Bylinky na zvýšenie testosterónu

Bylinky na zvýšenie testosterónu

Testosterón je jeden z najdôležitejších hormónov vôbec. Teda hlavne čo sa sexuálneho zdravia týka. S jeho hladinou v mužskom tele totiž súvisí základný pud človeka – rozmnožovací. Bez neho by muž nepociťoval žiadnu sexuálnu túžbu.

Testosterón hrá tiež veľmi dôležitú úlohu v procese produkcie spermií, nezastupiteľne vplýva na svalovú i kostnú hmotu, rozhoduje o typickej muskulatúre (a rozmiestnení tuku v mužskom tele), vplýva na tvorbu červených krviniek, podporuje správne psychické rozpoloženie…

Ako zvýšiť jeho hladinu v tele, keď to chlap najviac potrebuje? Teda v období postupného znižovania koncentrácie, ktoré prirodzene prichádza s postupujúcim vekom? Existuje viacero dobrých spôsobov ako to dokázať prirodzenou cestou. Medzi tie najlepšie určite patrí aj užívanie niektorých superbyliniek, ktoré sú oddávna známe tým, že dokážu podporiť vyrovnanú hladinu testosterónu v tele.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na prirodzené zvýšenie testosterónu v tele – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ PrimulusMenActive a ✅ Tribulus Maximus. Obsahujú overené bylinky na podporu normálnej hladiny testosterónu a ďalšie dôležité látky.

Testosterón – čo to vlastne je a jeho význam

Testosterón je steroidný pohlavný hormón, ktorý sa u mužov tvorí hlavne v semenníkoch. Je to určite najvýznamnejší androgénny hormón, ktorý je zodpovedný za správny vývin mužských pohlavných znakov, správny vývoj semenníkov, typické svalstvo a fyzickú silu, rast vlasov i pubického ochlpenia, hrubnutia hlasu a tiež pre optimálnu produkciu spermií. Má vplyv aj na mentálnu vyrovnanosť a celkovo psychickú odolnosť jedinca.

Jeho hladina v mužskom tele neustále kolíše v závislosti od aktuálnych potrieb organizmu. Taktiež sa mení v priebehu postupujúcich rokov, pričom približne od tridsiatky postupne priebežne klesá. Nedostatok testosterónu v dospelom veku potom spôsobuje potlačenie telesnej túžby, alias libida, a zníženú plodnosť muža.

Najvýznamnejšie funkcie testosterónu v mužskom tele

 • stimulácia spermatogenézy a podpora fyzického a funkčného dozrievanie spermií
 • udržiavanie podporných orgánov mužskej reprodukčnej sústavy (semenníky, prostata…)
 • podpora normálneho rozvoja mužských sekundárnych sexuálnych charakteristík (typická telesná stavba, svalstvo…)
 • stimulácia rastu a metabolizmu v tele (tvorba svalovej a kostnej hmoty, rast vlasov…)
 • pozitívny vplyv na vývoj mozgu stimuláciou normálneho sexuálneho správania

 

Najčastejšie problémy s testosterónom a ich príznaky

Najmä so zvyšujúcim sa vekom muža, či nevhodným životným štýlom a životosprávou, dochádza k niektorým poruchám pri tvorbe testosterónu. Ak to chceme zovšeobecniť, tak najčastejšie sa jedná o tieto dva problémy:

 • nízka hladina testosterónu
 • vysoká hladina testosterónu

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na prirodzené zvýšenie testosterónu v tele – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ PrimulusMenActive a ✅ Tribulus Maximus Obsahujú overené bylinky na zvýšenie testosterónu.

➡️ Nízka hladina testosterónu

Nízka hladina testosterónu je dôsledok nedostatočnej stimulácie jeho tvorby a vekom sa tento jav stáva stále častejším. Výsledkom je nízke libido a znížená plodnosť. Takisto sa môže jednať o fyziologickú poruchu semenníkov, či poruchu produkcie luteinizačného hormónu. Nedostatok testosterónu v období pohlavného dozrievania potom spôsobuje nedostatočné vyformovanie typických mužských pohlavných znakov.

