HPV, alias ľudský papilomavírus – všetko o nebezpečnej infekcii, ako proti nej bojovať?

Peter Kacián Téma
31. augusta 2020 0

HPV je vlastne skratka, ktorá označuje ľudský papilomavírus (Human Papilloma Virus). Ide o vírus, ktorý v našom tele spôsobuje viaceré ochorenia. Z tých, ktoré spôsobujú najväčšie problémy v rámci našej pohlavnej sústavy, spomeniem hlavne rakovinu krčka maternice u žien, prípadne penisu u mužov a tiež genitálne bradavice, ktoré sa môžu objaviť pri oboch pohlaviach. Prenos? Najčastejšie pohlavným stykom. Nakaziť sa však môžete aj obyčajným telesným kontaktom či kontaminovanými predmetmi, známy je tiež prenos z matky na plod počas tehotenstva, bradavice sa môžu preniesť aj počas pôrodu.

HPV je v populácii celkom výrazne rozšírený. Štatistiky dokonca hovoria, že až 80% percent ľudí prichádza s týmto vírusom počas svojho života do styku. Faktom je, že nie každý zaznamená aj prepuknutie ochorenia, pretože to celkom dosť závisí aj od stavu imunitného systému konkrétneho jedinca. Chcete vedieť o tomto rozšírenom víruse viac? Aké typy majú na svedomí zmeny buniek krčka maternice, a ktoré zas genitálne bradavice? Ako sa dá HPV nakaziť a ako sa to dá riešiť/liečiť? Prečítajte si tento podrobný, no prehľadný článok o HPV a dozviete sa všetko čo tejto infekcii potrebujete vedieť.

💡 TIP na produkt - Indol3C
indol3c
  • výživový doplnok, ktorý obsahuje účinnú látku Indol-3-carbinol (I3C)
  • I3C priaznivo pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu
  • vhodný pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, genitálnych bradaviciach
  • výrobca odporúča tento doplnok aj pri: mastopatii, mastodynii, rakovine prsníka, myómoch maternice, cystách na vaječníkoch, poruchách hormonálnej rovnováhy u žien, nádoroch prostaty a semenníkov, polypoch a nádoroch hrubého čreva a žalúdka, nádoroch hrtana
  • dostupné balenia: 60, 120, 180 kapsúl pri dávkovaní 2-3 kapsuly denne
16,90 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

Čo to vlastne HPV je?

HPV je pohlavne prenosné ochorenie, ktoré sa môže u mužov i ženách prejavovať vážnymi následkami v rámci celej reprodukčnej sústavy. Menej rizikové typy vírusu (napríklad 6 a 11) spôsobujú genitálne bradavice, ktoré sa objavujú v intímnej oblasti a nepríjemne svrbia a dráždia, pri neliečenej infekcii hrozí riziko, že sa dostanú hlbšie do pohlavnej sústavy (podrobne sme si toto ochorenie predstavili v predošlom článku). Tie rizikovejšie (napríklad typy 16 a 18) zase spôsobujú nebezpečnú dyspláziu a rakovinu krčka maternice (na 99% je pôvodcom HPV). Takisto však môže dôjsť k bujneniu buniek a vzniku nádorov na penise, či niekde v blízkosti análneho otvoru.

Infekcia HPV je inak celkom „bežné“ ochorenie, a je podložené, že väčšina sexuálne aktívnych ľudí ho prekoná (zdroj). Nie vždy infekcia musí nutne viesť ku komplikáciám a spôsobovať zdravotné ťažkosti.

V súčasnosti stále neexistuje liečba HPV, liečiť sa dajú jej príznaky (zväčša chirurgicky). Niektoré typy vírusov HPV zvyknú z tela vymiznúť aj samé (podľa CDC, čo je americký národný inštitút verejného zdravia, v skutočnosti 90 % HPV infekcií zmizlo samo o sebe do 2 rokov). K dispozícii sú inak tiež aj vakcíny na zabránenie infekcie vysokorizikovými kmeňmi, ktoré spôsobujú rakovinu.

 

Rakovina krčka maternice

Keďže o bradaviciach sme už písali, povedzme si niečo viac o rakovine krčka maternice. Tá je zvyčajne dlho bez príznakov, kým nedosiahne neskoršie štádium. Medzi pokročilé symptómy rakoviny krčka maternice patrí:

  • nepravidelné krvácanie
  • krvácanie medzi menštruáciami
  • abnormálne vaginálne krvácanie po sexe
  • bolesť nôh, chrbta alebo panvy
  • vaginálna bolesť
  • nepríjemný zápach
  • strata váhy
  • strata chuti do jedla
  • pocit únavy
  • opuch dolných končatín

HPV však môže môže viesť k rakovine, ktorá ovplyvňuje aj iné časti tela:

  • vulva*
  • vagína*
  • penis
  • análny otvor
  • ústa
  • hrdlo
💡 Vulva verzus vagína

Nie každý v tom vidí rozdiel. Odborníci by vám na to povedali, že nazývať vulvu vagínou je, ako by ste nazývali ústa hrdlom. Takže teraz si to uvedieme na správnu mieru:

