Rakovina prostaty – všetko o zhubnom ochorení predstojnej žľazy

Peter Kacián Téma
29. januára 2021 3

Prostata, respektíve predstojná žľaza – predstojnica je mužský orgán, ktorý je dôležitý ako z hľadiska vylučovacej, tak i pohlavnej sústavy. Ochorenia prostaty sú preto veľmi častým dôvodom, ktoré celkom významne dokážu znížiť kvalitu života. Napríklad takmer každý druhý muž po 50-tke pociťuje príznaky zväčšenej prostaty. No prostatu môžu postihnúť aj zhubné nádory, ktoré sa môžu prejavovať podobne ako nezhubné ochorenia predstojnice. Rakovina prostaty je jedným z najčastejších zhubných ochorení u mužov, a ktoré je dokonca druhou najčastejšou príčinou ich úmrtia. Na druhú stranu, ak sa ochorenie zachytí v skorom štádiu, môže byť rakovina prostaty úspešne liečená až vyliečená úplne.

Preto je dôležité, aby si muži v rizikovej skupine približne od 50 rokov všímali prejavy, ktorými sa toto ochorenie vyznačuje, a ktoré sú podobné až identické s príznakmi benígnej hyperplázie prostaty (zväčšenej prostaty): časté močenie, nočné močenie, slabší prúd moču, prerušované močenie, bolesti pri močení, krv v moči či ejakuláte… Prečo? Nuž pretože z tisícov prípadov nových diagnostikovaných ochorení rakoviny prostaty je približne polovica v štádiu, kedy sú tumory klinicky lokalizované už aj mimo prostaty.

Čítajte ďalej a v článku sa dozviete všetky dôležité informácie o tomto závažnom ochorení vrátane príčin, príznakov, diagnostiky, liečby a pár tipov ako na prevenciu.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto prípravky na posilnenie zdravia prostaty – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Prostanax (pozri aj recenziu), ✅ Proerecta Prostate (recenzia), ✅ Prostadyne (recenzia) a ✅ Prostalex (recenzia).

Čo je rakovina prostaty

Prostata – predstojná žľaza

Najprv pár slov o prostate samotnej. Čo to vlastne je? Predstojná žľaza, ako sa prostate hovorí odborne, je malá prídavná pohlavná žľaza zložená zo svalovej zložky a žľaznatého tkaniva. Produkuje sekrét, ktorý je základnou súčasťou mužského ejakulátu (a objemovo najväčšou), a ktorý udržuje životaschopnosť spermií na požadovanej úrovni – obsahuje rôzne bielkoviny, ktoré podporujú napríklad zvýšenie pohyblivosti, čím stúpa šanca na oplodnenie ženského vajíčka. Tento sekrét zvlhčuje močovú trubicu tesne pred ejakuláciou.

Veľkosťou pripomína vlašský orech a váži približne 20 gramov. Prostata je umiestnená pod močovým mechúrom a obkolesuje močovú trubicu (prstenec). Reálne sa nachádza v priestore medzi lonovou kosťou a konečníkom. Vďaka tomu, že sa priamo dotýka steny konečníka je celkom dobre dostupná. Čo je pozitívne z hľadiska ľahšieho rektálneho vyšetrenia prostaty, ale aj zo sexuálneho hľadiska (prostata je považovaná za akýsi ekvivalent ženského bodu G).

Prostata, mužský reprodukčný a močový systém - anatomický 3D model

Prostata, mužský reprodukčný a močový systém – anatomický 3D model.

Najmä so zvyšujúcim sa vekom jedinca, ale aj iných patologických príčin, môže dochádzať k niektorým ochoreniam prostaty. Najčastejšie sú to tieto tri:

Rakovina prostaty – definícia

Čo-to o rakovine prostaty sme si povedali už na úvod. Teraz si toto ochorenie priblížime podrobnejšie. Rakovina prostaty – to je vlastne stav organizmu, kedy sa v prostate objaví abnormálny, malígny rast buniek – nádor. V porovnaní s väčšinou ostatných typov rakoviny rastie karcinóm prostaty zväčša naozaj pomaly a nádoru potom trvá veľa rokov, kým sa z mikroskopickej poruchy vytvorí klinicky zistiteľný karcinóm, ktorý sa dá aj diagnostikovať. Ten sa však neskôr môže rozšíriť aj do iných oblastí tela.

Rakovina prostaty je závažné ochorenie, ktoré postihuje tisíce mužov každý rok, najmä tých v strednom veku alebo starších. Skoré zachytenie ochorenia v úvodných štádiách je potom kľúčové pre začatie aktívnej liečby, ktorá je schopná rakovinu vyliečiť aj úplne. Ak je teda rakovina ohraničená prostatou. Ak sa rozšírila mimo prostatickú žľazu, ochorenie sa už kontroluje a lieči ťažšie. A aj z toho titulu by každý muž po 50-tke mal v rámci prevencie pravidelne absolvovať prehliadku u urológa.

