Vazektómia – sterilizácia muža, strašiak alebo úplne normálny zákrok?

Peter Kacián Téma 5. novembra 2020 0

Vazektómia je vlastne odborné pomenovanie pre sterilizáciu muža. Je to jednoduchý zákrok, no u mnohých mužov vzbudzuje dosť obáv. Prvým a najdôležitejším dôvodom prečo chce muž podstúpiť vazektómiu je zabránenie nechcenému počatiu. A tu sa objavuje prvý zádrhel. Naozaj chcete zostať po zvyšok života neplodní? Vazektómia je totiž nezvratný proces (i keď v článku si povieme, že to nie je celkom pravda) a jej podstúpenie si vyžaduje určitú dávku odvahy. Na druhú stranu je to úplne jednoduchý zákrok a jeho vykonanie nijako neohrozuje mužnosť pacienta.

Vazektómia nemá žiadne trvalé nežiadúce účinky na sexuálnu aktivitu či výkon v posteli. Zhodnime sa teda na tom, že tento typ invazívneho zásahu je vhodný pre mužov najskôr stredného veku, ktorí vedia, že už nechcú žiadne potomstvo. Vazektómia je dostupná po špecializovaných ambulanciách a klinikách takmer na celom Slovensku (Bratislava, Martin, Trenčín, Košice, Prešov aj ďalšie menšie mestá) a stojí niekoľko stoviek eur.

Premýšľate nad týmto zákrokom aj vy? Prečítajte si tento článok a budete z toho múdrejší. Pomôže vám to s rozhodovaním či vazektómiu naozaj podstúpiť alebo nie. Čo to vlastne je, ako zákrok prebieha, ako sa naň vôbec pripraviť a čo robiť po zákroku, kedy je možné začať sexovať bez obáv z otehotnenia, hrozia nejaké riziká? Hľadáte reálne skúsenosti mužov s touto procedúrou? Všetko toto a ešte viac hľadajte v nasledujúcich riadkoch.

💡 🔝 TIP: Erekcia po vazektómii? Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na jej posilnenie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Čo to je vazektómia a jej význam

➡️ Základná definícia

Vazektómia je asi najúčiinejšia – takmer 100%-ná forma antikoncepcie (podľa Americkej urologickej asociácie sa tehotenstvo vyskytne u menej ako 2 z každých 1 000 párov, kde muž podstúpil tento zákrok). Zabraňuje totiž uvoľňovaniu spermií do ejakulátu pri vyvrcholení. Počas jednoduchého ambulantného zákroku sa zablokujú či pretnú semenovody. Tie sú vlastne párový kanálik, ktorým sa dozreté spermie dostávajú zo semenníkov, cez nadsemenníky a prostatu až do do močovej rúry.

Vazektómia je síce invazívny chirurgický zákrok, no má naozaj nízke riziko vedľajších následkov a vykonáva sa najčastejšie v ambulancii pri lokálnej anestézii. Je to trvalá forma antikoncepcie, určite však neposkytuje ochranu pred sexuálne prenosnými chorobami.

💡 TIP: vazektómia na wikipedii.

➡️ Ako sa vazektómia vykonáva?

V skratke si teraz tento výkon prebehneme (podrobnejšie neskôr). Vazektómia sa realizuje u lekára špecialistu – urológa v ambulancii / ordinácii. Zväčša sa vykonáva 2 metódami. V jednej sa urobia 2 rezy na miešku aby sa sprístupnili semenovody na oboch stranách. Druhá metóda využíva len jeden malý otvor pre prístup k obom semenným kanálikom. Následne sa semenovody prerežú a utesnia. Toto všetko prebieha v lokálnej anestézii. Po zákroku sa treba minimálne týždne vyhýbať akejkoľvek namáhavej činnosti a samozrejme aj sexu.

Ako prebieha vazektómia - čo to je, názorná ukážka

Lekár sa vás ešte pred zákrokom opýta

Predtým ako na vazektómiu prikývnete, by ste sa mali s lekárom narovinu porozprávať. Ten vás ešte pred zákrokom upozorní na to, že vazektómia trvalý a nezvratný krok. Bude od vás požadovať uistenie o tom, že poznáte naozaj všetky následky svojho rozhodnutia. Že to nie je dobrá voľba, ak existuje čo i len malá iskierka pochybností o tom, že sa budete chcieť stať v budúcnosti otcom. Bude sa vás pýtať či už máte deti, či ste vo vzťahu a prečo ste sa pre vazektómiu vôbec rozhodli. Upozorní vás aj na to, že sú k dispozícii aj iné formy a metódy antikoncepcie a nakoniec aj to, čo všetko tento zákrok zahŕňa, ako je to s rekonvalescenciou a možnými komplikáciami. Nakoniec podpíšete informovaný súhlas a až po 30 dňovej lehote môže prísť k vykonaniu samotnej vazektómie.

