Predčasná menopauza postihuje čoraz viac žien, čo s tým?

Peter Kacián Téma
10. februára 2021 0

Predčasná menopauza už v 30-tke? Tak toto je ozajstný strašiak každej ženy. Menopauza je samozrejme inak úplne prirodzený proces. Ale u ženy, ktorá má okolo päťdesiatky. Avšak stále pribúda žien, ktoré sa s tým musia popasovať oveľa skôr. Čo za tým je? Takýto neočakávaný nástup môže byť napríklad dôsledkom nevhodného životného štýlu. Ako sa prejavuje? V podstate ako „normálna“ menopauza, to znamená fyzickými a psychickými zmenami v dôsledku poklesu hormonálnej aktivity a útlmu dozrievania folikulov.

Chcete vedieť o tejto nepríjemnej hormonálnej poruche (túto zmenu totiž sprevádzajú typické zmeny hladín regulačných hormónov) viac? Prečítajte si všetko podstatné práve v tomto článku a dozviete sa aj to, ako ju rozpoznať a ako ju liečiť či aspoň potlačiť jej nepríjemné príznaky.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na pomoc s nepriaznivými prejavmi nastupujúcej menopauzy – najlepšie hodnotené sú: ✅ MenoxinMenox 45 a ✅ Minapent.

Čo to vlastne je?

Menopauza sa u žien hlási väčšinou vo vyššom veku, u nás je to priemerne 50-52 rokov, pričom normálna hranica je od 45 do 55 rokov. Výsledkom je často nástup mnohých nepriaznivých prejavov ako dôsledok kolísania hormonálnej hladiny. Obvyklé je najmä prílišné potenie, návaly tepla, rýchle zmeny nálady a mnohé ďalšie.

Menopauza sa inak niekedy označuje aj ako klimaktérium. Technicky to nie je to isté, no tieto dva pojmy sa používajú u laickej verejnosti takmer rovnocenne. Aby ste sa lepšie zorientovali, uvádzam definície oboch týchto základných pojmov.

➡️ Menopauza

Menopauza vlastne označuje posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi ženy, pričom ďalšie by sa nemalo objaviť viac ako rok. Menopauza je tak v konečnom dôsledku len jeden z časových úsekov v rámci celého klimaktéria.

➡️ Klimaktérium

Klimaktérium zase zahŕňa dlhšie obdobie niekoľkých rokov, počas ktorého dochádza k postupnému ukončovaniu funkcie vaječníkov a k poklesu estrogénu v ženskom tele. Je to úplne prirodzené obdobie v živote každej ženy kedy dochádza k zmenám v rámci pohlavnej a hormonálnej sústavy. Tieto zmeny pociťuje celý organizmus a v extrémnom prípade sa môže vyvinúť až do veľmi nepríjemného, takzvaného klimakterického syndrómu.

Jednotlivé fázy klimaktéria

 

  • Premenopauza

Úvodná fáza klimaktéria, ktorá zahŕňa obdobie ešte pred poslednou menštruáciou – samotnou menopauzou. Pri premenopauze začína byť menštruácia nepravidelnejšia a krvácanie aj nezriedka silnejšie. Je to však stále plodné obdobie a tehotenstvo nie je ešte vylúčené.

  • Perimenopauza

Nasleduje fáza, ktorá nastupuje bezprostredne pred menopauzou. Typickým je nástup prvých klasických príznakov klimaktéria ako návaly horúčavy a intenzívnejšie nočné potenie, ku ktorým sa neskôr pridávajú aj ďalšie symptómy.

  • Menopauza

Po tomto období nastupuje samotná menopauza – krátke obdobie kedy dôjde k poslednému menštruačnému cyklu a vlastne k poslednej menštruácii a krvácaniu.

  • Postmenopauza

Poslednou fázou klimaktéria je postmenopauza, ktorá prebieha najdlhšie časové obdobie. Je to časť života ženy, ktorá zaberá dokonca až jeho tretinu. Menštruačný cyklus vymizne úplne, takisto však aj potenciálne riziká súvisiace s častými zmenami hormonálnej hladiny.

