Senovka grécka Fenugreek – posilní libido muža, podporí mliekotvorbu i väčšie prsia

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 2

Senovka grécka je výnimočná rastlina. Dokáže pomôcť nielen pri žalúdočných a črevných problémoch, ale aj s tvorbou mlieka či nízkou hladinou hormónov. Ženy ju kedysi využívali ako afrodiziakum a na pevnejšie prsia, lebo podporuje rast prsnej žľazy a tvorbu hormónov v žľazách s vnútornou sekréciou. Muži zas oceňujú jej prínos v oblasti potencie a libida a oddialenie andropauzy. A to je len zlomok oblastí, kde sa senovka grécka alias Fenugreek dá použiť. A nielen zo zdravotného hľadiska. Senovka je známa aj ako korenie, je tiež výrazne medonosná rastlina, i výborným krmivom pre dobytok… Je toho naozaj dosť. Aj preto je táto rastlina jedna z najstarších kultúrnych plodín na svete.

Chcete o tejto skvelej byline vedieť viac? Napríklad základné botanické vlastnosti, niečo málo z histórie a na čo sa doteraz využíva? Určite neprehliadnite odstavec s návodom na jej pestovanie doma, pozrite sa čo všetko obsahuje a ako tieto bioaktívne látky dokážu vplývať na náš organizmus. Dôležitou staťou je aj správne užívanie a dávkovanie senovky, s čím úzko súvisia informácie o dostupných formách rastliny na našom trhu. Prečítajte si aj skúsenosti mnohých ľudí s jej užívaním.

💡 TIP: 🔝 prípravky so Senovkou, s ktorými mám dobré skúsenosti a naozaj fungujú: ✅ Primulus, ✅ Senovka grécka (Organika), ✅ Megaprsia BreastExtra+.

Senovka grécka – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Fenugreek – Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum) je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 10-60 cm. Má menej rozkonárenú byľ s trojpočetnými listami s prilístkami. Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné s rúrkovitým kalichom, bledožltou alebo fialovou korunou. Plodom je dlhý a tenký struk so zobáčikom a nachádza sa v ňom 10-20 semien. Dozreté semená sú žltohnedej farby, oválne a dlhé približne 5 mm.

Rastlina kvitne v júni až v júli a je vtedy významnou medonosnou rastlinou. K terapeutickým účelom sa využíva semeno (semen foeni-graeci, alebo inak semen trigonellae). Zber môže začať keď sú struky zrelé (jún, júl, august) pokosením celých rastlín. Následne sa zaviažu do snopov a nechajú vysušiť. Semená sa potom získavajú výmlatom a nechávajú ešte dosušiť v prievane v tenkých vrstvách. Po uskladnení je dobré, keď sa semená prehadzujú aby nesplesneli (pestovanie vo veľkom), prípadne by sa mali uskladniť v dobre uzavretých nádobách alebo plechovkách (domáce využitie).

➡️ Pôvod a rozšírenie

Jedná sa o pôvodne stredomorský druh, v literatúre sa však spomína aj juhozápadná Ázia. Pestuje sa najmä ako krmivo a na liečebné účely. Najväčšími pestovateľmi sú krajiny ako Egypt, či Maroko, ale aj Veľká Británia. Ako liečivá rastlina sa pestuje aj v južnej Európe. Najviac sa využíva v Indii, ale ako správna kozmopolitná rastlina svoje uplatnenie nachádza aj v Nepále, Bangladéši, Pakistane, Afganistane, Argentíne, Španielsku i Francúzsku.

💡 Zaujímavosť:

Vedecké pomenovanie senovky je odvodené z gréckeho trigonos (trojhranný) a z latinského foenum (seno), graecum (grécke).

➡️ Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radbôbotvaré (Fabales)
čeľaďbôbovité (Fabaceae)
rodsenovka (Trigonella)
druhsenovka grécka (Trigonella foenum-graecum)

➡️ Senovka grécka kedysi a dnes

Semená senovky gréckej sa našli aj v Tutanchámovej hrobke. V starovekom Egypte sa totiž používala pri náboženských obradoch a slizové látky z tejto rastliny sa používali pri balzamovaní. Dokonca sa isté druhy semien našli v nálezisku datovaného do doby bronzovej (Irak- Tell Halal, 4000 pred naším letopočtom). Existujú tiež hebrejské záznamy, ktoré opisujú rastlinu pod názvom tiltan. Prvá písomná zmienka o rastline sa nachádza v takzvanom Ebersovom papyruse (1500 pr. n. l.), kde sa popisuje ako bylina slúžiaca na vyvolanie pôrodu a ako prostriedok na spáleniny.

