Genitálny herpes – jedno z najbežnejších pohlavne prenosných ochorení (všetko čo potrebujete vedieť)

Peter Kacián Téma
31. augusta 2020 1

Genitálny herpes či opar je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus herpes simplex (najčastejšie typ HSV-2). Ide o jednu z najbežnejších pohlavne prenosných infekcií vôbec – najčastejšie sa totiž prenáša pohlavným stykom (vaginálny, orálny, análny). Vysoká infekčnosť tohto ochorenia je spôsobená tým, že infikovaný človek často nemá žiadne príznaky a je tak „skvelým“ prenášačom nákazy bez toho, aby o tom vedel. Inak sa genitálny herpes prejavuje typickými pľuzgiermi v okolí pohlavných orgánov – na penise a na pošve, prípadne aj v okolí análneho otvoru. Veľmi nebezpečný je v tehotenstve a pred pôrodom, pretože novorodenca môže vážne ohroziť na zdraví.

V článku sa o tomto ochorení dozviete všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu správne identifikovať a riešiť túto infekciu – to znamená aký je jej mechanizmus, ako sa genitálny opar prejavuje, ako diagnostikuje a lieči…

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

Čo to vlastne genitálny herpes je?

Genitálny herpes je vysokoinfekčné pohlavne prenosné ochorenie, ktoré spôsobuje takzvaný herpetický vírus*. Konkrétne je to Herpes simplex vírus (HSV), ktorý dokonca postihuje viac ako tretinu svetového obyvateľstva! Mám teraz na mysli oba typy tohto vírusu HSV-1 aj HSV-2. Za prejavmi v genitálnej oblasti (herpes simplex genitalis) stojí v prevažnej miere však ten druhý menovaný – HSV-2.

Genitálny opar je častý aj z toho dôvodu, že po infekcii nemožno tento vírus z tela úplne vypudiť a pri oslabení organizmu sa prejavy ochorenia, bolestivé pľuzgiere naplnené tekutinou, vracajú späť (v najrôznejšej intenzite). Liečba antivirotikami je teda zameraná na potlačenie príznakov, nie na jeho odstránenie z tela. Infekcia je možná hneď pri prvom sexuálnom kontakte, priamom aj nepriamom.

*Doteraz je známych celkom 8 herpetických vírusov. Patria k nim vírus herpes simplex typu 1 a 2 (HSV1, HSV2), vírus varicella zoster (VZV), cytomegalovírus (CMV), vírus Epsteina a Barrovej (EBV) a ľudský herpesvírus typu 6, 7 a 8 (HHV6, HHV7, HHV8).

💡 Pôvodca genitálneho herpesu - Herpes simplex virus

Herpes simplex virus - pôvodca genitálneho herpesu, detail vírusu

Herpes simplex virus (HSV)…

Herpes simplex je vôbec prvý objavený ľudský herpes vírus. Jedná sa vlastne o rod, ktorý zahŕňa dva druhy herpes vírusov: HSV-1 a HSV-2. Oba majú síce podobnú štruktúru, ale každý primárne spôsobuje prejavy infekcie na odlišných častiach tela. Rozšírenejší HSV-1 sa prenáša typicky slinami a spôsobuje infekcie hlavne v oblasti úst. Za genitálnym oparom zase stojí najčastejšie HSV-2, ktorý sa prenáša pohlavným stykom (prípadne pri pôrode z matky na novorodenca).

Dôležitým a charakteristickým znakom tohto vírusu je to, že dokáže často spočívať v takzvanej latentnej fáze. Vtedy sa vôbec nerozmnožuje a sťahuje sa do zadných spinálnych ganglií (súčasť nervového systému). Takto úplne schovaný pred imunitným systémom čaká na svoju príležitosť, ktorá najčastejšie nastáva pri oslabení imunity – vírus sa znova reaktivuje a smeruje nazad do kože alebo slizníc na miesta, kde vyvoláva typické kožné zmeny.

