Polúcia, alebo trápia vás mokré sny? Nemusia…

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 1

Zobudili ste sa v noci na to, že v rozkroku ste pocítili vlhkosť a zistili, že išlo mimovoľný výron semena? Tak práve ste zažili polúciu, respektíve mokrý sen či odborne nočnú emisiu (nocturnal emission). Polúcia je typický jav pri pohlavnom dospievaní každého muža a nastáva niekedy začiatkom puberty a trvá počas celého obdobia dospievania – väčšinou. V dospelosti to môže to byť aj dôsledok dlhšej sexuálnej abstinencie. A aby toho nebolo málo – svoju polúciu majú aj ženy.

Polúcia sa zväčša vyskytuje v noci a niekedy aj počas dňa. Na príčine môže byť erotický sen, ale aj nemusí. Výron semena pri polúcii erekciu neukončí, alebo naopak výstrek prebehne aj pri nestoporenom penise. Takže ako sami vidíte, je to naozaj veľká záhada a polúcia ako mimovoľný výron semena nie je dodnes spoľahlivo vysvetlená. Iste, nejaké vedecké výskumy prebehli a časť procesu aj osvetlili, ale napríklad také príčiny na sto percent nie sú stále potvrdené.

Všetky dostupné fakty (ale aj mýty) o polúcii však nájdete práve v tomto článku. Prečítajte si čo to vlastne je a ako asi vzniká, ako sa prejavuje a ako to zvládať (buď vy sami, alebo čo poradiť ak ste rodič).

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Čo je polúcia a ako vlastne vzniká

➡️ Základná definícia

Základná definícia polúcie je jednoduchá – ide o mimovoľný výron ejakulátu, ktorý prebieha v spánku (ojedinele však aj v bdelom stave). U žien sa jedná o samovoľnú lubrikáciu vagíny – nepravá polúcia alias snový orgazmus. V každom prípade možno povedať, že polúcia je vlastne spontánny orgazmus, ktorý sa vyskytuje bez viditeľnej manuálnej stimulácie.

➡️ Kedy sa vyskytuje?

Najčastejší výskyt polúcie zaznamenávajú chlapci v priebehu puberty (od 11-12 rokov), v rannej dospelosti, no môže k nej dochádzať v podstate kedykoľvek (v dospelosti napríklad v období sexuálnej abstinencie). Môže, ale aj nemusí byť doprevádzaná erotickými snami (výskum zistil, že v priemere má 8 percent snov nejaký sexuálny obsah, v tej istej štúdii muži aj ženy potom uviedli, že majú orgazmus približne len v 4 percentách svojich erotických snov). Niektorí sa počas tejto mimovoľnej ejakulácie prebudia, iní si spia nepretržite ďalej. U mužov sa najčastejšie vyskytuje v REM štádiu spánku (podobne ako ranná erekcia).

➡️ Ako často?

Tak polúcia nie je jav, ktorý sa musí prejaviť u každého v rovnakej miere. Sú dokonca muži, ktorí takúto mimovoľnú ejakuláciu v spánku ešte nezažili. Niektorí zas polúciu mávali veľmi často v puberte a mávajú ju občasne až doteraz. Ak sa pýtate na to, či výskyt polúcie nie je náhodou závislý napríklad aj na takej masturbácii, tak pravdepodobne tomu celkom tak nie je. Jej vznik často nezávisí iba od toho ako často a kedy muž masturbuje alebo má pohlavný styk. Istá závislosť a početnosť sa preukazuje v súvislosti s hladinou testosterónu. Čím je jeho hladina vyššia, tým skôr sa dá mokrý sen očakávať.