V stredoveku sa pestovala v mníšskych záhradách, a využívala sa vtedy najviac na poruchy pečene a obličiek, na búšenie srdca, otravu krvi, problémy so zrakom. Rimania označovali rastlinu ako grécke seno, čo svedčí o tom, že sa využívala oddávna aj ako krmovina. Starogrécke pomenovanie rastliny telis (rastlinu spomína už Dioskoridés, grécky lekár, ktorý žil v 1. storočí nášho letopočtu) bolo dokonca odvodené od sanskritu (najstarší známy indický jazyk), čo znamená, že rastlina bola rozšírená naozaj v celom vtedy známom svete. Ajurvéda “predpisuje” senovku dojčiacim matkám ako stimulant dojčenia.

V 19. storočí bola rastlina napríklad v USA kľúčovou zložkou v patentovanom lieku na dysmenoreu (bolesť pri menštruačnom krvácaní) a postmenopauzálnej vaginálnej suchosti od Lýdie E. Pinkhamovej. V dvadsiatych až tridsiatych rokoch minulého storočia sa senovka hojne spomína v dobovej vedeckej literatúre ako povzbudzujúci a posilňujúci prostriedok a liečivý vplyv sa predpokladal aj pri tuberkulóze. Senovka grécka je doteraz súčasťou tradičnej indickej a čínskej medicíny, tiež arabskej i gréckej. U nás je známa aj pod rôznymi ľudovými názvami ako grécke seno, kozorožcové seno, pískavica, senevna grécka.

💡 Ako sa Senovka grécka povie po:  česky: Pískavice řecké seno, anglicky: Fenugreek, francúzsky: Trigonelle fénugrec, nemecky: Gelblicher Schabziegerklee, Bockhornklee, španielsky: Fenigrech taliansky: Fieno greco, maďarsky: Görög (bakszarvú) lepkeszeg, poľsky: Kozieradka

 

Pestovanie doma

Senovku si viete vypestovať aj doma. Či už to bude len na klíčiace rastliny, prípadne mladé rastlinky a čerstvé listy do miešaných zeleninových šalátov, alebo sa dopracujete až k strukom a semenám. Vedzte však, že jej prospieva trochu teplejšie podnebie.

Senovka jednoročná rastlina, takže keď ju vysejete na jeseň prípadne na jar, tak úrodu . Vyzreté struky zbierate už v lete. Všímajte si či má rastlina aspoň 2/3 nasadených strukov dozretých. Najviac sa jej darí na slnečnom stanovišti, na chránenom mieste s pôdou hlinitou a vápenatou s dostatočnou spodnou vodou – pozor, pôda nesmie byť až premokrená. Osobitné hnojenie si nevyžaduje, stačí pôda v starej sile. Pre nasledujúcu plodinu však musíte pôde dodať vápnik. Semená sa vysievajú do plných riadkov. Je dosť aromatická, takže miesto, kde ju vysejete dobre zvážte. Kvalitné osivo zoženiete v obchode s osivami a semenami, záhradkárstvach, aj online.

➡️ Ako na pestovanie senovky gréckej doma v záhrade – VIDEO:

How to grow Fenugreek Greens in your garden

 

Senovka grécka a jej využitie

Už viete, že bylina sa využíva pre svoje unikátne vlastnosti nie stovky ale vlastne už tisícky rokov. Tradičná medicína ju používa na veľké množstvo ochorení, na rýchlejšie hojenie povrchových rán.

Je to rastlina, ktorá nás zahrieva, aj preto by ju mali užívať osoby, ktorým sa slabšie dokrvujú končatiny. A ako som už spomínal, mladé lístky a naklíčené semená sa pridávajú do čoraz populárnejších miešaných zeleninovo-bylinných šalátov. To samozrejme nie je všetko, tradičná medicína mnohých národov túto rastlinu používa aj na:

 • prípravu kloktadiel
 • lepšie hydratovanie pokožky
 • hlienotvorbu – lepšie vykašliavanie
 • pomoc pri zápalových ochoreniach
 • povzbudenie celého organizmu
 • podporu tvorby materského mlieka
 • tlmenie kašľa
 • zníženie cukru v krvi
 • zvýšenie tvorby žalúdočných štiav
 • povzbudenie chuti do jedla
 • podporu látkovej výmeny
 • čistenie krvi

➡️ Senovka ako korenie

Semená senovky gréckej majú teplé a prenikavé aróma, ktoré sa ešte viac zvýrazní pražením a rozomletím na prášok. Chuť je výrazne aromatická, horkosladká, v prvom momente pripomína karamel, neskôr ligurček alebo zeler.

