Genitálne bradavice sú najčastejším sexuálne prenosným ochorením (kompletné informácie)

Peter Kacián Téma
31. augusta 2020 0

Genitálne bradavice, či inak kondylómy (condylomata acuminata), je najbežnejšie sexuálne prenosné ochorenie, ktoré má na svedomí ľudský papilomavírus HPV (konkrétne typy 6 a 11). S genitálnymi bradavicami najrozmanitejšieho tvaru (najčastejšie „karfiolovým“) sa najčastejšie stretávame v okolí vonkajších častí pohlavných orgánov a análneho otvoru. Samotné bradavice sú inak výrastky tkaniva, ktoré sú nezhubné, no na druhú stranu vysoko infekčné. Výskyt tohto ochorenia je najčastejší u mužov i žien do 25 rokov, kedy je na príčine hlavne typicky častejšie striedanie sexuálnych partnerov.

Ak chcete vedieť o genitálnych bradaviciach viac, ste tu správne. V tomto informačne bohatom a zaujímavom článku nájdete všetko čo o ochorení potrebujete vedieť. To znamená od popisu patogéna, ktorý ho vyvoláva (HPV) a ako sa v tele správa, či koľko trvá, kým sa bradavice v genitálnej oblasti začnú tvoriť (inkubačná doba), cez konkrétne prejavy a symptómy (slovom i obrazom), až po možnosti riešenia a liečby genitálnych bradavíc. Existuje v tomto prípade aj niečo také ako domáca liečba? Čítajte ďalej a dozviete sa…

💡 TIP na produkt - Indol3C
indol3c
  • výživový doplnok, ktorý obsahuje účinnú látku Indol-3-carbinol (I3C)
  • I3C priaznivo pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu
  • vhodný pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, genitálnych bradaviciach
  • výrobca odporúča tento doplnok aj pri: mastopatii, mastodynii, rakovine prsníka, myómoch maternice, cystách na vaječníkoch, poruchách hormonálnej rovnováhy u žien, nádoroch prostaty a semenníkov, polypoch a nádoroch hrubého čreva a žalúdka, nádoroch hrtana
  • dostupné balenia: 60, 120, 180 kapsúl pri dávkovaní 2-3 kapsuly denne
16,90 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

Čo to vlastne genitálne bradavice sú?

Genitálne bradavice sú v pravom zmysle slova mäkké výrastky, ktoré sa objavujú najčastejšie na pohlavných orgánoch mužov i žien (prípadne v okolí análneho otvoru) a spôsobujú nositeľovi často nepohodlie, svrbenie až bolesť. Infekciu má na svedomí menej rizikový ľudský papillomavírus HPV typ 6 a 11 (vysokorizikové HPV spôsobujú naopak napríklad nebezpečnú dyspláziu a rakovinu krčka maternice, hlavne typy 16 a 18), ktorý sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom (vaginálny, análny, ale aj orálny).

Infekcia HPV je v skutočnosti tak bežné ochorenie, že väčšina sexuálne aktívnych ľudí ho prekoná (zdroj) – nie vždy to však vedie ku komplikáciám a nemusí spôsobiť žiadne zdravotné problémy. Na druhú stranu, liečba condylomata acuminata je často naozaj zdĺhavá a jestvuje riziko opätovného návratu bradavíc, dokonca na to isté miesto. Existuje množstvo liečebných postupov, ktoré dokážu eliminovať prejavy HPV. Žiaľ, žiadna z dostupných liečebných metód nezaručuje úplné „vymazanie“ HPV vírusu z tela.

Vírus inak najčastejšie postihuje, ako som už spomínal, ľudí vo veku 17-25 rokov, ktorí sú viac sexuálne aktívni a striedajú partnerov (v porovnaní so starším zvyškom populácie).

💡 Pôvodca genitálnych bradavíc - Ľudský papillomavirus / HPV

Ľudský papilomavírus HPV - pôvodca genitálnych bradavíc

Ľudský papilomavírus HPV – pôvodca genitálnych bradavíc…

Ľudský papilomavírus (Human papilloma virus – HPV) je DNA vírus z čeľade Papillomaviridae. Papilomavírusy sú malé, neobalené, ikosaedrické vírusy (vírus, ktorého častica je tvorená dvadsaťstenom / ikosaedrom, zdanlivo guľovitého tvaru), ktoré majú priemer 52 – 55 nm. Vírusové častice pozostávajú z jedinej dvojvláknovej molekuly DNA s približne 8000 pármi báz (bp), ktorá je naviazaná na bunkové históny a je obsiahnutá v proteínovom kapside zloženom zo 72 pentamerických kapsomérov (viac na wikipedii).

