Indol-3-karbinol, alebo I3C – prírodná látka, ktorá sa odporúča napríklad aj pri infekcii HPV, funguje?

Peter Kacián Téma 29. januára 2021 0

Indol-3-karbinol (I3C) je látka, ktorá sa prirodzene nachádza v kapustovitej zelenine a podľa všetkého má na ľudský organizmus viacero zaujímavých účinkov. Najviac sa spomína jej pozitívny preventívny vplyv na abnormálne bujnenie buniek (zhubné či nezhubné) – krčka maternice, prsníka, hrubého čreva, prostaty, hrtana… Ale užíva sa napríklad aj pri príznakoch vyvolaných infekciou HPV ako sú genitálne bradavice, lézie a zmeny krčka maternice, ďalej napríklad aj na liečbu systémového lupus erythematosus (SLE), čo je inak chronická autoimunitná choroba a mnohých ďalších ochoreniach.

Je toho celkom dosť čo má táto látka v našom tele dokázať. A dosť výrazne sa to týka aj nášho sexuálneho zdravia. Preto sa na ňu teraz pozrieme bližšie a povieme si o nej všetky základné informácie, ktoré potrebujete vedieť. V prvom rade o akú látku sa jedná, aký je jej mechanizmus účinku, čo všetko obsiahne a teda pri akej príležitosti sa užíva, či mala by sa užívať (+ skúsenosti). Priblížime si jej reálne účinky podložené vedeckými štúdiami, a aj to, aké by malo byť bezpečné dávkovanie tejto látky. Tiež v akých formách sa k nej dostanete, prípadné vedľajšie účinky a interakcie či iné obmedzenia, ktoré by vám zabránili v jej užívaní.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte kvalitné doplnky postavené na I3C, mám pre vás rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky – majú tie najlepšie referencie od užívateľov: ✅ Indol3CIndol Woman 250 a ✅ Indol Man 250.

Indol-3-karbinol: pôvod, popis a využitie

Indol-3-karbinol je prírodná zlúčenina (derivát indolu*), ktorá sa syntetizuje z látky nazývanej glukobrassicín. Tá sa nachádza v kapustovitej zelenine ako je napríklad brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, horčica, kvaka a ďalšie. Podľa viacerých štúdií v našom tele podporuje hlavne normálnu tvorbu pohlavných hormónov, má totiž pozitívny vplyv na metabolizmus estrogénu a testosterónu.

*Indoly samotné sú aromatické heterocyklické organické zlúčeniny. Tieto látky sú prekurzormi viacerých významných farmaceutických látok, vrátane I3C, či DIM…

💡 TIP na produkt - Indol3C
indol3c
 • výživový doplnok, ktorý obsahuje účinnú látku Indol-3-carbinol (I3C)
 • I3C priaznivo pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu
 • vhodný pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, genitálnych bradaviciach
 • výrobca odporúča tento doplnok aj pri: mastopatii, mastodynii, rakovine prsníka, myómoch maternice, cystách na vaječníkoch, poruchách hormonálnej rovnováhy u žien, nádoroch prostaty a semenníkov, polypoch a nádoroch hrubého čreva a žalúdka, nádoroch hrtana
 • dostupné balenia: 60, 120, 180 kapsúl pri dávkovaní 2-3 kapsuly denne
15,20 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

Využitie

Hoci o účinnosti indol-3-karbinolu stále prebiehajú polemiky a na jej potvrdenie je potrebných určite viac vedeckých dôkazov a štúdií, ktoré by podporili nasadenie tejto látky pri viacerých zdravotných indikáciách, tak jej využitie je naozaj široké (aspoň čo sa týka dostupnosti voľne dostupných prípravkov s touto látkou v zložení). O čo konkrétne ide a kedy sa tieto doplnky odporúčajú?

Pozor! Určite sa opýtajte sa svojho lekára na možné prínosy a riziká užívania doplnkov s I3C pri spomínaných diagnózach. V niektorých prípadoch (hlavne pri predávkovaní) totiž môže táto látka viac uškodiť ako pomôcť.