V rámci ajurvédy sa používa nielen na terapeutické účely, ale aj ako korenie. Je napríklad súčasť zmesi indického karí, sambaru, v Indii sa bežne používa na ochutenie viacerých jedál, čatní, nakladanej zeleniny. V balkánskych krajinách je to koreniaca zmes čubrica, v Afrike (Etiópia) zas berbere. Bežne sa používa v Číne aj na celom Strednom východe. Dobre poslúži na aromatizáciu syrov aj jedál z iných strukovín, pridáva sa do chleba a iného pečiva, do polievok (cibuľová, zemiaková, hubová…), rozomleté semená sa pridávajú do javorových cukroviniek, chalvy, zmrzliny, žuvačiek, rôznych nealko nápojov, niekde dokonca slúži ako náhrada kávy.

➡️ Senovka ako kozmetika

Zaujímavý produkt je aj 100%-ný olej lisovaný z jej semien. Ten sa hodí ako na vnútorné použitie (0,5 ml 1x denne, po dobu 2-3 týždňov), tak aj na masáže celého tela. Pridáva sa do rôznych kozmetických prípravkov najmä kvôli účinkom pre spevnenie pokožky čo je vhodné pre zrelšiu pleť so sklonom k vráskam. Olej zo senovky tiež dokáže chrániť vlasy pred prílišným vysúšaním a štiepením končekov. Senovka tiež býva v zložení prírodných mydiel.

➡️ Senovka ako krmivo

Používa sa aj ako hodnotné krmivo pre dobytok (ostatne ako aj iné rastliny z čeľade bôbovitých, napríklad vika či lucerna) – v práškovej forme vo veterinárnej praxi, slama na podporu výkrmu hospodárskych zvierat a zvýšenie dojivosti.

 

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Hlavnými účinnými obsahovými látkami semien senovky gréckej sú slizovité látky (asi 30 %), ktoré sa nachádzajú v membránach endospermu – preto sa musí semeno na terapeutické účely najprv rozdrviť. Sliz má inak po chemickej stránke monogalaktanový charakter.

Zárodok semena je tiež bohatý na proteíny (20-28%) a olej (6-10%). Silica, ktorá spôsobuje typickú a výraznú vôňu (pre niekoho zápach) je v semene obsiahnutá len v množstve 0,014 %, ďalej cholín (0,05%), nejedovatý alkaloid trigonelín (0,1-0,4%, metylbetaín kyseliny nikotínovej), horčíny, flavonoidy a menšie množstvo saponínov triterpenoidného, steroidného charakteru ako je diosgenín, gitogenín, yamogenín, gitogenín, tigogenín, neotigogenín a trigogenín.

V semenách sa ďalej nachádzajú minerály ako vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, selén, mangán, zinok, sodík, meď a vitamíny (A, B – tiamín, kyselina listová, riboflavín, pyridoxín, niacín, vitamín C). Ďalej semená obsahujú 1 – 2% lecitínu a fytín.

➡️ Flavonoidy sú zložkou každej rastliny. Táto skupina bioaktívnych látok má najmä protizápalový a protivírusový účinok a tiež silný antioxidačný účinok (ochrana telových buniek pred predčasným starnutím).

➡️ Saponíny  – jedná sa konkrétne o triterpénové saponíny, zlúčeniny, ktoré vplývajú na zníženie hladiny cholesterolu, a takisto sa predpokladá aj ich pozitívny vplyv aj pri znížení rizika výskytu rakoviny hrubého čreva.

➡️ Alkaloid Trigonelín: N-metylobetaín kyseliny nikotínovej – má významné stimulačné účinky na centrálnu nervovú sústavu.

➡️ Saponín Diosgenín: významná látka, ktorú sa v Senovke gréckej podarilo objaviť len pomerne nedávno (obsahuje ju napríklad aj Tribulus terrestris). Aj vďaka tomuto fytosterolu dochádza k stimulácii tvorby estrogénu, ženského hormónu, ktorý má vplyv napríklad aj na rast prsného tkaniva a má význam aj pri tvorbe materského mlieka.

