Damiána Turnera diffusa – prastaré indiánske afrodiziakum

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 0

Damiána je rastlinka, ktorú poznali už starí Mayovia. Odvar z listov užívali ženy pred pohlavným stykom na zvýšenie ich rozkoše. A presne kvôli týmto afrodiziakálnym vlastnostiam dnes nachádza uplatnenie vo viacerých prípravkoch na posilnenie libida a povzbudenie sexuálnej túžby.

To však samozrejme nie je všetko. Bylina, inak po slovensky Pastala rozprestretá, má pozitívny vplyv na prostatu, čaj pomôže pri kašli, je výborný na trávenie a účinok sa prejavuje aj na psychike, kedy je človek vyrovnanejší a spokojnejší. Toľko zatiaľ na úvod. Viac, to znamená takmer úplne všetko čo o Damiáne potrebujete vedieť, sa dozviete práve v nasledujúcom článku.

💡 TIP: 🔝 tabletky s damiánou, s ktorými mám dobré skúsenosti (alebo partnerka) a hlavne fungujú: ✅ Aphrodisia V pre ženy, ✅ Hotness Zenvia, ✅ Super Prsia + štíhla línia.

Damiána – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod

💡 Botanický popis rastliny

Damiána (latinsky Turnera diffusa, alebo Turnera aphrodisiaca) je menší ker, ktorý má silnú stonku s viacerými postrannými vetvami. Aromatické listy sú hladké, na vrchu jemné na dotyk, na rube slabo ochlpené. Typický žltý kvet vôňou pripomína harmanček, plod je pukavá tobolka, ktorá chuťovo pripomína figu. Kde rastie? Najčastejšie ju možno vidieť rásť na suchých a slnečných skalnatých stranách svahov a úbočí.

Sušená Damiána čaj

Pôvod a rozšírenie

Pôvod rastlinky je v Strednej a Južnej Amerike, kde ju po prvýkrát zaznamenali španielski misionári. Dnes sa pestuje najmä na území Mexika, juhoamerickej Bolívie a Brazílie či amerického Texasu a južnej Kalifornie. Umelo sa dostala tiež do Afriky do oblastí saván a polopúští.

Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radmalpígiotvaré (Malpighiales)
čeľaďmučenkovité (Passifloraceae)
rodpastala (Turneraceae)
druhpastala rozprestretá (Turnera diffussa)

Damiánu poznali už starí mayoviaDamiána kedysi a dnes

Už starí Mayovia používali túto rastlinu na výrobu nápojov lásky, ktoré si pripravovali najmä ženy pred pohlavným stykom pre zintenzívnenie ich rozkoše. K tomuto účelu slúžili najmä listy. Do Európy Damiánu prvýkrát doviezol do Európy španielsky misionár Juan María de Salvatierre (1648-1717).

Rastlina sa dodnes teší veľkej obľube hlavne v Južnej a Strednej Ameriky a južných štátoch USA ako sexuálne tonikum pre ženy. Tým sa práve líši od ďalšej exotickej indiánskej rastliny Muira puama, s ktorou ju inak spája množstvo spoločných účinkov.

💡 Ako sa Damiána povie po: česky: Pastala rozprostřená, anglicky, francúzsky, nemecky: Damiana, španielsky: Damiana, Hierba de la pastora, Hierba del venado, Oreganillo, Pastorcilla

Pestovanie doma

Ak ste skúsený pestovateľ a cudzokrajné rastliny sú váš koníček, tak Damiánu si môžete vypestovať aj doma. Nie žeby bola extra náročná, no pochádza z úplne iného klimatického pásma. Takže u nás ju vonku môžete mať akurát tak cez leto, inak ak teplota poklesne pod 16 °C rastline opadávajú listy a postupne odumiera.

Najideálnejšie je, keď máte vhodný skleník, kde potom rastlinka bude potrebovať aj dosť svetla a pravidelnú zálievku. Sadenice posaďte do suchšej pôdy a jemne zatlačte aspoň do 2 cm hĺbky a pôdu udržujte neustále vlhkú. Hnojiť sa odporúča raz týždenne, v lete aj každý deň, v zime stačí 1-2 x za mesiac. Nezabudnite na pravidelné ošetrovanie proti domácim škodcom.