Druhy rakoviny prostaty

Drvivá väčšina prípadov je typ rakoviny zvanej adenokarcinóm. Jedná sa o nádor, ktorý rastie a prosperuje v tkanive žľazy, akou je napríklad aj prostata. Podľa toho ako rýchlo napreduje a karcinóm rastie môžeme rakovinu prostaty kategorizovať ako ochorenie:

  • agresívne s rýchlo rastúcim nádorom – karcinóm naozaj rýchlo rastie a môže sa rozšíriť do iných oblastí tela (napríklad kosti)
  • neagresívne s pomaly rastúcim nádorom – karcinóm rastie veľmi málo, alebo dokonca vôbec

Najčastejšie príznaky rakoviny prostaty – symptómy

Pomaly rastúci nádor rakoviny prostaty nie je veľmi agresívny, takže príznaky ochorenia sa niekedy prejavujú minimálne, ak vôbec. Pokročilé štádium, či agresívnejšia forma ochorenia, sa prejavujú samozrejme intenzívnejšie. Ak ste u seba odpozorovali niektorý z nasledujúcich príznakov a symptómov, neváhajte kontaktovať lekára a podstúpiť vyšetrenie. Nemusí to byť hneď rakovina, takisto sa môže jednať o nezhubné zväčšenie prostaty či iné ochorenie (zápal a podobne). Najčastejšie sa jedná o problémy s močením, problémy v rámci sexuálnych funkcií a bolesť či necitlivosť.

➡️ Problémy s močením

Problémy s močením sú veľmi častým symptómom problémov s prostatou všeobecne – nielen rakoviny, ale aj benígnej hyperplázie či prostatitídy. Prostata sa totiž, ako vieme, nachádza pod močovým mechúrom a obklopuje vlastne časť močovej trubice. Pri rakovine nádor prostatu zväčšuje, čím tlačí na močový mechúr alebo trubicu a spôsobuje ťažkosti s močením. Najčastejšie sa jedná o častejšiu potrebu močiť, tenší a pomalší prúd moču a krvácanie pri močení – hematúriu.

Spočiatku je močový mechúr schopný pretlačiť moč aj cez zúženú močovú trubicu. Neskôr však dochádza k zhrubnutiu svaloviny mechúra, čo sa prejaví bolestivým nutkaním na močenie, prípadne až úplnou neschopnosťou vymočiť sa (odborne akútna retencia moču). To je ale skôr výnimočný prípad a skôr dochádza k stavu, kedy muž je schopný z tela dostať čím ďalej tým menej moču. Tým sa zvyšuje objem zvyškového (reziduálneho) moču v mechúre, čo môže mať za dôsledok zvýšený výskyt komplikácií – zápaly dolného močového traktu, zhoršená funkcia obličiek až ich úplné zlyhanie…

Aké príznaky problémového močenia môžete reálne pociťovať?

  • pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra po vymočení
  • časté močenie – aj 10 krát za deň a viac
  • prerušované močenie
  • silné a náhle nutkanie na močenie, ktoré sa nedá vykonať neskôr
  • tenký prúd moču
  • potreba tlačiť ešte pred začiatkom močenia
  • častejšie nočné močenie (viac ako 1 x za noc)
  • voľným okom viditeľné krvné zrazeniny alebo krv samotná v moči

V úvodnom štádiu rakoviny to tak ale byť nemusí a problémy s močením sú spôsobené inými faktormi napríklad častým sedením (v práci), prechladnutím, zvýšenou konzumáciou alkoholu, zápchou a podobne.

➡️ Sexuálne problémy

Symptómom rakoviny prostaty môže byť pokojne aj erektilná dysfunkcia, to znamená neschopnosť dosiahnuť či udržať uspokojivú kvalitu erekcie počas styku až do vyvrcholenia. Takisto sa zriedka môže vyskytnúť krv v semene po ejakulácii, prípadne samotná ejakulácia je dosť bolestivá.

➡️ Bolesť a necitlivosť

Rakovina, ktorá sa z prostaty rozšíri do iných oblastí tela (metastázy) sa prejavuje častou bolesťou či necitlivosťou. Rakovina prostaty sa takto napríklad šíri aj do kostí. To môže spôsobiť bolesť napríklad v oblasti panvy, dolnej časti chrbta, ale aj hrude. Ak sa nádory objavia v mieche, môže nastať necitlivosť v oblasti nôh, alebo i samotného močového mechúra.

 

Priebeh rakoviny prostaty

Diagnóza rakovina prostaty je určite mimoriadne závažná, no vedzte, že tento typ ochorenia má pri včasnom odhalení a adekvátnej liečbe dobré vyhliadky na vyliečenie. Platí to hlavne na štádium, kedy je nádor ohraničený iba samotnou prostatou. Veľmi často sa karcinóm identifikuje vďaka náhodnému vyšetreniu, ktoré sa primárne týka iného ochorenia.

Toto skoré štádium rakoviny prostaty je charakteristické tým, že nádory sú tvorené „iba“ diferencovanými bunkami a rastú veľmi pomaly. Neskôr síce môže mať nádor tendenciu rásť rýchlejšie, no ešte stále nepreniká do lymfatických uzlín, či ďalších orgánov. Pokročilé štádium je naopak charakteristické už tým, že rakovina presiahne hranicu prostaty a v poslednom štádiu dokonca postihuje aj spomenuté lymfatické uzliny, konečník, močový mechúr, kosti a ďalšie oblasti tela.

 

Príčiny rakoviny prostaty

Úplne presná príčina vzniku rakoviny prostaty nie je celkom známa – v podstate rovnako ako aj pri iných druhoch rakoviny. Všeobecne ide o súbor faktorov, ktoré zahŕňajú ako anamnézu ochorenia v rodine, tak i napríklad vystavenie organizmu pôsobeniu niektorým škodlivým látkam. To vedie k mutáciám na bunkovej úrovni a k následnému nekontrolovateľnému rastu – bujneniu buniek v prostate.

