebežne klesá už od 25. roku veku života muža.

➡️ Lieky, alkohol, fajčenie

Aj užívanie niektorých liekov má za následok utlmenie tvorby pohlavných hormónov v tele muža. Okrem toho však pôsobia aj ďalšie negatívne faktory ako zvýšená spotreba alkoholu a fajčenie.

➡️ Životospráva a životný štýl

Životný štýl sa taktiež nemalou mierou podieľa na stave našej hormonálnej hladiny. Nedostatok pohybu, nadmiera stresu a neustále preťažovanie organizmu vedú k poklesu hladiny dôležitých hormónov v mužskom tele. Konkrétne testostosterón sa dá ovplyvniť aj prijímanou stravou. Kým ryby a morské plody, semená (tekvicové napríklad), orechy, ovocie a zelenina tvorbu tohto pohlavného hormónu podporujú, potraviny s vysokým obsahom fytoestrogénov (sója, ľanové semená atď.) ju zase potláčajú.

➡️ Hormonálne problémy

Medzi neprirodzené príčiny výkyvov hormonálnej hladiny u mužov patria aj rôzne poruchu a ochorenia spojené s hormonálnym systémom. Najčastejšie „bežné“ príčiny vplývajúce priamo na hladinu hormónov (líšia sa samozrejme od toho, ktoré hormóny či žľazy sú ovplyvnené):

  • hypotyreóza (nedostatočne aktívna štítna žľaza)
  • hypertyreóza (hyperaktívna štítna žľaza)
  • hypogonadizmus
  • Cushingov syndróm
  • thyroiditis (zápal štítnej žľazy)
  • hyperfunkčné uzliny štítnej žľazy
  • hormonálna terapia
  • nádory (benígne alebo malígne)
  • vrodená hyperplázia nadobličiek
  • poruchy príjmu potravy
  • cukrovka (diabetes)
  • adrenálna insuficiencia (Addisonova choroba)
  • nádor hypofýzy
  • úraz alebo trauma
  • liečba rakoviny
  • iné lieky na predpis, stres

Diagnostika

Existuje viacero testov, ktorými lekár môže indikovať hormonálnu nerovnováhu. Zahŕňa samozrejme anamnézu, kde sa vás lekár bude pýtať na príznaky, ich početnosť, na životný štýl, na fungovanie v intímnej oblasti (napríklad či je erekcia v poriadku…), na lieky a doplnky, ktoré práve užívate a podobne.

Následne sa môžete podrobiť ďalším testom ako je krvný test, ktorým sa kontroluje hladina väčšiny hormónov (testosterón, kortizol, hormóny štítnej žľazy…), fyzické vyšetrenie mieška, či sa v ňom nenachádzajú nejaké abnormality či tvrdšie miesta, ultrazvuk, prípadne iné dodatočné testy (biopsia, MRI, röntgenový sken štítnej žľazy, spermiogram).

Možnosti liečby

Liečba hormonálnej nerovnováhy potom bude závisieť najmä od toho, čo ju spôsobuje. Bežné možnosti zahŕňajú hlavne testosterónovú terapiu, ktorá zmierňuje príznaky jeho zníženej hladiny, prípadne u ľudí s hypotyreózou sa jedná o obnovu tvorby hormónov štítnej žľazy.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na podporu testosterónu, ale aj na posilnenie erekcie a mužského libida – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Primulus a ✅ MenActive na testosterón, ✅ eJoy, ✅ Zerex a ✅ Proerecta na erekciu.

 

Ako najlepšie na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy – moje vlastné skúsenosti

Ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu (hlavne testosterónu) bez toho, aby ste hneď museli siahnuť po konvenčných metódach liečby? Toto sú najviac využívané spôsoby, s ktorými mám aj ja najlepšie skúsenosti:

  • správna životospráva – je to jedna z najjednoduchších zmien akú môžete dosiahnuť, začnite sa zdravšie stravovať a prijímajte potraviny, ktoré stimulujú tvorbu testosterónu, potlačte svoje prípadné zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, nekonzumujte žiadne mastné a ťažké jedlá, sladké a slané…
  • riešenie nepriaznivého zdravotného stavu (kým to ide ešte relatívne jednoducho) – ide hlavne o nadváhu a s tým súvisiace zdravotné komplikácie ako vysoký tlak, či cholesterol, dôležitý je takisto kvalitný spánok a dostatočná regenerácia organizmu, obmedzenie stresu
  • zlepšenie fyzickej kondície – je to výborná prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré na tvorbu testosterónu a ostatných dôležitých hormónov pôsobia viac než negatívne
  • dostatok sexu – pomáha aj na hormonálnu hladinu, a verte či nie, najviac viditeľné je to práve u mužov – okrem toho, že sex je aktívny pohyb, zlepšuje a povzbudzuje tiež libido a podporuje aj napríklad tvorbu dopamínu (jeden z „hormónov šťastia“)
  • podpora hladiny testosterónu potravinami a bylinkami – výberom vhodných potravín, byliniek (Tribulus terrestris, Maca, Senovka a mnohé ďalšie) či výživových doplnkov, ktoré obsahujú viaceré látky, ktoré prirodzene podporujú lepšiu tvorbu testosterónu v tele (napríklad Primulus)

 

Dá sa riešiť hormonálna nerovnováha u mužov aj vhodnými tabletkami?

