Pestrec mariánsky (Ostropestrec, Silybum mariánske) – unikátna bylina na pečeň, podporí aj potenciu

Peter Kacián Téma
26. februára 2020 6

Pestrec mariánsky, Ostropestrec je liečivá bylina, ktorá je už od staroveku známa najmä ako ochranca pečene. Blahodárne účinky má hlavne silymarín – unikátna bioaktívna látka, ktorá vykazuje ochranný účinok vo vzťahu k pečeňovým bunkám. Samozrejme toto nie je jediná oblasť, kde pestrec mariánsky dokáže nájsť svoje uplatnenie. Predstavte si, že takisto pôsobí aj na lepšie prekrvenie v panvovej oblasti, čím sa uľahčuje nástup erekcie napríklad. Takže to, že Pestrec nachádzate aj na našom webe, nie je žiadna náhoda – má totiž aj nepopierateľné afrodiziakálne účinky.

Stále to nie je všetko. Na úvod som vás však už dúfam navnadil dostatočne. Čo všetko si v našom článku povieme o tejto výnimočnej rastline? Tak na začiatok to bude základná botanická charakteristika rastliny, nech viete ako vyzerá a kde ju môžete postretnúť. Ak by ste ju chceli pestovať doma na záhrade – prezradím vám ako na to. Dôležité je zloženie a obsah látok, kvôli ktorým je tak cenený a samozrejme jeho účinky – veľmi podrobne. Povieme si v akých formách je u nás dostupný, ako sa správne užíva a dávkuje plus prípadné vedľajšie účinky, interakcie s liekmi a kontraindikácie. A na vašom mieste by som nevynechal ani reálne skúsenosti s jeho užívaním, kde sa dočítate s čím všetkým Pestrec mariánsky dokázal pomôcť a naopak s čím nie.

💡 TIP: 🔝 prípravky s Pestrecom, s ktorými mám dobré skúsenosti a naozaj fungujú: ✅ Zerex Extralong, ✅ DetoxActive, ✅ Pestrec granulovaný.

Pestrec mariánsky – základný popis z botanického hľadiska, výskyt a pôvod a kde rastie

💡 Botanický popis rastliny

Ostropestrec Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je 1-ročná až 2-ročná rastlina, ktorá dosahuje výšku niekedy aj 2 metre (normálne 50-150 cm), s priamou listnatou, hore rozkonárenou stonkou a so striedavými laločnatými listami s ostňami a typickým bielym žilkovaním (respektíve žilky na líci listov sú lemované bielymi škvrnami). Rúrkovité kvety v úboroch sú purpurovokarmínovej farby a rastlina kvitne od júna do augusta. Na konci leta sa z kvetov vyvinú plody (nažka s chocholcom, ktorý jej umožňuje lietať), ktoré sa potom zberajú. V jednom úbore sa potom nachádza približne 100 plodov.

➡️ Pôvod a rozšírenie

Pestrec mariánsky pochádza zo Stredomoria (ale je pôvodný aj v Malej a Prednej Ázii či Kanárskych ostrovoch). No nájdete ho rásť aj u nás v strednej Európe, najmä v teplejších oblastiach. Či už v domácich záhradách, alebo ako zdomácnený divo rastúci druh na slnečných vyhriatych stráňach, rumoviskách a podobne.

VIDEO, vďaka ktorému Silybum marianum rozpoznáte aj v susedovej záhrade:

💡 Zaujímavosť:

Pestrec mariánsky sa pre svoj bodliakovitý výzor zvykne zamieňať s niektorými pichliačmi – najviac s Pichliačom obyčajným – Cirsium vulgare), alebo aj s Benediktom lekárskym (Cnicus Benedictus) a významne i s bodliakom s názvom Ostropes obyčajný (Onopordum acanthium).

➡️ Vedecká klasifikácia a zaradenie rastliny

typ klasifikáciezaradenie
ríšarastliny (Plantae)
podríšacievnaté rastliny (Tracheobionta)
oddeleniekrytosemenné (Magnoliophyta)
triedavyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida)
radastrotvaré (Asterales)
čeľaďastrovité (Asteraceae)
rodpestrec (Silybum)
druhpestrec mariánsky (Silybum marianum)

➡️ Pestrec mariánsky kedysi a dnes

Rastlinu poznala už antika, Dioskorides napríklad nazýval túto rastlinu silybon. Prvé zmienky o pestreci mariánskom sa datujú do 4. storočia pred naším letopočtom, kedy rastlinu, vtedy nazývanú „Pternix“ spomína Theophrast. Už vtedy sa používala najmä pri ochoreniach pečene a pri žltačke a slúžili k tomu olejnaté nažky, ale aj koreň a listy.