Ako sa na zákrok pripraviť

Čaká vás vazektómia? Tak samotná príprava pred zákrokom z vašej strany pozostáva z týchto jednoduchých krokov:

 • ak užívate lieky na zápaly či riedenie krvi (warfarín, heparín), či iné lieky napríklad od bolesti, tak ich niekoľko dní pred operáciou musíte vysadiť (lekár vás o tom poučí presne, nebojte sa)
 • nezabudnite na vhodnú spodnú bielizeň, ktorú si oblečiete po zákroku – mala by podporovať “nosiť” miešok a brániť opuchu (teda niečo elastické, no nie zas veľmi pritesné)
 • v deň zákroku sa nezabudnite umyť v oblasti genitálií a v prípade potreby vhodne zastrihnúť pubické ochlpenie
 • dobré bude, ak si na ten deň zaistíte niekoho, kto vás odvezie domov, šoférovať hneď po vazektómii sa neodporúča hlavne kvôli pohybu a tlaku v oblasti zákroku

 

Ako vazektómia prebieha

Operácia prebieha zvyčajne 10 až 30 minút, takže sa nemusíte obávať, že v ambulancii strávite viac času ako vám je príjemné… Celý proces pozostáva z týchto krokov:

 • oblasť zákroku sa znecitlivie injekciou lokálneho anestetika (do kože miešku malou ihlou)
 • po znecitlivení sa urobí malý rez (otvor) v hornej časti mieška
 • vyhľadá sa semenovod a cez otvor sa vytiahne jeho časť
 • následne sa semenovod prestrihne a uzavrie (kauterizácia, spony…)
 • oba konce sa vracajú späť do mieška a rez sa uzavrie (stehy, lepidlo…), prípadne sa nechá, aby sa rana uzavrela sama

Video: 3D animácia vazektómie

3D animation of a vasectomy

 

Ako to vyzerá po zákroku

Po vazektómii očakávajte nejaké tie modriny, opuchy a určitú bolesť. No po pár dňoch sa to zvyčajne výrazne zlepšuje. No komplikácie ako pri každom chirurgickom zákroku môžu nastať aj tu. Najvážnejšia je infekcia, ktorá sa prejavuje vytekaním krvi z miesta zákroku, zvýšenou teplotou nad 38 °C, začervenaním či zhoršením opuchu a pociťovaním silnejšej bolesti. V takom prípade treba čo najskôr kontaktovať lekára.

Čo môžete spraviť vy sami pre rýchlejšie zotavenie po operácii?

 • noste pevnejšie elastické spodné prádlo na podporu vášho uboleného mieška aspoň 48 hodín po vazektómii
 • prvé dva dni po zákroku si na bolestivú oblasť môžete prikladať ľadové obklady
 • obmedzte akúkoľvek aktivitu, po operácii by sa malo odpočívať aspoň 24 hodín (aj preto niektoré súkromné kliniky robia tento najmä v piatky)
 • ľahšiu aktivitu môžete vykonávať už do 2-3 dní, no určite sa ešte vyhýbajte športu, ťažkej práci, zdvíhaniu bremien (nad 10 kg) ale aj sexu
 • ten si môžete dopriať tak po týždni (podľa stavu), pozor však na jednu vec – stále ste ešte v období tesne po zákroku plodní, takže nezabudnite na kondóm a používajte ho až dovtedy, kým vám lekár nepotvrdí, že vo vašej vzorke ejakulátu sa spermie už nenachádzajú (spravidla budete musieť ejakulovať najmenej 15 až 20 krát, kým sa spermií nadobro zbavíte)

💡 🔝 TIP: Erekcia po vazektómii? Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na jej posilnenie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

 • ak pri ejakulovaní pocítite bolesť a/alebo sa v ejakuláte sa objaví krv, tak si s pohlavným stykom ešte trochu počkajte, kým problémy úplne nevymiznú (skúšajte zatiaľ len masturbovať)

Počas niekoľkých nasledujúcich dní po vazektómii môžete mať bolesti, nepríjemné pocity a pociťovať zvýšenú citlivosť v oblasti zákroku. Väčšina z toho by mala najneskôr do 7 dní vymiznúť úplne.