Rakovina sa síce môže vyskytnúť u kohokoľvek, no niektoré faktory zvyšujú riziko ochorenia. Aké sú hlavné rizikové faktory rakoviny prostaty?

  • vek
  • rodinná anamnéza rakoviny prostaty
  • etnická skupina alebo rasa
  • nesprávna životospráva a následne obezita
  • testosterón

➡️ Vek muža

Vek je primárnym rizikovým faktorom rakoviny prostaty. Ochorenie sa vyskytuje najčastejšie u mužov starších ako 65 rokov. Jeden zo 14 mužov vo veku od 60 do 69 rokov má rakovinu prostaty. Pravdou však je, že rakovina prostaty sa nevyhýba ani mladším mužom, pričom riziko stúpa od 50-tky.

➡️ Rodinná anamnéza

Ďalším významným rizikovým faktorom tohto ochorenia je genetická predispozícia. Ak sa v mužskej časti rodiny alebo predkov muža rakovina prostaty už vyskytla či vyskytuje, je väčšia pravdepodobnosť, že postihne aj ďalšieho muža v rodine. Gény, ktoré by stáli za touto predispozíciou, však ešte doteraz neboli identifikované (100%-ne potvrdené).

➡️ Geografická poloha a rasa

Na výskyt rakoviny prostaty, čudujsasvete, vplýva aj geografická poloha a rasová príslušnosť muža. Napríklad väčšiemu vzniku rakoviny prostaty sú vystavení afroamerickí muži a Škandinávci. Častejšie sa tiež s ochorením musia potýkať v Západnej a Severnej Európe, či v Severnej Amerike. V Ázii je zas výskyt zhubného bujnenia prostaty veľmi nízky.

➡️ Životospráva

Na vzniku rakoviny, a nielen prostaty, sa podieľa aj nesprávna životospráva. Rizikom je najmä vysoký obsah živočíšnych tukov s obsahom cholesterolu v strave a následná nadváha a obezita (k čomu samozrejme prispieva aj nedostatok fyzickej aktivity). Zelenina a ovocie, strava bohatá na vlákninu a fytoestrogény, či potraviny obsahujúce selén naopak riziko znižujú.

➡️ Hormóny

Testosterón je významný pohlavný hormón, no je tiež jeden z negatívnych faktorov vplývajúci na výskyt rakoviny prostaty. Čím vyššiu hladinu testosterónu muž v tele má, tým vyššie je aj riziko. Dôvod domnievať sa o vplyve tohto hormónu na vznik ochorenia dáva fakt, že u mužov, ktorí ešte pred pubertou podstúpili kastráciu a ich telo následne neprodukovalo testosterón, sa nádorové bujnenie prostaty nikdy nevyskytlo.

💡 Rakovina prostaty. Viete že?

Približne 60 percent prípadov sa vyskytuje u mužov starších ako 65 rokov? Americká spoločnosť pre rakovinu (ACS) odhaduje, že v roku 2019 bude novo diagnostikovaných až 174 650 amerických mužov s touto chorobou.

Riziko rakoviny stúpa s nedostatkom vitamínu D? Tento vitamín je totiž známy svojimi protinádorovými účinkami a pokiaľ ho v tele nemáte dosť, tak šanca, že sa nádor objaví, je zas o niečo vyššia. Jeho hladina súvisí s expozíciou slnečnému žiareniu (úmrtnosť vo Švédsku je až 35 osôb na 100 000 obyvateľov, zatiaľ čo v Španielsku je to len 13). Ďalej je dokázané, že starší muži majú deficit enzýmu, ktorý vytvára a premieňa neaktívny vitamín D2 na aktívny vitamín D3.

Karcinóm prostaty je po karcinóme pľúc a hrubého čreva tretím najčastejším malígnym ochorením u mužov? Na Slovensku sa za rok diagnostikuje približne 1500 nových prípadov rakoviny prostaty a na toto ochorenie zomrie asi 500 mužov (zdroj).

 

Diagnostika a vyšetrenie

Vyšetrenie prostaty je v rukách samotných mužov a spočíva v ich zodpovednosti voči sebe a rodine. Rakovina prostaty sa často vôbec v úvodných štádiách neprejavuje a nespôsobuje žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Prípadná návšteva u lekára potom zahŕňa viacero vyšetrení. Najčastejšie sa jedná o takzvaný PSA test – ktorý dokáže preukázať prítomnosť tohto prostatického špecifického antigénu a tiež digitálne rektálne vyšetrenie.

Podstúpenie skríningu rakoviny prostaty, čo je súbor testov na zistenie choroby, ktorá sa ešte neprejavuje a je v podstate bezpríznaková, je plne v kompetencii lekára. Cieľom je samozrejme včasné zachytenie ochorenie ešte v štádiu, kedy je úspešne liečiteľné. Na druhú stranu je niekedy takéto komplexné vyšetrenie zbytočné a spôsobí len neistotu a nepotrebnú liečbu. Preto sa skríning odporúča v nadväznosti na vek pacienta:

  • do 40 rokov veku muža – ak je riziko rakoviny veľmi vysoké, to jest ak viac ako jeden z blízkych príbuzných (otec, brat, syn) má, alebo mal rakovinu prostaty vo veku do 65 rokov
  • 45 rokov – ak je riziko rakoviny vysoké, to jest ak je muž Afroameričan, alebo má príbuzného prvého stupňa, ktorý má alebo mal rakovinu prostaty vo veku do 65 rokov
  • 50 rokov – ak je riziko rakoviny prostaty priemerné a muž by mal žiť aspoň 10 rokov

Ak lekár usúdi, že skríning na rakovinu prostaty je dobrou voľbou, nastúpi konkrétna diagnostika. Čo zahŕňa?

