Krátka uzdička penisu – čo spôsobuje a ako sa s tým vysporiadať?

Peter Kacián Téma 26. februára 2020 4

Frenulum je odborný názov pre väzivový pruh – takzvanú uzdičku. Určite poznáte tú, ktorá je pod jazykom v ústach. No viete, že uzdička sa nachádza aj pod žaluďom penisu a nazýva sa frenulum breve? Je to veľmi citlivá a najmä erotogénna oblasť na mužskom tele.

No a krátka uzdička na penise je aj jeden z možných dôvodov predčasnej ejakulácie, či dokonca bolesti pri pohlavnom styku. Chcete vedieť o tejto uzdičke niečo viac? Môže stáť aj za vašimi problémami s prirýchlym vyvrcholením? Ak áno, tak čo sa s tým dá robiť? Odpovede na všetky tieto otázky (ale samozrejme aj oveľa viac) hľadajte práve v tomto článku.

💡 🔝 TIP: Ak hľadáte rýchle a pohodlné riešenie, odporúčam vám tieto tabletky na oddialenie ejakulácie – u mňa osobne účinkovali najlepšie: ✅ eJoy LONGZerex Extralong a ✅ Vimax.

Čo je krátka uzdička

Najprv by snáď bolo najlepšie si vysvetliť, čo to vlastne tá uzdička penisu je a následne si potom povedať aj konkrétnejšie o jej poruche – skrátenej uzdičke.

 

➡️ Uzdička

Uzdička, odborne frenulum, je dôležitou súčasťou penisu. Jej zmyslom je uľahčenie pretiahnutia predkožky cez žaluď. Keďže je to veľmi citlivé miesto, je veľmi významná aj z pohľadu sexuálnej stimulácie a kvality intímneho života.

Jedná sa vlastne o spojovacie tkanivo (malá vrstva kože, kožná riasa) na spodnej časti penisu, ktoré spája žaluď (glans) s predkožkou (prepucium). Keď je pohlavný úd stoporený, zdravé frenulum umožňuje predkožke voľne sa sťahovať, pretože za normálnych okolností je táto riasa pružná a voľná. Frenulum inak môže mať v podstate akúkoľvek hrúbku a to nezávisle od jeho dĺžky.

 

➡️ Krátka uzdička

Krátka uzdička odborne frenulum breve, sa často vyskytuje spolu so zúženou predkožkou (niektorý stupeň fimózy). Dokáže zabrániť pohybu predkožky, a ak aj ten pohyb je, tak len v obmedzenej miere. To môže spôsobovať intenzívnu stimuláciu pri pohlavnom styku a nasleduje rýchly výron semena (problém s predčasnou ejakuláciou).

V horšom prípade dokonca k styku ani nedôjde, pretože mu zabráni bolesť. Takisto je možné, že sa počas styku alebo masturbácie krátke frenulum bude trhať a krvácať a následkom môže byť aj vznik modrín. V najextrémnejších prípadoch môže táto riasa ťahať žaluď dole a výrazne ho deformovať.

💡 Krátka uzdička na wikipedii:

Krátka uzdička (frenulum breve) je stav, pri ktorom je frenulum penisu (elastický pásik tkaniva pod žaluďom penisu, ktorý sa pripája k predkožke a pomáha ju uzatvárať cez žaluď) príliš krátky a tak obmedzuje pohyb predkožky. Frenulum by malo byť normálne dostatočne dlhé a pružné, aby umožnilo úplné zatiahnutie predkožky…” (zdroj)

Ako sa prejavuje?

Frenulum breve (krátka uzdička) spôsobuje problémy najmä počas pohlavného styku. Čiastočne môže pomôcť lubrikácia, respektíve je v tomto prípade až nevyhnutná pre umožnenie penetrácie. I tak sa však môže vyskytnúť bolesť a to prílišným naťahovaním predkožky.

Prípadne môže dôjsť až k jej natrhnutiu, keď sa predkožka rýchlo nasilu stiahne dozadu. To môže dospieť až k pomerne výraznému krvácaniu. Nie je to úplne najzávažnejší sexuologický problém, pretože ak toto krvácanie spontánne ustane a rana sa nestihne infikovať, tak natrhnutie sa hojí v podstate bez následkov. Lenže absolvovať takúto tortúru takmer pri každom styku nie je práve ideálne. Prílišné napätie a stimulácia býva často príčinou predčasnej ejakulácie. Drobné trhlinky a poranenia môžu opúchať a pri každom styku nepríjemne bolieť.