Vírus (HSV-1 + HSV-2) môže byť pôvodcom:

  • infekcie kože
  • infekcie v oblasti pier
  • očných infekcií
  • infekcií CNS (encefalitída a meningitída)
  • infekcie genitálií
  • novorodeneckých infekcií

 

Mechanizmus infekcie

Vírus herpes simplex spôsobujúci genitálny herpes vchádza do nášho tela cez sliznice – čiže tenké vrstvy tkaniva lemujúce všetky otvory v tele (nos, ústa, genitálie…). K primárnej infekcii však dochádza pri kontakte so sliznicou či pokožkou počas pohlavného styku. Vírus sa totiž u infikovaných jedincov nachádza v telesných tekutinách ako sú sliny, ejakulát, či vaginálny sekrét.

Akonáhle je vírus v tele, vniká do buniek, kde sa veľmi ľahko dokáže množiť a prispôsobovať prostrediu. Do 7 dní sa zvyčajne prejavujú prvé príznaky – najčastejšie malé pľuzgieriky naplnené tekutinou, niekedy aj iné systémové prejavy. Po podaní vhodného antivirotika infekcia ustupuje – vírus však zničený nie je, len ustupuje do latentnej fázy (stiahne sa do nervových ganglií).

K opätovnému rozšíreniu infekcie dochádza vplyvom vonkajších faktorov, ktoré oslabia obranyschopnosť človeka a vírus má opäť voľné pole pôsobnosti. V takom prípade sa objavujú opäť pľuzgieriky – už trochu menšie a predchádza im také „špecifické brnenie“ na koži. Ak sa vtedy nasadí adekvátna liečba, k potlačeniu infekcie dochádza veľmi rýchlo. V rámci preventívnych opatrení sa najviac osvedčilo používanie bariérovej ochrany, to znamená kondómov (i keď to nie je úplne 100%-ná ochrana) a obmedzenie počtu sexuálnych partnerov.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Genitálny herpes a inkubačná doba

Genitálny herpes má veľmi krátku inkubačnú dobu – od vstupu vírusu do organizmu po prejavenie prvotných príznakov prejde obvykle len 2 až 7 dní – pri genitálnom opare sa prvý pľuzgierik objaví zvyčajne do 5 dní (i keď nie vždy je hneď viditeľný). Takýto skorý nástup symptómov následne uľahčuje diagnostiku a urýchľuje liečbu ochorenia.

 

Príznaky a prejavy genitálneho herpesu

O typickom prejave genitálneho oparu sme sa už bavili – sú to nezameniteľné pľuzgieriky na koži vyskytujúce sa v genitálnej oblasti. No sprevádzať ich môžu aj ďalšie symptómy ako zdurenie lymfatických uzlín, bolesť svalov a celková slabosť, bolesť hlavy, či dokonca aj bolesť pri močení. Nezriedka však môže ochorenie prebiehať aj v asymptomatickej forme – čiže bez viditeľných vonkajších príznakov.

Základné symptómy genitálneho herpesu a ich nadväznosť v skratke:

  • najskôr sa zjaví začervenanie pokožky a jej svrbenie v mieste budúceho oparu
  • následne sa vytvárajú menšie pľuzgiere, postupne sa rozširujúce do priestoru – výsledkom sú celé zhluky – ohniská pľuzgierov
  • ku koncu sa pľuzgiere zväčšujú v dôsledku hromadenia infekčnej tekutiny – po ich podráždení dochádza k prasknutiu a vytečeniu tekutiny

Najčastejšie sa to týka vonkajšej časti genitálií. U žien sa typicky pľuzgiere genitálneho oparu vytvárajú na pyskoch ohanbia. U mužov je to najčastejšie žaluď, prípadne aj vnútorná časť predkožky. Pľuzgiere sa môžu vytvoriť aj v okolí konečníka – to v tom prípade, že došlo ku infekcii pri nechránenom análnom styku. Pľuzgiere sa však môžu objaviť v ústach a na perách, tvári, v podstate kdekoľvek na miestach, ktoré prišli do kontaktu s infikovanými oblasťami.