  • anamnéza – lekár na základe vami popisovaných príznakov lepšie diagnostikuje vaše problémy a vylúči napríklad zväčšenú prostatu či prostatitídu
  • digitálne rektálne vyšetrenie
  • test prostatického špecifického antigénu (PSA)
  • biopsia prostaty
  • iné testy

➡️ Digitálne rektálne vyšetrenie (DRE)

Pri tomto vyšetrení lekár zisťuje tvar a veľkosť prostaty. Je to jednoduchý postup, ktorý sa využíva na vyšetrenie dolnej časti konečníka a ďalších vnútorných orgánov vrátane prostaty. Pri vyšetrení sa hľadá aj prípadný výtok, zväčšené alebo jemné lymfatické uzliny v slabinách, napuchnuté alebo mäkké semenníky.

➡️ Test prostaty špecifického antigénu (PSA)

Tento krvný test detekuje hladinu PSA, proteínu produkovaného prostatou. Ak je hladina vysoká, mohlo by to značiť, že pacient má naozaj rakovinu prostaty. Existuje však mnoho dôvodov, prečo by muž mohol mať vysoké množstvo PSA v krvi, takže výsledky samotného testu bez ďalších vyšetrení by mohli viesť k nesprávnej diagnóze a k zbytočnej liečbe.

Zvýšená hladina PSA môže byť totiž spôsobená aj zápalom prostaty a urogenitálneho systému, retenciou moču, zväčšením prostaty, ale aj ejakuláciou, masážou a vyšetrením samotnej prostaty (mechanické podráždenie).

💡 Čo je to prostatický špecifický antigén? + PSA hodnoty a rakovina prostaty

Prostatický špecifický antigén (PSA) je enzým, ktorý produkujú epitelové bunky prostaty. Absolútne a aj niektoré relatívne hodnoty PSA (napríklad pomer PSA k celkovému objemu prostatickej žľazy, pomer celkového a takzvaného „voľného“ PSA, narastanie hodnoty PSA v čase a podobne…) sú významnými pomocníkmi v diagnostike a v sledovaní pacienta s rakovinou prostaty. „Normálna“ hodnota PSA pritom stúpa v závislosti od veku muža.

Vekovo špecifikované hodnoty prostatického špecifického antigénu:

vek         medián PSA (ng/ml)   horná hranica PSA (ng/ml)

40 – 49                 0,7                                     2,5
50 – 59                 0,9                                     3,5
60 – 69                 1,3                                     4,5
70 – 79                 1,8                                     6,5

vysvetlivky: PSA je prostatický špecifický antigén, medián je priemerná stredná hodnota, ng/ml sú nanogramy na mililiter

Existuje aj novšia metóda – p2PSA – čo je proenzymová forma prostatického špecifického antigénu, ktorá je frakciou v plazme cirkulujúceho freePSA. Nová metóda stanovenia p2PSA je založená na objave, že nádor produkuje okrem iných, aj túto látku. Tá sa dostáva do krvného obehu a podľa jej množstva sa potom dá posúdiť ako prítomnosť nádoru, tak aj riziko vzniku nádoru. Táto metóda je viac preukazná ako klasický test PSA.

➡️ Biopsia prostaty

Na potvrdenie diagnózy rakoviny prostaty sa vykonáva biopsia, pri ktorej sa odstráni a odoberie kúsok prostaty na vyšetrenie. Biopsia je relatívne jednoduchý a pacientom dobre tolerovaný postup v diagnostike nádorov prostaty.

💡 Gleasonova stupnica (skóre)

Výsledkom biopsie prostaty je takzvané Gleasonovo skóre (Gleasonova stupnica). Pomáha hodnotiť agresivitu nádoru a určiť prognózu. Výsledný stupeň znamená koľko abnormálnych buniek vyzerá ako rakovina a ako agresívny je ich rast. Čím viac sa bunky líšia od normálnych buniek, tým vyššie je skóre, tým viac je rakovina agresívnejšia. Rovnako však ako je to s hladinou PSA, je to iba „jeden kus skladačky“.

  • Gleasonovo skóre nižšie ako 6 znamená, že bunky nevykazujú známky rakoviny, takže riziko je nízke.
  • Gleasonovo skóre 7 s hladinou PSA medzi 10 až 20 ng/ml znamená, že rakovinové bunky boli identifikované, ale rakovina je pravdepodobne neagresívna s pomaly rastúcimi bunkami
  • Gleasonovo skóre 8 alebo vyššie, s hladinami PSA vyššími ako 20 ng/ml, indikuje pokročilejší nádor, čo znamená, že riziko agresívnej rakoviny je vyššie

➡️ Iné testy

Na potvrdenie diagnózy, respektíve určenie závažnosti ochorenia a jeho rozšírenia v tele môže lekár vykonať tiež vyšetrenie magnetickou rezonanciou, skenovaním CT, MRI alebo skenovaním kostí (scintigrafia).