Dnes je tento vírus považovaný za hlavnú príčinu rakoviny krčka maternice (niektorými autormi dokonca za jedinú príčinu). Existuje však viac ako 30 kmeňov HPV, ktoré špecificky ovplyvňujú pohlavný systém človeka, ale len niektoré z nich spôsobujú genitálne bradavice, tie sú najčastejšie „dielom“ typov vírusu 6 a 11…

 

Mechanizmus infekcie

K infekcii dochádza najčastejšie priamym pohlavným stykom s už nakazeným jedincom. Vírus sa takto dostáva do tela a preniká do buniek. V momente, kedy sa v tele pre vírus vytvoria vhodné podmienky – t.j. oslabená imunita, organizmus oslabený stresom či inými vonkajšími faktormi – sa začnú tvoriť bradavice.

Bradavice sa spočiatku nevyskytujú v hojnom počte a nakazený človek ich môže jednoducho prehliadnuť. No po čase sa zvyknú šíriť viac a prechádzať z oblasti vonkajšieho genitálu čiastočne aj do vnútra (ak sa infekcia nelieči). Pri liečbe by ste mali staviť v prvom rade na odbornú pomoc.

Jestvujú aj prírodné spôsoby odstraňovania bradavíc, na ktoré sa ľudia zvyknú spoliehať, tie však majú neistý výsledok. Ideálne je zabrániť vniknutiu infekcie do tela a ako prvý spôsob každého určite napadne ochrana pri sexe (kondómy), hoci práve pri tomto type vírusu nie je táto metóda 100%-ne účinná. Preto sa treba zamerať aj na nájdenie stabilného sexuálneho partnera.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Genitálne bradavice a inkubačná doba

Genitálne bradavice „zdobí“ dlhá inkubačná doba (to znamená čas od vstupu vírusu do organizmu po prejavenie prvotných príznakov), navyše je to aj veľmi variabilné, čo naozaj komplikuje liečbu. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí jedného až ôsmich mesiacov! (priemerne 3 mesiace). Na dôvažok, bradavice v úvodnom štádiu bývajú malé a niekedy na horšie viditeľnom mieste a kým ich človek zaregistruje, prejde zas ďalšia doba…

 

Príznaky a prejavy genitálnych bradavíc

Genitálne bradavice je názov ochorenia a zároveň aj jeho najvýraznejší vonkajší prejav. Bradavice samotné môžu byť najrôznejšej veľkosti. To znamená, že môže ísť o veľmi malé útvary, ktoré sú voľným okom takmer neviditeľné, až po väčšie formácie telovej farby. Tvarom to môžu byť ploché ale aj vystúpené bradavice. Závisí to aj od toho, v akom štádiu a fáze rastu sa práve nachádzajú.

Základné symptómy genitálnych bradavíc a ich nadväznosť v skratke:

  • najskôr sa zjavia menšie biele pupienky (prípadne aj začervenané), ktoré sa postupne zväčšujú a tvarom zvyknú pripomínať karfiol
  • následne sa povrch bradavice vyhladí a praskne, pričom začne mokvať
  • postupne sa môžu rozširovať do priestoru – výsledkom sú celé zhluky bradavíc
  • bradavice sú nebolestivé (môžu však svrbieť a pri styku krvácať)

➡️ Príznaky u mužov

Genitálne bradavice sa u mužov najčastejšie objavujú v týchto oblastiach:

  • penis (aj na žaludi, v ústí močovej trubice, či na predkožke)
  • oblasť semenníkov (mieška)
  • triesla a stehná
  • okolo konečníka, prípadne v jeho vnútri

➡️ Príznaky u žien

Ženy môžu genitálne bradavice potrápiť na takých miestach ako je:

  • vonkajší genitál (malé a veľké pysky)
  • okolie pošvy alebo konečníka
  • vnútro pošvy alebo konečníka
  • krčok maternice (vzácne)
  • bradavice môžu tiež spôsobovať sprievodné príznaky ako je vaginálny výtok, svrbenie, krvácanie či pálenie

Genitálne bradavice sa takisto môžu objaviť aj na perách, ústach, jazyku prípadne aj na krku jedinca, ktorý mal orálny sexuálny kontakt s osobou, ktorá má tento typ HPV.