Mimochodom, všeobecné príznaky pre dieťa narodené s oparom (prenos pri pôrode) môžu zahŕňať vredy na tvári, tele aj genitáliách. Novorodenec s genitálnym herpesom môže mať v dôsledku tejto infekcie veľmi vážne zdravotné komplikácie ako slepota či poškodenie mozgu, dokonca vedúce až k jeho úmrtiu. Preto je veľmi dôležité, aby lekár o genitálnom opare rodičky vedel ešte pred pôrodom a pokúsil sa zabrániť prenosu infekcie (v takom prípade sa vykonáva pôrod cisárskym rezom).

 

Ako genitálny herpes reálne vyzerá – fotografie a video

Príznaky genitálneho oparu vyzerajú u každého trochu inak a to v každej fáze choroby. Pľuzgiere sa môžu najprv vyskytnúť v miernejšej forme, ale po zhoršení stavu a neliečení sa stávajú viditeľnejšími a závažnejšími.

Genitálny herpes - pľuzgiere vyvolané herpes siplex virus

Genitálny herpes – pľuzgiere vyvolané vírusom herpes simplex (zdroj: https://www.thedermspecs.com/medical-services/herpes-simplex-virus-hsv-2/).

 

VIDEO a obrázky/fotografie:

Herpes Simplex Virus

 

Príčiny a rizikové faktory (prenos genitálneho oparu)

Genitálny herpes je pohlavne prenosné ochorenie (existuje však aj nebezpečný prenos z matky na dieťa pri pôrode), ktoré má na svedomí vírus herpes simplex. Ochorenie sa môže opakovať stále dokola, pretože vírus po infekcii v tele zostáva nastálo. Takto teda musíme brať do úvahy aj faktory, ktoré infekciu s prejavmi opätovne môžu spustiť.

 

Príčina ochorenia

 

➡️ Vírusová infekcia spôsobená Herpes simplex virus-2 (HSV-2)

Ide o prvý objavený ľudský herpes vírus. Mimochodom, slovo herpes je odvodené z gréckeho slova, ktoré znamená „plížiť sa“. Genitálny herpes je „dielom“ jedného z dvoch variantov tohto vírusu, konkrétne HSV-2. Oproti svojmu „kolegovi“ HSV-1, ktorý vyvoláva opar na ústach je  HSV-2 odlišný len tým, že infekcie spôsobuje v oblasti genitálu (inak obidva majú podobnú štruktúru, dokonca aj antigénne determinanty).

Vírus je typický tým, že po tom, čo sa dostane cez sliznice do nášho organizmu, sa usadí v nervových gangliách už nastálo a v prípade pre neho optimálnych podmienok (oslabený imunitný systém) sa prejaví typickými pľuzgierami v genitálnej oblasti.

 

Prenos ochorenia

 

➡️ Prenos pohlavným stykom

Najčastejší prenos infekcie genitálneho oparu je prostredníctvom pohlavného styku – nechránený sex je vlastne najväčším rizikovým faktorom prenosu infekcie. Nakaziť sa možno akokoľvek formou styku – okrem vaginálneho aj análnym či orálnym. Takisto možný prenos dotykom ruky, či sexuálnymi pomôckami a inými predmetmi, ktoré sú kontaminované spermiami či pošvovým sekrétom.

Najistejší prenos je však vtedy, keď má jedinec pohlavný styk s niekým, kto má aktívne ohnisko infekcie pozostávajúce z otvorených a vytekajúcich rán (prasknutých pľuzgierov na tele).

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

➡️ Prenos z matky na novorodenca pri pôrode

Špecifický prenos infekcie je z matky na dieťa pri pôrode. Z pohľadu dieťaťa sa jedná o veľmi rizikové ochorenie, ktoré mu v konečnom dôsledku privodiť trvalé zdravotné následky až smrť. Prenos je možný aj vtedy keď je vírusová infekcia v latentnej forme, prípadne infekcia prebieha bez vonkajších príznakov.

 

➡️ Rizikové faktory pre opakovanú infekciu

Keď sa vírus preberie z latentnej formy dostáva sa okamžite do aktívnej. K tomu však potrebuje vhodné podmienky. Najčastejšie ho „prebudí“ fyzické a mentálne vyčerpanie, priveľa stresu, zhoršenie obranyschopnosti organizmu, hormonálne zmeny, prípadne podráždenie pokožky napríklad nevhodnou spodnou bielizňou.