  • Vulva je vyústením vagíny a močovej trubice (čiže vonkajšie časti pohlavia)
  • Vagína vlastne spája vulvu a maternicové hrdlo, čiže cervix (elastická trubica zo svalov, dlhá 7-8 cm)

💡 HPV - Ľudský papillomavirus / human papillomavirus

HPV - ľudský papilomavírus, 3D ilustrácia

HPV – ľudský papilomavírus, 3D ilustrácia…

Ľudský papilomavírus (Human papilloma virus – HPV) je DNA vírus z čeľade Papillomaviridae. Papilomavírusy sú malé, neobalené, ikosaedrické vírusy (vírus, ktorého častica je tvorená dvadsaťstenom / ikosaedrom, zdanlivo guľovitého tvaru), ktoré majú priemer 52 – 55 nm. Vírusové častice pozostávajú z jedinej dvojvláknovej molekuly DNA s približne 8000 pármi báz (bp), ktorá je naviazaná na bunkové históny a je obsiahnutá v proteínovom kapside zloženom zo 72 pentamerických kapsomérov (viac na wikipedii).

Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých minimálne 40 sa prenáša sexuálnym stykom a môže infikovať a spôsobovať problémy v rámci pohlavnej sústavy, ale aj úst alebo hrdla. Dnes je tento vírus považovaný za hlavnú príčinu rakoviny krčka maternice (niektorými autormi dokonca za jedinú príčinu).

 

HPV fakty

  • existuje viac ako 100 známych druhov HPV, z ktorých najmenej 14 spôsobuje rakovinu (rizikové typy vírusu, čiže HPV-HR)
  • HPV sa prenáša hlavne prostredníctvom sexuálneho kontaktu a väčšina ľudí je infikovaná HPV krátko po začiatku sexuálnej aktivity
  • dva typy HPV (16 a 18) spôsobujú 70% rakoviny krčka maternice a predrakovinové lézie krčka maternice
  • existujú tiež dôkazy spájajúce HPV s rakovinou konečníka, vulvy, vagíny, penisu a orofaryngu (ústna časť hltanu)
  • rakovina krčka maternice je druhá najbežnejšia rakovina u žien žijúcich v menej rozvinutých regiónoch s odhadom 570 000 nových prípadov v roku 2018 (84% z nových prípadov na celom svete).
  • v roku 2018 zomrelo na rakovinu krčka maternice približne 311 000 žien, viac ako 85% týchto úmrtí sa vyskytuje v menej rozvinutých krajinách
  • komplexná kontrola rakoviny krčka maternice zahŕňa primárnu prevenciu (vakcinácia proti HPV), sekundárnu prevenciu (skríning a liečba prekanceróznych lézií), terciárnu prevenciu (diagnostika a liečba invazívnej rakoviny krčka maternice) a paliatívnu starostlivosť
  • vakcíny, ktoré chránia proti HPV 16 a 18, odporúča WHO a boli schválené na použitie v mnohých krajinách
  • skríning a liečba predrakovinových lézií u žien vo veku 30 a viac rokov je najefektívnym spôsobom prevencie rakoviny krčka maternice
  • klinické štúdie ukázali, že vakcíny proti HPV sú veľmi bezpečné a veľmi účinné pri prevencii infekcií spôsobených infekciami HPV
  • rakovina krčka maternice sa dá vyliečiť, ak je diagnostikovaná v ranom štádiu
  • zdroj informácií: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/human-papillomavirus-(hpv)-and-cervical-cancer

 

Mechanizmus infekcie

K infekcii HPV dochádza najčastejšie priamym sexuálnym kontaktom s už nakazeným jedincom. Vírus takto preniká do tela a do buniek. V tej chvíli ako sa pre vírus v tele vytvoria optimálne podmienky, napríklad vplyvom oslabenej imunity, nadmiery stresu či inými vonkajšími faktormi, začne dochádzať k bunkovým zmenám.

Najbežnejším prejavom sú bradavice, neskôr sa vírus preniká hlbšie a prípade, že nenastupuje adekvátna liečba (napríklad nedôjde ku skorému odhaleniu infekcie) a ak telo napadol rizikový typ HPV, tak to môže dospieť až ku rakovine (najčastejšie u žien v oblasti krčka maternice).

Vírus HPV v tele zostáva aj po liečbe, takže opakovaná infekcia hrozí stále (bežne sa napríklad na to isté miesto vracajú genitálne bradavice). Takisto platí, že v mnohých príznakoch sa žiadne vonkajšie symptómy neobjavujú, o to je prevencia viac dôležitejšia (ženy by nemali zanedbať pravidelné gynekologické prehliadky, ideálna je ochrana pri sexe a stabilný sexuálny partner).

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

HPV a inkubačná doba

Infekcia HPV má pomerne dlhú inkubačnú dobu (čas od vstupu vírusu do organizmu až po prejavenie prvotných príznakov). Pri genitálnych bradaviciach (HPV 6 a HPV 11) je to 1 až 8 mesiacov. Pri rakovine penisu či krčka maternice (HPV 16 a HPV 18) je to dokonca až od 5 do 10 či 20 rokov!