💡 Takže pamätajte: Damiána zle znáša zimu, chlad a miesto v tieni!

Damiána a jej využitie

Turnera diffusa je naozaj silné afrodiziakum pre obe pohlavia, hoci práve ženy na jej aktívne látky reagujú lepšie. Bylina má však oveľa širšie využitie. Okrem priaznivého vplyvu na libido (tu sa dokonca hovorí o potláčaní príznakov frigidity) sa oceňuje aj jej schopnosť pôsobiť ako nervové tonikum. Čajový odvar sa v tradičnej medicíne tiež využíval na potlačenie suchého kašľa a podporu lepšieho vykašliavania hlienov. Damiána býva dokonca aj súčasťou energetických nápojov, či aj niektorých mexických likérov a margarity.

💡 Zaujímavosť: Damiána na fajčenie. Damiána sa tiež môže fajčiť a sa naozaj aj “veselo” fajčí – dokonca je jej pestovanie v niektorých štátoch zakázané. Má totiž podobné účinky ako marihuana, len miernejšie. Ak sa premieša s mučenkou, táto kombinácia rastlín vedie k významnej svalovej relaxácii a lucídnemu (vedomému) snívaniu. Rastlina sa tiež tradične využívala pri rôznych rituáloch, pri ktorej sa fajčila fajka naplnená usušenou vňaťou damiány.

Okrem toho sa v ľudovej medicíne doteraz využíva ako pomoc pri:

 • bolesti svalov (fibromyalgia)
 • rozdutí pľúc (emfyzém pľúc)
 • parkinsonovej chorobe
 • frigidite
 • neplodnosti
 • klimaktériu
 • zväčšení prostaty (benígna prostatická hyperplázia)

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Z Damiány sa využívajú najviac listy, ktoré obsahujú množstvo bioaktívnych látok. Za jednu z najdôležitejších možno považovať glykozid arbutín, potom rôzne druhy flavonoidov, éterické oleje a silice, fenolové zlúčeniny a terpény či mastné kyseliny.

➡️ arbutín – glykozid, ktorý je známy svojim podporným účinkom (dezinfekcia) pri liečbe bakteriálnych zápalov močových ciest (čítaj odborný článok), okrem damiány sa nachádza v zaujímavom množstve aj v medvedici lekárskej či brusniciach

➡️ silice a éterické oleje – damiána je doslova komplet aromatická (listy, kvety…), je to vďaka vysokému obsahu silíc a éterických olejov, ktoré podporujú hlavne naše dýchanie a trávenie

➡️ mastné kyseliny – sú vlastne kyseliny viazané v tukoch, sú nevyhnutnou súčasťou mnohých biologicky dôležitých látok, stavebných častí bunkových membrán, zdrojom energie…

➡️ flavonoidy – v rastline sa nachádza viac než 20 druhov, ktoré majú najmä protizápalový účinok a pozitívny vplyv na imunitný systém, z nich najvýznamnejší je apigenín, látka respektíve pigment chrániaci rastlinu pred patogénmi – vďaka jeho anxiolytickému účinku pomáha pri strese a zvýšenom napätí či úzkosti, dokonca v niektorých štúdiách spomína preventívny účinok voči rakovine

➡️ ostatné látkyv rastline sa nachádzajú aj ďalšie významné látky, spomeniem napríklad ešte damianín, cineol, beta-karotén, tetrafylín B, tymol, tricosan, beta-sitosterol, alfa-pinén, beta-pinén a mnohé ďalšie

Damiána – účinky rastliny sú rozmanité

I keď nás najviac budú zaujímať účinky damiány čo sa týka pohlavnej a reprodukčnej sústavy, neobídeme ani ďalšie významné a zaujímavé účinky, pretože Damiána má naozaj čo ponúknuť. Poďme na to.

❤️ Chuť na sex – Libido

Z môjho pohľadu je najdôležitejším benefitom tejto rastliny podpora chuti na sex ako u mužov ale hlavne u žien (hovorím z vlastných skúseností). Ide o to, že dokáže stimulovať tvorbu progesterónu – steroidného ženského pohlavného hormónu. To umožňuje žene lepšie si vychutnať pohlavný styk. Je to vítaná pomoc pri náznakoch frigidity, kedy žena nemôže (respektíve nedosahuje tak často ako by chcela) orgazmus zo psychogénnych dôvodov. Aby sa tento účinok prejavil naplno, je potrebné Damiánu užívať dlhodobo.

