Filcky, alias voš lonová a pedikulóza (pohlavne prenosné ochorenie)

Peter Kacián Téma
28. marca 2023 0

Filcky, alias pedikulóza ohanbia, (pediculosis pubis) je ochorenie, ktoré spôsobuje malý parazit menom Voš lonová (voš ohanbia, česky veš muňka, latinsky Pthirus pubis). A hoci toto ochorenie nepredstavuje až také veľké zdravotné ohrozenie, aké predstavujú iné pohlavne prenosné ochorenia, určite patrí medzi tie najnepríjemnejšie, pri ktorých vás doslova strasie (veď si len predstavte hemženie chrobáčikov vo vašom pubickom ochlpení ako sa popritom nadájajú vašej krvi).

Filcky sa šíria naozaj celkom jednoducho – primárne síce pri pohlavnom styku, ale chytiť ich môžete aj kontaktom s predmetmi, ktoré boli použité nakazenou osobou – posteľná bielizeň, osušky uteráky… Takže to, že sa môžu prilepiť aj na vás, ešte neznamená, že zanedbávate osobnú hygienu ani čistotu v domácnosti. Aj preto som pre vás pripravil tento podrobný článok, kde sa o filckách (pedikulóze) dozviete všetko čo potrebujete vedieť – od podrobného predstavenia parazita, cez prejavy ochorenia, diagnostiku až po riešenie/liečbu vzniknutej nepríjemnej situácie.

💡 TIP na produkt - Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml
Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml
  • preventívny sprej proti všiam s okamžitou a dlhotrvajúcou ochranou až 24 hodín
  • okamžitá a dlhotrvajúca ochrana proti všiam
  • klinicky overené účinné zloženie: IR3535 a výťažky z rastlín
  • nemastný sprej, ktorý je bezoplachový a príjemne vonia
  • je vhodný pre každodenné použitie
11,50 €
Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml v eshope Vivantis.sk

💡 TIP č.1: nad 75 € doprava zdarma💡 TIP č.2: blesková doprava - okamžité vybavenie objednávky

Čo to vlastne filcky sú?

Filcky sú vlastne slangovým pomenovaním pre voš lonovú (často nepresne označovanú aj ako voš ohanbia). Tá je pôvodcom ochorenia s názvom pedikulóza – zavšivenie. Konkrétne sa jedná o pohlavne prenosné ochorenie, ktoré postihuje vonkajší genitál – ohanbie (zavšivenie v pubickom ochlpení* – pediculosis pubis), zriedkavo sa tieto vši ocitnú aj v podpazuší, hrudníku či na tvári. Prenesený parazit sa uhniezdi na postihnutom mieste pri vlasovom folikule, prisaje sa a začne cicať krv. Výsledkom je zápal, ku ktorému sa niekedy pridruží aj nejaká sekundárna infekcia.

*V posledných rokoch sa výskyt týchto vší v populácii znižuje, čo je spájané hlavne s rastúcou obľubou vyhoľovania lonovej oblasti a podpazušia.

💡 Pôvodca pedikulózy - Voš lonová - Phtirus pubis

Voš lonová (Phthirus pubis) - detail parazita Phtirus pubis, slovensky Voš lonová (voš ohanbia, filcka, muňka, crab louse, nemecky Filzläuse), je 1 až 2 mm veľký bezkrídly hmyz s mierne trojuholníkovitým telom pripomínajúci vzdialene kliešťa. Silné nohy má zakončené mohutnými „pazúrami“, ktorými sa pevne drží vlasov, inak sa pohybuje celkom nemotorne.

Parazituje hlavne v oblastiach s hojným výskytom takzvaných apokrinných potných žliaz, to znamená žliaz na pokožke, ktoré sú viazané výlučne na vlasové folikuly. Voš pri cicaní vypúšťa sliny, ktoré menia farbivo hemoglobínu na zelený pigment, blízky biliverdínu. V mieste uhryznutia potom zostávajú šedomodré škvrny (maculae ceruleae). Tieto sú dobre viditeľné najmä u málo pigmentovaných osôb.

Filcky sa teda najčastejšie vyskytujú v pubickom ochlpení, ale aj inde na tele, zriedkavo dokonca v obočí. Prenáša sa primárne pohlavným stykom (aj nepriamo bielizňou, atď.), pričom postihnuté sú najskôr viac promiskuitné osoby.

