Sexuálna abstinencia a zdržanlivosť – je celibát v poriadku?

Peter Kacián Téma 9. júna 2021 0

Sexuálna abstinencia, respektíve sexuálna zdržanlivosť (či celibát), je vlastne stav kedy človek vedome odmieta pohlavný styk či akúkoľvek sexuálnu aktivitu. V ostatnom čase sa dokonca dostáva do popredia aj ako životný štýl. Nie je to teda ako by si niekto myslel iba vynútená záležitosť, ku ktorej dochádza po nejakom chirurgickom zákroku či tehotenstve. Takisto však je len pochopiteľné, že určitá sexuálna zdržanlivosť je pre niekoho, kto je práve bez partnera, úplne normálna záležitosť.

To, či sa pri tom jedná o úplnú absenciu sexuálnej aktivity alebo nie, je ale na povážení. Niekedy sa za sexuálnu zdržanlivosť považuje iba absencia pohlavného styku, čiže masturbácia je „povolená“. Extrém je už úplné vynechanie akejkoľvek sexuálnej aktivity, čo hraničí so stavom zvaným asexualita. Je to teda trochu zamotané a prostredníctvom tohto článku sa to pokúsim pre vás, ktorých to zaujíma, pekne rozmotať. Poďme na to.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie mužskej sexuality – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoy (pozri aj recenziu), ✅ Zerex (recenzia) a ✅ Proerecta (recenzia).

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto prírodné prostriedky na podporu ženskej sexuality – partnerka si ich pochvaľuje najviac: ✅ Aphrodisia V pre ženy - tabletky (recenzia), ✅ Aphrodisia G krém pre ženy (recenzia) a ✅ Feminus (recenzia). Prípadne môže pomôcť aj vhodná erotická pomôcka, pozri náš: ✅ Test najlepších vibrátorov, ✅ Test najlepších díld (umelých penisov), ✅ Test najlepších venušiných guličiek a ✅ Test najlepších vibračných vajíčok.

Sexuálna abstinencia – čo to je, a aký je je význam

Sex ako taký je samozrejme prirodzenou súčasťou mužskej i ženskej sexuality*. Ak v živote chýba, či už úmyselne alebo nie, tak takýto stav sa dá pomenovať ako sexuálna abstinencia, či v prenesenom význame aj celibát.

Táto zdržanlivosť sa potom týka iba pohlavného styku, alebo je vnímaná aj ako úplná absencia sexuálneho kontaktu či aktivity vrátane masturbácie.

K sexuálnej abstinencii môže človeka viesť viacero dôvodov. Najčastejšie je to náboženstvo, ale aj snaha vyhnúť sa otehotneniu či niektoré zdravotné dôvody (napríklad vaginizmus, či frigidita u žien, poruchy erekcie a ejakulácie u mužov) a ochorenia. Takže v podstate sa môže jednať o dobrovoľnú či vynútenú sexuálnu zdržanlivosť.

➡️ *Sex je jednoznačne prirodzená súčasť života…

…a pravidelná sexuálna aktivita prináša okrem primárnej úlohy plodenia potomstva aj množstvo zdravotných benefitov. Akých?

 • udržiavanie optimálneho stavu celej pohlavnej sústavy mužov i žien
 • častejšia ejakulácia u mužov pozitívne vplýva na činnosť prostaty** a tiež kvalitu spermií (plodnosť)
 • u žien zase sex pomáha s lubrikáciou pošvy, čo je mimo iné aj dobrá prevencia pred infekciami (stabilná stena pošvy lepšie odoláva patogénom)
 • takisto u nich môže (s partnerom alebo sólo) posilniť svaly panvového dna – tie napríklad podporujú normálnu funkciu močového mechúra a znižujú riziko inkontinencie (výborná vec sú na to mimochodom aj venušine guličky v kombinácii s Kegelovými cvikmi)
 • ale tiež zlepšenie funkcie imunitného systému, znížený krvný tlak, nižšiu hladinu stresu a menšie riziko kardiovaskulárnych príhod
 • sexom či sexuálnou aktivitou sa uvoľňuje nahromadená sexuálna energia, čo prispieva k psychickej vyrovnanosti človeka a k lepšej nálade (dlhodobo „dusená“ spôsobuje podráždenosť a nervozitu, úzkosť, dokonca až depresie)
 • vzťah medzi partnermi je vďaka nemu optimálny***, bez pravidelného sexu dochádza k jeho narušeniu, hádkam, dokonca až k rozchodu

**FAKT: Štúdia z roku 2016 predkladá výsledky, že muži, ktorí ejakulovali najmenej 21 x mesačne, mali nižšie riziko rakoviny prostaty v porovnaní s tými, ktorí ejakulovali iba 4-7 x mesačne.