 

Stupne rakoviny prostaty

Určenie stupňa rakoviny prostaty spočíva vo vyhodnotení úrovne hladiny PSA v kombinácii s Gleasonovým skóre (nie každá rakovina prostaty je totiž charakteristická práve zvýšenou hladinou PSA). Štádia rakoviny prostaty sú potom podľa tohto štyri, pričom najrozvinutejšia je v 4. štádiu.

➡️ Prvé štádium

Gleasonovo skóre je nižšie ako 6 a rakovina je obmedzená iba na polovicu prostaty bez zistenia šírenia do okolitých tkanív a s hodnotou PSA pod 10 ng/ml.

➡️ Druhé štádium

Stupeň 2A

V tomto stupni druhého štádia je nádor stále obmedzený iba na jednu stranu prostaty, ale Gleasonovo skóre môže byť až 7 a hodnota PSA vyššia ako 10, ale menšia ako 20 ng/ml.

Stupeň 2B

V tomto stupni druhého štádia sa nádor môže šíriť aj na opačnú stranu prostaty, ale môže byť tiež obsiahnutý iba na jednej strane. Ak je nádor stále obmedzený iba na polovicu prostaty, Gleasonovo skóre je 8 alebo vyššie, alebo hodnota PSA je 20 alebo vyššia kategorizuje to rakovinu ako stupeň 2B. Ak sa nádor rozšíril už na obe strany prostaty, potom je stupeň 2B rakoviny priznaný bez ohľadu na Gleasonovo skóre a hladinu PSA.

➡️ Tretie a štvrté štádium

V týchto štádiách sa jedná už o pokročilú formu nádorového bujnenia prostaty. Hodnoty PSA a Gleasonovho skóre už nie sú smerodajné.

V 3. štádiu nádor prerastá cez kapsulu prostaty a môže preniknúť do okolitého tkaniva.  4 štádium rakoviny prostaty je charakteristické tým, že nádor je fixný alebo nepohyblivý a napadá aj blízke štruktúry za semennými váčkami. Môže sa tiež rozšíriť do vzdialených miest, ako sú lymfatické uzliny alebo kosti.

Na problémy s prostatou treba myslieť dopredu. Odporúčam každému mužovi v strednom veku (nad 40 rokov) pravidelnú, bezplatnú, preventívnu prehliadku aspoň raz za tri roky, pri ktorej sa prostata vyšetrí fyzicky a následne sa môžu vykonať aj ďalšie testy.

 

Ako riešiť rakovinu prostaty – liečba, prevencia

 

Prevencia

Existujú rizikové faktory rakoviny prostaty, ktoré sa jednoducho ovplyvniť nedajú. Vek napríklad. Niektoré však ovplyvniť môžete. Ak náhodou fajčíte – prestaňte, zvyšujete tým riziko vzniku karcinómu kdekoľvek v tele, nielen v prostate.

Prevencia je určite najideálnejší spôsob ako predchádzať problémom s prostatou. To znamená, že by ste sa mali zamerať na:

  • lepšiu životosprávu – zamerajte sa na potraviny, ktoré vašej prostate prospievajú ako sú rajčiny (lykopén a karotenoidy), sója, kapustovitá zelenina, ryby, oleje s omega-3 (olivový olej), zelený čaj (polyfenoly) a obmedzte tie, ktoré škodia, napríklad potraviny, ktoré spôsobujú výraznejšie prekrvenie prostaty či povzbudzujú krvný tlak – korenené jedlá, tiež kofeín a alkohol, potom takisto červené mäso, grilované mäso, potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, a samozrejme – prestaňte fajčiť
  • cvičenie – keď už ste nabehli na zdravý jedálniček, hýbte sa, cvičte a… schudnite, obezita je totiž významný rizikový faktor rakoviny prostaty

 

Liečba rakoviny prostaty

Po stanovení a potvrdení diagnózy rakoviny prostaty lekár vypracuje vhodný liečebný plán na základe veku pacienta, jeho zdravotného stavu a štádia rakoviny. Niektoré postupy sú menej invazívne, iné sú zase radikálnejším zasahovaním do organizmu. Najčastejšie spôsoby liečby karcinómu prostaty u nás sú tieto:

➡️ Sledovanie – aktívny dohľad

Ak je rakovina v počiatočnom štádiu, je neagresívna a rastie len minimálne, je dobrou voľbou najskôr len jej sledovanie a pravidelné kontroly u lekára – liečba WaW (wait and watch – čakaj a sleduj). Tento konzervatívny postup sa používa aj v prípade, že agresívna liečba by mohla pacientovi spôsobiť horšie následky ako ponechanie nádoru v tele.

➡️ Prostatektómia (radikálna, transuretrálna resekcia)

Radikálna prostatektómia, alebo potom aj transuretrálna resekcia sú radikálnym spôsobom liečby, pri ktorom je prostata odstránená komplet celá (v prípade potreby aj s pridruženými lymfatickými uzlinami) – prostatektómia. Alebo pomocou cytoskopu sa odstráni len postihnuté tkanivo prostaty v prípade menšieho rozšírenia nádoru – transuretrálna resekcia.

Existujú rôzne typy radikálnej prostatektómie. Niektoré sú otvorené, čo znamená, že sa robí väčší rez v spodnej časti brucha. Iné sú zase laparoskopické, čo znamená, že sa robí len niekoľko menších rezov.

