Strata libida u mužov – prečo sa tak deje a čo sa s tým dá robiť

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 0

Strata libida u mužov nezriedka signalizuje vážnejší zdravotný problém. Viete čo najčastejšie stojí za jeho znížením a aké sú toho príznaky? Ako ho zvýšiť? A dá sa to aj prirodzenou cestou? Odpovede na tieto dôležité otázky týkajúce sa straty sexuálneho apetítu u mužov nájdete v nasledujúcich riadkoch tohto článku. Čítajte ďalej… Najprv pár slov o libide samotnom.

Libido je vlastne celý komplex procesov a telesných prejavov, a dá sa charakterizovať viacerými definíciami:

 • je to túžba po ukojení pohlavného pudu
 • je to potreba pociťovať sexuálnu rozkoš
 • sexuálne alebo erotické želanie či vzrušenie
 • príjemný pocit, ktorý sprevádza sexuálne vzrušenie
 • pud, vášeň, náklonnosť, dokonca až chlípnosť
 • sexuálna túžba po splynutí dvoch tiel…

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie a mužského libida – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Libido – čo to vlastne je, aký má význam a ako funguje

Čo to vlastne LIBIDO je? Trochu sme si ho priblížili už na úvod (aj “básnickými” prirovnaniami), ešte dodám poslednú definíciu: Libido = vrodený pohlavný pud!

➡️ Ako funguje?

Libido sa riadi predovšetkým aktivitou v takzvanej mezolimbickej dopamínovej dráhe. V dôsledku toho hrajú rozhodujúcu úlohu pri regulácii libida najmä dopamín a príbuzné stopové amíny – predovšetkým fenetylamín (zdroj: wikipedia).

Medzi ďalšie látky ovplyvňujúce naše libido patria aj rôzne neurotransmitery, neuropeptidy a hlavne pohlavné hormóny. U mužov je to samozrejme na prvom mieste testosterón. No svoju úlohu tiež zohráva aj taký serotonín, noradrenalín, acetycholín a ďalšie látky.

➡️ Význam

Práve libido, alias sexuálny apetít, vedie pohlavne dospelého muža k túžbe po sexuálnom zblížení so ženou. Je to najzákladnejší prirodzený pud, pohlavný pud, ktorého základným cieľom je stimulácia sexuálnej aktivity za účelom zachovania rodu.

Správne fungujúce libido má priaznivý vplyv na celkovú potenciu muža, dokáže urýchliť nástup erekcie a aj jej kvalitu. “Nadupané” libido tiež znamená lepšiu sexuálnu výdrž, udržanie bezproblémovej erekcie až do konca styku. Libido je dôležitým signálom normálnej mužskej plodnosti – faktory, ktoré naň vplývajú sú totiž podstatné aj pri spermatogenéze.

 

Strata libida u mužov a jej priebeh

Prvoradým zmyslom libida je zvýšenie chuti na sex a povzbudenie k pohlavnému styku (muža i ženy). Preto je jeho strata obrovskou komplikáciou, ktorá negatívne vplýva na všetky aspekty nášho života (nielen intímneho). Nedostatkom libida trpia hlavne muži v strednom a vyššom veku, kedy sa pod nepriaznivý stav podpisuje napríklad aj vyššia miera zdravotných komplikácií. Ale je to tiež horšia životospráva, ktorá spôsobuje, že hladina dôležitých hormónov v tele klesá až dočasu, kedy muž napokon nemá absolútne žiaden záujem o normálny sexuálny život.

Strata libida u mužov však môže byť aj následkom rôznych psychických problémov, zvýšeného stresu a únavy, ale aj možné zdravotné problémy ako je znížená hladina dôležitých hormónov v dôsledku nejakého ochorenia.

Strata libida u mužov môže byť aj dôsledkom niektorých fyzických problémov pohlavného ústrojenstva ako je erektilná dysfunkcia, problémy s ejakuláciou (predčasná, retrográdna, krv v ejakuláte…), či bolestivý sex v dôsledku zápalov či deformácie tkanív penisu (Peyronieho choroba napríklad).

➡️ Príznaky straty sexuálnej túžby u mužov, liečba

Keďže je libido a jeho vplyv na našu sexualitu v podstate explicitne nezmerateľné, je potrebné jeho momentálny stav “odhadnúť” na základe niektorých vonkajších prejavoch a správaní muža v rámci intímneho vzťahu. Je to trochu dvojsečná zbraň, pretože sexuálna motivácia každého muža je iná. Neexistuje nič také ako “normálne” libido. Niekto ho má nadelené plným priehrštím a niekto sa poteší aj menším prejavom sexuálnej túžby.