 

Fázy a vývojové štádia genitálneho herpesu (priebeh ochorenia)

Genitálny herpes má rýchly priebeh a prebieha v niekoľkých fázach. Úvodnú a najznámejšiu fázu vírusového ochorenia s viditeľnými príznakmi v oblasti genitálií totiž striedajú latentné vývojové štádiá. Aký je priebeh infekcie?

 

➡️ Aktívna fáza

V tomto štádiu (inak zvané aj prodromálne štádium) dochádza k infekcii vďaka priamemu či nepriamemu sexuálnemu kontaktu a v tejto fáze vírus prechádza cez sliznicu, prípadne cez pokožku, ktoré majú drobné poranenia či trhlinky do organizmu. Pozdĺž nervových vláken to má nasmerované priamo do nervových ganglií, kde sa v podstate už nastálo usadzuje. Pokiaľ sa jedná o prvotnú infekciu, začínajú sa už po 2-5 dňoch (maximálne siedmich) prejavovať typické príznaky.

Tými sú spočiatku malé pľuzgieriky v oblasti genitálií, prípadne análneho otvoru, ktoré postupne vytvárajú väčšie zhluky, neskôr zvyknú praskať a mokvať. K tomu sa môžu pridať aj sprievodné príznaky ako bolesti hlavy a svalov, prípadne aj zdurenie lymfatických uzlín. Po preliečení a ústupe príznakov ochorenie prechádza do druhej fázy.

 

➡️ Latentná fáza

Ochorenie prechádza vzápätí do svojej latentnej fázy, kedy vírus v tele „spí“ a čaká na vhodné podmienky (oslabený imunitný systém, podráždenie pokožky na intímnych miestach) aby sa aktivoval a to aj napriek preliečeniu antivirotikami, ktoré ho však nedokážu zničiť. Nedochádza k žiadnym vonkajším príznakom, na tele sa neobjavujú žiadne pľuzgiere.

 

Genitálny herpes: diagnostika, testy

Diagnostika genitálneho oparu spočíva najmä v pozorovaní vonkajších prejavov ochorenia. Lekár môže potvrdiť túto diagnózu aj pomocou laboratórnych testov. Dôležité je tiež zistiť, či sa jedná o prvotnú alebo opakovanú infekciu. O čo presne ide?

  • fyzické vyšetrenie – lekár pri ňom skúma všetky možné príznaky, ktoré by mali mať súvis s ochorením – výskyt pľuzgierov, navreté lymfatické uzliny, prípadne aj horúčka
  • krvné testy – zo vzoriek krvi sa zisťuje hladina protilátok (napríklad vyšetrenie ELISA s dôkazom protilátok IgM a IgG), test môže odhaliť vírus skôr ako sa objaví ohnisko a často sa robí v prípade podozrenia na intímny kontakt s nakazenou osobou
  • odber vzorky infikovanej tekutiny z pľuzgiera (kultivačný test) – robí sa pre potvrdenie diagnózy, čo dokazuje prítomnosť vírusového materiálu typu HSV-2
  • PCR test (test polymerázovej reťazovej reakcie) – zo vzorky krvi alebo tkaniva sa zisťuje prítomnosť vírusu (vírusová záťaž), využíva sa vtedy, keď je potrebné presne zadefinovať vírus (HSV-1 alebo HSV-2)

 

➡️ Kedy nastal ten správny čas, aby ste sa dali otestovať na genitálny herpes

Kedy sa nechať otestovať na genitálny opar? Riziko nákazy je vyššie vždy po nechránenom pohlavnom styku. Problémom je aj to, že infikovaná osoba nemusí mať žiadne príznaky ochorenia (je v latentnom štádiu). Muži by mali podstúpiť vyšetrenie u urológa či dermatovenerológa, ženy najprv u svojho gynekológa.