➡️ Polúcia z kresťanského pohľadu

Polúcia, narozdiel od takej masturbácie, nie je považovaná z kresťanského pohľadu za hriech, pretože sa vlastne jedná o nedobrovoľný pohlavný akt. Na druhú stranu, Biblia v niektorých častiach stavia polúciu do dosť negatívneho svetla a odsudzuje ju ako čosi nečisté a takmer nákazlivé, či dokonca sa považuje za akt démonom posadnutého jedinca…

💡 Polúcia? Za všetko môže Sukubus...
Sukubus a polúcia

Môže stáť za vašou nočnou príhodou takýto sukubus? Ja myslím, že je to možné…

Polúcia ako niečo nečisté? Tak napríklad staroveký Rím niečo podobné vôbec neriešil (je pravdou, že tam sa toho všeobecne veľmi veľa čo sa týka sexu “neriešilo”). No napríklad viacero pasáží v Biblii považuje nočnú polúciu za rituálne znečistenie. Svätý Augustín neskôr nočnú mimovoľnú ejakuláciu omilostil (narozdiel od masturbácie, ktorá bola ako dobrovoľný a vedomý čin veľkým hriechom).

V stredoveku mal polúciu na starosti démon zvaný sukubus (succuba), ktorý v kresťanskej mytológii predstavoval akéhosi upíra, ktorý zvádza mužov (hlavne zbožných mníchov), obcuje s nimi a pritom ich niekedy až k smrti vyčerpáva. Mužskou obdobou sukuba je incubus, démon, ktorý zase zvádza ženy a samozrejme s nimi aj súloží.

Viera v týchto démonov sa tragicky prejavila v období honov na čarodejnice, kedy napríklad podľa slávnej knihy Malleus maleficarum (slovensky Kladivo na čarodejnice), succubus zbieral semeno od mužov, s ktorými spal a následne incubus ho používal k oplodňovaniu žien.

 

Tabletky na erekciu, ejakuláciu a libido, ktoré fungujú

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • zvýšenie testosterónu u mužov – výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

Aké sú príčiny polúcie

Priame príčiny polúcie nie sú celkom známe, no najvýznamnejším faktorom, ktorý vplýva na jej početnosť je vek, pretože sa viaže k pohlavnému dospievaniu. U starších chlapcov a mužov môže mať nočná emisia súvislosť s erotickými snami či spomienkami na predchádzajúcu sexuálnu skúsenosť. Ďalšou možnosťou (teóriou) je, že telo sa takto zbavuje nahromadeného ejakulátu, aby sa uvoľnilo miesto pre vytvorenie ďalšieho. Možné príčiny polúcie v skratke:

➡️ Dospievanie – puberta

Už som to spomínal niekoľkokrát, polúcia je charakteristická pre pohlavné dospievanie. V tomto období sa výraznejšie začínajú ozývať orgány a žľazy pohlavnej sústavy, aktivuje sa produkcia spermií. Nahromadenie väčšieho množstva semena telu signalizuje potrebu jeho uvoľnenia – prvá polúcia je na svete.

➡️ Sexuálna abstinencia

Zrieknutie sa pohlavného života, či naozaj minimálne aktívny intímny život vrátane vymedzenia masturbácie vedie k nahromadeniu sexuálnej energie. Polúcia túto energiu uvoľní. Preto je nanajvýš vhodné, aby po výskyte prvej polúcie chlapci začali masturbovať – zníži sa tak jej početnosť.

➡️ Hladina hormónov

V puberte prudko stúpa produkcia pohlavného hormónu testosterónu. Jeho náhle zvýšená hladina vplýva na libido, erekciu aj na ejakuláciu. Polúcia býva jedným z príznakov vysokej hladiny testosterónu pri pohlavnom dospievaní.

➡️ Organické a funkčné zmeny

V dospelosti môžu stáť za mimovoľnou nočnou ejakuláciou aj organické a funkčné zmeny týkajúce sa bezprostredne pohlavných žliaz – semenníkov, prípadne zmeny v procese ejakulácie. Môže sa stať, že polúcia je výsledkom reakcie organizmu pri poruchách imunologického charakteru. Vtedy je ejakulát z tela vylučovaný z titulu nadmernej tvorby protilátok patologicky “nasadzovaných” na niektorú zo zložiek spermií či samotného ejakulátu.