Pri masturbácii je to o niečo lepšie, pretože sa erekcia v podstate kontroluje ručne. Dá sa tak vyhnúť tým najbolestivejším pohybom, pretože predkožku sa muž snaží udržať čo najviac vpredu. I tak sa príležitostne môže stať aj pri onanovaní, že sa krátka uzdička aj napriek tomu roztrhne (stačí jeden prudší pohyb).

Symptómy a dôsledky krátkej uzdičky

Z praktického hľadiska je krátka uzdička nepríjemná z viacerých ohľadov:

 • problém s pohlavným stykom v dôsledku nedostatočnej sexuálnej stimulácie, nakoľko sa predkožka nedá plnohodnotne stiahnuť
 • príliš krátke frenulum breve spôsobuje zvýšenú citlivosť, čo sa prejavuje bolesťou pri styku prípadne predčasnou ejakuláciou
 • penis nemá pri erekcii ten “správny tvar”, žaluď môže byť “divne” ohnutý a to často spôsobuje zníženie libida muža a jeho chuti na sex, psychická rovnováha môže byť narušená až tak, že jedinec odmieta akékoľvek intímne zblíženie
 • v prípade, že sa kráka uzdička “spojí” s fimózou je plnohodnotný styk prakticky vylúčený (pri erekcii nie je možné stiahnuť predkožku cez žaluď) a v horšom prípade až k parafimóze, kedy násilne stiahnutá predkožka žaluď škrtí a dochádza k zhoršenému zásobovaniu tkaniva krvou a je nutný čo najskorší chirurgický zákrok (v podstate v oboch prípadoch)

Najčastejšie symptómy:

 • pocit napätia pri stoporení penisu
 • neprirodzené natiahnutie predkožky
 • jej voľný pohyb je v podstate znemožnený
 • penis zväčša smeruje dopredu a nadol v dôsledku deformovania žaluďa pri stoporení
 • bolesť hlavne počas pohlavného styku či masturbácii (menej pri samotnej erekcii)
 • krvácanie v prípade pretrhnutia uzdičky prípadne aj predkožky

Stupeň postihnutia

Ako vyzerá krátka uzdička? Existujú rôzne stupne postihnutia. I keď je pravda, že odhadnúť presný stav nie je vždy jednoduché. Aj na pohľad rovnako krátka uzdička môže mať rôzne prejavy. Prečo? Nuž oblasť tesne pod žaluďom a na jeho okraji je síce dobre prenervovaná, ale u každého je to individuálne. Niektorí muži majú túto oblasť citlivejšiu ako ostatní.

➡️ Žiadne frenulum

Frenulum je síce prítomné vždy, niekedy je však také krátke, že sa zdá, akoby úplne absentovalo. Predkožka dokonca v týchto prípadoch býva akoby pripojená rovno k žaluďu či močovému otvoru. Takáto porucha úplne bráni vykonať pohlavný styk, pri pokuse o penetráciu je výsledkom len bolesť a natrhnutie.

➡️ Kratšie frenulum

O niečo dlhšie frenulum (ale stále dosť krátke) umožňuje stiahnutie predkožky za žaluď a prienik penisu do pošvy je tak možný. Je však dosť pravdepodobné, že počas ejakulácie bude postihnutý muž pociťovať bolesť alebo trhanie. A hoci sa s takouto kratšou uzdičkou dá súložiť bez problémov aj niekoľko rokov “bez nehody”, vždy môže nastať situácia, kedy dôjde k jej roztrhnutiu. Následky môžu byť relatívne vážnejšie (vzhľadom k akumulácii účinkov v priebehu rokov) i keď s menším stupňom bolesti.

 

Čo sa stane, keď sa pretrhne?

Už som sa o tom zmienil aj vyššie. Pretrhnutie krátkej uzdičky je sprevádzané bolesťou a krvácaním. Prejavuje sa to hlavne u mladších mužov, ktorí sú sexuálne neskúsení a pri ich prvom pohlavnom styku sa frenulum pretrhne. Chlapci a muži v tejto kategórii si totiž veľmi neuvedomujú, že takýto problém vôbec majú. Výsledkom je maximálne znepokojenie až úľak oboch partnerov. Pretrhnutie hneď pri prvom styku nie je samozrejme pravidlom a môže sa tak stať aj neskôr.