💡 Aká účinná je vazektómia?

Vazektómia zabráni tehotenstvu takmer na 100 percent. Je to najúčinnejšia metóda kontroly pôrodnosti u mužov. Uvedomte si ale, že vazektómia nie je účinná okamžite. Existujúce spermie sa musia z vášho pohlavného systému najprv dostať von, až potom je pri nechránenom sexe riziko otehotnenia partnerky takmer nulové. Na potvrdenie absencie spermií sa skúma vzorka ejakulátu, ktorú po nejakom čase (najskôr o mesiac) poskytnete svojmu lekárovi.

 

➡️ Výhody zákroku

Aké sú najväčšie výhody vazektómie? Bez debaty je na prvom mieste fakt, že sa jedná o najúčinnejšiu metódu ako zabrániť tehotenstvu…

 • je to trvalý spôsob ako takmer na 100% zamedziť otehotneniu partnerky – najúčinnejšia antikoncepčná metóda (čo je zároveň aj jej najväčšia nevýhoda_
 • vazektómia nemá žiadne trvalé následky a nijako neohrozuje sexuálnu aktivitu muža a jeho výkon (žiaden vplyv na erekciu, ejakuláciu, libido…)
 • vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii – do pár dní (predĺžený víkend) ste v podstate úplne fit
 • táto forma mužskej sterilizácie je jednoduchšia ako prípadná sterilizácia u ženy (aj lacnejšia)
 • partnerka nemusí dlhodobo brať hormonálnu antikoncepciu – čo je výborná správa pre jej zdravie, ale i vašu peňaženku
 • ak nie ste chránení inou formou antikoncepcie, tak v prípade podstúpenia vazektómie sa potom pri sexe nemusíte obzerať a hľadať kondóm (prípadne ho kontrolovať či nie je deravý…)

 

➡️ Aké sú nevýhody a riziká vazektómie?

Ako som už spomenul, najväčšia výhoda vazektómie je zároveň aj jej najväčšou nevýhodou. Schopnosť splodiť potomka je v podstate neodvratne preč*. A ďalšou pomyselnou nevýhodou je aj to, že nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami (ako to napríklad v určitej miere dokáže kondóm).

*Za určitých okolností je možné zvrátenie vazektómie, ale určite to nie je možné vždy. Reverzná chirurgia je totiž oveľa komplikovanejšia ako vazektómia, môže byť drahá a v niektorých prípadoch aj celkom neúčinná. V takom prípade ešte zostáva posledná možnosť ako splodiť potomka a síce oplodnenie in vitro – žiadna záruka, že bude úspešná však nejestvuje.

Krátkodobé komplikácie vazektómie

Vazektómia ako chirurgický invazívny zákrok v sebe nesie aj rôzne potenciálne zdravotné riziká. Krátkodobého i dlhodobého charakteru. Medzi možné krátkodobé riziká vazektómie patrí najmä:

 • opuch
 • podliatiny (hematóm)
 • krvácanie v miešku
 • krv v ejakuláte
 • infekcia

Všetky tieto prejavy zvyknú časom ustúpiť aj samovoľne, v prípade infekcie respektíve pretrvávania spomínaných príznakov je nutné vyšetrenie u lekára a podstúpenie adekvátnej liečby.

Možné dlhodobé riziká a komplikácie vazektómie

Dlhodobé problémy sú síce zriedkavejšie, no objaviť sa môžu. Zahŕňajú hlavne:

 • hromadenie tekutiny vo semenníku – tupá bolesť v semenníkoch, ktorá sa pri ejakulácii môže ešte zhoršiť
 • chronická bolesť – vyskytuje iba minimálne (týka sa iba 1-2% mužov, ktorí zákrok podstúpili)
 • epididymitída – zápal nadsemenníkov vyplývajúci z toho, že sa v ňom nahromadia spermie, medzi príznaky spojené s týmto stavom patrí bolesť a opuch, toto ochorenie sa po vazektómii sa vyskytuje približne u 1 až 3 percent všetkých mužov podstupujúcich zákrok
 • ojedinele sa môže objaviť spermatokéla (benígny nebolestivý cystický útvar v tesnej blízkosti semenníka, ktorý je vyplnený spermatickou tekutinou, prípadne hydrokéla (tekutinou obklopený vak obklopujúci semenník), ktorá spôsobuje opuch v miešku
 • granulóm spermií – malé hrbole alebo cysty s veľkosťou od 1 milimetra do 1 centimetra, spravidla nespôsobujú žiadne príznaky, u niekoho sa však môžu prejaviť bolesti v mieste ich výskytu, ojedinele môžu vyvolať zápal
 • tehotenstvo – telo si v drvivej väčšine prípadov s vazektómiou nedokáže poradiť samo, no predsa sa unikátne môže stať, že sa tak spontánne naozaj stane, posledné výskumné odhady sa pohybujú v rozmedzí 0,05 až 1 percenta všetkých zákrokov