 

Príznaky a prejavy HPV

Infekcia HPV často nespôsobuje žiadne príznaky ani na slizniciach pohlavných orgánov, ani na pokožke. Pokiaľ sa tak stane, najbežnejšie sa jedná o bradavice v oblasti genitálií. Tie môžu byť najrôznejšej veľkosti – od veľmi malých útvarov, ktoré sú voľným okom skoro neviditeľné, až po väčšie zhluky telovej farby, najskôr sploštené, neskôr vystupujúce nad povrch pokožky. U mužov sa typicky prejavujú na žaludi a v okolí vyústenia močovej rúry, unikátne aj na semenníkoch, prípadne predkožke. U žien sa najskôr objavia na malých a veľkých pyskoch, niekedy však z vonkajšieho genitálu môžu preniknúť aj hlbšie do vagíny.

Okrem bradavíc v okolí genitálií sa môže jednať aj o bradavice v krku (známe ako recidivujúca respiračná papilomavatóza). HPV môže tiež spôsobiť rakovinu krčka maternice a ďalšie karcinómy pohlavných orgánov, hlavy, krku a krku.

Je dobré vedieť, že typy HPV, ktoré spôsobujú bradavice, sa líšia od tých, ktoré spôsobujú rakovinu. Takže to, že človek má genitálne bradavice spôsobené touto infekciou ešte neznamená, že sa u neho vyvinie rakovina. Rakovina spôsobená HPV často vôbec nevykazuje príznaky, kým nie je v pokročilejších štádiách rastu. Preto pravidelné vyšetrenia môžu pomôcť diagnostikovať zdravotné problémy súvisiace s HPV skôr, čo môže zlepšiť výhľad a zvýšiť šance na vyliečenie.

 

Ako reálne vyzerajú príznaky HPV – obrázky a video

Ako vyzerá infekcia HPV? Typickým vonkajším príznakom sú bradavice v intímnej oblasti a ich „vzhľad“ závisí tiež na štádiu ochorenia. Bradavice sa môžu najprv vyskytujú v miernejšej forme (ak vôbec), ak sa infekcia nelieči, môžu sa zhlukovať a spôsobovať závažnejšie problémy.

VIDEO a obrázky/fotografie

Human Papillomavirus HPV

 

HPV verzus Herpes simplex

HPV aj herpes sú vírusy, ktoré sa do tela často dostávajú pohlavnou cestou. Oba majú veľa spoločného a niektorí ľudia si ich dokážu pomýliť. Povedzme si teda základné rozdiely:

➡️ Príznaky

  • HPV: najbežnejším príznakom sú bradavice, často však nemusí mať žiadne príznaky
  • Herpes: najviditeľnejším prejavom sú pľuzgiere sprevádzané svrbením či bolesťou, takisto nemusí mať žiadne príznaky

➡️ Možnosti liečby

  • HPV: samotný vírus sa nedá úplne vyliečiť, bradavice a ďalšie útvary možno odstrániť a liečiť
  • Herpes: samotný vírus sa nedá vyliečiť, na potlačenie príznakov sa používajú antivírusové lieky, ktoré tiež znižujú výskyt ohnísk

➡️ Prevencia

  • HPV: 100%-ná prevencia neexistuje, riziko znižuje praktizovanie bezpečného sexu a pravidelné prehliadky (najmä kvôli rakovine krčka maternice)
  • Herpes: prevencia oparu zahŕňa najmä praktizovanie bezpečného pohlavného styku (platí nielen pre vaginálny alebo análny sex, ale aj orálny sex)

✅ TIP: čítaj viac na Afrodiziakum.sk: Genitálny herpes – jedno z najbežnejších pohlavne prenosných ochorení (všetko čo potrebujete vedieť).

 

Príčiny a rizikové faktory (prenos HPV)

Infekcia HPV sú pohlavne prenosným ochorením, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Od stavu imunitného systému jedinca závisí, či ochorenie prepukne automaticky, alebo sa vírus v tkanivách a bunkách pohlavného ústrojenstva „uspokojí“ s latentnou fázou a zaútočí až pri jeho oslabení. Prípadne vymizne celkom samovoľne.