 

➡️ Predčasná menopauza

Poučka hovorí, že predčasná menopauza je trvalé ukončenie menštruačného obdobia ešte pred dosiahnutím veku 40 rokov. Jej výskyt je daný tým, že vaječníky ženy už neuvoľňujú vajíčka a teda ovulácia už neprebieha. S tým úzko súvisí aj schopnosť produkcie pohlavných hormónov, ktorá postupne klesá. Predčasnou menopauzou trpí približne 1 % žien pred dosiahnutím štyridsiatky. No a menopauza medzi 41 a 45 rokom sa nazýva skorá menopauza.

Niektoré „šťastlivky“ pri tom nepociťujú žiadne extra nepríjemné príznaky, problém nastane iba vtedy keď chcú otehotnieť a kvôli tomu sa im to nedarí. Iné ženy zas pociťujú presne také isté príznaky ako je to pri prirodzenej menopauze (návaly tepla, potenie, zmeny nálady, podráždenosť, znížený komfort v intímnom živote a mnohé ďalšie).

 

Príznaky predčasnej menopauzy

Predčasná menopauza a jej príznaky sa v zásade nelíšia od príznakov tej prirodzenej, v typickom veku. Symptómy môžu zahŕňať:

  • zmeny menštruačného cyklu, vrátane nepravidelného krvácania, nadmerné krvácanie, bolesť počas menštruácie
  • návaly horúčavy – veľmi častý symptóm, ktorý trvá niekoľko desiatok sekúnd až minút
  • zvýšené potenie – doprevádza návaly tepla najmä v noci
  • poruchy spánku – nespavosť, prerušovaný spánok
  • problémy s močením – zvýšená frekvencia alebo aj inkontinencia, bolesť pri močení
  • vaginálnej suchosť – stenčenie a vysušenie sliznice pošvy, čo napríklad spôsobuje bolesť a poranenie pri pohlavnom styku
  • znížené libido – sexuálny apetít, čo sa odrazí na kvalite intímneho života ženy
  • časté zmeny nálady, únava, nedostatok energie, postupné znižovanie fyzickej výkonnosti
  • problémy s vlasmi a pokožkou – napríklad prsia strácajú pevnosť a pružnosť, znižuje sa kvalita nechtov aj vlasov (zvýšená lámavosť)
  • zvýšenie alebo zníženie hmotnosti – náhla strata hmotnosti je dôsledok poklesu estrogénov v tele, ale taktiež je to aj v opačnom garde – priberanie najmä na problémových partiách
  • bolesti hlavy a kĺbov, pocit tŕpnutia rúk
  • problémy kardiovaskulárnej sústavy – napríklad búšenie srdca, problémy s krvným tlakom

Za príznak predčasnej menopauzy možno považovať aj fakt, že žena nemôže otehotnieť (respektíve s veľkými ťažkosťami). Nedostatok estrogénu tiež môže viesť k zníženiu hustoty kostí – osteoporóze.

 

Predčasná menopauza a jej príčiny

Predčasná menopauza sa môže u mladších žien prejaviť z mnohých príčin. Aké sú najčastejšie?

➡️ Genetické abnormality*

Príčinou poruchy menopauzy sú abnormálne chromozómy, vrátane pohlavných. K abnormalitám pohlavných chromozómov patrí napríklad Turnerov syndróm, ďalej poruchy, ktorých následok je prítomnosť chromozómu Y (ktorý sa inak normálne vyskytuje iba u mužov). Prípadne ide o syndróm Fragile X (syndróm fragilného chromozómu X), či takzvanú galaktozémiu, kedy telo nedokáže premeniť sacharidovú galaktózu na glukózu (pričom sa predpokladá, že nekonvertovaná galaktóza môže byť toxická pre vaječníky).

  • Autoimunitné poruchy – jedná sa stav, kedy vlastné telo produkuje protilátky, ktoré napádajú rôzne telové tkanivá vrátane vaječníkov, sú to ochorenia ako tyreoiditída (zápal štítnej žľazy), vitiligo (porucha tvorby pigmentu) a myasténia gravis, ďalej Crohnova choroba, systémový lupus erythematosus alebo reumatoidná artritída a ďalšie (10-30% prípadov)
  • Poruchy metabolizmu – napríklad Addisonova choroba (ochorenie nadobličiek, ktoré sa prejavuje znížením tvorby kortizolu a aldosterónu) a diabetes mellitus (cukrovka)
  • Vírusové infekcie – napríklad mumps (príušnice), alebo cytomegalovírus
  • Chemoterapia pri rakovine – v tomto prípade vaječníky niekedy môžu znovu začať pracovať po určitom čase, závisí to však od mnohých faktorov ako je vek ženy, typ použitých liekov a ich dávkovanie
  • Liečenie ožarovaním
  • Chirurgické odstránenie vaječníkov – odstránenie obidvoch vaječníkov aj s vajíčkovodmi (obojstranná salpingo-ooforektómiia) ukončí menštruáciu a spôsobí menopauzu
  • Chirurgické odstránenie maternice – odstránenie maternice (hysterektómia) síce ukončí menštruačné obdobie, ale nespôsobuje väčšinu ďalších príznakov menopauzy a to v podstate tak dlho ako budú fungovať vaječníky
  • Toxíny – napríklad tabak a jeho splodiny