Pretrhnutie znamená, že predkožka sa stiahla úplne. Frenulum breve sa síce dokáže zahojiť aj samo, no môže to viesť k zjazveniu a ešte vyššej citlivosti a k väčšej náchylnosti sa opäť pretrhnúť. Na uzdičke sa tiež môže vytvoriť chrasta či malý vred, ktorý sa počas pohlavného styku môže roztrhnúť a spôsobiť intenzívnejšiu bolesť.

Inak, pretrhnutiu krátkej uzdičky sa nemusia vyhnúť ani starší muži s väčšími sexuálnymi skúsenosťami, ktorým sex počas niekoľkých rokov nespôsoboval na penise žiaden väčší problém. Starnutím sa totiž pokožka viac spevňuje a nie je taká elastická, to isté platí aj pre frenulum. Takže z ničoho nič sa môže počas styku pretrhnúť a nakoniec muž musí podstúpiť operáciu (frenuloplastiku), o ktorej sa zmienim neskôr.

 

Čo sa s tým dá robiť

Takže hneď na začiatok vám prezradím, že vy sami s krátkou uzdičkou nespravíte nič – nepomôže žiadne naťahovanie ani obklady, mastičky a krémy, či iné babské rady! Frenulum breve je jednoznačne záležitosť pre lekára špecialistu – urológa či andrológa. Ale nemusíte sa hneď vystrašiť. Jedná sa o jednoduchý ambulantný chirurgický zákrok a problém sa raz a navždy nadobro vyrieši. Preto radím najmä mladým mužom aby sa nebáli vyšetrenia u lekára a samotného zákroku. Pomôže im to výrazne zlepšiť kvalitu pohlavného života.

 

➡️ Diagnostika

Diagnózu “krátka uzdička” dokáže potvrdiť len lekár, ktorý vykoná odborné vyšetrenie. Určuje aj to, z akého dôvodu je vlastne frenulum krátke a určí stupeň postihnutia. Takisto sa presvedčí, či porucha nie je znásobená ešte aj fimózou (zúženou predkožkou).

Ak máte podozrenie, že sa to týka aj vás, je namieste aby ste sa dali čím skôr vyšetriť. Prečo? Pretože pre pacienta, ktorý má krátku uzdičku od narodenia je reálne problém tento stav rozoznať.

 

➡️ Liečba

Po odbornom vyšetrení a potvrdení poruchy vám lekár navrhne maximálne dve možnosti. Prvou je konzervatívna neinvazívna liečba, ktorej efektivita je ale na vážkach. Jedná sa o aplikáciu špeciálnych mastí, ktoré obsahujú kortikoidy za účelom zníženia pevnosti a celistvosti uzdičky penisu. Výsledok takejto liečby určite nie je stopercentný a trvá dlhší čas kým sa efekt takejto liečby prejaví. Narozdiel od chirurgického zákroku (druhá možnosť), ktorý je síce nepríjemnejší, no trvá len pár minút a výsledok (zlepšenie stavu) je okamžitý. Jedná sa o plastiku uzdičky (frenuloplastika).

Operácia – Frenuloplastika

Frenuloplastika je niekoľkominútový zákrok, pri ktorom sa frenulum pretne. Keďže sa v uzdičke nachádzajú mnohé nervové zakončenia, týmto sa často dokáže oddialiť výron semena a metóda sa považuje za jeden spôsobov ako liečiť predčasnú ejakuláciu (spôsobovanú krátkou uzdičkou). Tiež sa táto procedúra realizuje po pretrhnutí. Zákrok trvá 5-10 minút a robí sa len v lokálnej anestézii (väčšinou, je možné ho vykonať aj v celkovej anestézii a s krátkodobou hospitalizáciou, čo sa uplatňuje najskôr u detí s týmto problémom).

Ako to konkrétne vyzerá pri operácii?