***FAKT: V tejto štúdii z roku 2015 sa napríklad uvádza, že frekvencia sexuálnej aktivity bola indikátorom pohody, „iba“ keď boli ľudia vo vzťahoch. Našla sa tam totiž súvislosť medzi sexom aspoň raz týždenne a vyššou spokojnosťou vo vzťahu. Zaujímavosť: spokojnosť sa výrazne nezmenila, ani keď sa frekvencia sexu zvýšila na viac ako raz týždenne.

➡️ Krátkodobá a dlhodobá sexuálna abstinencia

Je rozdiel ak je pohlavná zdržanlivosť krátkodobá a v podstate vynútená (ochorenie, absencia partnera…), alebo sa jedná o dlhodobý stav. Dobrovoľný celibát „na celý život“ totiž vplýva na všetky aspekty nášho života (či už si to chceme priznať alebo nie) a preto je fakt nutné dobre popremýšľať nad jeho kladmi a zápormi (teda ak sa jedná o vedomé rozhodnutie).

 

Výhody a nevýhody sexuálnej abstinencie v skratke

Hneď na začiatok treba povedať, že vedomé odopieranie si sexu ešte neznamená, že to musí mať aj nevyhnutne nepriaznivé účinky na človeka, ktorý si dobrovoľne zvolil túto cestu. Dokonca je tu aj zopár plusov, ktoré sa dajú pripísať sexuálnej zdržanlivosti (hneď za tým nájdete aj niekoľko mínusov, aby to bolo „fifty-fifty“).

 

PLUSY

👍 Výhoda číslo jedna – prevencia gynekologických zápalov

Ženy môžu sexuálnou abstinenciou (vrátane autoerotiky) predchádzať rôznym gynekologickým zápalom. Práve sex je totiž najväčším rizikovým faktorom týchto ochorení (zápaly pošvy, močových ciest…). Nie je to 100% záruka, že infekcia určite nedorazí, ale faktom je, že pravdepodobnosť je oveľa menšia.

👍 Výhoda číslo dve – prevencia pohlavne prenosných ochorení

Žiaden sex = žiadna pohlavne prenosná choroba. Aspoň logika tak káže. A naozaj, tým, že sa zdržiavate akejkoľvek pohlavnej aktivity s partnerom dokážete predísť najrôznejším nákazlivým pohlavným chorobám ako je kvapavka, syfilis, chlamýdie, trichomoniáza, HPV infekcia, pedikulóza, genitálne bradavice, genitálny herpes, kandidóza, hepatitída B, HIV/AIDS… zabudol som ešte na nejakú?

Sú obavy z pohlavných chorôb jediným dôvodom vašej sexuálnej abstinencie? Čo tak pri sexe použiť kondóm – je to najistejšia forma ochrany pri pohlavnom styku…

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
 • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
 • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
 • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

👍 Výhoda číslo tri – zlepšenie športového výkonu

Prečo tréneri zakazujú svojim zverencom, aby ich pred športovým zápolením navštevovali na hotelových izbách partneri? Nuž, aby si z tej nahromadenej (sexuálnej) energie mohli vypomôcť pri zápase, súťaži… Áno, niečo pravdy na tom hádam bude. No takýto dlhodobý stav – mám na mysli sexuálna abstinencia – zase až tak neprospieva (napríklad pre mentálne nastavenie pred podaním výkonu).

👍 Výhoda číslo štyri – viac času na nesexuálne aktivity

Celibát vám môže poskytnúť priestor na objavovanie nových nesexuálnych záujmov a aktivít, krátkodobý vám môže pomôcť vybudovať silnejšie emočné vzťahy s partnerom, takisto posilniť starostlivosť o seba. Ak hľadáte alternatívu na uvoľnenie sexuálneho napätia, zvoľte vhodnú fyzickú aktivitu (šport, rúbanie dreva…).