*Genetika – približne 5 až 30% žien s predčasnou alebo skorou menopauzou má v rodine ďalšiu takúto postihnutú osobu, čo naznačuje genetickú väzbu.

➡️ Predčasné ovariálne zlyhávanie

Táto porucha sa veľmi často zamieňa za predčasnú menopauzu. Rozdiel je však v tom, že žena v menopauze už nemá vôbec menštruáciu a nemôže ani otehotnieť (z vlastných vajíčok), zatiaľ čo žena s predčasným ovariálnym zlyhávaním menštruáciu ešte zvyčajne má (aj keď nepravidelnú) a otehotnieť môže, hoci často je k tomu ale potrebná stimulácia vaječníkov v cykle IVF.

➡️ Neznáme príčiny

Niekedy sa stane, že vaječníky samovoľne a spontánne zastavia svoju produkciu vajíčok a základná príčina nemusí byť vždy nájdená. Dokonca sa tak deje v nadpolovičnej väčšine všetkých prípadov (cez 60%). Odborný názov tohto stavu? Idiopatická predčasná menopauza.

Ako to prebieha u lekára

 

Diagnóza a vyšetrenia

Predčasná a skorá menopauza sa diagnostikuje s použitím niekoľkých testov. Toto sú tie základné:

  • anamnéza pacienta, rodinná anamnéza a lekárske vyšetrenie
  • vyšetrenia na vylúčenie iných príčin, ktoré môžu spôsobiť absenciu periód – amenoreu, ako je tehotenstvo (tehotenský test), extrémny úbytok hmotnosti, iné hormonálne poruchy a niektoré ďalšie ochorenia reprodukčného systému
  • vyšetrenie iných stavov spojených s predčasnou alebo skorou menopauzou, z dôrazom napríklad na autoimunitné ochorenia
  • genetické testy a analýza na kontrolu prítomnosti genetických abnormalít spojených s predčasnou alebo skorou menopauzou (obvykle u žien mladších ako 35 rokov)
  • krvné testy na kontrolu hladín hormónov

 

Čo s tým?

 

Konzervatívna liečba

Liečba predčasnej menopauzy spočíva v podávaní perorálnej antikoncepcie alebo hormonálnej liečby (liečba menopauzálnym hormónom (MHT) – známa inak aj ako hormonálna substitučná liečba – HRT). Ak neexistujú dôvody, prečo by žena nebola schopná podstúpiť hormonálnu liečbu, tak je to jednoznačná voľba. Predpisuje sa ženám s predčasnou menopauzou, ktoré nechcú otehotnieť. Konkrétne ide o:

  • antikoncepčné tabletky, ktoré obsahujú estrogén a progestín
  • hormonálnu terapiu, ktorá obsahuje vyššiu dávku estrogénu – užíva sa každý deň
  • progestín alebo progesterón – užíva sa 12 až 14 dní v mesiaci (cyklická hormonálna liečba)

Takáto liečba trvá až do zvyčajného času menopauzy (v priemere do veku 51 rokov), následne sa lekár rozhodne, či treba v liečbe pokračovať podľa individuálnych dispozícií pacientky.

Estrogén pomáha zmierniť príznaky a pomáha predchádzať ďalším negatívnym účinkom menopauzy ako je suchosť pošvy a výkyvy nálady. Vyššia dávka tiež pomáha udržiavať hustotu kostí. Na druhú stranu, užívanie samotného estrogénu zvyšuje riziko rakoviny maternicovej výstelky (karcinóm endometria). Väčšine žien sa preto predpisuje progestín alebo progesterón spolu s estrogénom. Ženy, ktoré maternicu už nemajú, môžu v podstate bez obáv užívať samotný estrogén.