Takisto platí, že ak máte chronickú bolesť semenníkov či trpíte nejakým chronickým ochorením semenníkov, tak určite nie ste dobrým kandidátom na vazektómiu. Inak je pre väčšinu mužov tento zákrok bezpečný a zväčša nespôsobuje žiadne viditeľné vedľajšie účinky a závažné komplikácie sú naozaj iba zriedkavé.

Neodôvodnené obavy z vazektómie (mýty a fakty)

Veľmi veľa mužov vazektómiu vypúšťa ako možné riešenie pretože si myslia, že tento zákrok dokáže spôsobiť závažné problémy, ktoré ovplyvnia ich intímny život. Tieto obavy sú však neopodstatnené. Vazektómia totiž:

 • neovplyvní sexuálny apetít, skôr naopak, niektorým pomôže zvýšiť ich komfort pri styku (opadne z nich stres z nechceného tehotenstva)
 • nijako nepoškodzuje mužské pohlavné orgány – existuje len naozaj mizivé riziko poranenia počas chirurgického zákroku, funkcia pohlavného ústrojenstva zostáva plne zachovaná (semenníky, penis…)
 • nezvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny – ani pri rakovine semenníkov, ani rakovine prostaty neexistuje žiadna preukázaná súvislosť
 • nezvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • neovplyvní ani hormonálnu hladinu
 • nemení objem a vzhľad ejakulátu (dokonca ani chuť) – samotné spermie totiž tvoria len veľmi malé percento z objemu ejakulátu (menej ako 3%)
 • nespôsobuje silnú bolesť – počas operácie môžete pocítiť náznak bolesti (“ťahanie”) a po operácii zas miernu bolesť vyplývajúcu zo zákroku, no do niekoľkých dní celkom ustupuje, silná bolesť je zriedkavá
 • ale ani neochráni pred pohlavne prenosnými infekciami

💡 🔝 TIP: Erekcia po vazektómii? Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na jej posilnenie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

 

Sex po vazektómii: Čo môžete očakávať

Vo všeobecnosti by ste mali so sexom počkať minimálne do času, kedy vám zmizne opuch a nebudete pociťovať žiadnu bolesť – to znamená aspoň týždeň, niekedy aj dlhšie. Ak by ste to nevydržali a skúsili to skôr riskujete znovuotvorenie rán a prípadnú infekciu (k ochrane určite nepostačí kondóm).

✅ Plodnosť

Takisto neplatí, že vazektómia okamžite “vyradí” spermie v ejakuláte. U mnohých mužov sú dokonca prítomné aj niekoľko mesiacov (extrém). Sex bez ochrany tak budete môcť absolvovať až po vyšetrení ejakulátu na prítomnosť spermií, ktoré sa robí mesiac, mesiac a pol po zákroku.

✅ Libido

Po takejto sterilizácii sa nemusíte obávať, že stratíte svoj sexuálny apetít, chýbajúce spermie s tým nič nemajú spoločné. Skôr naopak, libido môže stúpnuť ak sa zbavíte obáv z neúmyselného tehotenstva a k tomu nebudete musieť nútiť partnerku k hormonálnej antikoncepcii (pozri aj ďalšie spôsoby ako zvýšiť svoje libido, aj sexuálnu túžbu partnerky).

✅ Erekcia

Pokiaľ sa obávate, že vazektómia ovplyvní kvalitu vašej erekcie, tak nemusíte. Nemá vplyv ani na telesné procesy vyvolávajúce priamo stoporenie, ani na hormonálnu sústavu, ktorá na erekciu vplýva zase nepriamo. Ak ste pred vazektómiou nemali žiadne problémy s erekciou, tak po nej sa to nezmení (ak áno, pozrite sa ako riešiť kvalitu svojej erekcie v tomto článku).

