Estrogén

Estrogén - vzorec, pomôckyEstrogén je typicky ženský hormón, ktorý však nájdeme u oboch pohlaví (presne tak to platí aj pri typicky mužskom testosteróne). U žien sa tvorí už od puberty hlavne vo vaječníkoch (v menšom je to aj pečeň, nadobličky a prsníky) a je dôležitý z mnohých hľadísk – je zodpovedný za typické ženské boky a rast poprsia, stojí za správnym priebehom menštruácie, vplýva na plodnosť a samotné otehotnenie. Jeho hladina má priamy vplyv na menopauzu a klimaktérium.

Estrogény (pretože existuje viac typov tohto hormónu) by sa mali v tele udržiavať v optimálnej rovnováhe a čo najprirodzenejším spôsobom. A keďže estrogén nie je jediným dôležitým pohlavným hormónom v tele ženy, správna rovnováha musí panovať aj medzi nimi (hlavne kombinácia estrogén a progesterón).

Ak chcete vedieť o tomto dôležitom pohlavnom hormóne viac, začítajte sa do nasledujúcich riadkov. Všetko podstatné nájdete práve tam, vrátane informácií o tom, ako sa prejavuje jeho nedostatok ale tiež prebytok a čo ich spôsobuje, a ako sa to dá zlepšiť aj prirodzenou cestou.

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie na podporu normálnej hladiny estrogénu v tele odporúčam siahnuť po u žien čoraz populárnejšom prípravku s názvom: ✅ Feminus (pozri recenziu).

Čo je estrogén a aký je jeho význam

Čo je estrogén?

Estrogén je ženský pohlavný hormón (ktorý sa však nachádza aj v mužskom tele) a je v prvom rade zodpovedný za jej normálny sexuálny vývoj. Spolu s ďalším dôležitým pohlavným hormónom progesterónom reguluje ženský menštruačný cyklus a je vlastne dôležitý pre celý reprodukčný systém. Hladina estrogénov začína prirodzene stúpať tesne pred pubertou a potom zase klesať v období menopauzy.

Druhov estrogénov je viac. Medzi hlavné patria estradiol, estriol a estrón:

 • estradiol je dôležitý v súvislosti s rastom ženských reprodukčných orgánov a poprsia, významný je aj pri menštruácii kedy pomáha pri dozrievaní vajíčka a ovulácii a tiež počas tehotenstva (reguluje cievy v maternici)
 • estriol sa tvorí v placente a je dôležitý najmä počas tehotenstva pre zdravý a normálny vývoj plodu
 • estrón je v podstate „najslabší“ estrogén a jeho produkcia prebieha okrem vaječníkov aj v nadobličkách, značná časť (50%) však pochádza aj z iných zdrojov (predovšetkým z podkožného tukového väziva), je dôležitý v období menopauzy a po ňom

Estrogény produkujú najmä vaječníky, ale vznikajú aj v žltom teliesku, či v placente. Ešte menej je to v pečeni, nadobličkách či prsiach. Podobne ako testosterón u mužov, tak aj estrogén u žien má na starosti ich sexuálny apetít (libido). Jeho nedostatok okrem zníženia telesnej túžby môže zapríčiniť aj reálne problémy pri pohlavnom styku – týka sa to najmä nedostatočného zvlhčenia pošvy čo pri styku spôsobuje v prvom rade bolestivosť či možné poranenie a tiež väčšie riziko infekcie.

Estrogén samozrejme úzko súvisí aj s plodnosťou a materstvom. Vo vyššom veku riadi produkciu rastového hormónu, takže pri jeho nedostatku počas menopauzy sa medzi významné riziká prechodu a klimaktéria zaraďuje aj riziko vzniku osteoporózy.