 

Ako to funguje (mechanizmus účinku)

Indol-3-karbinol inhibuje bunkovú proliferáciu (delenie buniek), zastavuje bunkový cyklus v G1 fáze a vyvoláva apoptózu, čím suprimuje tumorogenézu. V „ľudskej reči“ to znamená, že táto látka (I3C) potláča premenu normálnych buniek na nádorové tým, že vyvoláva programovanú bunkovú smrť (spomínaná apoptóza). I3C tiež účinne zvyšuje 2-hydroxyláciu estrogénu v pečeňových bunkách a podporuje tak tvorbu 2-hydroxyestrónu na úkor 16α-hydroxyestrónu (dôležité z hľadiska zníženia rizika niektorých druhov nadmerného bujnenia buniek v tkanivách, vrátane prsníka a maternice (zdroj I., zdroj II.).

Indol-3-karbinol sa inak v našom žalúdku celkom rýchlo mení na viaceré štiepne produkty ako je diindolylmetán – DIM* (ale aj indolylkarbazol /ICZ/ či 2- (indol-3-ylmetyl)-3,3′-diindolylmetán /L-Trl/).

💡 *Glukobrassicín → I3C → DIM

Diindolylmetán (DIM) je zlúčenina, ktorá sa tvorí pri trávení kapustovej zeleniny, ako je brokolica alebo ružičkový kel – postup je nasledovný: Z glukobrassicínu (či je inak glukozinolát, ktorý stojí za charakteristickou horkou chuťou kapustovitej zeleniny) v tele vzniká indol-3-karbinol, ktorý sa ďalej štiepi na ďalšie produkty, z ktorých najvýznamnejší je DIM – čiže diindolylmetán. Práve jemu sa pripisujú mnohé účinky vyvolané zvýšeným príjmom I3C. Je to samozrejme trochu zložitejšie, pretože na organizmus pôsobí aj samotný indol-3karbinol…

Niekoľko účinkov DIM podľa vedeckých štúdií:

 • výskum naznačuje, že DIM reálne ovplyvňuje hladinu estrogénov v tele (zdroj) a teda potenciálne priaznivo pôsobí pri menopauze, akné, predmenštruačnom syndróme, ale aj pri problémoch s prostatou
 • predpokladá sa, že DIM pomáha k ideálnej rovnováhe hladiny estrogénov v tele (zdroj)
 • DIM môže stimulovať produkciu menej silnejšej a teda aj „výhodnejšej“ formy estrogénu známej ako 2-hydroxyestrón (zdroj)
 • môže tiež pomôcť zmierniť účinky silnejšej formy nazývanej 16 alfa-hydroxyestrón, ktorá je mimo iné spojená zvýšeným rizikom niektorých ochorení spojených s abnormálnym rastom buniek, či prírastkom hmotnosti
 • ďalej sa ukázalo, že DIM inhibuje enzým nazývaný aromatáza, ktorý premieňa testosterón na estrogén (zdroj), čo je dôležitá informácia napríklad pre mužov s problémovou prostatou

Katabolizmus glukobrassicínu na I3C a DIM… (zdroj)

Katabolizmus glukobrassicínu na I3C a DIM

Katabolizmus glukobrassicínu na I3C a DIM…

 

V ktorých potravinách sa Indol-3-karbinol nachádza najčastejšie

Už som to niekoľkokrát spomínal – indol3karbinol je významnou súčasťou kapustovitých rastlín, t.j. z čeľade kapustovité (Brassicaceae). Medzi najlepšie zdroje tejto látky teda patria tieto potraviny:

 • kapusta
 • karfiol
 • brokolica
 • hlávkový kel
 • ružičkový kel
 • reďkev
 • okrúhlica
 • čínska kapusta
 • kvaka
 • rukola

Kapustovité sú inak veľká skupina rastlín a každá z nich poskytuje silné a jedinečné príchute. Všeobecne je príjem tejto zeleniny pre naše telo veľmi prospešný, pretože je tiež bohatá na foláty, vitamíny C, E a K a vlákninu, a okrem I3C aj ďalších fytonutrientov.