✅ Ejakulácia

Veľa mužov má obavy, že vazektómia ovplyvní ich ejakuláciu, teda orgazmus a v neposlednom rade aj semeno na pohľad. Nič z toho neplatí. Hustota, množstvo ani textúra vášho ejakulátu sa výrazne nezmení. Orgazmus je takisto bezo zmien (čítaj ako ho dosiahnuť u ženy, u muža…). Čo je iné? Snáď na začiatku nepohodlný čudný pocit pri vyvrcholení, ktorý časom ustúpi (ak ho pociťujete pri ejakulácii aj po mesiaci konzultujte to s lekárom).

✅ Tabletky na erekciu, ejakuláciu a libido, ktoré fungujú

💡 TIP na produkt - eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
 • výživový doplnok pre lepšiu erekciu a chuť na sex
 • podporuje všetky sexuálne funkcie, najmä erekciu a výdrž, a zdravšiu prostatu
 • zvýšenie testosterónu u mužov – výborný aj ako podpora a stimulácia tvorby testosterónu v tele
 • optimálna kombinácia aktívnych látok: Kotvičník zemný, Maca, Saw Palmetto, L-arginín, L-citrulín, Chilli, vitamíny C a D
 • je vhodný na pravidelné užívanie pretože nemá žiadne vedľajšie účinky
25,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

✅ TOP tabletky s prírodným zložením

názovurčenie a výhodypredajcacena
24 tabliet
eJoy
eJoy recenzia prípravku, skúsenosti
➡️ top erekcia aj pre starších pánov
➡️ určený aj na dlhodobé užívanie
✅ vynikajúce účinky na erekciu a zvýšenie chuti na sex
✅ pomáha predlžovať trvanie styku
✅ vďaka kvalitnému zloženiu aj priaznivý vplyv na prostatu
eJoy.sk - eshop

⭐️ aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)
⭐️ rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

25,90 €
Chcem vedieť viac
Zerex
všetky Zerex prípravky - Klasik, Extralong, Ultragold
➡️ Zerex Ultragold pre starších mužov na dlhodobé užívanie
➡️ Zerex Klasik na podporu erekcie
➡️ Zerex Extralong na predĺženie styku
✅ známa a overená kvalita
✅ množstvo spokojných zákazníkov - pozitívne recenzie
✅ priaznivý pomer cena / kvalita / spokojnosť
✅ 3 špecifické produkty
Zerex.sk - eshop

⭐️ veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)
⭐️ časté akcie a zľavy
⭐️ v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

29,00 €
Chcem vedieť viac
12 tabliet
Proerecta
Proerecta
➡️ tabletky na podporu erekcie a zvýšenie libida
✅ účinná podpora erekcie
✅ nástup účinkov do hodiny
✅ žiadne vedľajšie účinky
Proerecta.com - eshop

⭐️ český eshop so zastúpením na Slovensku
⭐️ dodanie tovaru najneskôr do 2 dní
⭐️ diskrétne balenie bez popisu

22,00 €
Chcem vedieť viac
30 kapsúl
Vimax
Vimax
➡️ prírodný výživový doplnok na erekciu
✅ kvalitná erekcia, oddialenie ejakulácie
✅ perfektné prekrvenie penisu pri erekcii - zvýšená citlivosť
Vimax.sk - eshop

⭐️ doručenie do 48 hodín
⭐️ doprava zadarmo pre celú SR
⭐️ prehľadný a jednoduchý eshop

39,00 €
Chcem vedieť viac
30 + 15 tabliet zdarma
E-reX 24
E-reX 24
➡️ doplnok stravy pre podporu erekcie
✅ pevnejšia erekcia
✅ lepšia výdrž, častejší sex
✅ prírodné zloženie (exotická muira puama, yerba maté + zinok)
✅ vhodný na dlhodobé užívanie
EreX24.sk - eshop

⭐️ garancia vrátenia peňazí
⭐️ TERAZ AKCIA - 15 tabliet zadarmo
⭐️ zásielka v diskrétnom balení

31,99 €
Chcem vedieť viac
15 kapsúl
Erexan
Erexan
✅ okamžité posilnenie erekcie
✅ viac výdrže a chuti na sex
✅ jednoduché užívanie
✅ prírodné zloženie
✅ cena adekvátna účinkom
Erexan.sk - eshop

⭐️ možnosť osobného vyzdvihnutia v Ivanke pri dunaji do niekoľkých hodín
⭐️ doručenie kuriérom do 48 hodín od objednania
⭐️ +421 (0) 222 200 921 infolinka v prac. dni (od 8:30 do 12:00 a od 13:00 do 16:30)

