Benedikt lekársky – na mlieko, väčšie prsia i trávenie (všetko o univerzálnej byline)

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 0

Benedikt lekársky je nenápadná rastlinka, ktorej univerzálne liečivé účinky sú známe už niekoľko storočí. V poslednom období je populárna najmä ako bylina podporujúca tvorbu mlieka (v spojení s inou liečivkou s názvom Senovka grécka). No jej využitie je oveľa, oveľa širšie. Rastlina bola známa už od stredoveku, kedy sa používala napríklad pri morových epidémiách. Má blahodárny vplyv na trávenie (používa sa aj na výrobu horkých likérov) a v neposlednom rade – ženy môžu oceniť aj jej vplyv na rast a pevnosť poprsia, keďže mnoho prípravkov s týmto zameraním obsahuje práve Benedikt lekársky ako jednu z účinných látok.

A pritom je to rastlina, ktorá laikom pripomína obyčajnú burinu za plotom záhrady. Až náramne sa totiž podobá obyčajnému bodliaku. Chcete vedieť o tejto zaujímavej rastline viac? Zahĺbte sa do môjho článku a dozviete sa okrem iného aj to, ako ju dokážete vypestovať aj správne spracovať doma, aké látky obsahuje, že je kvôli nim taká výnimočná a následne jej účinky. Povieme si v akých formách je Benedikt prístupný a ako ich správne dávkovať a užívať. A na záver aj reálne skúsenosti s užívaním. Poďme na to.

💡 TIP: 🔝 prípravky s Benediktom lekárskym, s ktorými mám dobré skúsenosti a naozaj fungujú: ✅ SUPER Prsia + štíhla línia, ✅ Benedikt lekársky (Organika), ✅ Benedikt lekársky čaj.

Benedikt lekársky – viac o rastline z botanického hľadiska, výskyt a pôvod, kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) je jednoročná, niekedy aj dvojročná rastlina, ktorá má pri zemi husto štetinatú byľ, od stredu vlnatú až žliazkatú. Vysoká je 20-40 cm (niekedy až 60), päťhranná a rozkonárená. Listy tejto nenápadnej rastliny sú podlhovasto kopijovité, ostnato zúbkaté a pichľavé, na spodnej strane s bielou žilnatinou. Žlté kvety sedia na plievkatom lôžku a tvoria úbor, z ktorého vnútorné listene často vybiehajú do dlhých rozkonárených tŕňov. Okrajové kvety sú neplodné, vnútorné obojpohlavné. Plodom je hnedá nažka s trojradovým chocholcom. Toľko základná botanická charakteristika. Takto vyzerá rastlina ešte pred kvitnutím:

Benedikt lekársky Cnicus benedictus

Je to pichliač, nie je to pichliač?… Je to Benedikt lekársky!

Kvitne od apríla až do augusta, najintenzívnejšie začiatkom leta. Na terapeutické účely sa používa vňať a listy, ktoré sa zbierajú už od mája a kedy majú najvyšší obsah cenených látok. Semená vyzrievajú koncom leta (od augusta)

Pôvod a rozšírenie

Tento druh pochádza z Južnej Európy (najmä okolo Stredozemného mora) a Prednej Ázie. Vyskytuje sa prirodzene aj u nás, najskôr v záhradkách odkiaľ sa voľne a divoko šíri (na poliach sa pestuje aj ako kultúrna liečivá rastlina). Darí sa jej viac v oblastiach s dostakom tepla a vlahy.

💡 Zaujímavosť:

Benedikt lekársky sa pre svoj bodliakovitý výzor zvykne zamieňať s niektorými pichliačmi (najviac s Pichliačom zelinovým –  Cirsium oleraceum, či Pichliačom obyčajným –  Cirsium vulgare) alebo aj s Pestrecom mariánskym (Silybum marianum).

Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radastrotvaré (Asterales)
čeľaďastrovité (Asteraceae)
rodbenedikt (Cnicus)
druhbenedikt lekársky (Cnicus benedictus)

Radšej raz vidieť ako stokrát počuť/čítať. Toto je video, vďaka ktorému v prírode poznáte Benedikt lekársky na 100%.:

Cnicus benedictus (with translation text)

Benedikt lekársky kedysi a dnes

Antický svet v staroveku poznal túto rastlinu pod názvom étera knikos. V stredoveku sa najčastejšie používal ako hlavný prostriedok proti pľúcnym chorobám a moru (požehnaný bodliak, ktorý čistí krv a vyháňa hnilobu z tela). Už vtedy sa odporúčal kojacim ženám na rýchlejšie naštartovanie laktácie a väčšiu produkciu mlieka. Práve od toho času sa stal známym a pravidelne používaným prírodným liečivom. Už na konci 15. storočia sa o ňom zmieňuje legendárny lekár Galén vo veľkej knihe o bylinách známej pod názvom Záhrada zdravia (“povaha tejto byliny upchaté orgány otvára, preniká nimi a urýchľuje vylučovanie moču.”).

V súčasnosti je rastlina populárna najmä pre schopnosť podporiť tvorbu mlieka ženy. Inak sa doteraz využíva napríklad aj v likérnictve (a prežíva dokonca malý boom – určite poznáte slávne benediktínky).

💡 Ako sa Benedikt lekársky povie po:  česky: Benedikt lékařský, Čubet benediktanglicky: Blessed-Thistle, Holy thistle, francúzsky: Chardon bénitnemecky: Echtes Benediktenkraut, španielsky: Cardo bendito taliansky: Cardo santo, maďarsky: Benedekfü, Aldottbárcs, poľsky: Drapacz lekarski

 

Pestovanie doma

Rastlina sa dá bezproblémovo pestovať aj na záhrade. K stabilnému rastu jej stačí dostatok tepla a vlahy a vhodná pôda, najlepšie vápenatá a humusová, prípadne piesčitohlinitá. Ako 1-2 ročná bylina sa pestuje výhradne zo semien, ktoré sa vysievajú niekedy v priebehu apríla na slnečné a vyhriate miesto vo vzdialenosti medzi sebou 40-50 cm. Na vhodnom stanovišti dokáže vzísť do 8-10 dní.

Zber rastliny si naplánujte na koniec mája, kedy sa zbiera za za slnečného a suchého počasia. Celá vňať sa vtedy odrezáva ešte pred úplným rozkvitnutím rastliny vo výške 5 cm nad zemou. Zber samotných listov je vhodný v priebehu júna až júla. Pri práci používajte rukavice – nezabúdajte, rastlina totiž pichá. Pozor aj na vdýchnutie či prehltnutie jemných chĺpkov – dokážu nepríjemne dráždiť sliznice (pri zbere aj pri sušení).

Suší sa v tieni do 60 stupňov Celzia na vzdušných miestach a v tenkých vrstvách. Inak rýchlo plesnivie a viac sa drolí. Keďže je za čerstva pozbieraná vňať lepkavá a má veľmi horkú chuť, musí sa sušiť oddelene od ostatných liečivých rastlín. Ak natrafíte v pri sušení na mäsité byle a stonky, tak tie pokojne vyhadzujte – sú plné šťavy a zle sa sušia. Vysušená vňať je náročnejšia na skladovanie – zmes totiž dokáže rýchlo zvlhnúť.

