Retrográdna ejakulácia a suchý orgazmus – čo to vlastne je a čo s tým?

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 0

Chýbajúca ejakulácia? Tak jedným z jej variantov je aj takzvaná retrográdna alias spätná ejakulácia. Vtedy sa pre nedostatočne uzavretý močový mechúr semeno (ejakulát) nedostane z močovej rúry von, ale naberie smer močový mechúr. Nepríjemné? Dozaista. A to hneď z viacerých ohľadov. Prvým je znížená kvalita intímneho života, veď vyvrcholenie muža bez ejakulácie (suchý orgazmus) musí byť pre páry šokujúce až stresujúce. Druhý problém sa týka plodnosti. Nie sú spermie, nebude ani bábo. Muž s touto poruchou je totiž prirodzene neplodný. Retrográdna ejakulácia je vážne ochorenie, ktoré síce nie je až tak časté a nie je život ohrozujúce, no ak chce byť takto postihnutý muž otcom, musí podstúpiť adekvátnu liečbu, takže brať ho na ľahkú váhu sa určite neoplatí.

Všetko o retrográdnej ejakulácii nájdete v tomto článku. Prečítajte si čo to vlastne je a ako vzniká (podrobnejšie), jej hlavné príznaky a príčiny, čo sa s tým dá robiť a či sa to dá vôbec liečiť, či skúsenosti mužov s touto poruchou…

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Čo je retrográdna ejakulácia a ako vlastne vzniká

➡️ Čo je retrográdna ejakulácia?

Je to porucha ejakulácie, pri ktorej síce dochádza výronu ejakulátu, ale ten sa semenovodmi dostáva spätne do močového mechúra. Jedná sa teda o stav, kedy muž pri vyvrcholení nemá žiaden ejakulát (prípadne len minimálne množstvo).

➡️ Ako vlastne táto porucha vzniká?

Moč aj ejakulát vychádzajú z tela muža rovnakou cestou. Pri krku močového mechúra je zvierač – sval, ktorý zadržiava moč až do chvíle, kedy bude muž pripravený na močenie. Ten istý sval sa sťahuje počas orgazmu a zabráni tak tým prieniku ejakulátu do močového mechúra a nasmeruje ho močovou trubicou až k špičke penisu a von. Keď tento zvierač zlyhá a zostane uvoľnený, výsledkom je takzvaný suchý orgazmus – prebehne normálny orgazmus väčšinou v obvyklej intenzite rozkoše, no bez vonkajšieho výronu ejakulátu. Ten zostáva v močovom mechúre a vylúči sa následne močom.

Spätná – retrográdna ejakulácia býva vrodená (a prejavuje sa už od prvej ejakulácie) alebo častejšie získaná.

➡️ Ako sa zisťuje?

Na potvrdenie retrográdnej ejakulácie je potrebné vyšetriť vzorku moču na prítomnosť spermií. Tá sa odoberá po suchom vyvrcholení. Ak sa výskyt spermií v moči potvrdí, jedná sa v drvivej väčšine prípadov práve o spätnú ejakuláciu. Ak nie, môže ísť aj o inú diagnózu, pretože absencia ejakulátu pri vyvrcholení nemusí byť dôsledok tejto poruchy. Môže sa jednať napríklad aj o prípad takzvanej pravej anejakulácie, kedy sa ejakulát do močovej trubice nedostane a teda sa nemá ani odkiaľ vrátiť. Môže vzniknúť v dôsledku podávania niektorých liekov ako sú sympatoliká, ale aj v dôsledku poškodenia nervov (cukrovkári), vplyvom neurologického ochorenia (skleróza multiplex), či po chirurgickom odobratí prostaty (rakovina prostaty, zväčšená prostata).

 

Tabletky na erekciu, ktoré fungujú

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • zvýšenie testosterónu u mužov – výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

Príznaky retrográdnej ejakulácie

Hlavným príznakom tejto poruchy je samozrejme absencia ejakulátu pri orgazme. Ak sa naozaj jedná o retrográdnu ejakuláciu, tak je možné si všimnúť, že hneď pri prvom močení po sexe je moč na prvý pohľad trochu zakalený.

Ďalším príznakom je mužská neplodnosť. Ale vedzte, že spätná retrográdna ejakulácia býva príčinou neplodnosti iba výnimočne – celkovo spôsobuje len 0,3-2 % prípadov. A jedná sa o problém fyzický, pretože v podstate je v tomto prípade semeno a spermie v ňom schopné oplodniť ženské vajíčko. To sa s úspechom využíva pri asistovanej reprodukcii, ktorú navrhne lekár pri neliečiteľnom stave retrográdnej ejakulácie.