 

Ako genitálne bradavice reálne vyzerajú – obrázky a video

Ako vyzerajú genitálne bradavice? U každého trochu inak – závisí na štádiu. Bradavice sa môžu najprv vyskytnúť v miernejšej forme – po jednej na zopár miestach, ale po zhoršení stavu a neliečení sa môžu zhlukovať a spôsobovať závažnejšie problémy.

VIDEO a obrázky/fotografie

Genital Warts Treatment

 

Príčiny a rizikové faktory (prenos genitálnych bradavíc)

Genitálne bradavice sú pohlavne prenosným ochorením, ktoré spôsobuje HPV vírus. Respektíve niekoľko jeho špecifických druhov, pretože existujú aj ďalšie typy týchto vírusov, ktoré spôsobujú závažnejšie ochorenia, napríklad rakovinu krčka maternice.

 

Príčina ochorenia

 

➡️ Vírusová infekcia spôsobená Human papilloma virus (HPV)

Za ochorením stojí ľudský papilomavírus nižšej triedy rizikovosti (typ HPV-LR / low risk, ktorý spôsobuje benígne, t.j. nezhubné, lézie, napríklad HPV 6 a 11). Je vysoko infekčný a bradavičnaté útvary sa najčastejšie objavujú v okolí pohlavných orgánov muža i ženy, v okolí análneho otvoru, prípadne zriedkavejšie aj vo vnútri vagíny a na krčku maternice.

 

Prenos ochorenia

 

➡️ Prenos pohlavným stykom

Najčastejšie sa jedná o prenos infekcie nechráneným pohlavným stykom (vaginálny, orálny aj análny). Pravdou však je, že ani použitie prezervatívu nemusí prenosu zabrániť, ale stále ide o najlepšie preventívne riešenie. Hoci ideálne by bolo, ak by ste mali iba jediného (a verného) sexuálneho partnera… navždy.

💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

➡️ Prenos z matky na novorodenca pri pôrode

Okrem klasickej pohlavnej cesty, sa dá vírusom HPV nakaziť aj novorodenec pri pôrode. A to vtedy, ak počas neho dôjde k poškodeniu bradavíc v okolí pošvy a následnému krvácaniu. Takýto prenos je potom takmer 100%-ný. Ojedinele môže dôjsť k nakazeniu aj počas kojenia.

 

➡️ Ďalšie spôsoby prenosu + rizikové faktory pre opakovanú infekciu

Prenos vírusu môže prebehnúť aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov (napríklad aj sexuálnych pomôcok), prípadne takými, ktoré prišli do styku s ejakulátom či pošvovým sekrétom (aj dotykom rúk).

 

➡️ Rizikové faktory pre genitálne bradavice (a ich opätovnú aktiváciu)

V podstate platí, že riziku nákazy HPV je vystavená každá sexuálne aktívna osoba. Predsa však existujú faktory, ktoré „zvýhodňujú“ určité skupiny ľudí:

  • mladší ako 30 rokov
  • fajčiari
  • ľudia s oslabeným imunitným systémom
  • deti matky, ktorá mala vírus počas pôrodu

Najvýznamnejšími rizikovými faktormi pre opätovnú aktiváciu vírusu v tele je nejaká stresová situácia a oslabenie imunitného systému.

 

Genitálne bradavice a tehotenstvo

Genitálne bradavice zvyčajne tehotenstvo veľmi neovplyvňujú, no i tak tu napriek tomu existuje určité riziko zdravotných komplikácií. Aktívna infekcia počas tehotenstva sa môže napríklad prejavovať zvýšeným rastom bradavíc, čo dokonca u niektorých žien môže vyvolať bolesť pri močení. Čo sa týka pôrodu, tak natrhnutie bradavice a krvácanie môže spôsobiť, že vírus sa prenesie aj na novonarodené dieťa – v takom prípade sa bradavice môžu objaviť v ústach alebo na krku novorodenca do niekoľkých týždňov. Takisto sa môže stať, že bradavice nachádzajúce sa na vaginálnej stene sťažia naťahovanie pošvy počas pôrodu a v takýchto prípadoch sa potom odporúča cisársky rez.