Ak ženy s predčasnou menopauzou chcú otehotnieť, odborníci odporúčajú oplodnenie in vitro (zo skúmavky). Po oplodnení v laboratóriu sa do ich maternice implantujú vajíčka inej ženy – darkyne. Estrogén a progestín / progesterón sa podávajú tiež – na podporu tehotenstva. Táto technika dáva ženám až 50% šancu otehotnieť. V opačnom prípade je možnosť otehotnenia nižšia ako 10%.

Ženy, ktoré majú chromozóm Y, musia mať odstránené vaječníky, aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny vaječníkov. Hormonálna terapia sa zvyčajne odporúča aj pre tieto ženy, a to až dovtedy, kým nedosiahnu priemerný vek menopauzy. Alebo aj dlhšie, aby sa zabránilo účinkom nedostatku estrogénu.

 

Prírodné prostriedky

Okrem vyššie spomínanej odbornej liečby v podstate neexistuje žiadna účinná alternatíva. Jestvuje však množstvo podporných prostriedkov – prípravkov na prírodnej báze, ktoré majú význam ako prevencia a pomoc s nepríjemnými prejavmi menopauzy a celkovo klimaktéria. Základom ich zloženia sú rôzne tradičné liečivé rastliny, ktoré sa doteraz používajú ako v rámci domáceho bylinkárstva, tak i oficiálnej medicíny. O aké bylinky ide? Pár z nich teraz vymenujem: Ploštičník strapcovitý, Vitex jahňací, Hloh, Ďatelina, Benedikt lekársky, Srdcovník obyčajný, Wild Yam, Angelika čínska, Senovka grécka ale napríklad aj exotická Maca.

Dôležitý je aj zvýšený príjem minerálov (najmä vápnika a horčíka) a vitamínov (najmä skupiny B a vitamín C). A to dvojnásobne platí práve pri predčasnej menopauze, kde je predpoklad, že celkovo klimaktérium postihnutej ženy bude trvať o dosť dlhšie. Je to dôležité z pohľadu zdravia pohybovej sústavy (kosti) a na podporu imunity a vitality organizmu.

 

Otázky a odpovede týkajúce sa predčasnej menopauzy

Diskusné fóra a komentáre pod článkami sú plné skúseností žien, ktoré čelia problému zvanému menopauza – hlavne s jej negatívnymi prejavmi. A celkom dosť ich rieši aj predčasnú či skorú menopauzu. Veľa otázok smeruje na možnosť otehotnenia a či je predčasná menopauza trvalý stav. Takisto sa týkajú hormonálnej liečby a možnosti užívania prírodných výživových doplnkov. Vybral som najviac kladené otázky (najzaujímavejšie) a prikladám aj odpovede:

❓ Je pri predčasnej menopauze možné aj prirodzené tehotenstvo?

Vaječníky tak ako pri prirodzenej menopauze produkujú veľmi málo estrogénu a ovulácia sa zastavuje. Je však možné, že na krátky čas vaječníky „zafungujú“ a uvoľnia vajíčka (ktoré sú tam stále), takže tehotenstvo je možné.

❓ Aký je emocionálny vplyv skorej či predčasnej menopauzy?

Ženu, ktorú postihne predčasná menopauza, môže tento fakt veľmi emocionálne zasiahnuť. Najskôr je to smútok nad tým, že už nebudú mať deti, potom strach z predčasného starnutia či problémy so sebaúctou. Korunu všetkému dávajú obavy či sú ešte pre svojho partnera sexuálne príťažlivé. V takom prípade je dobré pouvažovať aj nad tým, či nepomôže psychologické poradenstvo.

❓ Predčasná menopauza a vypadávanie vlasov?

Pokiaľ sa žena zmieri s tým, že predčasná menopauza je už nepopierateľným faktom a chce zabojovať s jej sprievodnými znakmi, je načase aby zmenila svoje stravovacie návyky a začala dbať o pravidelný prísun potrebných minerálov a vitamínov. Vypadávanie vlasov ako jeden z neklamných znakov menopauzy a klimaktéria ako takého je potrebné brať na zreteľ už od počiatku. Skúseností mnohých žien, ktoré prekonávajú toto obdobie, hovoria o prospešnosti fytoestrogénov (v potrave, špeciálnych výživových doplnkoch) aj na podporu rastu vlasov.