Jej ľudové názvy ako silybum mariánske, ostropestrec mariánsky značia, že rastlina je už od stredoveku spájaná so silným mariánskym kultom a spomína sa hlavne ako prostriedok pri chorobách žlčníka a žltačke, ale i iných ťažkostí. Napríklad Peter Melius Juhász, maďarský botanik a spisovateľ, už vo svojom Herbáriu z roku 1578 uvádza účinky pestreca aj pri nechutenstve a kŕčoch v bruchu.

Dnešné využitie v ľudovej medicíne a homeopatii nadväzuje na výskum a osobitú terapiu nemeckého lekára J. H. Rademachera a výťažky z rastliny sú doteraz v každom nemeckom ľudovom prípravku proti chorobám pečene a žlčníka (na každé „pichanie v boku“). Moderná medicína využíva mnohé vlastnosti pestrecových plodov – napríklad choleretické (zvyšovanie tvorby žlče) a cholagogické (lepšie vylučovanie žlče), spazmolytické (uvoľňovanie kŕčov) a hepatoprotektívne (ochrana pečene).

Už od nadpisu článku ste mohli postrehnúť, že Pestrec mariánsky je známy pod viacerými názvami. Asi najviac sa používa domácke pomenovanie Ostropestrec, prípadne vedecký poslovenčený názov Silybum mariánske. Stretnúť sa však môžete aj označením rastliny ako Mariánsky bodliak, Kristova koruna, Volčec, z češtiny Ostropestřec mariánský a podobne.

💡 Ako sa Pestrec mariánsky povie po:  česky: Ostropestřec mariánskýanglicky: Cardus marianus, Milk thistle, Blessed milkthistle, Marian thistle, Mary thistle, Saint Mary’s thistle, Mediterranean milk thistle, Variegated thistle, Scotch thistle, francúzsky: Le Chardon-Marienemecky: Mariendistel, španielsky: El cardo mariano taliansky: Il cardo mariano, maďarsky: Máriatövis, őszbogáncs, szamárkóró, boldogasszony tövise, poľsky: Ostropest plamisty

 

Pestovanie doma

Tak Pestrec mariánsky je v našich podmienkach typická letnička (na 1 rok) a ako taká sa aj u nás pestuje – skôr do okrasných záhrad ako solitér, prípadne na letný živý plot. Na terapeutické účely zväčša nie, pretože u nás rastlina nedozreje tak ako krajinách jej pôvodu. To znamená, že jej typické obsahové látky, pre ktoré je najviac cenená sú prítomné v menšom množstve (ako silymarín v oplodí, „šupke“, plodu).

Ostropestrec inak nie je veľmi náročný na pôdne podmienky (ale ak môžete tak mu doprajte kvalitnú pôdu, s neutrálnou reakciou, bohatou na vápnik), takže vo svojej záhrade mu hľadajte miesto, ktoré skôr spĺňa jeho vyššie nároky na svetlo a teplo. Semená môžete vysievať do pripravenej pôdy v druhej polovici marca až začiatkom apríla*.

💡 Technológia pestovania

*Pred týmto jarným výsevom sa osivo odporúča máčať v teplej vode. Po osušení sa vyseje do hĺbky 2-3 cm v riadkoch 40-50 cm od seba vzdialených. Máčané semeno potom vyklíči do 10 dní, takže vegetačné obdobie rastliny skráti o minimálne 2 týždne a vy môžete zbierať plody skôr. Nemáčané osivo klíči asi po 20 dňoch. Pestrec potom rastie pomerne rýchlo. V riadkoch sa vyjednotí na vzdialenosť 20 cm od seba, teda do sponu 40×20 cm. Porast sa udržiava v bezburinnom stave a podľa potreby zavlažuje.

Zber

Ak sa vám podarilo vypestovať Pestrec mariánsky na záhrade, tak zber môže prebehnúť ideálne od konca augusta po koniec septembra až začiatok októbra. Predmetom zberu sú plody so semenami. Zvyčajne sa odreže celý úbor krátko pred dozretím (zrelosť avizuje páperie, ktoré sa dá ľahko vybrať prstami) a plody sa potom nechajú dozrieť na suchých a vzdušných miestach. Po vyzretí sa vymlátia a zbavujú aj svojho „lietajúceho aparátu“. Správne usušené plody sú oválne, mierne sploštené, 6-7 mm dlhé a 1,5 mm hrubé, hladké s lesklým žltkastým horným okrajom bez pachu. Oplodie je potom chuťovo horké, semená olejovité.