Čo sa týka liečby genitálnych bradavíc v tehotenstve, tak tých možností a liekov, ktoré sa dajú použiť v tomto citlivom období nie je až tak veľa. Ak žena ešte pred otehotnením užívala nejaké lieky na ich liečbu, musí sa o ďalšom postupe dohodnúť so svojim lekárom. Len ten môže navrhnúť lokálne ošetrenie či odstránenie bradavíc na intímnych miestach. Nikdy sa počas tehotenstva nespoliehajte na domáce babské recepty – môže to viesť k väčšej bolesti a podráždeniu (najmä pri aplikácii na citlivé tkanivá vonkajšieho genitálu).

 

Fázy a vývojové štádia genitálnych bradavíc (priebeh ochorenia)

Ako každé ochorenie, tak aj genitálne bradavice majú svoj priebeh a postupnosť. Jednotlivé fázy ochorenia prebiehajú priebežne a prvé symptómy sa nezriedka môžu prejaviť dokonca až po 8 mesiacoch od vstupu vírusu do nášho tela. Pri neliečení infekcie sa bradavice rozširujú aj do okolitých tkanív.

➡️ Prvá fáza

V úvodnej fáze ochorenia vírus preniká do organizmu. Najčastejšie sa jedná o kontakt s telesnými tekutinami pri pohlavnom styku – to jest ejakulátom a/alebo pošvovým sekrétom. Niekedy má vznik infekcie súvis s priamym kontaktom s mokvajúcimi či krvácajúcimi bradavicami, prípadne môže ísť o kontakt s kontaminovanými predmetmi či časťami tela (prsty napríklad).

➡️ Druhá fáza

V nasledujúcej fáze dochádza k prvým prejavom infekcie a v okolí genitálií či análneho otvoru sa objavujú menšie genitálne bradavice belavej farby, prípadne mierne začervenané. V tejto fáze má liečba najlepší efekt bez vlečúcich sa komplikácií a rizík.

➡️ Tretia fáza

V prípade, že sa infekcia nelieči, prichádza na rad tretia fáza, kedy sa bradavice zväčšujú a viac vystupujú do priestoru. Riziko, že sa bradavice mechanicky poškodia a prasknú je vďaka tomu oveľa vyššie ako v úvodných fázach. Dochádza k mokvaniu bradavičnatých útvarov až krvácaniu a infekcia sa rozširuje aj do ďalších tkanív. Postihnutý pociťuje intenzívne svrbenie, pričom škriabaním na postihnutých miestach sa pokožka ešte viac dráždi.

➡️ Štvrtá fáza

V poslednej fáze sa bradavice dostávajú hlbšie do tkanív. Mužom môžu bradavice vo vnútri močovej rúry sťažiť močenie, ženám zas z vonkajšieho genitálu prechádzajú bradavice dovnútra vagíny a môžu napadnúť aj krčok maternice. Bradavice v blízkosti konečníka sa zas môžu rozšíriť aj dovnútra análneho otvoru.

 

Genitálne bradavice: diagnostika, testy

Genitálne bradavice sa dajú celkom ľahko a rýchlo diagnostikovať už na základe prvotného vyšetrenia lekára. Na potvrdenie diagnózy však treba podstúpiť aj ďalšie testy, ktoré okrem iného odhalia aj presné miesto infekcie a jej prípadné rozšírenie do okolitých tkanív (týka sa najmä žien). O čo presne pri diagnostike tohto ochorenia ide?