Benedikt lekársky - sušená vňať

Sušená vňať je pri nesprávnom skladovaní náchylná rýchlo zvlhnúť…

 

Benedikt lekársky a jeho využitie

Benedikt podporuje trávenie a tvorbu tráviacich štiav a žlče, posilňuje organizmus pri chorobách tráviaceho ústrojenstva a pečene. Okrem toho je cenený aj jeho vplyv na tvorbu mlieka a rýchlejšie naštartovanie laktácie (benedikt lekársky a senovka grécka). V tradičnom ľudovom liečiteľstve sa používa na široké spektrum problémov, napríklad aj na:

 • problémy so žalúdkom
 • zápaly a tlmenie bolesti
 • povzbudenie organizmu
 • podporu vylučovania moču
 • reumatizmus
 • povzbudenie chuti do jedla
 • na podporu pri rekonvalescencii
 • čistenie krvi
 • rýchlejšie hojenie rán, vredov, ekzémov, kožných aftov

 

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Z terapeuticky významných látok Benedikta lekárskeho sú najviac cenené silice (približne 0,3 % zo sušiny) a triesloviny (8%). Obe spomínané skupiny látok priaznivo ovplyvňujú pôsobenie najvzácnejšej látky, ktorou je knicín – horký seskviterpénový dihydrolaktón.

Z ďalších látok treba spomenúť aj sliz, soli draslíka, horčíka a vápnika (napríklad kyselina jablčná viazaná na magnézium a kalcium), vitamíny skupiny B, amid kyseliny nikotínovej, ďalšie horké glykozidy ako benediktín, centauringlukózu, fruktózu, lignany, polyacetylény a mnoho iných látok.

➡️ Triesloviny sú dôležitou skupinou látok (patria medzi ne napríklad aj taníny), ktoré majú nielen významný antioxidačný účinok, ale aj protizápalový a antimikrobiálny. Inak sú to chemicky nejednotné zlúčeniny s fyziologicky rozličnými vlastnosťami

➡️ Rastlinné steroly (fytosteroly), alebo inak ľudovo aj rastlinné steroidy, majú tiež vynikajúce antioxidačné účinky, vďaka čomu sa telovým bunkám darí lepšie zvládať oxidačný stres a spomaliť svoje starnutie.

➡️ Knicín sa nachádza sa v niektorých rastlinách vrátane Benedikta lekárskeho, v niektorých tradičných kultúrach sa knicín (cnicin) používa na množstvo zdravotných komplikácií, pretože sa predpokladá okrem protizápalového, aj protirakovinový účinok.

 

Benedikt lekársky a jeho TOP účinky

V oficiálnej medicíne sa s benediktom lekárskym môžete stretnúť najmä ako so zložkou špeciálnych žlčníkových čajovín (species cholagogae), prípadne ako prísadou v rôznych bylinných tinktúrach, extraktoch, dražé a iných prípravkov, ktoré sa odporúčajú pri chorobách žlčníka (cholecystopatia), pečene (hepatopatia), poruchách trávenia (dyspepsia), nechuti do jedla a podobne. Špeciálne v kombinácii so Senovkou gréckou sa používa na podporu mliekotvorby.

💡 Schválené zdravotné tvrdenia podľa platných nariadení EÚ:

 • podporuje trávenie, prispieva k normálnej funkcii žalúdka a črevného traktu (ID 2245)
 • upokojuje pri svrbení v krku, používa sa pri zachrípnutí a uľahčuje dýchanie (ID 2246)

❤️ Trávenie

Významný efekt má Benedikt lekársky ako horká bylina samozrejme na trávenie. V ľudovom liečiteľstve sa oddávna používa na liečenie mnohých tráviacich porúch vrátane ťažkostí žalúdka. Podporuje tiež chuť do jedla, čo ocenia ľudia, ktorí po chorobe potrebujú čo najskôr nabrať silu. Výborné je, že vôbec nedráždi žalúdok, takže jeho užívanie je úplne bezproblémové. Má sťahujúci účinok, čo oceníte najviac pri hnačkách, tiež takto podporuje rast zdravej črevnej mikroflóry. Ak vás trápi pocit plnosti a/alebo nadmerná plynatosť, tak práve táto bylinka vám s tým rýchlo môže pomôcť.