Pestrec mariánsky - správne vyzreté semená

Správne vyzreté plody Pestreca mariánskeho.

Ak sa vydáte na zber vo voľnej prírode, tak na väčšine nášho územia sa takto nenachádza, vyskytuje sa zriedkavo v južných častiach Slovenska na stanovištiach, kde je dostatok slnka a tepla. Samozrejme si nezabudnite pribaliť ochranné rukavice, pretože poranená pokožka sa zvykne zapáliť a hnisať.

Správny čas zberu však nepremeškajte, inak vás môžu rýchlo predbehnúť vtáci, ktorí semeno pestreca veľmi radi vyzobávajú. Uskladnené semená potom zachovávajú svoju klíčivosť na 2-3 roky.

Pestrec mariánsky a jeho využitie

Hlavným zdrojom bioaktívnych látok je plod, ktorý obsahuje olej bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a flavonoidy, hlavne komplex látok pod názvom silymarín. A práve táto zlúčenina sa vo farmaceutickom priemysle používa na výrobu rozličných preparátov – liekov, ktoré môže predpísať lekár pri liečbe chorôb pečene a žlčníka. Podporujú tvorbu a vylučovanie žlče, prirodzenú obnovu tkaniva pečene po rozličných poškodeniach.

V rámci tradičnej ľudovej medicíny sa rozdrvené či rozhryzené plody používajú ako liek pri poškodenej pečeni, na žlčníkové kamene, koliky, choroby sleziny. Zvonka sa dá použiť do kúpeľa a na obklady pri zlatej žile či vredoch predkolenia.

Jeho využitie je samozrejme ale omnoho širšie:

  • na zníženie hladiny cholesterolu
  • na problémy s krvným tlakom (nízkym)
  • na celkovú detoxikáciu a posilnenie pečene
  • na podporu rýchlejšieho obnovenia pečeňových buniek
  • na ochranu pred účinkami syntetických liekov
  • na potenciu – lepšie prekrvenie genitálií, zlepšuje pružnosť ciev v penise
  • na gynekologické problémy ako je neplodnosť, výtok, porušené sliznice maternice
  • na zlepšenie trávenia a pravidelnú stolicu
  • na dôkladné prečistenie črevného traktu
  • na pomoc pri cirhóze, hepatitíde, či endometrióze
  • na podporu tvorby enzýmov v našom tele
  • na hemoroidy a bércové vredy
  • na pľúcne ťažkosti
  • na kožné defekty a ochorenia
  • na pomoc pri liečbe infekčnej mononukleózy
  • na lepšie znášanie následkov chemoterapie
  • na zmiernenie migrény, závratov, depresie, astmy a alergií
  • na potlačenie nevoľnosti počas cestovania
  • na lepšie využitie prijatých vitamínov a minerálov

Samozrejme, využitie sily tejto liečivej byliny je potrebné pri vážnych i menej vážnych zdravotných problémoch VŽDY konzultovať s lekárom.

Zloženie a látky obsiahnuté v rastline

Pestrec mariánsky, teda jeho plody (fructus cardui mariae), obsahuje dôležité bioaktívne látky ako olej s vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín, aminokyseliny (najmä so sírou v postrannom reťazci metionín a cysteín), cukry (glukóza, fruktóza…), horčíny, éterický olej v samotných semenách. V oplodí sa nachádzajú najmä flavonoidy, z ktorých najvýznamnejší a najcennejší je silymarín.

➡️ Silymarín: jedná sa o polyfenolický flavonoid (flavolignan) zložený z troch chemických látok: silibinínu, silicristínu a silidianínu, je silným antioxidantom (silnejším ako vitamín C či E), hlavnou účinnou zložkou silibinín (silybín), ktorý vykazuje ochranný účinok vo vzťahu k pečeňovým bunkám – je to tzv. hepatoprotektívum*. Látka sa využíva aj na výrobu farmaceutických liečiv.

💡 Hepatoprotektíva - ako to funguje?

*Hepatoprotektíva sú vlastne látky, ktoré zasahujú do metabolizmu pečeňových buniek a zlepšujú činnosť pečene. Súčasne zvyšujú jej regeneračnú schopnosť a odolnosť, tlmia prípadné zápalové procesy. Predpokladá sa, mechanizmus účinku spočíva najmä v antioxidačnom pôsobení, náhrade chýbajúcich metabolitov, podpore významných metabolických procesov a v stabilizácii membrán hepatocytu a vnútrobunkových útvarov. Výhodou je nepochybne dobrá znášanlivosť a takmer žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.