Toto sú základné situácie, po ktorých by ste mali zvážiť testovanie na genitálny herpes. A to bez ohľadu na to, či ste u seba zaregistrovali nejaké príznaky alebo nie:

  • ak ste mali pohlavný styk bez ochrany s niekým, kto by mohol mať genitálny herpes či iné pohlavne prenosné ochorenie
  • ak máte promiskuitného partnera, ktorý mal sex bez kondómu s viacerými ľuďmi
  • ak ste vy sám/sama mali viac sexuálnych partnerov
  • ak ste tehotná

 

Genitálny herpes: riešenie a liečba

Liečba genitálneho oparu spočíva v prvom rade v nasadení vhodných antivirotík na okamžité potlačenie príznakov – a teda symptomatickej liečby. Lieky sú dôležité aj z titulu zníženia pravdepodobnosti výskytu nových ohnísk infekcie v budúcnosti.

Základom liečby infekcie vyvolanej Herpes simplex virus teda je:

  • včasná identifikácia pacienta s infekciou
  • správne preliečenie a potlačenie príznakov ochorenia
  • zdržanie sa všetkých sexuálnych aktivít počas liečby
  • kontrola efektivity liečby po jej ukončení

 

➡️ Liečenie antivirotikami

Prvou voľbou pri liečbe genitálneho herpesu sú antivirotiká so záberom na celý organizmus (systémové lieky). Tie sa podávajú buď perorálne alebo pri prvotnej infekcii aj infúziou. Najviac účinné sú lieky s účinnou látkou acyklovir* – tie sa používajú pri liečení oparov dlhodobo (najčastejšie ako tabletky), prípadne to môže byť valaciklovir či famciklovír (tabletky alebo aj krém). V závislosti od toho, či sa jedná o prvotnú či opakovanú infekciu, sa tieto antivirotiká užívajú od 5 dní (infúzie) až po 12 mesiacov (opakované infekcie). Dĺžku liečby samozrejme stanovuje lekár. Takisto sa vyžaduje sexuálna abstinencia až do vyhojenia prejavov ochorenia.

💡 *Acyklovir

Acyklovir, alebo inak aj aciklovir či aciclovir je zlatým štandardom v liečbe infekcií spôsobených vírusom Herpes simplex. Je dostupný v perorálnej aj intravenóznej forme, prípadne aj ako súčasť topických liekov (aplikovaných na kožu). Biologická dostupnosť po perorálnom podaní je len 15 – 30 %, intravenóznou aplikáciou je možné dosiahnuť až 10 x vyššie koncentrácie. Polčas rozpadu acykloviru je asi dve a pol hodiny, preto je nutné jeho časté dávkovanie, čo je snáď jeho jediná nevýhoda.

 

➡️ Lokálne masti, gély, krémy, náplasti a spreje

Ďalšou dostupnou formou sú najrozmanitejšie prípravky s lokálnym použitím. Tie tiež obsahujú látky pôsobiace antivírusovo a sú radené ako voľne dostupné lieky, prípadne sa jedná o prípravky s prírodným zložením, ktoré majú podporiť systémovú liečbu. O ich vhodnosti je samozrejme nutné sa porozprávať s ošetrujúcim lekárom. Ten takisto môže navrhnúť aj lieky proti bolesti na zmiernenie pálenia a svrbenia.

💡 TIP na produkt - Epigen sprej 60ml
Epigen sprej 60ml
  • prírodný produkt určený na starostlivosť o kožu a sliznice pohlavných orgánov žien i mužov
  • sprej potláča chorobné príznaky (bolestivosť, zápal, mokvanie) u všetkých foriem oparu
  • uľahčuje vyhojovanie erózií a ulcerácií
  • má tiež využitie aj na pomocné ošetrovanie bradavíc spôsobených vírusom
  • aktívna zložka: 0,1% kyselina glycyrrhizínová, ktorá sa získava z koreňa sladkého drievka
11,60 €
Epigen sprej 60ml v eshope Vivantis.sk

💡 TIP č.1: nad 75 € doprava zdarma💡 TIP č.2: blesková doprava - okamžité vybavenie objednávky

 

➡️ Režimové opatrenia

Dôležitou súčasťou terapie je dodržiavanie režimových opatrení, ktoré majú za cieľ obmedziť negatívne faktory, ktoré spôsobujú opätovnú aktiváciu vírusu a prepuknutie infekcie s nepríjemnými príznakmi. Patrí medzi ne napríklad aj vystavenie organizmu nadmernému stresu, ale riziko hrozí aj pri zvýšenej fyzickej a mentálnej záťaži, hormonálnych výkyvoch (najmä u žien). Takisto sa odporúča nosenie pohodlnej a vzdušnej spodnej bielizne, ktorá nedráždi citlivú pokožku na intímnych miestach.