❓ Je hormonálna liečba vhodná pre všetky ženy?

Hormonálna liečba nie je vhodná pre všetky ženy, existuje niekoľko výnimek, pri ktorých sa táto liečba neodporúča (na základe kontraindikácií). Nie je napríklad určená ženám, ktoré postihuje problémové vaginálne krvácanie, zápaly žíl, ochorenie pečene. Tiež nie je vhodná pre ženy, ktoré prekonali infarkt alebo mozgovú porážku, či majú evidentne väčší problém so zhoršujúcou sa pamäťou.

❓ Je estrogénová liečba pri predčasnej menopauze naozaj nutná?

Pokiaľ žene lekár neodporučí hormonálnu liečbu z dôvodu iných zdravotných komplikácií, tak estrogénová terapia je nanajvýš nutná. Ak sa jej ženy nepodrobia, hrozí zvýšený výskyt Parkinsonovej choroby, demencie a ischemickej choroby srdca.

❓ Sú tabletky riešením?

💡  Menopauza, respektíve celé klimaktérium, sa často nesie v znamení viacerých negatívnych prejavov, ktoré sa mnohé ženy snažia čo najviac zmierniť. Ako? Jedným zo spôsobov je aj využitie špeciálnych podporných prostriedkov – tabletiek s čisto prírodným zložením, ktorých zameraním je pomoc s nepriaznivými prejavmi menopauzy. Obsahujú látky (výťažky z rastlín, aminokyseliny, vitamíny a minerály), ktoré aj na základe mnohých vedeckých výskumov prispievajú k lepšej kvalite života počas klimaktéria.

Výhodou týchto tabletiek je nesporne aj ich dobrá dostupnosť, keďže sa nevydávajú na lekársky predpis, takisto žiadne vedľajšie účinky, takže sa bezproblémov dajú užívať dlhodobo. Neobsahujú klasické hormóny, ale fytoestrogény, čo sú látky podobné estrogénom, ale bez vedľajších účinkov ako je napríklad priberanie na hmotnosti. Takisto majú širší záber a pomôžu aj v premenopauze s nepravidelným cyklom ale aj ženám vo fertilnom období napríklad s bolestivou menštruáciou.

Je však pravdou, že nie každý takýto prípravok je pre každú ženu vhodný. Nie všetky značky totiž obsahujú aj primeraný podiel a potrebnú koncentráciu účinných látok. Preto sa niekedy neoplatí orientovať sa pri výbere podľa najnižšej ceny. Nie je to totiž záruka, že si zaobstaráte potrebnú kvalitu produktu. Čím je lepšie a koncentrovanejšie zloženie prípravku, tým je väčšia šanca, že prvé účinky sa dostavia skôr a budú mať následne stabilný a viditeľný vplyv na váš organizmus.

 

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na menopauzu a klimaktérium

 

💡 TIP na produkt - Menoxin
Menoxin
  • komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
  • na zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
  • obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
  • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)
12,99 €
Menoxin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

💡 TIP na produkt - Menox 45
Menox 45
  • obľúbený výživový doplnok na problémy v období menopauzy
  • pomáha skôr obnoviť stratenú ženskosť, vitalitu a pohodu už pri prvých príznakoch
  • optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Maca, Ploštičník, Ďatelina, Hloh + zinok
  • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
21,99 €

💡 TIP č.1: 15 denná kúra zadarmo💡 TIP č.2: garancia vrátenia peňazí💡 TIP č.3: rýchle dodanie do 48 hodín

 

➡️ TOP prípravky na menopauzu

 

 

Pár slov na záver

Hovorí sa, že menopauza je prvým klincom do rakvy a predčasná menopauza dupľom. To vôbec nie je pravda! Podľa závažnosti jej symptómov ju môžete riešiť ako jednoduchou úpravou vášho jedálnička (možno aj vhodným výživovým doplnkom) a zmenou životného štýlu, tak i napríklad hormonálnou substitučnou liečbou.

Nezabúdajte hlavne na to, že menopauza vrátane tej predčasnej, neprebieha u všetkých žien rovnako. Preto vám odporúčam aby ste sa o tom ako ju lepšie zvládať poradili so svojim lekárom.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.5/5 - (17 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.