 

Senovka grécka a jej najvýznamnejšie účinky

Práve pre už spomínaný vysoký obsah slizu (ktorý sa zo semien aj izoluje) je semeno senovky hlavne mucilaginózum (má hlienotvorný účinok, čo znamená, že pomáha vypudzovať hlien z horných dýchacích ciest). Drvené semená sa používajú aj vo forme teplých / horúcich kašovitých obkladov na zmäkčenie opuchov, podliatin, na zápaly, bércové vredy, na výplachy ústnej dutiny pri zápaloch, bolesti zubov, pridáva sa do kúpeľov na omrzliny.

Vnútorne sa užíva najmä pri kašli. Na zmiernenie nepríjemného pachu sa pridáva mätová, citrónová alebo pomarančová silica. Výborná je ako galaktagogum (podpora vylučovanie mlieka), na zlepšovanie tráviacich problémov (tlmí kyslosť a pálenie v žalúdku napríklad), napomáhanie látkovej premene, posilnenie organizmu, rýchlejšiu rekonvalescenciu. Odvar zo semena znižuje hladinu cukru v krvi.

💡 Schválené zdravotné tvrdenia podľa platných nariadení EÚ:

 • prispieva k udržiavaniu fyziologického pH žalúdka (ID 3623)
 • podporuje chuť do jedla a napomáha tráveniu (ID 3952)
 • pôsobí ako fyzické a mentálne tonikum a podporuje metabolizmus (ID 4494)
 • pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi (ID 3622 a 4260)
 • prispieva k zdravému metabolizmu cukrov a inzulínu (ID 4186)
 • napomáha zdravému metabolizmu tukov (ID 3832 a 4187)
 • podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu (ID 3935)
 • podporuje produkciu mlieka počas dojčenia a zotavenie po pôrode (ID 4185)

❤️ Testosterón – libido a potencia

Senovka grécka – Fenugreek je vďaka vplyvu na hladinu hormónov v tele súčasťou mnohých prípravkov, ktoré majú pomôcť hlavne s udržaním normálnej hladiny testosterónu v tele muža. Výsledkom užívania je potom viac chuti na sex a posilnené libido, pomoc v období andropauzy, kedy hladina testosterónu prirodzene klesá. Keď sa k tomu pridá aj lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy, tak senovka je naozaj skvelým afrodiziakom a povzbudovačom.

💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus
 • tabletky pre všetkých mužov – multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118
23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

❤️ Podpora laktácie (senovka grécka a benedikt lekársky)

Fenugreek je oddávna známa ako spúšťač laktácie a podpora zvýšenej tvorby mlieka. A to hlavne v kombinácii s ďalšou liečivkou, ktorú sme tu už spomínali – Benediktom lekárskym.

 

Senovka grécka a dojčenie

Mnoho zo žien rieši počas dojčenia aspoň raz aj prechodný nedostatok mlieka, či už je to z prípadného stresu alebo vďaka vyšším nárokom dieťaťa. Jedným z prírodných prostriedkov ako mliekotvorbu podporiť je užívanie senovky gréckej spoločne s benediktom lekárskym. Túto kombináciu odporúča aj odborník WHO v oblasti dojčenia Dr. Jack Newman (na stránkach občianskeho združenia Mamila si môžete prečítať viac).

Pár praktických odporúčaní ako na užívanie senovky a benediktu:

 • účinkujú naozaj dosť rýchlo, pokiaľ zafungujú podľa predpokladov, tak rozdiel v produkcii mlieka si možno všimnúť už do 3-4 dní od začiatku užívania
 • najefektívnejšie sa výsledky prejavujú v prvom týždni a postupne klesajú
 • ideálne je, pokiaľ matka počas prvých 3 dní užije 3 balenia senovky a 1 balenie benediktu
 • ako na to? celé vrecúško senovky je potrebné zaliať asi 0,5 – 0,7 l vriacej vody, nechať napučať, a postupne počas dňa obsah zjesť a vypiť, vrecko benediktu (sypaný čaj) treba rovnomerne rozdeliť na 3 dni a popíjať čaj priebežne počas dňa
 • pri tabletách platí užívanie odporúčané výrobcom, zvyčajne sa jedná o 2-3 kapsule z každého 3 x denne
 • rátajte s tým, že koncentrácia účinných látok je v tabletkách vyššia ako v čaji, preto odpadá pitie veľkého množstva
 • užíva sa toľko senovky, kým sa nezacíti z pórov pokožky
 • senovka má značné potopudné a močopudné účinky, takže rátajte hlavne s intenzívnejším potením
 • s užívaním senovky a bendiktu možno “seknúť” bez akýchkoľvek vedľajších efektov aj okamžite, ideálnejšie je postupné ukončenie v priebehu približne 1 týždňa

Dojčenie je samozrejme veľmi chúlostivá a intímna záležitosť, preto ak chcete aj vy podporiť tvorbu mlieka pre bábätko takouto bylinkovou cestou, určite to najprv konzultujte s certifikovanou poradkyňou pri dojčení, prípadne priamo s lekárom.