Čaj z Damiány pijú niektoré ženy v Latinskej Amerike tak hodinku, dve pred pohlavným stykom kvôli intenzívnejšiemu prežívaniu pohlavmého aktu. Tento účinok býva prisudzovaný aromatickým olejom rastliny a ich dráždivosti. Ešte väčší efekt možno dosiahnuť kombináciou s bobuľami floridskej palmy Serenoa repens (zdroj).

Takže Damiánu si môžu dopriať všetci, ktorí chcú:

 • zvýšiť svoju sexuálnu aktivitu
 • prebudiť túžbu a vášeň
 • zvýšiť libido
 • lepší a rýchlejší orgazmus
 • užiť si uvoľnený pohlavný styk
 • potlačiť menšiu nechuť k sexu
 • plnohodnotný intímny život aj v pokročilejšom veku
💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
 • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
 • až 100 mg Damiány v 1 tabletke
 • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
 • zvyšuje vzrušivosť (a frigidita je minulosťou)

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

❤️ Potencia

Damiána tiež pozitívne vplýva na udržanie normálnej hladiny testosterónu v tele muža, takže jej vplyv na jeho potenciu je potom celkom markantný. Takisto má čo dočinenia s lepším prekrvením pohlavnej sústavy (u žien v panvovej oblasti) a zvyšovaním pôžitku pri sexe.

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex (čo má priamy vplyv na potenciu každého muža)
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

❤️ Menštruácia, menopauza, väčšie prsia

Progesterón som už spomínal – damiána ovplyvňuje jeho hladinu v tele ženy. Takto neprospieva len ženské libido, ale aj menštruačný cyklus ženy, ktorý sa vďaka nej viac stabilizuje a je pravidelnejší. Výsledkom sú tiež menej intenzívne nepriaznivé prejavy spojené s týmto obdobím. To isté platí aj pri nastupujúcej menopauze, kde pomáha lepšie zvládať jej nepríjemné prejavy ako podráždenosť a výkyvy nálad.

Damiána tiež býva súčasťou prírodných prípravkov na zväčšenie a spevnenie poprsia z toho istého titulu – pomáha stimulovať činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, teda i prsné žľazy.

💡 TIP na produkt - Super Prsia + štíhla línia
Super Prsia + štíhla línia
 • výživový doplnok pre väčšie a pevnejšie prsia a štíhlu líniu
 • bohaté prírodné zloženie
 • lepšia pokožka i vlasy
 • pomoc pri ženských problémoch

❤️ Posilnenie nervového systému

Látky obsiahnuté v Damiáne (najviac alkaloidy) majú vplyv na psychickú vitalitu a pohodu, takže nadmernú úzkosť či depresívnejšie stavy dokáže v určitej miere potlačiť (podpora mentálnej a kognitívnej aktivity). Môžete očakávať evidentné zlepšenie nálady, mizne apatia či depresie, pomáha s každodenným stresom.

❤️ Ďalšie účinky

Damiána tiež býva súčasťou rôznych bylinných čajových zmesí určených na problémy s trávením a na suchý kašeľ (podporuje lepšie vykašliavanie hlienu). Takisto je v niektorých prípravkoch, ktoré majú za účel podporu pri bolesti svalov, vysokej hladine krvného cukru… Takisto je celkom známy jej podporný vplyv aj pri nezhubnom zväčšení prostaty. Môže pomôcť pri zápaloch močových ciest pretože pôsobí dezinfekčne (vďaka obsiahnutému arbutínu).

Rastlina je výborný stimulant – dodáva energiu a prispieva k lepšiemu sústredeniu, urýchľuje metabolizmus, povzbudzuje chuť do jedla pri nechutenstve, pomáha s vysokou hladinou cukru v krvi a napokon stimuluje aj krvný obeh.

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním

Doteraz žiaden výskum či štúdia o Damiáne nehovorí nič o vedľajších účinkoch na ľudský organizmus. Skúsenosti v rámci tradičnej medicíny hovoria o tom, že sa nežiadúce vedľajšie účinky prejavujú len výnimočne a aj to len na začiatku užívania u citlivejších ľudí. Ide napríklad o mierne tráviace problémy, začervenanie pokožky a bolesť hlavy. Pri vysokých dávkach potom môže hroziť slabosť, kŕče a útlm dýchania.

