Feromóny

FeromónyFeromóny sú látky, ktoré ovplyvňujú chovanie živočíchov. A čo ľudí? Tak v tom sa odborné názory rozchádzajú, no každopádne platí, že tieto vonkajšie hormóny – ektohormóny ako sa im vraví, človek naozaj produkuje a má takisto orgán, ktorými ich registruje (pravdepododobne).

Ako to teda je? Sú feromóny naozaj také silné látky, ktoré dokážu pritiahnuť príslušníka opačného pohlavia, alebo je to len mýtus a výrobcovia feromónových parfumov predávajú len mačku vo vreci? Tak na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch tohto článku, kde sa o feromónoch dozviete všetko čo potrebujete vedieť.

💡 TIP: Hľadáte kvalitné feromóny pre ženy – parfumy so zmyselnými vôňami? Viaceré spokojné dámy preferujú značku Magnetifico: ✅ Pheromone Seduction, ✅ Pheromone Allure, ✅ Pheromone Selection a ✅ Pheromone Secret Scent.
💡 TIP: Kvalitné feromóny pre mužov a príťažlivé vône predstavujú najmä značky Magnetifico a Zerex. Pozri priamo teraz niekoľko parfumov týchto renomovaných značiek: ✅ Pheromone Seduction, ✅ Pheromone Allure, ✅ Pheromone Selection a ✅ Pheromone Secret Scent. ✅ Zerex Gentleman, ✅ Zerex Hunter a ✅ Zerex Sport.

Čo sú to vlastne feromóny

Základná definícia znie: Feromóny sú látky podobné hormónom, ktoré jedinec vylučuje do prostredia (preto sa nazývajú aj ektohormóny) a ďalší z toho istého druhu ich prijíma.

Ich zaregistrovanie a spracovanie v tele má na starosti špeciálny vomeronazálny orgán. Ten je plne funkčný u zvierat, u človeka túto funkciu „plní“ tzv. Jacobsonov orgán, ktorý je však podľa všetkého v dôsledku evolúcie zakrpatený a nefunkčný a viac sa kladie dôraz na čuchové ústrojenstvo. Inak, slovko feromón pochádza z gréčtinypherein je prenášať a hormon stimulovať.

 

Funkcia feromónov

Feromóny majú u zvierat, či hmyzu viacero funkcií. Menia ich správanie vo viacerých ohľadoch vrátane toho sexuálneho (ale napríklad je to aj určenie pozície a postavenia v skupine/svorke). Len pre zaujímavosť si ich pár uvedieme:

  • poplašná signalizácia
  • navádzanie k zdroju potravy
  • spúšťač sexuálneho vzrušenia
  • vymedzenie územia
  • vytvorenie puta medzi matkou a mláďatami
  • varovaný signál pre iného jedinca (aby ustúpil)
  • postavenie jedinca v skupine

Pár zaujímavostí

💡  Za objaviteľa ľudských feromónov sa považuje Gustav Jäger (1832-1917). Ten tieto látky popisoval ako lipofilné zlúčeniny spojené s kožou, ktoré označujú individuálny podpis ľudského zápachu.

➡️ Za prvý identifikovaný feromón sa považuje bombykol (v roku 1959). Ten je vylučovaný samičkami mole a plní funkciu prilákania samčekov k páreniu. Je známe, že dokáže prekonať veľké vzdialenosti a je pre samčeka „viditeľný“ aj vo veľmi nízkej koncentrácii.

➡️ Jacobsonov orgán sme už spomínali. Vedeli ste, že tento VNO (vomeronazálny) orgán je u človeka zreteľný ešte v rámci plodu, no do narodenia dieťaťa celkom atrofuje?

➡️ Viete, že za najviditeľnejší efekt pôsobenia feromónov na človeka sa považuje synchronizácia ovulácie u žien? Dokonca sa tento jav podľa svojej objaviteľky nazýva aj effect McClintock. Pravdou však tiež je aj to, že viacero analýz tento efekt spochybňuje už len kvôli zlej metodike a zlému nastaveniu pokusu (čítaj viac).

 

Typy feromónov

V prírode v zásade existujú štyri základné typy feromónov:

➡️ Spúšťače

Tieto feromóny vyvolávajú okamžitú špecifickú reakciu, ktorá je často veľmi rýchla a spoľahlivá. Feromóny spúšťače sa najviac angažujú v oblasti sexuálnej príťažlivosti živočíchov.

➡️ Primárne feromóny

Tieto feromóny zase vyvolávajú reakciu, ktorá prichádza o čosi neskôr ako pri spúšťačoch. Patria medzi ne látky, ktoré majú na starosti vývoj a reprodukčnú fyziológiu (menštruačný cyklus, puberta, tehotenstvo).

➡️ Signálne feromóny

Primárnym cieľom týchto feromónov je poskytnúť informáciu. Názorným príkladom je uľahčenie spoznávania novonarodených mláďat cicavcov ich matkami.

➡️ Modulátory

Ich schopnosťou je meniť či synchronizovať niektoré telesné funkcie. Ovplyvňujú napríklad aj náladu a emócie, ich spoločným znakom je to, že sa nachádzajú v pote.

 

Známe ľudské feromóny

 

Typicky mužské feromóny

✅ Androsterón

Jedná sa o endogénny steroidný hormón (feromón) – slabší androgén (pre vašu lepšiu predstavu – jeho účinnosť asi 1/7 v porovnaní s účinnosťou testosterónu). Androsterón sa vylučuje v oblasti podpazušia a na koži, no tiež sa nájde v moči, prípadne výlučkoch mazových žliaz.