Takisto je v poriadku, keď chuť na sex v priebehu času kolíše a fázy kedy je náš sexuálny apetít až trýznivo ohlušujúci sa striedajú s fázami “úplného nezáujmu o telesné zblíženie”. Ak je však strata libida u mužov dlhodobá, určite je potrebné to riešiť. Napríklad aj v spolupráci s lekárom. Môže to totiž indikovať aj zmenu zdravotného stavu.

S nízkym či nedostatočným mužským libidom sa spájajú nasledujúce symptómy:

 • zníženie frekvencie pohlavného styku
 • nedostatočný záujem o masturbáciu
 • problémy s dosiahnutím erekcie
 • nechuť k intímnostiam, obmedzenie sexuálneho kontaktu
 • problém s ejakuláciou (oneskorenie vyvrcholenia napríklad)
 • krátka erekcia – ochabnutie penisu po veľmi krátkom čase
 • častejšie zmeny nálady, nervozita, depresia
💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a zvýšenie libida u mužov
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Kotvičník, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli + vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

Aké sú príčiny straty mužského libida?

Strata libida u mužov je vlastne súhrnom rozličných negatívnych prejavov, takže k nemu prispieva aj viacero faktorov naraz. Medzi najbežnejšie príčiny zníženej sexuálnej túžby patria:

 • užívanie liekov s vedľajšími účinkami (napríklad lieky na rakovinu prostaty spôsobujú pokles hladiny testosterónu)
 • antidepresíva (napríklad selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu – SSRI)
 • zvýšená konzumácia alkoholu aj rekreačné užívanie drog
 • chronické ochorenia, syndróm nepokojných nôh
 • nízka hladina testosterónu (hypogonádizmus)
 • depresia, problémy so spánkom
 • problémy vo vzťahu, nízke sebavedomie
 • erektilná dysfunkcia

Teraz si povedzme o niektorých príčinách straty libida podrobnejšie:

➡️ Nízka hladina testosterónu

Za nízku hladinu testosterónu sa u priemerného dospelého muža považuje hodnota pod 300 nanogramov na deciliter. Vekom produkcia tohto pohlavného hormónu postupne klesá, takže aj priebežný pokles libida je normálnym prejavom starnutia. Problém nastáva ak sa hladina testosterónu náhle a drasticky zníži. To vedie k takmer k úplnému potlačeniu sexuálneho apetítu a logicky aj k nízkej kvalite erekcie.

💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus
 • tabletky pre všetkých mužov, ideálne pre starších
 • multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118
23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

➡️ Lieky, ktoré znižujú hladinu testosterónu

Nízku hladinu testosterónu a tým pádom aj stratu libida môžu spôsobovať lieky. Najčastejšie sa jedná o lieky na krvný tlak, chemoterapiu či ožarovanie pri liečbe karcinómu, hormonálne lieky na rakovinu prostaty, kortikoidy, opiáty na bolesť, niektoré antimykotiká, liečivá používané pri poruchách acidity, antidepresíva, či anabolické steroidy.

➡️ Chronické ochorenia

Za stratou sexuálnej túžby stoja aj viaceré chronické ochorenia a poruchy. Z pohľadu normálneho libida najväčšie riziko jeho zníženia hrozí od rakoviny, cukrovky druhého typu, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, chronických zlyhaní dôležitých orgánov ako je srdce, pľúca, obličky či pečeň a tiež obezita.

➡️ Problémový spánok, nadmiera stresu

Problémy so spánkom majú negatívny vplyv na sexuálnu túžbu. Znižuje sa hladina testosterónu, čo vedie napokon k celkovému zníženiu sexuálnej aktivity a libida. To isté platí pre príliš veľa stresu. Ten dokáže zúžiť cievy až do takej miery, že sa dá potenciálne dospieť až ku erektilnej dysfunkcii. Neschopnosť dosiahnuť kvalitnú erekciu potom opäť vedie k depresii a stresu a libido klesá stále nižšie a nižšie…

➡️ Alkohol a drogy, fajčenie

Alkohol spôsobuje množstvo zdravotných komplikácií. Jeho nadmerná konzumácia môže veľmi ľahko zapríčiniť stratu libida na dlhú dobu (výsledky tejto štúdie potvrdzujú, že zvýšená konzumácia alkoholu je spojená so znížením tvorby testosterónu).