 

Indol-3-karbinol a jeho najcennejšie účinky

Indol-3-karbinol je častou zložkou produktov, ktoré sú určené napríklad k podpore liečby prejavov HPV infekcie ako je dysplázia krčka maternice, rakovina krčka maternice, genitálne bradavice a ďalšie. Takisto sa táto látka podľa niektorých vedeckých štúdií a článkov (zoznam na konci článku) dá použiť, a aj teda používa, ako prevencia problémov s prostatou (zväčšenie, rakovina), pri nevyrovnanej hormonálnej hladine – u muža testosterónu, u ženy estrogénu (pomoc pri PMS, menopauze). Tiež na podporu liečby akné, na cysty a iné útvary v prsiach a na vaječníkoch… Teraz si teda povedzme o tých najhlavnejších a najcennejších účinkoch tejto látky niečo viac.

 

➡️ Nádorové ochorenia

Karcinóm krčka maternice

Rakovina krčka maternice, za ktorou stojí ľudský papilomavírus (HPV) je forma zhubného nádorového bujnenia, ktoré je po rakovine prsníka u žien asi najčastejšie. Infekcia sa prenáša pohlavným stykom a často sa dlhšiu dobu neprejavuje. Príznaky sa môžu pokojne prejaviť aj po niekoľkých rokoch od vniknutia vírusu do tela. Indol-3-karbinol pomáha organizmu lepšie sa pripraviť a napokon aj zvládať nepriaznivé prejavy ochorenia tým, že dokáže vstupovať do rôznych procesov bunkového metabolizmu a prispieť tak k rýchlejšej likvidácii napadnutých buniek (programovaná smrť – apoptóza).

Karcinóm prsníka

Najčastejším nádorovým ochorením u žien je rakovina prsníka. Príčiny vzniku ochorenia sú rôzne – od genetických faktorov až po výkyvy hormonálnej hladiny. Veľmi riziková je vysoká hladina estrogénu a jeho derivátov. Indol-3-carbinol podporuje správny metabolizmus estrogénu – výsledný pomer estrogénových metabolitov sa pôsobením tejto látky prikláňa k výhodnejšiemu 2α-hydroxyestrónu (na úkor 16α-hydroxyestrónu). I3C tiež bráni rastu napadnutých a zmenených telových buniek a podporuje ich rýchlejšiu likvidáciu bez negatívneho vplyvu na zdravé bunky.

Karcinóm prostaty

Rakovina prostaty je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich nádorových ochorení u starších mužov. Na vzniku sa okrem veku podieľajú aj ďalšie faktory ako je genetická predispozícia, ale aj nesprávna životospráva, či dlhodobo zvýšená hladina testosterónu v tele. Je predpoklad, že indol-3-karbinol priaznivo vplýva aj na hormonálny metabolizmus u mužov a bráni rastu nenádorových a nádorových buniek. A takisto ako u predošlých ochoreniach podporuje rýchlejší zánik abnormálne zmenených buniek.

‼️ Dôležité upozornenie:

Na vyhodnotenie presných účinkov indol-3-karbinolu sú ešte potrebné ďalšie prospektívne, randomizované, klinické štúdie! Každopádne sa však jedná o látku s potenciálne širokým priaznivým účinkom.

 

➡️ Zväčšená prostata

Zväčšená prostata, alias benígna hyperplázia prostaty, je nezhubné ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne u starších mužov (podobne ako rakovina prostaty). K hlavným príznakom ochorenia patria problémy s močením ako je časté močenie aj v noci, nutkanie na močenie, nedostatočné vymočenie, či bolesť a pálenie pri močení. Jedným z nepriaznivých faktorov podporujúcich vznik ochorenia patrí nevyrovnaná hladina testosterónu. Indol-3-karbinol priaznivo vplýva na normálny metabolizmus testosterónu a teda je vhodným prostriedkom na prevenciu nezhubného zväčšenia prostaty. Takisto však existuje predpoklad, že I3C pomáha potláčať ďalší rast buniek prostaty.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na posilnenie zdravia prostaty – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ Prostanax (pozri aj recenziu), ✅ Proerecta Prostate (recenzia), ✅ Prostadyne (recenzia) a ✅ Prostalex (recenzia).