Podľa ATC (anatomicko- terapeuticko-chemický klasifikačný systém) medzi hepatoprotektíva okrem už spomínaného silymarínu patria aj ďalšie látky ako kyselina tiooktová, citiolon, ornitíniummonoxoglurát a tidiacik-arginín…(zdroj).

Ostatné látky

➡️ Nenasýtené mastné kyseliny: Pestrec mariánsky obsahuje aj množstvo nenasýtených mastných kyselín, vďaka ktorým telo lepšie vstrebáva vitamíny a minerály prijaté potravou. Ich nedostatok prispieva k rýchlejšiemu starnutiu a zvýšenej chorobnosti. Ide najmä o kyselinu linolovú a kyselinu olejovú (konkrétne táto kyselina napríklad tvorí 55 až 80 % olivového oleja a 15 až 20 % hroznového oleja).

➡️ Flavonoidy: tieto látky, medzi ktoré patrí aj spomínaný silymarín, dokážu byť nápomocné aj pri zápaloch a vírusových infekciách, dôležitý vplyv im možno pripísať aj v rámci kardiovaskulárneho systému, čím dokážu zlepšiť a udržať vhodný stav ciev. Aj vďaka tomu sa pohlavné ústrojenstvo lepšie prekrvuje. Práve kvôli týmto látkam je Pestrec mariánsky rastlina, ktorú možno nájsť v zložení niektorých prírodných prípravkov na erekciu a potenciu (napríklad značky Zerex).

➡️ Aminokyseliny: náš organizmus si ich nevie vyrobiť sám a preto sú najmä rastliny ich výborným zdrojom, sú dôležité z hľadiska rýchlejšej regenerácie organizmu, majú katalytické či regulačné účinky. A práve Ostropestrec ich obsahuje zaujímavé množstvo.

➡️ Ostatné látky: Nesmieme zabudnúť ani na ďalšie látky ako bielkoviny (dôležité stavebné látky), cukry (zdroj energie), či vlákninu, ktorá podporuje lepšie trávenie a pravidelné vyprázdňovanie (zbavovanie tela od škodlivín).

 

Pestrec mariánsky a jeho najvýznamnejšie účinky

Jednoznačne najznámejším a vlastne aj najdôležitejším účinkom je podpora zdravej pečene. To však nie je ani zďaleka všetko – viď využitie rastliny. Určite zaujímavým a hlavne aj prospešným benefitom je tiež efekt užívania rastliny v rámci potencie.

Tie najdôležitejšie vám teraz predstavím aj bližšie. Najprv oficiálne schválené zdravotné tvrdenia podľa platných nariadení EÚ:

  • prispieva k normálnej funkcii pečene
  • pozitívne vplýva na normálne trávenie
  • prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu
  • má antioxidačné vlastnosti
  • prispieva k normálnej hladine cukru v krvi
  • a k normálnej činnosti srdca

❤️ Pečeň

Hneď na úvod tejto state sa musím zmieniť o základnom účinku pestreca, kvôli ktorému je tak vyhľadávaný. Je to jeho pozitívny vplyv na pečeň. Pomáha pri chronických chorobách pečene ako je cirhóza či jej stukovatenie. Dôležitá je aj pomoc pri obnove pečeňových buniek a ochrana tohto dôležitého orgánu pri dlhodobom užívaní synteticky vyrobených liekov. Pestrec sa oplatí užívať aj preventívne, pretože takáto pečeň je potom „pripravenejšia“ na možné problémy, ktoré sa môžu v budúcnosti vyskytnúť. Látka, ktorá ma toto na „starosti“ je už niekoľkokrát spomínaný silymarín.

❤️ Detoxikácia

Pestrec mariánsky je výborný aj na očistenie celého organizmu od škodlivých pre telo až toxických látok. Bylina sa doteraz v tradičnom bylinkárstve používa napríklad pri rôznych otravách (huby, alkohol či iné jedy). Detoxikácia je potom zameraná nielen na pečeň, ale na celú tráviacu sústavu. Zase platí – preventívne užívanie v rámci pravidelnej detoxikácie, očisty, tela dokáže predísť väčším zdravotným problémom, ktoré by inak prirodzene vyplynuli z prílišného nahromadenia škodlivých látok. Užívanie pestreca sa tak môže aj u vás stať jednou z ďalších dobrých vecí v rámci zdravého životného štýlu a chudnutia.