Nepríjemnými komplikáciami takejto chirurgickej liečby nádoru prostaty je potom napríklad aj prechodná inkontinencia moču (zvykne sa spontánne upraviť najneskôr do 3 mesiacov po operácii) a poruchy erekcie. K tej vedie obvykle poranenie nervov a ciev, ktoré zásobujú erektilné telesá penisu krvou.

➡️ Žiarenie (rádioterapia, brachyterapia)

Pri tejto liečbe sa do napadnutej prostaty aplikuje určitá dávka žiarenia, ktorá dokáže usmrtiť benígne bunky nádoru. Robí sa v dvoch formách – ako externá rádioterapia alebo brachyterapia. Pri prvej spomenutej metóde sa žiarenie usmerňuje priamo do prostaty bez zásahu mechúra či konečníka (trojrozmerná lokalizácia pomocou počítačovej rekonštrukcie orgánov v malej panve). Pri brachyterapii sa do prostaty aplikujú priamo rádioaktívne častice, ktoré emitujú vysoké dávky gama žiarenia

Túto liečbu však nepodstupujú pacienti s veľkou (viac ako 50 g), alebo veľmi malou prostatou a pacienti so závažnými príznakmi dolných močových ciest.

➡️ Chemoterapia, rádiofarmaká a bisfosfonáty

Pri pokročilejších štádiách sa rakovina prostaty lieči aj pomocou chemoterapie. Tá slúži na zmiernenie príznakov a predĺženie života pacienta. Ďalej sa do napadnutých kostí môžu aplikovať rôzne rádiofarmaká na zmiernenie bolesti, prípadne je jednou z posledných možností pri pokročilejšom štádiu karcinómu prostaty podávať bisfosfonáty na zníženie kalcia v krvi. Pre pacienta majú prínos v spomalení resorpcie kostnej hmoty a znížení bolesti skeletu, čo určite nemalou mierou prispieva k zlepšeniu kvality jeho života.

➡️ Hormonálna liečba

Na pokročilé a metastatické karcinómy prostaty sa aplikuje tiež hormonálna liečba. Princíp spočíva v tom, že bunky nádoru prostaty potrebujú pre svoj ďalší rast a rozmnožovanie testosterón a táto liečba zastavuje jeho tvorbu. Môže sa tak udiať 2 spôsobmi. Jedným z nich je chirurgické odstránenie semenníkov a druhým takzvaná farmakologická kastrácia. Samozrejme, že vedľajšími účinkami takejto liečby je takmer úplná strata libida a potencie, návaly tepla v tvári, zvýšené potenie, ale napríklad aj taká gynekomastia – nezhubné zdurenie mužských prsných žliaz (pozri viac v našom článku).

Klasickým postupom je kontinuálne liečenie bez prerušenia, ďalšou možnosťou je potom intermitentný spôsob liečby s cieľom zníženia produkcie testosterónu (nie úplné potlačenie tvorby a nie nepretržité). Tento spôsob liečby viac zachováva kvalitu života pacienta a znižuje riziko vzniku hormonálne rezistentného karcinómu prostaty.

💡 Miera prežitia rakoviny prostaty - úmrtnosť

Ak je rakovina prostaty diagnostikovaná včas a nerozšírila sa ešte z pôvodného nádoru do okolitých tkanív (metastázy v kostiach, uzlinách…), výhľad na prežitie je zvyčajne veľmi dobrý. Kľúčom je však spomínané rýchle oddialenie a adekvátna liečba. Ak rakovina nerušene postupuje bez odhalenia a šíri sa aj mimo prostaty, bude to mať negatívny vplyv na výhľad pacienta.

U pacientov s diagnózou v štádiu I až III karcinómu prostaty je prežitie približne 5 a viac rokov. V štádiu IV má 5-ročné prežitie okolo 31 % pacientov (zdroj).

 

Ako zlepšiť a podporiť zdravie prostaty – moje vlastné skúsenosti

Ako zlepšiť a podporiť zdravie svojej prostaty? Existuje pár dobrých spôsobov ako to docieliť:

  • pracujte na svojej životospráve – to znamená zdravšie sa stravujte (vynechajte „cholesterolové bomby“ a jedzte viac rastlinnej potravy) a potlačte svoje zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, vyhýbajte sa úplne koreneným jedlám
  • starajte sa viac o svoje mentálne zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku, stres a nervozita zvyšujú frekvenciu močenia
  • hýbte sa – dobrá fyzická kondícia slúži ako prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré pôsobia aj na zdravie prostaty
  • podporte prostatu prírodným spôsobom – viaceré unikátne rastliny (saw palmetto, žihľava, tekvica, africká slivka, a mnohé ďalšie bylinky), minerály (zinok, selén) a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré podporujú prostatu prirodzenou prírodnou cestou, skúsiť môžete prípadne aj nejaký čaj na prostatu z lekárne

Voľne dostupné tabletky

Tabletky – overené výživové doplnky – sú tiež jednou z možností ako podporiť svoju prostatu. Môžete ich s pokojným vedomím považovať za podporný prostriedok pri liečbe zápalov či zväčšenej prostate, a zároveň aj ako vítanú formu prevencie. Výhodou takýchto doplnkov je, že majú prírodný charakter a obsahujú výťažky či extrakty prostate prospešných rastlín (s vedecky potvrdenými účinkami).