Samičky tejto vši žijú približne 3 až 4 týždne, a za ten čas znesú 20-30 vajíčok, ktoré nalepia na vlasy bližšie ku koži, a z ktorých sa za týždeň vyliahnu larvy. Do dvoch týždňov sa potom z lariev stanú dospelé jedince.

Filcky na wikipedii:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Crab_louse
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Ve%C5%A1_mu%C5%88ka

 

Mechanizmus infekcie

K infekcii dochádza najčastejšie prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Ojedinele môže ísť o prenos blízkym osobným kontaktom, či kontaktom s predmetmi, ktoré prišli do styku s nakazenou osobou – napríklad je to posteľná bielizeň, uteráky, osušky, prikrývky, oblečenie…

Aký je presný mechanizmus prenosu pedikulózy? Voš lonová po priamom kontakte s infikovanou časťou tela prenášača, čo je najčastejšie intímna oblasť s genitáliami, prelezie (teda nepreskočí ako to dokáže napríklad blcha) na nového hostiteľa. Na postihnutom mieste sa usadí pri vlasovom folikule, naruší pokožku, prisaje sa k nej a začne sa živiť krvou. Narušením pokožky dochádza k zápalu s typickými príznakmi – začervenaním postihnutého miesta a svrbením. Ak sa táto parazitárna infekcia nelieči, celkom rýchlo dochádza k prenosu aj na ďalšie časti tela s ochlpením – hruď, brada, podpazušie, dokonca obočie.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Filcky: Inkubačná doba

Od samotného prenosu až po prejavenie sa prvých príznakov uplynie vždy určitá doba. Pri pubickej pedikulóze to býva obvykle aj 6 až 8 dní. Takisto sa k tomu ešte môže pridať sekundárna infekcia, často bakteriálneho pôvodu, či ekzém na pokožke.

 

Filcky – aké sú príznaky a prejavy

Pedikulóza spôsobená filckami je rozpoznateľná vždy – bezpríznaková forma totiž logicky neexistuje. Voš lonová spôsobuje na postihnutých miestach rôzne zápaly a infekcie vyplývajúce z narušenia celistvosti pokožky (sekundárna baktériová nákaza kože, ekzém, pyodermia, respektíve furunkulóza).

Najčastejšie príznaky, ktorými sa filcky prejavujú:

  • začervenanie postihnutého miesta a následne svrbenie (v noci intenzívnejšie)
  • zápal a podráždenie, ktoré sa ešte viac zhoršuje škriabaním
  • čierne škvrny a jemné krvavé body na spodnej bielizni a koži
  • modravé oblasti okolo dohryzených miest

 

Filcky – FOTO a VIDEO

Lice (Head, Body and Pubic Lice) | Pediculosis | Species, Symptoms and Treatment

 

Príčiny a rizikové faktory (prenos ochorenia)

Filcky, respektíve pubická pedikulóza je infekcia spôsobená parazitom a prenáša sa primárne sexuálnou aktivitou. Existujú však aj ďalšie, zriedkavejšie, spôsoby prenosu a rizikové faktory.

 

Príčina ochorenia

 

➡️ Parazitárna infekcia spôsobená cudzopasným hmyzom Pthirus pubis

Jedná sa o parazita z triedy hmyzu Insecta a podradu Vši (Anoplura). Voš lonová približne vo veľkosti kliešťa sa prichytáva na pokožku tesne pri vlasovom vačku (folikule), kde sa usadí a živí krvou hostiteľa. Následne nakladie vajíčka (hnidy), z ktorých sa do týždňa liahnu larvy a do 2 týždňov sú z nich dospelé jedince – a cyklus sa opakuje.

 

Prenos ochorenia

 

➡️ Prenos pohlavným stykom

Prenos lonových vší najčastejšie prebieha priamym pohlavným stykom, pri ktorom dochádza ku kontaktu s pubickým ochlpením (aj krátky kontakt postačí na to, aby sa ochorenie prenieslo). Okrem klasického vaginálneho styku, to môže byť aj análny či orálny sex.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

➡️ Prenos iným, ale stále priamym kontaktom

Voš lonová, alias filcky, sa nemusia nevyhnutne prenášať iba pri sexuálnej aktivite. K prenosu stačí aj iný kontakt s časťami ľudského tela, kde sa parazit môže nachádzať tiež. Môže to byť napríklad ochlpenie v podpazuší a na hrudníku, na tvári, obočí, prípadne aj na stehnách či lýtkach.