 

MÍNUSY

Nevýhod sexuálnej zdržanlivosti je podľa môjho názoru a názoru mnohých odborníkov nepochybne viac ako výhod, pre vyrovnaný pomer síl však uvediem „len“ tie štyri najpodstatnejšie:

👎 Nevýhoda číslo jedna – strata a potlačenie libida

Dlhodobý celibát dokáže v konečnom dôsledku úplne potlačiť chuť na sex (hoci na úvod to tak určite nevyzerá). Obnova strateného libida potom môže trvať ešte dlhšie. Napomôcť pri tom môže aj pár režimových opatrení a trikov… (určite vás preto bude zaujímať, ako na oslabené libido u žien, a aj oslabené libido u mužov).

👎 Nevýhoda číslo dve (muži) – problémy s ejakuláciou a erekciou

Muži po dlhšom sexuálnom pôste môžu mať problém s erekciou aj ejakuláciou. Nedostatok sexu prispeje k tomu, že stoporenie penisu nebýva v takej kvalite ako predtým (kedy bola sexuálna aktivita pravidelnejšia), s ejakuláciou bývajú problémy vďaka jej príliš rýchlemu nástupu.

👎 Nevýhoda číslo dve (ženy) – ochabnutie svalstva vagíny, atrofia, problémová menštruácia

Ženy, ktoré majú prestávku v sexuálnom živote, zvyčajne za určitú dobu pociťujú problémy týkajúce sa ochabnutia pošvového svalstva – stratu pružnosti a možnosti ovládania a aj jeho stenčenie (atrofia). Opätovný styk tak kvôli tomu býva aj bolestivý, takisto sa dá predpokladať aj nedostatočné zvlhčenie (prvá pomoc? použite vhodný lubrikačný gél*). Plus ženy, ktoré nemajú pravidelný pohlavný styk, môžu trpieť intenzívnejšími kŕčmi a bolestivosťou pri menštruácii.

*✅ TIP: Pozri najlepšie lubrikačné gély z nášho testu

💡💡 u nás nájdete celý test lubrikačných gélov

👎 Nevýhoda číslo tri – nepriaznivý vplyv na psychické rozpoloženie

Vedomé rozhodnutie o sexuálnej zdržanlivosti môže veľmi rýchlo spôsobiť aj horšie mentálne rozpoloženie. Zväčša sa jedná o zvýšenie podráždenosti, zhoršenie pozornosti, nesústredenosť až roztržitosť… Nedostatok sexu dlhodobo môže prispieť k úzkosti až k depresívnym stavom.

👎 Nevýhoda číslo štyri – nárast telesnej hmotnosti

Keď si budete odopierať sex, musíte si zaň nájsť náhradu. A čo iné vám môže napadnúť skôr ako zvýšený príjem cukru (podobne ako sex vyvoláva chvíľkový príjemný pocit). Nevyhnutným dôsledkom je priberanie a nárast telesnej hmotnosti. Pravidelný intímny život totiž väčšinou udržuje váhu v primeraných číslach a keď sa ho vzdáte, musíte si nájsť inú primeranú fyzickú aktivitu.

 

💕 Aspoň masturbácia ak nie sex

Výhody a nevýhody sexuálnej abstinencie máme za sebou, takže teraz aj celkom sami dokážete posúdiť aký dopad to môže mať na váš osobný život. Ako alternatíva sa núka masturbácia (teda pokiaľ sa nechcete úplne vzdať akejkoľvek sexuálnej aktivity). Práve tá dokáže v určitej miere eliminovať aspoň tie najväčšie zápory celibátu.

💡 TIP: Veľký prehľad článkov o masturbácii na Afrodiziakum.sk

TIP: Zopár najlepších erotických pomôcok na masturbáciu pre ženy podľa Afrodiziakum.sk

💡 TIP: Pozri najlepšie erotické pomôcky pre ženy podľa Afrodiziakum.sk

⭐ Pozri celý → Test vibrátorov

⭐ Pozri celý → Test díld/umelých penisov

⭐ Pozri celý → Test venušiných guličiek

⭐ Pozri celý → Test vibračných vajíčok

💡 TIPY na erotické pomôcky pre mužov od redakcie Afrodiziakum.sk

✅ TIP 1: Pozri Masturbátory/umelé vagíny na Kondomshop.sk

✅ TIP 2: Pozri Špeciálne vibrátory pre mužov.

✅ TIP 3: Pozri Stimulátory prostaty na Kondomshop.sk

Ako zvládať OBDOBIE vynútenej sexuálnej zdržanlivosti?

Je sexuálna abstinencia vynútená? Čakáte na sex? Tak kým sa ho dočkáte, robte niečo zmysluplné. Napríklad lepšie spoznávajte svoje telo a potreby, neexistuje totiž vhodnejší čas kedy experimentovať s rozkošou. Takto získate lepšiu predstavu o tom, čo sa vám pri sexe páči a budete to vedieť ukázať partnerovi.