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

  • normalizovanie funkcie prostaty
  • optimálne fungovanie močovej sústavy
  • normálna reprodukčná schopnosť
  • podporuje rast vlasov
  • vysoko koncentrované zloženie
  • produkt na prírodnej báze
  • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
20,89 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

Pár najčastejších otázok a odpovede na ne

Nedá sa to. Čo také? Nuž zverejniť a zhrnúť všetky dostupné informácie o rakovine prostaty na jednom mieste, v jednom jedinom článku. Je to jednoducho nemožné. Preto vám v prípade záujmu odporúčam „prelúskať“ dostupnú odbornú literatúru. Aj ja sám som vám na záver tohto článku sprístupnil zoznam niekoľkých zdrojov, z ktorých som čerpal pri písaní tohto článku a tiež zaujímavých odborných článkov (v češtine, slovenčine, ale aj v angličtine). V týchto odborných textoch sa o problematike rakoviny prostaty dozviete ešte viac. Teraz mám však pre vás ešte pár otázok a odpovedí, ktoré spomína nejedna diskusia a fórum na internete, a ktoré vás môžu zaujať najmä z praktického hľadiska:

❓ Ktoré ochorenie prostaty je najčastejšie? Je to rakovina prostaty?

Nie, nie je to najčastejšie ochorenie predstojnej žľazy. Tým je benígna hyperplázia, alias nezhubné zväčšenie prostaty. Tvorí až 80 % všetkých prípadov ochorení prostaty. Pravdou však je, že obe ochorenia - zväčšená prostata i rakovina prostaty - sú typické u mužov vyššieho veku (zápaly prostaty naopak u mladších mužov).

❓ Môže byť prekonaný zápal prostaty možným spúšťačom rakoviny prostaty?

Nie, nemôže. Teda aspoň doteraz sa na vzájomný vzťah infekcia prostaty = zvýšené riziko karcinómu prostaty neprišlo a nie je to dokázané. Prešiel som viacero vedeckých článkov a publikácií a nikde sa tam tento prípadný vzájomný vzťah nepotvrdzuje.

❓ Dá sa od seba dobre odlíšiť nezhubné zväčšenie a rakovina prostaty?

Dá, a to už základným diagnostickým vyšetrením u lekára. No na jednoznačný postulát a dôkaz, že rakovina prostaty je v tele muža naozaj prítomná, je potrebný odber vzorky prostaty pomocou biopsie a potvrdenie histológie.

❓ Je biopsia prostaty bolestivá, prípadne aj nebezpečná?

Toto vyšetrenie je podľa mňa skôr nepríjemné ako bolestivé, no každopádne u citlivejších pacientov je možné použiť aj lokálne znecitlivenie. Nebezpečná môže byť biopsia z pohľadu zvýšeného rizika vzniku infekcie. Tomu sa však úspešne predchádza tým, že sa pred, aj po biopsii, podáva niekoľko dávok bežných antibiotík.

❓ Dá sa nejako predchádzať vedľajším účinkom radikálnej liečby karcinómu prostaty?

Závisí podľa okolností a stavu pacienta, ale dá. Najčastejším vedľajším účinkom radikálneho zákroku je nedobrovoľný únik moču a erektilná dysfunkcia a tým sa dá zabrániť napríklad využitím laparoskopie a robotickej techniky, ktorá je pri operácii presnejšia a zabraňuje sa tak aj väčšej strate krvi počas nej.

❓ Je rozdiel v liečbe rakoviny prostaty pri mladších mužoch v porovnaní so staršími?

Je tam rozdiel a pomerne výrazný. Mladší muži potrebujú čím skôr podstúpiť radikálny spôsob liečenia, kým sa výskyt nádoru obmedzuje iba na samotnú prostatu. Ak tam totiž zostane, je bezprostrednou príčinou neskoršieho úmrtia. Pri starších mužoch je potrebné zvážiť ich celkový zdravotný stav -- fyzický aj mentálny, či sú prítomné aj nejaké iné súbežné ochorenia. Je to individuálne a dnes už jestvujú presné postupy, ktoré zhodnocujú spôsobilosť starších pacientov k radikálnej liečbe, či iným konzervatívnejším spôsobom terapie.

❓ Ako dlho sa ešte musí pacient sledovať po liečbe rakoviny prostaty?

Doživotne. Je to tak, muži s potvrdenou diagnózou rakovina prostaty sa musia urologicky kontrolovať v pravidelných intervaloch až do konca života. Spomínané intervaly a spôsob vyšetrenia závisia od konkrétneho pacienta a jeho zdravotného stavu, nasadenej liečby a podobne.

❓ Môže strava ovplyvniť vznik rakoviny?

Môže a nemusí. Dlhodobo nesprávne stravovanie naozaj môže zvýšiť riziko vzniku prostaty (je to jeden z mnohých faktorov). No určite významnejšie a zásadnejšie sú faktory ako vek muža či genetická predispozícia. Tým nechcem znižovať význam zdravého stravovania -- je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a veľká podpora zdravia každého človeka.

❓ Ak je v rodine muža častejší výskyt rakoviny prostaty čo to pre neho znamená?

Znamená to celkom dosť. Hlavne ak ochorením trpí, alebo trpelo, viac mužov v blízkej rodine (otec, starý otec, brat, syn). Riziko vzniku karcinómu prostaty je u takéhoto muža oveľa väčšie.