❤️ Veľkosť a pevnosť pŕs

Keďže je senovka grécka tiež zdrojom fytoestrogénov, z ktorých je dôležitý najmä diosgenín, je známa aj tým, že vďaka stimulácii tvorby ženského pohlavného hormónu estrogénu podporuje aj rast prsného tkaniva (mastogenický efekt). Toto využívajú aj výrobcovia niektorých prírodných doplnkov výživy na rast a zlepšenie pružnosti ženského poprsia.

💡 TIP na produkt - Megaprsia BreastExtra+
Megaprsia - BreastExtra+
 • tabletky pre ženy, ktoré chcú väčšie a pevnejšie prsia prirodzenou cestou
 • obsahuje vyváženú zmes viacerých látok prírodného pôvodu ako je Senovka grécka, Saw Palmetto, Damiána a mnohé ďalšie
 • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
 • ako výživový doplnok je voľnopredajný (nepotrebujete naň predpis)

💡 TIP č.1: cena dopravy za balík na poštu je 3,10 €💡 TIP č.2: prípravok je vždy skladom, diskrétne odoslaný v deň objednania💡 TIP č.3: prípravok BreastExtra je dostupný aj v lekárňach

❤️ Trávenie

Fenugreek je prírodné univerzálne tonikum. Nedráždi žalúdok, naopak, tlmí kyslosť jeho prostredia a obmedzuje pálenie. Senovka grécka sa kedysi, ale aj teraz, s obľubou využíva/-la pri zvýšenej plynatosti a na znormalizovanie črevnej činnosti (peristaltika čriev). Dokáže povzbudiť chuť do jedla, čo napomáha najmä osobám po dlhotrvajúcej chorobe pomôcť s počiatočným nechutenstvom a zabezpečiť tak účinnejšiu rekonvalescenciu.

❤️ Ostatné účinky

Účinkov podporujúcich množstvo telesných funkcií a orgánov má Senovka grécka ešte veľmi veľa. Z tých, čo som ešte neuviedol (respektíve len okrajovo) musím spomenúť ešte:

 • posilnenie organizmu a jeho lepšiu regeneráciu
 • upokojenie a hojenie slizníc dýchacích ciest (hlienotvorba)
 • pozitívny vplyv pri alergiách a na znižovanie horúčky
 • stimuláciu metabolizmu pečenie a obličiek
 • pomoc pri hnisavých zápaloch, vredov
 • účinok pri opuchoch
 • blahodárny vplyv na upokojenie organizmu
 • tíšenie nadmerného búšenia srdca
 • vplyv na zníženie hladiny cholesterolu aj cukru v krvi
 • pôsobenie proti chrápaniu

Známy bylinkár Maurice Mességué odporúča kúru zo senovky pri všetkých chorobách, ktoré oslabujú organizmus (príklad apatia, či anémia a podobne) plus na všetky štádiá infekčných chorôb.

💡 TIP na produkt - Senovka grécka
Senovka grécka
 • prípravok s prírodným zložením vo vegánskych kapsuliach
 • výrobca: kanadská firma rodinného typu Organika Health Products Inc.
 • zloženie: 500 mg extrakt zo sušených semien rastliny (Trigonella foenum-graecum) v jednej kapsule
 • účinky: podpora laktácie a objemu prsníkov, zvýšenie libida a sexuálnej vitality, podpora trávenia, podpora pri hojení a poraneniach
 • odporúčané dávkovanie: 2 kapsuly 3 x denne
9,70 €
Senovka grécka v eshope Bohatstvo-prírody.sk

💡 TIP č.1: nad 30 € kupón na 1 %, kupón: dognet💡 TIP č.2: nad 100 € kupón na 3 %, kupón: DogBP3💡 TIP č.3: nad 79 € doprava zdarma

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním

V primeraných dávkach, odporúčaných aj výrobcom, nemá Senovka grécka žiadne známe vedľajšie účinky. Pri predávkovaní sa zriedka môže objaviť hnačka, prípadne sa môžu zhoršiť príznaky hypoglykémie – prudkého poklesu hladiny cukru v krvi pod spodnú hranicu alebo a zhoršiť aj príznaky astmy.