Najčastejšie príznaky nedostatku testosterónu:

 • potlačenie až úplná absencia sexuálnej motivácie a znížené libido
 • určitý stupeň erektilnej dysfunkcie – neschopnosť dosiahnuť kvalitnú erekciu pri styku
 • zhoršená plodnosť v dôsledku nedostatku spermií v ejakuláte
 • zvýšená únava a nedostatok energie a to aj napriek dostatku spánku
 • zhoršenie psychického zdravia, to jest častejšie zmeny nálady, popudlivosť, depresia
 • zhoršenie kognitívnych funkcií, vrátane pamäte
 • menej svalovej hmoty na úkor zvýšenia telesného tuku
 • zvýšené vypadávanie vlasov
 • zväčšenie mužskej prsnej žľazy, ktoré spôsobuje nerovnováha medzi testosterónom a estrogénom
 • pozri viac v článku na ❤️ Afrodiziakum.sk: Nedostatok testosterónu – ako sa prejavuje a čo s tým robiť

➡️ Vysoká hladina testosterónu

Problémom je samozrejme aj nadbytok testosterónu v mužskom tele, ktorý sa prejavuje ako rôznymi telesnými príznakmi (zmena normálnej fyziológie semenníkov, zhoršenie kvality pokožky, zníženie plodnosti, prípadne sa nadmerná hladina môže považovať aj za jeden z príznakov rakoviny prostaty), tak aj psychickými problémami ako je častejšia nervozita a podráždenie, nespavosť až depresie.

Vysoká hladina testosterónu môže súvisieť s ochoreniami endokrinnej sústavy, predčasnou pubertou alebo aj s nadmerným užívaním anabolických steroidov u športovcov.

 

Najčastejšie príčiny problémov s testosterónom

Príčin problémov s testosterónom je viac. Najhlavnejším faktorom zníženia hladiny testosterónu v tele muža je vek. No netreba zabúdať ani na životný štýl a životosprávu, možné poruchy a ochorenia, ktoré potláčajú normálnu tvorbu tohto dôležitého pohlavného hormónu.

Najčastejšie príčiny a faktory spôsobujúce zníženie hladiny testosterónu:

 • vyšší vek: výraznejší pokles možno sledovať u mužov po 40-tke, vrchol produkcie testosterónu prebieha v puberte
 • hormonálne poruchy, genetické ochorenia, ale aj poškodenie či dokonca odstránenie semenníkov, chemoterapia alebo ožarovanie
 • nesprávna životospráva: testosterónu najviac škodí nezdravé stravovanie, fajčenie a zvýšená konzumácia alkoholu, tiež nedostatok spánku, príliš veľa stresu, nedostatok pohybu
 • autoimunitné ochorenia a choroby liečené liekmi, ktorých vedľajším efektom užívania je aj znižovanie produkcie testosterónu (lieky na krvný tlak, opiáty, kortikoidy, niektoré antidepresíva)

 

Ako zvýšiť testosterón – moje vlastné skúsenosti

Ako jednoducho zlepšiť a podporiť normálnu hladinu testosterónu v tele? Existuje naozaj niekoľko dobrých a hlavne prirodzených spôsobov ako to docieliť:

➡️ Pracujte na svojej životospráve

 • spánok – je pre normálnu hladinu testosterónu naozaj významný, doprajte si preto vždy aspoň 7 hodín kvalitného spánku
 • vyvážená strava – zamerajte sa hlavne na tradičné potraviny so zdravou rovnováhou tuku, bielkovín a sacharidov a tiež dostatočný príjem zinku, či vitamínu D (slnením, alebo aj doplnkami výživy), vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom estrogénov (sója, ľan, sezam…), alkoholu a fajčeniu
 • prečítajte si náš článok na Afrodiziakum.sk: Potraviny na zvýšenie testosterónu + ktorým sa určite vyhnúť

➡️ Starajte sa viac o svoje psychické zdravie

Venujte dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku. Takto jednoducho dokážete potlačiť stres a nadmieru únavy. Dlhodobý stres je totiž jeden z najvýznamnejších faktorov zníženia testosterónu v tele.