Interakcie a kontraindikácie

Keďže Damiána nie je preskúmaná úplne detailne – čo platí napríklad pre jej vplyv na ženy počas tehotenstva a dojčenia, tak v tomto období sa ženám jej užívanie neodporúča. To isté platí pre deti – užívanie sa neodporúča.

Ak užívate antidiabetiká, lieky na pečeň a/alebo lieky na predpis súvisiace so svalstvom, tak Damiánu neužívajte, respektíve sa o jej užívaní vždy poraďte najprv s lekárom.

Damiána dostupné formy – čaj, tabletky, rozpustné afrodiziakum

S damiánou sa môžete stretnúť vo viacerých formách. Najskôr pôjde o sušenú vňať či listy na prípravu čaju či odvaru, alebo tabletky (čistá rastlina, alebo ako súčasť viaczložkových prípravkov), prípadne rozpustný prášok na prípravu nápoja.

🍵 Čaj

So sušenej vňate a listov (vcelku či podrvenej) si môžete pripraviť svoj povzbudzujúci afrodiziakálny čaj. Do hrnčeka vložte 1-2 lyžičky zmesi a zalejte vriacou vodou, nechajte 10 lúhovať a môžete piť. Chuť odvaru je potom mierne sladkastá a sprevádza ju citrónová vôňa. Dobre chutí s medom. Odporúčam, vyskúšané. Prípadne je damiána súčasťou bylinnej zmesi v kombinácii s inými rastlinami.

💊 Tabletky

Tabletky alebo kapsuly s obsahom extraktu sú asi tým najjednoduchším spôsobom ako užiť rastlinu bez potreby zdĺhavej prípravy. Na výber máte jednozložkové doplnky alebo viaczložkové, pri ktorých je damiána v kombinácii s inými zložkami. Veľmi často sa jedná o prírodné prípravky na podporu libida ženy, ale aj muža.

⚗️ Prášok na nápoj

Predstavte si, že existujú aj prípravky vo forme rozpustného prášku na prípravu nápoja. Nápoja lásky. Damiána sa tam nachádza s ďalšími účinnými látkami. Prášok sa jednoducho zaleje vodou a užíva hodinku pred pohlavným stykom.

Afrodiziaká a prípravky s obsahom Damiány

Porovnanie

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Aphrodisia V pre ženy
Afrodiziakum pre ženy
tabletky / 100 mg v 1 kapsuledo eshopu
Hotness (Zenvia)
Afrodiziakum pre mužov i ženy
tabletky / 60 mg v 1 kapsuledo eshopu
Megaprsia BreastExtra+
Prípravok na zväčšenie poprsia
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Super Prsia + štíhla línia
Prípravok na zväčšenie poprsia
tabletky / 16 mg v 1 kapsuledo eshopu
Elixir for Love
Rozpustné afrodiziakum pre mužov i ženy
prášok na nápoj / 60 mg v 1 vrecúškudo eshopu
ProMan Plus
Prípravok na podporu tvorby testosterónu
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Afroditky Plus
Afrodiziakum pre mužov i ženy
tabletky / 100 mg v 1 kapsuledo eshopu

Užívanie a dávkovanie

Pri Damiáne to s užívaním a dávkovaním máte v podstate veľmi jednoduché. Tak ako aj pri ostatných bylinách a prírodných prípravkoch sa riaďte v prvom rade odporúčaním výrobcu. Nemáte tak čo pokaziť.

ČAJ

Ak si chcete spraviť čaj, návod som už spomínal vyššie. Dodám len, že nepretržité užívanie odvaru (1-2 šálky denne) sa odporúča maximálne 2-3 týždne. A samozrejme nie je určený tehotným a dojčiacim ženám, osobám s problémami s pečeňou. Predávkovanie môže viesť k zhoršeniu vstrebávania železa.

TABLETKY

Pokiaľ nie ste práve čajový typ a dávate prednosť na užívanie praktickejším tabletkám, tak dávkovanie sa líši od koncentrácie damiány v konkrétnom prípravku, obvykle ide o 1-2 kapsuly 1-2 x denne, ktoré nezabudnite zapiť dostatočným množstvom ľubovoľnej tekutiny (riaďte sa pokynmi uvedenými v príbalovom letáku). S práškom je to obdobné, len s tým rozdielom, že odporúčaná dávka je iba 1 vrecúško denne.