💡 TIP na produkt - Benedikt lekársky (ORGANIKA)
Benedikt lekársky
 • prípravok s prírodným zložením vo vegánskych kapsuliach
 • výrobca: kanadská firma rodinného typu Organika Health Products Inc.
 • zloženie: 500 mg sušenej nadzemnej časti rastliny Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) v jednej kapsule
 • odporúčané dávkovanie: 2 kapsuly 3 x denne (dospelí)
12,90 €

💡 TIP č.1: nad 30 € kupón na 1 %, kupón: dognet💡 TIP č.2: nad 100 € kupón na 3 %, kupón: DogBP3💡 TIP č.3: nad 79 € doprava zdarma

❤️ Podpora laktácie (benedikt lekársky a senovka grécka)

Po trávení najčastejšie vyhľadávaný a využívaný efekt užívania rastliny. V kombinácii so senovkou (silný synergický efekt, kedy sa obe rastliny so svojimi látkami spájajú do jediného výborne fungujúceho celku) je podpora tvorby mlieka oceňovaná mnohými mamičkami a je odporúčaná takmer všetkými laktačnými poradkyňami.

Pozitívna odozva užívania bylín sa v tomto prípade prejavuje veľmi skoro, do 3 až 4 dní, a hneď vtedy na začiatku (pár dní) je aj najvýraznejší. Neskôr si ľudský organizmus na bioaktívne látky oboch rastlín privykne a ich vplyv na laktáciu sa zmenšuje (ale nikdy nevymizne celkom).

Dojčenie je, ako sami uznáte, veľmi chúlostivá záležitosť, preto ak chcete aj vy podporiť tvorbu mlieka pre bábätko takouto bylinkovou cestou, určite to najprv konzultujte s certifikovanou poradkyňou pri dojčení, prípadne priamo s lekárom.

❤️ Veľkosť a pevnosť pŕs

Benedikt lekársky je tiež zdrojom takzvaných fytoestrogénov, ktoré majú vplyv aj na hladinu hormónov v tele ženy. Medzi procesy, ktoré v tele podporujú je aj prirodzený rast zdravého prsného tkaniva, čo využívajú aj výrobcovia prírodných tabletiek určených na zväčšenie poprsia.

💡 TIP na produkt - Super Prsia + štíhla línia
Super Prsia + štíhla línia
 • komplexný výživový doplnok pre väčšie a pevnejšie prsia a štíhlu líniu
 • bohaté prírodné zloženie: Benedikt lekársky, Senovka grécka, Saw Palmetto, Damiána a ďalšie
 • lepšia pokožka i vlasy
 • pomoc pri ženských problémoch

❤️ Pokožka a sliznice

Bylina je vynikajúca aj na vonkajšie používanie. Vďačí tomu hlavne pre svoje protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Obklady z rastliny pomôžu pri rôznych defektoch kože ako sú vyrážky či akné. Pomôcť môže aj pri hnisavých ranách, kožných a bércových vredoch, pásových oparoch, a taktiež pri hemoroidoch (sedací kúpeľ) a herpese.

❤️ Ostatné účinky

Je toho oveľa viac s čím ešte môže Benedikt lekársky napomôcť. Pri chrípke, pri dne (zvýšená hladina kyseliny močovej v tele), chudokrvnosti, chorobách dýchacích ciest, pri detoxikácii, nespavosti, horúčkach, črevných parazitoch, na zastavenie krvácania…

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jej užívaním

V primeraných dávkach, odporúčaných aj výrobcom, nemá Benedikt lekársky žiadne známe vedľajšie účinky. Avšak pri predávkovaní sa môže prejaviť nevoľnosť, hnačka a nutkanie na dávenie (známy bylinkár Maurice Mességué pre túto vlastnosť odporúča užitie väčšieho množstva byliny pri všetkých prípadoch otravy na rýchle vyprázdnenie žalúdka). Taktiež sa vyššie dávky prejavujú väčším podráždením obličiek, najmä vďaka nadmernému prekrveniu, ktoré môže zriedkavo vyvolať. Ešte zriedkavejšie sú alergické reakcie (citlivejšie osoby).