Niekomu však môže byť nepríjemný jej typický pach (ktorý bráni aj jej širšiemu využitiu). Ak je pre vás naozaj neznesiteľný, mám pre vás tip ako sa ho rýchlo a účinne zbaviť. Stačí nasypať semená senovky na 2 minútky do vriaceho liehu a potom chytro usušiť na plátne. Samozrejme podobná nepríjemnosť neplatí pre kapsuly. Tu vám štipec na nos naozaj netreba.

Interakcie a kontraindikácie

 • pri alergickej reakcii užívanie prerušte
 • pri vonkajšom použití je potrebné aby ste si dali pozor aj na prípadné alergické reakcie na koži
 • pozor by si mali dať aj osoby s nízkou hladinou cukru – senovka ho ešte viac zníži
 • užívanie vo forme tinktúry nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy
 • ak patríte medzi tých, ktorí sa potia viac, rátajte s tým, že počas kúry so senovkou to bude znásobené (senovka má celkom výrazné potopudné a močopudné účinky)

Vo všetkých spomenutých prípadoch nezabudnite ďalšie užívanie konzultovať s lekárom, ak senovku užívate na podporu tvorby mlieka tak aj s laktačnou poradkyňou.

 

Senovka grécka dostupné formy – čaj, korenie, tablety

Senovka grécka sa užíva vo viacerých formách. Najčastejšie je to v pôvodnej forme ako rozdrvené semená, z ktorých sa pripravuje odvar, pričom semená sa po vypití aj skonzumujú. V princípe to môže byť aj korenie, o ktorom som sa už zmienil vyššie. Obľúbená je aj forma tabliet, respektíve gélových kapsúl s obsahom prášku zo semien – ide jednozložkové prípravky (napríklad Fenugreek od Organiky). Ďalšou možnosťou sú prírodné prípravky, kde extrakt zo senovky tvorí len časť z celého spektra prírodných látok.

🍵 Semená na Čaj (odvar)

Odvar zo semien senovky je výborný ako zahrievajúci nápoj pri žalúdočných problémoch a menštruačných kŕčoch. Dojčiace matky ho môžu užívať na podporu tvorby mlieka.

Ako pripraviť čaj zo senovky gréckej:

 • odvar z celých semien: hrsť semien nechajte chvíľu navlhnúť a vložte do 1 litra vody, na ohni ponechajte 15-20 minút
 • odvar z rozomletých semien I.: 1 kávovú lyžičku zalejte 250 ml studenej vody a priveďte do varu. Povarte 3-10 minút, nechajte lúhovať 15 minút, sceďte a vypite
 • odvar z rozomletých semien II.: 2 čajové lyžičky prelejte 1 šálkou studenej vody a nechajte asi 3 hodiny odstáť, potom priveďte do varu a ihneď sceďte, čaj potom pite vlažný, môžete si ho dochutiť medom
 • bylinková zmes na bolesti zubov: zmiešajte po 1 diele drvené semená senovky, sušenú šalviu, harmanček a ibiš lekársky a pripravte si z nich odvar, nechajte chvíľku lúhovať a sceďte, zmes môžete použiť ako na výplachy tak aj na obklady
 • obklad so senovkou: 100 g rozdrvených semien zmiešajte s vodou a kvapkou jablčného octu čím sa vytvorí kaša, ktorú privediete do varu, ešte teplú nanesiete na čisté plátno a priložíte na postihnuté miesto (zápal nechtového lôžka, akné, vredy predkolenia. poúrazové stavy svalov a šliach, ľahšie opuchy) s a necháte pôsobiť až kým nevychladne

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať mleté semená Senovky gréckej, tak ja som pre vás objavil produkt prémiovej kvality v tomto obchode.