💡 TIP na produkt - DetoxActive
DetoxActive - prípravok, recenzia
  • unikátna kombinácia prírodných látok
  • detoxikácia a očista organizmu
  • vitalita a energia
  • zdravie pečene
14,49 €

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

❤️ Potencia, erekcia, lepšia výdrž

Pestrec je dôležitý aj z hľadiska lepšieho prekrvenia a udržania spoľahlivého stavu všetkých ciev. To sa týka nielen pohlavnej sústavy a jeho vplyvu na lepšie prekrvenie penisu (kvalitnejšia erekcia, jej dlhšie trvanie a rýchlejší nástup), ale aj napríklad takých hemoroidov (žily v konečníku), ktorých stav dokáže rýchlo zlepšiť.

💡 TIP na produkt - Zerex Extralong
Zerex Extralong - recenzia na afrodiziakum.sk
37,40 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

❤️ Nervový systém

Pestrec mariánsky je tiež dobrou voľbou pre prípad, že trpíte poruchami nervového systému, to znamená aj častejšie bolenie hlavy, migrénu či závraty. Pomôže ako podporný prostriedok pri úzkostných stavoch, miernych depresiách, či nevoľnosti počas dlhšej cesty (to má tiež svôj „pôvod v nervoch“).

❤️ Trávenie, cholesterol a diabetes

Bylina môže pomôcť aj v rámci tráviacej sústavy. Vďaka obsiahnutým látkam a tiež solídnemu množstvu vlákniny, ktorú plod obsahuje sa napríklad vylučovanie stane pravidelným, celý črevný trakt sa prečisťuje tiež. A keďže problémy so slezinou a žlčníkom sú nepochybne ďalším zdrojom tráviacich problémov, pestrec vďaka svojmu pozitívnemu účinku na tieto orgány pomôže tiež.

Podporný účinok tiež môžete očakávať aj pri zvýšenom cholesterole či vyššej hladine cukru v krvi. Bylina má totiž aj regulačné schopnosti a môže ich stav priblížiť k normálu

❤️ Ostatné účinky

Pestrec mariánsky sa ešte používa v rámci tradičnej medicíny aj na ťažkosti s pľúcami, rôznych gynekologických problémoch, pomáha lepšie zvládať chemoterapiu. Podporuje tvorbu enzýmov, pri ťažkostiach s astmou, alergiách, infekčnej mononukleóze, pri rôznych problémoch s pokožkou (vo forme obkladov či kvapiek).

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s jeho užívaním

Ostropestrec v sebe neukrýva žiadne väčšie riziká. Pri jeho užívaní by ste nemali pociťovať akékoľvek nežiadúce vedľajšie účinky. Nespomína sa ani možný problém s trávením na začiatku užívania (ako je to napríklad pri iných bylinkových kúrach). Predsa len, základom je dodržiavanie odporúčaného dávkovania a určite neprekračovať maximálnu dennú dávku.

Samozrejme určité obmedzenia tu sú. Poďme sa na ne spoločne pozrieť:

Interakcie a kontraindikácie

  • pri vysokom tlaku sa užívanie pestreca neodporúča
  • aspoň 1-2 hodiny po požití plodov byliny, či prípravku, ktorý pestrec obsahuje sa nesmie piť alkohol, mlieko a dráždivé jedlá – vzájomne sa totiž neznášajú
  • silymarín chelatuje železo a spomaľuje metabolizmus vápnika v tele, takže osoby, ktoré majú problém s oboma spomínanými minerálmi (ich nedostatok), by sa mali o užívaní poradiť s lekárom
  • v tehotenstve sa neodporúča, pričom však niektoré názory jeho užívanie počas gravidity schvaľujú (napríklad pri tehotenskej cukrovke) – jednoznačne preto platí, užívanie akejkoľvek liečivej rastliny by ste mali konzultovať s lekárom (tehotné i dojčiace matky)

 

Pestrec mariánsky dostupné formy – olej, kvapky, čaj, kapsule, drvený pestrec či granulát

Existuje množstvo prípravkov a rozličných produktov, ktoré ostropestrec obsahujú nielen v rozličnej koncentrácii, ale aj kvalite. Aby ste predišli prípadnému sklamaniu, orientujte sa na tie, ktoré pochádzajú od overených výrobcov, ktorých produkty neobsahujú konzervanty, farbivá či iné alergény.