Interakcie a kontraindikácie

 • benedikt lekársky nesmú užívať tehotné ženy
 • deti, seniori a osoby s oslabeným organizmom môžu rastlinu užívať IBA v terapeutických dávkach a na odporúčanie lekára
 • užívanie prípravkov s obsahom tejto byliny je kontraindikované pri obličkových poruchách a chorobách pľúc
 • pri vonkajšom použití je potrebné aby ste si dali pozor na prípadné alergické reakcie na koži

 

Benedikt lekársky dostupné formy – čaj, tabletky, tinktúra

Benedikt lekársky je u nás dostupný vo viacerých formách. Okrem čaju, respektíve sušených listov alebo vňate, sú k dispozícii aj obľúbené kapsule s čistým výťažkom rastliny (Organika, Swanson…), tinktúry čisté, ale aj zmiešané bylinné. Benedikt lekársky je tiež súčasťou mnohých viaczložkových prípravkov, určených na lepšie trávenie, pomoc so žlčníkom, podporu tvorby mlieka, rast a pevnosť poprsia. Na vonkajšie použitie sa používajú odvary a rôzne maste.

🍵 Čaj

Určite najtradičnejšia forma prípravy liečivých bylín. To isté platí aj pre Benedikt lekársky. Odvar, zápar, jedným slovom čaj sa robí zo sušených lístkov alebo vňate a užíva sa pri problémoch so žalúdkom, chorobách pečene.

Klasický nálev: 1 čajovú lyžičku zalejte 2-2,5 dl vriacej vody. Nechajte vylúhovať aspoň 10 až 15 minút. Odporúča sa piť 2-3 krát denne medzi hlavnými jedlami.

Vonkajšie použitie: na 1 liter za hrsť sušenej vňate, používa sa napríklad na vyčistenie rán a pri krvácaní, prípadne ako sedací kúpeľ na hemoroidy.

Extra odvar s vínom: použite 1 čajovú lyžičku na 0,5 l vína, ktoré privediete do varu a varíte až kým sa objem nezmenší na polovicu.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať sušenú vňať z Benedikta lekárskeho, tak ja som pre vás objavil produkt prémiovej kvality v tomto obchode.

💊 Tabletky

Ak vás neoslovil ani môj extra tip na varené víno s benediktom tak máte k dispozícii samozrejme aj tabletky. Buď koncentrované so samotnou bylinou, alebo aj viaczložkové, kde Benedikt lekársky tvorí len určitý podiel zo zloženia prípravku. Výhodou tejto formy je jednoduché a pohodlné užívanie, užijete 1-2 tabletky 1-2 x denne podľa odporúčania výrobcu a máte hotovo, žiadna siahodlhá príprava, žiaden približný odhad užitej dávky. Ak využijete druhú menovanú možnosť, tak na výber máte z prípravkov zameraných najmä na podporu lepšieho trávenia, tvorbu žlče, či stimuláciu prsného tkaniva.

⚗️ Tinktúry

Bylinné tinktúry sú podľa mnohých najlepšia forma akou sa dajú liečivé látky rastliny uchovať na veľmi dlhú dobu. Tinktúra z benedikta podporí vylučovanie žalúdočných štiav aj slín v ústnej dutine. Dobre poslúži aj pri zažívacích ťažkostiach, dokonca utlmí nadmernú plynatosť. Ak ju použijete na kloktanie, tak pomôže zmierniť zápaly ďasien a nepríjemný zápach z úst. Buď sa spoľahnete na produkt z obchodu, alebo môžete vyskúšať aj domácu výrobu.

Kde kúpiť a za akú cenu?

Benedikt v tabletkách, ale aj sušenú vňať na čaj, kúpite napríklad v lekárni, obchodoch so zdravou výživou, či špeciálnych bylinkárskych obchodoch. Ja osobne preferujem pohodlný nákup na internete, mám vždy dostatok času si vybraný produkt “preklepnúť” a rozhodnúť sa či ho chcem alebo nie bez toho, aby mi niekto zvedavo nakúkal cez plece.