Nezabudnite, že:

 • ideálne je dlhšie užívanie – aktívne látky potrebujú svoj čas, aby ich organizmus dôsledne využil a prejavilo sa to maximálnym efektom
 • ak užívate čaj a tabletky ako afrodiziakum, tak ich aplikujte najskôr hodinu pred plánovaným stykom
 • striktne dodržiavajte pokyny a odporúčania výrobcu týkajúce sa najmä rizikových skupín (tehotné a dojčiace ženy, deti, diabetici, atď.)

Ako fungujú tabletky s Damiánou

Chcete vedieť ako fungujú tabletky s Damiánou? Jednoducho. Jedná sa o prípravky, ktoré sú nakombinované tak, aby stimulovali lepšie prekrvenie a podporovali tvorbu hormónov (progesterónu, testosterónu…). Aj keď sa primárne jedná o prípravky určené ženám, ani muži neprídu nakrátko, pretože sa nachádza aj v doplnkoch podporujúcich libido a potenciu každého muža.

K veci: Ak plánujete užívať Damiánu ako afrodiziakum (v akejkoľvek forme), tak si ju doprajte pol až hodinu pred pohlavným stykom a nie nalačno. Prvé pozitívne účinky možno pocítiť už do 0,5-2 hodín po užití, účinky sa naplno prejavia až po užití niekoľkých dávok (šálok čaju, tabletiek…)

Moje vlastné skúsenosti

Musím sa priznať, že keď partnerka prišla s nápadom vylepšiť náš intímny život pomocou tejto exotickej rastlinky, o ktorej som vedel, že je určená hlavne ženám, bol som pravdupovediac mierne skeptický. Nuž, nakoniec sme sa dali na užívanie Damiány vo forme čaju a takto vždy večer pred tým ako sme išli spať, sme si dali po šálke. Verte či nie, ale ten sex bol naozaj o niečo intenzívnejší. Je pravda, že partnerka pociťovala účinky viac ako ja, no vďaka tomu, že sa viac “rozpálila” sme si to užili obaja.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať damiánový čaj aj vy, tak ja som objavil sušenú vňať prémiovej kvality v tomto obchode.

Skúsenosti ostatných

…skúsil som piť čaj niekoľko dní po sebe a môžem len potvrdiť, že čaj už od začiatku užívania na mňa aj manželku pôsobil veľmi upokojujúco a uvoľňujúco. Dotyky sú viac precítené, telo vníma podnety intenzívnejšie vrátane pohlavných orgánov. Super nápad je šálka tohto čaju pred masážou v rámci predohry…” Marek

Moje zhodnotenie na záver

Starobylé mayské afrodiziakum Damiána – Turnera diffusa, je rastlina, ktorej účinky najmä potešia každú ženu v akomkoľvek veku. Ani muži nemusia prísť skrátka, hoci ako afrodiziakum pôsobí viac práve na nežnejšie polovičky. Môžete sa rozhodnúť užívať akúkoľvek formu byliny. Napríklad si spravte si doma romantický večer, ktorý pikantne okoreníte práve popíjaním výborného čaju z Damiány.

Alebo sa spoľahnite na vybrané kvalitné viaczložkové výživové doplnky, kde kombinácia viacerých prírodných látok ešte viac znásobí účinky. V prospech tabletiek hovorí jednoduchšie užívanie a presné dávkovanie. Inak, pre všetky formy platí, že sa k nim dostanete aj bez predpisu a tiež to, že pri prípravkoch s Damiánou (z Damiány) nemusíte očakávať žiadne nežiadúce vedľajšie účinky (respektíve, iba s minimálnym rizikom).

Posledná vec. Na našom trhu nie je veľa produktov, ktoré majú na “starosti” vzrušenie a posilnenie libida u žien. Tak prečo si nejaký aspoň občas nedopriať. Všakáno 🙂

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
 • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
 • až 100 mg Damiány v 1 tabletke
 • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
 • zvyšuje vzrušivosť (a frigidita je minulosťou)

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.