➡️ Prenos kontaminovaným predmetom

Prenos je celkom možný aj kontaktom s kontaminovanými predmetmi. Jedná sa o nepriame spojenie, pretože pri ňom nedochádza k priamemu telesnému kontaktu. Takto sa voš môže dočasne vyskytovať (dlho bez hostiteľa totiž nevydrží) aj na posteľnej bielizni, prikrývke, uteráku, osuške, na matraci, prípadne spodnej bielizni..

 

Fázy a vývojové štádia vši ohanbia (priebeh ochorenia)

Filcky sa dokážu zdržať na našom pohlaví neobmedzene dlho – teda pokým sa s tým nič nespraví. Nahráva tomu rýchly rozmnožovací cyklus parazita. Pedikulóza – ochorenie vyvolané týmito malými parazitmi sa prejavuje najmä nepríjemným svrbením a neskôr aj ďalšími príznakmi.

➡️ Na začiatku dochádza k samotnej infekcii tým, že sa parazit prichytí na ochlpenie, najčastejšie v intímnej oblasti, a najčastejšie po sexuálnom kontakte. A začne sa uhniezďovať.

➡️ Následne sa voš lonová prichytí k vlasovému folikulu a začne sať krv, ktorou sa živí. Tým, že sa v mieste infekcie poruší štruktúra pokožky, dochádza tam k zápalu, ktorý sa prejavuje svrbením. Pocitovo to začína len mierne, pričom neskôr naberá na intenzite. Parazit neskôr začne klásť vajíčka, z ktorých sa do 7-10 dní začnú liahnuť nové jedince.

➡️ Po vyliahnutí nymfy z vajíčka sa do 14 dní dostaví pohlavná zrelosť a ďalšia generácia vší je pripravená uložiť ďalšie vajíčka. V tomto období pribúdajú zreteľnejšie prejavy ako modrasté zafarbenie/vyrážky v mieste infekcie. Pre voš lonovú ideálny čas, aby si našla ďalší vhodný životný priestor – to jest ďalšie ochlpené časti tela. Musí to byť celkom rýchle, pretože dospelá voš vydrží bez prístupu ku krvi len 1-2 dni.

➡️ Posledným štádiom človek prechádza vtedy, keď parazit napadol prakticky celé telo (komplet ochlpenie). Svrbenie spôsobené mnohými vpichmi je už neznesiteľné a intenzívnym nutkavým škriabaním sa situácia pre postihnutého človeka len zhoršuje – dochádza k masívnejšiemu porušeniu celistvosti kože, pričom sa otvára priestor pre sekundárne infekcie a kožné ekzémy.

 

Filcky: diagnostika, testy

Filcky poväčšinou zbadáte až sa rozmnožia a následne na to zvýšia svoju aktivitu. To sa prejavuje intenzívnejším svrbením ako prejav pokročilej infekcie. Na potvrdenie pedikulózy sa potom vykonáva séria rôznych testov a vyšetrení.

Najprv sa môžete vyšetriť aj sami dôkladným preskúmaním svrbením postihnutej oblasti – hoci aj lupou. Voš lonová je zvyčajne bledošedá, po nakŕmení krvou tmavšia. Takisto sa pri koreňoch chlpov môžu nachádzať malé biele vajíčka. Ak sa presvedčíte, že parazita máte, treba to riešiť – či už návštevou lekára (muži dermatovenerológ, ženy gynekológ), alebo aspoň lekárnika.

V čom spočíva diagnostika pedikulózy ohanbia:

  • anamnéza – lekár zisťuje prítomnosť vonkajších príznakov (svrbenie…) prípadne aj rizikových faktorov
  • fyzické vyšetrenie – lekár pohľadom priamo preskúma miesto prípadnej infekcie (nezriedka aj s využitím zväčšovacej optiky)
  • mikroskopické vyšetrenie – analyzuje sa vzorka z postihnutej oblasti, pri testoch sa môžu nájsť aj larvy parazitov
  • stanovenie infekčných oblastí – pri tomto vyšetrení sa ohraničuje oblasť pre optimálnu liečbu

➡️ Vyšetrenie na ďalšie choroby

Infikovaná osoba by sa vo svojom záujme mala nechať otestovať aj na ďalšie pohlavne prenosné choroby (trichomoniáza, syfilis, kvapavka, HIV, hepatitida typu B…). Filcky totiž môžu (ale i nemusia samozrejme) indikovať rizikové správanie postihnutého jedinca.