24,90 €
Chcem vedieť viac

 

Vazektómia a tehotenstvo

Vazektómia neposkytuje okamžitú ochranu pred nechceným otehotnením. Spermie sa v chámovodoch (semenovodoch) ukladajú do zásoby a môžu sa tam nachádzať ešte niekoľko týždňov či mesiacov po zákroku. Vyčistenie od všetkých spermií zabezpečí približne 20 ejakulácií (zdroj). Preto je potrebná analýza ejakulátu, ktorá potvrdí či vyvráti prítomnosť spermií (robí sa zhruba mesiac po zákroku a je v cene). Každopádne sa pre istotu odporúča používať alternatívnu formu antikoncepcie (kondómy, tabletky…) po dobu 3 mesiacov po absolvovaní operácie.

Ako som už spomínal, vazektómia je najúčinnejšou formou ochrany pred počatím, ale nie na 100 %. Napríklad tento prieskum uvádza, že na 1000 vykonaných vazektómií pripadá 1 tehotenstvo – t.j. je to na 99,9% účinné opatrenie. Ako je to vôbec možné? Vazektómia môže v týchto ojedinelých prípadoch zlyhať o niekoľko mesiacov či dokonca rokov z viacerých možných dôvodov:

 • nepozornosťou lekára, ktorý náhodou odreže 2 x ten istý semenovod, a ten druhý ostane nedotknutý
 • ojedinele sa môže vyskytnúť semenovod, ktorý je navyše a lekár to nepostrehol
 • zriedkavo sa môžu konce semenovodu opäť samovoľne spojiť – proces sa volá rekanalizácia

Ženská sterilizácia

Sterilizácia sa samozrejme netýka len mužov. Ženy z najrôznejších dôvodov môžu tiež podstúpiť obdobný zákrok ako muži, len s tým rozdielom, že miesto prerušenia semenovodov ide o pretnutie vajíčkovodov (čiže sa spermia nedostane k vajíčku a neoplodní ho). V oboch prípadoch sa však jedná o nezvratný stav (ženy majú v ostatnom období na výber a môžu si zvoliť aj dočasnú sterilizáciu, kedy sa ich vajíčkovody iba “zazátkujú”, nie je to však stopercentná metóda ako zabrániť tehotenstvu). Klasická ženská sterilizácia sa vykonáva v podstate 2 spôsobmi – laparoskopicky či hysteroskopicky (prípadne to ešte môže byť zriedkavo takzvaná minilaparotómia).

 

Zvrátenie vazektómie

Hoci od začiatku píšem o tom, že vazektómia je nezvratné riešenie, nie je to celkom tak. Existuje chirurgická možnosť ako vrátiť semenovody do pôvodného stavu a obnoviť tak plodnosť muža. Procedúra spočíva v opätovnom spojení semenovodov, prípadne sa horný koniec semenovodu napojí priamo na nadsemenník. Tento postup je však oveľa náročnejší ako samotná vazektómia a vyžaduje si ozaj skúseného chirurga.

Koľkých mužov napadne po zákroku obnoviť svoju potenciu? Podľa tejto štúdie je to približne 7 %. Treba však rátať s tým, že tento opravný zákrok nemusí tehotenstvo zaručiť (úspešnosť sa pohybuje v širokom rozpätí 30-90%). Dosť to závisí aj od ostatných faktorov ako je doba od vykonania vazektómie, veku muža, skúseností chirurga, prípadne či muž už neriešil predchádzajúce problémy s plodnosťou.

 

Vazektómia – skúsenosti

Ak uvažujete nad vazektómiou bude pre vás určite zaujímavé prečítať si skúsenosti mužov, ktorí tento zákrok podstúpili. Priznám sa, že v mojom najbližšom okolí som nikoho takého nenašiel, no na internete na rôznych fórach a diskusiách je na túto tému naozaj dosť príspevkov (čo je zaujímavé, väčšinou o skúsenostiach s mužskou vazektómiou píšu manželky či partnerky). Vybral som pár hodnotných komentárov, ktoré oceníte hlavne z praktického hľadiska:

ℹ️ …vazektómia? Maximálna spokojnosť

…Dobrý večer, mám dovolené vám napísať – manžel je viac ako rok po vazektómii. Ja hormóny nesmiem, viac detí nechceme, a po zvyšok života používať kondóm odmietame obaja. Myslím že nemá cenu chlapa prehovárať, ak si to sám v hlave “nesrovná”. Manžel s tým prišiel sám… na zákroku bol ambulantne, za necelú hodinku po príjme mohol ísť domov. Bolo mu odporučené ešte 6 týždňov používať aj inú ochranu, potom kontrolný spermiogram, ten je v cene. Asi týždeň po zákroku mal v slabinách malé modriny, stehy sa vstrebali. Z dlhodobého hľadiska vizuálne nespoznáte nič. Manžel má stále rovnako hlboký hlas, bradu, nenarástli mu prsia, ani neplače pri seriáloch. Ten pocit istoty a pokoja je na nezaplatenie. Sme spokojní…” (hrosarna, modrykonik.cz)

ℹ️ …originálna mužská skúsenosť s vazektómiou

…obaja máme 36 rokov. Na zákrok som išiel ja, pretože to je jednoduchšie a bezpečnejšie, a navyše ja už nechcem deti… Z priebehu zákroku: ako malý som mal nezostúpený pravý semenník, pravdepodobne to malo súvislosť s obtiažnejším prevedením práve na pravej strane. Tam som mal tri stehy, párkrát to aj napriek umŕtveniu zabolelo, museli ťahať krátky semenovod von v dvoch miestach. Vľavo to bolo len jedno, a už po mesiaci sa hľadá fakt blbo. Po zákroku som si sám odšoféroval domov, nebolelo vôbec možno aj preto, že som dostal tabletky proti bolesti. Mal som so sebou v termoske ľad a také tie gélové chladiace vankúšiky, takže celú cestu boli gule na ľade…

Ďalšie dni bolelo skôr šitie. Dával som na to pozor, asi dva týždne nešlo napríklad dať nohu cez nohu. Teraz po mesiaci je to už dobré. Občas sú síce “cítiť”, ale tomu sa nedá hovoriť bolesť. Či to bude dočasné, alebo nie, sa ešte len uvidí. Možno telo potrebuje chvíľu na to naučiť sa zrazu odbúravať väčšie množstvo spermií. Do práce som išiel druhý deň, kosenie trávy vo svahu. Dnes už fyzická námaha nie je problém. Prvý výstrek som absolvoval druhý deň po zákroku a je toho menej, ale všetko funguje...” (anonym, emimino.cz)

ℹ️ …vazektómia – viacmenej čerstvá skúsenosť

…ahoj, pomerne čerstvú (dnes mesiac) skúsenosť máme my. Zákrok prebehol v lokálnej anestézii. Trvalo to cca hodinku, zákrok samotný v pohode, do večera to mal muž bolestivé a opuchnuté celé. Cez noc opuch ustúpil, avšak gule má stále (zatiaľ) trochu väčšie než predtým. Bolesti má zatiaľ stále, skôr teda pocity zdĺhavé a nepríjemné než bolestivé, horší sa to pri väčšej záťaži. Ale ustáva to (asi súvisí s tým, že pri samotnom zákroku robilo doktorovi problém uchopenie pravého semenovodu, v tom mieste je to teraz citlivé a trošku zatvrdnuté vnútri). Pri sexe zatiaľ žiadna divočina, problémy inak nie sú. Trošku sa ale zmení jeho vôňa, je výraznejšia…” (inkognito, baby-cafe.cz)

Pozri aj ďalšie diskusie: zzz.sk, modrykonik.sk, nanicmama.sk

💡 🔝 TIP: Erekcia po vazektómii? Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na jej posilnenie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Najčastejšie otázky

Existuje množstvo diskusií a diskusných fór na internete, ktoré sa zaoberajú práve vazektómiou. Určite to nie je zákrok, na ktorý kývne hocktorý muž, no existujú niektoré faktory a životné situácie, ktoré ich o tom nútia aspoň popremýšľať. Preto som sa rozhodol, že tu teraz zverejním pár najčastejšie kladených otázok, ktoré sú pre viacerých mužov veľmi podstatné a odpovede na ne dokážu nakloniť misku váh na jednu stranu či druhú stranu.

❓ Aká účinná je vazektómia?

Nič nie je na tomto svete na 100% ale táto mužská sterilizácia sa k tomu veľmi približuje. Je to najúčinnejšia antikoncepcia zo všetkých. Vazektómia je v priemere účinná na viac ako 99%. No vidíte, stále však existuje mikroskopická šanca, že i tak dôjde k oplodneniu partnerky vašimi spermiami.