Medzi najznámejšie formy pestreca patrí olej a čaj. Paradoxne sú to práve tie, z ktorých nedokážete vyťažiť maximum. Prečo? Tak napríklad čaj je menej vhodný, pretože takto upravený pestrec stráca množstvo látok, ktorými je vzácny. Olej z pestreca sa vyrába za studena mechanickým lisovaním, no kvôli tvrdšiemu oplodiu sa dôležité látky doň nedostanú. Takže z môjho pohľadu sú najúčinnejšími formami tabletky a pestrec vo forme granulátu z plodov. Existujú aj pestrecové tinktúry či kvapky, ktoré sa môžu využiť aj navonok na defekty kože.

🍵 Čaj (odvar)

Čaj si môžete pripraviť z rozdrvených plodov Pestreca, prípadne to bude už hotový čaj v sypanej forme. Myslite však na to, že voda teplejšia ako 40 stupňov Celzia degraduje dôležité látky a antioxidačné účinky sa vytrácajú. Ak si ho predsa chcete uvariť, môžete, ešte stále bude obsahovať dosť prospešných látok. Ako na to? 10 gramov plodov vložte do 0,5 litra vody, ktorú privediete do varu a necháte vyvrieť približne na polovicu objemu. Odvar potom užívajte po lyžičke s hodinovými prestávkami.

Skôr sa vám vyplatí užiť rovno rozdrvené, ale aj rozhryzené plody v dávke 4-5 krát denne po jednej kávovej lyžičke, najlepšie pri jedle a zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

💊 Tabletky a granulát

Tablety, respektíve gélové kapsuly, sú z hľadiska jednoduchosti užívania najpohodlnejšie formy a pritom aj veľmi praktické. Pri dávkovaní presne viete, aké množstvo účinnej látky práve prijímate. Buď sa jedná o jednozložkový prípravok iba so samotným pestrecom alebo viaczložkové prípravky, z ktorých sú niektoré zamerané na podporu sexuálnych funkcií (erekcia, predčasná ejakulácia) a potencie.

Ak obľubujete čistú formu užívania bylín, tak podľa môjho názoru je v tomto pre vás najlepší granulát z plodov pestreca – nemusíte plody sami vždy „krvopotne“ drviť a na dôvažok, takýto produkt neobsahuje žiadne štandardné pomocné látky ako je to pri tabletách či kapsuliach.

💡 TIP: Ak chcete vyskúšať granulát z pestrecových plodov v bio kvalite, tak ja som pre vás objavil produkt prémiovej kvality v tomto obchode.

Olej

Ako som spomínal, olej z plodov pestreca mariánskeho je tiež veľmi populárny. Takýto olej lisovaný za studena však neobsahuje dôležité látky (respektíve len minimum), ktoré prispievajú k rýchlejšej regenerácii pečene. Oplodie (šupka) plodu je totiž veľmi tvrdé a viacmenej sa nedá lisovať. Na druhú stranu je však tento olej bohatý na vitamín E a kyselinu linolovú, omega-6 mastnú kyselinu, ktorá prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Takže na prípravu zdravých zeleninových šalátov je mimoriadne vhodný.

Tinktúra

Z pestreca mariánskeho možno pripraviť aj domácu tinktúru či kvapky. Ako? Rozdrvené plody vylúhujeme v alkohole (minimálne 40 %) počas 7 dní, prefiltrujeme a môžeme užívať. No môžeme ako môžeme, ako som spomínal, pestrec a alkohol veľmi k sebe nejdú (hlavne ak prvý spomínaný stojí za problémami s pečeňou). Zaobstarať si však môžete aj komerčné prípravky (nezriedka aj variant kvapky bez alkoholu).

Kde kúpiť a za akú cenu?

Tobolky s ostropestrecom, i ostropestrec samotný (granulát, či vo forme drvených plodov) kúpite niekedy aj v lekárni či obchodoch so zdravou výživou a biopotravinami. Semená na výsev zase v špeciálnych, napríklad bylinkárskych, obchodoch. Ak sa orientujete na kvalitu spojenú s dobrou cenou a pohodlie pri nákupe, tak ideálny spôsob je kúpa na internete u overeného predajcu.

Ak sa nechcete pri kúpe popáliť, cena prípravku by nemala mať žiaden väčší vplyv pri jeho výbere. Najprv je potrebné hľadieť na koncentráciu a kvalitu plodov so semenami. V prípade viaczložkových prípravkov zamerajte svoju pozornosť aj na menoslov a obsah ostatných účinných látok.