➡️ Cvičenie a dobrá fyzická kondícia

Pohyb je jednoznačne najlepšia prevencia mnohých civilizačných ochorení, ktoré negatívne pôsobia aj na produkciu testosterónu. Pravidelné cvičenie zlepšuje náladu a zvyšuje energiu a vytrvalosť a dokonca priamo pomáha zvýšiť hladinu testosterónu. Stačí na to len 30 minút denne. Bez pravidelného pohybu hrozí nadváha až obezita a tým aj väčšie riziko akútneho nedostatku testosterónu.

➡️ Bylinky na zvýšenie testosterónu, alebo podporte jeho normálnu hladinu v tele prírodným spôsobom

Viaceré tradičné liečivé rastliny (napríklad kotvičník zemný, senovka grécka, ašvaganda, či tongkat ali…) v kombinácii s dôležitými minerálmi ako zinok, horčík či selén a vitamínmi sú častou súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú normálnu hladinu testosterónu a jeho produkciu prirodzenou prírodnou cestou.

Bylinky na zvýšenie testosterónu však samozrejme môžete vyskúšať aj v pôvodnej forme ako čaj alebo odvar.

💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus

 • tabletky pre všetkých mužov
 • multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118

23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

 

Zloženie, účinky a užívanie bylín na zvýšenie testosterónu

Bylinky sú na podporu prirodzenej produkcie testosterónu čoraz populárnejšie, čo využívajú aj mnohí výrobcovia voľnopredajných výživových doplnkov ale aj klinicky testovaných liekov. Bylinky na zvýšenie testosterónu totiž obsahujú unikátne aktívne látky, ktoré dokonca priamo vedia pôsobiť na hladinu testosterónu alebo príbuzných hormónov. Niektoré z nich tiež bránia premene testosterónu na estrogén.

Účinky byliniek na zvýšenie testosterónu:

 • podpora normálnej tvorby testosterónu v tele
 • zvýšenie libida – sexuálneho apetítu
 • pozitívny vplyv na sexuálnu vitalitu muža
 • prispenie k rýchlejšiemu nárastu svalovej hmoty
 • pomoc s preklenutím mužskej andropauzy
 • zníženie únavy a zvýšenie energie

Bylinky na zvýšenie testosterónu sa dajú používať v rôznych formách. Buď sú to rôzne čaje alebo odvary z rôznych častí rastliny (koreň, vňať, plody, semená, listy, kôra…), alebo rôzne špeciálne prípravky v tabletkách, kapsuliach, či dokonca tinktúrach.

 

Najlepšie bylinky na zvýšenie testosterónu

 

➡️ Kotvičník zemný – Tribulus terrestris

Bylinky na zvýšenie testosterónu: Kotvičník zemný

Bylinky na zvýšenie testosterónu: Kotvičník zemný

Rastlina, ktorá pôvodne pochádza z Ázie, je dnes hojne rozšírená hlavne na území Ruska a strednej Ázie, no nájdete ju rásť už v podstate kdekoľvek v Európe v teplejších oblastiach. Kotvičník obsahuje množstvo výnimočných látok. Unikátna je najmä vysoká hladina rastlinných “anabolických steroidov” (protodioscín a diosgenín).

Aj preto je Tribulus terrestris známy ako osvedčený prírodný “booster” tvorby testosterónu v tele, ktorého produkciu podporuje aj vo vyššom veku. Rastlinu nazývajú tiež zelenou viagrou, pretože dokáže pozitívne vplývať aj na erekciu a mužské libido.

Ďalšie významné látky kotvičníka – steroly (betasitosterol napríklad), pomáhajú chrániť prostatu pred jej nezhubným zväčšením a v kombinácii sa steroidnými saponínmi môžu fungovať aj ako prevencia pred rakovinou prostaty.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • zvýšenie testosterónu
 • podpora potencie a libida
 • tvorba svalovej hmoty
 • podpora zdravia prostaty a močových ciest
 • zníženie hladiny cholesterolu v krvi
 • podpora trávenia a sekrécie žalúdočných štiav
 • antioxidačné účinky
 • detoxikačné účinky na pečeň
 • zlepšenie fyzickej a psychickej kondície
 • zmierňovanie stavov úzkosti
 • potláčanie nespavosti
 • lepšia regenerácia