 

Pedikulóza: riešenie a liečba

Pedikulóza ohanbia, čiže filcky, sú parazitárne infekčné ochorenie, takže liečba musí prebiehať komplexne a musí zahŕňať ako režimové opatrenie, tak aj liečbu – antiparazitikami priamo na pôvodcu a antihistaminikami či antibakteriálnymi prípravkami na pridružené prejavy infekcie ako je podráždenie a ekzém. Cieľ? Kompletná likvidácia vši lonovej do posledného jedinca pre zníženie rizika opätovnej infekcie. Liečbu musí podstúpiť aj najbližšie okolie pacienta.

💡 TIP na produkt - Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml
Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml
  • preventívny sprej proti všiam s okamžitou a dlhotrvajúcou ochranou až 24 hodín
  • okamžitá a dlhotrvajúca ochrana proti všiam
  • klinicky overené účinné zloženie: IR3535 a výťažky z rastlín
  • nemastný sprej, ktorý je bezoplachový a príjemne vonia
  • je vhodný pre každodenné použitie
  • ďalšie prípravky na vši v ponuke eshopu Prezdravie.sk
11,50 €
Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml v eshope Vivantis.sk

💡 TIP č.1: nad 75 € doprava zdarma💡 TIP č.2: blesková doprava - okamžité vybavenie objednávky

 

➡️ Liečenie antiparazitikami

Pri odvšivovaní sa aplikujú predovšetkým špeciálne pedikulocidné látky (napríklad na báze pyretrínov alebo lindanu), ktoré sú súčasťou rôznych prípravkov na vonkajšie použitie (šampóny, spreje…). Tie vši rovno usmrcujú a uvoľňujú ich z tela*.

*Aj napriek liečbe sa môžu vajíčka vší stále zdržiavať na koreňoch vlasov. Je ich možné odstrániť nechtami alebo pomocou jemného hrebeňa.

 

➡️ Symptomatická liečba

Okrem priameho zásahu sa liečba zameriava aj na sprievodné príznaky súvisiace s pedikulózou. Na zmiernenie svrbenia sa používajú vhodné antihistaminiká a na potlačenie sekundárnych infekcií zväčša antibakteriálne krémy. Plus v prípade potreby sa používajú aj rôzne prípravky na ekzémy.

 

➡️ Režimové opatrenia

Tie sú zamerané na vylúčenie opakovanej infekcie. Zahŕňa hlavne dôkladnú dezinfekciu spodnej a posteľnej bielizne (alebo ju rovno vyhoďte či spáľte). Medzi režimové opatrenia môžeme zahrnúť aj pravidelné holenie v mieste predpokladaného možného výskytu filcky (okolo genitálií, v podpazuší a podobne). Takisto pri tom netreba zabudnúť ani na najbližšie okolie, ktoré by ich malo podstúpiť tiež.

 

Filcky a najčastejšie otázky

Hoci filcky nie sú práve tým najrozšírenejším pohlavne prenosným ochorením, stále zaujímajú množstvo žien i mužov, ktorí sa obracajú na ostatných v rámci rôznych internetových fór a diskusií. Toto sú najčastejšie kladené otázky týkajúce sa pubickej pedikulózy (ochorením, za ktorým stojí filcka, alias voš lonová):

❓ V akých formách sa s nimi môžeme na tele stretnúť?

Filcky sa vyskytujú v 3 formách. Ako vajíčko, ako nymfa a ako dospelý jedinec. Vajíčko býva prichytené tesne pri koreni vlasu, takže pokiaľ ich je menej, tak je problém ich vôbec zbadať. Do 10 dní sa z nich vyliahnu nymfy. Tie vyzerajú podobne ako dospelý jedinec, len sú menšie a k životu potrebujú už krv. Do 2-3 týždňov dospejú. Aby dospelé vši prežili, takisto potrebujú krv, bez nej do 2 dní hynú.

❓ Je možné sa nakaziť aj keď sa použije kondóm?

Jasné, že dá. Filcky sa zdržiavajú na ochlpení a prenášajú sa priamym kontaktom s vonkajšou časťou genitálu a nie ako „klasické“ pohlavne prenosné ochorenia ejakulátom či vaginálnym sekrétom. Takže v tomto prípade kondóm nepomôže -- na druhú stranu, prezervatív vás ochráni pred inými, nebezpečnejšími pohlavnými chorobami, ktoré sa nezriedka vyskytujú spolu pedikulózou.

❓ Dá sa nimi nakaziť na záchode?

Filcky na 99,9% na záchode nedostanete. Jednak dlho mimo ľudského tela nevydržia a jednak nie sú uspôsobené na to, aby sa len tak „promenádovali“ po hladkom povrchu. Jednoducho sa tam neudržia.