Dôležitosť estrogénu u žien v skratke

 • je priamo zodpovedný za sexuálny vývoj dievčat po dosiahnutí puberty
 • je zodpovedný za rast pŕs a typicky ženské proporcie
 • vďaka nemu majú ženy menej telesného ochlpenia ako muži (a tiež vyšší hlas)
 • reguluje rast výstelky maternice počas menštruačného cyklu a na začiatku tehotenstva
 • spôsobuje zmeny prsníkov u mladých žien v puberte a u tehotných
 • podieľa sa na metabolizme kostí a cholesterolu
 • reguluje príjem potravy, telesnú hmotnosť, metabolizmus glukózy a citlivosť na inzulín
 • vplýva na mozgovú činnosť
 • udržuje zdravý stav ciev
 • znižuje riziko rednutia kostí

💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus

 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)

23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

Estrogén v tele muža – význam v skratke

 • prispieva k normálnemu vývoju spermií
 • je dôležitý pre hustotu kostí
 • ovplyvňuje príjem a využitie glukózy
 • dôležitý pri metabolizme tukov
 • podieľa sa na citlivosti a aktivácii adenozínového receptoru
 • má vplyv na imunitné funkcie
 • reaguje a bojuje so zápalmi v organizme

💡 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie na podporu normálnej hladiny estrogénu v tele odporúčam siahnuť po u žien čoraz populárnejšom prípravku s názvom: ✅ Feminus (pozri recenziu).

 

Problémy s estrogénom

Ako som už spomínal v úvode, telo funguje správne vtedy pokiaľ je hladina estrogénu a ostatných súvisiacich hormónov v optimálnom pomere – v rovnováhe. Z faktorov, ktoré na to vplývajú, sú dôležité napríklad aj také „drobnosti“ ako je správna životospráva a životný štýl. Ale aj napriek dodržiavaniu všetkých pravidiel sa môže pokojne stať, že ho v tele bude nadbytok alebo ešte častejšie – nedostatok.

 

Nadbytok estrogénu

Problémy s nadbytkom estrogénu môžu najčastejšie postretnúť tie ženy, ktoré ešte neboli tehotné či nedojčili. Zvýšená hladina estrogénu je však aj charakteristickým znakom pri niektorých špecifických nádoroch (príklad rakovina prsníka). Príčinou môže byť aj užívanie liekov (hormonálna substitučná terapia, antikoncepcia) hlavne za účelom riešenia jeho nedostatku. Dôležitý je aj pomer estrogénu a testosterónu či progesterónu, dominancia estrogénu môže výrazne negatívne ovplyvniť hormonálnu rovnováhu. ako sa prejavuje takýto nadbytok estrogénu?

Prejavy a príznaky nadbytku estrogénu

 • problémy s prsníkmi – príliš vysoká hladina hormónu sa samozrejme prejavuje aj v oblasti prsníkov, ktorá na estrogén reaguje najcitlivejšie, najčastejšie ide bolesť v prsníkoch, prípadne opuch
 • tráviace problémy a metabolické poruchy – nadváha a obezita je takisto jedným z prejavov nadbytku estrogénov a môže sa prejaviť ako u žien, tak aj u mužov (gynekomastia),
 • nedostatočné prekrvovanie končatín a vypadávanie vlasov – nadbytok estrogénu sa môže prejavovať aj pocitom studených nôh a rúk ako dôsledok nedostatočného prekrvenia, to isté platí o vypadávaní vlasov (vrátane ich zníženej kvality – lámavosť a podobne
 • psychický nekomfort – hladina hormónov u žien ovplyvňuje aj ich náladu a mentálny stav, príliš veľa estrogénu často znamená, že zmeny nálad nastupujú znenazdania a sú značne intenzívne (z jedného extrému do druhého)
 • problémy s menštruáciou – estrogén má samozrejme vplyv na ženský cyklus, jeho vysoká koncentrácia v tele sa v tomto prípade prejavuje nadmerne silným menštruačným krvácaním (čiže opačný efekt ako je to pri nedostatku estrogénu)

 

Nedostatok estrogénu v tele

Nedostatok estrogénu sa najčastejšie prejavuje s nástupom ženského prechodu, t.j. menopauzy a klimaktéria. To znamená, že zasahuje skupinu žien od veku približne 45-55 rokov. I keď to nie je striktne dané, čoraz viac žien totiž trpí takzvanou predčasnou menopauzou. Tá býva dôsledok rôznych špecifických hormonálnych ochorení, prípadne trápi ženy s poruchami príjmu stravy (anorexia) a ženy venujúce sa extrémnemu cvičeniu (športovaniu), na nedostatku estrogénu sa podpisuje aj nesprávna životospráva a zlý životný štýl. Nízka hladina estrogénu sa potom najvýraznejšie prejavuje pri menštruácii, pričom možno očakávať jej oneskorenie, nepravidelný nástup, prípadne aj slabšiu intenzitu krvácania.