Cenovo je to samozrejme veľmi rozmanité, závisí od kvality použitej suroviny, koncentrácie, použitého výrobného postupu. Ale tak tabletky či kapsule s čistým benediktom si dokážete zaobstarať už od nejakých 10-12 € za približne 60 kapsúl. Čaj stojí od 1-2 € za 30 g až po 8-10 € za polkilové balenie. Tinktúra s najčastejším objemom 50 ml stojí približne 5-6 €. Tieto informácie sú samozrejme iba orientačné.

 

TOP 3 prípravky s Benediktom lekárskym

 

Porovnanie

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Super Prsia + štíhla línia
Prípravok na zväčšenie poprsia
tabletky / 50 mg v 1 kapsuledo eshopu
Benedikt lekársky (Organika)
Jednozložkový prípravok
tabletky / 500 mg v 1 kapsuledo eshopu
Benedikt lekársky čaj
Jednozložkový prípravok
čaj / 30 g alebo 500 g sušenej vňate v balenído eshopu

 

Užívanie a dávkovanie

Teraz si povedzme o odporúčanom dávkovaní a užívaní benedikta lekárskeho pri všetkých jeho dostupných formách. Prednostne však berte do úvahy príbalové informácie, ktoré máte k dispozícii ku každému produktu z obchodu.

ČAJ

 • nálev z rastliny na vnútorné použitie: odporúča sa piť 2-3 krát denne medzi hlavnými jedlami
 • roztok na kloktanie a obklady: podľa potreby to môže byť odvar z vyššou koncentráciou ako má klasický čaj na vnútorné použitie
 • vínový odvar užívajte v maximálnej dávke 250 ml denne, ak toho máte viac, podeľte sa s niekým alebo si odložte ešte na druhý deň

TABLETKY

 • obvykle sa užíva 1-2 tablety niekoľkokrát denne podľa odporúčania výrobcu, menšia dávka sa zvyčajne berie preventívne, väčšia pri akútnych problémoch

TINKTÚRY

 • obvykle sa užíva niekoľko kvapiek 3 x denne, samozrejme všetko závisí od koncentrácie, ideálne pred jedlom, alebo “fajnšmekri” zvyknú “lupnúť” 1 štamperlík (0,02 l) hneď na úvod dňa ešte pred raňajkami

Nezabudnite, že:

 • ideálne je dlhšie užívanie – ale samozrejme s mierou, čo v podstate platí pri všetkých výživových doplnkoch, ktoré obsahujú extrakty z rastlín a ďalšie prírodné látky
 • pri užívaní rastliny samotnej, či už vo forme čaju alebo tabliet, dodržiavajte pokyny a odporúčania výrobcu

 

Ako fungujú tabletky s Benediktom – skúsenosti s užívaním

Viacerí užívatelia majú skúsenosti s viacerými typmi prípravkov. Napríklad je to čistý extrakt z Benedikta so všeobecnými účinkami, pričom užívaním takéhoto doplnku výživy podporujete širšie spektrum telesných funkcií. Potom sú to dvojzložkové prípravky v zložení Senovka grécka a Benedikt lekársky určené na podporu mliekotvorby. A do tretice sú to viaczložkové prípravky, v tabletkách ktorých sa okrem neho nachádzajú aj ďalšie extrakty a výťažky bylín. Výsledkom je synergické pôsobenie všetkých látok zamerané presnejšie.

Dobrým príkladom sú napríklad tabletky na podporu rastu pŕs, v ktorých sú bohato zastúpené extrakty z rastlín s vysokým obsahom fytoestrogénov. Práve ti vplývajú na veľkosť a pevnosť poprsia najviac (účinky samozrejme môžete očakávať aj pri menopauze a pred a počas menštruácie).