➡️ Pohlavne prenosné ochorenia

Niektoré z pohlavne prenosných ochorení môžu stáť aj za mimovoľnou ejakuláciou. Tá sa môže odohrať ako v noci, tak i cez deň, nezriedka býva sprevádzaná bolesťou. Napríklad to môže byť gonorea, ochorenie ľudovo nazývané “kvapavka”, ktoré je spôsobené baktériou Neisseria gonorrhoeae.

➡️ Zápal prostaty

Bolestivá ejakulácia, vrátane tej nočnej mimovoľnej – polúcie, môže byť tiež nežiadúcim prejavom chronickej prostatitídy – zápalu prostaty. Infekcia sa ľahko dostáva aj do močových ciest vrátane mechúra a ďalšími vedľajšími príznakmi tak môžu byť problémy s močením (napríklad pálenie a bolesti počas vylučovania moču).

 

Polúcia – ako to zvládať?

Polúcia nie je žiadna porucha, ale úplne prirodzený dej, takže pokiaľ vám to nespôsobuje žiaden väčší problém (niektorí pri tom pociťujú hanbu, niekomu vadí znečistená bielizeň) tak ja by som to vôbec neriešil. Každopádne však jestvuje niekoľko spôsobov ako sa dá jej početnosť znížiť (avšak bez záruky). Ako sa pokúsiť obmedziť častejšie nočné mimovoľné ejakulovanie?

 • častejšou masturbáciou alebo pohlavným stykom
 • rôznymi meditačnými a relaxačnými technikami
 • konzultáciou s odborníkom – napríklad psychológom, prípadne urológom či gynekológom
 • porozprávaním sa o tom s partnerkou (polúcia v dospelosti)
 • spaním na boku či na chrbte – tým, že obmedzíte spanie na bruchu nebudete penis “pokúšať”
 • úplne poslednou možnosťou v nevyhnutných prípadoch (osobne si to pritom neviem predstaviť) je užitie antidepresív, ktoré však potlačujú aj normálnu ejakuláciu v bdelom stave

Polúcia chlapcov – ako to riešiť z pohľadu rodiča?

Polúcia zvykne prekvapiť, mnoho chlapcov ani netuší, že niečo podobné sa môže vôbec stať a pritom aké také skúsenosti “z počutia” už má. Zo strany nás rodičov je vtedy potrebný konštruktívny prístup. Treba svojmu potomkovi vysvetliť, že sa mu udiala pozitívna vec a nemá sa za čo hanbiť, nič nezakazovať a nebrať polúciu ako niečo negatívne.

Poskytnite chlapcovi dôveryhodné zdroje informácií (čerpať môžete aj z tohto článku, video je tiež super), na rovinu mu povedať, že masturbovanie je na začiatku pohlavnej dospelosti a častejších nočných emisiách z jednej strany prospešné, no na druhú stranu ho upozorniť na riziko závislosti od sebauspokojovania. Zabezpečte tiež potomkovi pri vstupe do pohlavného dospievania primeranú zdravú stravu, naordinujte pravidelnú fyzickú aktivitu a pohyb čím uvoľníte nahromadenú energiu… Plus samozrejme nezabudnúť na správnu hygienu.

Video

What is a Wet Dream? (Nocturnal Emission)

Polúcia – skúsenosti

Polúcia prekvapí. A to ako mladých, tak aj ich rodičov (v dospelosti samozrejme tiež). Preto možno na internete nájsť množstvo diskusných tém a nejedno fórum, ktoré sa tejto problematike venuje (fóra pre mamičky, kresťanské, o zdraví…). Dosť som ich prešiel (čo sa napokon najviac pretavilo v sekcii najčastejšie otázky o polúcii) a pár reálnych komentárov a skúseností s polúciou prikladám:

ℹ️ polúcia …ako to prebieha?