❓ Dá sa toto ochorenie odhaliť aj keď sa ešte neprejavuje?

Je pravdou, že rakovina prostaty sa v úvodných štádiách nemusí prejavovať navonok vôbec žiadnymi príznakmi. Odhalenie karcinómu je tak v tomto prípade skôr náhoda a zistí sa pri podozrení a následnom vyšetrení na iné ochorenie. Takisto dôležitú úlohu hrajú aj preventívne prehliadky, ktoré by mali starší muži (od 50 rokov) pravidelne absolvovať.

❓ Dá sa problémom s prostatou nejako reálne predchádzať?

Rakovine prostaty sa so 100%-nou istotou nevyhnete nikdy. To v podstate platí aj pre ďalšie menej závažné ochorenia prostaty ako je jej nezhubné zväčšenie či zápaly. No dodržiavanie niektorých režimových opatrení dokáže udržať správne fngovanie prostaty na dlhý čas. Základ je správna životospráva a starostlivosť o svoje zdravie všeobecne. Za povšimnutie tiež stoja rôzne čaje z rastlín, ktoré dokážu pozitívne vplývať na prostatu, prípadne vhodné kvalitné výživové doplnky.

❓ Sú tabletky riešením?

💡  Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch s prostatou naozaj svoj význam. No vedzte aj to, že to nie sú žiadne lieky a ich účinnosť v tomto smere ani nemožno porovnávať. Voľne dostupné prípravky a doplnky fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia na prostatu, močovú i pohlavnú sústavu muža a sú dobré aj ako prevencia neželaných stavov (benígna prostatická hyperplázia – zväčšená prostata, zápal prostaty…)

Tabletky na prostatu, kapsuly, prírodné doplnkyMajú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé rastlinné extrakty a látky, ktoré majú overiteľné a vedecky preskúmané účinky na zdravie prostaty. Tabletky bez predpisu sú vlastne 2 typy – jedny sú určené len na podporu zdravia prostaty a druhé sú zas primárne určené na erekciu či ejakuláciu, pričom dokážu vďaka zloženiu podporovať aj prostatu – napríklad v tomto smere overený eJoy.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne pol roka a viac – podľa potreby).

Chcem ešte upozorniť na jednu vec, ktorá sa týka všetkých voľne dostupných tabletiek (nielen) na prostatu. Na trhu sa môžete stretnúť s čoraz väčším množstvom známych i menej známych značiek od rôznych výrobcov. Každý z nich používa rôzne extrakčné techniky, pričom účinné látky prípravku sú potom charakterizované rôznymi kvalitatívnymi aj kvantitatívnymi vlastnosťami.

Jednoducho povedané: rovnaká látka v zložení 2 rôznych prípravkov nemusí ešte znamenať aj rovnaký účinok. Orientujte sa podľa dostupných referencií a skúseností s užívaním. Ja odporúčam nižšie uvedené overené značky so zárukou kvality a adekvátnych účinkov.

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prostatu

💡 TIP na produkt - Prostanax
Prostanax

Prostanax je výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý obsahuje Saw Palmetto (320 mg), pŕhľavu dvojdomú (250 mg) a zinok.

  • normalizovanie funkcie prostaty
  • optimálne fungovanie močovej sústavy
  • normálna reprodukčná schopnosť
  • podporuje rast vlasov
  • vysoko koncentrované zloženie
  • produkt na prírodnej báze
  • laboratórne testovaný, schválený doplnok výživy
20,89 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

➡️ TOP prípravky na prostatu

 

Rakovina prostaty a mojich pár slov na záver

Rakovina prostaty je… proste rakovina. Vedzte však, že veľké množstvo vyšetrení týkajúcich sa podozrenia na toto ochorenie nakoniec preukáže iný problém prostaty – napríklad jej nezhubné zväčšenie (80 % všetkých prípadov), či prostatitídu (zápal prostaty). Avšak ani po jej diagnostikovaní netreba hneď „hádzať flintu do žita“. Včasné zachytenie karcinómu dokáže významne predĺžiť život muža a zlepšiť jeho kvalitu.

Tým najdôležitejším predpokladom včasného záchytu ochorenia tak stále zostáva prevencia s využitím samovyšetrovania (je dôležité aby ste poznali možné príznaky problémov s prostatou) a preventívnych prehliadok u lekára.

Rakovina prostaty: VIDEO – 7 príznakov rakoviny, ktoré by ste nemali ignorovať

7 Signs and Symptoms Of Prostate Cancer You Should Not Ignore

 

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie: Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy... Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!

Ako sa vám páčil článok?
4.7/5 - (19 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Mam uz odstranenu prostatu a stym spojene neprijemnosti.Mam74rokov,ale stale mam chut na sex.A vtomto pripade je to nemozne.Prosil by som neaky podporny liek,ktory by pomohol odstranit tento problem.
Dakujem.

Mám potvrdenú rakovinu prostaty. Som dva roky po ožarovaní. V poslednej dobe, asi rok mi hodnoty PSA začínajú stúpať, posledný odber je 0,325. Mohol by som na zníženie použť Vami zverejnené výživové doplnky?

Dobrý deň, to je skôr otázka na lekára. V zásade sú spomínané doplnky výživy mužmi využívané na podporu normálnej funkcie prostaty a ako prevencia jej nezhubného zväčšenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.