💊 Tabletky

Jednozložkové

Kto nie je na zložitejšiu prípravu odvarov, má možnosť užívať rastlinu v kapsulovej forme. Má to svoje nesporné výhody, nemusíte riešiť dávkovanie a ani nevábna aróma semien tak nie je žiaden problém. Takéto produkty majú širokospektrálne využitie a užívajú sa ako na podporu trávenia, na podporu laktácie, na zníženie cukru a podobne

Viaczložkové

Naproti tomu zmiešané prírodné prípravky so senovkou v zložení sú zamerané cielenejšie. Synergický efekt jednotlivých prírodných ingrediencií sa potom využíva v rôznych oblastiach. Najčastejšie sa jedná o prípravky na podporu libida a potencie mužov a tabletky pre ženy s účinkom na rast prsného tkaniva. Ja osobne sa prikláňam práve k tejto možnosti.

Kde kúpiť a za akú cenu?

Tabletky s fenugreek kúpite poväčšinou aj v lekárni či obchodoch so zdravou výživou. Semená v špeciálnych, napríklad bylinkárskych, obchodoch. Ak sa orientujete na kvalitu spojenú s dobrou cenou a pohodlie pri nákupe, tak ideálny spôsob je dozaista kúpa na internete u overeného predajcu.

S cenou je to rôzne, dosť závisí nielen od kvality použitej suroviny ale aj od jej spracovania a technologických postupov pri výrobe prípravkov. Tabletky či kapsule s čistou senovkou si dokážete zaobstarať už od nejakých 8-10 € za približne 60 kapsúl. Čaj z mletých semien si zaobstaráte už od 1-1,50 € za 50 g balenie. Uvádzané informácie sú samozrejme iba orientačné.

 

TOP 3 prípravky so Senovkou

 

Porovnanie

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Primulus
Prípravok na testosterón
tabletky / 175,3 mg v 1 tabletedo eshopu
Megaprsia BreastExtra+
Prípravok na zväčšenie poprsia
tabletky / 60 mg v 1 kapsuledo eshopu
Senovka grécka (Organika)
Jednozložkový prípravok
tabletky / 500 mg v 1 kapsuledo eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

Teraz si povieme viac o odporúčanom dávkovaní a užívaní senovky gréckej pri všetkých jej dostupných formách. V prvom rade však berte do úvahy najprv príbalové informácie, ktoré máte k dispozícii ku každému produktu z obchodu.

ČAJ

 • odvar zo semien rastliny sa odporúča sa piť 3 až 4 krát denne pravidelne, ak čaj budete užívať s benediktom lekárskym, tak ideálne 3 dni a potom si treba dať prestávku

TABLETKY

 • obvykle sa užíva 1-2 tablety niekoľkokrát denne podľa odporúčania výrobcu

TINKTÚRY

 • obvykle sa užíva 10-20 kvapiek maximálne raz denne, množstvo závisí od koncentrácie

Nezabudnite, že:

 • ideálne je dlhšie užívanie – ale samozrejme s mierou, čo v podstate platí pri všetkých výživových doplnkoch, ktoré obsahujú extrakty z rastlín a ďalšie prírodné látky
 • pri užívaní rastliny samotnej, či už vo forme čaju alebo tabliet, striktne dodržiavajte pokyny a odporúčania výrobcu
 • pri užívaní semien senovky neabsolvujte kúru dlhšiu ako týždeň, následne si dajte 8 dňovú pauzu a zase môžete absolvovať ďalší týždeň kúry
 • s užívaním môžete skončiť hneď, lepšie je však postupné znižovanie dávky (v akejkoľvek forme prípravok užívate)
 • ak máte pocit, že sa nadmerne potíte či častejšie močíte, jednoducho znížte dávkovanie

 

Ako fungujú tabletky so Senovkou – skúsenosti s užívaním

Senovka grécka je čoraz obľúbenejšia nielen z pohľadu jej účinkov na trávenie a podporu lepšieho vykašliavania pri respiračných ochoreniach či ako prostriedok na pomoc s rôznymi defektami na koži. V súčasnosti hrá prím jej vplyv na podporu laktácie, potom vplyv na hladinu hormónov ako v tele muža (testosterón a podpora libida), tak i ženy (podpora prirodzeného rastu poprsia).

Ja osobne som skúsil Primulus – multivitamín pre každého moderného muža, ktorého súčasťou je aj senovka grécka (ako jeden z 3 rastlinných extraktov). Podrobnejšie sa tomu budem venovať v recenzii, ktorá bude čo nevidieť dostupná aj pre čitateľov afrodiziakum.sk. V skratke však môžem povedať, že jeho užívaním som sa dostal opäť do lepšej kondície čo sa týka energie a nadobudol viac chuti na sex. Je to ideálny prípravok pre mužov, ktorí pociťujú obavy z nastupujúcej menopauzy.