 

Príčina ochorenia

 

➡️ Vírusová infekcia spôsobená Human papilloma virus (HPV)

Za ochorením stojí ľudský papilomavírus, ktorý sa podľa rizikovosti delí na 2 typy:

  • vírusy nižšej triedy rizikovosti – vysoko infekčný typ HPV-LR / low risk: spôsobuje benígne, t.j. nezhubné, lézie, napríklad HPV 6 a 11, pričom hlavný príznak – bradavice sa najčastejšie objavujú v okolí pohlavných orgánov muža i ženy, v okolí análneho otvoru, prípadne zriedkavejšie aj vo vnútri vagíny a na krčku maternice
  • vírusy vyššej triedy rizikovosti – typ HPV-HR / high risk: do tejto kategórie patria vírusy, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice, penisu, hrdla a podobne, napríklad HPV 16 a 18

 

Prenos ochorenia

 

➡️ Prenos pohlavným stykom

Najčastejšie sa jedná o prenos infekcie nechráneným pohlavným stykom (vaginálny, orálny aj análny). Pravdou však je, že ani použitie prezervatívu nemusí prenosu zabrániť (vírus sa do tela môže dostať aj drobnými poraneniami na koži či sliznici, vírus HPV sa vlastne prenáša kontaktom medzi pokožkou), ale stále ide o najlepšie preventívne riešenie. Úplne najideálnejším riešením je mať jediného sexuálneho partnera (ktorý samozrejme nebude vyznavačom promiskuity).

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

➡️ Prenos z matky na novorodenca pri pôrode

Okrem klasickej pohlavnej cesty, sa dá vírusom HPV nakaziť aj novorodenec pri pôrode. A to vtedy, ak počas neho dôjde k poškodeniu bradavíc v okolí pošvy a následnému krvácaniu. Takýto prenos je potom takmer 100%-ný. Ojedinele môže dôjsť k nakazeniu aj počas kojenia.

 

➡️ Ďalšie spôsoby prenosu

Prenos vírusu HPV môže prebehnúť aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov (napríklad aj sexuálnych pomôcok), prípadne takými, ktoré prišli do styku s ejakulátom či pošvovým sekrétom (aj dotykom rúk).

 

Rizikové faktory HPV

Riziku nákazy HPV je vystavená každá sexuálne aktívna osoba. Predsa však existujú faktory, ktoré „zvýhodňujú“ určité skupiny ľudí:

  • mladší ako 30 rokov
  • jedinci so zvýšeným počtom sexuálnych partnerov
  • jedinci s inými pohlavne prenosnými chorobami ako je kvapavka, chlamýdie a herpes simplex
  • ľudia s oslabeným imunitným systémom
  • deti matky, ktorá mala vírus počas pôrodu

Najvýznamnejšími rizikovými faktormi pre opätovnú aktiváciu vírusu v tele je nadmerná fyzická vyťaženosť a stres + oslabenie imunitného systému. Rizikovým faktorom je tiež dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, prípadne aj fajčenie a nezdravá životospráva.

 

Primárne rakoviny spôsobené HPV

  • rakovina krčka maternice*, pošvy a vulvy u žien
  • rakovina penisu u mužov
  • rakovina hrdla* a konečníka u mužov a žien

*Rakovina krčka maternice je najčastejšou rakovinou spojenou s HPV u žien (zdroj). Rakovina hrdla je zase najčastejšou rakovinou spojenou s HPV u mužov (zdroj).

 

HPV a tehotenstvo

Veľmi ojedinele môže matka s HPV v tele preniesť vírus aj na svoje dieťa počas pôrodu. V takom prípade sa u dieťaťa môže vyvinúť takzvaná recidivujúca respiračná papilomatóza, a v bruchu a/alebo dýchacích cestách sa vyvinú bradavice. V prípade, že HPV vírus spôsobí to, že sa bradavice vyvinú na vaginálnej stene, tak hrozí zhoršené naťahovanie pošvy počas pôrodu. V takýchto prípadoch sa potom odporúča cisársky rez. Počas tehotenstva sa tiež môžu vyskytnúť zmeny krčka maternice, preto by ženy mali vyšetrenia na HPV podstupovať aj naďalej.

 

Fázy a vývojové štádia infekcie (priebeh ochorenia)

HPV infekcia prebieha vo viacerých fázach – už len z ohľadu na dlhú inkubačnú dobu dobu je to len logické. Bezpríznakové obdobie strieda to s príznakmi, no ani po ich odznení môže ochorenie pokračovať „veselo“ ďalej, pričom pri neliečení napríklad bradavíc sa tie môžu rozšíriť hlbšie do pohlavnej sústavy, zhubné bujnenie buniek, t.j. rakovina nadobudnúť neudržateľné rozmery… Takto vyzerá priebeh infekcie od prvotnej fázy po nakazení jedinca až po konečné štádium:

➡️ Prvá fáza

V úvodnej fáze ochorenia vírus preniká do organizmu, pričom hneď po vniknutí sa vírus snaží okamžite replikovať a prenikať aj do okolitých buniek/tkanív. Najčastejšie sa jedná o kontakt s telesnými tekutinami pri pohlavnom styku (vaginálnym, análnym, orálnym) – to znamená ejakulátom a/alebo pošvovým sekrétom. Niekedy má vznik infekcie súvis s priamym kontaktom s mokvajúcimi či krvácajúcimi bradavicami, prípadne môže ísť o kontakt s kontaminovanými predmetmi či časťami tela (prsty napríklad).

➡️ Druhá fáza

V tejto fáze dochádza už k prvým prejavom infekcie – v okolí genitálií prípadne análneho otvoru sa objavujú menšie a sploštené genitálne bradavice belavej farby, prípadne mierne začervenané. V tejto fáze má liečba najlepší efekt.