 

TOP 3 prípravky s Pestrecom mariánskym

 

Porovnanie

prípravokforma / obsah v prípravkuoverený obchod / recenzia
Zerex Extralong
Prípravok na predčasnú ejakuláciu
tabletky / 30 mg v 1 kapsuledo eshopu
DetoxActive
Prípravok detoxikáciu organizmu
tabletky / 10 mg v 1 kapsuledo eshopu
Pestrec mariánsky BIO
Jednozložkový prípravok
granulát / 250 g v balenído eshopu

 

Užívanie a dávkovanie Silybum marianum

Poďme sa teraz pozrieť ako Pestrec mariánsky správne užívať a dávkovať vo všetkých dostupných formách. Základ je, aby ste v prvom rade dodržiavali pokyny výrobcu užívaného produktu. Nezabudnite tiež na to, že bylina sa veľmi „nemusí“ s alkoholom a mliekom (hlavne surovým, jogurt či iné mliečne výrobky môžu byť v poriadku ak to výrobca výslovne nezakazuje – napríklad granulát si takto môžete smelo primiešať aj do jogurtu na raňajky).

ČAJ

  • čaj sa odporúča piť maximálne raz za deň, dávkovanie je rôzne podľa konkrétneho výrobcu
  • ak máte pestrec na záhrade, môžete vyskúšať aj odvar z koreňa (10 minút variť, 3 šálky denne)

DRVENÝ PLOD

  • drvené plody pestreca užívajte v dávke maximálne 4 čajové lyžičky za deň (a nikdy nie naraz)
  • ak máte celé plody, tak ich najprv podrvte niečím nekovovým

TABLETKY

  • obvykle sa užívajú 1-2 tablety / kapsuly za deň podľa odporúčania výrobcu

GRANULÁT

  • dávkovanie závisí od spracovania granulátu, konkrétne granulovaný pestrec, ktorý spomínam v tomto článku sa užíva 1 x denne 7 gramov (1 zarovnaná polievková lyžica), no túto dávku si môžete rozdeliť aj do dvoch čiastkových dávok

OLEJ

  • olej môžete použiť pri studenej kuchyni, napríklad do šalátov – použite ho len toľko, ako keby ste zalievali s olivovým olejom, na varenie o čosi menej ako obvykle

 

Ako fungujú prípravky s Pestrecom – skúsenosti s užívaním

S Pestrecom mariánskym majú skvelé skúsenosti mnohí užívatelia (recenzie na internete, diskusie, fóra). A je v podstate jedno v akej forme ho užívali. Veľa ľudí ho užíva pri zlých pečeňových testoch na rýchlejšiu regeneráciu tohto životne dôležitého orgánu.

Skúsenosti ostatných

Pestrec mariánsky a pečeňové testy

…mamička ho teraz nejakú dobu pije na pečeň a pôsobí zázračne. Teraz mi hlásila, že pečeňové testy sú úplne v poriadku (predtým neboli). Hovorí, že to je zázrak, a že by tomu inak nikdy neverila, keby to na vlastnej koži nezažila. Tak snáď zaberie aj na akné. Rozhodne liečivé účinky má 100 %. Teraz je otázka na čo presne. Na pečeň rozhodne áno!...“ lulje (emimino.cz)

Ostropestrec a antibiotiká

…Ostropestrec som začal užívať kvôli eliminácii negatívnych účinkov silných antibiotík…som toho názoru, že antibiotiká sú v poriadku, ak je situácia, respektíve infekcia, závažná. Potom je potrebné napraviť škody a na to máme napríklad Ostropestrec alebo Kotvu. Určite nedávam znamienko rovnosti antibiotiká = zlo, to prenechám zdravším. Samozrejme ich nadužívanie je zlé, ale ak je človek sám sebe doktorom, možno to ukočírovať….“ abul (upramene.cz)

Pestrec – aj čerstvé plody padnú na úžitok

…zdravím, Pestrec, nám tu rastie ako burina. Semená pokiaľ sú čerstvé (a trhám ich za plného slnečného poludnia), že si ich vezmem priamo z rastlinky, strčím do úst a „žviakam“ oriešková chuť nastúpi po chvíľke. Potom ich tiež samozrejme suším na zimu. Avšak čím sú staršie, tým sú horkejšie – bohužiaľ. Avšak aj staršie semená sa dajú použiť do obkladov na kĺby. Dobre mi pomohli pri pomliaždenom členku (nie teda sami). Na pečeň a ich funkciu je báječný. Ako samotný nalačno, tak aj do kaše sa dá použiť…“ Veverka (zdravi-az.cz)