💡  Tabletky s prírodným zložením sa s čoraz väčším úspechom používajú aj pri obnovení správnej hormonálnej rovnováhy u mužov. V porovnaní s bylinkovými odvarmi majú výhodu hlavne v tom, že dokážu pôsobiť komplexnejšie, jednoduchšie sa tiež užívajú aj dávkujú. Najväčším plusom je ich princíp fungovania – už spomínané čisto prírodné, rastlinné zloženie zahŕňa hlavne extrakty a výťažky bylín z overenými pozitívnymi účinkami a komplexným pôsobením na celý mužský hormonálny systém.

Hormonálna nerovnováha u mužov: sú prírodné tabletky riešením?

Hormonálna nerovnováha u mužov: sú prírodné tabletky riešením?

Neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať vždy dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie. Pri výbere tej svojej značky doplnkov sa jednoznačne orientujte najprv na kvalitu a až potom na cenu, tie s podozrivo nízkou cenou sú takmer vždy aj tie menej účinné.

 

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na potlačenie hormonálnej nerovnováhy u mužov (na zvýšenie testosterónu)

💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus
  • tabletky pre všetkých mužov
  • multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
  • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
  • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118
23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

💡 TIP na produkt - Tribulus Maximus
Tribulus Maximus
  • koncentrovaný extrakt z kotvičníka až 1500 mg v 1 tabletke
  • prírodná alternatíva syntetických anabolických hormónových prípravkov
  • vysoká kvalita spracovania – made in BioTech USA
  • zlepšenie fyzickej a psychickej výkonnosti
  • vhodný na dlhodobé užívanie
15,34 €

💡 TIP č.1: porovnajte si ceny vo všetkých eshopoch💡 TIP č.2: extra výhodný nákup cez Heuréka košík (nákup priamo cez Heuréku)

 

Hormonálna nerovnováha u mužov – čo vás ešte trápi (otázky a odpovede)

Ak máte pocit, že by sa vám hodili aj informácie viac z praktického súdka, tak práve pre vás mám prichystané tieto najviac kladené otázky od mužov na viacerých internetových fórach či diskusiách, ktorých hormonálna nerovnováha (a najmä testosterónu) naozaj trápi (+ moje odpovede samozrejme):

Kedy zistím, že moja hormonálna rovnováha bola narušená?

Je to rôzne, prvým znakom, že sa niečo deje sú negatívne prejavy ako psychické zmeny či zníženie výkonnosti a odolnosti, znížené libido a problémy v intímnej oblasti (erektilná dysfunkcia a pod.). Treba však vziať do úvahy aj prítomnosť niektorých rizikových faktorov, ktoré viac či menej determinujú poruchu hormonálnej sústavy a v prípade, že situácia je naozaj vážna, netreba váhať nad návštevou u odborníka (najčastejšie endokrinológa).

Prirodzený pokles hormónov je snáď v poriadku, prečo sa tým ešte zaoberať?

Tak určite si chcete svoju výkonnosť zachovať aj vo vyššom veku (a teraz nehovorím len o sexuálnej oblasti). Hormonálna nerovnováha (hoc aj prirodzene očakávaná) totiž negatívne vplýva na celkovú fyzickú i psychickú výkonnosť.

Stačia na normálnu hormonálnu hladinu správne režimové opatrenia?

Niekomu áno, niekomu menej. Tým menej šťastnejším odporúčam siahnuť aj po vhodných prípravkoch rastlinného a prírodného charakteru, ktoré pozitívne zmeny dosiahnuté prostredníctvom vhodnej životosprávy podporia ešte viac.

Prečo vlastne siahnuť práve po takýchto prípravkoch?

Pretože sa jedná z môjho pohľadu o prirodzenú podporu normálnej hladiny hormónov (najmä testosterónu) v tele. Takisto je takáto forma užívania aktívnych látok aj veľmi bezpečná a nehrozí pri nej takmer žiadne riziko nepríjemných vedľajších účinkov. A aj preto sa vám naskytuje možnosť užívať ich dlhodobo aj ako vhodnú prevenciu.

A čo hormonálna liečba?

O tom, či je pre vás klasická hormonálna liečba vhodná alebo nie, smie rozhodnúť len váš lekár (bez výnimky). Jedná sa totiž o naozaj vážny zásah do hormonálnej sústavy a nasadenie takejto liečby je výsledkom viacerých dôkladných vyšetrení a stanovení príčiny/príčin hormonálnej nerovnováhy.

Hormonálna nerovnováha u mužov: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

Hormonálna nerovnováha u mužov: upozornenie

‼️ Upozornenie: Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy... Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!

Ako sa vám páčil článok?
4.4/5 - (7 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Dobrý deň, môže byť za tým, ale aj nemusí… najlepšiu odpoveď vám dá lekár, príčin totiž byť môže byť naozaj mnoho (aj pohlavné choroby… nechcem strašiť).
P. Kacián

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.