…tak u každého je to ináč, no určite sa po čase dostaví. Vyzerá to tak, že sa zobudíš zo sna na to že máš orgazmus a polepené pyžamo, alebo sa zobudíš až ráno a zbadáš len vyschnutý flek na pyžame…” (RrRrR, zdravie.sk)

ℹ️ …v akom veku začína

…moj syn ma takmer 11 a prave vcera som si vsimla, ze to zrejme zacina. Rada by som vsak apelovala na vsetky mamicky, po precitani prispevkov, ak vam zalezi na psychickom zdravi vasich deti, nedovolte im masturbovat. Urcite ich netreba za to trestat, existuju vsak mnohe sposoby, ako odputat ich pozornost od tejto cinnosti…” (jasadaresa, modrykonik,sk)

ℹ️ ženská polúcia

…tak môjmu chlapovi sa to nestáva, ale mne sem tam áno. Asi je to možno niečo iné, ale tiež sa prebudím až tesne pred orgazmom a žiadny erotický sen sa mi predtým nikdy nezdá… A to spolu spíme denne alebo obdeň, takže nedostatkom sexu a orgazmov to asi nebude…” (emimino.cz)

 

Najčastejšie otázky týkajúce sa polúcie

Ako som už naznačil vyššie, existuje na nete toľko diskusií a fór, na ktorých sa rozoberá polúcia, že jeden by zostal celkom prekvapený. Na to, že sa nejedná o nejaký extra veľký problém, je toho teda celkom dosť. Mnohí užívatelia sa v nich pýtajú na polúciu, ktorá prichádza na chlapcov v puberte (starostlivé maminky), ale aj na polúciu u dospelých (starostlivé žienky, niekedy podozrievavé). A nie vždy sa tam dá nájsť aj adekvátna odpoveď. Najčastejšie kladené otázky týkajúce sa polúcie spolu s odpoveďami si môžete prečítať práve teraz:

❓ Môže častejšia polúcia znižovať počet spermií v ejakuláte?

Tak môže, ak je prekladaná častejšou masturbáciou či pohlavným stykom s vyvrcholením. Ak je polúcia dôvodom pohlavnej zdržanlivosti, tak ani nie. Telo vymení staré za nové v podstate okamžite. Čo je inak zo zdravotného hľadiska (zdravia celej pohlavnej a reprodukčnej sústavy) viac než potrebné.

❓ Ženské mokré sny – je to naozaj možné?

Naozaj je. Nepravá (ženská) polúcia je fakt. Vagína sa bez akéhokoľvek fyzického vzrušenia lubrikuje a často dochádza až k orgazmu. To je napríklad veľmi dôležitá informácia pre ženy, ktoré sa inak cítia normálne frigidné – fakt, že orgazmus dosiahnuť po fyziologickej stránke naozaj môžu. Muži sú však na polúciu náchylnejší, pretože u nich dokáže prebehnúť niekoľko samovoľných erekcií za noc (viac v článku o rannej erekcii).

❓ Sú mokré sny iba fenoménom dospievania?

Nie, nie sú. Sú preň charakteristické a s nástupom dospelosti mimovoľná nočná ejakulácia normálne ustupuje, no u niekoho sa polúcia prejavuje aj naďalej. Zväčša sa tak deje u mužov s vyššou hladinou testosterónu a prebytkom sexuálnej energie…

❓ Nie je polúcia prejavom nejakej choroby?

Nie, nie je. V drvivej väčšine prípadov. Naopak, jedná sa o príznak dobrého intímneho zdravia a prejav normálneho pohlavného dospievania chlapcov.

❓ Pomáha na polúciu masturbácia?

Tak priame dôkazy neexistujú, ale logika káže odpovedať, že áno. Určite jej však nezabráni vždy. No stále sa dá aj v takomto prípade zaexperimentovať (teda pokiaľ je pre vás polúcia naozaj väčším problémom, ktorý si zaslúži takú pozornosť). Týždeň pred spaním masturbovať, a následne ďalší týždeň nie – výsledky porovnať. Dajte vedieť v diskusii pod týmto článkom.