Po lokálnej anestézii* je frenulum úplne rozdelené v priečnom smere (frenulotómia) tak, aby sa umožnila dostatočná pohyblivosť žaluďa. Jedná sa vlastne o sériu malých rezov, ktoré majú tvar “Z” alebo “Y” (takzvané z-plasty, y-plasty). Keď sú tieto rany zošité tvoria priamku a sú len sotva viditeľné. Ďalšia liečba potom závisí od mobility žaluďa po uzdravení. V prípade silného krvácania sú potrebné hemostatické stehy (po lokálnej anestézii). Zahojenie potom trvá približne 2 týždne a oblasť je plne funkčná približne po 4 týždňoch.

Kedy je najlepší čas na zákrok? Ak sa zistí, že frenulum je príliš krátke, tak najlepšie ešte pred pubertou. Vtedy je možné vyhnúť sa stehom a jazvám, pretože uzdička je ešte tenká. Toto si však pred pohlavným dozrievaním muža všíma málokto. Zvyčajný vek, kedy sa zákrok vykonáva je 17 až 27 rokov.

*lokálna anestézia prebieha tak, že umŕtvujúca látka sa aplikuje do podkožia koreňa penisu a/alebo do okolia uzdičky, pričom je potrebné a nevyhnutné vopred vylúčiť alergiu na túto látku

 

Otázky a odpovede týkajúce sa problému krátka uzdička

Väčšina otázok mužov s problémovou uzdičkou smeruje k zákroku a regenerácii po ňom. Keďže však defekty penisu nie sú práve najobľúbenejšou témou diskusií na internete, bol celkom problém nájsť ucelené komentáre a podnety týkajúce sa práve tejto témy. Prebrúsil som kvôli tomu naozaj veľa stránok (aj mnohé zahraničné diskusné weby) a najčastejšie otázky spolu s mojimi odpoveďami vám práve predkladám:

❓ Frenulum breve a fimóza?

Ak je zistená krátka uzdička pri zúžení predkožky, vykonáva sa jej plastika spravidla súčasne s obriezkou.

❓ Kto by mal vykonať zákrok?

Odporúča sa, aby operáciu vykonával urológ.

❓ Sú nejaké alternatívy?

Spomínal som, že existuje aj konzervatívna liečba, ale drvivá väčšina lekárov vám odporučí práve plastiku uzdičky.

❓ Koľko mužov trpí touto diagnózou?

Frenulum breve, alias krátka uzdička, postihuje približne 5% neobrezaných mužov, väčšinou vo veku od 17 do 30 rokov.

❓ Je niečo o čom by som mal pred vykonaním frenuloplastiky informovať svojho lekára?

Iste, je nevyhnutné ho informovať najmä v prípade ak užívate lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi! Takisto by ste mali svojho lekára informovať aj v prípade, že máte umelú srdcovú chlopňu, kardiostimulátor, umelý kĺb, umelý cievny štep,  neurochirurgický by-pass, iné implantované cudzie teleso a prípadne aj to aké lieky užívate na predpis. Ak to bude zákrok v celkovej narkóze je samozrejme nutné aj predoperačné vyšetrenie. A mimochodom, pred operáciou je vhodné oholiť okolie koreňa penisu a klásť dôraz na zvýšenú hygienu penisu a predkožky.

❓ Je po zákroku – a čo ďalej, aký je postup?

Je celkom možné a pravdepodobné, že budete pociťovať miernu bolesť a diskomfort ešte niekoľko dní po vykonaní zákroku. Použiť vtedy môžete bez obáv aj bežné lieky proti bolesti. Na ranu sa aplikuje masť aby nedošlo k zväzivovateniu (trvalému stvrdnutiu a zhrubnutiu) tkaniva v mieste zrastu a aby sa zabránilo prilepeniu k spodnej bielizni (uprednostnite ľahkú bielizeň aspoň 2-3 dni po operácii). Na druhý deň sa odporúča aj kúpeľ vo vlažnom výluhu z harmančeka alebo repíka (informujte sa u lekára). Ako doliečenie sa odporúča denne preťahovať predkožku smerom ku koreňu penisu aby sa zabránilo zjazveniu a opätovnému skráteniu uzdičky. Ak vás napadlo ako je to potom s močením, tak vás môžem upokojiť, frenuloplastika na to totiž nemá žiaden vplyv.

❓ Existujú nejaké pooperačné riziká či komplikácie?