Silybum marianum a vysoký cholesterol

…Pestrec je super. Brali sme ho minulý rok – ten drvený 1 lyžička 3-4x denne sa zapije vodou na prázdny žalúdok. Drvený pestrec je v podstate hrubá vláknina takže prečistí črevá, zároveň ale obsahuje sylimarín – dá do poriadku pečeň a cholesterol. Mame za 1 mesiac upravil vysoký cholesterol do normy…“ jaja15 (zdravie.sk)

 

Moje zhodnotenie na záver

Pestrec mariánsky je naozaj obdivuhodná rastlina (na to aký bodliak to je – žartujem). Odporúčam ho vyskúšať každému, kto chce účinne a rýchlo ozdraviť svoju pečeň, očistiť, detoxikovať, svoj organizmus od škodlivín a toxických látok prírodnou cestou. Lepšie trávenie a silné antioxidačné účinky sú skvelým bonusom.

Ak vás trápi potencia a veci s tým súvisiace – oslabená erekcia, problém so skoršou ejakuláciou…, tak vedzte, že aj tu sa táto liečivá bylina „hlási o slovo“. Napomôcť v tejto oblasti dokáže hlavne kvôli lepšiemu prekrveniu nielen pohlavných orgánov, ale aj lepšej opatere všetkých ciev v našom tele. Aj preto môžeme Pestrec mariánsky vidieť v zložení niektorých prírodných prípravkov určených na podporu nášho intímneho zdravia.

TIP na prípravok na lepšiu výdrž a oddialenie ejakulácie

💡 TIP na produkt - Zerex Extralong
Zerex Extralong - recenzia na afrodiziakum.sk
  • odďaľuje vyvrcholenie – lepšia výdrž
  • aj pre mužov s predčasnou ejakuláciou
  • podporuje zdravú chuť na sex – libido
  • obsahuje Pestrec mariánsky + ďalších 7 aktívnych látok ako Maca, Tribulus, Ženšen a ďalšie
37,40 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych liečivých rastlín tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz o problematike fytoterapie. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.3/5 - (21 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Dobrý den, chvem sa spýtať.. užívam asi 18 dni ostropestrec v drevenej forme ale skôr mám pocit že ma nafukuje a mám problèm so stolicou.. asi 2x som mala trochu bolest v oblasti pečene. Moze to byt ako neziaduci účinok alebo zacina pečeň pracovat? Strava je rovnaka ako obvykle

Dobrý deň, podľa mojich skúseností ostropestrec (drvený či granulovaný – t.j. čistý) nemá žiadne známe vedľajšie účinky, ale tak na 100% to určite neplatí. A možno je práve váš prípad, že citlivejšie reagujete na príjem bioaktívnych látok z pestreca. Skúste ubrať z dávky, ak to nepomôže, normálne to konzultujte s lekárom, prípadne sa ho môžete opýtať na liek s názvom Flavobion (je na predpis, no a partnerka s ním nemá žiaden problém čo sa vedľajších účinkov týka).

Dobrý deň,

Pestrec mariánsky je známy a vyhľadávaný najmä pre jeho priaznivé účinky na pečeň a celkovú detoxikáciu tela. Priamo s chudnutím nemá nič, ale podporuje napríklad funkciu tráviaceho traktu, to znamená, že ak má niekto príliš pomalé trávenie Pestrec mu ho môže zrýchliť a zlepšiť. Môže sa zlepšiť pravidelnosť vylučovania a tiež sa lepšie prečistí celý črevný trakt (aj kvôli tomu, že má dosť vlákniny).

P. Kacián

Tak neviem či som až tak nechápavá ale píšete na začiatku, že pomáha aj pri vysokom krvnom tlaku a o pár riadkov nihššie už stojí, že je nevhodný pri vysokom krvnom tlaku. Beriem 1× denne lieky na vysoký krvný tlak a teraz si neviem vybrať či pestrec môžem užívať alebo nie

Dobrý deň,

ďakujeme za upozornenie, pestrec mariánsky sa naozaj neodporúča užívať pri vysokom krvnom tlaku, pretože ho zvyšuje…
Predmetnú chybu v texte sme opravili, za nechcené uvedenie do omylu sa samozrejme veľmi ospravedlňujeme.

príjemný zvyšok dňa
Redakcia Afrodiziakum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.