Zníženie hladiny testosterónu u dospelého muža tiež spôsobuje fajčenie a užívanie rekreačných drog. Ak chcete byť sexuálne aktívni aj vo vyššom veku, odporúčam vám, aby ste sa konzumácii týchto látok radšej vyhýbali.

 

Ako na zvýšenie libida u mužov prirodzenou cestou – moje vlastné skúsenosti

So zlepšovaním mojich sexuálnych schopností mám bohaté skúsenosti. To samozrejme platí aj pre oblasť libida a sexuálneho apetítu. Existuje totiž viacero spôsobov ako rýchlo a efektívne sa “porátať” s náhlou stratou libida u mužov. O čo konkrétne ide?

 • popracujte na svojej životospráve – zdravšie sa stravujte a potlačte svoje zlozvyky ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, nekonzumujte žiadne mastné a ťažké jedlá, sladké a slané…
 • riešte svoj nepriaznivý zdravotný stav kým sa to ešte dá urobiť relatívne jednoducho – najmä svoju nadváhu a s tým súvisiace zdravotné komplikácie (vysoký tlak, cholesterol…)
 • starajte sa viac o svoje mentálne zdravie – obmedzte stres a únavu tým, že budete venovať dostatok času regenerácii, oddychu a kvalitnému spánku, nepodľahnite depresiám
 • hýbte sa – dobrá fyzická kondícia slúži ako prevencia viacerých civilizačných ochorení, ktoré na libido pôsobia veľmi negatívne, nemusí to byť hneď maratón, ale pár hodín týždenne v posilňovni či na bicykli vám vážne neuškodí
 • podporte zvýšenie hladiny testosterónu vo vašom tele – aj výberom vhodných potravín či výživových doplnkov (napríklad Primulus)
 • podporte svoje libido a sexuálne funkcie prírodným spôsobom – správnymi afrodiziakmi, viaceré unikátne rastliny (Ženšen, Maca, Ginko, Saw Palmetto, Tribulus Terrestris, Muira Puama, Horny Goat a iné), dôležité aminokyseliny (L-arginín, L-citrulín, L-lyzín a ďalšie), minerály a vitamíny sú súčasťou kvalitných výživových doplnkov, ktoré posilňujú erekciu, zvyšujú sexuálny apetít a tiež prirodzenou formou podporujú normálnu hladinu testosterónu v tele

 

Dá sa riešiť strata libida u mužov aj vhodnými tabletkami?

💡  Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch v rámci sexuálnej oblasti určite svoj význam. No vedzte, že to nie sú žiadne lieky a účinnosť v tomto smere ani nemožno porovnávať. Voľne dostupné prípravky a doplnky tohto zamerania fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia na pohlavnú sústavu muža a sú dobré aj ako prevencia neželaných stavov (oslabená erekcia, nízke libido, problémy s potenciou, predčasnou ejakuláciou…)

Strata libida u mužov: tabletky na zvýšenie libida

Strata libida u mužov: sú tabletky na zvýšenie libida riešením?

Majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete mnohé afrodiziaká a látky, ktoré majú nepochybne podporné účinky na libido, erekciu a potenciu všeobecne. Zameranie tabletiek je teda, ako sami vidíte, pomerne široké.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie a aj navzdory tomu, že pri niektorých z nich výrobca tvrdí, že stačí užiť iba 1-2 tabletky pred stykom. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov), že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne 2-3 mesiace – podľa potreby).

 

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na erekciu a zvýšenie libida u mužov

 

💡 TIP na produkt - Zerex
všetky Zerex prípravky - Klasik, Extralong, Ultragold
 • Zerex je exkluzívna značka tabletiek pre mužov, ktoré sú zamerané na konkrétnu oblasť, ktorú je potrebné podporiť (Zerex Klasik na okamžitú pomoc s erekciou, Zerex Ultragold na dlhodobú podporu erekcie a libida, Zerex Extralong na predčasnú ejakuláciu)
 • jeho účinky na kvalitu erekcie sú na našom trhu jedny z najlepších
 • patrí medzi najpopulárnejšie výživové doplnky u nás
29,00 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a zvýšenie libida u mužov
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Kotvičník, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli + vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

➡️ TOP prípravok na prirodzenú podporu tvorby testosterónu a zvýšenie libida u mužov

💡 TIP na produkt - Primulus
Primulus
 • tabletky pre všetkých mužov
 • multivitamín na zníženie únavy, zvýšenie energie a testosterónu
 • prírodné zloženie: Senovka grécka, Tribulus terrestris + vitamíny (D3, B6, C, B7) a minerály (zinok, horčík, selén)
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou 10 % – zadajte TST0118
23,00 €