Prejavy a príznaky nedostatku estrogénu

 • problémy s menštruáciou – nedostatok estrogénu menštruáciu zvykne oneskorovať, tiež môže byť nepravidelná a extrémne môže ísť až o jej úplné vynechanie, takisto býva bolestivejšia
 • problémy v sexuálnej oblasti – výsledkom býva znížené libido (t.j pohlavná túžba), ktorá môže dospieť až do frigidity, takisto sa v dôsledku nedostatku hormónu môže oslabiť vaginálna stena a redukovať vlhčenie pošvy, čo môže spôsobiť bolesť pri styku, zvýšiť riziko zápalu a infekcií močových ciest a ďalšie problémy
 • obmedzená plodnosť – so zníženou hladinou estrogénov úzko súvisí aj zníženie plodnosti ženy, pri vyšetrení sa preto meria aj ich koncentrácia v tele
 • menej energie a vitality – menej estrogénu = pokles výkonnosti ženy, a nie je to len záležitosť fyzickej kondície (únava a pocit slabosti) ale aj mentálnej, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi či problémami s koncentráciou
 • problematická pokožka a vlasy, kosti – aj pri nedostatku estrogénu môžu nastať problémy s pokožkou, ktorá môže byť dehydrovaná a častejšie trpí akné, nedostatok sa tiež môže prejaviť vypadávaním či rednutím vlasov, trvalo nízka hladina môže viesť k zníženiu hustoty kostí čím sa mimo iné zvyšuje aj riziko zlomenín
💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus

 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)

23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

 

Ako na zvýšenie estrogénu u žien

Estrogén je spolu s progesterónom najdôležitejší ženský pohlavný hormón v tele ženy. Jeho nedostatok je najviditeľnejší pri nástupe menopauzy, ale nevyhýba sa ani mladším ženám, u ktorých spôsobuje problémy s menštruáciou a menštruačným cyklom a mnoho ďalších ťažkostí (ktoré som spomínal vyššie).

Jeho zvýšenie sa dá docieliť viacerými spôsobmi. Odborná lekárka pomoc zahŕňa najmä substitučnú hormonálnu liečbu, alternatívou tiež môže byť aj predpísanie hormonálnej antikoncepcie. Existujú však aj prirodzené metódy ako na podporu zvýšenia estrogénu u žien.

 

Prirodzená podpora hladiny estrogénu v tele

Nedostatok estrogénu sa v tele začína prejavovať pozvoľne. A práve v tomto štádiu je to potrebné správne podchytiť. Stačí len niekoľko vhodných režimových opatrení a doplnkov a tento nepriaznivý proces sa často môže zvrátiť k plnej spokojnosti dotknutej dámy. Dôležité je zareagovať čím skôr a pripraviť sa na to, že udržiavanie normálnej (rozumej optimálnej) hladiny estrogénu je takisto beh na dlhé trate. K dispozícii je množstvo spôsobov na to, aby ste si dokázali pomôcť bez špeciálnej asistencie. Ideálne keď sa vhodne skombinujú.

➡️ Zameranie sa na prvotnú príčinu nedostatku estrogénu

Ak viete z akého dôvodu došlo k poklesu estrogénu, treba sa v prvom rade zamerať práve naň. Znížený estrogén vďaka nejakému ochoreniu (najčastejšie endokrinného systému)? Zamerajte sa na jeho liečbu! Problém s príjmom potravy ako nábeh na anorexiu a podobne, či nadmerné cvičenie? Detto.