➡️ Tretia fáza

V tretej fáze, pokiaľ sa infekcia HPV doteraz neliečila, dochádza typicky k výsevu bradavíc. Tie už nie sú sploštené ale vypuklé a zvyknú pri podráždení mokvať, praskať a krvácať. Zhlukovaním na väčších plochách postupne prenikajú aj do tkanív, ktoré sú hlbšie (často u žien, kedy bradavice prenikajú do vagíny).

➡️ Štvrtá fáza

V poslednej fáze sa napríklad infekcia vysokorizikovými HPV 16 a 18 prejavuje vznikom karcinómov – typicky na krčku maternice, menej na penise, hrdle či análnom otvore. Niekedy sa do tohto štádia dá „dopracovať“ aj bez iných vonkajších prejavov a po dlhšej dobe (rokoch).

 

HPV: diagnostika, testy

Diagnostika infekcie HPV spočíva v prvom rade v potvrdení prítomnosti vírusu v tele a v druhom rade aj na identifikáciu miesta infekcie a zistenie presného typu vírusu, ktorý napadol organizmus. Preto je diagnostika HPV viac komplexnejšia a zahŕňa viacero vyšetrení a testov. Keďže najzávažnejšie problémy spôsobuje ženám, je zameraná skôr na ne. O čo konkrétne ide?

  • anamnéza – lekár pri nej zisťuje prítomnosť rizikových faktorov pre získanie či prenos infekcie ako je napríklad nechránený sex s neznámym partnerom a podobne (platí pri všetkých pohlavne prenosných ochoreniach)
  • fyzické vyšetrenie – lekár pri ňom skúma všetky možné príznaky, ktoré by mali mať súvis s ochorením, t.j. výskyt menších či väčších bradavíc, zhlukov, vykonáva sa aj u mužov, pričom sa zisťuje tvar a veľkosť genitálnych bradavíc
  • výtery ako súčasť diagnostiky – lekár odoberie výter (ster) z postihnutých oblastí, u žien najčastejšie z krčka maternice (napríklad Pap test, ktorý slúži na zistenie prítomnosti možných abnormalít), u mužov z ústia močovej rúry
  • HPV DNA test – ten sa vykonáva na určenie konkrétneho typu HPV vírusu, zisťuje sa ním možné riziko prechodu vírusu do zhubného štádia, vykonáva sa najmä u žien, tie sú pri infekcii ľudským papilomavírusom ohrozené viac (typ HPV, ktorý spôsobuje karcinóm krčka maternice)

Muži by pri náznaku problémov mali navštíviť urológa, či priamo dermatovenerológa, ženy by zas nemali zanedbať pravidelné každoročné gynekologické prehliadky, pričom maximálny dôraz by tomu mali prikladať ženy najmä do 25 rokov.

Netreba tiež zabúdať na to, že vyšetrenie a liečbu (a kontrolné vyšetrenie) by mali podstúpiť aj všetci sexuálni partneri pacienta s pozitívnym nálezom, ktorí mohli byť infikovaní počas inkubačnej doby ochorenia.

 

HPV: riešenie a liečba

HPV infekciu možno liečiť viacerými spôsobmi, no ani jeden z nich nezaručuje, že sa naše telo vírusu dokáže zbaviť nastálo. Pointa liečenia je teda v tom, aby sa vírus dostal do latentnej fázy a v tele sa už nešíril a spôsoboval zdravotné ťažkosti. Liečba HPV závisí od formy ochorenia:

 

➡️ Lokálne prípravky – na bradavice

Lokálne prípravky sa používajú vtedy, keď sa chcete vyhnúť chirurgickému odstráneniu bradavíc z tela. Existujú vo viacerých formách (krémy, gély, oleje, masť) a sú založené na rozličných účinných látkach*. Ich efekt spočíva v tom, že pôsobia deštruktívne priamo na tkanivo, a/alebo potláčajú vírusy na danom postihnutom mieste (vyvolaním adekvátnej reakcie imunitného systému). Nevýhodou je, že sa jedná o zdĺhavejší spôsob liečby.

*Lekár môže predpísať na lokálnu liečbu genitálnych bradavíc aj niektoré z týchto liekov:

  • krém Aldara s účinnou látkou imikvimod
  • dermálny krém Wartec cream s liečivom podofylotoxín

Vzhľadom na vysokú infekčnosť ochorenia a prípadné komplikácie lieky na genitálne bradavice vždy indikuje lekár (drvivá väčšina je na predpis). Hoci existujú aj voľne dostupné krémy a gély, bez odporúčania, či konzultácie s lekárom ich radšej nepoužívajte.