  • anamnéza – lekár pri nej zisťuje prítomnosť rizikových faktorov pre získanie či prenos infekcie ako je nechránený sex s neznámym partnerom atď. (platí pri všetkých pohlavne prenosných ochoreniach)
  • fyzické vyšetrenie – lekár pri ňom skúma všetky možné príznaky, ktoré by mali mať súvis s ochorením, t.j. výskyt menších či väčších bradavíc, zhlukov
  • výtery ako súčasť diagnostiky – lekár odoberie výter (ster) z postihnutých oblastí, u žien najčastejšie z krčka maternice (napríklad Pap test), u mužov z ústia močovej rúry
  • HPV DNA test – ten sa vykonáva na určenie konkrétneho typu HPV vírusu, zisťuje sa ním možné riziko prechodu vírusu do zhubného štádia, vykonáva sa najmä u žien, tie sú pri infekcii ľudským papilomavírusom ohrozené viac (typ HPV, ktorý spôsobuje karcinóm krčka maternice)

Netreba zabúdať na to, že vyšetrenie a liečbu (a kontrolné vyšetrenie) by mali podstúpiť aj všetci sexuálni partneri pacienta s pozitívnym nálezom, ktorí mohli byť infikovaní počas inkubačnej doby ochorenia.

 

Genitálne bradavice: riešenie a liečba

Genitálne bradavice sú nezhubné ochorenie, takže najideálnejší spôsob ako sa ich zbaviť, je jednorázové odstránenie z tela vhodnou metódou. Alternatívou je postupná dlhodobejšia liečba pomocou najrôznejších prípravkov, ktoré sa aplikujú lokálne na postihnuté miesto.

 

➡️ Lokálne prípravky

Lokálne prípravky sa používajú vtedy, keď sa chcete vyhnúť priamemu odstráneniu bradavíc z tela. Existujú vo viacerých formách (krémy, gély, oleje, masť) a sú založené na rozličných účinných látkach*. Ich efekt spočíva v tom, že pôsobia deštruktívne priamo na tkanivo, a/alebo potláčajú vírusy na danom postihnutom mieste. Liečba je samozrejme lokálna. Nevýhodou je, že sa jedná o zdĺhavejší spôsob odstraňovania nežiadúcich bradavíc.

*Lekár môže predpísať na lokálnu liečbu genitálnych bradavíc aj niektoré z týchto liekov:

  • krém Aldara s účinnou látkou imikvimod
  • dermálny krém Wartec cream s liečivom podofylotoxín

Vzhľadom na vysokú infekčnosť ochorenia a prípadné komplikácie lieky na genitálne bradavice vždy indikuje lekár (drvivá väčšina je na predpis). Hoci existujú aj voľne dostupné krémy a gély, bez odporúčania, či konzultácie s lekárom ich radšej nepoužívajte.

 

➡️ Chirurgické odstránenie a iné zákroky

Ak sa rozhodnete pre okamžité riešenie, prípadne ak viditeľné bradavice lokálnou liečbou časom nezmiznú, je nutný menší chirurgický zákrok na ich odstránenie. Lekár môže genitálne bradavice odstrániť hlavne pomocou týchto postupov:

  • kryochirurgia alebo zmrazenie bradavíc tekutým dusíkom – veľmi účinná metóda, ktorá má úspešnosť až okolo 80 %, nevýhodou je, že bradavice sa do niekoľkých mesiacov môžu vrátiť na pôvodné už ošetrované miesto
  • klasická excízia alebo odrezanie bradavíc – zákrok, pri ktorom sa bradavice vyrezávajú z kože (hlavne tie väčšie)
  • excízia bradavíc laserom (laserová ablácia) – pohodlnejšia, no aj finančne nákladnejšia forma
  • elektrokauterizácia alebo pálenie bradavíc s elektrickým prúdom

Toto sú základné možnosti odstránenia bradavíc pri lokálnom umŕtvení. Existujú aj ďalšie metódy, ktoré sa však zatiaľ u nás aktuálne nevyužívajú (injekcie interferónových liečiv).

 

➡️ Vakcína

Genitálnym bradaviciam sa dá zabrániť aj nasadením vhodnej vakcíny. U nás sú to vakcíny proti HPV s názvom Gardasil/respektíve Silgard (typ vírusu 6, 11, 16, 18), či Gardasil 9 (typ vírusu: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). Obe chránia mužov i ženy pred kmeňmi vírusu, ktoré majú na svedomí genitálne bradavice aj niektorými ďalšími, ktoré sú spájané s rakovinou krčka maternice. Najznámejšia vakcína proti HPV s názvom Cervarix chráni pred rakovinou krčka maternice (pre typ vírusu 16 a 18), no nie proti genitálnym bradaviciam. Oba typy vakcín by sa mali podať ešte predtým, ako sa daná osoba stane pohlavne aktívnou.