💡 Prečítaj si o Kotvičníku viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať priamo čaj z Kotvičníka, tak sušenú vňať prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

TOP prípravok na testosterón s Kotvičníkom

💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus

 • TOP tabletky pre všetkých mužov
 • multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118

23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

Prípravky na podporu testosterónu a erekcie s Kotvičníkom

Recenzie tabletiek s Kotvičníkom v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk:

Primulus,  ✅ ADVANCE MenActive,
eJoy, ✅ eJoy LONG, ✅ Zerex Klasik, ✅ Zerex Extralong, ✅ Zerex Ultragold,
Vimax, ✅ Proerecta, ✅ Erexan, ✅ Erexan Kontrol, ✅ Erexan Stabil,
Aphrodisia V pre mužov, ✅ Aphrodisia V Ultra Rapid,
Clavin Original, ✅ Clavin Platinum, ✅ ArginMax Forte pre mužov, ✅ ArginMax Forte pre ženy,
Erectan Forte, ✅ Erectan ManLONG, ✅ Afroditky plus

 

➡️ Senovka grécka

Bylinky na zvýšenie testosterónu: Senovka grécka

Bylinky na zvýšenie testosterónu: Senovka grécka

Senovka grécka, alias Fenugreek (Trigonella foenum-graecum), je jednoročná rastlina, ktorá sa považuje za jednu z najstarších kultúrnych plodín vôbec. Pôvodne stredomorská bylina sa dnes pestuje najmä ako krmivo a na terapeutické účely. Ako liečivá rastlina sa doteraz pestuje v podstate v celej južnej Európe.

K terapeutickým účelom sa využíva semeno (semen foeni-graeci, alebo inak semen trigonellae). Priaznivo pôsobí hlavne na trávenie, žalúdok a črevá, tlmí pálenie v žalúdku… Dokáže pozitívne vplývať na hladinu pohlavných hormónov (testosterónu) v tele muža a aj preto býva súčasťou mnohých prípravkov určených na ľahšie preklenutie obdobia mužského prechodu – andropauzy. Senovka tiež podporuje lepšie prekrvenie tkanív a orgánov, vrátane celej pohlavnej sústavy a aj preto ju môžeme zaradiť medzi výborné afrodiziaká.

Veľmi známy je aj jej vplyv na tvorbu mlieka a podpora laktácie u mamičiek (najčastejšie v kombinácii s ďalšou liečivkou – benediktom lekárskym). Hlavnými účinnými obsahovými látkami semien senovky gréckej sú slizovité látky, flavonoidy, saponíny ako diosgenín a alkaloid trigonelín.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • podpora normálnej hladiny testosterónu v tele
 • zvýšenie libida a sexuálnej aktivity
 • priaznivý vplyv na trávenie, žalúdok a črevá
 • prispieva k udržiavaniu fyziologického pH žalúdka
 • podporuje chuť do jedla
 • pôsobí ako fyzické a mentálne tonikum
 • podporuje metabolizmus tukov
 • pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi
 • podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu
 • podporuje produkciu mlieka počas dojčenia a rýchlejšie zotavenie po pôrode
 • posilnenie organizmu a jeho lepšia regeneráciu
 • upokojenie a hojenie slizníc dýchacích ciest (hlienotvorba)
 • pozitívny vplyv pri alergiách a na znižovanie horúčky
 • pomoc pri hnisavých zápaloch, vredoch, opuchoch
 • tíšenie nadmerného búšenia srdca
 • pôsobenie proti chrápaniu

💡 Prečítaj si o Senovke viac

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať mleté semená Senovky gréckej, tak produkt prémiovej kvality nájdete v tomto obchode.

TOP prípravok na testosterón so Senovkou

💡 TIP na produkt - MenActive
MenActive - tabletky na zvýšenie testosterónu

MenActive od ADVANCE nutraceutics je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý z rastlinných extraktov obsahuje Senovku, Kotvičník a Ženšen.