 

➡️ Chirurgické odstránenie a iné zákroky – bradavice

Jedná sa o okamžité riešenie, pričom na odstránenie bradavíc sa použije menší chirurgický zákrok. Lekár môže genitálne bradavice odstrániť najčastejšie pomocou týchto postupov:

  • kryochirurgia alebo zmrazenie bradavíc tekutým dusíkom – veľmi účinná metóda, ktorá má úspešnosť až okolo 80 %, nevýhodou je, že bradavice sa do niekoľkých mesiacov môžu vrátiť na pôvodné už ošetrované miesto
  • klasická excízia alebo odrezanie bradavíc – zákrok, pri ktorom sa bradavice vyrezávajú z kože (hlavne tie väčšie)
  • excízia bradavíc laserom (laserová ablácia) – pohodlnejšia, no aj finančne nákladnejšia forma
  • elektrokauterizácia alebo pálenie bradavíc s elektrickým prúdom

Toto sú základné možnosti odstránenia bradavíc pri lokálnom umŕtvení. Existujú aj ďalšie metódy, ktoré sa však zatiaľ u nás aktuálne nevyužívajú (injekcie interferónových liečiv).

 

➡️ Chirurgické odstránenie karcinómu

Ak HPV infekcia dospela do štádia, že sa vytvoril karcinóm, tak vtedy sa najčastejšie vykonáva klasická chirurgická excízia. V počiatočných štádiách sa rieši ložisko infekcie a najbližšie okolie za účelom úplného odstránenia postihnutého tkaniva. Karcinóm, ktorý postúpil ďalej do organizmu sa rieši štandardnou chemoterapiou a rádioterapiou.

 

➡️ Vakcína

Očkovanie proti HPV je hlavne prevenciou. Nie liečebným postupom. Preto je najlepšie, ak ho využijú dievčatá aj chlapci ešte pred tým, ako začnú viesť aktívny sexuálny život. No nie je zbytočné ani u sexuálne aktívnych ľudí.

U nás sú to vakcíny proti HPV s názvom Gardasil/respektíve Silgard (typ vírusu 6, 11, 16, 18), či Gardasil 9 (typ vírusu: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). Obe chránia mužov i ženy pred kmeňmi vírusu, ktoré majú na svedomí genitálne bradavice aj niektorými ďalšími, ktoré sú spájané s rakovinou krčka maternice. Najznámejšia vakcína proti HPV s názvom Cervarix chráni pred rakovinou krčka maternice (pre typ vírusu 16 a 18), no nie proti genitálnym bradaviciam. A cena takéhoto očkovania? Tak napríklad pri Cervarixe je to okolo 60 € a je plne hradená zdravotnou poisťovňou.

 

➡️ Domáca liečba

V súčasnosti nie je známa žiadna prírodná liečba infekcie HPV – teda taká, ktorá by bola aj reálne odborne potvrdená. No HPV vírus, ktorý podporuje vznik genitálnych bradavíc je taký bežný, že ľudia hľadajú spôsoby ako si s nimi poradiť aj podomácky.

Pozor však na jednu vec. Genitálne bradavice nie sú to isté ako bradavice na ostatných častiach tela pretože sú spôsobené inými kmeňmi vírusu HPV. Preto sú aj lieky používané na ich liečenie liečenie sú iné. Nikdy preto nepoužívajte prostriedky určené na bradavice na iných častiach tela aj na tie genitálne – riskujete totiž zdravotné problémy (napríklad aj inak obľúbený voľne dostupný prostriedok Wartner).

Voľne dostupných prípravkov, ktoré sú určené aj na genitálne bradavice je inak na trhu aj tak celkom dosť… No rátať s ich veľkou účinnosťou veľmi nemožno a ak aj, tak určite to bude značne individuálne (platí aj na domáce recepty). Preto ešte pred tým, ako po nich siahnete, by ste sa vždy mali najprv poradiť so svojim lekárom. Každopádne niekoľko najpoužívanejších domácich spôsobov ako na HPV vírus spôsobujúci genitálne bradavice pripájam:

🌿 Tea Tree Oil

Olej z čajovníka má podľa viacerých odborníkov výborné antibakteriálne, antimykotické a antivírusové účinky. A podľa niektorých sa dá s úspechom použiť aj na genitálne bradavice. Ak ho chcete použiť aj vy, pripravte sa na to, že môže páliť a dráždiť (hlavne na intímnych miestach).

🌿 Zelený čaj

Zelený čaj, respektíve výťažok z jeho listov, je súčasťou schváleného lieku na predpis s názvom Veregenpozri adc.sk. Či by ste boli úspešní aj s podomácky pripraveným odvarom, či inou formou je však otázne.

🌿 Cesnak

Cesnak je známy svojimi antimikrobiálnymi účinkami a jeho extrakt podľa tohto zdroja naozaj môže pomôcť aj pri odstraňovaní genitálnych bradavíc.

🌿 Jablčný ocot

Kyselina octová pri kontakte s postihnutým miestom môže v niektorých prípadoch eliminovať niektoré typy baktérií a vírusov. Ocot takisto postupne likviduje napadnutú pokožku a podráždenie kyselinou stimuluje reakciu imunitného systému na vírus, ktorý spôsobil bradavicu.