Takisto však treba myslieť na to, že od pása dole sa treba aj optimálne udržiavať vo forme (aby sex po dlhšom čase nebol skôr trápením ako výhrou). Čo mám na mysli?

 • pravidelne precvičujte Kegelove cviky, aby ste udržali správny svalový tonus (platí pre ženy aj mužov)
 • nezabúdajte na pravidelné lekárske vyšetrenia u špecialistov (gynekologické alebo urologické)
 • noste priedušnú spodnú bielizeň, aby ste predišli kvasinkovým infekciám (ženy), nezhoršili svoju plodnosť/kvalitu spermií (muži)
 • dodržiavajte správnu intímnu hygienu, neznamená, že nemáte sex, že vám tam môžu bujnieť „zvieratká v pralese“
 • pre lepšie duševné rozpoloženie sa bude hodiť aj spoločnosť ľudí, ktorí podporujú (nevadí im) vaše rozhodnutie o sexuálnej zdržanlivosti

 

Ako zvládnuť SEX po dlhšej sexuálnej pauze

Dlhšie trvajúca sexuálna abstinencia pri obnovení pohlavného života môže priniesť niekoľko väčších či menších problémov (páni väčšinou trpia predčasnou ejakuláciou, dámy zase slabým zvlhčením pošvy, alebo aj istým stupňom vaginizmu). Cez niektoré sa dá celkom ľahko preniesť a pomôcť sa dá jednoduchými úkonmi či opatreniami, iné sa musia riešiť odborne a je to na dlhšie… Čo môžete spraviť vy pre rýchlejšie znovunastolenie intímnej pohody pri sexe?

 • páni ako prevenciu predčasného vyvrcholenia môžu využiť prerušovanie sexu – to znamená tesne pred orgazmom treba ukončiť sexuálnu stimuláciu a chvíľku počkať, kým sa vzrušenie nezníži
 • takisto sa dá pomôcť tým, že pred prvým sexom po dlhšom čase muž vyventiluje nahromadené sexuálne napätie masturbáciou ukončenou vyvrcholením
 • na začiatok poteší aj nejaký upokojujúci prostriedok, ktorý potlačí zvýšený stres alebo nervozitu (pohár dobrého vína by mal v tomto napomôcť, nie viac, nechcete predsa po prípadnom fiasku sexuálne abstinovať aj naďalej)
 • obavy ženy z pohlavného styku po dlhšom čase pomôžu zmierniť aj rôzne gély na uľahčenie prieniku penisu do pošvy
 • existujú aj rôzne prírodné prípravky vo forme tabliet, kapsúl, ale aj krémov alebo gélov, ktorých cieľom je podporiť normálne fungovanie pri pohlavnom styku, mužom majú pomôcť s prípadnými problémami s erekciou a ejakuláciou, ženám zase s nedostatočnou vzrušivosťou, či zvlhčením pošvy

➡️ TOP prípravky pre mužov na podporu normálneho pohlavného styku aj po dlhšej dobe sexuálnej abstinencie

💡 TIP na produkt - eJoy LONG
eJoy Long
 • novinka overenej značky, tabletky na pomoc s oddialením ejakulácie
 • pre dlhší styk so stabilnou erekciou a viac rozkoše
 • viac chuti na sex + energie
 • prírodné zloženie, bez vedľajších účinkov
27,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

💡 TIP na produkt - Proerecta
Proerecta
 • tabletky na podporu erekcie a zvýšenie libida u mužov
 • prírodné zloženie: kotvičník, maca, ženšen, extrakt z kakaových bôbov + l-arginín, l-citrulín a vitamín E
 • účinná podpora erekcie
 • nástup účinkov už do hodiny
 • bez vedľajších účinkov
22,00 €

💡 TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku💡 TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní💡 TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu

💡 TIP na produkt - Zerex
všetky Zerex prípravky - Klasik, Extralong, Ultragold
 • Zerex je exkluzívna značka tabletiek pre mužov, ktoré sú zamerané na konkrétnu oblasť, ktorú je potrebné podporiť (Zerex Klasik a Zerex Klasik plus na okamžitú pomoc s erekciou, Zerex Ultragold na dlhodobú podporu erekcie a libida, Zerex Extralong na predčasnú ejakuláciu, Zerex Shot – nápoj na okamžitú podporu erekcie)
 • jeho účinky na kvalitu erekcie sú na našom trhu jedny z najlepších
 • patrí medzi najpopulárnejšie výživové doplnky u nás
29,00 €