Moja partnerka jedny také tabletky skúšala (Super Prsia) a ne / prekvapivo bola s nimi veľmi spokojná. Nástup účinkov už do 2 týždňov – hlavne pružnejšia a pevnejšia pokožka pŕs. Na objeme sa to síce až tak výrazne neprejavilo, ale nejaký ten posun v rámci veľkosti určite zaznamenala.

Skúsenosti ostatných

Mnoho ľudí vyhľadáva benedikt lekársky kvôli jeho účinkom na trávenie. Ďalšiu veľkú časť tvoria ženy, ktorým pomáha s tvorbou mlieka. A obe skupiny sa zhodujú v tom, že táto liečivá rastlina je práve v týchto oblastiach najúčinnejšia. Samozrejme však nesmieme opomenúť ani ďalšie, napríklad:

Benedikt obyčajný a opary na ústach

…od detstva trpím na opary okolo úst. Pri užívaní benedikta sa mi opar urobí len sporadicky a keď tak len veľmi malinký. Som veľmi spokojná....Michaela”

Benedikt a rýchla obnova črevnej mikroflóry

…kombinovala som čaj benedikt lekársky s probiotikami. Bola som chorá a brala som antibiotiká. Preto som potrebovala obnoviť črevnú mikroflóru. Probiotiká mi pomohli k obnove črevných mikroorganizmov a benedikt lekársky to všetko urýchlil a vytvoril ochranu pre jej udržanie. Čítala som o tejto kombinácii na internete a vrelo odporúčam…” undrika

Benedikt lekársky a nepravidelná stolica

…odporúčam na zlepšenie stolice a pri črevných ťažkostiach. Pomohol mi odstrániť bolesti, prelievanie čriev a kŕče. Všetko to bolo spojené s nepravidelnou stolicou. Benedikt lekársky postupne odstraňoval všetko moje ťažkosti a napravil aj nepravidelnú stolicu…” kixia

 

Moje zhodnotenie na záver

Ženy si pochvaľujú najmä pozitívny vplyv rastliny na tvorbu mlieka (spolu so senovkou). No Benedikt lekársky je výborný aj pre tých, ktorí majú problémy s trávením, nechutí im jesť, trpia hemeroidmi či inými ranami na pokožke a mnoho ďalších benefitov. Podľa môjho názoru si ho v prípade spomenutých problémov určite zaobstarajte. Je to totiž známa liečivá bylina oddávna považovaná doslova za univerzálny “liek”.

 

TIP na koncentrovaný prípravok

💡 TIP na produkt - Benedikt lekársky (ORGANIKA)
Benedikt lekársky
 • prípravok s prírodným zložením
 • výrobca: kanadská firma rodinného typu Organika Health Products Inc.
 • zloženie: 500 mg sušenej nadzemnej časti rastliny Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) v jednej kapsule
 • odporúčané dávkovanie: 2 kapsuly 3 x denne (dospelí)
12,90 €

💡 TIP č.1: nad 30 € kupón na 1 %, kupón: dognet💡 TIP č.2: nad 100 € kupón na 3 %, kupón: DogBP3💡 TIP č.3: nad 79 € doprava zdarma

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

 • Cnicus benedictus -- botany.cz
 • Ali Esmail Al-Snafi: The Constituents and Pharmacology of Cnicus Benedictus –  The Pharmaceutical and Chemical Journal, 2016
 • Jöhrer K, Obkircher M, Neureiter D, Parteli J, Zelle-Rieser C, Maizner E, Kern J, Hermann M, Hamacher F, Merkel O, Wacht N, Zidorn C, Scheideler M, Greil R.: Antimyeloma activity of the sesquiterpene lactone cnicin: impact on Pim-2 kinase as a novel therapeutic target. –  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22205266
 • Ildikó Szabó, Annamaria Pallag, Cristian-Felix Blidar.: The antimicrobial activity of the Cnicus benedictus L. extractsresearchgate.net
 • Maurice Messegue: Môj herbár zdravia

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.