 

➡️ Domáca liečba

Genitálne bradavice sú natoľko bežným ochorením, že ľudia pri ich riešení hľadajú aj domáce spôsoby ako sa ich zbaviť. Pozor! Je nutné uvedomiť si, že genitálne bradavice nie sú to isté ako bradavice na ostatných častiach tela (pretože sú spôsobené inými kmeňmi vírusu HPV) a liečivá či domáce prostriedky na ich liečenie sú iné. Hlavne z dôvodu vysokej citlivosti miest, na ktorých sa tvoria. Nikdy preto nepoužívajte prostriedky určené na bradavice na iných častiach tela aj na tie genitálne – riskujete zdravotné problémy (napríklad aj inak obľúbený voľne dostupný prostriedok Wartner).

Každopádne, na trhu existuje množstvo prípravkov, ktoré sú určené aj na genitálne bradavice, pričom ich účinnosť je dosť otázna a určite individuálna (platí aj na domáce recepty). Pred ich vyskúšaním by ste sa vždy mali najprv poradiť s lekárom. Niekoľko najpoužívanejších domácich spôsobov riešenia genitálnych bradavíc teraz uvediem, myslite však na to, čo som povedal predtým.

🌿 Tea Tree Oil

Olej z čajovníka má účinky, ktoré sú podľa všetkého významne antibakteriálne, antimykotické a antivírusové. Podľa tohto zdroja by Tea Tree Oil mohol pôsobiť aj na genitálne bradavice. No pozor, na intímnych miestach (ale aj inde na tele) môže páliť a dráždiť, takže jeho použitie je naozaj na vážkach (hlavne ak by ste ho museli nanášať nepretržite niekoľko týždňov).

🌿 Zelený čaj

Zelený čaj má dokázaný účinok proti genitálnym bradaviciam (zdroj). Extrakt z jeho lístkov pod názvom sinecatechins sa nachádza v masti, ktorá je na lekársky predpis (konkrétne sa volá Veregenpozri adc.sk). Masť sa používa na liečbu bradavíc na povrchu genitálií a okolo konečníka u dospelých s normálnou funkciou imunitného systému.

🌿 Cesnak

Cesnak je známy svojimi antimikrobiálnymi účinkami a jeho extrakt môže pomôcť aj pri zbavovaní sa genitálnych bradavíc (zdroj).

🌿 Jablčný ocot

Jablčný ocot je ďalším z domácich spôsobov, ktoré ľudia na genitálne bradavice skúšajú. Kyselina octová pri kontakte naozaj môže eliminovať niektoré typy baktérií a vírusov. Ocot postupne likviduje infikovanú pokožku a podráždenie kyselinou tiež stimuluje schopnosť imunitného systému bojovať s vírusom, ktorý spôsobil bradavicu.

🌿 Zelenina

Kapustová zelenina ako brokolica, kel, karfiol či samotná kapusta má veľa skvelých účinkov a množstvo kulinárskych využití. Výnimočná je aj z iného hľadiska – tieto rastliny totiž obsahujú látku zvanú indol 3 karbinol (I3C), ktorá priaznivo pôsobí na mnohých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu, látka tak pomáha pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, a aj pri genitálnych bradaviciach (čítaj viac). Vo vysokej koncentrácii (až 450 mg v dennej dávke) sa nachádza napríklad v prípravku Indol3C.

💡 TIP na produkt - Indol3C
indol3c
  • výživový doplnok, ktorý obsahuje účinnú látku Indol-3-carbinol (I3C)
  • I3C priaznivo pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu
  • vhodný pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, genitálnych bradaviciach
  • výrobca odporúča tento doplnok aj pri: mastopatii, mastodynii, rakovine prsníka, myómoch maternice, cystách na vaječníkoch, poruchách hormonálnej rovnováhy u žien, nádoroch prostaty a semenníkov, polypoch a nádoroch hrubého čreva a žalúdka, nádoroch hrtana
  • dostupné balenia: 60, 120, 180 kapsúl pri dávkovaní 2-3 kapsuly denne
16,90 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

🌿 Folát a vitamín B12 (kobalamín)

Folát je prirodzená aktívna forma vitamínu B9 a je priamo dostupný v mnohých potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Telo ho využíva v nezmenenej forme. Existuje spojitosť medzi nedostatkom folátov a vitamínu B12 a zvýšeným rizikom nákazy HPV. Užívanie vhodných doplnkov s folátom a B12 môže vášmu telu pomôcť znížiť riziko infekcie HPV a potlačiť tvorbu bradavíc (zdroj).