Androsterón by mal u muža zlepšovať náladu a potláčať úzkosť. Zjednodušuje tak prípadné zblíženie ženy a muža. U žien tento feromón zase evokuje pocit, že jeho nositeľ je mužný typ, schopný zabezpečiť jej maximálnu ochranu a bezpečie.

✅ Androstenol

Podobne ako predošlý feromón aj androstenol je steroidný feromón a neurosteroid u ľudí a ďalších cicavcov. Má charakteristickú pižmovú vôňu, ktorá prispieva k podpazušnému zápachu. Muž by sa mal vďaka nemu cítiť mužnejšie a žena by zase mala „vycítiť“, že ide o atraktívneho samca.

Aj vďaka tomuto feromónu sa teda dajú jednoduchšie a rýchlejšie nadväzovať kontakty s opačným pohlavím (zaujímavosť: účinkuje ako na ženy, tak aj na mužov).

✅ Androstenón

Androstenón je steroidný hormón, ktorý bol prvým feromónom identifikovaným u cicavcov (izolovaný v diviačích slinách). Vytvára sa v Leydingových bunkách v semenníkoch a v pohlavnej dospelosti putuje od tukového tkaniva v semenníkoch až do slinných žliaz a slinami do ovzdušia.

Androstenón by mal u žien prirodzene vyvolávať pocit, že jeho nositeľ je práve ten muž, s ktorým by sa mala „páriť“.

✅ Androstadienón

Androstadienón prezývajú tiež feromón lásky. Tento feromón sa vraj už v minimálnych (piktogramových) množstvách podieľa na výraznom poklese nervozity, napätia a ďalších negatívnych pocitov u mužov i žien.

Najkvalitnejšie vône – feromónové parfémy pre mužov

❤️ TIP: Magnetifico – feromóny pre mužov (podrobná recenzia exkluzívnej značky parfumov)
❤️ TIP: Afrodiziakálne parfémyznačky Zerex (recenzie): Zerex Hunter, Zerex Sport, Zerex Gentleman

 

Typicky ženské feromóny

✅ Estratetraenol

Ženský feromón, ktorý sa podľa všetkého podieľa na fungovaní hormonálnej sústavy a má estrogénne účinky (zatiaľ ale celkom nepotvrdené) Prvýkrát bol estratetraenol izolovaný z moču tehotných žien a je pravdepodobne prítomný aj v iných telesných sekrétoch ako je napríklad axilárny pot (z podpazušia).

Mal by mať celkom silné účinky na mužov (aj na homosexuálne orientované ženy). Feromón podporuje spojenie a náklonnosť medzi partnermi a u oboch pohlaví zlepšuje náladu.

✅ Androstadienón

Medzi ženské feromóny sa podľa niektorých zaradzuje aj už spomínaný androstadienón. Aj vďaka jeho produkcii by mala žena vyžarovať do okolia silu pozornej, citlivej a chápajúcej bytosti. Feromón by však mal podľa všetkého pôsobiť aj na samotnú nositeľku a zmierňovať predmenštruačný syndróm, zvyšovať citlivosť, zlepšovať náladu, znižovať napätie a nervozitu…

Najkvalitnejšie vône – feromónové parfémy pre ženy

❤️ TIP: Magnetifico – feromóny pre ženy, oplatí sa po nich siahnuť? (recenzia značky)

 

Aké faktory vplývajú na pokles feromónov?

Či už na feromóny a ich silu veríte alebo nie, je fakt, že existujú a ich prirodzená produkcia je ovplyvnená viacerými faktormi. Toto sú tie, ktorými ich potláčate:

  • nevhodný životný štýl – napríklad nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie drog, fajčenie, či nezdravé stravovanie
  • veľa stresu – produkcia feromónov je závislá aj od psychického ne/komfortu jedinca, príliš veľa stresu potláča feromóny a ich predpokladané účinky
  • nedostatok spánku – ten spôsobuje zvýšenú únavu a vyčerpanie, čo produkcii feromónov taktiež neprospieva
  • nevhodná hygiena – prirodzenú „vôňu“ feromónov potláčajú aj preparfémované telové mlieka, sprchové gély, šampóny, ale aj voňavky a deodoranty (aj tie feromónové treba používať radšej striedmo)

 

Ako to vyzerá s predajom feromónov?

Feromóny dostupné na trhu možno v podstate rozdeliť na 2 skupiny – čisté feromóny a feromóny s parfémom.

➡️ Čisté feromóny majú väčšiu silu. Aj preto si pri ich používaní treba dať pozor na to, aby ste to  s nimi neprehnali. Inak je dosť celkom možné, že dosiahnete opačný účinok, než ktorý ste mali pôvodne v pláne a namiesto toho aby ste dámu svojho srdca získali, ju skôr odpudíte. TIP: pridajte pár kvapiek čistých feromónov do niektorého z vašich obľúbených parfémov.

➡️ Parfumované feromóny sú už hotové zmesi, ktoré sú namiešané profesionálne. Na výber máte z množstva značiek a vôní – pár z tých najkvalitnejších som už uviedol vyššie (pre mužov aj pre ženy).

 

Pár slov na záver

Skúsenosti s feromónmi sú z pohľadu „obyčajných ľudí“ niekde uprostred – ani veľmi negatívne, ale ani veľmi nadšené. V podstate ide o to, ako sa k tomu človek postaví. Samotné feromóny vám totiž úspech u opačného pohlavia určite nezaručia. Na druhú stranu však práve oni môžu byť tým pomyselným jazýčkom na váhach, ktoré sa napokon priklonia na vašu stranu. Za skúšku to podľa mňa stojí, čo myslíte vy?

Feromóny –  zdroje informácií a odborné články

💡 Prečítajte si o feromónoch ešte viac - štúdie a ďalšie odborné materiály

Upozornenie

‼️ Upozornenie: Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy... Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!