 

Najčastejšie otázky

Genitálny herpes je rozšírený intímny problém a trápi množstvo ľudí, ktorí sa so svojimi postrehmi a skúsenosťami delia aj v rámci rôznych diskusných fór na internete. Najčastejšie a najdôležitejšie otázky teraz uvádzam spolu s mojimi odpoveďami:

❓ Kto je vystavený riziku infekcie genitálneho oparu viac - muž či žena?

Žena. Anatómia ženského tela totiž riziko infekcie žiaľ zvyšuje - hlavne sa jedná o jemné vaginálne tkanivo, ktoré je náchylné k vytváraniu mikrotrhliniek počas sexu, čo je ideálna vstupná brána pre vírus herpes simplex. Štatisticky to vyzerá tak, že takmer každá piata žena má genitálny opar v porovnaní s každým desiatym mužom.

❓ Existuje domáca liečba genitálneho herpesu?

Genitálny opar je vysokoinfekčné ochorenie a preto je jeho liečba na základe formulky: „jedna baba povedala…“ zbytočným rizikom. Istota je liečenie navrhnuté lekárom na základe diagnostiky a vyšetrenia. Bodka.

❓ Aké sú najväčšie riziká genitálneho oparu v tehotenstve?

Genitálny herpes ohrozuje život novorodenca! Takže na to veľký pozor a pri podozrení na túto infekciu počas tehotenstva treba okamžite kontaktovať svojho lekára (gynekológa). Prenos infekcie z matky na plod je najčastejší pri pôrode. Problém je, že novorodenec nemá ešte dobre vyvinutý imunitný systém a prudké zavírenie organizmu často končí letálne.

❓ Môže genitálny herpes spôsobiť aj ďalšie komplikácie?

Môže, i keď u väčšiny ľudí zvyčajne nespôsobuje vážne zdravotné problémy. Problémy však môže spôsobovať ľuďom infikovaným HIV, keďže sa príznaky prejavujú dlhodobo. Takisto je fakt, že cez herpesové pľuzgiere a mokvajúce vriedky má vírus HIV značne uľahčenú cestu do nášho tela.

❓ Ktorá forma prenosu infekcie je najčastejšia?

Genitálny herpes sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom. Je možný aj prenos z matky na dieťa pri pôrode, prípadne sa dá nakaziť kontaktom s predmetmi nesúcimi telesné tekutiny ako sú sliny, ejakulát či pošvový sekrét.

❓ Môže sa genitálny herpes „chytiť“ aj orálnym stykom?

Áno, a to hlavne za predpokladu, že k nemu dôjde bez kondómu. Blízky kontakt slizníc totiž vedie k tomu, že sa do tela takto môže dostať veľké množstvo herpes simplex vírusov. To isté v podstate platí aj pri nechránenom análnom sexe.

❓ Hrozí pri genitálnom herpese aj opakovaná infekcia?

Je to viacmenej isté, otázka tak skôr znie: ako často? Úplné odstránenie vírusu z tela už žiaľ nie je možné a preto pri akomkoľvek významnejšom oslabení organizmu môžete s herpesom, nielen v intímnych partiách, opäť rátať.

❓ Môže pomôcť diéta?

Čudovali by ste sa, ale môže. Zistilo sa totiž, že nadbytok arginínu na úkor lyzínu objavenie herpesu (vrátane genitálnej formy) na tele podporuje. Nadbytok lyzínu ho naopak brzdí. Medzi potraviny s vhodným pomerom patrí napríklad ryba, kuracie, teľacie či jahňacie mäso, mlieko, syry, fazuľa, väčšina ovocia a zeleniny. Nevhodné sú v tomto smere potraviny s vyšším obsahom arginínu (a s minimom lyzínu) ako čokoláda, želatína, ale aj celozrnné pečivo a biela múka, oriešky, sója…

❓ Dá sa voči vírusu získať imunita vakcináciou?