 • výživový doplnok s preukázateľne pozitívnym vplyvom na normálnu hladinu testosterónu
 • obsahuje unikátnu kombináciu prírodných látok: overené rastlinné extrakty + L-karnitín, zinok a vitamín B6
 • užívanie bez rizika vedľajších účinkov – vhodný k dlhodobému užívaniu
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

11,99 €

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

Prípravky na podporu normálnej hladiny testosterónu so Senovkou gréckou

Recenzie tabletiek so Senovkou v zložení na ❤️ Afrodiziakum.sk:

Primulus, ✅ MenActive,
Aphrodisia XL krém pre mužov
Megaprsia BreastExtra+, ✅ Super Prsia + štíhla línia

 

➡️ Ashwagandha

Bylinky na zvýšenie testosterónu: Ashwagandha

Bylinky na zvýšenie testosterónu: Ashwagandha

Ashwagandha, ašvaganda, alias witánia opojná (Withania somnifera) je liečivá rastlina známa z tradičnej indickej medicíny Ajurvédy. Ashwagandha doslova znamená “vôňa koní” a pravidelné užívanie bylinky prirodzene podporuje tvorbu testosterónu v tele, omladzuje, upevňuje zdravie a posilňuje sexuálne funkcie. Aj preto bylinu často volajú indický ženšen.

Ashwagandha je obľúbená hlavne kvôli svojmu univerzálnemu širokospektrálnemu využitiu. V rastline sa doteraz našlo viac ako 80 rôznych biologicky aktívnych látok. Medzi tie medicínsky najzaujímavejšie patria withanolidy, ktoré sa svojou štruktúrou celkom podobajú ginsenoidom (látkam nachádzajúcim sa v známejšom ženšeni).

Spomenúť však treba aj ďalšie látky ako alkaloidy, fytosteroly, saponíny, oligosacharidy, triesloviny… Je však doteraz veľkou neznámou, ktoré látky a v akej kombinácii sú zodpovedné za konkrétne liečivé účinky. Objasnenie komplikuje aj fakt, že existuje viacero chemotypov rastliny (to znamená s rozdielnym zložením a koncentráciou látok) a tiež to, že v každej časti rastliny sa nachádza rozdielne zastúpenie týchto látok.

Účinky a využitie rastliny v skratke

 • podpora produkcie testosterónu
 • výborné afrodiziakum na zvýšenie sexuálneho apetítu – libida
 • pozitívny vplyv na potenciu a plodnosť
 • stres a duševné vypätie, únava a vyčerpanie
 • podpora lepšej koncentrácie a pamäte
 • ako silný antioxidant spomaľuje starnutie
 • podporuje imunitný systém
 • zvyšuje odolnosť organizmu (adaptogénne vlastnosti)
 • podporuje rýchlejšiu rekonvalescenciu po chorobe, úraze
 • výborná na nespavosť
 • pozitívne vplýva na krvný tlak
 • takisto na cholesterol a cukor v krvi
 • pomoc pri artritíde
 • podpora normálnej tvorby kolagénu

💡 Prečítaj si o Ašvagande viac

TOP prípravok s Ashwagandha

💡 TIP na produkt - Ashwagandha ADVANCE
Ashwagandha ADVANCE

 • prírodný výživový doplnok prémiovej kvality s vysokým obsahom withanolidov
 • zloženie: koncentrovaný extrakt z koreňa ašvagandy 10:1, 350 mg v 1 kapsule
 • užívanie bez rizika vedľajších účinkov – vhodný k dlhodobému užívaniu
 • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy

15,99 €

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

 

Ostatné bylinky na zvýšenie testosterónu

Hoci sú spomínané byliny to najlepšie z ríše rastlín na podporu prirodzenej tvorby testosterónu, existujú aj ďalšie druhy, ktoré to tiež majú v “popise práce”. Jedná sa napospol o zaujímavé exotické rastliny, ktorých popularita stále stúpa: Horny GoatKrpčiarka šípolistá (Epimedium sagittatum), Zamatová fazuľa (Mucuna pruriens), Tongkat ali (Eurycoma longifolia). K tomu môžeme prirátať aj veľmi dobre známy liečivý Zázvor (Zingiber officinale), či netradičné himalájske mumio Shilajit.

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!