Ale určite, je to predsa invazívny chirurgický zákrok. Najčastejšie (do 10 % zákrokov tohto typu) sa môže vyskytnúť opuch penisu trvajúci niekoľko dní (patrí to k normálnemu priebehu hojenia, opuch ustupuje už po 3-4 dňoch). Veľmi výnimočne je to infekcia miesta rezu vyžadujúca si liečbu (opätovný rez, antibiotiká), krvácanie z rany, zmenená citlivosť penisu. Ak sa teda objaví horúčka, začervenanie, pulzovanie či vylučovanie z rany navštívte čím skôr svojho ošetrujúceho lekára urológa. Ak nedôjde k zlepšeniu ťažkostí, čo sa týka uzdičky, tak je možné, že lekár vám odporučí obriezku.

❓ Kedy môžem mať znova sex?

Hojenie trvá minimálne 10 dní, takže teoreticky aj po uplynutí tejto doby. Dovtedy by mali sami vypadnúť aj stehy. Ak sa tak aj náhodou nestane – môžete im trochu pomôcť (prestrihnúť, vybrať a miesto vydenzifikovať), alebo si ich môžete dať vybrať aj odborne. Ale aby ste mali úplnú istotu nebolestivého a normálneho pohlavného styku odporúčam minimálne 4 týždne bez akéhokoľvek sexuálneho kontaktu.

❓ Uzdička nie je problém, predčasná ejakulácia však áno, čo s tým?

Ak sa potvrdil tento fakt aj na základe odborného lekárskeho vyšetrenia a krátka uzdička na žaludi je ako dôvod rýchlej ejakulácie vylúčená, tak existuje viacero ďalších spôsobov ako sa s predčasným výronom semena (ergo vašou slabou výdržou) popasovať. Okrem klasickej konzervatívnej liečby (Priligy – liek na predpis, ktorý patrí do skupiny antidepresív) sa odporúča kombinácia viacerých opatrení. Či už ide o rôzne cviky, poradenstvo a využitie služieb sexuálneho terapeuta, použitie znecitlivujúcich krémov či gélov, špeciálnych kondómov, prípadne aj prírodné tabletky – doplnky výživy, pri ktorých sa teraz pristavíme dlhšie.

❓ Sú tabletky riešením?

💡  Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch s predčasnou ejakuláciou svoj význam. Neznamená to však, že to musí využiť každý, kto potrebuje pomoc. Určite to nie sú lieky, čiže ich účinnosť v tomto smere nemožno porovnávať. Voľne dostupné prípravky na rýchlu ejakuláciu fungujú na princípe posilnenia libida a predĺžením erekcie.

Tabletky a predčasná ejakuláciaPlusom je ich prírodné zloženie, takže sa netreba obávať žiadnych negatívnych účinkov. Pomyselným mínusom zase to, že tieto tabletky musíte kombinovať aj s inými režimovými opatreniami (cviky, krémy, kondómy…) aby bol výsledný efekt – dlhšia súlož bez prirýchleho vyvrcholenia – čo najlepší. Tabletky sa dajú kúpiť bez lekárskeho vyšetrenia a receptu. V ich zložení sú zahrnuté mnohé afrodiziaká a látky, ktoré majú nepochybne podporné účinky ako na ejakuláciu a dĺžku styku, tak i libido, erekciu a potenciu všeobecne.

Aby ich užívanie prinieslo aj želateľné výsledky, musíte sa riadiť niektorými zásadami. Neužívajte nadmieru alkoholických nápojov. Striktne dodržiavajte výrobcom stanovenú maximálnu dennú dávku. Tabletky sa oplatí užívať dlhšie a aj navzdory tomu, že pri niektorých z nich výrobca tvrdí, že stačí užiť iba 1-2 tabletky pred stykom. Skúsenosti (moje, ale aj ostatných mužov), že dlhodobejšie užívanie naozaj prináša v tomto smere svoje ovocie (optimálne 2-3 mesiace – podľa potreby).