➡️ Strava – vhodne zvolené potraviny

Na hladinu pohlavných hormónov vrátane estrogénov samozrejme vplýva strava. Takže sa treba zamerať aj na výber správnych potravín vo vyváženej kombinácii. Na estrogény pozitívne vplývajú potraviny s vyšším obsahom fytoestrogénov – čo sú látky podobajúce sa ľudským estrogénom. Patria medzi ne sója a jej produkty (tofu, mlieko…), ale aj obilniny, strukoviny (fazuľa), semená (najmä ľanové, sezamové či tekvicové), orechy (pistácie, vlašské orechy, arašidy), niektoré druhy ovocia (broskyňa, marhuľa, slivka, jahody…) a zeleniny.

➡️ Vitamíny a minerály

Prospešné sú hlavne vitamíny skupiny B a vitamín D, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri samotnej tvorbe aj aktivácii estrogénu v tele. Z minerálov je dôležitý napríklad aj Bór – nevyhnutný pre metabolizmus pohlavných hormónov vrátane estrogénu a testosterónu. Predpokladá sa tiež, že práve bór ovplyvňuje estrogénové receptory a tak umožňuje telu ľahšie využívať dostupný estrogén.

➡️ Cvičenie – hormonálna jóga

Vedeli ste, že existuje aj špeciálna hormonálna jóga? Nie? Tak už viete. Ide o kombináciu klasickej jógy a takzvanej kundaliny jógy. Tá má prostredníctvom špeciálnych cvikov povzbudiť činnosť vaječníkov, štítnej žľazy, hypofýzy či nadobličiek. Výsledok sa zvyčajne dostaví až po dlhšom čase a cvičenia by mali prebiehať vždy pod vedením skúseného inštruktora.

➡️ Bylinky

Na podporu a stimuláciu estrogénu môžu celkom dobre poslúžiť aj niektoré liečivé rastliny. Viaceré z nich sú už oddávna známe svojim pozitívnym vplyvom na hormonálnu sústavu ženy. Medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie patrí Ďatelina lúčna (červená), Ploštičník strapcovitý, Vitex jahňací, Angelika čínska, Šalvia lekárska, Maca, Hloh, Pupalka dvojročná, Pamajorán a mnohé ďalšie. Forma užívania je rôzna. Dá sa použiť ako odvar alebo čaj, ale aj tinktúra či dokonca nálev do kúpeľa – vlastnej výroby alebo kúpené v špeciálnom obchode.

➡️ Voľne dostupné výživové doplnky či krémy

Na bylinkách a ďalších dôležitých látkach ako sú aminokyseliny, vitamíny a minerály sú postavené aj účinky voľnopredajných tabliet (výživových doplnkov). Konkrétny príklad? K prirodzenej podpore optimálnej hladiny estrogénu prispievajú aj prémiové ženské tabletky (Feminus), ktoré okrem toho pomôžu so znížením únavy, zvýšením celkovej energie a vitality, či podporia imunitu.

💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus

 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)

23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

Estrogénové krémy zase využívajú silu prírodných fytoestrogénov pri vonkajšom použití. Môžu mať viac účinkov, medzi ne možno zaradiť najmä intímnu hygienu, zvlhčovanie vagíny a podporu normálneho stavu pošvovej sliznice. Pokojne môže ísť aj o formu gélu či špeciálnych estrogénových čapíkov.

 

Ako fungujú tabletky na zvýšenie estrogénu a prečo ich s partnerkou odporúčame

💡  Prirodzená podpora estrogénu a stimulácia jeho tvorby sa dá docieliť aj rozumným výberom vhodných výživových doplnkov, ktoré obsahujú účinné prírodné látky s overeným účinkom. Voľne dostupné prípravky a doplnky tohto zamerania fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia a sú dobré aj ako prevencia neželaných stavov (nepriaznivé príznaky menopauzy, menštruácie, PMS, nezriedka aj frigidity a nízkeho libida, problémy s potenciou a plodnosťou, ale i podpora rastu poprsia).