🌿 Propolis

Propolis sa veľmi často používa pri výrobe kvapiek a tinktúr, ktoré sa používajú na liečbu akné, rán, vírusu herpes simplex, aj na bradavice (genitálne nevynímajúc). Včelí propolis je vlastne bohatá zmes bioaktívnych látok, živice, éterických olejov a peľu s vynikajúcimi vlastnosťami. Výskumy naznačujú (napríklad tento), že propolis má antimikrobiálne vlastnosti a podporuje produkciu kožných buniek. Propolis tiež môžete konzumovať na posilnenie imunity. Môže to pomôcť telu rýchlejšie sa zbaviť bradavíc.

🌿 Podpora zdravého životného štýlu

Možno to niekto bude považovať za malichernosť, no je fakt, že ak je telo zdravé, skôr sa vysporiada aj s takými bradavicami. Treba zo svojho života vymazať stres, zdravo sa stravovať, nefajčiť a neholdovať nadmieru alkoholu.

 

Najčastejšie otázky (diskusie, fórum)

Genitálne bradavice trápia mnohých – mužov i ženy. Niet sa teda čo čudovať, že na najrôznejších internetových fórach a diskusiách sa nachádza množstvo otázok smerujúcich k praktickej oblasti – to jest rovno liečeniu či samodiagnostiky tohto ochorenia. Toto sú najčastejšie a najzaujímavejšie otázky, ktoré som ohľadom genitálnych bradavíc našiel. Pripájam odpovede…

❓ Je domáca liečba genitálnych bradavíc riešením?

Čiastočne je, no treba to brať ako doplnkovú liečbu, ktorú by mal schváliť lekár. Existuje množstvo voľne dostupných prípravkov, ktoré sú zamerané aj na genitálne bradavice (krémy, mastičky, gély), no ich efekt nie je vždy najideálnejší. Často totiž dochádza k podráždeniu v okolí aplikácie prípravku namiesto úľavy a zmiznutia bradavíc ako často sľubujú.

❓ Môžu sa nimi deti nakaziť aj inak ako pri pôrode?

Môžu. Infikovaný rodič je stále potenciálny zdroj nákazy a vírus HPV môže preniesť aj počas takého dojčenia, pri kúpaní či prebaľovaní. Teoreticky je možný aj prenos genitálnych bradavíc cez bielizeň či uterák (naozaj len unikátne).

❓ Môžu genitálne bradavice spôsobovať neplodnosť?

Typy vírusov HPV 6 a 11, ktoré stoja za týmto ochorením sa nedostávajú do maternice (maximálne ešte tak na jej krčok). Preto o priamej hrozbe plodnosti nemožno hovoriť. A nie je známy ani žiadny negatívny vplyv bradavíc na mužskú plodnosť.

❓ Dajú sa bradavice z rúk preniesť na genitálie?

Bradavice na rukách sa nedajú preniesť na genitálie, stoja totiž za nimi rozdielne typy vírusov HPV. Tie, ktoré majú na svedomí genitálne bradavice, sa šíria sexuálnym kontaktom. Najlepšou ochranou je preto vhodná antikoncepcia -- kondóm (i keď v tomto prípade nie je 100%-ná).