❓ Ako zničiť prípadné vši v posteľnej bielizni?

Dáte ju vyprať. Je však potrebné, aby ste nastavili teplotu minimálne na 60 °C, prípadne nastaviť naplno sušičku. Alternatívou je, že prádlo uskladníte v nepriedušnom obale na 72 hodín (vši bez stravy uhynú). Prípadne môžete ešte použiť špeciálne prípravky na odvšivenie.

❓ Môže pedikulóza prispieť k neplodnosti?

No jedine, že ich bude toľko, že odstrašia každú potenciálnu sexuálnu partnerku. Inak nemá voš lonová a pedikulóza na plodnosť žiaden vplyv. „Chrobáčik“ nepreniká do vnútra pohlavnej sústavy, takže v tomto smere je to v poriadku. Inak ani nie…

❓ Dá sa zistiť prítomnosť vší aj podľa fľakov na bielizni?

Dá. Jedným z príznakov prítomnosti filciek je aj pošpinená bielizeň (posteľná aj spodná). Hnedé škvrny sú exkrementy parazita. Hrdzavý fľak zase znamená, že na mieste sa nachádzala rozpučená voš. Prípadne ešte trochu krvi môže značiť, že bielizeň bola v kontakte s miestom vpichu.

❓ Sú vši na hlave, či šatách a vši v oblasti genitálu rovnakým druhom a môžu ich prenášať zvieratá?

Nie, nie sú. I keď ojedinele a hlavne pri premnožení sa voš lonová (Pthirus pubis) môže nachádzať hocikde v ochlpení (teda aj vo vlasoch na hlave). Inak je toto teritórium vši detskej (Pediculus humanus capitis) a pod oblečením zas parazituje voš šatová (Pediculus corporis). Čo sa týka zvierat a možného prenosu -- tak ten nie možný, domáci ani iní miláčikovia filcky určite nerozširujú!

 

Filcky a pár slov na záver (aj o prevencii)

Filcky, čiže pedikulóza, sú veľmi nepríjemným a poviem to na rovinu, aj zahanbujúcim pohlavne prenosným ochorením. Či k nemu jedinec príde pohlavným stykom alebo inak, vždy sa jedná o poriadne znervozňujúce obmedzenie a tá starosť s ich zbavením ani nehovorím. Preto je dôležité, aby ste vo vlastnom záujme stavili najmä na prevenciu. Čo všetko by mala prevencia voči filckám zahŕňať?

 

Filcky a prevencia

  • bezpečný pohlavný styk – v prípade podozrenia vylúčiť pohlavný styk s osobou, ktorej sa to týka (vlastne akýkoľvek sexuálny kontakt)
  • vyhýbajte sa ďalším rizikovým kontaktom – možný prenos posteľnou bielizňou tak znamená, že sa máte vyhnúť polihovaniu na cudzej posteli a nedotýkajte sa ani inej (napríklad spodnej) bielizne
  • obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – treba si dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov (ochlpených) – čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
  • starostlivá hygiena – ak sa pohybujete v prostredí, kde hrozí riziko infekcie filckami nezabúdajte zvýšiť úroveň vašej osobnej hygieny na maximum a pranie bielizne zabezpečiť pri vyšších teplotách

Ani dodržiavanie týchto pravidiel ešte nezabezpečí 100%-nú istotu, že sa filckám dokážete vyhnúť. Takže pokiaľ ich naozaj chytíte (respektíve máte podozrenie, že áno), nie je žiadna hanba preventívne absolvovať vyšetrenie u lekára. Najlepšie spolu so sexuálnym partnerom.

💡 TIP na produkt - Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml
Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml
  • preventívny sprej proti všiam s okamžitou a dlhotrvajúcou ochranou až 24 hodín
  • okamžitá a dlhotrvajúca ochrana proti všiam
  • klinicky overené účinné zloženie: IR3535 a výťažky z rastlín
  • nemastný sprej, ktorý je bezoplachový a príjemne vonia
  • je vhodný pre každodenné použitie
  • ďalšie prípravky na vši v ponuke eshopu Prezdravie.sk
11,50 €
Paranit preventívny sprej proti všiam 100 ml v eshope Vivantis.sk

💡 TIP č.1: nad 75 € doprava zdarma💡 TIP č.2: blesková doprava - okamžité vybavenie objednávky

 

Pedikulóza (Pediculosis pubis): zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
4.5/5 - (4 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.