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

 

➡️ TOP prípravky pre ženy

💡 TIP na produkt - Aphrodisia V pre ženy
Aphrodisia V pre ženy 60 kapsúl
 • výživový doplnok na podporu libida a lepší sexuálny pôžitok ženy
 • komplexné zloženie – 3 účinné rastlinné afrodiziaká v 1 tabletke (maca, damiána, horny goat)
 • povzbudzuje zdravý sexuálny apetít
 • zvyšuje citlivosť a lepšiu reakciu na sexuálne podnety

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

💡 TIP na produkt - Proerecta Women
Proerecta Women recenzia tabletiek pre ženy
 • prírodné tabletky pre ženy na podporu normálneho intímneho života
 • podpora menopauzálneho a menštruačného komfortu
 • pozitívny vplyv na ženské libido, potenciu, celú reprodukčnú sústavu
 • prírodné zloženie: rastlinné stimulanty + vitamíny a minerály
 • bez vedľajších účinkov, dostupné bez predpisu
 • pre čitateľov Afrodiziakum.sk so zľavou – zadajte proerectax10
24,00 €

💡 TIP č.1: český eshop so zastúpením na Slovensku💡 TIP č.2: dodanie tovaru najneskôr do 2 dní💡 TIP č.3: diskrétne balenie bez popisu

💡 TIP na produkt - Aphrodisia G krém pre ženy
Aphrodisia G krém pre ženy
 • krém vyvinutý špeciálne pre ženy, ktoré chcú lepšie prekrvenie intímnych partií
 • a intenzívnejší pocit pri vzrušení
 • a viac nabudené libido
 • a ešte lepší orgazmus
 • obsahuje prírodné extrakty a látky, ktoré zlepšujú pôžitok ženy pri pohlavnom styku
 • vhodný na dlhodobé užívanie bez rizika vedľajších účinkov

💡 TIP č.1: doprava cez Slovenskú poštu zdarma💡 TIP č.2: časté zľavy a akcie (skontrolujte či neprebieha)

 

Sexuálna abstinencia a najčastejšie otázky

Sexuálna abstinencia či celibát zaujíma celkom dosť ľudí. Či už z náboženského alebo svetského hľadiska, či už sú to mladí alebo aj starší, muži či ženy… Kontroverzná téma vždy priťahuje a aj preto sa dá na internete nájsť množstvo diskusií a fór, ktoré sa touto témou zaoberajú. A padá v nich množstvo otázok. Na tie najčastejšie a najzaujímavejšie tu práve teraz nájdete odpovede:

❓ Aké ochorenia vedú najčastejšie k sexuálnej zdržanlivosti?

U žien sú to najčastejšie infekcie močových ciest a zápaly gynekologického charakteru. U mužov je to najskôr prejav niektorého zo sexuálne prenosných ochorení ako je kvapavka, genitálny herpes, syfilis a ďalšie.

❓ Sexuálna abstinencia v tehotenstve?

Pokiaľ sa nejedná o nejaké problémové rizikové tehotenstvo, tak lekár nemá dôvod sex priamo zakázať. Pozor treba dať na infekcie, ktoré môžu byť pre plod nebezpečné (zdravý partner, ochrana…), vo vyššom štádiu tehotenstva sa potom odporúčajú aj niektoré špeciálne sexuálne polohy.

❓ Môže sa za sexuálnu abstinenciu považovať aj stav, kedy sa úplne nevzdáme sexuálnej aktivity?

Závisí od toho ako ste k sexuálnej zdržanlivosti dospeli, respektíve ako si ju pre seba zadefinujete. V podstate by sa masturbácia mohla zmestiť do mantinelov sexuálnej abstinencie, čiže takáto forma je potom v poriadku (porušením by bol iba klasický pohlavný styk medzi partnermi). Dokonca sa za formu zdržanlivosti považuje aj spoločná masturbácia, prípadne aj orálny či análny styk…

❓ Je celibát (sexuálna zdržanlivosť) vždy motivovaný náboženstvom?

Nie nevyhnutne, no existuje množstvo ľudí, ktorí v rámci svojej viery celibát dodržujú bez zaváhania. U iných to s náboženstvom nemusí mať nič spoločné, najskôr sa jedná o nútenú pauzu z dôvodu zabránenia prenosu pohlavnej choroby, ďalší zase môžu odmietať sex ako súčasť liečby (napríklad pri kompulzívnom sexuálnom správaní, závislosti od sexu atď.).