❓ Nezmenšuje polúcia penis?

Nie, nezmenšuje. Ťažko sa dá tomu uveriť, ale stretol som sa aj s takýmto “dotazom”. Neexistuje nič (choroby, poruchy…), čo by penis dokázalo zmrštiť. Snáď len obezita a vek opticky penis navonok zmenšujú.

❓ Je pravda, že niekto polúciu vôbec nemusí mať

Mokré sny sú prirodzené a veľa ľudí ich máva (mužov i žien) v rôznej frekvencii a intenzite. Niektorí jedinci však polúciu nemusia zažiť vôbec, alebo vážne len sporadicky (párkrát v puberte a v dospelosti už nič).

❓ Stojí za nevedomou nočnou ejakuláciou erotický sen?

Ako som sa už zmienil na začiatku článku, môže to tak byť ale aj nemusí – vlastne je to celkom pol na pol. Osem percent zo všetkých snov je erotických, z toho približne polovica končí orgazmom.

❓ Môže spánok na bruchu privolať polúciu?

No keď sa to tak vezme aj môže. Hlavne ak sa pritom dotyčnej osobe sníva vzrušujúci sen a k tomu sa pridajú aj adekvátne pohyby – trenie penisu o matrac naozaj môže muža/chlapca priblížiť k mokrému snu.

❓ Dá sa polúcii vedome zabrániť?

Nedá. Hoci niekto môže tvrdiť opak – neverte mu. Fakt dokážete ovplyvniť svoje sny? Nie, takisto je to aj polúciou. Iste, niektoré techniky dokážu pred spaním “do hlavy nasadiť chrobáka” a potlačiť tak prípadné erotické ladenie, no 100%-ná záruka, že sa nezobudíte mokrý, to nikdy nebude.

❓ Kedy sa dá očakávať prvá polúcia?

Tak priemer je niekde pri 11. – 12. roku života chlapca. Nezriedka aj skôr (čítal som o prípadoch 6-8 ročných chlapcov s nočnými emisiami) a naopak aj oveľa neskôr (takmer na prahu dospelosti).

❓ Ak sa zobudím na bolestivú polúciu – je to problém?

No je, presne tak ako keď pri “normálnej” ejakulácii pocítite bolesť. Môže sa jednať o zápaly prostaty či močových ciest, pohlavne prenosnú chorobu – kvapavku, či iné zdravotné problémy. Vtedy nejestvuje dôvod, prečo by ste urgentne nemali navštíviť lekára. Odporúčam aby ste tak učinili naozaj čo najskôr, môžete predísť závažnejším zdravotným komplikáciám.

 

Tabletky na erekciu, ejakuláciu a libido, ktoré fungujú

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • zvýšenie testosterónu u mužov – výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

 

Pár slov na záver

Čo dodať k mokrému snu na záver? Budem sa opakovať, ale polúcia je naozaj úplne prirodzená záležitosť, ktorá “postihuje” mládež v puberte, a ktorá sa navyše prejavuje mimoriadne individuálne. Nenájdete 2 ľudí, ktorí by mali rovnaký priebeh či početnosť jej výskytu. Takže dôvody na obavy naozaj neexistujú (dokonca ani vtedy, keď je muž už dospelý). No iste si zaslúži citlivý prístup najmä zo strany rodiča k potomkovi, pretože prvá polúcia je zväčša udalosť, na ktorú sa potom dlho nezabúda – a nikto to nechce mať spojené s pocitom znečistenia, zneuctenia či hanby. Mám pravdu?

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie erekcie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Ahoj Peter, rád by som sa anonymne podelil o informácie ktoré by ti mohli pomôcť ale i mne.mam 37 rokov.ak vidíš môj mail,budem viac než rád ak by sme mohli diskutovať.Vdaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.