💡 TIP: Pozri kondómy – najlepšiu formu prevencie sexuálne prenosných chorôb vrátane genitálnych bradavíc

Pozrieť ďalšie

 

Genitálne bradavice a pár slov na záver (aj o prevencii)

Genitálne bradavice spôsobené ľudským papillomavirusom (HPV) sú najčastejšie pohlavne prenosné ochorenie vôbec. Svoje „obete“ si nevyberajú a postihujú rovnako ženy ako mužov (tých, ktorí sú viac sexuálne aktívni a majú viac partnerov, najviac ohrozená kategória sú teda ľudia do 25 rokov). Liečba infekcie je nevyhnutná u všetkých sexuálnych partnerov, s ktorými postihnutá osoba prišla do intímneho styku, ale nikdy už nezaručí to, že sa bradavice ešte v priebehu života nevrátia späť. Najlepšou prevenciu je teda opatrnosť pri výbere sexuálneho partnera. No netreba zabúdať ani na ďalšie opatrenia, ktoré prenos infekcie sťažujú…

 

Prevencia genitálnych bradavíc

Najlepšou obranou voči sexuálne prenosným ochoreniam všeobecne je prevencia. V rámci nej zaberajú konkrétne opatrenia týkajúce sa možného prenosu (pohlavný styk a tak ďalej), ale i dodržiavanie vhodných režimových opatrení a v neposlednom rade aj zdravého životného štýlu. Ak sa však u vás, prípadne u partnera, objaví akýkoľvek príznak (napríklad menšie bradavičky či útvary v okolí genitálií), neváhajte čo najskôr navštíviť lekára kvôli vyšetreniu.

Najúčinnejšie preventívne opatrenia voči infekcii genitálnych bradavíc

  • bezpečný pohlavný styk – aktívnu ochranu pred genitálnymi bradavicami (a ďalšími pohlavnými chorobami) poskytuje kondóm a to pri každej forme pohlavného styku (okrem vaginálneho teda aj pri orálnom či análnom), a mimo to dokáže zabrániť aj nezamýšľanému tehotenstvu, ako som však už niekoľkokrát pripomínal – pri prenose infekcie spôsobenej vírusom HPV však nie je táto ochrana 100%-ná (vždy však lepšie akoby nebola žiadna)
  • obmedzenie častého striedania sexuálnych partnerov – genitálne bradavice sú vysoko infekčné ochorenie a aj preto si treba dať pozor najmä na nových sexuálnych partnerov – čím menej ich budete mať, tým menšie je riziko
  • očkovanie – pri vírusovej infekcii HPV existujú narozdiel od väčšiny pohlavne prenosných chorôb aj vakcíny, ktorú majú možnosť využiť všetci (najlepšie u tých, ktorí ešte neboli sexuálne aktívni)
  • žiadny alkohol ani drogy – pitie nadmerného množstva alkoholu alebo užívanie drog zvyšuje rizikové správanie, čo vás v konečnom dôsledku môže „voviesť priamo do náručia“ pohlavne prenosných chorôb
  • starostlivá hygiena – to znamená normálnu intímnu hygienu a zníženie rizika nákazy kontaminovanými predmetmi (pozor na poranenia, zabezpečenie vhodnej dezinfekcie), používajte vlastné hygienické potreby, predovšetkým uteráky a bielizeň
  • pravidelné testy na pohlavné choroby vám môžu pomôcť udržať si svoje sexuálne zdravie a zabezpečiť tiež to, aby ste nevedomky neprenášali infekciu na iných
  • aby sa infekcia nevyskytovala veľmi často a opakovane, vyhýbajte sa faktorom, ktoré spôsobujú oslabenie imunity, obmedzte zvýšenú fyzickú i mentálnu záťaž, nepodľahnite stresu, strážte si svoju hormonálnu rovnováhu (dámy)
💡 TIP na produkt - Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
Durex Premium V.I.P. Pack 50ks
  • najistejšia ochrana a prevencia pred pohlavnými chorobami
  • výber mimoriadne obľúbených a overených druhov Durex kondómov (40 + 10 zadarmo)
  • 10 x Durex Pleasure Me (vrúbkované), 10 x Durex Feel Intimate (tenké a extra lubrikované), 10 x Durex Ultra Feel Thin (ultra tenké), 10 x Durex Strawberry (červené s vôňou jahôd) + 10 kondómov Durex London Wet zdarma

💡 TIP č.1: obrovský výber erotického tovaru (oveľa viac ako len kondómy)💡 TIP č.2: aktíva infolinka 0902 394 374 (PON-PIA: 8:00 - 17:00)💡 TIP č.3: rýchla a disktrétna doprava

 

Genitálne bradavice: zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (1 vote)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.