❓ Dokáže dočasná sexuálna abstinencia oživiť partnerský vzťah?

A viete že môže? Skúste po niekoľkonásobnom fiasku v posteli skúsiť celibát ako prostriedok k citovému zblíženiu. Počas tohto obdobia skúste vyjasniť si a vyriešiť všetky problémy ktoré bránia optimálnemu intímnemu životu, zbavíte sa aj stereotypov a po malej prestávke sa na to vrhnete s ešte väčšou vášňou.

❓ Prísna sexuálna abstinencia a teda aj úplná absencia ejakulácie – nemôže to u mužov mať nejaký negatívny vplyv?

Tak to je naozaj pravda. Ejakulát prosto musí počas pohlavnej dospelosti z tela von. Či už sa tak deje aspoň nevedome (napríklad nočná polúcia v noci) alebo aj vedome (pohlavný styk a masturbácia). Je to dôležité pre zdravie prostaty a normálnu plodnosť. Utlmená tvorba nových spermií znižuje možnosť počatia veru o hodný kus.

❓ Môže sa sexuálna zdržanlivosť prejavovať u žien vo vyššom veku?

Môže a práve vo vyššom veku je to potom nebezpečné z pohľadu atrofovania vaginálneho svalstva – prichádzajú problémy s inkontinenciou, k stenčeniu pošvových stien a riziku ich natrhnutia pri občasnej sexuálnej stimulácii, nedostatočné zvlhčenie. Často sa však jedná aj o dôsledok kolísania pohlavných hormónov, najmä estrogénu, počas menopauzy.

❓ A čo sexuálna abstinencia v mladšom veku?

Väčšinou sa jedná o vynútenú zdržanlivosť napríklad z dôvodu hľadania vhodného partnera. Potom ale pozor na jednu vec, chlapci a dievčatá potom dokážu veľmi rýchlo abstinenciu ukončiť, ale s tým, že nie všetci sú pripravení chrániť sa pred nechceným tehotenstvom alebo pohlavne prenosnou infekciou.

❓ Asexualita a sexuálna abstinencia, nie je to isté?

No nie je. Asexualita je sexuálna orientácia a celibát (sexuálna zdržanlivosť) je vedomá voľba. Asexuálny človek ale nemusí mať problém s určitou dávkou intimity, nie je tiež imúnny voči zamilovaniu sa, i keď ten vzťah býva najčastejšie platonický.

💡 *Asexualita vs. celibát

Asexualita je stav, kedy človek nezažíva žiadnu sexuálnu príťažlivosť a ani túžbu po sexe (teda človek si asexualitu nezvolí, tá je uňho „prirodzená“). No asexuál, prísne vzaté, stále môže mať pohlavný styk v partnerskom vzťahu.

Celibát (sexuálna abstinencia) je naproti tomu vyhýbanie sa pohlavnému styku (alebo komplet sexuálnej aktivite), buď vedomou voľbou, alebo súhrou okolností.

Perlička: Na to, aby mnísi v stredoveku ľahšie zvládali celibát, užívali špeciálne mníšske korenie. Jedná sa o známu liečivú rastlinu vitex jahňací, ktorý naozaj reálne potláča mužské libido… (čítaj viac o rastline).

 

Sexuálna abstinencia a mojich pár slov na záver

Neexistuje žiadna definícia, ktorá by určovala koľko sexu je veľa a koľko je ho už málo. Každý človek má nastavenú tú svoju ideálnu hranicu a teda pokiaľ niekomu vyhovuje pohlavný styk 5x do týždňa, a druhému to stačí možno len raz do mesiaca, je to vlastne jedno – obaja vo svojej podstate môžu prežívať rovnaké šťastie a spokojnosť (sólo aj vo vzťahu).

Takže veľké obavy z toho, že vyhýbanie sa sexu nie je normálne, naozaj mať nemusíte. Dokonca sexuálna abstinencia má aj niekoľko nesporných výhod. Na druhú stranu, všetkého veľa škodí, takže v prípade, že sex neprichádza z nejakých závažnejších dôvodov, treba sa s dôverou obrátiť na odbornú pomoc – lekára, terapeuta, zlepšiť nadväzovanie kontaktov, prípadne aj komunikáciu vo vzťahu, skúsiť viac experimentovať…

Sexuálna abstinencia a zdržanlivosť: Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

Upozornenie

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.