💡 TIP na produkt - Indol Man 250
Indol Man 250, recenzia
 • výživový doplnok špeciálne vyvinutý pre mužov
 • zloženie: indol-3-carbinol + extrakt zo saw palmetto a vitamín D3
 • odporúčané dávkovanie: 2-3 kapsuly denne pred jedlom
 • odporúčaná doba užívania: 3 mesiace nepretržite, mesiac prestávka a zase 3 mesiace, cyklus možno opakovať podľa potreby
 • môže sa užívať počas rádioterapie, pred a po chemoterapii, je vhodný aj pre diabetikov
18,40 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

 

➡️ Nezhubné nádory na vaječníkoch

Nezhubné nádory vaječníka je väčšia skupina špecifických postihnutí tohto orgánu, do ktorej možno zaradiť nepravé nádory, cysty a aj pravé benígne nádory. Tie môžu rásť aj dlhšie obdobie bez viditeľných príznakov, ktoré sa prejavia často až vtedy keď narastú do nadmernej veľkosti. Indol-3-karbinol pozitívne vplýva najmä tým, že pomáha pri likvidácii postihnutých buniek v tkanivách a prispieva tiež k normálnej hladine estrogénov v tele.

💡 TIP na produkt - Indol Woman
Indol Woman 250 recenzia
 • výživový doplnok špeciálne vyvinutý pre ženy
 • zloženie: indol-3-carbinol + extrakt z granátového jablka + vitamín D3
 • odporúčané dávkovanie: 2-3 kapsuly denne pred jedlom
 • odporúčaná doba užívania: 3 mesiace nepretržite, mesiac prestávka a zase 3 mesiace, cyklus možno opakovať podľa potreby
 • môže sa užívať počas rádioterapie, pred a po chemoterapii, je vhodný aj pre diabetikov
18,40 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

 

➡️ Genitálne bradavice

Genitálne bradavice sú takisto prejavom pohlavne prenosnej infekcie HPV, pričom sa jedná o menej rizikový typ vírusu (zväčša (HPV 6 a HPV 11). Bradavice sa zvyknú objaviť až po nejakej dobe od nakazenia (obvykle do 8 mesiacov) najčastejšie v oblasti vonkajších pohlavných orgánov muža i ženy, prípadne konečníka. Indol-3-carbinol podporuje boj s touto vírusovou infekciou tým, že podporuje rýchlejšiu likvidáciu napadnutých buniek a prispieva k potlačeniu aktivít bielkovín, ktoré sú charakteristické pre infekcie vyvolané týmto vírusom.

 

➡️ Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm je vlastne súbor stále sa opakujúcich telesných a psychických problémov v druhej, takzvanej luteálnej, fáze menštruačného cyklu, ktorý začína dňom ovulácie a končí prvým dňom menštruácie. Syndróm vzniká najmä náhle zmeny hormonálnej hladiny v tele ženy, vrátane pomeru estrogénov k progesterónu a zvýšenej hladiny prolaktínu. Indol-3-karbinol prispieva k rýchlejšiemu obnoveniu hormonálnej rovnováhy. Prispieva tak aj k potlačeniu nepríjemných prejavov tohto syndrómu.

 

➡️ Ostatné účinky

I3C má podľa čiastkových výskumov oveľa viac možných prínosov pre ľudský organizmus. V prevažnej miere sa to týka vplyvu indol-3-karbinolu na hormonálnu sústavu a tak užívanie tejto látky by mohlo priniesť prospech aj pri menopauze, akné hormonálneho pôvodu, či odbúravaní tuku (estrogén hrá totiž dôležitú úlohu pri regulácii akumulácie tukov). Môže tiež pomôcť korigovať nerovnováhu estrogénov u mužov, pričom vysoké hladiny estrogénu u mužov bývajú spojené s rastom prsníka, erektilnou dysfunkciou a neplodnosťou.