❓ Kam sa vlastne vytvorené spermie podejú? Veď semenníky ich produkujú ďalej…

Presne tak, vazektómia nemá žiaden vplyv na tvorbu spermií, takže sa tvoria veselo naďalej. Do ejakulátu sa však už nedostanú, ale sa napokon samovoľne rozložia v nadsemenníkoch a vstrebú do lymfatického systému.

❓ Je sterilizácia dostupná pre každého muža, ktorý ma o ňu záujem?

U nás v podstate áno, stačí mať 18 rokov a prekážkou nesmie byť zdravotný stav žiadateľa. Obvykle však vazektómiu podstupujú starší muži, ktorí už potomstvo majú a neplánujú ďalšie.

❓ Dá sa to vrátiť späť?

Vazektómia je invazívny zákrok, ktorý je v podstate “na furt”. Ale obnoviť spojenie je stále možné – i keď pozitívny výsledok nie je vždy zaručený a nedá sa očakávať, že sa plodnosť muža naozaj na 100% obnoví. Takýto zákrok je totiž zložitejší a vyžaduje si skúsenejšieho chirurga. A existuje aj maličká šanca (0,1%), že sa semenovody spoja samovoľne. Chcete deti aj po vazektómii? Pre istotu si spermie odložte do spermobanky.

❓ A čo cena vazektómie? Neprepláca ju poisťovňa?

Nie, a preto si pripravte 300 až 400 €, ktoré za tento zákrok budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. V cene je aj následná kontrola – analýza ejakulátu na prítomnosť spermií.

❓ Neexistuje aj možnosť dočasnej vazektómie?

Ale existuje, ale u nás sa pokiaľ viem k tejto metóde nedostanete. V zahraničí sa takéto dočasné znepriechodnenie vykonáva pomocou špeciálneho “klipu”. Či to znamená aj 100% nepriepustnosť pre spermie je otázne a jestvuje tu aj riziko priškrtenia prívodu krvi do semenníkov.

❓ Kde hľadať overené informácie?

Napriek tomu, že som sa vám v tomto článku snažil priniesť všetky relevantné informácie o vazektómii, najideálnejšie vždy bude, ak odpovede na odbornejšie otázky týkajúce sa samotného prevedenia zákroku, rekonvalescencie, či úspešnosti dostanete od špecialistu – lekára, ktorý tieto zákroky vykonáva.

❓ Dokáže vazektómia ovplyvniť erekciu?

Nie, nemá ako. Pri operácii sa pretne len semenovod, žiadne cievy ani nervy, ktoré sú za erekciu priamo zodpovedné.

❓ Po akom čase si možno “dopriať” pohlavný styk?

Chránený pohlavný styk aj do dvoch dní po zákroku. Žiadne akrobatické výkony však netreba hneď predvádzať. Plus, prípadná krv v ejakuláte vás nesmie vystrašiť.

❓ Je potrebné sa po vazektómii nejako extrémne obmedzovať?

Ani nie, dávajte si pozor hlavne väčšiu fyzickú záťaž, vynechajte saunu či termálny kúpeľ. Všetko sa to týka času bezprostredne po operácii. Po zahojení rán a ústupe opuchu a bolesti môžete fungovať presne tak ako predtým.

 

Pár slov na záver

Je vazektómia tým najvhodnejším riešením ako predísť neželanému tehotenstvu? Ak sa vy sami rozhodnete, že dobudúcna už žiadne deti nechcete, tak zaiste. Takmer 100%-nú istotu vám nezaručí žiadna iná forma antikoncepcie. Ak sa tento zákrok rozhodnete podstúpiť, tak nezabúdajte na to, že určitý čas ešte plodný budete a minimálne mesiac (až do kontroly) sexujte len s kondómom či použite inú formu ochrany. Takisto si treba uvedomiť, že vazektómia je “len” antikoncepcia, neochráni vás pred sexuálne prenosnými ochoreniami ako je HIV či chlamýdie… Hlavne pri náhodnom pohlavnom styku určite použite prezervatív.

A posledná rada: ak máte akékoľvek pochybnosti, či nejaké nejasnosti týkajúce sa priebehu zákroku či zotavenia po ňom, porozprávajte sa naozaj od srdca so svojim lekárom ešte predtým ako ho podstúpite. Potom už bude neskoro. A partnerke by ste tiež mohli prezradiť, že o vazektómii vážne uvažujete, ináč hrozí veľká vzťahová búrka.

💡 🔝 TIP: Erekcia po vazektómii? Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na jej posilnenie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoyZerex a ✅ Proerecta.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra I.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra II.

Upozornenie

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.