 

Aké sú príčiny a rizikové faktory retrográdnej ejakulácie

Problémy s ejakuláciou všeobecne bývajú dosť často dôsledkom rôznych psychologických príčin. Pri retrográdnej ejakulácii to tak samozrejme nie je, je to výsledok fyzického problému a spôsobené čímkoľvek, čo ovplyvní reflex svalu zvierača pri otváraní močového mechúra. Patria medzi ne napríklad aj lieky na zväčšenú prostatu, vysoký krvný tlak, či antidepresíva…

Ďalším dôvodom môže byť poškodenie nervov v dôsledku:

 • cukrovky
 • roztrúsenej sklerózy
 • Parkinsonovej choroby
 • poranenia miechy
 • chirurgickej resekcie prostaty

 

Liečba retrográdnej ejakulácie

Liečba retrográdnej ejakulácia vyplýva zo správnej diagnostiky tohto ochorenia (pre absenciu ejakulátu pri vyvrcholení môžu existovať aj iné dôvody). Prvým predpokladom je samozrejme návšteva pacienta, ktorý u seba zaregistroval suchý orgazmus, u svojho lekára. Ten ho vyšetrí a posúdi príznaky a symtómy ako je:

 • málo ejakulátu počas orgazmu
 • zakalený moč po orgazme
 • neplodnosť

Na čo sa lekár nezabudne pri vyšetrení spýtať:

❓ Ako dlho a ako často sa suchý orgazmus objavuje?
❓ Sú prítomné aj iné príznaky (napríklad inkotinencia a iné)?
❓ Existujú predchádzajúce chronické ochorenia či zranenia?
❓ Aké lieky pacient práve užíva?
❓ Bol liečený na rakovinu, ak áno tak ako?

Na zistenie či za nedostatkom ejakulátu stojí práve retrográdna ejakulácia sa používa hlavne test moču. Ak sa vo vzorke (odobranej po predchádzajúcej ejakulácii) nachádza väčšie množstvo spermií, tak diagnóza je naozaj spätná, retrográdna ejakulácia. Ak moč spermie neobsahuje, je problém v ich produkcii a v takom prípade je nutné podstúpiť vyšetrenie u lekára – špecialistu na neplodnosť.

Liečba

Retrográdna ejakulácia si nevyhnutne nevyžaduje žiadnu liečbu. Táto porucha by nemala by výrazne zasahovať do sexuálneho vyžitia a nepredstavuje riziko pre zdravie. Avšak normálna ejakulácia je samozrejme potrebná aj z pohľadu lepšieho psychického komfortu muža.

Ak za touto poruchou stojí užívanie niektorých liekov, dajú sa po dohode s lekárom vymeniť za iné, prípadne zmeniť dávkovanie. Pomôcť môžu aj režimové opatrenia zamerané na to, aby muž ejakuloval voľne a to aj v tom prípade, že to bude rýchlo a nesnažil sa svoj orgazmus oddialiť. Dôležité tiež je aby bol muž pred sexom uvoľnený a pohlavný styk bol pravidelný.

Takisto je možné užívať rôzne lieky (napríklad na báze efedrínu či pseudoefedrínu, fenylefrínu a ďalších) priamo na podporu zvierača v ústí močového mechúra, ktoré zabezpečia jeho normálnu funkciu pri ejakulovaní. Ak je retrográdna ejakulácia dôsledok poranenia pri zákroku a je evidentné poškodenie nervov či svalov, tak tieto lieky nie sú zvyčajne účinné. V takom prípade ešte možno vyskúšať vibrostimuláciu* alebo elektroejakuláciu.

*Vibrostimulácia penisu

V prípade, že sa muž pokúša o splodenie potomka a trpí spätnou ejakuláciou, na ktorú lieky nepomáhajú, mal by zvážiť možnosti, ktoré ponúka asistovaná reprodukcia (umelé oplodnenie…).

Retrográdna ejakulácia – skúsenosti

Skúsenosti s vrodenou retrográdnou ejakuláciou nemá veľa mužov (teda aspoň ich nie je veľa na rôznych internetových fórach), no takých, u ktorých sa táto porucha prejavila buď užívaním rôznych liekov, či zranením, je už o niečo viac. Ak máte aj vy pocit, že s vašou ejakuláciou v tomto smere nie je niečo v poriadku, odporúčam v prvom rade navštíviť lekára odborníka (predtým si môžete prečítať dôležité informácie o retrográdnej ejakulácii aj v tomto článku). Iba ten vám so 100%-ou istotou môže potvrdiť túto diagnózu a vylúčiť iné závažnejšie dôvody.