💡 TIP č.1: známy a obľúbený produkt💡 TIP č.2: rýchle dodanie

 

TOP 5 prípravkov na erekciu a zvýšenie libida u mužov

 

Strata libida u mužov – čo vás ešte trápi (otázky a odpovede)

Strata libida nie je práve tá najpríjemnejšia vec, ktorá nás mužov môže postretnúť. No keď to príde, je dobré sa o probléme dočítať aj z praktického uhla pohľadu. Sú muži, ktorí si problém nepripúšťajú a stále len čakajú ako sa to napokon vyvŕbi. A existuje ďalšia skupina, ktorá nemá žiaden problém pýtať sa ako nízke libido riešiť. Do ktorej skupiny sa radíte vy? Toto sú najčastejšie otázky týkajúce sa libida a moje odpovede na ne (aj na základe mojich vlastných skúseností):

❓ Je menej chuti na sex či až úplná strata libida normálnou súčasťou starnutia?

Menej chuti na sex možno, úplná strata libida u mužov vo vyššom veku je jednoznačne neprirodzená. Ak k nej dôjde, je to len a len vďaka kombinácii viacerých rizikových faktorov, nielen veku. Aké to sú? Najmä problémy srdcovocievnej sústavy, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, fajčenie, či nadmerná konzumácia alkoholu.

❓ Sú častejšie výkyvy libida dôvodom na obavy?

Hladina testosterónu v tele stále priebežne stúpa a následne klesá (rovnako tak libido). Je to úplne normálne. Problém však nastane, ak je chuť na sex trvalejšie znížená, napríklad aj niekoľko týždňov. Väčšinou to značí, že s vašim telom naozaj nie je niečo v poriadku. Nech to má fyzický či psychický pôvod, najlepším riešením v takomto prípade je konzultácia vzniknutej situácie s lekárom.

❓ Tak kedy vlastne kontaktovať lekára a je to vôbec nutné?

Muži nie sú veľkými zástancami riešenia intímnych problémov s lekárom, nuž ale trvalejšia strata libida je ozajstným varovným signálom. Nech už ste pre posilnenie libida spravili všetko možné aj nemožné (afrodiziaká, doplnky výživy, experimentovanie v posteli a podobne) a nepodarilo sa vám tento stav nijako zvrátiť, budem sa opakovať, ale naozaj vám nezostáva nič iné ako len navštíviť lekára a prijať odbornú pomoc.

❓ Môže byť strata libida u muža signálom problémov vo vzťahu?

Verte tomu, že môže a vyskytuje sa hlavne pri dlhšie trvajúcich vzťahoch. Strata sexuálnej príťažlivosti medzi partnermi potom oboch odrádza od telesného kontaktu a vedie až k rozpadu takéhoto vzťahu.

❓ Má strava nejaký vplyv na môj sexuálny apetít?

Má. Potraviny na zvýšenie libida existujú a úspešne sa k nabudeniu sexuálneho apetítu aj využívajú. Chcete vedieť, ktoré sú na to najlepšie? Prečítajte si môj predošlý článok.

❓ Sú problémy s libidom doménou hlavne starších mužov?

Nie nevyhnutne. I keď je pravda, že strata libida prirodzene postihuje skôr staršie ročníky. Ale pokles sexuálneho apetítu ohrozuje aj mladších mužov, pokojne aj pod 30 rokov najmä v dôsledku problémov s neprirodzene nízkou hladinou testosterónu.

❓ Okrem nízkeho libida sa vyskytol aj problém s erekciou. Má to súvis?

Pravdepodobne áno. Nekvalitná erekcia môže vychádzať aj z nízkeho libida a naopak to platí tiež. Problém s erekciou často spôsobí až nechuť k sexu. Preto sa tieto problémy najlepšie riešia súčasne (po nájdení príčiny) a preto aj existuje množstvo prípravkov, ktoré podporujú naraz libido i erekciu.

❓ Pomôžu mi na stratu libida tabletky vo forme výživových doplnkov?

Tak 100%-nú istotu nie, ale je veľmi pravdepodobné, že kvalitný overený prírodný doplnok so slabším sexuálnym apetítom naozaj “pohne”. Mne sa v tomto smere takéto tabletky osvedčili (čo spomínam aj vyššie v článku).

Strata libida u mužov: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

Strata libida u mužov: upozornenie

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.