Voči vírusu genitálneho oparu sa žiaľ očkovať u nás nedá. Inak, v zahraničí ozaj existuje vakcína s názvom Herpevac proti jednému z herpetických vírusov (HSV), no tá je i tak účinná len u ľudí, ktorí sa s vírusom ešte nestretli. Takže najistejšou formou prevencie tak zostáva bezpečný sex s kondómom a opatrnosť pri výbere sexuálneho partnera.

💡 TIP: Pozri kondómy – najlepšiu formu prevencie sexuálne prenosných chorôb vrátane genitálneho herpesu

Pozrieť ďalšie

 

Genitálny herpes a pár slov na záver (aj o prevencii)

Genitálny herpes je nepríjemné ochorenie, ktoré dokáže spraviť vrásky na čele mnohým ľuďom. Háčik je v tom, že je v podstate nevyliečiteľné – liečba spočíva len v zmierňovaní a potlačení príznakov. Na druhú stranu vás toto ochorenie nijako špeciálne neohrozuje na živote a nespôsobuje žiadne vážnejšie zdravotné problémy. S jedinou výnimkou – na pozore sa musia mať tehotné ženy. Prenos genitálneho herpesu z matky na novorodenca počas pôrodu je totiž dosť pravdepodobný a následná infekcia môže byť pre dieťa veľmi nebezpečná a dokonca mu hrozí smrť!

Keďže je genitálny opar vysoko infekčný a riziko prenosu je naozaj viac než pravdepodobné, tak vyšetrenie a liečbu popri diagnostikovanom pacientovi by mal absolvovať aj jeho sexuálny partner, respektíve partneri.

 

Prevencia genitálneho herpesu

Najlepšou obranou voči sexuálne prenosným ochoreniam je prevencia. V rámci nej sa jedná ako o konkrétne opatrenia týkajúce sa možného prenosu, tak aj o dodržiavanie režimových opatrení a zdravého životného štýlu.

Základné preventívne opatrenia

  • bezpečný pohlavný styk – aktívnu ochranu pred genitálnym oparom (a ďalšími pohlavnými chorobami) poskytuje kondóm a to pri každej forme pohlavného styku (okrem vaginálneho teda aj pri orálnom či análnom), a mimo to dokáže zabrániť aj nezamýšľanému tehotenstvu
  • obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – genitálny herpes je veľmi nákazlivé ochorenie a aj preto si treba dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov – čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
  • žiadny alkohol ani drogy – pitie nadmerného množstva alkoholu alebo užívanie drog zvyšuje rizikové správanie, čo vás v konečnom dôsledku môže „voviesť priamo do náručia“ pohlavne prenosných chorôb
  • starostlivá hygiena – to znamená normálnu intímnu hygienu a zníženie rizika nákazy kontaminovanými predmetmi (pozor na poranenia, zabezpečenie vhodnej dezinfekcie), používajte vlastné hygienické potreby, predovšetkým uteráky a bielizeň
  • nepoužívajte vaginálne výplachy ani parfumované výrobky na intímne použitie – môže sa narušiť rovnováha zdravých baktérií vo vagíne a zvýšiť tak náchylnosť na vírusové aj bakteriálne infekcie
  • vyšetrenia na úvod i počas tehotenstva – genitálny herpes je najviac nebezpečný čo sa týka prenosu z matky na dieťa pri pôrode – môže novorodencovi spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti až smrť
  • pravidelné testy na pohlavné choroby vám môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných
  • aby sa infekcia nevyskytovala veľmi často a opakovane, vyhýbajte sa faktorom, ktoré spôsobujú oslabenie imunity, obmedzte zvýšenú fyzickú i mentálnu záťaž, nepodľahnite stresu, strážte si svoju hormonálnu rovnováhu (dámy)
💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Genitálny herpes: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.6/5 - (5 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.