 

Vedľajšie účinky a riziká spojené s užívaním indol-3-karbinol

Indol-3-karbinol ešte nie je v tomto smere úplne prebádaná látka, ale podľa posledných výskumov nič nenaznačuje, že by mal byť I3C toxický, či spôsobovať závažné vedľajšie účinky. Každopádne je veľmi dôležité dodržiavať maximálnu dennú dávku (do 400 mg I3C denne, niektoré zdroje uvádzajú dokonca až 800 mg) a to dvojnásobne v prípade, že sa ho rozhodnete užívať vo forme rôznych doplnkov. S rizikom miernych vedľajších účinkov však treba aj tak vždy rátať (hlavne pri predávkovaní). Pri indol-3-karbinole sa môže jednať o:

 • stmavnutie moču
 • zvýšenie pohybu čriev
 • bolesti hlavy
 • plynatosť a flatulencia (vypúšťanie plynov konečníkom)
 • nevoľnosť a zvracanie
 • hnačka a kožná vyrážka

Interakcie a kontraindikácie

Keďže indol-3-karbinol vplýva na hladinu estrogénov v tele, pri užívaní tejto látky by mali byť obozretní ľudia podstupujúci hormonálnu liečbu, či tí ktorí trpia rakovinou citlivou na hormóny. O vhodnosti užívania doplnkov s I3C by sa mali najprv porozprávať so svojim lekárom.

 • tehotenstvo a dojčenie: nie je k dispozícii dostatok spoľahlivých informácií na to, aby bolo možné s istotou zistiť, či sa indol-3-karbinol môže bezpečne používať počas tehotenstva alebo dojčenia – počas tohto obdobia sa teda I3C neodporúča užívať
 • deti: to isté platí pre deti a mladistvých, vo väčšine prípadov sú doplnky s touto látkou dostupné až od 18+
 • Indol-3-karbinol môže spomaliť zrážanie krvi, teoreticky by tak užívanie indol-3-karbinolu mohlo zvýšiť riziko krvácania u ľudí s poruchami krvácania, prípadne zvýšiť riziko komplikácií s krvácaním počas chirurgického zákroku (indol-3-karbinol teda treba vynechať najmenej na 2 týždne pred operáciou)
 • pozor by si mali dať tiež pacienti užívajúci lieky, ktoré sa v pečeni menia (napríklad klozapín, cyklobenzaprín, fluvoxamín, haloperidol, imipramín, mexiletín, olanzapín, pentazocín, propranolol), takrolín, teofylín, zileuton, zolmitriptan a ďalšie…) – kombinácia s I3C môže znížiť ich účinnosť (zdroj)

 

Indol-3-karbinol: Dostupné formy – tabletky, či potraviny?

Hlavným prírodným zdrojom indol-3-karbinolu je kapustovitá zelenina. No na to, aby ste do tela dostali potrebné množstvo, by ste museli denne zjesť niekoľko veľkých porcií, aby ste mohli ťažiť z výhod tejto zlúčeniny. Preto v tomto prípade sa osvedčia viac tabletky či kapsuly, ktoré obsahujú koncentrovanejšie množstvo I3C.

➡️ Potraviny

Najväčším plusom užívania takejto formy je prirodzenosť – okrem indol-3-karbinolu dostanete do seba aj ďalšie fytonutrienty a dôležité vitamíny a minerály, ktorými je kapustovitá zelenina doslova preplnená. Na druhú stranu, ako som už spomenul vyššie, ak chcete telu zabezpečiť dostatočnú dávku I3C z prírodných zdrojov je potrebné, aby bol prísun týchto potravín dostatočný (ide inak o konzumáciu v naozaj veľkom množstve).

💊 Tabletky

Ideálnou formou príjmu I3C sú podľa mňa tabletky (či kapsuly). Ideál pre tých, ktorí preferujú jednoduché a presné užívanie + rýchle účinné vstrebanie aktívnych látok.

💡 TIP na produkt - Indol3C
indol3c
 • výživový doplnok, ktorý obsahuje účinnú látku Indol-3-carbinol (I3C)
 • I3C priaznivo pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu ľudského organizmu
 • vhodný pri infekciách vyvolaných ľudským papilomavírusom HPV, dysplázii krčka maternice, genitálnych bradaviciach
 • výrobca odporúča tento doplnok aj pri: mastopatii, mastodynii, rakovine prsníka, myómoch maternice, cystách na vaječníkoch, poruchách hormonálnej rovnováhy u žien, nádoroch prostaty a semenníkov, polypoch a nádoroch hrubého čreva a žalúdka, nádoroch hrtana
 • dostupné balenia: 60, 120, 180 kapsúl pri dávkovaní 2-3 kapsuly denne
15,20 €