Skúsenosti ostatných

Mnoho ľudí vyhľadáva senovku grécku najmä kvôli jej účinkom na tvorbu mlieka. Presne toto rozoberá kvantum mamičiek na portáloch ako emimino či modrýkoník.

Senovka grécka a kojenie

…mám len dobré skúsenosti v kombinácii s benediktom lekárskym. Z benediktu som varila čaj 2 x denne, senovku celú 3 x denne 2 lyžice trebárs do jogurtu alebo na lyžičku a zapiť, (mletú som nedávala) alebo tiež sa dá preliať horúcou vodou. Je to hnus, ale čo by človek dieťa neurobil. “Voňať” som začala cca po troch až piatich dňoch...vlastah”

Samozrejme, že nie všetky postrehy, skúsenosti, komentáre, recenzie, hodnotenia atď., atď… sa týkajú len podpory tvorby mlieka. Rastlina sa s úspechom využíva vo viacerých oblastiach:

Senovka a priberanie

…máme to vyskúšané na synovi, je bezlepkár (celiak) a totálne slabučký, liečiteľ a známy bylinkár nám senovku odporučil na pitie, aby syn pribral a na zápach nás vopred upozornil. Myslela som skôr na synovo zdravie… ale bol teda cítiť že fest…” Káča (babinet.cz)

Senovka grécka na prsia a ako bonus na trávenie

…vyskúšala som ju pre jej účinky na vzhľad pŕs a som spokojná. Zlepšila mi trávenie, takže ešte bonus navyše. Semienka musia byť kvalitné, čisté a suché. Pomleli sme ich na jemno, kávovú lyžičku do pol deci vody, za cca 15 min som to vypila. Trochu horkastá chuť, ale lyžička medu to spraví (poprípade cukor)…” (heureka)

 

Moje zhodnotenie na záver

Senovka grécka je naozaj obľúbená liečivá rastlina známa už tisícky rokov a využívaná na rôzne účely. Nielen, že jej užívanie má veľmi veľa zdravotných benefitov, rastlinka je dôležitá aj ako potravina, medonosná rastlina, či výživné krmivo pre zvieratá…

Takže pokiaľ hľadáte exotické korenie do vašej kuchyne, nech sa páči. Ešte viac sa vám však bude pozdávať keď ju, milé mamičky, použijete spolu s benediktom lekárskym na podporu tvorby mlieka, keď ju, milé dámy skúsite na prirodzený rast a spevnenie vášho poprsia, alebo keď sa páni rozhodnú podporiť normálnu hladinu testosterónu v tele a zvýšiť energiu či posilniť libido.

 

TIP na koncentrovaný prípravok

💡 TIP na produkt - Senovka grécka
Senovka grécka
 • prípravok s prírodným zložením vo vegánskych kapsuliach
 • výrobca: kanadská firma rodinného typu Organika Health Products Inc.
 • zloženie: 500 mg extrakt zo sušených semien rastliny (Trigonella foenum-graecum) v jednej kapsule
 • účinky: podpora laktácie a objemu prsníkov, zvýšenie libida a sexuálnej vitality, podpora trávenia, podpora pri hojení a poraneniach
 • odporúčané dávkovanie: 2 kapsuly 3 x denne
9,70 €
Senovka grécka v eshope Bohatstvo-prírody.sk

💡 TIP č.1: nad 30 € kupón na 1 %, kupón: dognet💡 TIP č.2: nad 100 € kupón na 3 %, kupón: DogBP3💡 TIP č.3: nad 79 € doprava zdarma

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

podrobne popísané, avšak nepostrehol som dôležitý fakt- senovka čistí cievy, čo je značne podstatný fakt

Ja som nikdy nerozumel tomu ako môže byť senovka grécka prospešná pre ženy – na dojčenie a ženské problémy a zároveň aj pre muža, keďže všade sa píše, že podporuje testosterón. Už to viem, kamarát mi to osvetlil nejako takto: senovka síce obsahuje látky, ktoré sa podobajú ženskému estrogénu, no mužské telo na určitú dávku a hladinu estrogénov reaguje zvýšenou produkciou testosterónu. Je to podobné, keď má chlap nadbytok androgénov v tele napríklad steroidov a to vyvoláva zase estrogénový efekt a mužovi začnú rásť prsia – odborne gynekomastia sa to volá.

M.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.