Porucha retrográdnej ejakulácie môže vzniknúť aj keď sa často budete pokúšať o takéto niečo, nerobte to vo vlastnom záujme (reálny komentár z diskusie na internete):

“…inak pri súloži to môže byť záležitosť dobre trénovaného svalstva, ktoré zablokuje výstrek semena. Ja túto techniku používam pri masturbácii a to tak, že mám stoporenia penis medzi stehnami, a pri vyvrcholení penis zovriem stehnami tak, že nevystreknem – orgazmus prebehne vo všetkej paráde. Zovretie je také aby nedošlo k bolestivému stisku semenníkov. Ale funguje to. Táto technika ak sa vykonáva s citom nie je bolestivá. Myslím si, že semeno jednoducho svalstvo zadrží ešte v semenníkoch, sťahy ako pri bežnej ejakulácii prebehnú, ale bez prítomnosti ejakulátu. Táto technika má výhodu v tom, že si môžem masturbovať takto koľkokrát len chcem bez straty “kvetinky” a stále mi pre vlastnú súlož s partnerkou ejakulát ostane. Spokojnosť na oboch stranách…” astrix01

 

Najčastejšie otázky týkajúce sa retrográdnej ejakulácie

Táto porucha ejakulácie nie je veľmi častá (do 2 % percent prípadov všetkých prípadov problémov s ejakuláciou), no pokiaľ sa reálne vyskytne, tak muž i jeho partnerka hľadajú okamžite dôležité informácie a v hlave sa im vyrojí plno otázok. Na tie, ktoré by vám mohli napadnúť najčastejšie, práve teraz odpoviem:

❓ Môže sa suchý orgazmus docieliť vedomou činnosťou?

Ako ste si mali možnosť prečítať v predchádzajúcom odstavci, tak niektorí tomu naozaj veria. Pomôcť pri tom majú špeciálne tantrické techniky. Ja som v tomto pomerne skeptický a tak len podotknem, že ejakulácia je vôľou neovládaný proces, kde sa doň zapájajú svalové kontrakcie a prirodzené reflexy.

❓ Ako môže retrográdna ejakulácia ovplyvniť zdravie muža?

V podstate nijak zvlášť, no treba brať do úvahy aj psychickú stránku veci. Muž, ktorý nedokáže normálne ejakulovať si často pri sexe pripadá menejcenný a nezriedka ho dokonca aj celkom odmieta. Môže to byť tak jeden z možných faktorov, ktoré spôsobujú nízke libido (prečítajte si ako ho zvýšiť). Takisto je to vážna komplikácia ako počať dieťa prirodzenou cestou.

Tabletky na erekciu a libido, ktoré fungujú

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • zvýšenie testosterónu u mužov – výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

❓ Je muž, ktorý trpí retrográdnou ejakuláciou plodný?

Ako som vravel, je to komplikácia no nie bezvýchodisková situácia. Spermie sú totiž v tomto prípade úplne v poriadku, “len” sa nemôžu dostať tam kam patria a namiesto toho končia v močovom mechúre muža. Na druhú stranu, čoraz väčším problémom dneška je zlá kvalita spermií, takže pokiaľ je naozaj nedostatočná zväčša nepomôže ani asistovaná reprodukcia (a to nechcem strašiť).

❓ Môžu problémy s močením signalizovať retrográdnu ejakuláciu?

Môžu, ale aj nemusia. V prípade, že sa prejaví absencia ejakulátu navonok spolu s problémovým močením, môže sa jednať aj o poškodenie či zúženie močovej trubice.Vyskytnúť sa pri tom môže aj bolesť pri močení prípadne bolestivá ejakulácia (a je jedno, či je normálna alebo spätná).

❓ Sú problémy s prostatou či močovým mechúrom príčinou spätnej ejakulácie?

Tak prostata alebo močový mechúr môžu stáť za touto poruchou, no nie ako primárna príčina. Tou je až liečba, ktorá môže byť invazívna (odstránenie časti alebo celej prostaty, zásahy na mechúre), pričom pri tomto zákroku sa môže poškodiť oblasť močového ústrojenstva, ktorá je zodpovedná za normálne ejakulovanie (poškodenie svalov či nervov zvierača na ústí močového mechúra do močovej trubice). Sprievodným javom potom môže byť aj inkontinencia.

 

Pár slov na záver

Aj keď sa môže zdať, že suchý orgazmus v dôsledku retrográdnej ejakulácie nie je tak závažný a častý problém, tak vedzte, že pokiaľ sa to stane vám, zaručene ostanete s partnerkou vystrašení. To je jedna vec. Druhá vec je, že z pohľadu plodnosti muža sa potom jedná o dosť zásadný problém a možné tehotenstvo sa tak často dá zveriť už len do rúk špecialistov na asistovanú reprodukciu.

V každom prípade je potrebné, aby ste v prípade absencie ejakulátu navštívili lekára a nechali diagnózu retrográdna ejakulácia aj potvrdiť (samozrejme vylúčiť iné príčiny absolútneho nedostatku ejakulátu pri vyvrcholení) a riešiť pod jeho odborným dohľadom.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.