🌿 Zelenina

Kapustová zelenina ako brokolica, kel, karfiol či samotná kapusta obsahuje množstvo látok, ktoré majú pozitívny vplyv na náš organizmus. Jednou z nich je indol 3 karbinol (I3C), ktorý dokáže priaznivo pôsobiť na mnohých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu. I3C tak pomáha pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, aj pri genitálnych bradaviciach (čítaj viac). Vo vysokej koncentrácii (až 450 mg v dennej dávke) sa nachádza napríklad v prípravku Indol3C.

💡 TIP na produkt - Indol3C
indol3c
  • výživový doplnok, ktorý obsahuje účinnú látku Indol-3-carbinol (I3C)
  • I3C priaznivo pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu
  • vhodný pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, genitálnych bradaviciach
  • výrobca odporúča tento doplnok aj pri: mastopatii, mastodynii, rakovine prsníka, myómoch maternice, cystách na vaječníkoch, poruchách hormonálnej rovnováhy u žien, nádoroch prostaty a semenníkov, polypoch a nádoroch hrubého čreva a žalúdka, nádoroch hrtana
  • dostupné balenia: 60, 120, 180 kapsúl pri dávkovaní 2-3 kapsuly denne
16,90 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

🌿 Folát a vitamín B12 (kobalamín)

Existuje spojitosť medzi nedostatkom folátov a vitamínu B12 a zvýšeným rizikom nákazy HPV. Užívanie vhodných doplnkov s folátom a B12 môže vášmu telu pomôcť znížiť riziko infekcie HPV a potlačiť tvorbu bradavíc (zdroj).

🌿 Propolis

Niektoré výskumy ukazujú, že propolis má antimikrobiálne vlastnosti a podporuje produkciu kožných buniek. Propolis tiež môžete konzumovať na posilnenie imunity. Môže to pomôcť telu rýchlejšie sa zbaviť bradavíc.

 

Najčastejšie otázky (diskusie, fórum)

HPV infekcia je strašiakom mnohých žien, ale aj mužov. Každopádne je tiež veľmi diskutovanou v rámci najrôznejších internetových poradní, diskusií a nejedno fórum takisto rozoberá množstvo otázok, ktoré ľudia kladú s cieľom získať vhodné odpovede. Preto aj na tomto mieste uvádzam tie najdôležitejšie a najčastejšie:

❓ Každý HPV vírus spôsobuje rakovinu?

Nie každý. Menej rizikové typy vírusu (napríklad 6 a 11) spôsobujú bradavice v genitálnej oblasti, no karcinómy určite nie. Z viac ako 40 typov vírusov HPV prenášaných pohlavnou cestou sú v tomto najviac rizikové HPV 16 a HPV 18. I keď je pravdou, že infekcia týmito vírusmi automaticky neznamená, že sa rakovina aj dostaví. No sledovať svoj stav po nakazení týmito typmi vírusov je určite potrebné a nutnosťou sú pravidelné kontroly.

❓ Hrozí karcinóm v dôsledku infekcie HPV iba ženám?

Nie, ohrození sú aj muži, u ktorých to môže postihnúť rôzne tkanivá v rámci celej pohlavnej sústavy (najskôr sa to týka penisu, no vyskytuje sa aj v oblasti análneho otvoru). Je pravdou, že karcinóm sa u žien vyskytuje častejšie, no prispieva k tomu aj fakt, že vyšetrenia u gynekológa aj v rámci pravidelnej prehliadky smerujú k odhaleniu prípadnej infekcie. Najčastejšie sa jedná o rakovinu krčka maternice, ale aj vagíny, či vulvy (vonkajšieho genitálu).

❓ Existuje vakcína proti HPV vírusom a zaberá na všetky bežné typy?

Už som sa o tom zmienil vyššie -- áno existuje a hneď niekoľko. Niektoré sú určené ako preventívne opatrenia pri nebezpečnejších typoch vírusu 16 a 18, iné aj na vírusy spôsobujúce genitálne bradavice a ďalšie. Očkovanie sa odporúča osobám, ktoré ešte nemali nemali sexuálny kontakt, no zaočkovať sa dá v každom veku (podstupujú ho aj šesťdesiatnici).

❓ Je očkovanie proti HPV iba pre ženy?

Očkovanie proti HPV chráni nielen pred rakovinou krčka maternice, ale aj pred inými druhmi rakoviny, ktoré postihujú aj mužov. Platí to samozrejme aj na genitálne bradavice, ktoré sa vyskytujú pri oboch pohlaviach.

❓ Môže HPV očkovanie spôsobiť neplodnosť?

Klinické štúdie, ktoré sa doteraz vykonali, nikdy nepotvrdili spojitosť medzi neplodnosťou a očkovaním. Skôr je to opačne - očkovanie proti HPV chráni pred rakovinou krčka maternice. Liečba tohto karcinómu už skutočne môže spôsobiť trvalú neplodnosť.

❓ Je možný prenos bradavíc HPV z rúk na genitálie?