💡 TIP č.1: cena priamo od výrobcu💡 TIP č.2: garancia kvality💡 TIP č.3: rýchle doručenie

 

TOP prípravky s Indol-3-karbinolom v zložení

 

Porovnanie

prípravokzloženie/určenieobsah I3C v 1 kapsule
Indol3C
→ do eshopu
I3C / muži + ženy150 mg
Indol Woman 250
→ do eshopu
I3C + granátové jablko + vit.D3 / ženy150 mg
Indol Man 250
→ do eshopu
I3C + saw palmetto + vit.D3 / muži150 mg
Indonal Forte
→ do eshopu
I3C + kurkumín + piperín / ženy200 mg
Indonal Man
→ do eshopu
I3C + saw palmetto / muži150 mg
Indonal Woman
→ do eshopu
I3C / ženy150 mg
Indonal Partner
→ do eshopu
I3C + resveratrol / ženy + muži150 mg

 

Užívanie a dávkovanie

Obvyklá dávka I3C je 200 až 400 mg denne (závisí od niekoľkých faktorov, ako je vek používateľa, jeho zdravotný stav a niekoľko ďalších). Odporúča sa užívať denne počas doby minimálne 4 týždňov* aby sa dosiahol priaznivý efekt (napríklad pri liečbe lézií krčka maternice/zdroj).

*Niektoré štúdie preukázali signifikantné zvýšenie pomeru 2α-hydroxyestrón : 16α-hydroxyestrón pri dávkach 300-400 mg I3C denne počas štyroch týždňov.

Pri užívaní I3C dodržiavajte tieto základné zásady:

 • neprekračujte maximálnu dennú dávku odporúčanú výrobcom doplnku, riaďte sa vždy pokynmi uvedenými na príbalovom letáku, v prípade pochybností sa pred prvým použitím poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom
 • aby ste relevantne zhodnotili účinky musíte indol-3-karbinol užívať dlhodobejšie – odporúča sa minimálne 2-3 mesiace
 • pri výskyte akýchkoľvek vedľajších účinkov užívanie prerušte a konzultujte ich s lekárom, to isté platí ak trpíte niektorou chorobou, či užívate lieky, ktoré užívanie I3C znemožňujú – v takom prípade užívanie tejto látky musí byť doporučené vašim lekárom

 

 

Ako fungujú tabletky s indol-3-karbinolom – skúsenosti s užívaním, cena

Ideálny spôsob ako využiť unikátne vlastnosti I3C je z môjho pohľadu jednoduchá forma tabletiek – čo inak potvrdzujú aj skúsenosti mnohých užívateľov. Buď sa jedná o jednozložkové prípravky vhodné univerzálne pre mužov aj ženy (Indol3C), alebo o viaczložkové preparáty, ktoré sú viac špecificky zamerané na vybrané pohlavie užívateľov. Ženy takto určite ocenia napríklad kombináciu I3C + granátové jablko a vitamín D3 (Indol Woman 250), muži zase I3C + saw palmetto a vit.D3 (Indol Man 250).

Čo sa týka ceny týchto doplnkov, tak určite by mnohých potešila aj nižšia. Na druhú stranu, ak by ste I3C chceli užívať prostredníctvom zeleniny – tak potrebných niekoľko porcií (kapusta, brokolica, kel…) denne, by vás summa summarum asi napokon vyšlo na viac…

 

Skúsenosti ostatných

Indol-3-karbinol je vo viacerých ohľadoch výnimočná látka. Veľmi mnoho užívateľov, ktorých komentáre a reakcie, hodnotenia a recenzie som mal možnosť prečítať si na internete, je s výsledkami užívania I3C nadmieru spokojných. Doplnky na báze tejto látky užívajú ženy aj muži (nezriedka priamo na odporúčanie lekára) pri problémoch s cystami na vaječníkoch, v prsiach, ako prevenciu ale aj podporu pri liečbe HPV infekcie, ktorá má na svedomí napríklad aj rakovinu krčka maternice, či menej závažné, no určite veľmi nepríjemné, genitálne bradavice. Ale tiež aj pri predmenštruačnom syndróme, hormonálnej nerovnováhe všeobecne, pri problémoch s prostatou…