Kvalitné prípravky majú prírodné zloženie, neobsahujú žiadne synteticky vyrobené látky, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení nájdete účinné látky výťažky z rastlín ako Angelika čínska, Wild Yam, Black Cohosh, Vitex jahňací, Maca, ďatelina, sója, šalvia, a mnohé ďalšie, ktoré sú už oddávna známe ako podpora tvorby estrogénu a prvá pomoc pri najrôznejších „ženských“ problémoch vrátane libida, ale aj dôležité minerály (najčastejšie zinok a selén) a vitamíny (napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E) a ďalšie prírodné látky napríklad čoraz populárnejšie včelie produkty (materská kašička, peľ).

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Zdržte sa požívania alkoholických nápojov a dodržiavajte vhodnú životosprávu (strava, pohyb…). Bez výnimky dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať vždy dlhšie. Skúsenosti (partnerkine, ale aj ostatných žien) hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere želané ovocie. Pri výbere tej svojej značky doplnkov sa jednoznačne orientujte na kvalitu a až potom na cenu, tie s podozrivo nízkou cenou sú takmer vždy aj tie menej účinné.

➡️ Voľne dostupné prémiové tabletky na prirodzenú podporu estrogénu

💡 TIP na produkt - Feminus
Feminus

 • tabletky – multivitamín pre všetky ženy, nielen v menopauze a klimaktériu
 • komplexný výživový doplnok na zníženie únavy, zvýšenie energie a estrogénu
 • výživový doplnok so širokým spektrom účinných látok, vitamínov a minerálov v jedinej tablete
 • žiadne známe vedľajšie alebo negatívne nežiaduce účinky
 • je dostupný bez predpisu priamo od producenta (prémiová značka)

23,00 €

💡 TIP č.1: vyrobené v Čechách💡 TIP č.2: platba kartou, prevodom, dobierkou (+1,80 €)

Na menopauzu a zvýšenie libida – všetko oblasti kde sa estrogén angažuje – zas existujú ďalšie špecializované prípravky prírodného charakteru. Partnerka, ale aj ďalšie ženy odporúčajú najmä Menox 45, Menoxin a Aphrodisia V pre ženy.

➡️ TOP Tabletky na menopauzu

💡 TIP na produkt - Menox 45
Menox 45

 • obľúbený výživový doplnok na problémy v období menopauzy
 • pomáha skôr obnoviť stratenú ženskosť, vitalitu a pohodu už pri prvých príznakoch
 • optimálna kombinácia prírodných aktívnych látok: Maca, Ploštičník, Ďatelina, Hloh + zinok
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky

21,99 €

💡 TIP č.1: 15 denná kúra zadarmo💡 TIP č.2: garancia vrátenia peňazí💡 TIP č.3: rýchle dodanie do 48 hodín

💡 TIP na produkt - Menoxin
Menoxin

 • komplexný výživový doplnok pre väčší komfort pri menopauze (klimaktériu)
 • na zmiernenie jej nepriaznivých prejavov
 • obsahuje vyváženú zmes prírodných látok ako ďatelina lúčna, ploštičník, sója, ľan, šalvia, materská kašička, vitamín B5
 • je vhodný na pravidelné užívanie (žiadne vedľajšie účinky)

12,99 €
Menoxin v eshope Nutraceutics.sk

💡 TIP č.1: vynikajúce ceny💡 TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma)💡 TIP č.3: doručenie do 24 hodín

➡️ TOP Tabletky na libido a intenzívnejšie vzrušenie

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy + Aphrodisia G krém
Aphrodisia V pre ženy tabletky +Aphrodisia G krém pre ženy recenzia

 • tabletky na intenzívnejšiu sexuálnu túžbu a väčšiu rozkoš (pozri samostatnú recenziu) + krém (pozri samostatnú recenziu): Aphrodisia V tabletky pre ženy + G krém
 • tabletky sú certifikovaným výživovým doplnkom, krém je prírodný dermálny prípravok
 • majú komplexné zloženie pozostávajúce z viacerých účinných prírodných látok
 • výsledkom užívania tabletiek spolu s krémom je ešte výraznejší efekt

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

 

Najčastejšie otázky o estrogéne

Estrogén a jeho funkcia v našom tele je naozaj podrobne zmapovaná (základný prehľad ste určite získali aj vďaka tomuto článku), no existujú oblasti, ktoré ženy zaujímajú viac, iné zase menej. V rámci najrôznejších diskusných fór na internete možno nájsť množstvo otázok týkajúcich sa estrogénu z praktického hľadiska. Na tie najčastejšie hľadajte odpoveď práve na tomto mieste.