Bradavice na rukách sa nedajú preniesť na genitálie, stoja totiž za nimi rozdielne typy vírusov HPV. Tie, ktoré majú na svedomí genitálne bradavice sa šíria sexuálnym kontaktom. Najlepšou ochranou je preto vhodná antikoncepcia - kondóm (i keď v tomto prípade nie je 100%-ná).

❓ Dá sa nakaziť HPV v bazéne, saune alebo WC?

Na prenos je potrebný priamy kontakt pokožky či sliznice s inou kožou či sliznicou, vírus sa priamo v krvi nenachádza. Z toho vyplýva, že touto cestou to teda nejde. Výnimočne sa tak môže udiať pomocou kontaminovaných predmetov.

❓ Značí infekcia HPV nevyhnutne aj partnerovu neveru?

Nemusí. HPV infekcia má naozaj dlhú inkubačnú dobu (v prípade genitálnych bradavíc je to aj 8 mesiacov, v prípade vírusov, ktoré spôsobujú rakovinu aj 10 rokov a viac) a muž či žena sa mohli nakaziť ešte predtým ako spoznali momentálneho partnera.

❓ Ochráni kondóm pred infekciou HPV na 100%?

Na 100% nie, kondóm totiž nepokrýva celú plochu genitálií a poskytuje tak iba čiastočnú ochranu pred vniknutím vírusu do tela. Ale stále je to najlepšia forma ochrany pred infekciou HPV a ďalších pohlavne prenosných ochorení.

💡 TIP: Pozri kondómy – najlepšiu formu prevencie sexuálne prenosných chorôb vrátane genitálnych bradavíc

Pozrieť ďalšie

 

HPV a pár slov na záver (aj o prevencii)

Infekcie spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV) sú najčastejším pohlavne prenosným ochorením. Postihujú rovnako ženy aj mužov, hlavne však tých, ktorí sú sexuálne viac aktívni a majú aj niekoľko partnerov v priebehu krátkej doby. A najčastejšie sa jedná o vekovú kategóriu do 25 rokov, no riziko nákazy je samozrejme aj u starších. Hoci HPV vírus stojí aj za menej závažnými problémami ako sú genitálne bradavice, veľké riziko predstavujú tie typy vírusu, ktoré spôsobujú karcinómy – najčastejšie rakovinu krčka maternice u žien a rakovinu penisu u mužov.

 

Prevencia HPV

Najlepšou obranou voči sexuálne prenosným ochoreniam všeobecne je prevencia. V rámci nej zaberajú konkrétne opatrenia týkajúce sa možného prenosu (pohlavný styk a tak ďalej), ale i dodržiavanie vhodných režimových opatrení, pravidelná kontrola a vyšetrenia u gynekológa (ženy) a v neposlednom rade aj zdravého životného štýlu. Prevencia HPV by jednoducho mala byť čo najkomplexnejšia a najširšia… Plus nezabudnite na to, že včasná diagnostika znamená aj lepšie vysporiadanie sa s ochorením ideálne bez nežiadúcich následkov. Ak máte podozrenie, že by mohlo dôjsť k infekcii, navštívte čím skôr lekára.

Najúčinnejšie preventívne opatrenia voči infekcii HPV

  • bezpečný pohlavný styk – aktívnu ochranu pred infekciou HPV (a ďalšími pohlavnými chorobami) poskytuje kondóm a to pri každej forme pohlavného styku, mimo to dokáže zabrániť aj nezamýšľanému tehotenstvu (hoci pri prenose infekcie spôsobenej týmto vírusom nie je táto ochrana 100%-ná, vždy je lepšia akoby nebola vôbec)
  • obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – HPV je vysoko infekčné a aj preto si treba dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov – čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
  • očkovanie – pri vírusovej infekcii HPV existujú narozdiel od väčšiny pohlavne prenosných chorôb aj vakcíny, ktorú majú možnosť využiť všetci (najlepšie u tých, ktorí ešte neboli sexuálne aktívni)
  • žiadny alkohol ani drogy – pitie nadmerného množstva alkoholu alebo užívanie drog zvyšuje rizikové správanie, čo vás v konečnom dôsledku môže „voviesť priamo do náručia“ pohlavne prenosných chorôb
  • starostlivá hygiena – to znamená normálnu intímnu hygienu a zníženie rizika nákazy kontaminovanými predmetmi (pozor na poranenia, zabezpečenie vhodnej dezinfekcie), používajte vlastné hygienické potreby, predovšetkým uteráky a bielizeň
  • pravidelné kontroly, ktoré by mali absolvovať najmä ženy v rámci gynekologických prehliadok + testy a kontroly zamerané priamo na krčok maternice
  • pravidelné testy na pohlavné choroby vám môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných
  • aby sa infekcia nevyskytovala veľmi často a opakovane, vyhýbajte sa faktorom, ktoré spôsobujú oslabenie imunity, obmedzte zvýšenú fyzickú i mentálnu záťaž, nevystavujte sa prílišnému stresu, ženy by si mali viac strážiť svoju hormonálnu rovnováhu

TIP: základná ochrana voči pohlavne prenosným infekciám

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

Upozornenie

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
3.7/5 - (3 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.