Pár z tých najzaujímavejších skúseností a postrehov som teraz pre vás vybral:

➡️ Indol-3-karbinol a divné hrčky na krku…

…Vyskytli sa mi na krku divné hrčky a sama som sa rozhodla liečiť sa pomocou indolu, a myslím že úspešne, nakoľko hrčky sa pomaly vstrebávajú a ja som absolvovala rôzne vyšetrenia a aj keď mi zistili rôzne uzlinky na ľavej strane, po kontrole sa zistilo , že sa uzlinky strácajú. Okrem toho som nebrala žiadnu liečbu, a lekárovi som ho ani nespomínala. Po troj mesačnej kúre sa cítim OK, ale určite po pauze 2 mesiacov s liečbou budem pokračovať. Je to síce finančne náročné, ale omnoho lacnejšie ako liečba rakoviny…”

Mária 54 (forum.zdravie.sk)

➡️ I3C a čert nikdy nespí…

…Pred asi 5 rokmi som mala problémy s prsníkmi, dokonca, na cytológii krčka maternice bol nejaký nález, nič zlé, ale čert nespí. Na odporučenie kolegyne, ktorej už zistili HPV vírus, som začala užívať I3C. Po operácii prsníkov, kde histológia dopadla veľmi dobre, opakované cytológie boli, ako môj gynekológ povedal: „ako u mladej zdravej kočky“. Odvtedy som zostala verná prípravku Indol3c, som v prechode, ktorý začal cca pred 6 mesiacmi, ale viem povedať len toľko, že návaly boli intenzívne len v júli, auguste, pri teplotách vonku 30°-35°C, spontánne prestali, teraz o zime sú dokonca príjemné, ale veľmi slabé a zriedka. Žiadna nervozita, žiadne podráždenie, spím ako malé dieťa. Jedným slovom teda, som presvedčená, že Indol3c splnil a spĺňa účel. Dokonca po 3 mesačných kúrach v prestávke užívam 1 kapsulu ako tzv. „udržiavaciu dávku“.

Vrelo odporúčam všetkým ženám i dievčatám, najmä tým, ktoré majú problémy, ale i tým, ktoré žiadne nemajú. Upraví aj to v tele, čo upraviť netreba. Som zdrav. sestra, takže veľmi dobre viem, ako zamáva s organizmom malé „vybočenie“ z normálu a vyjadrenie gynekológa: „dúfajme, že to bude dobré“. A je to dobré: -> INDOL3C a pozitívne myslenie. Vďaka za dobrý liek a hoci pre mnohé je cena trošku vysoká za jednu kúru odporúčam: „oplatí sa investovať“. Telo sa odvďačí...

Erika (indol3c.sk)

 

Indol-3-karbinol a moje zhodnotenie na záver

Indol-3-karbinol je nepochybne zaujímavá látka prírodného pôvodu, ktorej potenciál nie je ešte podľa mňa celkom odhalený. Veľa naznačujú štúdie (je ich potrebné samozrejme oveľa viac), ktoré naznačujú vplyv tejto látky na hladinu hormónov v tele, čo môže napomáhať pri liečbe najrôznejších zdravotných problémov, vrátane rakoviny, problémov s prostatou, symptómami PMS, menopauzy, akné…

Inak, I3C do tela dostanete najideálnejšie konzumáciou kapustovitej zeleniny, prípadne sa môžete spoľahnúť na koncentrovanejšie doplnky stravy – ani tak však na brokolicu či kapustu nezanevrite, táto zelenina je totiž bohatým zdrojom ďalších dôležitých živín vrátane vlákniny, antioxidantov, vitamínov a minerálov.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte kvalitné doplnky postavené na I3C, mám pre vás rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky – majú tie najlepšie referencie od užívateľov: ✅ Indol3CIndol Woman 250 a ✅ Indol Man 250.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o význame rôznych prírodných látok tak, aby si čitateľ mohol vytvoriť lepší obraz aj o tejto problematike. V žiadnom prípade však neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, v každom prípade je na prvom mieste vyhľadanie odbormej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.