❓ Je ženské libido previazané s estrogénom podobne ako je to u mužov s testosterónom?

Áno, je to veľmi podobné. Estrogén je naozaj úzko previazaný so ženským libidom. Žena s nízkou hladinou estrogénov v tele pociťuje akútny nedostatok telesnej túžby a sexuálneho apetítu. Prispieť k tomu môže aj nedostatočné zvlhčenie pošvy pri vzrušení ako priamy dôsledok nedostatku estrogénu.

❓ Aký je rozdiel vo fungovaní estrogénu u žien a u mužov?

Estrogén je síce typicky ženský pohlavný hormón, no nachádza sa aj v mužskom tele, kde ovplyvňuje napríklad spermie a v určitej miere aj libido. Ženy majú vďaka estrogénom normálne vyvinuté sekundárne pohlavné znaky (poprsie, rozšírenie panvy a bokov…) a sú nevyhnutné aj pre správny výboj maternice a plodnosť.

❓ Aké sú najčastejšie ochorenia, ktoré znižujú hladinu estrogénov u žien?

Na hladinu hormónov vrátane estrogénu vplývajú napríklad autoimunitné choroby, ale aj priamo poruchy štítnej žľazy, ktorá je za väčšinu hormónov aj zodpovedná. Na hladinu estrogénu vplýva aj onkologické ochorenie a jeho následná liečba.

❓ Môže sa dostaviť nižšia produkcia estrogénu ešte pred menopauzou?

Môže, pretože na hladinu estrogénu vplýva viacero faktorov. Problém s týmto hormónom tak môžu mať aj mladšie ženy, ktoré holdujú extrémnemu cvičeniu a posilňovaniu, predčasná menopauza hrozí aj ženám, ktoré prechádzajú z diéty na diétu.

❓ Ako sa reálne prejavuje nižšia hladina estrogénu?

Najčastejšie sa jedná o návaly horúčavy, búšenie srdca, nadmerné potenie, nedostatočné zvlhčenie pošvy, únavu, zmeny nálad – to znamená všetky možné symptómy týkajúce sa nastupujúcej menopauzy či klimaktéria. Mladšie ženy s hormonálnymi problémami zase môžu trpieť nepravidelnosťou menštruačného cyklu, depresiami, podráždenosťou, únavou a nedostatkom energie, zníženým libidom/frigiditou…

❓ Je nejaký súvis medzi nízkou hladinou estrogénu a prírastkom hmotnosti?

Estrogén naozaj ovplyvňuje aj množstvo tuku v tele, pretože sa zúčastňuje regulácie metabolizmu glukózy a lipidov. Nedostatok estrogénov tak nezriedka znamená aj zvýšenie telesnej hmotnosti – priberanie. A následne nadváha môže zase zvýšiť riziko obezity, cukrovky či kardiovaskulárnych chorôb.

❓ Aké sú optimálne hodnoty estrogénov?

Estrogénová hladina počas života kolíše, čo je normálny jav. Najčastejšie sa možno stretnúť s meraním hladiny estradiolu, ktorý je hlavný estrogénny hormón. Pri ovulačnom vrchole by mala byť jeho hodnota od 480 pmol/l (pikomol na liter), vo folikulárnej fáze od 110 pmol/l, počas menopauzy od 40 pmol/l.

❓ Sú prírodné prípravky ozajstným riešením pri nedostatku estrogénu?

To nie je úplne šťastná formulácia, pretože dosť závisí od príčiny nízkej hladiny estrogénu a jeho aktuálnej hladiny. Ako doplnok a doplnenie režimových opatrení určite áno (nadôvažok je užívanie takýchto prírodných tabletiek aj veľmi bezpečné a nehrozí pri nej takmer žiadne riziko nepríjemných vedľajších účinkov), pri vážnych problémoch je samozrejme lekárom nasadená adekvátna hormonálna liečba.

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!