Afrodiziaká: Na čom si môžeme „eroticky“ pochutnať a čím si sex „okoreniť“

Peter Kacián Téma
10. februára 2021 0

Sexuálna túžba je najsilnejšou hybnou silou vôbec. Možno aj vy často premýšľate o tom, ako tú svoju trochu umocniť a vyriešiť tak problémy v sexuálnej oblasti, nízke sebavedomie alebo strach zo zlyhania … Odpradávna ľudia hľadajú pomoc v prírode, hlavne v rastlinnej, ale aj v živočíšnej ríši. Ako sme na tom dnes, v dobe všemožných syntetických preparátov? Pomáhajú nám stále prírodné látky?

Kde hľadať pôvod afrodiziak a úprimne – môžu ženám aj mužom skutočne pomôcť?

Afrodiziakum bolo pomenované po gréckej bohyni lásky Afrodite a takmer každý vie či tuší, že majú niečo spoločné s telesnou láskou, teda so sexom. Vo všeobecnom povedomí niekedy termín afrodiziakum vyvolá skôr predstavu minulosti, staroveku či stredoveku, však tieto látky sa dokážu presadiť aj dnes (prírodné lieky, bylinky a tiež niektoré jedlá).

Pravdou je, že na liečenie zdravotných ťažkostí v lekárskom zmysle väčšinou afrodiziaká vhodné nie sú. Prehĺbenie, zlepšenie, „scitlivenie“ sexuálneho života však poskytnúť môžu, ak sa s nimi správne zaobchádza. Niektoré afrodiziakálne pôsobiace látky sú využívané tiež v oficiálnej medicíne – niekedy pre svoje všeobecne povzbudivé či cielené (orgánové) pôsobenie na organizmus. Tieto látky sa dnes často vyrába synteticky, môže kúpiť v lekárni.

 V akej forme je môžeme zohnať a používať?

Afrodiziaká sa podávali a doteraz podávajú v rôznych formách – tekuté („nápoje lásky“), sušené ako tabletky (tablety) alebo sypké ako prášok („korenie lásky“). Niektoré byliny a ich zmesi pôsobia na centrálny nervový systém prostredníctvom čuchových orgánov (látky obsahujúce feromóny) alebo sa vstrebávajú do krvného obehu vdychovaním (výpary, dym). Prostredníctvom mastí či olejov sa látka vstrebáva cez kožu tela či cez kožu a sliznice pohlavných orgánov. Výraznú vstrebávaciu schopnosť má aj sliznica dutiny ústnej.

Na čom si môžeme „eroticky“ pochutnať?

Niektoré jedlá majú afrodiziakálny „nádych“, daný len kultúrnou tradíciou a symbolikou tvarov a vôní: napríklad úhory, ustrice, garnáty, slimáky, jašterice, chobotnice, morské koníky, korytnačky a ich vajcia, prepelice a ich vajcia. Ak organizmu neškodia a ich pojedanie neohrozuje daný živočíšny druh, nemožno proti ich používaniu nič namietať. Nemožno ich však považovať za účinné pri ovplyvnení sexuálnych funkcií.

A čím si možno sex „okoreniť“?

Škorica, muškát, zázvor, klinček, korenie, vanilka, bazalka, ligurček, koriander, šafran, aníz – to sú koreniny nazývané arómy. Aromatické, voňajúce byliny a ich súčasti povzbudzujú zmyslové vnímanie svojou vôňou a niektoré z nich povzbudzujú aj sexuálnu aktivitu.

Ľudský organizmus si tiež vyrába príbuzné látky sám, v mozgu, pri silnom citovom vzrušení v stave „akútnej zamilovanosti“ (enkefalíny, endorfíny). Niektoré koreniny ešte navyše obsahujú alkaloidy pôsobiace dráždivo na pohlavné a močové orgány – pozri známy petržlen kučeravý či zeler stopkový.


Ako sa vám páčil článok?
4/5 - (3 votes)
Autor článku

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.