➡️ Voľne dostupné tabletky na predčasnú ejakuláciu

💡 TIP na produkt - Zerex Extralong
Zerex Extralong - recenzia na afrodiziakum.sk
 • prémiový výživový doplnok určený na predĺženie styku
 • pre mladých mužov (18+) s problémami s predčasnou ejakuláciou
 • pre starších pre lepšiu výdrž a dlhší styk
 • s rýchlym nástupom účinku
 • komplexné zloženie: rastlinné extrakty + aminokyseliny
 • priaznivý pomer cena / kvalita
 • známy a overený produkt, s ktorým majú muži množstvo pozitívnych skúseností

💡 TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní)💡 TIP č.2: časté akcie a zľavy💡 TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777

💡 TIP na produkt - eJoy LONG
eJoy Long
 • prírodné tabletky na oddialenie vyvrcholenia prémiovej značky
 • sú určené nielen na predĺženie sexuálneho styku
 • ale aj na zlepšenie erekcie
 • a zvýšenie libida a chuti na sex
 • má ideálne komplexné zloženie (maca, tribulus, ženšen + aminokyseliny a vitamíny)
27,90 €

💡 TIP č.1: aktívna telefonická podpora (Pon – Pia / 8:00 – 16:00)💡 TIP č.2: rýchle doručenie (kuriérom do 48 hodín)

💡 TIP:  Všetko o predčasnej ejakulácii nájdete v našom článku: Rýchla, predčasná ejakulácia – o čo ide a čo sa s tým dá robiť (12 zaručených tipov).

 

Pár slov na záver

Niektorí muži prežijú celý život s tým, že ani netušia, že takýto problém – krátku uzdičku – vôbec majú. Niektorí to aj vedia, no zase mnohí z nich netušia, že existuje účinná liečba. A nakoniec: viacerí aj vedia, že sa to jednoducho spraviť dá, no boja sa lekárskeho vyšetrenia a následného zákroku.

Ak sa to týka aj vás, tak vedzte, že bolesť či problém s predčasnou ejakuláciou vďaka tomu, že máte krátku uzdičku, môže byť veľmi rýchlo minulosťou. Uvedomte si, že krátka uzdička penisu je fyziologická porucha vášho pohlavného údu a nie len obyčajný kozmetický problém, nad ktorým by ste len tak mávli rukou.

Pevne verím, že aj tento článok vám pomohol uvedomiť si, že tento svoj handicap môžete veľmi jednoducho odstrániť a užívať si tak plný komfort pri sexe. A dokázať uspokojiť svoju partnerku bez obáv z bolesti či predčasného vyvrcholenia.

Zdroje informácií + zahraničná odborná literatúra

‼️ Upozornenie:

Cieľom nášho webu je informovať aj o zdravotných poruchách týkajúcich sa sexuality, pohlavnej sústavy… Obsah tohto článku je tvorený z voľne dostupných zdrojov. Nie je konzultovaný s odborníkmi, to jest osobami, ktoré majú oprávnenie predpisovať či vydávať lieky. V žiadnom prípade tak neručíme za následky, ktoré by mohli vyplynúť s nekontrolovaného použitia tu odprezentovaných informácií. V prípade, ak riešite akýkoľvek viac či menej závažný zdravotný problém, na prvom mieste je vždy vyhľadanie odbornej lekárskej pomoci! Odporúčania uvedené v článku sú len informatívneho charakteru, v žiadnom prípade nenahrádzajú lekára!


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Som Peter Kacián a už 10 rokov skúmam pôvod mužských sexuálnych problémov, hlavne erektilnej dysfunkcie a poruchy erekcie. Testujem postupy a výživové doplnky, pomocou ktorých je možné tieto problémy odstraňovať. Tento web píšem preto, aby som poradil, ako znovu dostať chuť na sex a ako pomôcť odstrániť znížené libido.

Komentáre

Dobrý deň, chcem sa spýtať či je po zákroku nejak obmedzený pohyb prípadná práce neschopnosť ak áno ako dlho. Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň.Do akého veku sa táto operácia dá urobiť,alebo ako zabrániť predčasnej ejakulácii?odporúčate niejaké lieky alebo zákrok?ďakujem.

Dobrý deň.
U štátneho lekára v nemocnici a pri potvrdenej diagnóze frenulum breve by mal byť tento zákrok hradený poisťovňou. V súkromnom zariadení/klinike sa frenuloplastika vykonáva väčšinou iba z estetického hľadiska – takýto zákrok je hradený samotným pacientom a pohybuje sa v rozmedzí od 150 do 200 €…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.